Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Zdravá strava – čo to je?

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Zdravá výživa – často opakované slovo. Málokto by vedel povedať, čo presne pod tým rozumieť. A väčšina ľudí význam zdravej výživy podceňuje. Zdravá výživa však môže rozhodnúť o našom zdraví – či chorobe. Telesnom, i duševnom. Zdravá strava neznamená len kvalitné “palivo” pre svaly. Zdravá strava znamená aj výživu pre mozog. Správnu funkciu mozgu môžete ovplyvniť – stravou. V dobrom i zlom. Aj to je dôvod, prečo sa naozaj neoplatí ignorovať pojem “racionálna výživa”.

Zlá výživa môže zabiť. Rôzne rýchlo.

 • Dali by ste si vyprážané muchotrávky pokvapkané ortuťou? Asi nie. Lebo viete, že by ste to neprežili.
 • Dali by ste si vyprážaný syr, hranolky, majonézu a k tomu tortu? Asi áno. Síce viete, že by ste nemali, ale keď ono je to tak chutné…
 • Čo keby ste vedeli, že muchotrávky sú tiež chutné? Ťažké rozhodovanie?

Veľa ľudí si stále neuvedomuje, ako zásadne ovplyvňuje náš život kvalita stravy. Zdravá výživa nie je len ďalšie otravné odporúčanie. Prejdite na racionálnu stravu a rozpoznáte to už za pár dní. Po jedle nebudete oťapení. Nebude vám ťažko. Žiadna nevoľnosť po ťažkých jedlách ani hlad po nedostatočnom jedle. Jednoducho energia na celý deň.

Zdravá výživa môže byť chutná

Zdravá výživa môže byť chutná

V jedle totiž nie je len energia. Okrem bielkovín, sacharidov či tuku v rôznom pomere sú v potravinách aj ďalšie látky. Tiež v rôznych pomeroch.

 • Vitamíny.
 • Minerály.
 • Vláknina.
 • Fytochemikálie. (Rastlinné “dobré” chemikálie.)
 • Chemikálie. (Dodané výrobcom potraviny zámerne, alebo nechtiac.)

Podľa toho ako sú tieto živiny namixované sa dá hovoriť o zdravej strave, alebo o nezdravej.

 • Ako zdravú výživu potom môžeme označiť také kombinácie jedál, ktoré nejakým spôsobom prospievajú nášmu zdraviu.
 • Za nezdravú výživu označíme také jedlá alebo technológiu ich prípravy, ktorá môže zdravie ovplyvniť nežiaducim spôsobom.

Obezita a nadváha sú pritom len vrcholom ľadovca. Ak jedávate nevhodnú stravu, budete tučnieť. To je proste vidieť. Žiaľ, sú aj situácie, kedy sa nevhodná výživa môže prejaviť aj oveľa skrytejšie.

Mám kamaráta, ktorý na Facebook každú chvíľu posiela fotografie jedál z reštaurácií. Opekaná slaninka s klobáskami, rôzne vypraženiny, údené, prepálené… Argumentuje tým, že to jedáva odjakživa a “nič mu nie je”. Pravda, opasok musí skryť v saku, aby skryl pretekárske brucho. (Preteká ponad opasok, aj keď nie veľmi.) Ale minimum pohybu a žiadna zelenina (nie je predsa zajac) môže s takou stravou vytvoriť kombináciu, ktorá ho môže zraziť k zemi. Infarktom, rakovinou… Nečakane a vo veku, kedy by ešte nemusela. To je vlastne celkom nešťastná situácia, pretože za takúto nevhodnú stravu nepríde trest teraz, kedy by ešte bol čas niečo ratovať. Potom môže byť neskoro.

Ale môj strýko sa dožil 100 rokov a ani nevedel že nejaká zdravá výživa existuje…

Veľmi častým výkrikom býva argumentácia výnimkami. Raz za čas sa objaví človek, ktorý fajčí, pije, jedáva mimoriadne nezdravú stravu a dožije sa utešeného veku v najlepšom zdraví. Takáto rarita sa potom dostane často aj do novín, alebo televízie. Je však hlúpe brať si príklad z výnimiek. Je malá pravdepodobnosť, že práve vy budete tiež tým šťastlivcom – možno jedným z tisícky. Naopak – na 99% budete tým typickým človekom, ktorý vinou nezdravej stravy skončí svoju životnú púť v strednom veku. A vieme aj povedať na čo zomriete: Na 50% to bude niečo so srdcom – infarkt, porážka, ischemická choroba. Na 25% to bude rakovina. Ak ani jedno a ani druhé, tak potom to môže byť niečo “exotickejšie” čiže nehoda, alebo nejaká choroba. Jednoducho štatistika sa obľafnúť nedá.

Zdravá výživa môže byť chutná

Zdravá výživa používa jednoducho pripravené suroviny. Opečené tofu, kuskus a trocha zahustenej omáčky.

Netreba opakovať samozrejmosti, že bez stravy umrieme a zo zlej stravy môžeme umrieť tiež. Medzi týmito dvoma extrémami je široké pole možností, ako sa najesť. Dá sa s istou nadsázkou povedať, že zo zlej stravy umierame. Pomaly.

Preto vám odporúčam aspoň na skúšku si skúste pozrieť jedálniček na chudnutie. Najmä ak hľadáte spôsob ako schudnúť.

Zle navrhnutá výživa má následky

 • Po zle zvolenom obede budete oťapení. Zbytočne!
 • Potom – vinou toho istého obedu – dostanete ukrutnú, neovládateľnú chuť na nejaké sladkosti. A dáte si tyčinku, ktorú ste neplánovali. Ste na seba nahnevaní, lebo už vidíte, že ste pojedli zbytočne veľa – všetko len pre ten “blbý” obed! Takže trocha priberiete.
 • Nevhodná kombinácia jedál však vášmu telu nedodá mnoho dôležitých látok. Naopak – zaťaží imunitný systém.

Potraviny nie sú zdravé a nezdravé

Skôr sa treba pozrieť na ich množstvo. Maslová torta, ak ju zjem celú, mi zrejme ublíži. Asi sa ozve žlčník, možno ma preženie. Ak si dám len zo tri rezy, zjem veľa energie navyše, ktorej sa telo nedokáže zbaviť inak, než že ju napumpuje do tukových buniek. Priberiem. Veľmi málo, len nebadane.

A to je kameň úrazu. Nebadané zmeny – tak sa dá charakterizovať rozvoj nadváhy. Človek si proste dopraje dnes, zajtra aj o týždeň. Tučnie tiež pomaly. Ak by sa mal vzdať dobrôt, nebol by rád.

No a potom je tu tretia možnosť – dať si z onej torty len jeden malý rez. A aj to len občas. Taký príjem jedla – ktoré vo väčšom množstve škodí – vám zvyčajne neublíži, nič neovplyvní. Ak si raz za rok dáte údenú klobásu, tiež sa dá predpokladať, že neublíži. Ak si drgneme na uvítanie pálenky, tiež budeme dúfať, že vstúpi a neuškodí.

…ale niektoré potraviny sa vám jesť neoplatí ani výnimočne.

Hneď teraz popriem to, čo som napísal v predošlých vetách. Kým sa na telo pozeráme len z pohľadu obezity, tak pojem zdravá výživa nie je tak žeravý. Občasná výnimka vám neublíži – teda neublíži vašej postave. Je tu však drobný problém. Znova sa vrátim ku tej mrche – štatistike. Jedenie nezdravých potravín totiž niekedy môže prinášať aj malé riziko.

 • Torta a veľa sladkostí býva vyrobená aj s použitím stuženého tuku. Lacnejšie margaríny neraz obsahujú až 25% transmastných kyselín, čo sú látky, ktoré sa môžu podieľať na rozvoji rôznych ochorení, aj rakoviny.
 • Údená klobása obsahuje vysoké množstvo látok z dymu a znova teda hovoríme o riziku vzniku nádorového bujnenia.
 • Tvrdý alkohol môže poškodiť pažerák a žalúdok. Nie veľmi. Ale núti to telo spúšťať opravný proces a to môže spustiť aj vznik nádorových buniek.

Inými slovami. Že sa práve z jedného kúsku klobásy rozvinie choroba je nepravdepodobné. Ale aj taká možnosť tu je. Ešte stále máte na klobásku chuť? A znova – môžete namietnuť, že klobásu jedáva celá vaša rodina a všetci sú zdraví. Prečo teda robiť paniku?

Pretože je dokázané, že niektoré jedlá môžu ohroziť zdravie. Je dobré vedieť, čo vlastne jedávame, aký účinok na človeka majú jednotlivé pokrmy. Keď to viete, potom sa môžete rozhodnúť, akú mieru rizika na seba vezmete.

Čo je to teda tá zdravá výživa?

Čítajte, učte sa. Ak budete vedieť, aké účinky na vás majú rôzne potraviny, budete vedieť, že niektorým jedlám sa jednoducho oplatí vyhnúť. Rozumný človek by mal dokázať odolať pokušeniu, ak vie, že mu jedenie môže ublížiť.

Nedá sa celkom jednoducho povedať, čo je zdravá výživa – to je na dlhšiu knihu. Ešte aj tam by sa vedci pobili, pretože názorové prístupy sú rôzne.

Zdravá výživa - príklad jedla.

Zdravá výživa – príklad jedla. Opekaný losos, zemiaky s bylinkami, zeleninový šalát.

Pre naše účely môžeme racionálnu výživu zjednodušiť. V ďalších článkoch si tu nájdete veľa podrobností o potravinách a ich účinkoch aj na zdravie. Stručne sa dá formulovať niekoľko základných znakov racionálnej, teda zdravej výživy:

 • Jedzte veľmi veľa zeleniny. Také kilo za deň na osobu by som odporučil ako minimum. Varená, surová, všetko dobré.
 • Jedzte jeden až dva kusy ovocia za deň. Sladšie druhy, ako banány či hrozno sa pri chudnutí nehodia.
 • Jedzte rôzne druhy orechov a semien. Obsahujú vhodné druhy tukov. (A kopu všeličoho iného…)
 • Jedzte najkratšie a najjednoduchšie upravované a spracované potraviny. Varte v pare, krátko opekajte, grilujte.
 • Vyhnite sa chemicky doplneným potravinám, rôznym továrensky vyrobeným výrobkom.

Zrýchlene sa dá povedať – ak je to prírodný produkt, zvyčajne je to vhodné. Ak je to umelo vyrobené, rafinované, viacnásobne upravované tak to býva nevhodné.

Príkladom nech sú raňajky.

 1. Kaleráb. Môžete si dať hrsť ovsených vločiek (hovorím o menšej hrsti, nie o pohári) k tomu zopár rôznych orieškov, k tomu trebárs jogurt. Môžete dať lyžicu mletých ľanových semien. (Veľmi rýchlo ich zomeliete v trieštivom kávovom mlynčeku.) Také jedlo vás nasýti na pár hodín. Dá sa pokojne označiť ako zdravé, pretože sa skladá z málo upravených prírodných produktov.
 2. Tradičné slovenské, alebo anglické raňajky – trebárs vajíčka, slanina, chlieb. Ak sa chystáte rýľovať pole tak vám asi príliš nepomôžu ani neublížia. Budú obsahovať menej vhodných tukov a vitamínov, ale nie je to až taká pohroma.
 3. Sladené cereálie svetoznámej značky s mliekom. Alebo sladké keksy ktoré sa tvária tak zdravo, až by vám to malo byť podozrivé. To je príklad bežných raňajok, ktoré určite nie sú vhodné, pretože väčšina zložiek je vyrobená v továrni, znova a znova upravená, doplnená o cukor (väčšinou ale o jeho horšiu variantu glukózový sirup, či iné lacné svinstvo). Tu už hovoríme skôr o nezdravej strave.

Základom zdravej výživy teda je znalosť

 • Ak pripravujete šalát, môžete doň dať trocha majonézy a užiť si jej skvelú chuť. Viete totiž, že ju používate namiesto oleja. Ak je navyše domáca, tak viete z čoho ste si ju spravili. To je racionálne použitie znalosti toho, z čoho sa tá potravina skladá. Nevhodné by však bolo vyliať si ju na vyprážaný rezeň, alebo syr. Tam totiž celkom zbytočne a nevhodne navýši množstvo tuku už tak vysoko prekročené.
 • Alebo ak viete o tom, že korenie kurkuma je prospešné pre zdravie, môžete to využiť. Pri varení laďte chuť jedál práve týmto “žltým” smerom.

Viem, nie je celkom jednoduché zorientovať sa v tom, čo je dobré a čo zlé. Ale oplatí sa vám investovať čas a námahu a naštudovať si to. Obetujte pár večerov a vynechajte nudu pred televízorom. Dobrá kniha o výžive vám dá do života viac, než televízor. Tipy na vhodnú literatúru nájdete aj na tomto webe v sekcii literatúra. Pre začiatok môžu pomôcť aj jedlá z môjho jedálnička na chudnutie.

Viem, ťažko je dnes si uprieť dobrý koláčik v mene toho, že možno o 10 rokov vám možno bude na svete lepšie. Človek o sebe nedokáže rozmýšľať vopred. A to je škoda. Keby si 30 ročný človek vedel predstaviť, aké ťažkosti bude mať v päťdesiatke, zrejme by prerušil čokoľvek, čo práve robí a utekal cvičiť a zdravo jesť…

Zdravá výživa a jej príklady

Zdravá výživa a jej príklady. Opekané kuracie prsia s bylinkami. Ako príloha batáty. Pre dochutenie zahustená šťava typu demi glace.

Rozhodnutie je len vo vašich rukách. Zdravá výživa sa vám oplatí.

Základy váženia potravy a výpočet energetickej hodnoty jedla.

Asi najotravnejší diel videa aký kedy vznikol a vznikne. Pojednáva o tom, ako počítať jedlo. Kto to nevie, spravidla nedosiahne trvalé výsledky v chudnutí. Preto sa oplatí investovať námahu a tento diel nielen pretrpieť, ale sa to aj naučiť.

Ak ste si v kalkulačke BMI vypočítali, koľko energie treba zjesť, možno vám príde vhod vidieť, ako sa do tých čísel dá “trafiť” pomocou energetických tabuliek a váhy.

V druhej polovici ukážem návod na to, ako sa zo surovín, ktoré varíte dá vypočítať celková energetická hodnota jedla – či už na celú “váru”, alebo na 100 gramovú porciu.

Na počítaní energetickej hodnoty jedla je nepríjemné to, že ju treba rátať nielen pomocou váhy, ale aj tabuliek.

 • Je to nepohodlné a nepraktické.
 • Je to náročné ak začínate.
 • Niekedy to je nemožné (reštaurácia, návšteva…)

To všetko potom spôsobuje, že ľudia sa počítaniu energetickej hodnoty radšej vyhýbajú. Povieme si že nabudúce a hotovo. Odporúčam vám, skúste to vydržať. Toto nepohodlie je len krátkodobé. Fakt! V priebehu niekoľko dní totiž väčšinou odvážite úplne všetko, čo jedávate častejšie. V tej chvíli vám zdravá výživa začne dávať iný zmysel.

Ako príklad môže poslúžiť chlieb. Odrežete plátok zo tri krát a na štvrtý raz už ste takmer presní. Už vopred odhadnete, koľko máte odrezať. Už v ruke keď to vidíte, tak viete odhadnúť, že to bude, napríklad, 85 gramov. Nie podľa hmotnosti, ale podľa vzhľadu. Od tej chvíle nemusíte nič vážiť. Stačí ak viete, že chlieb má OKOLO 80 gramov. Ak je vašim cieľom toľko zjesť, nie je dôležité, či zjete 70 alebo 80 alebo 90 gramov. To sú malé rozdiely.

Pri vážení ide len o to, aby ste sa naučili odhadnúť porciu. Aby to nebolo 200 gramov chleba, ak vhodné množstvo je polovičné.

Najčastejším problémom totiž je fakt, že ľudia ani veľmi nemajú predstavu o tom, ako vlastne má porcia jedla vlastne vyzerať.

 • Veľkosť sa určuje “na pohľad” aby to dobre vyzeralo.
 • Veľkosť sa určuje aby sa človek “zasýtil”.
 • Veľkosť je často určená zo zvyku, koľko sme zvyknutí vidieť na tanieri v reštike, alebo u rodičov.
 • Aj to aké veľké taniere máte určí, aké budú veľké porcie.

Kým o množstve jedla rozhodujú tieto faktory, ľahko priberiete.

 • Jedlo môže dobre vyzerať, ale ak je energeticky výdatné, nemôže byť veľké. Také francúzske zemiaky by ste mohli zjesť v dávke, ktorá by sa zmestila do čajovej šálky. Nielen že vás to nezasýti, ale asi ani nebudete mať všetky potrebné živiny pre svoje zdravie. Čiže sú jedlá celkom nevhodné.
 • Ak chcete pocit sýtosti, nedá sa to dosiahnuť veľkým počtom bežných jedál. Napríklad bryndzové halušky ak zjete do sýtosti, tak porcia bude mať energiu, akú by ste mali zjesť za pol dňa, nie naraz v jednej porcii.
 • Rodičia vám možno ponúkajú veľké porcie, aby vám dopriali. Prežili možno aj vojnu (tí starší) a nechcú aby ste aj vy okúsili nedostatok. Je fajn, že máme dostatok jedla. Ale radšej ho vyhoďte ako by ste ho mali mechanicky zjesť. Myslite na to, že ak dnes zjete veľa, aj zajtra dostanete veľkú porciu. Ak nedojete, zajtra vám dajú menšiu porciu. Aspoň tí príčetní.
 • Ak máte “kráľovské” taniere, budete priberať. Na malom tanieri je jedna kôpka ryže akurát. Na veľkom sú aj tri málo. Darujte ich niekomu a kúpte si menšie taniere.

Pomocou takýchto taktík viete postupne zmenšiť veľkosti jedla. Aby ste neboli hladní, potrebujete brucho napchať zeleninou a to pred každým jedlom. To a dobre navrhnuté porcie jedla vám zaistí pocit veľkej sýtosti a pritom budete chudnúť.

Je veľmi výhodné jesť aj šaláty. Potom môže byť zelenina spojená s “jedlom”. Chcete? Pokojne podávajte TAKÉTO jedlo aj z misy, pretože tanier by bol málo. Ak dáte jogurt, trocha parmezánu a lyžičku majonézy ako dresing, tak máte bielkoviny. K tomu pol kila zeleniny a ovocia ako mrkva, možno jablká a trocha kapusty. Sýtosť zaistená, živiny tiež, vitamíny a minerály bez problému. Vláknina zaistená. Glykemický index nemusíte ani riešiť. A chudnutie máte isté.

Problém racionálnej stravy je naozaj vážny. V podstate je pojem “racionálna strava” známy už z obdobia “socialistického realizmu” a hľa – oba slovné spojenia majú spoločné znaky.

Socialistický realizmus bol absurdným pokusom zaviesť umelecký smer, ktorý by hovel režimu, velebil stranu (rozumej samozrejme komunistickú, akú inú v tom čase, všakhej?) a zobrazoval to, čo sa zobrazovať hodilo. Proletárov, robotníkov, radosť z práce, ideály, nezáujem o plat, vzťah ku kolektívu, družstvu, JRD, kombajny, traktory, vysoké pece, zváračov, baníkov… Aj keď definícií socialistického realizmu bolo hodne, aj v školách sa o ňom veľa pretáralo a umelci ho museli používať hojne pri obhajobe svojich prác, v skutočnosti neviem, či niektoré dielo bolo formálne a oficiálne označené, ako čistý socialistický realizmus. Väčšinou sme sa stretli skôr s opatrnými formuláciami “socialistickému realizmu sa blížiaci” a podobne.

Aj “zdravá strava” je len ideál, ideál, ktorému sa môžeme len po kolenách približovať, ako hovorí pán Ivan Vyskočil starší v Ceste do Úbic.

Problém začína už formuláciou zdravého výživového štýlu.

Zatvorme na chvíľu táraniny, ktoré sa valia zo ženských časopisov. Tam blondínky a blondíni v úlohách redaktorov píšu bez problémov o čomkoľvek, čo si niekde povrchne prečítali. Nemajú žiadnu kvalifikáciu a tak sa im ľahko napíše akákoľvek somarina. Najlepšie taká, akú publikum chce počuť. Déjà Vu sa predáva lepšie, ako nejaké neznáme novinky.

Klasický príklad z televíznych novín: Na ploche pár minút je lepšie povedať to, čo už všetci vieme, než niečo ťažko pochopiteľné. Za tri minúty informovať o novom stravovacom štýle, objasniť aké má výhody a obhájiť, čím je lepší od starého a známeho – sa nedá. (To by nepochopil ani redaktor, ktorý má na rozhovor len pár minút času…) A tak je jednoduchšie pred odborníka radšej mikrofón vôbec nestrkať. A spraviť sólo reláciu len o strave? Ale to by predsa našich divákov nezaujímalo. Radšej im tam dáme juchavé pesničky. Tak vzniká cenzúra, ktorá neprepustí do médií mnohé nové informácie – len sústavným omieľaním starých právd, ktoré síce už neplatia, ale zmestia sa do troch minút aj s krátkou anketou…

Čo je to teda zdravá strava? Poďme bojovať každý za seba. Skúsme sa zalistovať do odbornej literatúry a zrazu sme v hustom lese. Kvalifikovaný odborník jednoducho nemôže napísať v niekoľkých vetách, čo je zdravé a čo nie. Jasné – stravovanie je odbornosť na vysokú školu a celoživotné dovzdelávanie, nedá sa riešiť nejakými univerzálne platnými radami. Znalosti o ideálnej strave sa stále rozširujú a názory sústavne menia. Prednedávnom hlásané tézy sú čoskoro vyvrátené novými objavmi. A nové objavy sú čoskoro po ich uplatnení v praxi vyvrátené, ako mylné.

Vlastne sa ani nečudujem tým, čo sa vzdali pokusov o nejaký zdravší životný štýl, pretože nájsť kvalitné potraviny začína byť naozaj vážny problém. Stačí nakuknúť na stránku Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy – ale pozor, je to na šľaktrafenie, nič pre slabé povahy. Napríklad taký výpis výstražných oznámení za rok 2005. Salmonella, plesne, rádioaktivita, výkaly hmyzu, či priamo živí škodcovia, loziaci po predávaných potravinách… To všetko sa dnes dá kúpiť ako bonus k mnohým potravinám.

Ani neviem, či ma viac neštve fakt, že pri označení výrobkov si ani taká inštitúcia nemôže dovoliť priamo menovať výrobcu (či dovozcu), ktorý nám pred ňufáky servíruje laboratórne dokázané svinstvo. Aspoň občas sa však dá identifikovať, ktorý produkt je lepšie nekúpiť. Priznávam, že tieto sardinky máme doma v ľadničke a večer som si na ne brúsil zuby. Pozrite si, či nespásate niektorý zo škodlivých medov.

A sme doma. Nech sa už človek pokúsi o zmenu čohokoľvek, ľahko ho spacifikujú tí, čo radi veci relativizujú. “Chceš zdravo jesť? Máš to márne, civilizácii neunikneš.”.

Je to o cene. Vidíme, o aké nechutné zvyšky ovocia sú ochotní ľudia zápasiť v barlovej predajni. (Tak volám istý supermarket, ktorý sa po slovensky volá Nákupovo a dominujú tam barlami ozbrojení občania, ktorí sa správajú rovnako, ako zvykli za socializmu, keď dostali banány.)

Ak “národ” ochotne kupuje lacný odpad, prečo by sa výrobca (či dovozca) mal unúvať a vyrábať (dovážať) kvalitu?

Preto mi zostáva aspoň jediná nádej – ak človek prijíma len mierne dávky jedla, organizmus sa snáď ľahšie zbaví toxínov, ako keď sa iný napcháva od rána do večera. Viem, obézni a nadváhoví čitatelia zas v diskusii budú húfne frflať, že všetko je zbytočné a že s jedlom si netreba robiť starosti… Ale nech.

Každý je strojcom svojho šťastia? Skôr obchodníci sú strojcom nášho zdravia.

Škoda. Máme síce nástroje, ako odhaliť, že nám predávajú pekný odpad. Ale tie nástroje nie sú až tak dlhé, aby im dočiahli klepnúť po prstoch. Povedal by som, že je to priam politicky korektný šach mat. Pre nás, spotrebiteľov, samozrejme. Preto je zdravá výživa taký problém – často ju nekúpite v peknom balení.

Koľkokrát denne máme jesť?

O tom či je lepšie jesť 3 krát alebo 5 krát denne sa dá dlho debatovať. Kým chudnete, bude asi výhodnejšie jesť 5 krát denne.

Po schudnutí však môžete prejsť na jedenie troch denných jedál. Môžete tak aj chudnúť, ale počítajte s tým, že jedenie troch jedál za deň prinesi riziko v podobe

 • dlhšie ste bez jedla = túžba maškrtiť
 • ak medzi jedlami klesne glykémia = vlčí hlad = budete maškrtiť priam neovládateľne
 • pri troch jedlách je väčšia potrebná dávka sacharidov = môže to navýšiť glykémiu

Preto si vyskúšajte ktorý režim je pre vás výhodnejší.

 

Komentáre k článku: Zdravá strava – čo to je?

 1. lucka 11. apríla 2008

  POZRITE SI TEN CASOPIS PRIDAVANY KU ALWAYS SU TAM TIE ISTE VYROKY :
  Zlá výživa môže zabiť. Rôzne rýchlo.
  Dali by ste si vyprážané muchotrávky pokvapkané ortuťou? Asi nie. Lebo viete, že by ste to neprežili.
  Dali by ste si vyprážaný syr, hranolky, majonézu a k tomu tortu? Asi áno. Síce viete, že by ste nemali, ale keď ono je to tak chutné…

  a este mnoho inych zeby to prebrali zo stranky??

 2. sparova 16. apríla 2008

  Máte niekto skúsenosti so zeleným jačmeňom ?

 3. Puma 26. júna 2008

  Mile damy, nedam na delenu stravu dopustit. Preco? Preto, ze je jednoducha, princip delenia sa velmi rychle naucite, a hlavne netreba specialne vyvarat. Da sa aj v restauraciach.Delena strava nie je podla mna dieta, ale zivotny styl. Nad nicim nerozmyslam,proste delim .Hlavne jem zdrave potraviny,vela zeleniny, a kedze nemozem cvicit kvoli srdcu,tak chodim,chodim,chodim!Dolu mam 20kg a stale sa drzim,uz niekolko rokov,citim sa vyborne,mam dobre vsetky vysledky.Nepocitujem vobec unavu.Drzim vam palce!!!

 4. Lion 25. júla 2008

  Puma: ako by ta delena strava asi mala vyzerat? Je to velmi tazke naucit sa to? Tiez by som taky zivotny styl brala! Urcite to ke super. Prajem ti nech ti to vydrzi nadalej.

 5. Miro Veselý 25. júla 2008

  Lion delená strava je nevhodný výživový štýl. Neskúšaj ju. Ak budeš jesť zdravé potraviny a zeleninu, schudneš aj bez toho, že to budeš “deliť”. Navyše budeš chudnúť rýchlejšie, pretože ak ješ len samotné sacharidy (bez bielkovín) zvyšuje sa ich glykemický index => prebytočný cukor ide do tuku.

 6. borka 30. októbra 2008

  Ja som na delenej strave schudla cca 7 kil za 2 mesiace. Citila som sa super, nebola som vyhladovana, zmizol mi atopicky ekzem. Teraz jem neracionalne, pribrala som 8 kil a objavil sa mi ekzem. Myslim si, ze delena strava je najlepsia vec na svete. Zase na nu idem, dneska som zacala a myslim, ze sa to podari…

 7. Sia 6. novembra 2008

  miro, blbým nevysvetlíš..

 8. roman 20. novembra 2008

  mam to overene na vlastnej kozi. ked chudnut, tak jedine so zapojenim zdravej vyzivy. ja som napr. doplnil do jedalnicka UME vyrobky…

 9. xixixiii.... 25. novembra 2008

  co by ste mi poradili mam velku vahu a som tucna mam 167cm a vazim 62kg poradte!!!!!!

 10. perla10 26. novembra 2008

  Ahoj.Ako mám chudnúť?

 11. lama 2. decembra 2008

  pre xixixii a perla10 : cica,nežer..!.;)…a máš na stranke milion člankov, tak si prečítaj….

 12. DoomHummerH2 4. decembra 2008

  podľa mňa by ste mali jesť to čo vam chutí nebudete síce rýchhlo chudnúť ale budete najviac zdraví ako vôbec môžete byť

 13. dencik 28. januára 2009

  ahojte. píšem sem prvý krát, a ako tak čítam tak sú tu dosť odlišné názory. ja osobne nedodržiavam delenú stravu ani žiadnu dietu, len jem čo chcem v menších množstvách a chodím do posilovne 4krát do týždna. možem povedať, že kilá mi idú dole naozaj pomaly ale zaručene idú. a tým že nechudnem rýchlo sa mi ani nevracajú spat ked náhodou preruším cvičenie a doprajem si čo mi chutí. akurát jedna moja výhoda je že mi nechutí vyprážané, mastné, tatarka a hranolky a všetky tieto tlsté veci. a baby ak sa snažíte chudnút tak držím palce :)

 14. lila 14. marca 2009

  hmmm,toto ma byt navod na chudnutie????

 15. zanka 26. apríla 2009

  Ahoj.Ako mám chudnúť? chcela by som velmy schudnúť sna zim sa už dva roky a nedari sa my ……..

 16. brigit555 4. mája 2009

  MIRO AKED CHCEM SA VYHNUT SACHARIDOM CO TI NA TO ???????????????AKY MAS NAZOR

 17. Miro Veselý 5. mája 2009

  brigit555 veď skús. môj názor je publikovaný v mnohých článkoch ak ťa zaujíma, čítaj. ale nič ti nebráni, ak si chceš ublížiť, pokojne sa sacharidom vyhýbaj.

 18. linda 24. septembra 2009

  Dobrý deň

  Prestala som fajčiť a keďže mám nadváhu , začala som aj chudnúť.
  Vo svojej knihe to nedoporučujete, vraj je to priveľa zmien odrazu.
  Držím sa už tri týždne, každú hodinu pijem, jem vhodné jedlá 5x denne a športujem 5x v týždni. Za tie tri týždne som schudla možno pol kila, aj to ide stále hore a dole.. V pase sa mi dokonca zdá, že som aj nejaký cm pribrala. Začínam byť strašne demotivovaná, stále si hovorím, že keď by som len prestala fajčiť, už mám navyše pár kíl, ale potrebovala by som už nejaký posun vpred, lebo to nedopadne dobre :-(

 19. Carolina 9. októbra 2009

  Dobry den,
  par rokov sa mi bez problemov darilo drzat vahu 53 kg pri vyske 164 cm. Fajcila som viac ako jedla… Pred rokom a cosi som podstupila terapiu a prestala fajcil, nuuuuz a zacalo to :-). Vedela som ze si teba davat pozor na zajedanie tuzby po cigarete, tak som sa ovladala mozno az priliz. Napriek tomu som priberala.Po troch kilach som zacala byt zufala a chudnut.Nic som nejedla, vela cvicila a priberala az na 62kg.Citila som sa velmi zle, fizicky aj psychicky.Nefungovalo mi travenie.Zacala som s delenou stravou.V priebehu tyzdna som sa ukludnila, prestalo ma nafukovat a vymizli aj neovladatelne chute.Drzim ju pol roka a vazim 57 kg.Ale myslim ze mi zacima chybat vapnik, objavili sa mi biele fleky pod nechtami.Uprednostnujem totiz rastlinne dni pred zivocisnymi. A uz druhy mesiac nechudnem vobec. Naozaj neviem aky postoj mam k delenej strave zaujat.Urcite mi pomohla ale neviem ci pokracovat alebo by bol lepsi navrat k normalnemu stravovaniu. Rada by som ale na zaver podotkla ze nefajcim uz rok a treti mesiac a napriek vsetkemu sa oplatilo prestat s fajcenim.
  s pozdravom
  Carolina.

 20. Lukrecia 15. apríla 2010

  tento text je velmz dobre napisany a berte si z neho priklad

 21. janulka21 17. februára 2011

  stačí správne jesť a zapojiť dostatok pohybu: skúsila som raz a odvtedy na to nedopustím, síce som na začiatku nechápala veď ako môžem schudnúť keď budem jesť 5 krát za deň?pýtala som sa. Na začiatku minulého leta som mala 75 kg a nosila som veľkosť 40-42. Od júna milulého roka som sa začala zdravo stravovať teda jesť denne veľa ovocia, zeleniny a pijem aspoň 2 litre čistej vody denne vo veľkej miere som obmedzela fajčenie a pijem len symbolicky – prípitky. Stravu mám inak normálnu len sa vyhýbam vyprážaním jedlám a cukrom čiže sladkosti koláče torty a podobné veci aj tak v nich nič dobré nie je. Okrem toho cvičím zumbu a občas zájdem do fitka snažím sa všade chodiť pešo. Dnes mám pri výške 176cm váhu 67kg. Som zo sebou veľmi spokojná, neustále na sebe pracujem a hlavne dávam sovjmu telu to čo naozaj potrebuje.

 22. Lucina367 15. marca 2011

  Mirko, sú sójové vločky vhodnú pri chudnutí ?
  môžem si ich dat k nejakému ovocku na desiatu ??

 23. Miro Veselý 15. marca 2011

  Lucina sú vhodné, ale pri chudnutí buď ovocie, alebo vločky, nech nie je veľa energie.

 24. okik 17. apríla 2011

  ta stranka je fakt dobra

 25. desire1986 31. mája 2011

  Ahojte,

  po zhliadnuti svojich fotiek v spolocenskych dlhych satach som sa rozhodla so sebou nieco spravit. Kedze na narodeniny som dostala darcek – DVD zumba -je tam 5 DVD a cinky, tak som sa pustila do jedneho z troch programov (chcem ale vsetky prejst aspon 3x a potom uz podla lubovolne cvicit tie programy, ktore mi budu vyhovovat). Zacala som s cvicenim, 10 dni som cvicila zumbu poctivo, ale vysledky ziadne. Nic dole. Povedala som si, ze asi len cvicenie stacit nebude. Tak som sa rozhodla ze budem chudnut, a VDAKA bohu, som narazila pri prvom hladani na tieto stranky a rozhodla som sa nie hladovat, ale iba upravit stravu podla tu pisanych clankov – RACIONALNU STRAVU. Je pravda, ze na nu vela minam – hlavne na zeleninu atd, ale stoji to za to. Spolu s cvicenim (kazdy den hodinu cvicim zumbu) som za 2 tyzdne zhodila 2kg a v pase 3 -4 cm. Citim sa lepsie, pijem denne 2 – 3 litre vody.
  Preto vam vsetkym chcem odporucit tuto zmenu stravovania. Viem si predstavit, ze pri nej vydrzim dlho – cely zivot. sice som na zaciatku mala problem s chutami, ale to sa uz stratilo.

  Chcem sa vsak spytat na tu vodu – ja viem (a aj to tak robim) – pijem cistu vodu z vodovodu, ale ak som v robote tak ju pijem z tych davkovacov cistej vody – tych bojlerov. Doma ale takuto moznost nemam, preto pijem z vodovodu. Ale vsetci mi hovoria, ze voda z vodovodu nema dobry vplyv na creva, ze v nej je vela vodneho kamena atd. Mozte mi pls niekto poradit, ktoru vodu pit – balenu vo flasiach – aby zodpovedala tejto vode z vodovodu ? Nebublinkata, nesladena, cista.
  Dakujem.

 26. simca01 9. júna 2011

  Cvaes fak dobre vela informácii sa dozviem a mudro
  pochvala.

 27. adka 29. júla 2011

  desire,

  s vodou mam svoje skusenosti. Balena vo flasiach je nevyhovujuca, vylucuju sa do nej z umelohmotnych flias skodliviny a navyse – od datumu balenia po konzumaciu su tie flase prevazane a skladovane hore-dole, stoja na slnku atd., co vode nepriklada na kvalite. Dlho som si myslela, ze len voda z kohutika je ta najcistejsia a najzdravsia, az kym sme si domov nekupili filter a to taky, ktory obsahuje priehladnu nadobu, ktora zachytava vsetko, co v tej vode byt nema. A to som este len videla veci, ktore pijeme z kohutika. Takze moja rada znie – voda z kohutika, ale prefiltrovana. Dnes mas na trhu rozne filtre – take, co sa napoja priamo na bateriu pod dres, ci take, ktore vyzeraju ako konvica na vodu, prelejes cez ne vodu a pijes. Drzim palce, ver mi, ze prefiltrovana vodicka chuti bozsky.
  A.

 28. viki 6. augusta 2011

  ahojte…
  tu píšete že delená strava je nevhodná že najlepšie je jesť zdravé potraviny a zeleninu…Dobre…a ako zistím, že ktoré potraviny sú zdravé? viem moja otázka príde najprv primitívna no je to tak..Vysvetlím: niekde píšu, že biely chlieb je nezdravý inde že treba jesť grahamové rožky a zase iní tvrdia, že grahamové rožky nie. Viem že zdravá je zelenina ovocie to je jasné ale zase zelenina nemôže byť jediná vec v mojom jedálnom lístočku. asi by som potrebovala rozpísať konkrétne potraviny ktoré sú zdravé a ktoré je vhodné konzumovať ak chcem schudnúť.

 29. Branislav 12. augusta 2011

  Viki. Najlepšie je sa riadiť ohľadne potravín týmto:
  https://www.chudnutie-ako.sk/potraviny/energeticke-hodnoty-potravin.php?kategoria=1

  Čo sa týka ovocia a zeleniny si nepomôžeš. Pretože, všetka zelenina a ovocie je dovážané zo zahraničia, alebo pestované na chemikáliách, čiže tu už nerieš do akej miery je tá rajčina, to jablko atď. zdravé, ale to že tie potraviny proste jedz, pretože určité vlastnosti si zachovali a teda podporujú trávenie čo sa týka zeleniny, čo sa týka ovocia, tak to je vhodné na prijatie potrebných živín a energie. Píše sa tu o znižovaní príjmu energie, ale to neznamená, že pokiaľ má jablko vyššiu energetickú hodnotu, že ho nebudeš jesť. Má živiny ktoré telo potrebuje, treba na to myslieť.

  Ohľadne tých grahamových chlebov atď. Blbosti, aj tabuľka to ukazuje. Kľudne si dopraj chutný biely chleba, ALE dopraj si ho menej a všetko bude v poriadku. :) Veľa úspechov prajem.

 30. Branislav 12. augusta 2011

  Opísal som niečo čo som nemusel, takže jedz kľudne mäso, ale obmedz bravčové na minimum. Najlepšie je kuracie, alebo hovädzie. Alebo aj keď si dáš niečo menej zdravé, hlavne jedz toho menej ako bežne a nejedz po poslednom jedle najmenej 3 hodiny. Oplatí sa pozrieť si tú tabuľku, hneď ta napadne, čo by sa dalo jesť a čo je zdravé.

 31. KAT 16. augusta 2011

  ahojte, potrebovala by som surne a hlavne “rychlo” schudnut – mam problem s cievami a velmi mi vypadavaju vlasy :( … neviete mi poradit vhodne potraviny na cievy a proti vypadavaniu vlasov? … kde by som nasla nejaky “vzorovy” aspon tyzdenny jedalnicek, kt. mi pomoze pri chudnuti? … za kazdu radu dakujem :)

 32. lucinda 22. septembra 2011

  možete mi prosím vas poradit :) som v Anglicku na vymennom pobyte, snazim sa zdraco stravovat ale kedze byvam v rodine kde nam vari moja host mum to nieje celkom mozne. Pocas celoho dna sa snazim zdravo je na ranajky vlocky s jogurtom a ovocie, na desiatu zeleninu, na obed celozrnny sendvic lebo tu chleba nemaju, olovrant zeleniza a na vecru nam vari ona a to su vacsinou hranolky alebo nejake polotovary. Potrebujem schudnut aspon 5 kil ale nemozem jej hovorit co ma varit, musim zjest co mi da. Som tu len na 3 mesiace. Mozete mi prosim poradir co mam robit :) dakujem

 33. Miro Veselý 23. septembra 2011

  lucinda oznám ťažkosti so žlčníkom, alebo cukrovku a jedz z vlastných zásob.

 34. lucinda 23. septembra 2011

  rada by som ale ak sa u mna “prejavia zdravtne tazkosti” aj ked len akoze, tak ma musia zobrat doktorovi alebo pojdem domov :(

 35. elena 28. septembra 2011

  je to svätá pravda, že delená strava pomáha telu. pretože potraviny kyslé a zasadité majú roznu dĺžku trávenia a v tele sa takpovediac “bijú” .
  naučiť sa to a žiť podla toho je najlepšia vec, akú možeš pre svoje zdravie urobiť. a kto tvrdí opk, nech si prečíta literatúru o delenej strave. vrelo odporúčam !!!

 36. naty 13. októbra 2011

  Ako mám schudnúť??? Pokúšam sa o to už dlho a neviem kto by mi dobre poradil. dakujem

 37. thrash 9. februára 2012

  jem denne zeleninu … a pol kila zeleniny pokryva mrazena zelenina zlozena z hrasku mrkvy a niekedy aj kukurice … myslim si ze mrazena zelenina je zdravá … a pokryva vecsiu cast mojej davky zeleniny denne …. mimo toho jem uhorku cibulu papriku paradajku kyslu kapustu …a aj inu zeleninu …. mam vyvazenu stravu a pravidelne sa stravujem …..
  a váha mi ukazuje kazdý týžden o 1 KG menej … chodím raz do týždna do fitka spalit nejake kalorie …. a mimo toho mam pohyb po prirode praca doma a tak …. nestažujem sa …. prirodzene zhodím také 4 kilá za mesiac keby som sa posnazil tak aj 5 …. ziadna delena strava …. zdrava a pestra strava …. a aj antioxidanty ..

 38. lukas600 13. februára 2012

  Ahoj Miro.Potrebujem od teba poradit.Snazim sa schudnut teda chcem schudnut 25kg mam prestudovanu tvoju knihu aj forum len sa ta chcem opytat kedyjest,pretoze viem ze trebajest pravidelne lenze ja mam taky blby pracovny cas,robim na 4 smeny a tak som meteny jeden den pracujem od 6 rana do 6 vecera teda 12hodin na druhy den pracujem od 6 vecera do 6 rana a potom mam 2 dni volno mam jest kazde 3 hodiny stale rovnako teda vzdy od rana do vecera alebo zas ked mam nocmu jest v noci pretozeam som hore a rano nejest lebo o 7 rano idem spat a spim az do 4 poobedia som ztoho zmeteny

 39. Miro Vesely 13. februára 2012

  lukas600 pri práci na smeny nie je jasné ako na to. niektorí autori radia ísť podľa biorytmu, teda jesť stále rovnako podľa hodín, teda cez deň. ja by som – ale nie som odborník – asi skôr volil jedenie každé 3 hodiny od zobudenia. ale treba vyskúšať, čo lepšie sedí. každopádne, začal by som úvahou, ako sa vyhnúť práci na smeny.

 40. ferinko 15. februára 2012

  Ja mám presne tento istý problém, minulý rok išlo dole 10 kg, teraz po pol roku práce na zmeny mám 8 naspäť. Prácu zmeniť nemôžem :-)

 41. lukas600 24. februára 2012

  A hoj Miro,Mam na teba 2 otazky.Kupil som si merac tepovej frekvencie nemeckej znacky CICLO CP12L je to aj s tym pasom okolo hrude,a tak ho testujem.Nastavil som si na nom v priecinku pocitania kj vahu teda 100kg pohlavie teda muz a kod cvicenia coze som dal lahky aerobik.Dnes som ho mal v praci ktora je taka ze lisujem za lisom plasty porovnat sa da obtiaznostou k obtiaznejsiemu upratovaniu,tep mam pri nej stale okolo 90-100 a on mi vypocital za 6h ze som spalil 12 000kj to sa mi zda trochu vela,asi to prehana vsak, a druha otazka nevies preco ked mam tep,frekvenciu napr 50 alebo 95 tak mi kj nepribudaju ale akonahle prekrocim 100 zacne ich tam pripocitavat teda si myslim ze to pocitanie kj je asi iba fiktivne pretoze energia sa pali aj pri tepe napr 90 ale v takej urovni mozem byt aj hodinu a nepripocita mi ani 1kj,dnes je akurat mesiac ako som zacal jest vela zeleniny a dole mam 5kg aj ked som to jedenie nedodrziaval a boli aj dost velke mastne preslapy ale som odhodlany ist dalej dakujem za odpovede

 42. Miro Veselý 24. februára 2012

  lukas gratulujem k zhodeným kilám, zelenina robí zázraky aj s mastnými prešľapmi niekedy… k meraču. tie výpočty sú vždy len teoretické zo vzorcov. spotreba kJ sa dá vyrátať podľa tepovej frekvencie len odhadom a ako to tie hodinky robia neviem. možno pod 100 vôbec nepočítajú záťaž. počas práce určite nejakú energiu spálite, ak je náročná, tak aj pár tisíc kJ. 2000 kJ sa za hodinu práce alebo tréningu naozaj dá spáliť.

 43. Brcuda 25. marca 2012

  mozem sa spytat, co si myslite o dietach pre deti? co ale ak je moje dieta naozaj obezne? :(

 44. Miro Veselý 25. marca 2012

  Brcuda u detí je absolútne nevyhnutné riadiť všetko prísne individuálne a pod prísnou kontrolou lekára. svojvoľné zásahy môžu byť nebezpečné.

 45. eva 6. septembra 2012

  Dobry den mam 17rokov vazim 62 kg pri vyske 168. Tri krat do tyzdna mam trening -tancovanie v trvani 2,30 hod. Niekedy ak mam cas posilujem a venujem sa aerobnym aktovitam ako je bicyklovanie alebo beh.
  Stravujem sa zdravo. Moj jeealnicek mam upraveny vyrazne na zdravu stravu. Moj denny prijem je do 6000 kj. Je to spravne? Jem 5 krat zeleninu taktiez ale kazde dve hodiny som hladna. Kolko energie by som mala prijat?
  Dakujem

 46. Miro Veselý 6. septembra 2012

  eva vyrátajte si to na kalkulačke BMI. Pri tréningu bude treba viac jedla, 6000 kJ je podľa mňa na podvýživu. Pri takom tréningu asi máte trénera – poraďte sa o vhodnom režime s ním. Pri športovej záťaži je strava inde, než v normálnom príjme. Plus ste mladá.

 47. slnecnica 11. septembra 2012

  Dobry vecer,
  chcela by som sa Vas opytat kedy boli na vas vidiet prve vysledky Vasho chudnutia?
  Snazim sa jest zdravo, 5 krat denne. Pijem cistu vodu vlastne uz asi mesiac nepijem nic sladke ani caj si nesladim taktiez nesolim vobec nic. Jem zeleninu,ovocie,ecivo maso alw to bohuzial zriedkavo kedze nestiham vobec vqrit snazim sa jest len tmave pecivo ale len obcas. No stale sa obavam toho ze ze neschudnem. Tak preto sa to vas pytam
  A chcela by som sa vas opytat aky mate nazor na Beb keksy? Nejem ich vobec ale ako rychle obcestvenie

 48. Miro Veselý 12. septembra 2012

  slnecnica na mne si to ľudia začali všímať po zhodení asi 20 kíl. Vy si to všimnete sama skôr pri obliekaní budú väčšie nohavice, iná dierka na opasku. Ak po mesiaci nemáte výsledky v podobe aspoň o také 2 centimetre menšieho pása tak e niekde chyba. Buď necvičíte, alebo jedávate málo + chybne alebo veľa = chybne. Bebe keksy sú dobré pre deti. Nie pri chudnutí.

 49. Táňa 12. októbra 2012

  Ahojte aj sa s Vami podelím s mojim názorom, každý organizmus zvláda ,,diéty,, rôzne a to podla mňa platí aj o delenej strave, možno to nieje super zdravé, ale môže to vyhovovať. Ja som schudla 10 kg v priebehu 3 mesiacov a to len preto že som začala jesť veľa veľa zeleniny…prečítala som si knihu od Antonie Mačingovej a veľa som si z nej zobrala, aj keď sa teraz stravujem po svojom, stále nevynechávam zeleninu a doprajem si takmer čokolvek, samozrejme raz za čas. Stále neverím ako ide váha smerom dolu, cítim sa skvele a som šťastná a so svojim telom skoro spokojná :) Teraz už ani neviem čo to znamená byť po jedle unavená. Každému kto sa rozhodne zmeniť svoj životný štýl, držím palce.

 50. sona 24. októbra 2012

  ahoj miro.na obed som mala 20 dkg kapustovo-mrkvoveho salatu so 100 gramov krajcom chleba.chybali tuky,tak som jedlo este doplnila olejom a pastou tahini.v kalkulacke ma toto jedlo pekne hodnoty-dostatok bielkovin,tukov..no sacharidov by mohlo byt viac-ale vcelku ok zlozenie.ja som so svojim obedom bola spokojna,no sestra ma dost znechutila nazorom,ze moj obed je velmi fadny a jednostranny,a ze vnom musia chybat ziviny.snazila som sa jej vysvetlit ze vsetko co potrebujem v tom jedle mam.ved aj chlebik,zelenina tahini,oriesky vsetko obsahuje bielkoviny a my ich zas nepotrebujeme vela-podla toho co citam.no predsa zom nachvilu zneistela.moze byt teda takyto obed plnohodnotny?

 51. sona 24. októbra 2012

  len doplnim ze uz nechudnem,tak som obmedzila na minimum mliecne vyrobky,a skor pridavam sacharidy a zeleninu

 52. Miro Veselý 24. októbra 2012

  sona ak to bol obed, tak by som sa možno nebránil pár gramom syra tofu keď sa vyhýbate mliečnym produktom. Ale nerátal som to, možno je bielkovín akurát. Záleží na tom, aký to je chlieb. nemyslím si že je to fádne jedlo, ja takéto veci jem bežne a chutia mi. Dám napríklad celozrnnú bagetu, vymastím ju omáčkou pesto genovese (firma barilla, kupujem v rakúsku, alebo tuším u nás v hypernove) pridám trocha parmezánu a veľa nesušeného tymiánu. Ten pomrvím a držím v mrazáku. Zaklapnem a zaťažím. Jedlo na zajtra. Predtým kaleráb. Na takú “diétu” sa dá ľahko zvyknúť.

 53. sona 25. októbra 2012

  dakujem pekne za odpoved aj za skevely tip.teraz som uz spokojnejsia.ked som zacala chudnut mi taketo veci nechutili a aby som zjedla misu takehoto salatu musela som povymyslat mnoho kombinacii s niecim aby som to vobec prehltla.po case mi prave naopak chutia jednoduchsie jedla viac,hlavne ked mam k tomu cerstvo upeceny domaci chlebik..mam neprajnikov ktori tvrdia,ze taketo jedla su hladne..nemyslim si,ale aj keby..ved uz o 3 hodiny mozme dat plny tanier podobneho jedla opat!!a moj nazor je takyto.prave na takejto zdravej prevazne rastlinnej strave som prestala mat dovtedy zavratne pocity vlcieho hladu a neukojenosti po sladkom.som stihla,a pritom stale jem-cize nie som hladna.nemam potrebu znuchavat po sladkych tycinkach lebo moje telo v pravidelnych davkach dostava co potrebuje

 54. marek 29. októbra 2012

  čaute čaute, tak reku, že hodím nejaký koment a síce: asi pred dvoma rokmi o takomto čase pred vianocami som natrafil na tieto stránky, niečo som prečítal, zvážil, prehodnotil, nejak som si to zrovnal v hlave a povedal si, že je načase niečo robiť. Tak som sa do toho dal a nasledujúci rok som schudol 10 až 12 kíl. Tohto roku som chcel k tým desiatim pridať ďalších 10 kíl no nepodarilo sa. Váha sa drží, niektoré záväzky, ktoré som si pred dvoma rokmi dal dodržiavam, no väčšina po tom schudnutí pominula. Stále si hovorím, že to nebolo nič tých 10 kíl, tak prečo by som nezvládol aj tých ďalších 10. Asi si to neviem zrovnať v hlave :)
  Tak v skratke moja skúsenosť.

 55. Miro Veselý 29. októbra 2012

  marek ďakujem za komentár ktorý môže aj iným pomôcť – je to ukážka toho že aj keď sa chvíľu človek zastaví, vždy môže pokračovať. Je normálne že občas poľavíme v úsilí. Potom sa vždy dá pokračovať. Držím palce.

 56. Pidi 4. decembra 2012

  zdar všetkým, dovolte sa mi podeliť svojou skúsenosťou s bojom s obezitou. Februári tohto roku som bol na preventývke a navážili mi 148kg, žial bez akejkoľvek prípravy a štúdia vrhol som sa do intenzívnej odtučňovacej kúri čo spôsobilo že za 8 mes.som zišiel na 120kg. Prestal som piť sladené nápoje a okrem čistéj filtrovanéj vody som nič nepil , sem tam čaj. Porcie som znížil na polovicu a možná že aj na tretinu, posledné jedlo som si dal a to som si sám od seba určil na 15:00 hodinu, a potom už naozaj len voda a ovocie väčšinou jablčká. Necvičil som vôbec žiadne cviky, priznávam, že nato som žiaľ dosť lenivý. Moja váha už dva mesiace stagnuje medzi 120-122kg,hľadám ďalej, čo teraz?. Ešte stále by som potreboval zbaviť sa min. 20kg. Dnes som si vypočul mirové prednášky, a veľmi ľutujem, že som sa predtým trošku neinformoval, že ako nato, bolo to presne tak ako spomínal v prednáške, že “schudnúť ale okamžite ” /netrpezlivosť/. Objednal som jeho knihu a aj tie ktoré spomínal v prednáške a NOVÝM elánom skúsim teraz už trošku profesionálnejšie zaútočiť na tie kilečká. Musím zvýťaziť,dosť bolo toho “dobrého” života teraz už musí nasledovať uspokojujúcejší život. Priznám sa nebolo to jednoduché zbaviť sa toho batoha, je treba veľmi sa odhodlať, presne vedieť čo chem a vytrvalo ísť za vytýčeným cieľom,nehhliadnúc nato čo hovoria iný, aj mňa odhovárali, aby som už prestal, to ma ešte viac posilnilo a ubezpečilo ma, že idem dobrým smerom, síce bez kontroli, ale dúfam že po prečítaní /naštudovaní / kníh , nastúpim do iného levelu a zatočím tými nežiadúcimi kilami raz a navždy,už sa veľmi teším. Tak čaute, prajem všetkým pevnú vôľu silnú výdrž a maximálne odhodlane. Podarí sa!.

 57. eva 26. marca 2013

  Prosím poraďte mi čo mám robiť aby som schudla pracujem17.h od7 do 23.00 v prácimáme stres a nepravidelne sa stravujem není čas ani na cvičenie ako si mám spraviť v tom poriadok? Za každú radu ďakujem

 58. Miro Veselý 26. marca 2013

  eva vymenovala ste všetky problémy na spôsob šach-mat. je to váš život a ak vám taký životný štýl nevyhovuje, zmeňte ho. premyslite si, aké máte v živote priority. to za vás nemôže spraviť nikto.

 59. eva 26. marca 2013

  Sk za odpoveďHm tušila som takú odpoveď zatiaľ prácu nemôžem zmeniť ale pokúsim sa držať aspoň niektorých vašich rád bude to asi ťažké dám vedieťako som dopadla ďakujme za odpoveď

 60. eva 27. marca 2013

  Ešte mám jednu otázku ako mám večerat a aké potraviny mám zvoliť a ešte do práce mam3km peši stačilo by mi to ako šport keby som každé ráno chodila peší?

 61. romana 5. apríla 2013

  Dobry den,chcem sa opytat na vas nazor na detox od A.Macingovej pred tym,ako zacnem s rac.stravou.
  Dakujem za odpoved

 62. Miro Veselý 5. apríla 2013

  romana to sa pýtate na nesprávnom webe :-) ak chcete prejsť na racio stravu, nepotrebujete kadejaké detoxy.

 63. Lubka 4. augusta 2013

  Ja by som chcela vediet ako je to s pitim kavy. Ci by bolo vhodne ju obmedzit alebo to nevadi ak si denne dam jednu dve mensie kavicky, nesladenu s trosku mlieka

 64. Miro Veselý 4. augusta 2013

  Lubka ako zdroj kofeínu sa viac odporúča zelený čaj. Ale káva by nemala podstatne ovplyvniť chudnutie. Ak je v nej troška mlieka, netreba sa toho báť.

 65. Lubka 5. augusta 2013

  Musim podotknut ze ked si takto drzim rezim citim sa ovela lepsie, mam viac energie a mam pocit ze mi aj lepsie travy, niesom vyslovene tlsta ale stale som mala problem s pomalym travenim a teraz to funguje:) Dufam ze mi to pomoze aj trosku zhodit a bude to idealne. Kedze mam len 160cm a 62 kil chcela by som to dostat aspon na tych 58-60…lebo si vsimam ze zbytocne mam na sebe nejake tie kila navyse len preto ze som leniva

 66. annie_ann 3. septembra 2013

  Tak jedna dobra rada je aj nejest po 17-stej hodine…..treba skusit

 67. Miro Veselý 4. septembra 2013

  annie_ann je to výborná rada v prípade, že idete buvať okolo 20:00. Ak neskôr, potom je to aj cesta ako si postupne spomaľovať metabolizmus.

  Ľuďom to “funguje” preto, že ak si večer zakážu jedenie, týka sa to aj maškrtenia pri televízii.

  Ja odporúčam pokojne si dať večeru okolo 19:00 (ak sa ide spať krátko po 22:00) ale zákaz zobkania a maškrtenia po celý večer.

 68. Miki 15. decembra 2013

  Dobrý deň,som 65 ročný dôchodca a už niekoľko rokov si na raňajky dávam jogurt 0,1% tuku s cerealiami,lyžičkou domáceho džemu a orechami.Pýtam sa preto,že sa veľmi často stretávam s názorom ,ze mlieko a mliečne výrobky zahlieňuju naš organizmus.Pritom sa pravidelne zaoberam pohybovymi aktivitami-4x týždenne plá vem 1500metrov a asi dve hodiny denne sa prechádzam so psom.Som nefajčiar a príležitostne asi raz za 2 týždne si dam pohar piva.Ako by ste charakterizovali môj životný štýl?Najviac ma však zaujíma to mlieko amliečne výrobky.Ďakujem úctivo.

 69. Miro Veselý 15. decembra 2013

  Miki odporúčam vám o zahlienení organizmu sa pýtať tých, ktorí to tvrdia. Mliečne výrobky sa vyrábajú z mlieka a to niektorí autori nepovažujú za vhodnú stravu. Odporúčam používať radšej trojpercentný jogurt. Všeobecne sa nízkotučné (nie beztučné) kyslomliečne produkty považujú za vhodnú stravu. Čo sa týka životného štýlu, tak to asi sám viete, že je dobrý nápad ak sa pestro pohybujete.

 70. Sagi 13. marca 2014

  Ahoj Miro,
  Budem sa opakovať tak ako aj mnohí predo mnou, ale musim pochváliť naozaj kvantum hodnotného čítania dosažiteľného na Tvojich stránkach, čo ma núti viac rozmyšľať o tom, čo jem. Neviem však nájsť žiadnu informáciu ako upraviť stravu pred cvičením a po cvičení. Stravu počas práce by som si už vedela naplánovať, ale neviem či mám pred cvičením zmeniť pomer napr. sacharidov …a či po cvičení zvýšiť pomer bielkovín. V tomto mám nejasno. Vopred vďaka za odpoveď.

 71. Miro Veselý 13. marca 2014

  Sagi pred cvičením sa odporúča nejesť tesne. Ak sa dá. Po cvičení je lepšie dať si radšej viac bielkovinové jedlo, ako sacharidové. Ale aj tu platí, netreba to preháňať. V prípade že sa pred cvičením dá spraviť pauza medzi jedlom asi hodinku, je to výhodné. Alebo menej a zjesť ľahšie jedlo. Po cvičení potom zas stačí dať si tofu, alebo niečo tvarohové a malo by to fungovať.

  Sacharidy si po tréningu dávajú kulturisti, dúfajú, že vysoký glykemický index im pomôže vďaka inzulínu pribrať svalovú hmotu. Pri chudnutí o taký efekt veľmi nestojíme.

 72. Sagi 14. marca 2014

  Miro, ďakujem veľmi pekne za promptnú odpoveď a prajem veľa vdačných čitateľov, ktorí si môžu zlepšiť kvalitu svojho života tvojimi radami.

 73. Bozena 3. augusta 2014

  Preco kalerab pred jedlom?

 74. Miro Veselý 4. augusta 2014

  Bozena napchá sa brucho a potom človek zje primeranú porciu. Nemusí to byť kaleráb, ale zelenina.

 75. ivo 26. októbra 2014

  ahoj

 76. Zitkaobe 25. novembra 2014

  tiež nepodporujem chudnutie na obmedzení stravy ak niekto ráta s tým že schudne rýchlo a zdravo tak to nie … chudnutie vyžadujé nejaký čas, zmenu stravy a určite aj aký taký pohyb. Vždy odporúčam sa poradiť s odborníkmi

 77. silvia 7. januára 2016

  Zdravim. Moj brat zhodil 50 kil podla vasho jedalnicka. Ja si neviem vyratat hodnoty kolko mozem coho zjest

 78. Miro Veselý 7. januára 2016

  silvia na úvod je tu na ukážku jedálniček na týždeň. skúste si to a uvidíte ako sa vám darí, medzitým si môžete naštudovať viac článkov a prídete na to. hore je ikona príjem, tam si dáte potravinu a vyráta vám energetické hodnoty. keď dáte všetky jedlá čo chcete zjesť, získate číslo ktoré hľadáte

 79. silvia 7. januára 2016

  Dakujem skusim lebo uz som raz skusala podla vas jest. Len som to len odhadom. Ale dala som 10kil dole.

 80. Miro Veselý 7. januára 2016

  silvia aj odhad úplne stačí. Základom je jesť čo najviac. Tak, aby ste ešte síce chudli, ale aby ste boli dobre zásobená živinami. Inak gratulujem, mínus 10 kíl je už pekný rozdiel. Nech sa vám darí to zas potiahnuť.

 81. silvia 10. januára 2016

  Nevidim nikde ten jedalnicek na tyzden. :)

 82. Miro Veselý 10. januára 2016

  Choďte do menu jedálniček na chudnutie a v ňom je to po jednotlivých dňoch. Takže trebárs jedálniček na pondelok je tu https://www.chudnutie-ako.sk/jedalnicek-na-chudnutie/jedalnicek-na-pondelok

 83. sisa 11. januára 2016

  mirko pisete ze v lidli sa da kupit nejaky stvorcovy celozrnny clieb.kolko ma gramov,je krajany? neviem ho najst

 84. Miro Veselý 11. januára 2016

  sisa nie chlieb, ale pečivo, také úplne tenké plátky hrubé asi 2 centimetre a štvorcové. Gramy neviem naspamäť

 85. Lubka 5. marca 2017

  Velmi krasne spracovane.

Pridajte komentár:

Napíšte vašu otázku, alebo komentár k článku...

Vyplňte ešte: