Chudnutie začína v ústach

Veľa ľudí si neuvedomuje, ako zásadne ovplyvňuje kvalita stravy náš život. Obezita a nadváha sú len vrcholom ľadovca. Netreba opakovať samozrejmosti, že bez stravy umrieme a zo zlej stravy môžeme časom umrieť tiež. Medzi týmito dvoma extrémami je široké pole možností, ako sa najesť. Skladáme sa z toho, čo sme v minulosti zjedli, ako sme žili. Z toho naša genetická výbava potom mohla vykúzliť to, čo sme dnes.

Racionálna výživa je krajšie znejúci názov pre diétu, ktorá prospieva zdraviu.

Pritom strava je niečo, do čoho si len veľmi neradi necháme niekým hovoriť. Sme zvyknutí na určitý režim. Často od detstva. Je ťažké odrazu chcieť robiť nejaké zmeny. Problém je v tom, že aj ten režim na ktorý ste si už zvykli má výsledky. Ak čítate tieto stránky, tak ste asi tuční. Príčina obezity je zvyčajne v strave. Preto tvrdím, že chudnutie začína v ústach. Rozhodne totiž, čo si do nich vložíte. Ak to budú nevhodné jedlá v nevhodnom množstve (veľa) alebo čase (večer) tak budete priberať.

Mnohí tučnejší ľudia nechcú siahnuť na stravu a radšej sa pokúšajú pritvrdiť na pohybe. Nie je to zlý nápad. Pravidelný pohyb je zdravý a vhodný. No nevhodnú stravu amatérskym športom nevycvičíte. Dalo by sa, keby ste pár hodín denne tvrdo trénovali a zvyšok času regenerovali. Lenže tam sa už nezmestia domáce a pracovné povinnosti. Preto treba cvičiť miernejšie a jesť promerane.

Diéta je slovo, ktorým sa označuje výživa zodpovedajúca určitým zdravotným požiadavkám alebo liečebnému režimu. V širšom význame sa slovom diéta dá označiť aj celkový výživový štýl človeka. V lekárskom zmysle je diéta program, určený na konkrétny zámer.

  • Ak má niekto problémy so žlčníkom, musí jesť špeciálne volenú, teda diétnu stravu. Takú, ktorá prospeje jeho žlčníku.
  • Keď má človek celiakiu, musí upraviť stravu a jesť špeciálnu diétu bez lepku.
  • Alergický človek musí v strave spraviť úpravy a vyhnúť sa potravinám, ktoré ho alergizujú.

Diéta teda znamená úpravu stravovacieho režimu. Úpravu, ktorá sleduje nejaký zámer. Napríklad ak ste alergickí na mlieko, diéta bude znamenať úplné vylúčenie mlieka. Ak by ste sa pozabudli a omylom si mlieko dali, preženie vás. Ak má niekto problém so žlčníkom, nemôže jesť napríklad vyprážané rezne. Kým jeho strava bude správna, bude mu fajn. Ak sa neudrží a dá si rezeň, čoskoro sa ohlásia bolesti.

Pri mnohých ochoreniach je diéta nevyhnutná, to uzná každý. Avšak hneď ako začneme hovoriť o obezite, ľudia sa začnú správať benevolentnejšie. Povieme si, “netreba to siliť”, dajme si kým je to čerstvé. A už sa spraví chyba v strave.

Následkom stravy nepriberiete ihneď. Žiadna bolesť, žiadny okamžitý „trest“ za nevhodnú stravu. A tak nič nebráni tomu, aby ste si dožičili. Trest za pravidelné obžerstvo sa dostaví až o pár rokov neskôr. Škoda, že obžerstvo nebolí. Preto odporúčam na chudnutie voliť hneď racionálnu stravu. Z nej trocha zredukujeme. Asi mínus 2 000 kJ na deň oproti „norme“.

Takže áno, fakticky odporúčam redukčnú diétu. Ale takú, ktorá je aj pri dlhodobom nasadení udržateľná a zdraviu prospešná. Nie je to diéta v tom slova zmysle, ako si ľudia diétu bežne predstavujú. To, čo sa bežne ako diéta na chudnutie odporúča totiž nefunguje.

Nízkosacharidová diéta, paleo, vysokoproteínová diéta, nízkokalorická, atkinsova, ryžová… To všetko sú bežné diéty, ktoré môžu krátkodobo spraviť aj rozdiel v číslach na váhe. Ale dlhodobo sa dodržiavať nedajú. Ak taký dietár pozrie na váhu po pár mesiacoch tak zistí, že je tam, kde bol pred diétou. To ale nedáva zmysel.

Ak ale chudnete diétou ktorá sa volá zdravá strava tak už počas chudnutia si vytvárate správne návyky. Potom, čo schudnete stačí navýšiť trocha viac jedla. Trebárs pridáte nejaký kus ovocia, šálku ovsených vločiek denne k tomu, čo ste jedli počas chudnutia a dlhodobo si udržíte novo nadobudnutú štíhlosť.

Jedlo rozhoduje o našom zdraví – či chorobe. Telesnom i duševnom. Zdravá strava nie je len kvalitné „palivo“ pre svaly. Aj funkciu mozgu môžete ovplyvniť stravou. V dobrom i zlom. To sú dôvody, prečo sa naozaj neoplatí ignorovať pojem „racionálna výživa“ (racio znamená rozum). Či ste už tuční, alebo prvotriedne štíhli. Dlhé roky mizernej stravy nie sú základom pre zdravé telo ani ducha.

Preto je racionálna výživa aj najlepším spôsobom chudnutia. Učiť sa o nej oplatí.

Pozrite si aj

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

2 Odpovede

  1. Už zas sa sem vraciam. Mne sa tazko zacina s chudnutim. Milujem niektore jedla. Napriklad kolace od mamy. Pizzu u nas z pizzerky. Sladke kakao. Med. Toho vsetkeho sa proste vzdat nemozem. Aky zivot by to bol? A vobec. Vy si tu veselo zakazujete co chcete. Ale tieto jedla ludia celkom normalne jedia! Nemyslite si pan vesely ze chyba je na vasej strane? Podla mna jest treba cokolvek a staci dobre cvicit. Ja uvazujem spinning. Ale nesuhlasim s tym ze tieto jedla su nejak zvlast skodlive. Fakt. Kazdy ich je.

  2. Maria plne súhlasím s tým, že dnes je štandardom že ľudia jedia nevhodné jedlá. Žiaľ, štandardom začína byť, že sú stále tučnejší. Rozhliadnite sa po meste. Nájsť ľudí v strednom a vyššom veku, ktorí majú len (!) nadváhu je pomaly ťažké. Ak potom v obchode pozriete do košíkov čo kupujú tuční, dostanete odpoveď. Nie. Pizzu či torty jednoducho rekreačným športom nevycvičíte. A spinningom ešte menej – tam sa páli skôr cukor ako tuk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prerušovaný pôst – intermittent fasting

Intermittent fasting z angličtiny znamená prerušované hladovanie. Často sa stretnete aj s prekladom prerušovaný pôst. Používa sa aj pojem krátkodobé hladovanie. Je to hladovka a

Chudnutie a otužovanie

Niektorí autori (napríklad Timothy Ferriss: “Čtyřhodinové tělo”) odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. V súčasnosti stúpa záujem aj o metódu Wima Hofa, čo

7 tipov čo robiť po schudnutí

Pre väčšinu z nás bolo chudnutie tou najľahšou časťou práce. Problémy nastávajú až vo chvíli, keď máte pocit, že ste v cieli. Pri chudnutí totiž nikdy nie

Jedálniček na rýchle chudnutie

V tomto článku nebude konkrétny jedálniček na rýchle chudnutie. Ak ho hľadáte, tak stačí ak použijete môj normálny jedálniček na chudnutie, ale znížte tuk asi na

Jedlo je energia, aj radosť

Jedlo potrebujeme na to, aby sme prežili. Z jedenia sa však časom stal rituál. Symbol. Zvyk. Ba niekedy aj liek. Jedlo si spájame nielen s

Chlieb a chudnutie

Priberá sa z chleba? To je totiž dosť častá otázka ľudí, čo majú problém s váhou. Rýchla odpoveď znie „áno aj nie“. A teraz sa pozrime ako to

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.