Zle pochopená redukčná diéta…

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Zásady racionálnej výživy, či redukčných diét vám dnes asi vymenuje každé dieťa, aj dospelý. Budú síce takpovediac "snovo deformované", ale hrubé obrysy asi zaznejú vždy. Zrejme by zaznelo niečo na spôsob "menej sladkostí, menej pečiva, preč mastné, viac ovocia a zeleniny". Asi v tomto duchu sa s tým dokonca dá až súhlasiť – ak teda vieme, ako sú tieto zásady presne myslené.

Žiaľ, mnoho tučných nevie, ako sa správne stravovať. Nič si o veci neprečítajú, na žiadneho odborníka sa neobrátia, rovno si "naordinujú" diétu. Taká diéta vychádza z hore uvedených hmlistých zásad, skreslených do absurdných rozmerov. Niektoré potraviny sa stanú zakázané, iné preferované. Človek, ktorý chce schudnúť potom má napríklad takýto jedálniček:

 • Z chleba sa akceptuje len "polystyren".
 • Povolené jedlo býva jogurt, ale čo najnižšietučný.
 • Ak niečo k tomu, tak nízkotučný syr, hlavne málo.
 • Väčšina jedál sa nahradí ovocím v dobrej viere, ako super to pomôže.
 • Často sa úplne škrtne mäso, vajcia, mlieko.
 • Niekedy sú pokusy o vegetariánstvo, oddelenú stravu a iné extrémne výživové štýly (ryžová diéta).
 • Obmedzia sa veľkosti príloh.
 • Na obed sa volí radšej len polievka.
 • Úplne sa ruší príjem tuku v akejkoľvek forme.
 • Bielkovín je spravidla nedostatočné množstvo.

Asi tušíte, že sú to zásady nevhodné a to preto, že sú neúčinné a nezdravé. Ostatne, ako asi každý mantinelizmus.

 • Sú konštrukciou zloženou zo zle pochopených vstupných dát. Vychádzajú zo zásady "čím menej, tým lepšie". Ak je o tuku je chronicky známe, že sa z neho priberá, tak ho proste vyškrtneme a schudneme. Ak sa priberá z jedla, nejedzme a schudneme. Asi tak sa dá uvažovať celkom logicky – ale nesprávne.
 • Ďalej sú to názory, z ktorých cítiť tlak reklamy. Keďže človek bežne o jedení nevie prakticky nič, najbližšie dostupné informácie o potravinách poskytuje len reklama. A tá do nás denne masíruje, aké zdravé sú nízkotučné jogurty a ako málo tuku obsahujú. Aké úžasné (hlavne pre srdce) je natierať si chlieb nahrubo margarínom. A sypať do seba sladulinké müsli. Človek, ktorý teda chce schudnúť a nevie ako, podľahne v predajni rôznym nápisom typu "línia", "racio" a podobným.

Mnoho žien sa v snahe schudnúť stravuje katastrofálnym spôsobom. Týrajú sa hladom, jedia stereotypnú stravu a chýba im v tele veľa živín. Nečudo, že taký životný štýl si vyžiada svoju daň. Metabolizmus sa spomalí, takže dáma odrazu priberá aj z úplných maličkostí. Navyše taký príjem potravy je neprirodzený a tak celkom zákonite prichádzajú obdobia, kedy sa telo vzbúri. V ľudskej reči to znamená časté "záchvaty" nezvládnuteľnej túžby po nezdravých jedlách. Nasleduje obžerstvo, výčitky a ešte tvrdšia diéta. O to skôr zas príde ďalší "záchvat"… Asi tušíte, že tak sa chudnúť nedá.

Viem, radi by ste počuli riešenie, najlepšie vo forme jednej vety. Poťažmo by ste sa ešte vedeli zmieriť s hotovým jedálnym lístkom na mesiac, ktorý by vám nalinkoval presný návod čo robiť. A práve tomu sa chcem vyhnúť.

Kým budete svoju obezitu riešiť pasívne, neporazíte ju.

Ak by ste prevzali nejaký hotový jedálny lístok, musíte sa ním riadiť a ani neviete presne prečo. To je zlé, pretože ak nerozumiete súvislostiam, ľahko spravíte diétne chyby, ani o nich neviete. Neviete, ako reagovať v prípade, že nedostať niektoré suroviny, ktoré máte zjesť. Mnoho ľudí si napríklad zamieňa žlčníkovú diétu s redukčnou. Majú pocit, že zemiaky sú bezpečné aj v neobmedzenom množstve. Alebo šunka. Musíte sa naučiť aspoň základy.

Aspoň bleskovo…

Ak chcete chudnúť, nesmiete sa "báť" jesť tuk. Je nevhodné jesť tuk vo forme slaniny, salám, klobás, tučných syrov, smotany. Úplne sa vzdajte kože z kuriatok či inej zveriny, podľa možnosti aj margarínov a masla. Neznamená to však, že ostanete celkom bez tuku. Asi 30% vášho celkového denného príjmu energie MUSÍ byť z tuku. Inak neschudnete a ešte si aj ublížite. Uprednostnite však konzumáciu tukov zdraviu prospešných. To sú predovšetkým rastlinné oleje. Napríklad panenský olivový, či ľanový olej. Polievajte nimi zeleninu, ak sa vám nehnusí, jedzte ich priamo lyžičkou, alebo nakvapkajte na chlieb. Spolu s tukmi v potrave tak prijmete primerané množstvo tuku a to aj v správnom zložení. Nevyhýbajte sa mastným rybám, alebo priamo rybaciemu tuku. Je nechutný, ale zdravý. (Dostať v lekárňach, ale treba vyvinúť brutálny nátlak na magistry. Radšej ho predávajú stonásobne predražený v tobolkách… V lekárni na Račianskom mýte v Bratislave býva dosť často.)

Tak isto bielkoviny bývajú zastúpené málo v zle navrhnutých diétach. Pritom práve bielkoviny sú dôležité, inak riskujete, že telo začne z nedostatku živín "žrať" vlastné svaly. Bielkoviny by ste mali prijímať na úrovni minimálne 1,2 gramu na kilo vašej optimálnej hmotnosti. (Nie na kilo hmotnosti s nadváhou.) Navyše nie sú bielkoviny, ako bielkoviny. Plnohodnotné sú živočíšne bielkoviny. Kuracie prsia, vajcia, či tuniaka vo vlastnej šťave by ste nemali ignorovať. 

Ak sa za každú cenu chcete stravovať vegetariánsky, bude veľmi náročné zostaviť jedlo tak, aby malo aj dobrú výživovú hodnotu – navyše pri redukčnom režime, kedy môžete zjesť len pomerne málo jedla. Ak môžete, pri chudnutí sa radšej vzdajte vegetariánstva. Ak nie, nájdite si odborníka, ktorý vám s výberom potravín poradí.

Sacharidy bývajú prijímané v zle zostavených diétach spravidla v nadbytku. Veľmi častou chybou je konzumácia ovocia – na to pozor. Ovocie obsahuje cukor a tak aj z neho sa dá veľmi ľahko pribrať – či už jedávate priamo ovocie, alebo pijete "len" džús. Pri chudnutí si povoľte jesť najviac jeden kus ovocia denne. Zvyšok "prírody" nech tvorí hlavne surová zelenina v objeme asi pol kila denne. Ostatné pokrmy by mali byť čo najmenej sladké a mali by mať nízky glykemický index. Pri redukčnej diéte by sacharidy mali tvoriť približne 40% celkového príjmu energie. (U nechudnúceho človeka viac.)

Kontrola správnosti

Ak ste si už naordinovali nejaké diétu, zapisujte si aspoň niekoľko dní, čo a koľko zjete. Zápisky potom vložte do tabuľky napríklad v excelovom zošite papu. Hneď uvidíte, ako vyzerá vaša bilancia za jeden deň. Ak v súčte uvidíte čísla napríklad

 • celkový príjem energie za deň 6000 kJ a z neho
 • bielkoviny okolo 100 gramov (aspoň polovica živočíšne typu mäso, vajcia, mlieko)
 • sacharidy okolo 150 gramov (žiaden cukor, med)
 • tuky okolo 50 gramov (minimum živočíšnych čo najviac z olejov, rýb, orechov, semien…)

tak potom si môžete gratulovať. S dobre zostaveným jedálničkom budete stále najedení a zároveň budete chudnúť. Veľmi pravdepodobne sa prestanú objavovať rôzne "záchvaty" chuti na sladké. (Poznámka: ženy po opakovaných zlých redukčných diétach môžu mať až tak pomalý metabolizmus, že pri 6000 kJ chudnúť nebudú. Potom je lepšie konzultovať vec s lekárom. Diétu pod 5500 kJ si radšej nezostavujte sami. Je to riskantné, môžete si poškodiť zdravie.)

Viem, mnoho žien sa snaží schudnúť drastickými diétami a nedarí sa im to. Na odporúčania, ktoré tu predkladám mnohé z nich asi zareagujú posmechom. Zdá sa im nemožné, že ak začnú jesť viac potravy (dokonca olej) budú chudnúť. Veď predtým nejedli takmer žiaden tuk a nechudli. Ak ale máte problém s nechudnutím, skúste tento návod: Jedlo rozdeľte do 5 – 6 malých porcií denne. Musíte začať prvým jedlom hneď ráno po prebudení a posledné jedlo si dajte asi 2 až 3 hodiny pred spaním. (Teda nie o 17:00 hodine ak chodíte spávať po 23:00!).

Denne zjedzte pol kila zeleniny, jeden kus ovocia, malú hrsť orieškov, alebo semien, aspoň 2 lyžice oleja buď na šalát, alebo priamo do úst. Často ryby, chudé mäso, mliečne výrobky pokojne aj polotučné. (Nízkotučné nemajú dostatok v tuku rozpustných vitamínov.) Chlieb a pečivo len celozrnné. Nevyhýbajte sa strukovinám. To všetko si pred jedením vážte, aby ste mali názor na to, čo jete. A 3 litre čistej vody, alebo čaju denne. Žiadne malinovky, džúsy, koly.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 13. marca 2006

 

Komentáre k článku: Zle pochopená redukčná diéta…

 1. luludi 13. marca 2006

  denne vypijem asi 0.5 l dzusu riedeneho mineralkou. je to zle?

 2. Miro Veselý 13. marca 2006

  luludi: Záleží na tom, aký je to džús. Tie najlacnejšie sú skôr chemický roztok, než džús. V zásade by to nemal byť problém. Počítaj to ako energetický príjem zodpovedajúci zhruba pollitru polotučného mlieka.

 3. Tony 14. marca 2006

  No pravidla su to pekne :-)

  Len celkovo mam problem aku zeleninu jest v tomto obdobi… Cinska kapusta, mrkva, co este ? sa proste nedaju jest stale…

  Zdoraznujes zeleninu ale ani z knihy ani z receptov nejako neviem co a ako jest aby sa mi po 2 tyzdnoch z toho nezdvihal zaludok :-(

 4. Miro Veselý 14. marca 2006

  Tony: Nuž treba si zvykať. Kaleráby, pór a také veci, stačí prejsť po trhu. Dnes spásam paradajky napríklad.

 5. Hacker 14. marca 2006

  Miro, vo viacerych clankoch pises, ze schudnut sa neda bez toho, aby clovek ovladal zaklady racionalneho travovanie, a odporucas precitat nejaku knihu o racionalnej vyzive. Vedel by si aj nejaku dobru odporucit?

 6. Miro Veselý 14. marca 2006

  Hacker: dosť často odporúčam Kunová, Zdravá výživa, vydala grada. Jednoduché, rýchle, jasné.

 7. Hacker 14. marca 2006

  Dakujem, mrknem.

 8. Anonym 14. marca 2006

  Tony: Surové zeleninové šaláty: hlávkový šalát s uhorkou, ľadový šalát s uhorkou, uhorkový s cibuľkou a kôprom, partadajkový s cibuľou a čiernym korením, ľadový s paradajkami cherry, balkánskym syrom a pestom, uhorkový s paradajkami, paprikou a pestom, ľadový šalát s čakankou a syrom, čakanka s uhorkou a pestom, hlávkový šalát s feniklom a uhorkou, atď… Do každého kvapka olivového alebo tekvicového oleja. Zálievka ( veľmi zriedka, len pre zmenu): citrón, alebo ocot, fruktóza, voda.
  Zelenina ako príloha k jedlu(varená, dusená, opekaná): dusená brokolica s fazuľovými strukmi, opekaná cukina, babykarotka s hráškom, cukina s brokolicou, špenát, možnosť zmiešať s klíčkami rôzneho druhu, opekaná cibuľa so šampiňónmi, čínske zelen. zmesy …

 9. Evam 14. marca 2006

  Tebn anonym som ja. Omylom.

 10. Tilina 15. marca 2006

  Evam, hoď do sekcie “Čo jesť” nejaké svoje recepty, nech nás inšpiruješ. Prosím…

 11. Tony 17. marca 2006

  Uf to je sama rada….
  Paradajky ake predavaju dnes, tak na tie staci pozriet mam dost…. nedozrete polohnile, hnusne…
  Salaty ? uf to co pise anonym to je vysoka liga.. ale aj tak tvrdim tie chute mi pojdu krkom po 2 tyzdnoch…
  Prilohy – tak to je v pohode, to mozem
  Casto pouzivam tie rozne mrazene zmesy – karotka, kukurica, paprika, …
  to je v poriadku ?

  V kazdom pripade dakujem za reakcie

 12. Miro Veselý 17. marca 2006

  Tony: Ľutujem, tak to je. Naozaj sa často ponúka mizerná kvalita zeleniny. Treba hľadať. A hore krkom ti to asi nepôjde. Ani iným nejde. Mrazené zmesky sú niektoré celkom dobré, dosť dlho trvá, kým si vyhliadneš, ktorá ti chutí. Trebárs wok je veľmi dobrý, ale tá cena…

 13. Mrkva 26. mája 2006

  Asi to zle chápem…
  10 dkg bielkovín znamená že môžem zjesť buď 10 dkg mäsa /cca 450 kJ/
  alebo 10 dkg rýb cca /300 kJ/
  alebo cca 2 vajcia /cca 680 kJ/
  alebo vypiť deci mlieka /cca 280 kJ/
  alebo zjesť jeden jogurt./cca 240 kJ/

  15 dkg sacharidov znamená že môžem zjesť buď 15 dkg zemiakov /500 kJ/
  alebo 15 dkg ryže /cca 850 kJ/
  alebo 15 dkg cestovín /cca 2.100 kJ/
  alebo 15 dkg celozrnného pečiva cca 1.500 kJ/

  pol kila zeleniny
  ak rátam na mrazenú aj surovú v priemere 150 kJ na 10 dekov tak je to cca 750 kJ

  1 ks ovocia napríklad jablko 280 kJ

  teraz si z toho mám vybrať a mám to skombinovať tak aby to nepresiahlo 5.500 kJ denne?

  Neviem ako to rozdeliť na porcie.
  Napríklad 15 dkg chleba sú 2 stredné krajce, t.j. že na raňajky a na olovrant?
  Na desiatu jablko?
  Na obed mäso + 30 dekov zeleninového šalátu?
  Ale mne na večeru zostane hrsť semien a 20 dekov zeleniny…

  Fakt som z toho tupá. Jesus Mária ako dlho Vám trvalo kým ste to pochopili a naučili sa s tými tabuľkami,prepočtami a glykemickým indexom pracovať kým ste sa to naučili?…!!!!!!

 14. Ayleen 26. mája 2006

  mrkva: Zle to chápeš. 100g mäasa sa nerovná 100g bielkovín, tak ako 150g chleba sa nerovná 150g sacharodiv. Skús sa pozrieť do nejakej tabuľky.
  Máš v tom fakt hokej, pozri si články na tomto webe, váž si potraviny a rátaj napr. na flora.cz/ekalkulacka/e_index.html

 15. Jano 26. mája 2006

  Mrkva:
  Nesnaz sa o perfekcionizmus od zaciatku, lebo to ta hned odradi a znechuti. Najprv si vytried potraviny, ktore su v ramci redukcnej diety vhodne, ktore nie, a potom pri zostavovani jedalnicka pocitaj len s tymi, ktore su vhodne. Predbezny jedalnicek si nahod do excelovskeho harku papu, ktory si stiahnes z tohto webu a ten ti spocita, kolko ma tvoj denny (tebou zostaveny) prijem stravy energie, sacharidov, tukov a bielkovin. A na zaklade kombinacii a upravy hmotnosti jednotlivych jedal si vies pripravit vyvyzenu stravu dopredu. Jano.

 16. Mrkva 26. mája 2006

  RE: Ayleen
  Tým rozdelením som len myslela skupinu bielkovín a skupinu sacharidov, nie že priamo obsahujú 100 % týchto ingrediencií.

 17. Mrkva 1. júna 2006

  RE: Jano
  Tak sa mi to konečne podarilo rozbaliť, je to super vec. Niektoré potraviny mi tam ale chýbajú, neviem kde by som našla ich rozdelenie na B,T,S lebo napríklad pri cvikle či červenom melóne viem koľko KJ to je na 100 g ale inak nič. Mám pred sebou príručku Reduktipu kde sú len farebne odlíšené tieto hodnoty čo je neskutočne nepresný odhad. Inak – ako ste predpokladali a na moje “počudovanie” fakt som sa netrafila do bielkovín…a tak celkovo… Ale inak sa mám fajn, pracujem na tom….Pekný večer prajem…

 18. Studentka 29. júna 2006

  Chcela by som sa spytat na nazor ci sa stravujem v poriadku…zacalo som od Januara nieco pre seba robit…zacala som aktivnejsie cvicit(doma)a pomaly som sa zacala aj inak stravovat…ale nie zo dna na den…pred tym som jedla vsetko co som chcela a nerozmyslala som na tym ci je to zdrave alebo nie…rano som nejedla vobec co bola chyba teraz mam ranajky (vzdy ked stihnem, ale snazim sa)na desiatu mam ovocie k tomu nejaky ten rozok alebo chleba oblozeny ale vzdy je to bud s tmaveho peciva alebo celozrnne, grahamove, sojove…proste vylucila som biele pecivo. na obed mavam vzdy polievku a za tym uz dake hlavne jedlo…jedavam dalo by sa povedat vsetko okrem mäsa ale nie som vegetarian lebo s mäsa jej kuracinu a ryby.Moja vecera je skor lahka napr.velmi rada mam na veceru nastruhanu mrkvu s jablkom a pokvapkanu citronom.Je to zdrave a zasiti ma to.vsetko co nemam z mäsa snazim sa si to nahradzat a myslim si ze sa i to dari uspesne.Moja potrava obsahuje:celozrnne pecivo,mliecne vyrobky,soja,tofu,zelenina,ovocie,ryby,rozne salaty,cestoviny,semena,strukoviny,vela pijem ci vodu cistu alebo mineralku(snazim sa stredne perlivu alebo vobec)caje(prestala som sladit)este nikedy dzusy ale len tie 100%,malinovky vobec…a co je u mna uspech aj ked som si to vytrpela je ze nejem sladkosti…uz vobec,som to nejako vydrzala a teraz nemam na to vobec chut…ja za sladkosti beriem musli,ovsene vlocky a tie polistirenove chleby…myslite si ze moje stravovanie je v poriadku?s tym nahradzanim mi pomaha mama…od toho januara som neschudla nejako zavratne ale hlavne sa citim uplne inak…tak uvolnene a dobre a som zo sebou spokojna nemam vobec uz komplexy z vahy a vsetci mi hovoria ako dobre vyzeram…tak by som chcela vediet vas nazor…za odpoved dakujem

 19. Miro Veselý 29. júna 2006

  Studentka: z toho čo píšeš to vyzerá priam na ideálne zloženie… hlavne ak výsledky sú priaznivé. inak ovsovlokov sa neboj, nezaškodí ich občas tiež zjesť za hrsť

 20. Nikita 3. augusta 2006

  Ja som na tom úplne rovnako ako Studentka, ked som si to prečítala, tak som sa čudovala, kto o mne píše:)Jem preeesne to isté, akurát, že cvičím asi každý deň hoďku, a idem až na dno..činky,orbitrek…Je tu však uno problemo.Odkedy takto žijem, mám nehorázne kŕče v bruchu(ako bola som 3x operovaná v oblasti hr.čreva).Keď som bola u lekára, tak mi ako najvačší odborník navrhol začat jest to, čo jem už pol roka a prestat jest to, čo nejem už pol roka a cvičit ovšem.
  Nevieš mi prosím ta poradit čo zmenit, vylúčit, alebo treba osobitý jedálniček?

 21. Miro Veselý 3. augusta 2006

  Nikita: akékoľvek zdravotné ťažkosti je nutné konzultovať s lekárom, na verejnom fóre nemáš šancu získať radu, dôvodov na kŕče môže byť príliš veľa. neodkladne to rieš so svojím lekárom.

 22. Alina 21. augusta 2006

  Chcem sa opýtať či sa priberá z cetovín a ryže

 23. Miro Veselý 21. augusta 2006

  Alina: áno ak ich zješ priveľa. Nie, ak ich zješ primerané množstvo.

 24. Evika 4. októbra 2006

  Studentka – skus zajst k lekarovi a zisti, ci nahodou nemas malo zeleza a ci nie si chudokrvna. Bez cerveneho maska je to dost pravdepodobne, najma u zien. Taktiez pozor na malo cukru, aby si sebou niekde nesvihla o zem a vela kuraciny tiez nie je moc zdrave, lebo kuracie masko obsahuje vela mocoviny :o) rady zo zivota :o) a mne osobne velmi zle travi surove ovocie a zeleninu, tak pls niekto poradte, co pomoze s travenim. Dakujem.

 25. Miro Veselý 4. októbra 2006

  Evika: trávenie je dosť široký pojem, radím hodiť reč s lekárom

 26. dan 9. novembra 2006

  chcela by som sa opytat, ci mozem nahradit ranajky 2dcl stavy (odstavene jablko+pomaranc+mrkva)? obsahuje dost cukru a asi malo vlakniny…

 27. Miro Veselý 10. novembra 2006

  …žiaden tuk a žiadne bielkoviny…

 28. monika 22. februára 2010

  Ahojte zacala som redukcnu dietu.Viem kolko ma 20deka chleba kilojavlov ale da sa zistit aj napr.ked si urobim chlieb vo vajicku zvasima prepocitam to na kilojavli alebo ako to je?

 29. Miro Veselý 22. februára 2010

  monika chlieb vo vajíčku na olejíku je chutnučký, ľudia sú poňom pekne tučnučkí. Prepočet kJ na kcal je delenie štyrmi (od oka stačí). 4000 kJ rátaj ako tisíc kcal

 30. matina 23. júna 2010

  hovorili ste,ze moze sa zjest najviac jeden kus ovocia.Ine literatury uvadzaju 5 kusov a ze jablkovy extrat pomaha pri redukcnej diete. Ja osobne mam najradsej kyslejsie skor bezchutove jablka. rano si dam( nie je to pravidlo) 2-3 male jablka pred ranajkami a potom vecer okolo 20.00h tiez 3 jablka. Je to zle? Chcete povedat, ze sa da od toho pribrat? Nejem ine ovocie okrem jablk.Sladkosti v zmysle zakusky, keksy, cukriky nejem vobec.Jednoducho nie som na sladke.

 31. Miro Veselý 24. júna 2010

  matina skús. neviem či chudneš, alebo chceš udržať váhu. ak chudneš aj pri papaní jabĺk, potom je všetko v poriadku. pri ovocí je problém sladkosť, ak máš kyslé jablká, nemyslím, že by to bol problém. ale veľké sladučké už energie majú viac. jednoducho treba to zrátať. matematika nepustí.

 32. matina 25. júna 2010

  Ja si myslim, ze ovocie jest treba! som 4 1/2 mesiaca po porode a vahu mam taku aku pred tehotenstvom.Dokonca o 1/2 kg menej.Mam 168 cm a 56,3kg chcela by som schudnut este 4,5kg.tolko mam vazit.teraz plne dojcim! toto je moje druhe babatko.neviem ci ste veriaci alebo nie no chcela by som sa podelit s mojim neustalim snazenim schudnut.uz od malicka som maa problem s vahou.deti sa mi vysmievali v skolke, nemala som ziadnych kamaratov.asi poznate ten pocit ked steschudli 35 kg.islo to so mnou dole vodou.zkladna, stredna skola …tam som mala anorexiu….. vysoka skola opat som pribrala a bola som taka zufala, ze sa mi nechcelo ani zit.tak som hovorila Bohu, ze uz nevladzem a z toho zufalstva som preplakala cely den, uz som nevedela ako dalej, bola som na samom dne!!!hlavne vtedy ked mamoj brat prinutil postavit sa na vahu na ktorej som nestala min. 8 rokov! hladala som unechu vo vsetkom, v spravnej zivotosprave, hladala osm ludi , ktori mi dokazu pomoct,cez produkti kt. som si objednala,velmi velmi som chcela schudnut dodrziavala som vsetko do bodky no nic ani 1 kg!!!!!co by sterobili na mojom mieste?ja som sa zacala modlit.Ano modlit za to aby som schudla , zacala som sa modlit ruzenec k Matke Bozej! a ona ma vypocula! ukazala mi co mam jest kolko a kedy mam jest!! a takpred 1.tehotenstvom som mala o 8-9 kg (67kg)menej a teraz mam este menej 56,3kg.

 33. anqulqa 1. novembra 2010

  Tie “nesprávne” zásady čo su tam dodržujem 5 týždnov s tým, že nejem po 6tej plus cvičím dvakrat týždenne zumbu a schudla som prve styri kila citim sa ovela lepsie zdravsie a mam super náladu… Lahsie sa mi hybe, som silnejsia vitalnejsia.. Necitim sa vobec choro nezdravo slabo a ospalo …

 34. Denisa 4. apríla 2011

  ludia ja ani nedržim redukčnu dietu tak presne podla pokynov ,nejem vecer,jem aspom 4 alebo 5 krat denne a jem vela zeleniny ,ovocia,jem proste vsetko len sa vyhybam pecenemu a vyprazanemu , pijem vela vody, mlieka,jem jogurty ale aj smotanove…….ovsene vlocky ,musli , lupienky a schudla som 10 kg :D ktomu chodim na prechadzky a tancujem nieje to niak moc namahave kedze ja sport moc nemusim ….citim a lepsie jedlo ktore jem mi chuti .
  Síce na začiatku to bolo tazke ale teras je to uz v pohode jem aj tak nepriberiem……a to jem aj slatkosti a čokoládu sice nie vela ale jem…
  ide leto bude vela ovocia a zeleniny jupíííí :DD
  Niekdo tu spomínal džsi no možu sa pit ale nie stále a len 100 percentné iné nie to ako keby ste pili kofolu a malinovky, minerálky sú super ale tiež len v primeranom množstve tiež nepotrebujeme tolko uhličitanov…..najlepšia je voda…………

 35. Jana P 10. marca 2012

  Chcem sa spítať Mira ak mi chutí viac dusená zelenina ako surová je v tom problém ?

 36. Ema 10. marca 2012

  miro, za prve ti chcem podakovat za tuto stranku a za druhe sa chcem spytat na jednu vec – citam v poslednej dobe vela veci o skladbe potravy a vyzivovej hodnote a uz to chcem konecne aj zacat realizovat ale najprv si chcem nieco overit. ja totiz uz dva roky vazim rovnako – 64 kg pri vyske 164 cm, co je viac ako by som mala vazit. na ranajky ked chodim d prace vacsinou jem smotanovy jogurt s ovsenymi vlockami a ovocim (bud kiwi alebo pomaranc). na desiatu si davam bud jabko alebo pomaranc a na obed vacsinou polievku a nejake jedlo, nikdy si nedavam nic vyprazane, to uz dva roky nejem takmer vobec (vynimka je napriklad vianoce, velka noc, nejaka velka oslava inak nic) vacsinou jedlo nezjem cele a snazim sa vzdy vybrat si maso na prirodno, ryzu alebo varene zemiaky, zeleninovy salat a pod., na olovrant to vacsinou uz nevydrzim a musim si dat nieco sladke, kusok nejakej cokolady alebo keksiku. a na veceru celozrnnu kaiserku s maslom a syrom alebo s varenym vajickom, ak mam sunku tak so sunkou.. priblizne takto sa stravujem cez tyzden a minimalne dva krat do tyzdna cvicim. ked som citala zostavene jedalnicky od teba, tak sa mi zdalo ze tej stravy ma byt mnozstevne viac a hlavne ked som to pocitala casovo tak mi tych 6 jedal vychadza ze posledne mam jest o pol 10 vecer.. to fakt?? no a moja otazka je, ci sa stravujem naozaj tak zle ze z toho neviem schudnut a ci si myslis ze ked budem dodrziavat to castejsie jedenie a nebudem zasadne menit skladbu potravy ci schudnem. alebo ci si myslis ze to ze dva roky cvicim a drzim si stale rovnaku vahu je dobrym znamenim alebo zlym. Dakujem velmi pekne

 37. ema 10. marca 2012

  este chcem podotknut ze v lete – nakolko mame zahradu a pestujeme si zeleninu – jem ovela viac zeleniny, teraz je to horsie.

 38. Miro Veselý 11. marca 2012

  Jana P nie, ale taká dusená mrkva má vysoký glykemický index.

 39. Miro Veselý 11. marca 2012

  Ema prečítajte si to tu celé.

 40. alla 16. januára 2014

  pokazim niečo ak si budem piecť chleba z ovsennych a pšeničnych otrub?

 41. Miro Veselý 16. januára 2014

  alla pridanie otrúb (a klíčkov) je veľmi dobrý nápad, ale bez múky to akosi nebude chlieb :-) takže celozrnná múka ražná a špaldová a bude to akurát

 42. alla 22. januára 2014

  ďakujem za odpoveď,ja som si robila taki z ovsennych a pšeničnych otrub,vajičko,biely jogurt a korenie-chuti mi,viete mi poradiť aj recept na chlieb

 43. Petra Mečiarová 27. februára 2014

  Redukčná dieta 4200 kJ ??? nemate nejake recepty dcera trpí nadváhov ma len 8rokov a vazi 49kil prosim poradte nieco. Dakujem

 44. Miro Veselý 28. februára 2014

  Petra pre 8 ročné dieťa MUSÍ akúkoľvek diétu schváliť lekár.

 45. Radka 23. marca 2014

  Dobry den, od februara som zacala ,,chudnut”.. V minulosti som vyskusala rozne redukcne diety a bolo to o nicom..vydrzala som max 3 – 4 tyzdne a nakoniec som aj tak skoncila pri prejedani. Teraz som to vsak skusila inak. Jem vsetko!! jedine co sa snazim obmedzovat je biele pecivo, mastne vyprazane jedla, sladkosti a kolace (ale ked dostanem na nieco chut tak si trosku dam).. pravidelne som zacala cvicit a chodit behavat – najskor som behavala 15 min so striedavou chodzou..teraz behavam 30 – 40 min v kuse a stale vladzem viac a viac. Od februara som schudla 5 kg a citim sa velmi dobre. Do leta by som chcela zhodit este 5 kg.. Nepatrim medzi obeznych ludi ale za posledne roky sa tuk zacal nejako ukladat..meriam 178 cm a teraz vazim 66 kg.. pri chudniuti je najdolezitejsie urcit si ciel a ist za tym! aj ked pride den, dni kedy ,, zlyhate” zjete nieco nevhodne, prejete sa, NEVADI, treba pokracovat a nie mat vycitky a hned to vzdat :-) vysledky sa skor ci neskor dostavia

 46. petra 24. apríla 2014

  Chcem sa spytat ci sa stravujem dobre. Mam 29 rokov, 165 cm, a vazim 50 kg. Rano vstanem a dam si trocha spaldoveho chleba a kavu. Potom jablko a idem do fitka. Po fitku 2dcl fresh o 3 hodiny obed. Na obed jem v podstate cokolvek okrem sladkeho ale v primeranom mnozstve. Na olovrant napr. Spaldovy chleba sunku nejaky syr a paradajky. A na veceru mrkvovy salat zo surovej mrkvy 2,3 hodiny pred spanim.. do fitka chodim kazdy den okrem soboty a nedele a rtriedam pilates, strecing a box.. a jablka jem iba golden..

 47. Miro Veselý 24. apríla 2014

  petra z takého zápisu ťažko niečo povedať. na prvý pohľad by som povedal že je to veľmi málo. Najlepšie ak si dáte vypracovať analýzu stravovacieho záznamu, trebárs v akv.sk to robia veľmi dobre. alebo si pár dní vážte potraviny, zapisujte a nahádžte to do kalkulačky hore na tejto stránke.

 48. richard 28. mája 2014

  Chcem sa opytat ci zelenina {nakrajane paradajky, cuketa, cibula, paprika atd} uvarena na panvici na olivovom oleji, poliata cesnakovym domacim dresingom {biely jogurt,cesnak, trocha olivoveho oleja} a k tomu vo vode varene jedno, dve kuracie stehna su vhodne na veceru ked sa chce clovek zbavit tuku? pripadne leco z vajcom samozrejme bez klobasy. dakujem

 49. Miro Veselý 28. mája 2014

  richard dve stehienka už sú dosť veľa. Radšej dajte jedno a ešte radšej kuracie prsia. Ale áno, uvažujete o večeri veľmi dobre. Možno aj kúsok chleba by sa zniesol.

 50. Rado 28. októbra 2015

  Dobry ja by som len potreboval radu pisaliste nieco aj o vegetariansve nakolko mam problemy s pecenov tak som s casti presiel ale nie uple na vegeariansku stravu nakolko pri pecenove dieti my lekarka hovorila ombezit meso jedine ak tak kuracie,kralik,morka aj to len velmi striedmo ci podla vas je 2krat do tyzdna dost ale samozrejme doplnam to tvarohom a pod mliecnimi vyrobkam a tak sa snazim doplnit bielkoviny a druh cast cize asi 60g bielkovin tvoria strukovini a pod.rastlina starva

 51. Miro Veselý 28. októbra 2015

  Rado bude celkom v poriadku ak prejdete aj na plne vegetariánsku stravu a to aj pri chudnutí aj pre zdravie. Akurát odporúčam niečo si o tom prčítajte aby ste mali inšpiráciu a nezvrhlo sa to na vyprážaný syr s hranolkami ako vegetariánsku stravu chápu u nás v reštauráciách. Dokonca môžete skúsiť aj prevažne vegánsku stravu a zistíte že je kopa nových chutí, ktoré sú naozaj fajn. Ak potom neskôr budete chcieť občas niečo mäsité tak sa nič nestane. Ale rastlinná strava a strukoviny ako základ sú veľmi dobrým nápadom a oplatí sa to skúsiť.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: