BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Zázračné pilulky na chudnutie

Hľadáte nejaké zázračné tabletky, ktoré vám pomôžu schudnúť? Niet preparátu, ktorý by fungoval. A viete, odkiaľ to viem? Z televízie. Pozrite si, prosím, na niektoré obtlstlé celebrity. Naše alebo svetové. Majú o niečo lepšiu finančnú situáciu ako normálny občan. Lepšie známosti. Lepších lekárov. Skúsili nejednu diétu, a nič. Stále ich vidíme tučných a tučné. Myslíte si, že keby bola nejaká tabletka, neskúsili by ju? Skúsili, hoc by stála aj celý majetok.

Možno kdesi vzadu v spomienkach sa vám vynorí dokonca aj reklama, v ktorej sa niektoré z týchto známych osobností dali (za ťažké peniaze) počuť, že vďaka niektorému z prípravkov schudli trebárs tridsať kíl. To je super. Ale nie je to na nich akosi vidieť.

Keby tie, alebo ktorékoľvek iné, zázračné pastilky fungovali, myslíte si, že by celebrity boli ochotné pretŕčať sa pred kamerami s 30-kilovou nadváhou?

Preto neverte reklame. Je to biznis s vašou lenivosťou. Celebrita potom vpláva na scénu a prehýbajú sa pod ňou dosky, ktoré znamenajú svet.

Preto pozor. Tabletky na chudnutie sú o tom, že by vám zázračne pomohli schudnúť. Zázrak tu spočíva v tom, že výrobca dokáže teleportovať peniaze z peňaženiek naivných občanov.

Samozrejme, proces chudnutia sa dá rôznymi spôsobmi ovplyvniť. Existujú látky, ktoré za istých okolností môžu mať účinky, ktoré by mohli pomôcť. Alebo nejak nepriamo prispieť. Stačí, že výrobca trocha zveličí možnosti a vznikne lákavé posolstvo. V hlavách tučných sa rozbehne príbeh nádeje.

 • Čo keby to náhodou predsa len fungovalo?
 • Aj keď to ešte nikomu nezabralo, možno ja budem výnimka.
 • Skúsim, budem dúfať a uvidím.
 • Musím už niečo spraviť! Toto je niečo. Spravme to!
 • Je to drahé, ale keby to fungovalo tak rád zaplatím aj tisíckrát viac.

V podobných úvahách sa potom človek stále viac blíži k lekárni. Alebo v horšom prípade k niektorej podivnej internetovej stránke. Tam sa ponúkajú rôzne preparáty sľubujúce

 • odbúranie tuku
 • žiaden jojo efekt
 • synergický efekt
 • nabudenie chuti cvičiť
 • utlmenie hladu
 • rýchle chudnutie z problémových partií...
...a iné výnimky zo zákona zachovania hmoty tuku na obéznych!

Pozornosť tiež odpúta aj fakt, že týchto prípravkov je tak veľa. Je to ako v známej scéne z filmu Matrix. Tak sa tiež dáva k dispozícii možnosť zjesť červenú, alebo modrú tabletku. Aj obézny teda je vystavený tlaku situácie. Tabletiek na chudnutie je tak veľa druhov, že človek prestane rozmýšľať nad tým či si ich má vôbec kúpiť. Už rozmýšľa nad tým, ktoré.

 • Veď predsa niektoré musia fungovať, keď je toľko druhov! Či?
 • Predsa nie je možné, aby v toľkých lekárňach toľko magistier a magistrov s vysokoškolským vzdelaním predávalo niečo, čo ASPOŇ TROCHA nepomáha! Či?

Aj takto - právom - môže uvažovať obézny. Právom preto, že ak niekto priberie, asi nemá medicínske ani farmakologické vzdelanie. Je laik. Nevie nič o týchto veciach.

Lekáreň predsa vždy bolo miesto, kde sa predávajú lieky. Látky, ktoré ľuďom pomáhajú. Takže ak tam predávajú niečo, čo sľubuje pomoc pri chudnutí tak obézny im právom môže dôverovať. Teraz sa to však akosi pomenilo. Predávajú tam neúčinné tabletky, ktoré vám nepomôžu. Nečudo, že sa potom šíria nálady proti farmaceutickému svetu, že prekvitajú alternatívne formy medicíny.

Pozrime sa aspoň na niektoré známe "pomôcky" na chudnutie, ktoré vám ale nepomôžu.

Chróm

Podľa najnovších informácií chróm nemá vplyv na chudnutie. Výrobcovia však stále tvrdia, že chróm pikolinát by mal byť schopný mierne tlmiť pocit hladu, alebo dokonca zmierňovať chuť na sladké. Tieto tvrdenia sú odvodené z toho, že chróm ako taký pomáha udržiavať vyrovnanú hladinu krvného cukru. Ak je hladina krvného cukru stabilná, človek nemáva "záchvaty žravosti". No chróm samotný prispeje k normalizácii len pomerne malým dielom.

Začať musíte vy - jesť rozumne, pravidelne, rešpektovať znalosti racionálnej výživy. Potom máte vyrovnanú hladinu cukru v krvi a... ...a stráca sa dôvod užívať chróm.

Určite preto nečakajte, že po zhltnutí tabletky sa niečo zmení. Všetko zostane: chuť jesť, chuť na sladké.

Ako môže chróm pomôcť? Možno práve pravidenlé užitie tabletky vám pripomenie zámer schudnúť. Tým pre vás tabletka chrómu spraví viac, ako chróm v nej obsiahnutý.

Jód / kelp

Ďalším z doplnkov, ktoré by mohli pri napomáhať pri chudnutí je jód. Je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Tá produkuje hormóny, ktoré môžu regulovať okrem mnohých iných vecí aj našu hmotnosť. Preto si mnoho ľudí myslí, že ak sú tuční, určite je na vine tá potvora, štítna žľaza. Nie ich vidlička, ktorou jedli bôčik.

O užívaní jódu vždy musí rozhodnúť váš lekár! Ak ho potrebujete, nasadí vám potrebnú terapiu. Ak ho nepotrebujete, neužívajte ho svojvoľne.

Denná dávka sa pohybuje v dosť širokom rozpätí, najčastejšie sa uvádza 150 mikrogramov, to však závisí na tom, kde človek žije a čo jedáva.

Jód je jedným z dôvodov, prečo sa odporúča jesť pravidelne morské ryby. Napríklad treska v množstve asi 200 gramov kryje dennú potrebu jódu. Aj soľ je jodidovaná, takže nedostatok jódu častejšie hrozí tým, čo solia veľmi málo a ešte aj na to používajú nejakú špeciálnu soľ.

Morské riasy (v angličtine kelp) obsahujú vysokú dávku jódu. Preto sa dodávajú vo forme výživového doplnku. Ani kelp však nie sú nejaké tabletky na chudnutie! Nič nepocítite. Ak málo solíte, nemáte na stole morské ryby, potvory a riasy pomerne pravidelne, potom by občasné a striedme užívanie prípravku Kelp možno malo svoje opodstatnenie. Kelp sú morské riasy lisované do tabletiek, netreba sa báť "chémie", či predávkovania, ak ho užívate v naozaj malom množstve. Nič vám však nebráni radšej sa stravovať pestro.

Upozorňujem vás však, že užívanie jódu len tak podľa čítania článkov na internete nie je dobrý nápad. Môžete mať poruchu funkcie štítnej žľazy a to potom užívanie jódu môže byť dokonca nebezpečné. Preto len zopakujem: Užívanie jódu vždy musí schváliť váš lekár! Lekár spraví vyšetrenia. Ak váš zdravotný stav potrebuje zvýšiť dávku jódu, je lepšie spraviť to overeným liekom a nie nejakými výživovými doplnkami. Výživové doplnky sú určené na doplnenie toho, čo chýba v strave, Nie na kompenzáciu chorôb. Jódu sa to týka naliehavejšie, než mnohých iných "nevinných" prípravkov.

Inými slovami. Ak sa vyznáte vo výžive a viete, že v strave máte málo jódu, potom by bolo na mieste použiť výživový doplnok. Lenže problém je v tom, že vy sami neviete, či netrpíte ochorením, ktoré sa zvýšením dávkovania jódu môže dokonca zhoršiť. Práve preto chudnutie radím začať u lekára. Ten vám spraví rôzne vyšetrenia a štítna žľaza je jedným z ostro sledovaných parametrov ak máte nadváhu. Ak totiž nepracuje správne, môže spôsobovať vznik obezity. Lenže to neznamená, že si máte kúpiť voľnopredajný preparát.

CLA, Bio CLA, Clarinol

CLA znamená konjungovaná kyselina linolová. Pýtal som sa viacerých magistier v lekárňach a chemikov, čo znamená slovíčko konjugovaná - nie slovníkovo, ale aký je rozdiel medzi kyselinou linolovou a konjugovanou kyselinou linolovou. Odpoveď som zatiaľ nenašiel. Čo poviete - dávalo by vám zmysel v takejto situácii kúpiť si taký výrobok?

Nedá sa podomácky overiť, či CLA funguje. Športovci tvrdia že áno - jednorázovo tesne pred súťažou pri zbavovaní sa posledných gramov tuku... (Gramov, nie kilogramov!)

Samotné hltanie bobúľ CLA nespôsobí žiadne zmeny na váhe, ak ho nepodporíte rozumnou stravou a pravidelným cvičením. Potom sú ale zmeny na hmotnosti diétujúceho cvičenca celkom isté! Vo vzduchu však zostane visieť tá hnusná otázka: v tejto rovnici CLA nehrá žiadnu úlohu.

 • Ak sa pripravujete na súťaž ako kulturista, či vrcholový športovec, môžete o užívaní CLA uvažovať. Nebude to lacné - 3 až 6 gramov CLA denne je dosť drahý špás. Toľko užívali športovci na ktorých ukazovali, ako to skvelo funguje. No a potom vám predajú tabletky v jednej pol gramu CLA. Tipnite si, čo sa stane.
 • Ak ste normálny človek, ktorý potrebuje zhodiť, nepočítajte s tým, že vám CLA pomôže schudnúť. Potrebujete najmä zrušiť dôvod, prečo priberáte.

CLA nie je tabletka na chudnutie, ktorá by vec riešila za vás. Ak dokážete zmeniť stravovanie a začnete cvičiť, nepotrebujete CLA.

Rovnako, ako CLA môžu pri chudnutí pôsobiť aj mnohé iné látky. No ak by človek mal kúpiť všetko čo môže zlepšiť chudnutie - v doplnkoch výživy - minul by hravo tisícku mesačne.Výsledkom by bolo, že sa nič nezmení.

Spray na chudnutie

Máme na svete aj spray na chudnutie. Ide o výživový doplnok sľubujúci zázrak zvaný zníženie chuti do jedla. Spray na chudnutie treba streknúť pod jazyk a nebudete mať takú chuť do jedla, ako predtým. Znie to dobre, čo poviete? Tým, že spray sa má streknúť pod jazyk, ihneď sa nám vybaví predstava, že bude asi rovnako účinný, ako, napríklad, srdciarske lieky. (Ale netešte sa!)

Ešte lepšou lahôdkou sú však diskusie ľudí, ktorí to už skúsili.

Najlepšia bola jedna tučnejšia dáma, ktorá prisahala, že spray na chudnutie jej zaberal. Potom vysvitlo, že ona si ten spray sprayovala na brucho. Nie pod jazyk. Z toho si viete odvodiť, ako super to celé asi muselo "účinkovať". Keby to naozaj bolo účinkovalo, myslíte si, že by ona korpulentná madam bola procedúru prerušila s tým, že to skúsi neskôr? Jednoducho aj spray na chudnutie je len do nového kabátika preoblečený prostriedok zvaný nádej.

Ako aj iné výživové doplnky aj spray na chudnutie vychádza z predstavy tučných ľudí, ktorá znie: ak budem menej jesť, budem chudnúť. Táto predstava má svoje logické opodstatnenie, ale vieme, že tak sa chudnúť nedá. Preto spray na chudnutie nemôže splniť očakávania, ani keby naozaj "vypol" pocit hladu.

Ak chcete schudnúť, musíte odstrániť príčinu priberania. Tou nie je len množstvo stravy, ale skôr jej zloženie. Ľudia sa stravujú nevhodne - príliš mastno a príliš sladko. Mnohí tuční jedia dokonca oveľa menej, než by mali. Ak by pomocou spraya na chudnutie mali menej chuti na jedenie, potom by jedli menej toho istého, čo jedli doteraz. Dôsledok? Podvýživa. Dôsledok? Spomalený metabolizmus. Dôsledok? Chradnutie, vyčerpanie vôle a skôr či neskôr nekontrolovateľné záchvaty obžerstva. Dôsledok? Jojo efekt. Pretože ak by ste v režime podvýživy zotrvali nejaký čas, začne sa vám zhoršovať zdravie až do smrti od hladu. Jednoducho to nevydržíte. A akonáhle začnete zas jesť (čokoľvek), telo dychtivo začne vytvárať zásoby.

Preto vám radím. Nekúpte sui spray na chudnutie, ale radšej brokolicu. Účinkuje proti hladu tak, že nebudete vládať dojesť jedlo.

Ako sa liekmi a tabletkami dá ovplyvniť telo

Napísal som síce, že tabletkami sa vám schudnúť nepodarí, ale to neznamená, že žiadne účinky nemajú.

 • Môžu podobne ako káva spôsobiť rýchlejšiu prácu srdca a tým čulosť. To následne povedie k vyššej spotrebe energie. Tak by mohli pri športe pomôcť tým, že vás "nakopnú" k cvičeniu.
 • Ďalší postup je, že pomocou preparátu sa spomalí, alebo bráni vstrebávanie tukov z potravy. Človek zje niečo nevhodné a menej sa z toho dostane „do tela“. Tieto prípravky ako Alli (orlistat) teda teoreticky môžu pomôcť. Prakticky neodporúčam, pretože nedáva zmysel zjesť mastné a liek proti mastnému. Nedáva vám väčší zmysel najesť sa normálneho jedla a neužiť žiadnu tabletku?
 • Iný preparát môže trocha spôsobiť, že cítite menej hlad. Menej zjete, menej túžby maškrtiť. Ale čo poviete? Nedávalo by vám väčší zmysel zjesť trocha zeleniny? Potom normálne jedlo? Zelenina totiž spôsobí úplnú sýtosť aj po normálnej porcii jedla. Nemáte pocit že sýtosť je príjemnejšia, než mierne potlačený silný hlad?

To je len niekoľko príkladov.

Ako je možné, že napriek tomu píšem, že to pre vás nemá zmysel? Viem toho azda viac, ako svetoznáme farmaceutické firmy? To asi nie, však? V rovnici sme totiž doteraz nepracovali s pojmom peniaze. Ak firma vyrobí preparát, ktorý by hypoteticky mohol pomôcť, zarobí veľký balík peňazí. Niekomu to (väčšinou) neublíži, takže sa vlastne nič nestalo. Len transport peňazí na iný účet. A stratený čas, kedy obézni občania dúfajú, že ich chybný životný štýl sa dá ponechať a brucho spľasne pomocou nejakej tabletky.

Problémom je to, že všetky tieto tabletky riešia následky a nie príčinu. Poďme na príklad:

 • Bežnou príčinou obezity je nepravidelná strava. Asi najčastejšie to znamená cez deň málo, večer všetko. Tu vám nepomôže žiadna tabletka. Stačí sa cez deň párkrát najesť a budete chudnúť aj bez drahých bobúľ.
 • Častou príčinou obezity je málo stravy + občasné nevhodné výnimky. Ani tu vám tabletky nepomôžu. Tu hovoríme o podvýžive, kedy človek nemá všetky potrebné živiny, zato si však dopraje čokoládky, či keksík. To je tiež "jedlo" bez živín.
 • Ďalší dôvod, prečo ľudia priberajú je obžerstvo. Jednoducho (asi častejšie chlapi) jedávame radi, často a veľa. Je celkom ľahostajné, či sú to jedlá vhodné, alebo nezdravé. Proste veľa. Tu by tabletky mohli trocha pomôcť v tlmení túžby po jedle (psychiater by však poradil lepšie, než obezitológ) a v tlmení hladu. Rovnako účinná však bude aj zelenina pred každým jedlom. Bude lacnejšia a zdravšia, ako tabletky.
 • Nuž a globálny problém – fyzická pasivita. Stále viac ľudí sa živí zadkom. Byť bez pohybu je to spoľahlivá cesta k výkrmu. Kým sa živíme ako chovné prasiatka v chlieviku, ktoré nemajú pohyb, budeme priberať rovnako. Tu by možno tabletky pomohli. Také, ktoré by nás aktivovali k čulosti sú silne návykové. Po pár dávkach prestávajú zaberať, kým nezvýšite dávku. Zvyšovaním dávky ale stúpa aj ich jedovatosť. Čiže ani tadiaľ cesta nevedie.

Takže tak.

Ale čo tí, ktorým tabletky skutočne pomohli schudnúť?

Možno ste sa stretli z niektorým športovcom, ktorý si pochvaľoval niektorý skvelý preparát (alebo diétu) vďaka ktorej schudol. Aj tieto informácie berte vždy v širších súvislostiach.

 • Športovci neraz za „chudnutie“ označia stav, kedy z možno 7% tuku v tele potrebujú pred súťažou schudnúť na pár týždňov na 4% tuku. Pritom normálny, zdravý človek má mať okolo 10 až 15% tuku.
 • Športovci sa spravidla stravujú a správajú celkom ináč ako bežní ľudia. Ak priberú, často na to majú dôvod, vedia čo robia. Aj prečo to robia. Potom nasadenie ktorejkoľvek diéty u nich funguje perfektne.
 • Percentá telesného tuku u športovcov sa nedajú porovnávať, pretože majú podstatne viac svalstva ako bežný človek, je to iné zloženie tela. Majú inú vitálnu kapacitu pľúc a pri prvom tréningu môžu schudnúť viac, než obézny človek za niekoľko tréningov. (Tuk sa z tela dá len vydýchať - takpovediac. Pri aeróbnom výkone za prístupu kyslíka sa môže uvoľniť ako palivo.)
 • Športovci sú špeciálna vzorka populácie. Už v detstve sú vyberaní len z najzdravších a z najsilnejších. Myslite na to! Ak silný a zdravý jedinec bude robiť nejaké hlúposti (napríklad sacharidové vlny, ketózu, hltanie tabletiek) je veľká šanca, že jeho telo to proste vydrží. To isté by neduživého päťdesiatnika za pár dní zabilo.
 • Mnoho preparátov na chudnutie sa vyrába práve pre športovcov. Rôzne fatburnery, karnitín, CLA a podobné zázraky vyžadujú ostrejšiu telesnú aktivitu, aby vôbec mohli fungovať. Ak si ich dopraje štyridsiatnik, ktorý denne vypije 8 káv, 6 pív, fajčí a necvičí, môže skončiť so srdcovým kolapsom. (Fatburner je niečo podobné, ako keby ste si drgli zopár káv naraz, predpokladá sa, že športovec nepije 10 káv denne a nerobí iné hlúposti známe bežnej populácii.)

Preto sa nenechajte oklamať. To čo funguje telesne aktívnym ľuďom nebude fungovať obéznym osobám. Ani mladým ženám, ktoré trpia mentálnou anorexiou. Pokiaľ chcete niečo opakovať po športovcoch, potom to spravte. Pravidelne cvičte. To vám zaberie lepšie, než bežné tabletky. Ak ale chcete schudnúť, potom samotné cvičenie nepostačí. Naštudujte si princípy zdravej stravy.

A ešte jedna vec. Otvorte si niektorý časopis pre športovcov. Všetci vieme, že sú to všetko štíhli ľudia. Viete čo najčastejšie riešia v týchto časopisoch? Chudnutie! Veľa článkov o tom, ako si strážiť hmotnosť. Aj výkonový športovec musí dbať na to, čím sa kŕmi. Myslite na to, keď nabudúce stará mama postaví pred vás parené buchty.

Napísal
Miro Veselý 
7. mája 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.