BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Zaručený podvod na chudnutie

Internet je ešte stále ideálne prostredie pre podvodníkov. Šmejdi nikdy nemali lepšie podmienky pre svoj život. Viete ako to funguje?

Poviem vám krátky príbeh. Mená a okolnosti sú vymyslené. Fakty sú pravdivé a kedykoľvek si ich môžete overiť. Príbeh sa opakuje už roky - podobný som popísal už v roku 2004 v článku ako schudnúť 40 kíl za 2 mesiace. Podvodník Gregošľak Fúzotľapný sa rozhodol zarobiť si. Dal vyrobiť elixír na chudnutie Rýchlo-Slim-3000. Samozrejme, že nejde o žiadny elixír, veď hovorím, že je to podvodník. A vyrobil na to presvedčivú webstránku. Na nej sa dozviete, že Rýchlo-Slim-3000vás za mesiac zbaví 20 kíl. Chráni pred rakovinou a omladí vás tak, že budete vyzerať na 18 rokov. Super web - chudáci lekárnici - tí podobné výživové tvrdenia veru nesmú ani vypustiť z úst, nie to napísať na obal výživového doplnku. Podvodníkom v tom ale nebráni nič. Naopak. Podvodníci majú peniaze a tak im bude pomáhať nejeden marketingový mág.

 • Ich podvodný produkt sa zobrazí na stránkach známeho časopisu pre ženy.
 • Možno sa objaví v televíznej reklame.
 • Vo vyhľadávačoch ho uvidíte ako prvý - v platených výsledkoch vyhľadávania.
 • Na internete sa objaví kopa webstránok, ktoré ho budú falošne chváliť (za čo dostanú províziu zo zisku)
 • V diskusných skupinách sa objaví veľa komentárov ľudí, ktorí vďaka prípravku schudli (také príspevky sa dajú lacno nakúpiť)

Zo všetkých strán budete vidieť že Rýchlo-Slim-3000 je jednoducho in. Každý ho chváli. Mnohí ho chvália ako účinný. Začne vo vás klíčiť túžba čo tak skúsiť si to? Čo keď na tom predsa len niečo je? Veď je tak drahý... A kúpite si ho.

Čoskoro zistíte, že ste naleteli podvodníkovi. Ale budete sa tým chváliť? Nie. Na vašom fejsbúku nenapíšete "ja blbec, bol som naletel..." Kto už by chcel stratiť tvár?

Ani peniaze si nebudete pýtať späť. Síce písali, že vám ich v prípade nespokojnosti vrátia, ale je známe, že ľudia si tú námahu nedávajú.

O pár mesiacov sa produkt v tichosti stratí z dohľadu. Kampane zmiznú. A na scéne sa objaví úplne nový produkt. Blesko-Štihle-Bobuľky doktora F.

Fantastický prostriedok na chudnutie, regeneráciu a ochranu mysle pred rakovinou. Kúpte dnes a dostanete tri balenia za cenu jedného. Objednávajte, kým neminú...

Áno, rovnaký podvod. Možno aj firma. A celá mašinéria sa rozbehne znova.

Tisíce dôverčivých ľudí, ktorí by súrne potrebovali niekedy možno aj pomoc lekára zas naletí a zaplatí vďaka rafinovane zvolenej reklamnej kampani.

Takže odporúčam, zapamätajte si len jednu vec:

Ak potrebujete schudnúť, máte vážny problém, ktorý treba riešiť. Ale riešiť. Nie platiť! Ak vám niekto bude tvrdiť, že má pre vás ľahké a rýchle riešenie, na ktorom je cenovka, neverte mu. Najskôr si overte, či to nie je podvod! Ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, zvyčajne to nie je pravda.

Pozor aj na to, že mnoho predajcov používa takzvané nátlakové metódy predaja. Existuje skupina techník, ktorými môže predajca výrazne zmanipulovať kupujúcich, aby nakúpili. V tomto článku som popísal najznámejšie prvky techník manipulatívneho a nátlakového predaja. Stručne k tomu aspoň toto:

 • Prezentácia úspechu: Infopodnikatelia sa prezentujú ako úspešní, často s nadsadenými tvrdeniami o zárobkoch a úspechoch.
 • Skrytá cena: Cena produktu je zvyčajne skrytá až do poslednej chvíle, s použitím techniky ukotvenia. Ukotvenie znamená, že najskôr sa bude hovoriť, že produkt je hoden tisícov eur, podobné riešenia sú v cenách 6 až 24 tisíc eur. Potom bla bla bla, ale náš produkt stojí iba 600 eur. Čítate dobre! IBA ŠESŤSTO! A dnes je posledný deň 50% zľava, takže ak to stihnete, stojí to len 300. No nekúp to, len za 300!
 • Nafúknutá hodnota: Ponúkané produkty sú prezentované ako majúce vysokú hodnotu, často s následnou veľkou zľavou. Obvyklý trik: k produkto pribalíme kurz chudnutia v hodnote 726 eur zadarmo.
 • Urgencia: Vytvára sa pocit naliehavosti a obmedzeného času na nákup, často s odpočítavaním. Ponuka platí len 10 minút, potom sa cena zmení na trikrát drahšiu.
 • Vytváranie dojmu nedostatku: Sugeruje sa, že produkt je takmer vypredaný, aby sa zvýšil tlak na rýchly nákup. Kupujte, nebude!
 • Sociálny dôkaz: Použitie referencií a recenzií na zvýšenie dôveryhodnosti a tlaku na nákup.
 • Opakovanie: Opakované uvádzanie výhod produktu na posilnenie presvedčenia o jeho hodnote.
 • Vyvolávanie strachu: Ak nebudete užívať tieto tabletky, dostanete rakovinu a navyše vášmu psovi odpadne chvost.
 • Posilňovanie dôvery: Použitie známych symbolov, log, ocenení na zvýšenie dôvery v produkt. Náš ešop vyhral cenu bezpečný európsky predajca, o našom produkte už písali známe noviny (a šup tam logá známych médií).
 • Vytváranie umelého pocitu exkluzivity: Predajcovia môžu tvrdiť, že ich ponuka je dostupná len pre vybranú skupinu zákazníkov, čím vytvárajú pocit exkluzivity a zvyšujú túžbu po produkte. Spomeňte si, ako začínala služba G-mail. Bola dostupná LEN na pozvánky. Chceli ste e-mail zadarmo? Niekto vám musel poslať pozvánku.
 • Reciprocita: Ponúkanie niečoho „zadarmo“ alebo ako bonus, čo vytvára u zákazníka pocit vďačnosti a rád by sa za to odvďačil – typicky nákupom. Klasický model: Produkt vám pošleme zadarmo, stačí ak zaplatíte poštovné. Naozaj vám to príde aj s ponukou možnosti kúpiť si niečo drahšie...
 • Autorita garantuje: Použitie odborníkov alebo známych osobností na podporu produktu, spravidla bez ich vedomia a súhlasu. Tým sa zvyšuje dôveryhodnosť a presvedčivosť. Typické pri podvodoch kedy tvrdia, že produkt odporúča známy lekár (meno), známy odborník na... Samozrejme, naozajstný odborník ani netuší, že to tam je.
 • Efekt skupinového vozňa: Naznačovanie, že „všetci to robia“ alebo „každý to už má“ vyvíja sociálny tlak na zákazníkov, aby sa pridali.
 • Zavádzajúce porovnávanie: Porovnávanie produktu s inými, často menej výhodnými alebo irelevantnými alternatívami, aby sa zvýraznili jeho prednosti.

Pokiaľ na nejakej stránke narazíte na jednu, či dve podobné "finty", je to normálne. Referencie zákazníkov sú bežné. Recenzie tiež. Aj aktuálne zľavy, či porovnania. V normálnom marketingu sú to bežné "zbrane", ktorými bojuje veľa podnikateľov v prevažne čestnom boji.

Ak ale na stránke objavíte hneď 6 alebo aj viac takýchto trikov, tak stačí, aby ste si stále držali v hlave myšlienku: tu mi chce niekto predať produkt nátlakovým spôsobom. Chce, aby som sa cítil pod tlakom že produkt nebude, že cena sa zvýši, že budem posledný, kto to ešte nemá, že sa tovar minie... V takom emočnom rozpoložení sa nerobia rozumné rozhodnutia.

Vypnite taký web a vráťte sa tam zajtra, alebo o dva či tri dni. Často zistíte, že zľava tam ešte stále je, ale už o hodinu ju vypnú...

Napísal
Miro Veselý 
15. januára 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.