Chudnutie začína v ústach

Jedzte menej, ako spálite a schudnete. Ale jedzte pritom tak, aby telo dostávalo optimálne zloženie všetkých potrebných živín. K tomu šport.

Väčšina ľudí význam a dôsledky stravovania podceňuje. Je to pohodlnejšie, než sa niečo učiť. Veď ani odborníci sa predsa nevedia zhodnúť. Má sa jesť červené mäso? Ak áno, ako často? Je kravské mlieko pre dospelého zdravé, alebo celkom nevhodné? Sú morské ryby zdrojom prospešných látok, alebo sú nebezpečné pre vysoký obsah ťažkých kovov?

Veľa ľudí si neuvedomuje, ako zásadne ovplyvňuje kvalita stravy náš život. Obezita a nadváha sú len vrcholom ľadovca. Netreba opakovať samozrejmosti, že bez stravy umrieme a zo zlej stravy môžeme časom umrieť tiež. Medzi týmito dvoma extrémami je široké pole možností, ako sa najesť. Skladáme sa z toho, čo sme v minulosti zjedli, ako sme žili. Z toho naša genetická výbava potom mohla vykúzliť to, čo sme dnes.

Doživotie s racionálnou stravou

Racionálna výživa je krajšie znejúci názov pre diétu, ktorá prospieva zdraviu. Diéta je slovo, ktorým sa označuje výživa zodpovedajúca určitým zdravotným požiadavkám alebo liečebnému režimu. V širšom význame sa slovom diéta dá označiť aj celkový výživový štýl človeka. V lekárskom zmysle je diéta program, určený na konkrétny zámer.

Ak má niekto problémy so žlčníkom, musí jesť špeciálne volenú, teda diétnu stravu. Takú, ktorá prospeje jeho žlčníku.

Diéta teda znamená úpravu stravovacieho režimu. Úpravu, ktorá sleduje nejaký zámer. Napríklad ak ste alergickí na mlieko, diéta bude znamenať úplné vylúčenie mlieka. Ak by ste sa pozabudli a omylom si mlieko dali, preženie vás. Ak má niekto problém so žlčníkom, nemôže jesť napríklad vyprážané rezne. Kým jeho strava bude správna, bude mu fajn. Ak sa neudrží a dá si rezeň, čoskoro sa ohlásia prvé bolesti.

Pri mnohých ochoreniach je diéta nevyhnutná, to uzná každý. Avšak hneď ako začneme hovoriť o obezite, ľudia sa začnú správať benevolentnejšie. Následkom stravy nepriberiete ihneď, záchvatovito. Žiadna bolesť, žiadny okamžitý „trest“ za nevhodnú stravu. A tak nič nebráni tomu, aby ste si dožičili. Trest za pravidelné obžerstvo sa dostaví až o pár rokov neskôr. Škoda, že obžerstvo nebolí. Preto odporúčam na chudnutie voliť hneď racionálnu stravu. Z nej trocha zredukujeme. Asi mínus 2 000 kJ na deň oproti „norme“. Takže fakticky odporúčam redukčnú diétu. Ale takú, ktorá je aj pri dlhodobom nasadení udržateľná a zdraviu prospešná. Potom, čo schudnete stačí navýšiť trocha viac jedla. Trebárs pridáte nejaký kus ovocia, šálku ovsených vločiek denne k tomu, čo ste jedli počas chudnutia a dlhodobo si udržíte novo nadobudnutú štíhlosť.

Jedlo rozhoduje o našom zdraví – či chorobe. Telesnom i duševnom. Zdravá strava nie je len kvalitné „palivo“ pre svaly. Aj funkciu mozgu môžete ovplyvniť stravou. V dobrom i zlom. To sú dôvody, prečo sa naozaj neoplatí ignorovať pojem „racionálna výživa“ (racio znamená rozum). Či ste už tuční, alebo prvotriedne štíhli. Dlhé roky mizernej stravy nie sú základom pre zdravé telo ani ducha.

Preto je racionálna výživa aj najlepším spôsobom chudnutia. Učiť sa o nej oplatí.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

2 Odpovede

  1. Už zas sa sem vraciam. Mne sa tazko zacina s chudnutim. Milujem niektore jedla. Napriklad kolace od mamy. Pizzu u nas z pizzerky. Sladke kakao. Med. Toho vsetkeho sa proste vzdat nemozem. Aky zivot by to bol? A vobec. Vy si tu veselo zakazujete co chcete. Ale tieto jedla ludia celkom normalne jedia! Nemyslite si pan vesely ze chyba je na vasej strane? Podla mna jest treba cokolvek a staci dobre cvicit. Ja uvazujem spinning. Ale nesuhlasim s tym ze tieto jedla su nejak zvlast skodlive. Fakt. Kazdy ich je.

  2. Maria plne súhlasím s tým, že dnes je štandardom že ľudia jedia nevhodné jedlá. Žiaľ, štandardom začína byť, že sú stále tučnejší. Rozhliadnite sa po meste. Nájsť ľudí v strednom a vyššom veku, ktorí majú len (!) nadváhu je pomaly ťažké. Ak potom v obchode pozriete do košíkov čo kupujú tuční, dostanete odpoveď. Nie. Pizzu či torty jednoducho rekreačným športom nevycvičíte. A spinningom ešte menej – tam sa páli skôr cukor ako tuk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Rýchlou chôdzou k zdraviu

Rýchla chôdza je jeden z najbezpečnejších športov. To je najdôležitejší dôvod, prečo odporúčam “nasadiť” chôdzu ako hlavný nástroj pri chudnutí. Viem, tréneri sa teraz začnú

Okamžitá šošovica

Poznáte to asi mnohí – času je málo a zrazu treba jesť. Čo si dať, aby to bolo aspoň trocha zdravé, sýte a pritom aby

Koľko má zjesť človek ak chce chudnúť

Ešte stále platí “rovnica”, že príjem energie musí byť nižší, ako výdaj. V tomto článku si teda ukážeme, ako to môžete vyrátať aspoň orientačne. Viem,

Seknutie v krížoch – hernia disku

V tomto článku si okrem čítania môžete pozrieť záznam z časti seminára “Hernia disku“, ktorý prednášal MUDr. Richard Smíšek. Doktor Smíšek je autorom metódy SM

Zdravá výživa

Málokto by asi vedel rýchlo povedať, čo presne pod slovným spojením “zdravá strava”, alebo “zdravá výživa” má rozumieť. Možno aj preto mnoho ľudí význam zdravej

Prečítajte si