chudnutie-ako

Alkohol a chudnutie – 5 dôvodov prečo nepiť

Alkohol sa z mnohých dôvodov nehodí pri chudnutí. V tomto článku si prejdeme, prečo.

Nechcem sa téme alkoholu venovať podrobne, je to príliš zložitá otázka. Alkoholizmu som sa podrobne venoval na stránke mix.sk. Tam nájdete aj test, ktorý odhadne či vy alebo niekto z vašich blízkych má problém so závislosťou. Budeme predpokladať, že pri chudnutí s alkoholom problém nemáte. Ale ak pijávate často, alebo dokonca denne – potom bude tento článok pre vás užitočný.

Začnime tým, že niektorí autori alkohol vychvaľujú. Neverte im! Aj keď sa medzi propagátormi mierneho popíjania nájdu aj lekári, buďte opatrní! Neverte, že dať si denne pohárik vína je nejaká super-zázračná cesta k lepšiemu zdraviu. Nie je. No a čím viac vás to čo tu píšem štve – tým viac by ste si mali spraviť aspoň rýchly test, či nie ste alkoholik. (Sú tam 4 otázky…)

Pokiaľ alkoholizmom netrpíte, nebude problém jednoducho nepiť. Alebo ak chcete, tak si občas nalejte. Ale neklamme samých seba, že to je „zdravotný“ pohárik. Nie. Je to niečo, čím si asi chcete spraviť radosť, vylepšiť náladu, alebo dodať si podnet. U zdravého človeka by to nemalo predstavovať zásadný problém. U človeka so závislostnou poruchou áno.

Ak chcete chudnúť, mali by ste sa s alkoholom rozlúčiť. Aspoň na čas chudnutia. Alkohol nie je dobrým spojencom pri chudnutí. Dáte si pohárik, dva a zrazu sa svet zdá jednoduchší. Ako nič si zrazu dáte čipsy, či solené arašídy – veď však čo?

Mnoho ľudí má vo zvyku popíjať v spoločnosti, či len tak doma pri televízie. Taký zvyk je dobré hneď zrušiť, pretože by mohol nepozorovane začať prerastať do alkoholizmu.

 • Zdá sa vám smiešne vôbec o tom hovoriť? Veď ak sa nenaleje tak sa nič nedeje? Tak potom asi problém s alkoholom nemáte. Stačí si nenaliať a hneď sa môžete venovať niečomu inému.
 • Ak sa vám ale myšlienka na NEnalievanie nepáči, tak už s alkoholom asi problém máte. Či si to priznáte, alebo nie.

Takže nazad ku chudnutiu:

Jeden z parametrov, ktoré pri chudnutí potrebujeme aspoň trocha kontrolovať je príjem energie. Strážime si živiny ako sú bielkoviny, sacharidy a tuky. No je tu ešte jeden energetický zdroj. Alkohol.
 • Pohár vína dodá okolo 450 kJ energie.
 • Ešte horšie na tom je pivo – jedno pol litrové pivo má okolo 700 ž 900 kJ.
 • Tvrdý alkohol má podobné hodnoty ako víno.
 • Likéry sú zas navyše plné cukru.

To nie je tak veľa – poviete si možno. Menší kraje chleba. Lenže čo teraz? Ak chcete vypiť pohár vína, máte dve možnosti:

 1. Vypiť ho ako „plus“. To znamená že zjete čo ste zjesť plánovali a navyše si dáte energetické plus. Tým sa zvyčajne chudnutie zastaví.
 2. Vypiť ho, ale o túto energiu zjesť menej jedla. Celkový energetický súčet bude asi v poriadku, ale hlad bude silnejší. Tipnite si, čo taký vyhladovaný a mierne podnapitý občan asi spraví ako prvé?

Ak o toto množstvo energie máte ochudobniť denný príjem energie, znamená to nielen väčší hlad, ale aj menej živín.

Ak dokážete za večer zotrvať pri jednom pohári a nepijete denne, potom vám asi pitie neublíži. Naozaj však musí ísť o jednorázové akcie. No piť viackrát do týždňa trocha a cez víkend sa ožrať donemoty.

Alkohol sa metabolizuje inak

Alkoholický nápoj po vypití nie je v tele spracovaný rovnako, ako iné jedlo. Alkohol sa v tele nemá kde „uložiť“ do rezervy, alebo „do bezpečia“. Pre organizmus je to aj v malej dávke jedovatá záležitosť. Preto sa telo okamžite začne pokúšať previesť alkohol na menej toxické zložky. Kým je alkohol v krvi, môžete sa „tešiť“ z jeho účinkov ako je hlavotočivý a opojenosť vyvolávajúci efekt. No v pečeni už začína odbúravanie. Pečeň – obrazne povedané – vypne všetko čo by mala robiť a prednostne zaháji odbúravanie alkoholu.  To ale nie je celkom presne to, čo ste chceli.

Namiesto toho, aby ste mali zdravú stravu, dostanete do tela alkohol, čo naozaj nie je nič zdravé. Inými slovami: ťuknete si s niekým „na zdravie“ a svojej pečeni naložíte problém.

Môžete namietnuť, že predsa červené víno obsahuje antioxydanty, že „vedci dokázali„, aké nevyhnutné je piť denne práve červené víno. Žiaľ, iní vedci a hlavne novšie štúdie už ukazujú, že šlo o štatistickú chybu. Ten pôvodný výskum naozaj zistil, že ľudia, ktorí nepijú sú na tom zdravotne oveľa horšie ako mierni pijáci. Lenže potom sa ukázalo, že veľké percento z abstinujúcej skupiny boli ľudia chorí – tak chorí, že piť nemohli. Takže v súčasnosti sa ukazuje, že zdravie najlepšie podporíte abstinenciou.

Viac k tomu niet čo dodať. Snáď len ľútosť, že občas sa stretávam s ľuďmi, ktorí by radi schudli, ale pritom odmietajú vzdať sa svojich pôžitkov – vínka, cigaretky, sladkostí, klobás. Pre nich je odkaz veľmi nepríjemný – nedá sa chudnúť a ďalej hýriť. Ľutujem. Ak vás partia núti každý večer kotviť na pive, nájdite si lepšiu spoločnosť. Prehodnoťte každú partiu, udalosť a pozvanie práve cez prizmu alkohol. Ak si zábava, či spoločnosť vyžadujú, aby ste sa na svet dívali cez dno pohárika, je tu problém. Buď niekto z partie, alebo vy smeruje k alkoholizmu.

Normálni, zdraví ľudia sa dokážu hodnotne zabaviť aj bez alkoholu.

Väčšinou to však býva tak, že v nejakej partii sa nájde niekto, kto rád pije. Často stačí jediný človek z partie. Ten vymýšľa najrôznejšie zámienky a príležitosti k tomu, aby bol dôvod denne si vypiť. Skúste toho človeka vystopovať a zbavte sa ho. Inak je riziko, že stiahne za nohu do alkoholizmu aj vás.

 1. Alkoholizmus je návyková záležitosť – ak budete piť pravidelne, ani nezbadáte ako a zvyknete si, že je to štandard.
 2. Neskôr vám to už bez alkoholu nepôjde. Ešte nebudete vedieť, že ste závislí. Budete si hľadať rôzne výhovorky, ako napríklad „pijem, lebo mi chutí a keby som nechcel, tak nepijem“.
 3. Potom už bude problém vracať sa späť. Malé dávky už nie sú to čo potrebujete. Nepiť vúbec vám môže začať pripadať hlúpe.

Skúste však mesiac úplne nepiť. Ak to zvládnete bez problémov, nemáte zrejme s alkoholom problém. Ak ale nájdete ľubovoľný dôvod, prečo sa to splniť nedá, považujte to za vážne varovanie. Človek, z ktorého sa stáva návykový pijan si vždy dokáže zdôvodniť, prečo piť „musí“. Hlavne aby si nemusel pripustiť, že už nedokáže nepiť.

Pozor – menej častý druh alkoholizmu by týmto minitestom mohol prekĺznuť: Ide o alkoholizmus typu EPSILON označovaný aj periodické pitie. Pijan tohto typu spravidla vydrží niekoľko týždňov, dokonca aj mesiacov úplne triezvy. Nepociťuje žiadnu potrebu piť. Potom odrazu prichádza epizóda prudkej nekontrolovateľnej konzumácie alkoholu. Z ničoho nič „zmizne“ na niekoľko dňový „ťah“, počas ktorého je stále opitý.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ak teda zistíte, že by ste radi schudli, ale zároveň by ste chceli každý večer stiahnuť tri pivá, vedzte, že to nejde.

Alkohol pri chudnutí teda pôsobí, ako problém.

 1. Sám je energetickým zdrojom.
 2. Rozleptáva vašu vôľu správať sa rozumne. Ľahko sa stane že vypijete alebo zjete viac, než ste plánovali.
 3. Škodí zdraviu – zvyšuje tlak krvi a zhorší spánok (kvalitu).
 4. Často sa pije do noci a to skracuje dĺžku spánku.
 5. S nedostatočným spánkom budete viac hladní a žraví.

Nič z toho nie je dobré pre vás.

Čo teda máte robiť? (Alebo nerobiť?)

Ešte si prejdime 5 bodov, ktoré môžete využiť v prípade, že ste si nedali povedať. Ak sa už rozhodnete piť, tak to spravte takto.

 1. Dodržiavajte pitný režim! Popíjanie alkoholu je často od smädu. Ak máte sušiť jazyk pri pohári vína dve hodiny, tak to nevydržíte. No v prípade, že k tomu vsiaknete pol litra vody, víno môže stačiť aj v malom množstve.  Alkohol nie je pitný režim!
 2. Pite čo najredší alkohol. Destiláty sú ee (zakázané, fuj, kakané). Z vína je lepšie vyrobiť strek. Ani pivo nie je ten najlepší nápoj, ale aspoň nie je tak koncentrované. Čím menej koncentrované to bude, tým menej dráždite sliznicu úst, pažeráka a žalúdka. Viem, opilec bude nerád, lebo to spomalí prvú „šlehu“ z pitia.
 3. Alkohol nalievajte do čo najmenších pohárov. Normálni ľudia automaticky znížia jeho spotrebu. Ožrani nie. Ak zistíte, že v spoločnosti je alkoholik (chce piť rýchlo a veľa) zbavte sa ho. Nech sa lieči, alebo nech ide inam. Inak by vás rôznymi zákernými trikmi nútil čo najčastejšie si pripíjať. A ak by ste neposlúchali, tak bude vykrikovať „do dna“ aby sa tým zrýchlilo pitie.
 4. Počítajte, koľko alkoholu SA pije. V článku Alkohol a chudnutie som dal tabuľku, aké dávky alkoholu sú ešte pomerne bezpečné. V skratke: ženy jeden pohár, muži najviac dva poháre. Za deň. Pod pojmom pohár sa rozumie pol litra piva, dva deci vína, alebo poldecák tvrdého. Pravidelné pitie vyšších dávok už reálne ohrozuje rozvojom fyzickej závislosti. Takže sa pokúste udržať alkohol na týchto dávkach pre všetkých zúčastnených.
 5. Ak pijete častejšie, pátrajte prečo to robíte. Kto vás k tomu láka? Možno je to niekto, kto má s alkoholom problém a aby sa mohol nenápadne napiť, vymýšľa rôzne oslavy, akcie, posedenia. Vyhýbajte sa mu. Ale možno ste to vy ten, kto má problém. V tom prípade vám poradí psychiater.

Ďalšie tipy a informácie

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

18 Odpovedí

 1. Máš pravdu.Kamaratov pri alkohole máš veľa.Keď prestaneš majú ťa za blázna,že si chorý,že si fajnovka.Určite,že spoločnosť by mala z tým niečo robiť.Keď podnikať tak (krčma)tak je to na východe slovenska.Nehovorím,že som svätý.Ale to čo vidím na mládeži to je hrozné,keĎ puberťaci sú pod boží obraz!Určite,že za tým je výchova.To je dôsledok veľkej tolerancie spoločnosti a rodín k tejto droge.

 2. Markos: veď hej, je to zlé. Problém je, že s tým nik nič nespraví, lebo spoločnosť môže len zriadiť reštrikcie (prohibícia) a vieme, že to nefunguje. Rodina nebýva veľkým spojencom, väčšinou každý rád trocha pije… Asi môže byť zodpovedný aj v tejto veci len každý sám za seba. Čo je ťažké, ak už má problém s chlipkaním…

 3. markos: spoločnosť som ja, ty, on…nie nejaká za všetko zodpovedajúca organizácia:) ak nećhcem, aby moje deti opakovali moje chyby, nestačí poučovať, čo nesmú, ale účinnejšie býva podľa psychológov vzorové správanie sa, a teda nepiť, nefajčiť, zdravo žiť… namáhavé, ale poctivé.

 4. predstawte si ze dnesna mladez nie je az taka zkazena! mam 16 rokow a ide tu len o to, ze s dobou sa krasa a alkohol je lahko dostupny, cigarety taktiez a bohuzial i drogy..wsetko z tychto weci som skusila a musim powedat, ze sa mi nielenze hnusia opite diewcata, cigareta w puse (a ten pach), fetaci ale je to pre chudakow co si bud potrebuju dokazowat, alebo chcu zapadnut do kolektiwu. Ja widim hodnoty w inych weciach. Rodina, laska, wzdelanie a priatelia …

 5. Alkohol zabija mozgove bunky a velmi kazi osobnost cloveka.Je smutne, ze mnoho mladych ludi (a nielen mladych) sa vie zabavat iba pri alkohole.Je tolko vela inych moznoti pre zabavu(sport,kino,priroda).Skuste jeden vecer v bare zamenit za prechadzku a pozorovanie hviezd,alebo za nejaku sportovu akciu,pocuvanim dobrej hudby ale hlavne bez alkoholu.Ak to nedokazete,tak uz ste stratili tu nadhernu vlastnost co maju vsetky deti – tesit sa z roznych malickosti.

 6. Teda ja trochu s pitim a chudnutim nesuhlasim. Pred piatimi rokmi som sa rozhodol, ze schudnem. Bol som na skole v zahranici a dovodov na pitie tam bolo az az. Ku koncu kazdy den vecer sme mali nejaku akciu. A trvalo to niekolko mesiacov. Schudol som z 85 na 64 a doteraz mam okolo 70 a stale sa mi vaha drzi. Ja osobne doporucujem jest zdravo a normalne davky, beh na runnery – min.3x za tyzden a hodne pit sucheho bieleho vina (hodne mi pri chudnuti pomohlo :-)).

 7. Zdravím :) Táto stránka je úžasná, vyjadrujem svoj obdiv autorovi a vďaku za všetkých tých, ktorým rady dokázali a dokážu v živote pomôcť zápasiť s nezdravým životným štýlom.

  Ale k veci :) Priznám sa, patrím medzi tých, ktorí si alkohol takmer pravidelne doprajú, neodmietnem v spoločnosti, medzi priateľmi, na výletoch či opekačkách, častokrát akoby to „patrilo k tomu“. Jedna vec je, že najväčšie riziko je riziko závislosti na alkohole. Ale čo sa chudnutia týka – moja otázka znie – prečo všetci pravidelne pijúci nemajú problém s nadváhou? Práve preto, lebo sa medzi takými ľuďmi pohybujem, môžem „zodpovedne“ prehlásiť že neviem o žiadno mojom známom, ktorý za dlhé roky „popíjania“ viditeľne pribral… A pochybujem, že by pitie kompenzovali zníženým energetickým príjmom v strave… Stavím sa, že to nie je len samotným alkoholom. Ako sa vraví, všetko so sebou súvisí. Napríklad otázka metabolizmu – sú jedinci, ktorí môžu všetkého veľa (odhliadnuc od toho že je to škodlivé a nebezpečné), ale nepriberú. To len my, z druhej „skupiny“ :D si musíme dávať pozor na všetko okrem množstva prijatej vody… Ja osobne som sa naučila popri popíjaní nič nejesť, tým pádom ma telo núti nevypiť viac ako unesiem a tiež kompenzujem pitím večerné vyjedanie chladničky…

  Naozaj nechcem deklarovať že sa nechystám skoncovať s alkoholom :) Môj hmotnostný príbeh bol (dúfam v skratke) približne takýto:

  Výška 164 cm, už v puberte som zaznamenala náznaky priberania, veľmi mierneho a postupného, chudá som bola hádam len ako 8ročná. V 16tich som mala približne 64 kg, žiadna tragédia, aj keď, pripadala som si tučná… Mala som problémy s menštruáciou, gynekologička mi bez jediného slova napísala antikoncepciu, úžívaním ktorej som v priebehu prvých dvoch týždňov pribrala neuveriteľných 13 kg… Až keď som sa postavila na váhu, spomenula som si na tie celé zjedené slaniny… Mozog akoby sa mi zastrel a začala som nekontrolovateľne, dokonca až podvedome žrať ako také prasa… Po uvedomení si tohto problému som sa stopla, ale neznalosťou správnej výživy som skúšala veci ako 4 dni hladovky (7 kg dole), Herbalife (8 kg dole), rôzne snahy zmeniť životný štýl založený na pár rozhovoroch s priateľmi (nejakých 6 kg dole), nedotiahnuté do konca… Kontinuálne som priberala, s pár krátkymi, nie viac ako mesiac dva dlhými obdobiami intenzívneho chudnutia. Môj životný štýl je nadmieru nezdravý. Ako vysokoškolská študentka nemám pravidelný spánok, stravovanie ani pitný režim. Absolútne som nad tým stratila kontrolu a niekoľko posledných mesiacov akoby som sa len vo svojej hlave chystala na to vytúžené „chudnutie“, a sú to prípravy typu 3 L vody denne, obľuba v čistej vode z vodovodu a obchádzanie McDonaldu, ale to je zatiaľ asi tak všetko. Tiež poznám tú túžbu´schudnúť rýchlo a bez námahy. Dokonca som mala zdravotné problémy, keď som raz zo dňa na deň začala žiť zrazu zdravo (po 6. hodine nejesť, žiadne sladké, malé porcie jedla, veľa ovocia a zeleniny)… Celá moja (viem že slabá a zle koncentrovaná) snaha bola celkom nanič, možno jedine si snáď môžem povedať, že nebyť tých dnáh, dnes nevážim 85, ale už 100 kg. Ale to je z blata do kaluže… Neviem, čo by mi naozaj účinne pomohlo. Bojím sa, že keby som sa naozaj komplexne sústredila na problém ani nie tak chudnutia ale tej zmeny životného štýlu, stálo by ma to veľa námahy a začala by som zanedbávať iné veci, povinnosti, vzťah s priateľom… Nie že by som bola strachopudko, ale poznám sa trochu a nemám žiadnu disciplínu, vďaka ktorej by som vedela svoj život meniť k lepšiemu… Prejavuje sa to vo viacerých oblastiach, nielen v stravovaní. Je to veľmi komplikované. Ale táto stránka ma veľmi inšpirovala. Zas o niečo bližšie som k reálnej zmene. Dnes viem, že nebudem jesť viac ako treba. Ale neviem, čo bude zajtra…

 8. lianushka ak to zvládneš dnes, môžeš aj zajtra. a ak to zvládneš zajtra, vydrž pár dní. po mesiaci máš šancu že sa to z toho začne vytvárať návyk a potom to už ide ľahšie. držím palce

 9. Ta posledna veta je trapna ,,Ak teda zistíte, že by ste radi schudli, ale zároveň by ste chceli každý večer stiahnuť tri pivá, vedzte, že to nejde,, ze ne skoro kazdy den pijem dva tri piva a som mal 92 kil a teraz mam 69 kil. Ale pozor len vecer okolo deviatej a neveceriam max ovocie. Rano jeden rohlik obed normalne. Ten kto to pisal nema nic vyskusane ! Je to pravda kto neveri nech skusi. Tu je plan: Rano nejake ovocie, potom o 10:00 jeden rohlik celozrnny z rastlinnym maslom sunkou atd. alebo cerealie ryza v mlieku atd, na obed to co je ale nie polievka+druhe jedlo musite si vybrat ci jedno abo druhe, potom uz nic vecer zas ovocie kolko vladzete pred tym je dobre dat 60 brusakov ma to rychlejsi efekt. No a potom o deviatej mozte pit pivo a co len chcete. Lenze tu sa objavuje otazka ci to vydrzite lebo alkohol vytvara hlad. Poviem pravdu cca 1 tyzden a ste zvyknuty. To je cele kuzlo. Dodrzovat rezim a je to ! Jojo efekt sa nedostavy lebo tato dyeta ked to vobec dyeta je neni dajaka triznicka ktora zakazuje hento tamto ! Priklad na vianoce som mal 70 kil a uplne som sa na dva mesiace spustil jedol som az som prehanal a aj pil a pribral som len 2 kila. Potom som zacal z normalnym rezimom a zas mam 69 kil. Behom dvoch tyzdnov. Doktor nevie nic studie je jedna vec a naozaj zasa daco ine. Vela stastia :)

 10. Micius nuž obávam sa, že takáto diéta možno funguje, ak sa na svoj život dívate cez prizmu čísla na váhe. Žiaľ, jej účinky po nejakom čase budú celkom predvidateľné. Závislosť od alkoholu sa to nazýva. Piť denne 3 pivá to je akože vcelku dosť a ten jedálniček čo popisujete je dobrý skôr na podvýživu a stratu svaloviny. Hovorí o tom, že o stravovaní ani športe ste si toho veľa neprečítali. Ja tvrdím, že hazardujete so svojím životom (nielen so zdravím). Je možné, že mi zas poviete, že som trápny, máte na to právo.

  Možno dnes vo vás rezonuje nadšenie, ale ak budete ťahať nejaký čas, obávam sa že to časom budú 4 pivá, potom viac. Buď skončíte na dráhe alkoholika, ktorá je vopred predvídateľná, alebo začnete mať zdravotné ťažkosti spojené s nedostatočnou výživou, alebo oboje. Veľmi vrelo by som vám odporučil, prečítajte si niečo o alkoholizme, nemusí to byť rovno môj web http://www.zachytka.sk ale aj nejaká kniha od profesionálov. Ešte nie ste v alkoholizme hlboko. Ešte máte šancu zvrátiť to. Dajte však pozor. Toto nie je hra o guľôčky.

 11. „občas sa stretávam s ľuďmi, ktorí by radi schudli, ale pritom odmietajú vzdať sa svojich pôžitkov – vínka, cigaretky, sladkostí, klobás.“

  Tejto vete nerozumiem. To aj z cigariet sa tucnie?…a co tak z elektrickej cigarety?

 12. Nerozumiem jednej veci. Nasiel som ze jeden poharik 50ml tvrdeho alkoholu, napriklad vodka obsahuje: E:1000 kJ B:0 g S:0 g T:0 g. Nie je to trochu vela 1000kJ na taky maly poharik? A hlavne v com je ta energia ked neobsahuje ani bielkoviny ani sacharidy ani tuky??? Dik za odpoved.

 13. Stano samotný alkohol je výborný energetický zdroj – ak ho zahrejete, horí. Čistý alkohol má energetickú hodnotu okolo 2 900 kJ na 100 gramov. Dodá telu (nie práve vhodné) palivo a žiadne živiny. Poldecák 40% tvrdého alkoholu má okolo 500 kJ, možno o trocha viac. 1000 kJ dodá skôr pivo – alkoholicky je to zhruba to isté, pivo však obsahuje navyše aj energiu zo sacharidov.

 14. no, neviem… mám pocit, že okolo alkoholu sa ohľadom chudnutia robí oveľa väčší humbuk, ako je potrebné.
  nechcem teraz preberať alkohol a morálku spoločnosti (ani zdravie), na to máme každý svoj názor, ale – bývam na vysokoškolskom intráku, navyše umeleckej školy, čiže sa hýri ešte viac ako inde a podľa rovnice alkohol = obezita by sa väčšina osadenstva skôr gúľala ako kráčala.
  sama mám 179 cm, 66 kg. snažím sa stravovať zdravo, ale rozhodne s kamarátmi nepijeme len vodu. nechcem sa hádať s odborníkmi, ale jednoducho to nedáva zmysel.
  alebo napr. mám známeho, ktorý má 50 rokov a v minulosti mal problémy s alkoholom, bol aj na odvykačke, už dlho abstinuje. nebol obézny a neboli ani tí, ktorých tam stretol. a nechoďte na mňa s tým, že alkoholici menej jedia, to vôbec nie je pravidlom.

  nie je predsa dosť veľký rozdiel, keď prijmete hoci 1000kj vo forme alkoholu alebo potraviny, v ktorej je x gramov tukov a sacharidov? plus – nezrýchľuje alkohol metabolizmus? nepoznám nikoho, kto pije veľa piva, no vína a tvrdého alkoholu rozhodne – nemôže to byť podstatné?

 15. peťa myslím, že máte veľké šťastie, ak máte životné skúsenosti s týmto výsledkom. Skutočnosť je totiž trocha inde.

  Predovšetkým: niekto pije a fajčí do 100 rokov a nič mu nie je. Sú takí a hovorí sa o nich, lebo sú to rarity. Nehovorí sa o tisíckach ľudí s rakovinou, alkoholizmom…

  Alkohol, hlavne pivo, má fázy. V prvej pijan nemá problémy. Neskôr priberá (nie z piva ale z toho čo zje potom). V neskorších fázach alkoholizmu je podvyživený, vychrtlý a neskôr umiera.

  To, že ste mladí a ožierate sa na intráku je iste dobrá zábava a nemusí to mať následky. Mladý človek dosť vydrží. Žiaľ, niektorí z vás asi budú už mať s alkoholom do konca života len problém.

  Ak do tela dáte 1000 kJ energie vo forme jedla je to niečo celkom iné, ako naliať tam deci vodky, čo je tiež asi 1000 kJ. Zatiaľ čo v strave získate rôzne živiny z ktorých získate energiu, stavebné látky, vitamíny a minerály tak v etanole je obsiahnutá iba prázdna energia vo forme, ktorú musí telo prednostne likvidovať – etanol je totiž tozická látka. Takže asi ľahko si odvodíte, že to čo ste napísali vyznieva, ako keby sa vám hodila odpoveď: pokojne pite ďalej, žiaden problém. Odporúčam vám, pozrite si web zachytka.sk a to nielen fázy alkoholizmu, ale aj príspevky v diskusii. Možno získate predstavu o tom, čo je to alkohol. Nie každý tak musí dopadnúť, ale to riziko je tu dosť vysoké.

 16. No ja neviem. Podľa mňa sa takisto v súvislosti s chudnutím alkoholu pripisuje mooc veľká váha.
  Mala som 72 kg a mám momentálne 58, pri výške 178 cm. Schudla som v priebehu 3 mesiacov. Stravujem sa zdravo (i keď pripúšťam že niekedy možno aj menej ako by som mala) pravidelne cvičím, jazdím na koni, mám aktívny životný štýl. Aj keď na druhej strane sa rada občas len tak „vyvalím“ a celý deň nič nerobím… Neodopieram si ani sladkosti.
  A ANI ALKOHOL A CIGARETY. Pijem len biele víno, iný alkohol mi totiž nechutí a rada si ho dám von s kamarátmi alebo aj pohárik dva doma večer pri telke. Aj viac krát do týždňa.
  Fajčím takisto hodne. A to najmä v noci.
  Myslím, že môj redukčný proces to vôbec nenarušilo, takže ….

 17. Je az polutovania hodne,aki mate niektori pristup k alkoholu a cigaretam.Vacsinou istotne velmi mladi ludia,ktori si myslia,ze budu stale mladi a zdravi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.