Pri chudnutí aj pre dravú životosprávu sa odporúča používať len celozrnné pekárenské výrobky. To sa týka aj prípravy domácich jedál. Keď si nabudúce budete kupovať múku, vyberte celozrnnú.
Celozrnná múka sa melie inak, ako múka biela. Je nutné mlieť ju (ideálne) medzi kameňmi, čo je mechanický proces, ktorý trvá dlhšie, než mletie bielej múky. To znamená, že taká múka sa vyrába oveľa pomalšie. Súvisí to s tým, že v celom srne sa nachádza aj malé množstvo tuku. Obilie obsahuje pre naše zdravie prospešné omega-3 mastné kyseliny. Celkový tuk v obilí má asi 2 gramy na 100 gramov. To však stačí na to, že po zomletí začínajú tieto mastné kyseliny pomaly oxidovať.
Celozrnná múka sa rýchlejšie kazí. Stačí ak ju necháte nejaký ten mesiac stáť zle uskladnenú a môžete ju vyhodiť. Zatuchne. To je, samozrejme, pre výrobcov mimoriadne nepohodlná vlastnosť. Nedá sa namlieť do zásoby. Nedá sa uskladniť vo veľkom. Navyše na vzduchu sa mnohé cenné látky v múke kazia a preto je nutné pred balením ju konzervovať.
Preto výrobcovia zistili, že aby sa múka dala dobre skladovať, stačí z obilia pred mletím odstrániť klíčky. To už však nie je celozrnná múka. Aj keby v nej bola ponechaná vláknina - tie najcennejšie zložky sú v klíčkoch. Niektoré mlyny vyrábajú "celozrnnú" múku tak, že do bežnej bielej múky primiešajú trocha otrúb z odpadu. Výsledok pôsobí naozaj dojmom, že ide o celozrnnú múku. No chýbajú v nej klíčky... Iste, cena nie je jediným kritériom kvality, ale je dobré vždy sa zaujímať o spôsob mletia múky, hlavne, ak je príťažlivo lacná. Alebo ak má skvelý dátum, dokedy vydrží.
Zdá sa teda, že pre celozrnnú múku by malo stačiť zájsť do obchodu, či špeciálneho obchodu. Skôr však, než kúpite, overte si o akú múku ide. Podľa potravinového kódexu SR by pojmom celozrnný výrobok mali byť označené iba výrobky z celých zŕn. Preto sa nenechajte oklamať výrobcami. Tí sa spoliehajú na to, že zákazník asi trpí stratou pamäti. Ponúkajú plnozrnné produkty, grahamové či viaczrnné. Vyzerá to hrdo a nafúknuto, ale nie je to to, čo hľadáte!
Aj v bežných obchodoch nájdete celozrnnú múku. Napríklad táto sa vyrába v Nemecku a na obale sa nedozviete žiadne podrobnosti o tom, či a ako je konzervovaná, či je vyrobená z celých zŕn aj s klíčkami a ako je konzervovaná. Konkrétne túto múku dosť často používam, chuťovo je v poriadku.
Len sa nedajte zmiasť. Nájdete na nej recept na slaninové chlebíčky. Čudná úvaha výrobcu dodávať výrobok určený pre záujemcov o zdravšiu stravu a dať recept s pre zdravie málo prospečnou surovinou. Odporúčam jedno:
Ak chcete mať múku celozrnnú a nekonzervovanú, môžete siahnuť priamo po obilí. To si doma môžete pomlieť tesne pred použitím. Žiaľ, mlynček na obilie je drahý špás + zaberá miesto. Preto si ho málokto kúpi.
Skúste si svoje jedlá variť z kvalitnej celozrnnej múky. V bio-obchodoch často dostanete rôzne druhy. Alebo na internete. Aj bežné halušky, nokerlíky, rezance sú chutnejšie z celozrnnej múky. Rovnako môžete piecť koláče, chlieb.
(Žito a raž sú rôzne názvy pre rovnakú obilovinu.) Má vyšší obsah minerálnych látok než bežne používaná pšeničná múka. Pri chudnutí nás zaujíma jej nízky glykemický index.
Počítajte však s tým, že raž obsahuje menej lepku a preto napríklad chlieb nebude držať pohromade. Aspoň nie s bežnými kvasnicami. Preto sa používa kvások - s ním síce cesto kysne pomalšie, ale aj z ražnej múky tak spravíte normálny a dobrý chlieb.
Pokiaľ pečiete s použitím bežného droždia (či už sušeného, alebo živého) kombinujte v chlebe napríklad 150 gramov ražnej múky, 100 gramov pšeničnej kvôli lepku a teda súdržnosti. Zvyšný objem okolo 100 gramov môžete nasypať (čerstvé!) ražné, alebo pšeničné klíčky. Vznikne chlieb s trocha nezvyklou chuťou, ale bohatý práve na tie živiny, ktorých sa bielomúkožravci vzdali.
V domácich pekárničkách pečte chleby s ražnou múkou. Nie len ražné. Domáca pekárnička totiž môže mať slabý motor a nemusí zvládnuť miesenie cesta s privysokým podielom žitnej múky. Vyskúšajte, uvidíte.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.