chudnutie-ako

Lieky na chudnutie

Lieky sa od výživových doplnkov líšia tým, že ich predpisuje lekár a nie sú voľne v predaji. Viazanie liekov na predpis nie je samoúčelným obmedzením. Lieky na chudnutie majú neželané vedľajšie účinky, ktoré môžu byť aj vážnym ohrozením zdravia, ak by sa použili nesprávne.

O ich použití má preto zmysel uvažovať až v prípade, že riziko ich použitia je „menším zlom“ ako následky obezity. O použití liekov na chudnutie rozhodne lekár väčšinou v prípade, že ide o obezitu s BMI vyšším, ako 30 a obezita už spôsobuje zdravotné komplikácie.

Užívanie liekov na chudnutie ľuďmi s miernou nadváhou (pod BMI 25) je nebezpečné. Neželané účinky antiobezitík sú oveľa vyšším rizikom, ako prípadný prínos liečby. Mierna nadváha totiž nepredstavuje významné ohrozenie zdravia, no pokus o jej farmakologické ovplyvnenie by mohlo spraviť viac „škody“, ako samotná nadváha.

V súčasnosti sú všetky Lieky na chudnutie stiahnuté z predaja. Ešte v roku 2008 boli na trhu dva druhy liekov proti obezite: anorektiká a inhibítory lipáz. Popíšeme si ich, ale v súčasnosti sú tieto lieky z predaja stiahnuté.

 • Anorektiká potlačajú pocit hladu a spôsobujú výraznejšie chudnutie. Majú však neželané účinky v podobe nepokoja, niekedy nespavosti, či zvýšeného tlaku krvi.
 • Inhibítory lipáz zabraňujú časti tuku v potrave, aby sa vstrebal. Spôsobujú hnačku (tuk chce ísť von, ak ho nepustíte dnu) a práve tá pôsobí ako výchovný prostriedok odkazujúci obéznemu: cica nežer mastné!

Lieky proti obezite majú schopnosť v odôvodnených prípadoch pomôcť znížiť obezitu. O ich použití musí vždy rozhodnúť lekár. Užívanie antiobezitík totiž ovplyvňuje zdravotný stav a môže byť v konflikte s inými užívanými liekmi.

Každopádne sa antiobezitiká nedajú považovať za nástroj na chudnutie. Môžu len uľahčiť redukčný režim. Nič viac. Po ich vysadení nasleduje nárast hmotnosti vždy, ak človek nepokračuje v overenom diétnom a pohybovom režime.

Lieky na chudnutie sú úplne zbytočné, ak ste schopní jesť racionálnu stravu. Ak zjete denne 2 kilá jedla (prevažne zelenina) budete najedení tak, že žiadne anorektiká vám neprídu ani len na um. Ak vynecháte najmastnejšie potraviny, vo vašej strave nebude tak veľa tuku, aby ste ho museli umelo blokovať liekmi. Ak sa donútite cvičiť (napríklad 5× do týždňa rýchla prechádzka v trvaní 30 minút) nepotrebujete liek, ktorý by vás aktivoval.

Lieky na chudnutie preto užívajte až vtedy, keď vám ich odporučí lekár. Zrejme to bude až vtedy, ak sa vám nebude dariť chudnúť a zároveň už následky obezity na vaše zdravie budú také, že ich treba riešiť.

Žijeme v dobe, kedy na veľa ochorení a ťažkostí máme liek. Je to pravda. Mnoho bežných problémov dnes vďaka liekom vieme vyriešiť. Bežné choroby, bolesti, vysoký tlak… Zovšadiaľ sa na nás valia reklamy na lieky. Nešťastný človek sa stretne so spokojným. Ukáže sa, že spokojný je ten druhý preto, že pozná nejaký liek. Ponúkne ho nešťastnému. Obraz sa rozžiari farbami a zaznie ľúbezná hudba… Lieky sú na všetko – tak sa zdá.

No potom zistíte, že trpíte obezitou. Ako schudnúť? Jedna z prvých vecí, ktorá vás napadne je naordinovať si nejaký liek. Liek na chudnutie predsa určite musíme mať. Až v tejto chvíli si možno uvedomíte, že nie. Že naše zdravie a telo riadi farmaceutický priemysel oveľa menej, než sa na prvý pohľad zdá.

Pozrite si aj krátke video, v ktorom hovorím o tejto téme.

V súčasnosti teda môžeme pozerať skôr do minulosti, než do lekárne. Nevadí.

Anorektiká

Asi najznámejším druhom liekov proti obezite sú lieky, ovplyvňujúce centrá v mozgu, ktoré majú na starosť pocit sýtosti. Pôsobia chemickou cestou tak, že človek, aj keď by mal byť už hladný, nepociťuje hlad. Nemá hlad a tak „netrpí“ keď jedáva menej. Majú mierne aktivujúci účinok, takže človek je čulejší a ak práve nie je obklopený jedlom, ani si nespomenie, že je hladný.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Tento druh liekov sa využíval prvé mesiace na začiatku chudnutia. Pomôžu tučnému človeku ľahšie znášať prvé obdobie po zmene stravy na racionálnu, kým sa ju naučí pripravovať tak, ako má vyzerať. Môžu pomôcť zmierniť túžbu maškrtiť. No asi po pol roku sa ich efekt postupne oslabuje. Chudnutie sa pomaly zastavuje a v ďalšom období už anorektiká skôr brzdia znovapribratie, ako by pomáhali ďalej chudnúť.

Nepríjemné je to, že anorektiká uľahčia chudnutie a tak človek nadobudne pocit, aké to je vlastne jednoduché. Ako ľahko sa drží diéta. No po vysadení liekov sa rýchlo vracia k starému „normálu“, k nezdravej strave, k pasivite. Bez liekov nasleduje rýchly jojo efekt.

Málokto dokáže pokračovať v novej životospráve po „nakopnutí“, či „naštartovaní sa“ liekmi. Žiaľ.

Asi ste si všimli, že som napísal, že tieto lieky sa používali – minulý čas. Dnes sú anorektiká stiahnuté z predaja. Ich nežiadúce účinky boli dosť nepríjemné a prínos malý.

Dnes sa už vie, že žiadne anorektiká nepotrebujeme. Stačí sa stravovať tak, aby ste boli stále najedení. Nedáva zmysel užiť liek proti hladu a nejesť. Dáva zmysel najesť sa normálne – tak, aby ste chudli, ale boli najedení. Žiadne anorektiká potom nepotrebujete – len by ste potláčali pocit hladu, ktorý pri vhodnej strave predsa nemáte. Ak máte hlad, stravujete sa chybne. Váš hlad vás upozorní, že ste spravili chybu. Napravte ju nabudúce. Nepotláčajte hlad liekmi. Hľadajte riešenie v strave, nie v liekoch.

Čiže – zelenina pred každým jedlom a pravidelná pestrá strava.

Ak nemáte disciplínu stravovať sa rozumne, tak máte problém s disciplínou. Nie s hladom! Preto liek proti hladu nedáva zmysel.

Neželané účinky anorektík

Anorektiká spravidla zvyšujú agitovanosť (čulosť), zvyknú prehĺbiť nespavosť (človek je vyčerpaný, následne depresívny) a môžu podstatne zvýšiť tlak krvi (veľa tučných už má vysoký tlak krvi, s anorektikami by riskovali obehové zlyhanie). Anorektiká môžu viesť k nepokojnosti, nesústredenosti a k zvýšenému počtu chýb v práci.

Práve pre tieto neželané účinky sa anorektiká nepredpisujú len tak „pre nič za nič“. Hlavne nie ľuďom, ktorí majú len miernu nadváhu. Človek, ktorý je len mierne tučný, musí sa naučiť riešiť to sám, lieky mu nepomôžu. Len by neúmerne zvyšovali riziko iných zdravotných komplikácií. Anorektiká prichádzajú do úvahy až pri BMI nad 30. V žiadnom prípade sa nesmú podávať spoločne s niektorými psychofarmakami (niektoré antidepresíva – inhibítory MAO, SSRI, NDRI…). Následky by boli nepredvídateľné

Ak teda prídete k lekárovi so zámerom schudnúť, nečakajte, že vám predpíše anorektiká. Najskôr vás bude viesť k tomu, aby ste schudli úpravou životosprávy. Ak to dokážete, nepotrebujete lieky. Ak tieto podmienky nesplníte, treba zistiť prečo. Chyba môže byť skôr v psychike. Veľa obéznych ľudí má skryté trápenie, bolesť. Tú prekrývajú aspoň útechou z jedla.

Stiahnutý žalúdok

Mnoho tučných ľudí verí klamu zvanému „stiahnutý žalúdok“. Veria tomu, že majú roztiahnutý žalúdok a preto jedia veľa. To nie je pravda!

Roztiahnutá je ich vôľa, nie žalúdok.

Ich disciplína je vyťahaná ako staré tepláky. Sú zvyknutí na veľké porcie, lebo im chutí jesť. Baví ich proces jedenia, možnosť hltať, sŕkať, vychutnať. Títo ľudia si potom myslia, že anorektiká použijú na niečo, čo sa dá nazvať „stiahnutie žalúdka“. Tiež som tomu pred rokmi veril. „Pomocou anorektík budem jesť celý mesiac málo. Za ten čas sa mi žalúdok „stiahne“ a bude mu potom stačiť menej potravy, a tak potom budem už štíhly a bude mi stačiť len málo jedla.“ Na prvý pohľad je to logická úvaha, no v praxi nefunguje.

Obezita totiž spravidla vzniká zo stravy, ktorej je objemovo vlastne veľmi málo. Zo stravy s vysokou energetickou denzitou (hustotou). Dobošky, hranolky, salámy, oškvarky, torty, tyčinky, kondenzované mlieko… To všetko sú potraviny, ktorých na pribratie stačí zjesť aj veľmi málinko. Majú desať a viacnásobne viac energie ako zelenina a ovocie.

Ak chcete schudnúť, nemusíte meniť objemové zvyky svojho žalúdka. Naplňte ho poriadne! Zeleninou. Prihoďte navrch kus syra a kus chleba. Budete sýti a nepriberiete.

Nechutí vám to? Super! Práve ste možno odhalili príčinu svojej obezity. Je ňou vaša maškrtnosť, nie veľkosť vášho žalúdka. Verte, že aj po zjedení liekov ako anorektiká vám čokoláda bude ďalej chutiť. A pôjde vám aj na chuť. Lieky vás zbavia len pocitu hladu. Nie túžby po maškrte! Verte mi, skúsil som to. A nielen ja. Najlepším anorektikom je preto správne zvolená strava.

PRETO: Nepôsobte chemicky na pocit sýtosti v mozgu. Nasýťte sa.

Zdravou potravou a poctivo, dosýta. Robte to každé 3 hodiny a schudnete pri trvalom pocite sýtosti. Jedenie pestrej stravy podložené znalosťami je spoľahlivou cestou ku štíhlej postave i zdraviu.

Použitie anorektík dnes a odsunutie racionálnej stravy do budúcnosti nie je ničím iným, len odkladaním skutočného riešenia problému.

Prehľad anorektík

Asi najznámejším liekom bol sibutramín predávaný pod rôznymi obchodnými názvami. U nás je najznámejší obchodný názov Reductil. Lindaxa je rovnaký liek od iného výrobcu. Okolo roku 2008 sa na trhu objavil nový liek, ktorý obsahoval účinnú látku rimonabant a predával sa pod obchodným názvom Acomplia. Staršie anorektiká spôsobovali vážne zdravotné ťažkosti (účinné látky fenfluramin a dexfenfluramin, obchodný názov lieku bol Degonal. Pri jeho užívaní sa často objavili srdcové vady. Aj fentermin, známy ako Adipex Retard, je už v mnohých krajinách stiahnutý z predaja pre veľmi časté neželané účinky.

Zneužívanie liekov „proti hladu“

Anorektiká uľahčujú hladovanie. Mnoho ľudí si naivne myslí, že ak drasticky obmedzia svoju stravu, potom aj rýchlo schudnú. Dúfajú, že hladovka im pomôže schudnúť. Liek ktorý potláča pocit hladu môže hladovku uľahčiť. To je fakt. Veľa ľudí sa preto snaží získať nejako tieto lieky, často bez receptu. Užívajú ich pár dní v nádeji, že tak „poriešia“ svoju diétnu chybu. Po sviatkoch, napríklad.

Užívanie týchto liekov bez odporúčania lekára je riskantné. Ešte riskantnejšie je kúpiť si akékoľvek lieky na čiernom trhu. Nemáte záruku, či vám bude vôbec predaný liek.

Na obezitu a jej riešenie sa nemôžete pozerať stojac na váhe. Či je diéta alebo liek účinný, sa ukáže až neskôr. O rok. O päť rokov. Anorektiká vám trochu pomôžu pri odstránení pocitu hladu. Možno vďaka nim o pár dní budete mať o dve kilá menej. A o mesiac tri kilá plus.

Lieky na chudnutie nie sú zázračné!

Obézni ľudia majú často nerealistické očakávania od liečby. Väčšina obéznych, ktorí sa chcú začať liečiť liekmi, chce schudnúť zhruba o 30%. Tak výrazné schudnutie sa však podarí málokomu. Vyžaduje totiž zásadné a hlboké zmeny životosprávy.

 • úplnú a trvalú zmenu stravovania
 • zaradenie systematického pohybu.

Bez týchto úprav sa schudnúť krátkodobo, ani natrvalo nedá. Lieky na chudnutie zvyknú prispieť ku schudnutiu v priemere troch až šiestich kíl. No potom sa ich účinok postupne zastaví.

10% hmotosti – málo i veľa

Liečba antiobezitikami nie je všemocná, no dá sa počítať s tým, že väčšinou zníži hmotnosť obézneho asi o 10%. Esteticky je to málo, viem. Ale schudnutie o 10% stačí na citeľné zmiernenie zdravotných ťažkostí spôsobených následkami obezity.

Výraznejšia redukcia hmotnosti nemusí byť pri niektorých metabolických poruchách dokonca ani vhodná. Zdravotný stav niektorých pacientov sa po výraznejšom schudnutí môže aj zhoršiť. Práve preto tak často odporúčam, aby ste pred chudnutím svoj zámer vždy konzultovali s lekárom.

Antiobezitiká môžu byť pri redukcii hmotnosti nápomocné, no aby boli účinné, nevyhnete sa úprave životosprávy. U mnohých pacientov je potrebná dlhodobá liečba, niekedy dokonca doživotná, pretože bez liekov nedokážu trvale svoju životosprávu držať „na uzde“.

Najvýraznejší efekt liečby antiobezitikami sa zvykne prejaviť už po prvom polroku liečby, často už počas prvých troch mesiacoch. Potom sa úbytok hmotnosti výrazne spomalí. Ďalšie užívanie liekov na chudnutie už potom nevedie k ďalešiemu chudnutiu, ale pomáha aspoň tomu, aby obézny zas nepribral.

Práve preto je tak dôležité pokúsiť sa o boj s obezitou ešte v čase, kým ste ako – tak zdraví. Bez liekov na chudnutie, bez neželaných účinkov liečby. Bez platenia pomerne drahých liekov. Dobrovoľne. Skôr, než vás k tomu donúti srdce, diabetes, či hormonálne ťažkosti.

Reductil, Lindaxa

Medzi donedávna používané lieky patrí sibutramín predávaný pod rôznymi obchodnými názvami, u nás Reductil, v čechách Lindaxa alebo Meridia. (V iných krajinách aj pod názvami Afibon, Ectiva, Meissa, Minimacin, Minimectil, Obesan, Reduxade, Sibutral, Sibutril, Siluton, Sitrane, Zelium a Zelixa). V súčasnosti je tento produkt v Európskej únii stiahnutý z predaja, pretože mal vážne vedľajšie účinky a liečba mohla byť rizikovejšia ako sa predtým zdalo.

Tieto lieky patrili do skupiny anorektík, teda hlavným účinkom bolo zníženie chuti do jedenia, zníženie pocitu hladu. Bol dosiahnutý podobným spôsobom, ako to funguje u antidepresív, ktoré bránia spätnému vychytávaniu sérotonínu. Účinky takej manipulácie s „chémiou“ v mozgu sú tieto:

 • Znižuje sa pocit hladu. To sa hodí, ak z nejakých príčin musí byť nasadená drastická diéta. Napríklad ak sú ťažkosti so žalúdkom.
 • Zvyšuje sa akčnosť, aktivita. Tieto lieky mali mierny vplyv na to, že človek sa aj spontánne viac hýbal. Lapidárne povedané bol nepokojný. Čulý pohyb má priaznivý vplyv na chudnutie.

Žiaľ, tento liek mal aj niekoľko veľmi nepríjemných vedľajších účinkov. Predovšetkým

 • Nespavosť
 • Významné zvýšenie krvného tlaku

Využívali sa u obéznych, ktorí okrem obezity (BMI nad 35) mali ešte ďalšie vážne zdravotné komplikácie súvisiace s obezitou. Napríklad diabetes II typu, vysoká hladina tuku v krvi. V tých prípadoch znamená schudnutie veľmi významný zisk pre zdravie. Oplatilo sa ísť aj do rizika spôsobeného podaním lieku.

Žiaľ ukázalo sa, že tieto lieky sú z pohľadu kardiovaskulárneho systému veľmi nebezpečné. Sú nevhodné pri mnohých ťažkostiach so srdcom, ako je ishemická choroba, či arytmiami a mnohými ďalšími poruchami. Žiaľ, ťažkosti so srdcom (prinajmenej vyšší tlak) sú u obéznych typické.

Preto je momentálne tento spôsob liečby obezity zastavený.

V praxi tieto lieky „nefungovali“ u každého. Ak pacient neschudol za 3 mesiace aspoň 5 percent hmotnosti, lekár ich zvyčajne vysadil.

Ďalšou vecou bolo, že najvýraznejší účinok bol práve prvé 3 mesiace, najviac pol roka. Žiaľ, potom sa veľa ľudí dostalo do problematickej situácie:

 • po vysadení liečby rýchlo začali priberať
 • s liečbou sa ledva držali na dosiahnutých číslach

Väčšinou bola príčina v tom, že tieto lieky boli akousi barličkou. Zmiernili pocit hladu a tak človek značne zredukoval stravu a maškrtenie. No v tomto stave sa vlastne nič nenaučil. Po vysadení lieku sa zas vrátila chuť tu a tam si niečo zobnúť a už to stačí na to, aby sme priberali…

Na druhej strane byť dlhodobo na liečbe liekom, ktorý môže zdraviu ublížiť to nie je dobré. Preto momentálne tento liek nie je v predaji. Benefit z liečby totiž nebol väčší ako riziká.

Acomplia

Liek na chudnutie Acomplia bol stiahnutý z predaja v EU. Na základe klinických skúseností boli riziká nežiadúcich účinkov lieku vyššie, ako prínos liečby.

Pomerne nový liek proti obezite predávaný pod obchodným názvom Acomplia obsahuje účinnú látku rimonabant.

Rimonabant je selektívny blokátor kanabinoidných receptorov CB1. Ani nechcite vedieť, čo to znamená, je to téma na knihu. Mechanizmus účinku nie je až tak dôležitý.

Acomplia znižuje tvorbu nového tukového tkaniva. Zvyšuje využitie glukózy v svaloch. Zmierňuje metabolické následky obezity a hlavne navodí pocit sýtosti. U niektorých fajčiarov znižuje chuť do fajčenia. To znie až príliš lákavo.

Okrem prospešných účinkov však Acomplia zvyšuje riziko porúch nálady hlavne smerom k depresii, pocitom úzkosti. Môže sa objaviť aj závrat, pocity nevoľnosti, zvracanie, alebo hnačka.

Acomplia sa nesmie podávať v prípade problémov s pečeňou, alebo obličkami, v tehotenstve a pri kojení. Nesmie sa používať ani v prípade depresie, či niektorých iných duševných porúch.

Adipex retard

Liek na chudnutie Adipex retard bol stiahnutý z predaja v EU. Na základe klinických skúseností boli riziká nežiadúcich účinkov lieku vyššie, ako prínos liečby.

Pomerne dlhú históriu má účinná látka fentermin, ktorú asi poznáte pod obchodným názvom Adipex retard.

Fentermin potláča chuť do jedla. Je fakt, že má presvedčivý anorektický efekt. To znie lákavo. No nesmie sa podávať dlhšie, ako 3 mesiace a po jeho vysadení človek často veľmi rýchlo naberie nazad všetko, čo stratil.

Má vážne neželané účinky a nedá sa preto podávať značnej časti obéznych, pretože by zhoršoval zdravotné následky obezity. Sú to príznaky ako nespavosť, agitovanosť (čulosť), pocity na vracanie, možnosť vzniku ťažkostí so srdcom, pľúcnej embólie. Riziko spojené s užívaním prípravku Adipex retard je príliš vysoké a dnes sú už k dispozícii lieky s podobným účinkom a oveľa menšími neželanými účinkami. Adipex retard sa nesmie podávať pacientom, ktorí majú ťažkosti so srdcom, vysoký tlak, vysoký tlak v pľúcach, poruchy štítnej žľazy, či poruchy funkcie pečene a ľadvín. Podanie fenterminu by mohlo v týchto prípadoch ohroziť aj život.

Preto sa v mnohých Európskych krajinách predaj prípravku Adipex retard ukončil. Na Slovensku sa Adipex retard už nepredáva.

Nepríjemné je, že tento liek sa snaží na čierno si zohnať mnoho ľudí, čo chcú schudnúť. Túžba schudnúť je tak silná, že nedbajú na riziko, aké môže byť spojené s užívaním tohto lieku. Prípadne o ňom ani nevedia.

Minulosť

V minulosti sa lieky na chudnutie vyrábali. Skúšalo sa veľa rôznych preparátov. Ich účinnosť bola rôzna, často mali vážne vedľajšie účinky.

 • V nedávnej minulosti patril k najznámejším liekom na chudnutie prípravok, ktorý mal stimulačné účinky. Aktivoval človeka k činorodosti a čulosti. Navyše potlačil pocit hladu. Atraktívna a účinná predstava. Žiaľ, na tento liek vznikala nečakane rýchla závislosť. Účinok totiž fungoval len krátko. Aby ste o pár dní mohli byť zas čulí, chcelo to vyššiu dávku. A tak keďže bol nejaký čas v predaji aj bez receptu, ľudia začínali so štvrtkou tabletky a končili užívaním desiatok tabletiek naraz… Tak to s drogami chodí.
 • Veľmi známym bol aj liek na chudnutie, ktorý intenzívne tlmil pocit hladu. V minulosti ich vlastne bolo niekoľko. Všetky sú dnes stiahnuté z predaja, pretože sa ukázalo že mnoho ľudí malo pri užívaní vážne problémy. Nielen srdcovocievne, ale často aj psychické.
 • Celkom nedávno boli stiahnuté aj dve modernejšie formy liekov na chudnutie. Tie tlmili hlad a mierne aktivizovali človeka. Spolu s týmito príťažlivými účinkami však stále zostávali príliš vážne nežiadúce činky.

Tieto príklady predstavujú typické lieky na chudnutie. Je tu snaha tlmiť hlad a rozpohybovať telo. Vďaka tomu chudnutie môže prebiehať ľahšie. Necítite potrebu jesť a máte chuť niečo robiť. Ideálny stav. Žiaľ, len na prvý pohľad. Tieto lieky na chudnutie totiž maskujú len pocit hladu. Vďaka nemu sa človek vôbec nemusí najesť a funguje spokojne aj celý deň. To je snom každého, kto o chudnutí nič nevie.

Potlačením pocitu hladu totiž dosiahnete nejedenie. To sa v praxi overilo. No nejesť znamená meniť fungovanie tela. O tom sme už písali. Vďaka tabletkám tak dokážete vydržať hladovku bez toho, aby vám to prekážalo. Ale čo potom? Čo keď po pár týždňoch či mesiacoch budete chcieť lieky na chudnutie vysadiť? Narazíte na problémy:

 1. Lieky na chudnutie vás nenaučia chudnúť, len potlačili hlad. Keď ich chcete vysadiť, vôbec neviete ako sa stravovať, aby ste zas rýchlo nepribrali. To z vás robí rukojemníka. Bez liekov rýchlo priberáte a tak budete chcieť užívať lieky aj naďalej.
 2. Lieky na chudnutie fungujú zhruba prvé 3 mesiace. Potom sa ich efekt viac menej stratí. Chudnutie sa zastaví. Ak ich vysadíte, priberiete. Ak ich užívate ďalej, síce asi nepriberiete, ale stále sa budú zhoršovať ich nežiadúce účinky.
 3. Keďže chudnutie riadite predovšetkým reguláciou stravy (lieky na chudnutie používate aby ste necítili hlad) tak pri dlhodobom nedostatku stravy si môžete poškodzovať zdravie. Je síce známe, že o niečo menej stravy než treba je zdravé, ale s liekmi na chudnutie to býva často veľmi zle zvolená strava – kto sa totiž vie stravovať rozumne, nepotrebuje popri tom hltať aj lieky.

Táto pomôcka vo forme tabletky je teda dobrá len na prvý pohľad. Vyvoláva ilúziu, že na chudnutie tu máme pilulku a tá že bude fungovať ako tá tabletka proti bolesti, čo ste videli v reklame. Zabudnite na to! Taká tabletka na trhu nie je.

Žiaľ, dodnes si niektoré ženy hľadajú na čiernom trhu tieto staré tabletky na chudnutie. Dúfajú, že vďaka tabletke ľahšie prekonajú svoju vôľu nedať si koláčik. Užívaním podobných preparátov však riskujú život. Poznáte to – kamarátke sa nič nestalo, tak to skúsim aj ja… Nespavosť, búšenie srdca, migrény sú zvyčajne tým najmenším zlom, ktoré tieto lieky na chudnutie môžu vyvolať. Srdcové príhody, či psychické poruchy sú už vážnejším dôsledkom.

Orlistat (Alli, Xenical)

Pod obchodným názvom Xenical ale aj Alli sa predával liek s účinnou látkou orlistat. Tento liek ovplyvňuje vstrebávanie tuku z tráviacej sústavy.

 • Xenical dokáže zabrániť asi 30% tuku prijatého stravou, aby sa vstrebal. Nevstrebaný tuk odíde z tela so stolicou.
 • Xenical sa odporúča použiť u tých ľudí, ktorí nie sú schopní obmedziť v diéte príjem tuku. Keď človek zje mastné jedlo, časť z tuku sa nevstrebá a teda sa zmierni riziko priberania. No často tento tuk spôsobí hnačku. Xenical tak pôsobí aj ako „vychovávateľ“. Ak nechceš mať hnačku, nejedz mastné.

Dá sa to prirovnať k liečbe alkoholikov. Aby alkoholik dokázal abstinovať, môže použiť látku disulfiram (liek známy pod názvom Antabus). Tá pôsobí ako poistka. Ak by sa predsa len napil, nasleduje masívna reakcia, veľmi nepríjemná.

Je to vlastne logická vec. Ak sa obézny naje niečoho nevhodného, normálne nenasleduje normálne žiaden „trest“, ktorý by ho nútil k tomu, aby sa správal rozumnejšie. A tak roky priberá a neodoprie si to, čo ho poškodzuje. Ak začne užívať Xenical, dostane po každej diétnej chybe „zaucho“. Na niektorých ľudí má dobré účinky.

Ak hnačku zaradíme medzi neželané, ale výchovné účinky lieku, Xenical nemá iné vážne neželané účinky. Pri dlhodobom podávaní by mohol vzniknúť nedostatok v tuku rozpustných vitamínov, ale to lekár vie a môže to kontrolovať.

Xenical je s veľkým úspechom používaný aj pri liečbe diabetikov druhého typu. Znižuje prejavy diabetes.

Tieto lieky spadajú do kategórie

Inhibítory lipáz

Super názov, nie? Po slovensky to znamená „zabraňovače tukov“. Účinná látka orlistat (liek sa predával pod názvom Xenical alebo Alli, ale v súčasnosti je stiahnutý z trhu) znižuje vstrebávanie tuku z tráviacej sústavy asi o 30%. Tuk, ktorý sa vďaka lieku nevstrebe, odchádza z tela stolicou.

To je pre obézneho atraktívna vec. Nadmerné množstvo tuku v strave spôsobuje obezitu. Tento liek zabráni, aby sa časť tuku z potravy vstrebala. Takže zjete síce mastné, ale nemá to následky vo forme priberania. To znie lákavo. Tučný človek si to preloží do svojej reči: „môžem sa teda beztrestne nažrať“.

Hlavný neželaný účinok tohto lieku je to, že nevstrebané tuky chcú ísť z tela von stolicou. Rýchlo. Veľmi rýchlo. Nečakane. A nezadržateľne. Po zjedení mastnejšieho pokrmu môže nasledovať nepríjemná hnačka, ktorá sa ničím neohlási. Známa po tomto lieku šoférovala v aute a ani nevedela, že hnačka už prebehla. Keď vystúpila, aby šla ku zákazníkovi, zistila, že kostým a celé sedadlo… No ani nechcite vedieť čo. Proste všetky tie inhibované lipázy sa vstrebali do kostýmu a sedadla na aute.

Hnačky môžu na obézneho človeka pôsobiť ako memento, že zjedol priveľa tuku. Tvrdé, ale možno účinné riešenie. No stačí si liek nedať a hnačka sa nedostaví. Asi najúčinnejším efektom liečby inhibítormi lipáz je preto práve výchovný moment.

Aj pred použitím tohto lieku je vhodné položiť si najskôr racionálnu otázku: načo mám do tela vkladať 2 látky, z ktorých jedna má blokovať druhú?

Jednoduchšie je do tela proste nevložiť tú látku, ktorú v ňom nechcem. V tomto prípade je to tuk v nadmernom množstve – nejedzte mastné jedlo a nemusíte hltať tabletky „proti tuku“. Nechcete pribrať z tuku v potrave? Upravte množstvo konzumovaného tuku. Vyhýbajte sa jedeniu tučných potravín vyprážaných, hranoliek, tučných syrov, smotany, čokolády, údenín, slaniny, čipsov, koláčikov, tyčiniek, keksíkov, masla… A prestanete priberať.

Vyhýbať sa neznamená nejesť. Raz za čas si môžete dať čokoľvek. Jeden vyprážaný rezeň raz za mesiac vám s hmotnosťou nepohne. Ak ale máte v nedeľu rezeň, v pondelok salámový chlieb, v utorok vyprážaný syr s hranolkami a majonézou, stredu bábovku s kakaom, tak robíte „denne jednu výnimku“ a asi začnete priberať.

Lieky, ktoré blokujú vstrebávanie tuku sú ponúkané ako riešenie jednorazových situácií – opulentná večera so zákazníkmi v reštaurácii. Na prvý pohľad atraktívne. Môžete sa najesť. No predstava, že musíte prerušiť nádejné obchodné rokovanie, pretože máte dolnú polovicu obleku zrazu obchodne nepoužiteľnú, nie je celkom atraktívna. Predstava, že odchádzate z rokovania na záchod, hoc potrebujete skôr vaňu a silnú sprchu je, prinajmenej, pochmúrna.

Aj keby ste nedostali hnačku – každá výnimka zo stravovacieho režimu len fixuje zvyk porušovať pravidlá. Nevravím, že pri chudnutí je potrebné byť úplne striktný. Ale je dobré čo najviac sa tomu blížiť. Ak svoje stravovacie návyky budete často porušovať, zvyknete si na to, že ich často porušujete. A pomaly sa zas rozpapáte. A priberiete. Preto so slovom „výnimočne“ narábajte veľmi opatrne.

Predstava jesť čokoľvek vďaka „predjedlu“ liekov, ktoré zabránia vstrebávať tuky, je nezrelá. Nezrelý človek popiera rozdiel medzi realitou a túžbou. Nezrelý človek chce veľa jesť i veľa chudnúť. Je to nereálna, naivná túžba.

Každý, kto dokázal schudnúť, vám potvrdí, že občasné porušenie racionálnej stravy nie je problém. Ak sa správate disciplinovane celé týždne, pokojne môžete ísť aj na zabíjačku a obžrať sa na nej dosýta. Nič sa nestane. A to či už tabletku spapáte, alebo nespapáte.

Nesnažte sa teda tuk vypudiť liekom v nezmenenej podobe. Zvyknite si zmeniť zloženie a množstvo prijatých tukov a budete v pohode.

Inhibítory lipáz sú lieky, ktoré sa dajú užívať dlhodobo. Otázka však stojí inak – ako dlho budete ochotní platiť za svoju nedisciplinovanosť? A akonáhle lieky vysadíte, zas priberiete. Oplatí sa vám za to platiť?

Lieky na chudnutie v súčasnosti

Aj preto u nás v súčasnosti nekúpite lieky na potlačenie hladu. Dá sa získať liek, ktorý ovplyvňuje proces trávenia tukov. Ten spôsobí, že ak zjete mastnejšie jedlo, mastná časť sa nevstrebe, ale opustí telo. Často aj v podobe hnačky. Tento liek má teda tak trochu aj výchovnú funkciu. Ak sa stravujete chybne, preženie vás.

Je otázne, či takýto liek na chudnutie je dobrým nápadom. Ak vás núti jesť nízkotučnú stravu, tak na to rozumný človek nepotrebuje užiť liek. Stačí spraviť zmenu v strave rovnako, ako keby ste ten liek užili. A ušetríte dosť dukátov.

Tiež je na zváženie, či pri nízkotučnej strave je vhodné, aby ste zabránili vstrebávaniu tuku. V tuku sa totiž nachádzajú vitamíny. Ktoré? Zapamätáte si slovo deka? Tak potom si zapamätáte aj vitamíny ktoré sú rozpustné v tukoch:

 • Vitamín D
 • Vitamín E
 • Vitamín K
 • Vitamín A

Tieto vitamíny sú pre zdravie nutné. Nielen samotné, ale aj v spolupráci s inými – bez týchto vitamínov zo zeleniny telo nevie dostať mnohé iné živiny. Preto sa na každý šalát dáva aspoň lyžica olivového oleja – bez tuku by to nefungovalo. Lieky na chudnutie, ktoré na seba naviažu tuk môžu teda spôsobiť nielen priamy nedostatok vitamínov, ale môžu nepriamo brániť aj vstrebávaniu iných živín z potravy. Je preto otázne, či je dobré tieto lieky používať. Krátkodobo to problém nebude, dlhodobejšie užívanie radšej konzultujte s lekárom. Aj keď tieto lieky na chudnutie sú momentálne dostupné bez predpisu, radšej sa poraďte. Ak vám ich lekár z nejakého dôvodu odporučí, môže vám zároveň predpísať ich o niečo silnejšiu verziu, ktorá je na predpis.

Budúcnosť liekov na chudnutie

Je isté, že farmaceutické firmy úporne bojujú o možnosť prísť na trh s preparátom, ktorý by pomohol obéznym. Nadváhou trpí oveľa viac, než polovica populácie. To je príležitosť na miliardový biznis. Navyše ide o chronický problém. Obezitu neporazíte nejakou kúrou. Je to chronické ochorenie. Z hľadiska biznisu ideálny stav. Nastaviť pacienta na niektorý liek na chudnutie a potom mu ho predávať po celý zvyšok života pekne, každý mesiac.

Dá sa preto predpokladať, že ak to možné je, skôr, alebo neskôr sa na trhu objaví ďalší liek na chudnutie. Odporúčam pristupovať k nemu s vysokou opatrnosťou. Všetky lieky na chudnutie doteraz totiž prišli na svet s veľkou slávou. Po pár rokoch ich v tichosti stiahli z trhu potom, čo po ich užívaní umrelo priveľa ľudí. Je dosť pravdepodobné, že aj budúci liek na chudnutie môže mať podobný scenár.

Lieky z vás nespravia štíhlych

Akokoľvek by bola účinná tabletka na chudnutie, po jej vysadení by človek rýchlo stučnel. Nehľadajte preto ani náznaky nádeje, že nejaké tabletky (či výživové doplnky) „vás schudnú“. Niet takej bobule, ktorej zhltnutím by ste schudli bez vlastného pričinenia, vlastnej informovanosti, vlastnej námahy a trpezlivosti.

 • Kto je ochotný zaprieť sa a zmeniť nevhodný životný štýl na racionálny, zistí, že to ide aj bez liekov. Ide to a dá sa tak žiť roky.
 • Kto chce schudnúť v pohodlí, ten ešte stále nepochopil, že pohodlie a rozmaznanosť (zvyk okamžite vyhovieť svojím potrebám bez ohľadu na dôsledky) sú prvou príčinou obezity.

Ak si myslíte, že ku chudnutiu vedie skratka cez lieky na chudnutie, strácate čas. Áno, ešte donedávna aj u nás bolo dostať niekoľko druhov liekov, ktoré pri chudnutí čiastočne pomáhali. Potláčali pocit hladu. Ale po ich vysadení ste boli tam, kde predtým. Znova nastúpil jojo efekt.

Akokoľvek úspešní by ste boli pri chudnutí vďaka lieku, vždy vás to bude lákať pozvoľna sa vrátiť do „starých koľají“. Tu vynechať jedlo, tam do seba hodiť trocha čokolády. Tak vzniká jojo efekt. Človek si prestane dávať pozor, prestáva byť na seba prísny a priberie.

Žiaľ, časom sa ukázalo, že lieky na chudnutie majú veľa nežiadúcich účinkov. Tieto problémy boli oveľa závažnejšie, než neistý zisk z terapie obezity. Často šlo o vážne ťažkosti so srdcom. Preto sú v súčasnosti v Európskej únii všetky podobné lieky stiahnuté z predaja a už sa nepredávajú.

Chcete naozaj schudnúť? Odpovedzte v duchu pravdivo na nasledovné otázky:

 • Už ste si naštudovali a ovládate zásady zdravej výživy?
 • Viete si zostaviť racionálny jedálniček a denne ho dodržiavate?
 • Viete povedať, čo ste dnes jedli a prečo?
 • Dokážete si odoprieť dobrotu, ktorá nepatrí medzi racionálne pokrmy a nezjesť ju?
 • Pijete denne 2 až 3 litre čistej vody?
 • Vyhýbate sa sladkým a aj bublinkovým nápojom?
 • Nájdete si denne čas na prechádzku a 3× do týždňa na aktívne cvičenie?
 • Ste ochotní denne sa riadne vyspať? (7 až 8 hodín, bez výnimiek)
 • Je váš osobný čas rozdelený na tretiny medzi prácu, odpočinok a spánok?

Ak sú všetky vaše odpovede na tieto otázky „áno“, potom schudnete aj bez liekov, to je na 100% isté. S liekmi by sa vám možno bolo podarilo o chĺpok uľahčiť si úvod „operácie chudnutie“.

Ak ale dodržíte všetky odporúčania na chudnutie, tak nebudete vôbec pociťovať hlad. Potom nepotrebujete ani lieky, ktoré by hlad potláčali.

Nekupujte si tabletky. Kúpte si zeleninu a knihy o výžive a chudnutí. Vzdelávajte sa a ak chcete niečo len tak chrumkať, prosím – mrkva, reďkovka, šalát, zeler, kaleráb, kapusta. Umyť, chrúmať. Môžete dosýtosti. A pritom čítajte.

Chcete zmeniť svoj výživový štýl? Nekupujte si lieky. Zmeňte svoj výživový štýl.

Nakoniec pár príspevkov z diskusií:

 • Ja som zasa brala reductil, najprv minuleho roku v lete asi mesiac. Vtedy som za nich vyhodila asi 3600 sk ale nic som nepocitila, ze som schudla, no v novembri ked som uz bola na internate a rodicia uz nekontrolovali prijem potravin, tak som ich zasa zacala brat bolo to asi na 3 tyzdne a vtedy som schudla 8 kíl, bolo to úžasne, konecne som sa citila dobre po tých dlhých rokoch , čo sa snažím schudnúť. No ale ani nie po pol roku ako sa tabletky minuli moje kila sa vratili a bolo ich este 2 krat viac…..
 • ja som tiez brala adipex.a tiez som s nim dosiahla dobre vysledky..ale po roku som tie kilecka nabrala spat a bohuzial lieky uz nie su dostupne v lekarni,je skoda ze ich stiahli z trhu .lebo si myslim ,ze kazdy liek ma aj neziaduce ucinky.a mozno je to iba hra s liekmi aby si zaujemci kupovali lieky bez receptu..je to len o biznise
 • Ja som tak isto brala Adipex. Brala som ho celkovo uz dva krat a mozem povedat, ze sa neprejavili ziadne neziaduce ucinky a vyborne som chudla. Je pravda, ze som sa aj riadne sledovala ak by nieco,ale chvalabohu so ziadne porblemy nemala. Po precitani predchádzajuceho clanku mi ostava len dufat ze sa ani neprejavia s odstupom casu. Adipex mi pomohol k peknej postave no do roka sa mi to vratilo a mozem povedat ze s par kilami navyse ako som mala pred tym. takze kot ma pevbu volu moze to byt dobry starter ako si liniu udrzat ale kto nie /ako ja/, je to len chvilkove.
 • Ja mam vlastne skusenosti s tabletkami na chudnutie, brala som isty cas adipex retard. Zo zaciatku som nic zvlastne necitila, potom som za mesiac schudla 10 kg. Vobec som necitila hlad, velmi malinko som jedla, niekedy jeden jogurt za cely den. Niekedy som vydrzala aj bez jedla a vobec to nebolo tazke, uplne som bola nasytena s tekutinami. Po mesiaci som prestala brat tabletky, pretoze som bola spokojna s vysledkami. Vazila som 55 kg na 175 cm vysku, dobre som sa citila a konecne som bola hrda na svoju postavu. Asi rok som takto fungovala, tabletky sa davno vyparili z mojho tela, ale ja som si davala pozor, aby som nepribrala. Potom sa mi stalo nieco,na co nikdy nezabudnem. Odpadla som, mala som 170-180 pulzov a nevedela som co sa so mnou deje. Velmi cudne som sa citila, trvalo to asi pol hodinku a potom som bola cela vystavena. Nic mi nezistili, ale ja som niekde tusila, ze tieto priznaky som mala z tychto liekov. Napriek tomu, chapem vsetkych, ktori si myslia, ze toto je spravne riesenie na chudnutie. Pretoze niektori si mozu dovolit kusocek jedla aj z toho priberaju a niekto papka cely den a vyzera ako sparatko. Je to priroda, geny alebo hocico…..je to nespravodlive. Cvicenie a rozumna dieta vela urobia, lenze ked cely zivot mas prezit podla pravidiel co ta potom potesi?
 • Acomplia funguje asi takto. V našom tele sa nachádzajú prirodzene akesi narkotika. Medzi ne, patria všeobecne zname ENDORFÍNY, hormóny šťastia. No a medzi ne patria aj lákty ako ENDOKANABINOIDY. To sú molekuly podobné extraktom z Marihuany vďaka, ktorých euforickým a iným účinkom sa používa ako droga..Tieto látky hrajú ale významnu úlohu v rozvoji tučnoty a u niekoho aj zvýšenej glykémii, tlaku krvi a triglyceridov..Naša vnútorná marihuana sa aktivuje keď sme v strese, keď máme málo pohybu, veľa chutných jedál…Organizmus si takto zabezbečuje ukladanie tukov….Acomplia čiastočne blokuje účinok endokanabinoidov a organizmus prestavuje tak, že chudneme. Snaží sa o zablokovanie nadmerne aktivovanej našej vnútornej marihuany…Depresie sa objavili v štúdiách len zriedka..ale objavili..Ten kto chce naozaj schudnúť a nemá endogénnu depresiu liečenú liekmi, s chudnutia určite depku mať nebude, ale radosť…
 • prečítala som si info o prípravku Adipex retard a mám s tým určité skúsenosti. Brala som ho ,ale nie dlhodobo, pretože som pila iba vodu a vyvolávalo to u mňa nepríjemné účinky. Asi preto ,že som nič nejedla. Snažila som sa v minulosti schudnúť, dokonca s tým bojujem od puberty, ale výsledok je len krátkodobý. Stravujem sa trochu nepravidelne, ale nemám rada sladkosti ,mastné jedlá a mám rada zeleninu a pod. Prečo teda stále musím bojovať o normálnu váhu? A tak sa snažím aj slamky chytať,aj keď s vedlajšími účinkami. A.
 • čítam tieto komentáre a nedá mi nenapísať. Aj som pred pár rokmi užila Adipex, schudla som a bola som aj spokojná. Riadila som sa návodom aj v lekárni ma upozornili na nežiadúce účinky, každý človek sám by mal vedieť čo môže a čo nie!!!!! Ja som teraz sklamaná že si nemôžem kúpiť Adipex ,určite by mi pohol schudnúť pár kíl a dostala by som aj chuť cvičiť.Takto teraz skúšam diéty a slimy a Lipoxal a náplaste atd… nič nepomáha keby bol ADIPEX určite by pomohol. Ivet
 • Ja mam tiez skusenosti s Adipexom, schudla som s nim teda hooodne..ale potom sa to vratilo spat.Adipex vyvolava nechutenstvo (absolutne som nic nejedla,original anorexia) a co najhorsie potlaca aj pocit smadu (ratujte si potom oblicky).. Moj nazor je jednoznacny,schudnut ale vyvazenou stravou a pohybom,nie tabletkami co Vam vyvolaju anorekticke stavy a po dobrati to aj tak priberiete spat,ved telo je v soku ze po niekolko mesacnej hladovke zacina normalne jest a vsetko si ulozi do zasob..!!
 • ahoj..nechcem strašiť,ani niekoho odhovárať,ale…tento liek,tak ako to má v názve spôsobuje u ešte nerodiacich žien vážne poruchy,majú vplyv hlavne na pôrodnosť,plod v brušku sa nemusí vyvíjať tak ako treba,ako novorodeniatka sú už postihnuté,je to aj v názve-retard! Kontaktovala som sa s mnohými doktormi a lekárnikmi,aby som sa presvedčila o účinnosti tohto lieku,zatiaľ ma každý z nich odhovoril…
 • Niektorí sa tu asi zbláznili, prečo nerozmýšľate logicky. Na čo Vám je liek, ktorý je v podstate nanič. Veď nevyrieši Váš problém. To, že schudnete nebude k ničomu, pokiaľ si to nezmeníte v hlave a neupravíte svoj jedálny lístok, pohyb… To môžete rovno hladovať a dosiahnete ten istý nezmyselný efekt ako pri adipexe. Nestačí len chcieť schudnúť ale v prvom rade treba začať niečo zmysluplné robiť. Veľa ľudí chce a nič pre to nerobí. Nestačí o tom len rozprávať. Veď všetci vieme, že nič nie je zadarmo.
 • Lieky na chudnutie som neskusal,ale funguje system prijem a vydaj energie.Ja som schudol za 6.mesiacov 15kg a do teraz som ostal uz na tej hmotnosti bez jojo efektu .JE TO 4 MESIACE. A KTO VYROBI 100 % TABLETKU NA chudnutie TAK SA STANE NAJBOHATSIM CLOVEKOM NA SVETE
 • Caute kocky Adipex u nas zakazali a ma to asi opodstatneny dovod…Schudnete to ano ale uplne vam to rozhodi organizmus…Ved nejeden pripad zkolabovanej dievciny sa v minulosti ocitol v reportazi alebo novinach…ja sama som ho tiez brala ked bol este na trhu ale tie vedlajsie ucinky brr…Uz by som do toho nesla…Momentalne su na trhu ine anorektika ktore su ovela setrnejsie ako Adipex a hlavne rovnako ucinne…No a nebolo by od veci poradit sa s lekarom myslim ze kazdy vam ochotne pomoze riesit problem s nadvahou…pokial ten problem skutocne existuje a nie je to len v nasich hlavickach…
 • Milí “adipexáci”, ako odborníčka na farmaká si vás dovoľujem upozorniť, že Adipex má zákaz distribúcie na Slovensku z dôvodu závažných nežiadúcich účinkov na organizmus. Viem, že sa dá ilegálne zohnať a veľa ľudí ospevuje jeho pozitívne účinky, ale nikto už nepíše, koľko ľudí zomrelo na následky poškodenia srdca a obličiek týmto liečivom. Nehovoriac o tom, že všetky schudnuté kilá naberiete po prerušení liečby naspať aj s úrokmi. Takže všetci chudnutiachtiví adipexáci POZOR!!!! Dá sa schudnúť aj bez tohoto svinstva, nestojí to za to. Za tie premrštené peniaze sa dá kúpiť pemanentka do fitka s osobným trénerom a kopa zdravých potravín. Držím palce všetkým, čo sa snažia chudnúť bez týchto svinstiev. Z.
 • chcela by som sa len pridať k tejto téme, lebo ma vytáčajú reči ako je to nezdravé (lieky). Mám 34 rokov, pred otehotnením to je pred 10 rokmi som chodila do fitka 4-5 krát do týždňa a mohla som zjesť čo som len chcela, ale teraz po desiatich rokoch a dvoch pôrodoch, dvoch deťoch, štúdiu na vysokej škole, domácnosti… sa jednoducho nedá… a to som ešte nezačala chodiť do roboty…adipex som brala, pred 5 rokmi a bol super, ale samozrejme s mierou… odporúčaná dávka bola 2 denne a ja som brala 1 za dva dni a bola som v šoku, že som vôbec nepotrebovala jesť, jedla som v podstate nasilu a to som si dávala pozor čo som zjedla… za normálnych okolností sa neviem tak kontrolovať a už vôbec neviem toľko piť ako keď som musela piť pri tých tabletkách… keby boli k mání, tak by som si ich určite kúpila a ešte niečo… mala som kamošku ktorá to preháňala s liekmi a nejedla skoro vôbec a tej to už išlo aj na hlavu. myslím si, že je to tak isto ako so všetkým, všetkého veľa škodí… asi tak, pápá
 • Ahojte, citala som si toto forum a jednoducho mi nedalo, aby som aj ja neprispela. Adipex – jedna zufala niekolko mesacna etapa zivota. Tiez som si asi pred vyse2 rokmi dala predpisat adipex, z Ciech, kedze tam pracujem bolo to take jednoduche, ale vtedy som netusila, ze ja zdrava a vzdy usmievava baba si mozem ublizit “len” kvoli par kilam navyse. Zacalo sa to uplne nevinne a presne ako to tu vacsina z vas pisete, ano heeej super kilecka sli dolu pomerne rychlo, lenze netusila som ako – no stala som na nom zavisla. Nehambim sa priznat ze som tento “liek” volala acko (ved to aj znie ako droga). Velmi ma bavilo, ze som necitila pocit unavy, ved pri dnesnej honbe je to skvele ako vela toho stihnem a aky mam zrazu den dlhy. Srdce mu busilo, ale myslela som si ved ked tak maka tak to urcite preto lebo spaluje tuky, ze som sa hrozne potila som brala ako odplavovanie zbytocnej vody, vsak som pri pocite suchych pier vypila aj 5l kojeneckej vody denne, jedlo sa mi stalo nepriatelom a aby som si vyplnila cas ktory som nemohla spavat zacala som fajcit! To ze som bola naladova som ani nevnimala, neuvedomovala som si to. Bola som zahladena len na dennu davku “acka” a vazit sa aj tri krat za den sa stalo sucastou. Ano, ocitla som sa v kozi anorekticky ked sa moje nevinne usilie schudnut par kil prevrhlo do chorobnej koncentracie na dve veci – kilogramy a BMI. Prestala som pocuvat lekara (uz mam ineho, kedze neviem ako mi to mohol vobec predpisat) a presvedcila kamosku nech zozenie dalsi recept. Koniec acka nastal az ked mi ho (vtedy este) snubenec vzal. “Odvykacka” bola kruta, chvilu trvalo kym som sa spamatala. Brala som adipex cca 7mesiacov, pri vyske 170cm som zo 78kg spadla na neuveritelnych 48kg, ano znie to sialene, ale prave taketo to bolo. Samozrejme, ze v dnesnej dobe mam uz zasa vsetko spat, aj kila aj tuzbu schudnut lenze zial s nasledkami. Prosim vas hlavne neberte lieky kupene nacierno, ved predsa neviete co v tej tabletke naozaj je. Co ak niektore z vas nechudnu napr preto ze nemate pravy liek? A ak uz sa akokolvek rozhodnete drzim vam palce a dufam, ze si nepokazite vase telo a dusu ako som to urobila ja. Majka:)
 • Vazeni chudnutiachtivi, to co som si tu precitala je fakt na hlavu…Darmo vas tu upozornuju na strasne neziaduce ucinky tohoto lieku, darmo aj vy sami priznavate, ze po vysadeni sa vam kila vratili spat. Vsak k tomu fakt uz nie je co dodat…Ja som tiez silnejsej postavy, tiez mam iste zdravotne problemy, ktore mi dost stazuju zhadzovanie nadbytocnych kil. Tiez rada papkam, ale nikdy by som do “huby” nedala nieco take ako adipex. Mam dokonca odskusany reductil 10 mg, takze vam tu nepise nejaka antianorectikova fanaticka. Predsa len, zrejme su momentalne dostupne lieky asi omnoho bezpecnejsie. Ved vy ste vacsinou mladi ludia, ako tu citam poniektori s nadvahou do 10 kg. Ved to je na zaplakanie.
  Teraz je to sice fajn, ale potom sa urcite dostavia nasledky, ved bozie mlyny tiez melu pomaly ale isto.
  A aj zravost sa DA ovladat a obmedzit, len musi clovek naozaj chciet. A to chcenie by malo byt urcite spojene s rozumom. Vase telo ste dostali ako dar od prirody, je to dokonaly mechanizmus, o akom sa poniektorym z vas ani len nesniva, a preto je najjednoduchsie rychlo zakupit 100 % ucinny liek, hoci aj na ciernom trhu, len aby sa nam vyriesili nase problemy krasne sami od seba. Ved naco namahat telo, a co telo, ale namahat mozog, to je teda nieco!!! Nieco co by vam strasne ublizilo…. Ved stastna to nevedomost.
  Vsetkym ktori si vyskusali toto svinstvo, urcite prajem do buducnosti vela vela stastia a hlavne ZDRAVIA…

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

51 Odpovedí

 1. ahojte potrebovala by som sa spytat jednu velmi dolezitu vec nakolko vobec nemam ziadne skusenosti s uzivanim liekov na chudnutie.moj problem je asi dost zvlastny…..moja svagrina uziva adipex asi 4 roky a predpokladam ze nepretrzite….na jej hmotnosti sa to nijako zvlast neodrazilo skor by som povedala ze ju to poznacilo psychicky….velmi sa zmenila a mam pocit ze je akoby ina osobnost.je velmi hadava robi a hovori veci o ktorych uz o 5-6 minut nevie a dost casto rozprava od veci.ma navaly agresivity a je dost nervozna.preto vas prosim o radu ci je to mozne ze by na tom mal zasluhu adipex a chcela by som jej pomoct.POMOZETE MI?

 2. timonad ľudia, ktorí dnes hltajú adipex si spravidla poradiť nedajú. zháňa sa nelegálne, neodporúča sa užívať ho. následky jeho užívania sú rôzne, je to vec, ktorú by mal posúdiť psychiater. asi ju k nemu nedostaneš. možnosti: ak ťa to veľmi trápi, choď k lekárovi ty a poraď sa, čo je v tvojich silách. lepšie je však ak sa s ňou nebudeš stretávať ak je nepríjemná. život je krátky netreba si ho kaziť ľuďmi, ktorí sú nepríjemní. a komu nie je rady, tomu ani pomoci

 3. ahoj.chcem sa opýtať,môže reduktil predpísať gastroenterológ?vie niekto poradiť?vďaka

 4. ahoj lieky na chudnutie som nemala nikdy predpisane ad doktora uzivala som len tie predajne v lekarni a asi po 4 rokoch skusania roznich druhou som zistila ze moja vaha stupa aj klesa a neviem ci to bolo liekmi a pokazeny zaludok vecne vracanie a nechutenstvo bolo urcite od liekov….teraz viem ze uz sa nikdy nenajem bez liekov abo bolesti…..
  BABY NEROBTE TO…

 5. miruska : zaludok je tazko dostat do pohody ked uz nieco je naprd. ale vzdy sa to dá nejako zvladnut.

 6. ahojte, chcela by som sa spýtať či už niekto užíval lieky na chudnutie a či naozaj učinkujú alebo nie.dakujem

 7. Ahoj všetkým.

  Po dlhej úvahe som sa v decembri 2007 rozhodol, že vyskúšam antiobezitikum sibutramin (reductil, Meridia, Sibotrim). Dôvody: 1. Nakoľko v 2007 som mal štátnice, neobišlo sa to u mňa bez neželateľných kilogramov. 2. Viacero mojich známych udávalo signifikantné zníženie hmotnosti pri užívaní Reductilu. a 3. Pôvodne bola látka vyvinutá ako antidepresívum zo skupiny SNRI a iba náhodne sa zistil úbytok hmotnosti u pacientov a tudiž som sa svojvoľne stal pokusom sám sebe. Iniciálne som vážil 89 kilogramov, meriam 178 cm. Sibutramin som užíval denne 15 mg. O niekoľko týždňov si kolegovia na klinike všimli, že som pochudol. Váhu som nemal, a až vlastne oni ma ,,zobudili“ a ani som si nespomenul, kedy som začal nosiť opasok. Vo februári som mal 81 kilogramov. Moja strava sa obmedzila. Raňajky som mal výdatné, s absolútnou prevahou cereálií. Obed nebol v programe a až po konci pracovnej doby som si uvedomil, že musím niečo zjesť. I to sa obyčajne obmedzilo na sotva 200 gramov hocičoho. Žiadna diéta. Spozoroval som, že Reductil mal vtedy u mňa účinkyv zmysle ich reklamy: Sýty z mála. Výsledkom bolo, že v máji 2008 som mal 72 kilogramov, čo predstavovalo 17 kg za 6 mesiacov. Reakcie z okolia boli samozrejme katastrofálne. Jóbovky v zmysle rakoviny z rýchleho schudnutia boli na programe denno-denne u ľudí, ktorí ma nevideli dlhšiu dobu. ____ SEPTEMBER 2008: hmotnosť stále 72 kg, nie je oblečenia na seba. Od októbra však badám týždeň po týždni progresívne znižovanie účinku sibutraminu. Prichádza vlčí hlad ako po aplikácii inzulínu. Za ten rok som si však vyvinul zvyk… Jedol som tak, ako som uviedol. V októbri (na vtedy zakúpenej váhe) som spozoroval nárast hmotnosti. I chuť do jedenia sa zvýšila. Pritom som stále užíval sibutramin. Experimentálne som ho zvýšil na 20 mg denne. Progresia zvyšovania hmotnosti a subjektívna chuť do jedenia však boli neúprosné… Reductil som vysadil 31.11. Objavili sa kardiálne ťažkosti v zmysle nepravidelnej činnosti srdca značne ovplyvňujúce kvalitu života. Mesiace utrpenia: závraty, prekolapsové stavy, hnačky… Február 2009 – 86 kilogramov. Ďalší priebeh viď Ad 3.

  VÝSLEDKY

  Ad 1. Sibutramin pôvodne vyvinutá ako antidepresívum, pôsobiaca ako SNRI.
  Ad 2. Raketa najprv vysoko, plató a pozvoľný pád.
  Ad 3. 15.3.2009 hmotnosť 86 kg – kardiálne ťažkosti vymizli. Opätovne nasadzujem Reductil v dávke 15 mg denne. Nepozorujem žiaden efekt čo sa týka hladu, pocitu sýtosti po najedení i nadmerného potenia po iniciálnych dávkach. Pravidelne plávam – 4-5 x týždenne. Hmotnosť 83 kg. Nepripisujem ju účinku sibutraminu, nakoľko predchádzajúce ,,pozitívne“ účinky nie sú. Možno plávanie. Jem cielene menej a zdravo. Racionálna výživa.

  ZÁVER
  Z môjho textu ste vyčítali, že Reductil účinkovať prestal. Vzhľadom na to, že pôsobí v systéme SNRI, a bol pôvodne vyvinutý ako antidepresívum podobne ako kvantum látok zo skupiny SSRI, kde berieme istotu, že skutočné antidepresíva pôsobiace na podobnom i rovnakom farmakodynamickom podklade takisto nestrácajú účinok? (Google: sibutramin SSRI SNRI)

 8. ahojte, tak aj ja som užívala adipex a ti poviem mi parádne zabral, bola som rada, že som sa donútila zjesť aspon polku bieleho jogurtu, ale to som na tom bola psychicky veľmi zle, ale schudla som do pol roka vyše 30 kil, ….takže som mala menej než 60, ale potom som zas pribrala a zas som si nasadila adipex, a tiež som postupne chudla, mala som vtedy 70 kil, ale po pár tabetkach sa mi ukzali všetko zle, čo písali v letáku, dostala som krče do nôh, ruky, nevedela som dýchať, dusila som sa a srdce mi bilo o sto šesť, dostala som záchvat a nevedela chodiť, to mi privolali záchranku a na druhý den som bola „fit“, ale po prepustení z nemocnice ma poslali za psychologom,….a ja sprosta som si zas, ked som mala 90 kil nasadila tabletky, ale nie adipex, ani neviem ako sa volali, …ale už som dostala rozum a v živote by som to do usť nezobrala, baby ja som tak chodila, že jednoducho som odpadla, som sa triasla, no hrôza, psychika bola v keli. Ale dostala som sa z toho a dnes kôli mojim dietam a nič nejedení a tabletkovani vážim 106 kil. ale už mam rozum a zašla som za doktormi, no jednoducho mam taky pokazeny metabolizmus, že aj ked som sa zdravo stravovala a cvičila som priberala, jednoducho sa moje telo bálo, že nebude jesť, tak si bralo zo zásob, ale už to riešim s doktorom, už je to týžden, čo pekne zdravo papam a zapisujem si čo zjem a premienam na kalorie a neprekročim, a ozaj som nemali nič vysmážané, a žiadne keksiky a po piatej len voda a čaj. Som zvedava, ked pôjdem na kontrolu, či váha bude ukazovať menej………….dlhý komentár, čo?:-) držte mi palce aj ja vám.

 9. jaaj, ten tretí liek sa volal redictil, či tak niejak, a išlo do dole, ale som bola taká nervozna, že si to všimli aj členovia rodiny, ale ja som aj papkala chrom a neviem, čo ešte…..kam som sa to dopracovala, zo 60 kilovej peknej ženy je 106 kilova „škaredá“žena, ako sto kilova som otehotnela a a a ja verim, že to pôjde dole…

 10. chcem sa spytat som 3 mesiace po pôrode a ostalo mi dost ovisnute brucho moze mi niekto poradit co s tym cvicit este nemozem lebo mam po cisarskom chcela som skusit tabletky viete mi poradit?

 11. ahojky, na spevnenie koze ti pomozu aj spevnujuce telove kremy. to, reductil a spravna strava mi tak pomohli, ze moje brucho vyzera lepsie ako pred porodom. ovsem vtedy som este netusila, ze existuje taky zazrak ako reductil :)) vela stastia.

 12. Dobrý deň.Chcem sa len opýtať ako mám konečne vysvetliť svojmu lekárovi že mám problém z obezitou.Stále ho prosím o pomoc ale on ma ignoruje aj napriek výsledkom od gynekológa že mám už piaty rok problémy hormonálneho tipu a najnovšie aj problémy zo srdcom tzv nadmerná cirkulácia toku krvi.Je mi naozaj zle diéty a cvičenie nezaberá som mlada mamička 26 a mám úctyhodných 105 kg a stále to rastie.Čo mám robiť na koho sa mám ešte obrátit .Ďakujem.

 13. eni požiadaj ho o to aby ťa poslal ku endokrinológovi a ku kardiológovi. ak to nespraví, požiadaj ho o zdravotnú kartu a prejdi ku inému lekárovi. podľa výsledku vyšetrení budeš vedieť viac o svojom zdravotnom stave. no a čo sa týka chudnutia tak endokrinológ ti povie či nie je nejaký problém. ale v zásade na 99% priberáš zo stravy a nedostatku pohybu. mladé mamičky často dojedajú zvyšky po dieťati a nehýbu sa, lebo ho strážia.

 14. chcem sa len spytat,ako je to s vyrobkom ALLI?ci to skutocne pomaha alebo nie.dakujem za odpoved

 15. Lenka fascinuje ma, s akým prehľadom dokážeš ignorovať niekoľko obrazoviek textu, zliezť dolu a šplechnúť takúto osviežujúcu otázku.

 16. ja viem ze neexistuje ziadne tabletky ktore budem jest a oni budu za mna chudnut, tak isto viem ze ked chcem schudnut musim sa lepsie stravovat a cvicit a to uz aj robim, ale na strankach alli sa pise ze „alli bráni vstrebaniu časti tukov pochádzajúcich z potravy v tráviacom trakte. Vďaka tomu prijímate menej kalórií, vaše telo má možnosť spracovávať energiu z tukových zásob a vy chudnete.“

 17. Ahojte, od kamaratky som sa dozvedela o „zlatom vajci“ adipexe, tak ludia, toto je kava, take depresie hned v prvy den, ak niekto tuzite, len si dajte. Som z tych, ktory su neponaucitelny, dostala som svoje a mam dost. Som rada, ze som zisla z krivej cesty!!! Korcule na nohy a podme do pohybu a budete krasny a stastny. Radsej kilo navyse ako byt v depkach. Kaslite na to, je to humus. A tomu sa hovori vecicka Bratislavcaniek, ze preco su take chude?

 18. Ahojte všetci,
  nedá mi, aby som Vám neporozprávala, ako na mňa minulý rok účinkoval Reductil. Najskôr som išla za svojou obvodnou lekárkou, lebo mojich úctihodných 124 kg bolo naozaj veľa a keďže som mala ísť na operáciu tak som sa rozhodla chudnúť, ale tá ma neposlala ani do obezitologickej poradne ani nikde inde a vysvetľovala mi – mne – žene ktorá chudne a priberá 25 rokov, čiže žene, ktorá vie čo by mala a čo nie jesť všetko odznova…ako mentálne postihnutej. Výsledok môjho zúfalstva bolo vyhľadať lekáreň, kde mi reductil predali bez predpisu. Musím ale napísať, že jeho užívanie som konzultovala s mojim kardiológom, ktorý bol za – lebo prí jeho užívaní pozitivna strata váhy bude väčší prínos ako negatívne účinky lieku. Avšak predpísať mi ho mala obvodná lekárka, ktorá odmietla. A tak som si ho kupovala pol roka sama. Schudla som postupne asi 18 kg. Pred zákrokom som ho vysadila a pretože som mala komplikácie som ho ďalej už neužívala – výsledok 22 kg za 10 mesiacov znova na mne. Pri reductile som nepociťovala návaly hladu ale nemala som ani depresie, stravovala som sa zdravo 5 x denne jedlo, prílohy som obmedzila na 1/3 priemernej dávky, chlieb a pečivo som nejedla . Po šiestej som nejedla nič okrem vody a čaju. Reductil mi pomáhal zvládať tieto stavy. Musím však povedať, že kilogramy som zhodila asi za 3 mesiace. Ďalšie mesiace s Reductilom som si ich udržala, ale váha už nešla dore Po operácií som to prestala dodržiavať a váha išla hore. Tri mesiace po operácií som ho začala užívať opäť, ale nič, váha išla stále hore. Tak som ho prestala brať, lebo je drahý a efekt už nebol.
  Takže teraz idem nanovo už týždeň, ale bez reductilu. Dodržiavam všetko, čo som robila pred tým, ale bez reductilu. Chlieb a pečivo nejem ani cereálne, lebo ja som človek, ktorý ho buď neje, alebo ho zje v počte min. 3 kusov. A to nemôžem, takže radšej ryžu – občas. A dnes som si podľa Mirkovej kalkulačky spočítala jedlo a výsledok 4600 KJ, takže to zvládam a nehladujem. Držte mi palce. Potrebujem dole minimálne 30 kg, Ináč – táta webová stránka nemá chybu!

 19. kakušo držíme ti palce, nech sa darí. ak zmeníš životosprávu, smení sa aj tvar tela. no treba vydržať. čím viac človek lieta s váhou hore – dole, tým rýchlejšie priberá a pomalšie chudne. takže je to stále ťažšie. ber to ako nie veľmi šťastné posmelenie v zmysle „teraz už natrvalo“.

 20. Ďakujem Mirko, u mňa to je tak, že pri mojej výške 184 cm tie kilá ani nie sú tak vidieť, nik by nepovedal, že mám 100 kg, nieto ešte nad 120. Ja som kus baby, ale našťastie stále mám pás (bude to tým, že mám prsia dosť vyvinuté). Lenže v poslednom roku akoby tie kilá išli len do brucha a to ma desí omnoho viac.
  Mojou najväčšou chybou je nočné vyjedanie chladničky, pretože veľa čítam a chodím spávať okolo polnoci, alebo aj neskôr a samozrejme ked večeriam o siedmej, tak potom nemôžem zaspať – od hladu. Takže nejaký malý jogurt, alebo kúsok syra a šup do postele. A to je môj zabiják. Potom sa zapriem, začnem odznova, pri posteli voda, ktorú stále popíjam – aj v noci, lebo sa budím, veľmi veľa zeleniny v surovom i varenom stave, večere do siedmej . A ide to dole, lenže potom je dovolenka, miestne špeciality a ja som veľký gurmán a tiež rada varím. … a možno to je aj mojou alergiou na laktózu…neviem…môj muž hovorí, že keby niekto iný strávil na WC toľko čo ja, tak je ako palička. Ja sa totižto nemôžem vzdať jogurtov a ani syrov a preto stále behám. Vždy keď zhodím 20 kg, tak si poviem, že ich už nikdy nenaberiem. ALE! a tak som od prvého tehotenstva až po dnes nabrala 40 kg nadváhy (Ja totižto pri 80 kg vyzerám ako by som bola podvýživená – neviem čím to je, lebo mnoho ľudí tvrdí, že „ťažšie kosti“ sú „kravina“.
  Ďakujem Ti ešte raz za podporu.

 21. Ja som uživala reductil 15 mg a nemala som žiadne problemi ani psychicke uživala som 2 tabletky rano som jedla povečšine biely jogurt a cerealie po piatej nič obed uplne normalny dala som si aj rezen na obed ked som mala chut ale musite vela pit aspon 3 litre vody ked malo pijete mate zavraty a nieje vam dobre…za rok som schudla 3O kg a som velmi spokojna a teraz ho už neuživam svikla som si nato ako sa mam stravovat nato že musim cvičit kyždy večer a po piatej iba acidko nebolieva ma s toho žaludok ale nemala som žiadne psychicke a ni ine problemi …

 22. ciao !tak si tu citam,tie vase odkazy,tak vam musim povedat,ze ja som vyskusala skoro vsetky lieky na chudnutie,a poviem vam zlaty moji,jednu vec; CHCETE SCHUDNUT FUNGUJE JEDINE!ZAVRIET USTA A NEJEST!a lieky nechajte v lekarni,pretoze su nebezpecne,a mozu vazne poskodit zdravie!

 23. Ahojte, ja som uzivala alli a bola som velmi spokojna. Zmenila som samozrejme stravovacie navyky a pridala som pohyb,ale alli bola velka motivacia.

 24. ahoj majka .a nedostala si potom z toho alli jojo efekt ..lebo ja som schudla a potom zas pribrala .

 25. Ahoj Ninka. Jojo efekt som nemala. Aj ked som uz neuzivala alli, tak aj tak som si nejako udrzala tie spravne stravovacie navyky. Postupne som pribrala kvoli urazu, ale to som nemohla nijako ovplyvnit. Rozmyslam,ze by som opat do toho isla :)

 26. neda mi napisat aj svoju skusenost,
  mam 37rokov dve krasne dievcata vo veku 7 a 4roky, pred tehotenstvom som nikdy nemala viac ako 60kg, pri svojej vyske a tzpu postavy mi vsetci zavideli a jednoducho bolo nepochopitelne pre ludi ako mozem mat taku postavu. pracujem vo firme, ked som nastupila po prvej materske, tak ma kolegovia a kolegine nespoznavali a jednoducho neveriacky na mna kazdy zazeral. pocas prveho tehotenstva som pribrala na 107kg a naozaj neviem co je prejedanie, pripadne zmrzlina, alebo vyprážane jedlá, to naozaj nevarím a nepapam.(vyprážany rezeň – možno raz v roku) potom to islo trocha dole druhe tehotenstvo to uz bolo skoro 130kg. po dlhodobych trapeniach, cviceniach – spinningu som bola na 80kg no teraz mám takmer denne bolesti – klb aj koleno. prestala som cvičiť a zasa som bola na 96kg. už asi 2mesiace beriem adipex, pohyb sice mám no len v rámci prechádzok, ja naozaj necítim žiadne vedľajšie učinky tohto lieku no musim povedať že žiadne lieky neuživam a ani som dlhodobo neužíval, nemám pribém žeby som nemohla spať, akurát sa cítim ako prietokový ohrievač, lebo pijem vodu stale a samozrejme papam a taktiež beriem vitaminy. neviem čo bude potom – jojo efekt a tak ….. no keď je človek zufaly, tak skúša čokoľvek. zatial naizaj chudnem, nie tak rapidne no ide to.

 27. Ahoj, mam skusenost z adipexom, chcem Ti len poradit, jojo efekt je po tomto lieku zaruceny, musis zmenit ziv.styl, tym myslim hlavne stravovacie navyky, inak sa jojo efektu nevyhnes, ale pri adipexe je velmi lahke zvyknut si na zdravu stravu, lebo pri nom ti nechuti, nepapaj vsetko ale skus sa nakopnut na novy ziv.styl, pri kilach ani tak nejde o sport (mozno akurat je dobra joga alebo nieco lahsie, napr.bicykel, nemusis podavat nejake vykony) ale ide o zlozenie a hlavne mnozstvo jedla, napriklad na denne pokrytie vit.C staci cloveku len polka grepu, ale to vacsina ludi nevie aleo ignoruje a prejeda sa. denny prijem by nemal prekrocit 2000kcal, ak jeden den zhresis, druhy si mozes dat kludne hladovku (najdi si na internete je o tom pisane vela-fyzicky prospesne hladovanie) a tak ,,vela stastia.

  VETKYM: co adipex nefunguje, treba si dat cca po pol hodinke 1 kavicku a uvidite ten ucinok, (ucinky fenterminu sa zvysuju pri kombinacii s kofeinom),ale racej si to dajte hned rano, lebo nezaspite :-)

 28. zdravím, no podľa mirkovej stranky som od minuleho leta dala váhu z 86 na 76. no je to parádne kruté. človek sa snaží ako somár, a výsledky prichádzakú krvopotne pomaly. čo už. rozmýšlam o návšteve obezitologa. sestra u neho bola, a zrejme dostanie lieky… rátam že podobne skončím aj ja ak tam vleziem. no mam takú otázku či mi taketo lieky skor dlhodobo nepoškodia.
  mojím špecifikom je že pohybu mám na tri zadky(v zime inštruktorka lyžovania, v lete na rafte, korčule, plavanie ani túry neodmietam :) a pokial nemam v strave dostatok bielkovin chodim hladna ako čenkove deti na 16tej strane…. tak čo radíte ísť či neísť?

 29. lixa určite nezaškodí konzultovať obezitológa. minimálne posúdi, čo sa deje a v akom si stave. no, nečakám, že ti poradí niečo iné, táto stránka je napísaná práve podľa rád z klinickej obezitológie… Lieky na chudnutie môžu trocha pomôcť, ale znova je to len na obdobie kým ich človek berie. ak máš hlad a trpíš, potom radím ešte lepšie preštudovať oblasť výživy. pri správnej strave + kile až dvoch zeleniny denne nie je možné byť hladný. možno tak, ako spisovateľ. ale nie ako čenkovej deti.

 30. Ahojte chcem sa spýtať uživala som Lindaxu, zakazali ju je momentalne nejaky iny liek? okrem adipexu? Dakujem

 31. silence9vin aj adipex je zakázaný, lepšie je ísť bez liekov. prejdi si to tu, dá sa to.

 32. Skušala som, ide to ale pomaly veelmi. Bohužial si priznavam že liekmi mam vačšiu motivaciu, adipex je ale da sa zohnat avšak pri nom som mala vedlašie učinky preto eeee. Naozaj nie je nič ako bola Lindaxa?
  To potom čo predpisuju obezitologovia?

 33. silence9vin obezitológovia tiež nemajú nič. lieky ťa nemotivujúm len potlačia hlad. inými slovami umožnia ti jesť nesprávne. pri dobre zvolenej strave žiaden hlad pri chudnutí nie je.

 34. BABY NEBLAZNITE ZIADNE LIEKY ..
  JA SOM SCHUDLA 9 KILOV ZA NECELE 2 MESIACE A TO TAK ZE NEDRZIM ZIADNU DIETU STRAVUJEM SA NORMALNE AKO VZDY A OD 5 HODINY UZ NEJEM.DVA KRAT DO TYZDNA CHODIM NA ZUMBU MILUJEM JU :-) BAVI MA TO MAM POHYB A CITIM SA SKVELE .VYZERAM LEPSIE FAKT ZIADNE LIEKY !!!!!

 35. brala som dlhodobo adipex krasne som od neho schudla skoro 15kg pred tym som brala lindaxu aj od tej som pekne schudla avsak vsetko stiahli z trhu kto mi vie poradit nejaky nahradny liek s podobnym zlozenim ?

 36. Ahojte ja som mala tiež skúsenosť s Reductilom,a bola som spokojná.keď som ho začala užívať moja váha bola 62 kg pri výške 162cm. Po mesiaci a pol užívania tohto lieku som schudla 10kg a liek som hned vysadila,lebo som už bola spokojná so svojou váhou.ťažkosti som mala pré 4 dni búšilo mi strašne srdce a mala som vysoký krvný tlak,ale potom sa to upravilo a vedľajšie účinky neboli žiadne.Ani po roku som nepribrala ani kilo,až neskor som otehotnela a s tým samozrejme prišli aj kilá nahor.tak som po porode keď som už prestala kojiť,kúpila adipex retard a brala som ho 20dní a ani kg dolu……….tak sa teraz musím s tými nadbytočnými kilami trápiť sama,lebo reductil je už stiahnutí z predaja……..škoda :o(

 37. Ahojte ma niekto skúsenosti s raspberry keton , lebo ja ich teraz uzivam iba kratko …

 38. Je tu niekto kto mne poradi som v prechode uz 2 roky je mi 46 a stale priberam uz mam 103 a pritom kazdy den cvicim uz som zufala a chcem to zmenit a neviem si rady.hladam dobreho odbornika kto mi poradi??
  Lieky su totalna blbost.

 39. Ja som mala z USA lieky na chudnutie a schudla dom z nich tak za 3/4 roka 40 kg. Nepocitovala som ziadne vedlajsie ucinky. Ked som sa najedla na obed a dala som si maly tanierik obeda mala pocit plnosti este aj vecer. Jedla som vsetko ale malo. Moja povodna vaha sa mi pomaly vratila ai za 5 rokov. Dala som si ich doviest este raz ale nejako to prestalo na mna ucinkovat a uz som neschudla ani kilo. Vtedy ked som ich brala ja tak to bralo este par znamych a vsetci schudli poriadne.

 40. Iva a to je aj moj problem presne..Brala som lieky aj ja schudla som perfektne ale mne jojo efekt sa vratil plus aj par kg naviac. Teraz beriem uz 75 dni tie co pred tym len silnejsie a nezaberaju vobec neviem preco a co sa stalo…takze 100e su fuc…

 41. Mám 180cm a mal som 100kg. Podľa mňa je chudnúť veľmi ľahké. Stačí zmeniť životosprávu a začať cvičíť trebárs i vo fitku ;) Za mesiac som úpravou životosprávy a cvičením schudol 10kg a ide to pekne dalej. Cvičenie ma začalo baviť a o jedlá ako rezne a iné podobné vilomeniny nemám záujem. Hlavne človek nesmie klamať sám seba a hovoriť vsetkým príjemné vyhovorky typu mne to nejde. Všetkým ktorý chcú zhodiť a cítiť sa lepšie držím palce

 42. Inak v komentoch vyššie vidím qvantum poloprávd typu hladná nedokážem zaspať ;)

 43. ADIPEX
  s adipexom mam uz celkom bohate skusenosti, co aj dost lutujem..kiezby som vtedy mala rozum…drzte sa od toho na 1000km daleko…clovek je po tom ako po amfetaminoch..uplne totozne ucinky..to uz si mozte zohnat drogu rovno(viem ze niektory jedinci brali adipex viac piluliek naraz ako nahradu amfetaminu)..ano schudla som po tom..lebo jedlo sa vam zda po tom velmi odporne…a clovek je z toho mimo..nevie po tom zaspat, poti sa a je celkovo divny, skripanie zubami atd..naozaj to nestoji zato..je to odporna chemikalia…telo vtedy citi ze to je hnus a brani sa proti tomu..nidy som to nevydrzala brat dlhsie ako 5dni…zhanali sme to na predpisy od znamych doktorov z rakuska alebo z ceska..narobila som si stym zdravotne problemy autoimunitneho charakteru a kto vie co sa mi mozno este prejavi…keby som mohla tak vsetky tie tabletky zapalim alebo co…tu ide len o spinavy farmaceuticky priemysel a vobec nie o zdravie..takze ruky prec ludia !!!

 44. V roku 2008 som vážila 80kg. Každý deň som bola schopná nabrať kilo na seba, ošetrujúca lekárka nechápala,ako vyzerám. Nasadila mi nejaké lieky na chudnutie, bola som pod jej dohľadom- odber krvi,pravidelné váženie a pod. Po dvoch týždňoch som mala o 7 kíl menej.Celkovo som schudla 15 kíl za 3 mesiace. Neskôr tieto lieky stiahli z obehu,ich názov si už nepamätám. Nemala som žiadny jojo efekt, váhu som si udržala až do minulého roka s minimálnym navýšením.

 45. Janika momentálne sú všetky lieky na chudnutie stiahnuté pre rôzne nežiadúce účinky. Príbeh ako rozprávate je typický – lieky naozaj mnohým pomohli. Netypický je ale jeho záver. Väčšina ľudí po pár mesiacov prestala chudnúť a museli ďalej užívať lieky inak jojo efekt. Takže buďte rada, že máte vyriešený veľmi vážny problém a prajem vám nech to vydrží čo najdlhšie.

 46. Pred 5 rokmi som mala 96 kg. Začala som brať Alli ,zmenila som stravu a zacala cvicit a schudla do pol roka 30 kg. Do vlani som si držala vahu, zdravo sa stravovala, ale od oktobra som začala priberať a neviem prečo, mam iba menej pohybu, vysledky krvi a všetko ostatne je v poriadku.asi zacnem znovu brat nejake vyživove doplnky /blokatory tuku/ aby som trochu schudla.

 47. Marienka nie je rozumnejšie pre zdravie aj kondíciu zas radšej viac cvičiť než džgať lieky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.