Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Nezanedbávajte jedenie kvôli práci!

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Možno patríte k ľuďom, ktorí majú (chybný) pocit, že sa okolo nich točí naša planéta aj s celou galaxiou. Ak by niečo nevybavili, svet sa zrúti. A tak sa nechajú vtiahnuť kolotočom pracovných povinností do takého virvaru, že na jedlo nezostane čas. Možno až pri obchodnom rokovaní na obede v reštaurácii, kde je zdravá strava často problémom.

Často počúvam lamentácie o tom, ako sa nedá zdravo jesť, ako sa nedá dodržiavať pitný režim. Ale problém je práve v tom slovíčku nedá sa. Dá sa. Ale treba vynaložiť úsilie. Riadne jedlo si môžete ráno (alebo večer) pripraviť doma. Nebudete odkázaní kupovať na benzínovej pumpe čokoládové tyčinky.

Ak je človek schopný podať úspešný pracovný výkon napríklad manažéra, má asi dosť vysoké IQ. Malo by pre takého človeka byť pomerne jednoduché pochopiť, že aj manažér je ešte stále len zviera, ktoré bude fungovať len kým ho dobre kŕmia.

Nejeden bohatý človek má doma psa a kŕmi ho veľmi drahým, špeciálnym žrádlom. Vie, že psovi to prospieva. Ale rovnaký človek sám seba odbije lacným fastfoodom. V zrelom veku skončí neraz s infarktom. Aký význam má všetko to pachtenie sa, ak človeku v konečnom dôsledku ubližuje? Pre prachy? Iba ak na kremáciu.

Doprajte si prestávku na jedenie a pitie. Stačí, ak si dáte budík z mobilu, aby vám každé 3 hodiny pripomenul, že teraz treba na 5 minút prestať telefonovať a vybavovať. Sadnite si a najedzte sa.

Poviete si možno v duchu: "ten Veselý je ale baran, píše tu nezmysly, ako by som je mohol prerušiť svoju významnú prácu?".

A baran vám odpovedá: spomeňte si na fajčiarov. Chcú si zapáliť a vždy si nájdu spôsob, ako na to. Ale fajčenie je droga, poďme na lepší prípad, týkajúci sa tela: Keby vám do oka náhle vletela vínna muška, bleskovo prerušíte akýkoľvek telefonát o miliardách a budete si riešiť svoje oko. Alebo iný príklad: Ak ste zjedli niečo nie celkom OK a prepadne vás hnačka, v tom momente nájdete spôsob, ako sa dá vaša nesmierne dôležitá práca okamžite prerušiť. Dokonca vyriešite aj problém s papierom, ak nie je. Preto neberiem argumenty typu "nemám čas jesť". Teda – mne je to jedno. Vám by nemalo byť. Ide o vaše zdravie.

Nepodceňujte jedlo. Prerušte kvôli nemu svoju prácu. Verte, že pri dobrom jedení podáte oveľa lepší výkon.

A navyše začnete aj chudnúť. Neskĺznite do výhovoriek, ktorými sami pred sebou ľudia často odsúvajú najdôležitejšie veci vo svojom živote do neznáma. Áno, vaša práca je iste súrna, ale vaše jedenie je dôležité. Dôležité je nielen pre vás, ale aj pre vašu prácu. Neodkladajte dôležité veci len preto, že vás okolnosti tlačia venovať pozornosť tým, ktoré sú iba súrne.

 

Komentáre k článku: Nezanedbávajte jedenie kvôli práci!

  1. duky 9. marca 2006

    miro presne takto argumentujem ludom, co mi tvrdia ze v robote nemaju cas jest. urcite mate v robote fajciarov, pozri sa ako casto si robia prestavky na “jednu”, urob si vtedy prestavku aj ty a daj si nieco drobne pod zub, nemusi to byt obedova porcia kurata s ryzou, staci jogurtovy napoj a polystyrenovy chleba, balicek piskotov a trochu si odjest, trocha zeleniny, proste cokolvek pod zub….

  2. zuzana171 24. septembra 2006

    nedavno som zacala pracovat a velmi som sa bala toho, ze budem musiet hladovat.Jedavam totizto 5krat za den a ked sa nenajem som uplne nemozna.Chvilku mi sice trvalo kym si vsetci navokol zvykli na moje desat minutove prestavky kazde 3hodiny,ale teraz je to super a ja som o to spokojnejsia v praci.Ked sa chce tak sa da…

  3. timejka200 15. mája 2008

    ahoj ja mám dosť sedavé zamestnanie a preto sa snažím cez obednajsiu ist do mesta čo sú asi dva km od miesta mojej práce…..lebo inak sa ani nehýbem prídem domov večer a somunavená…stravujem sa asi tak že nejem tučné, jedlá snažím sa jesť tie nízkotučnejšie…ranajkujem stále väčšinou grahamové, celozrnné pečivo + káva bez cukure s miekom, desiata: ovocie, jogurt al. detská výživa…na obed nechodím sem najem sa až okolo 5 tej doma…ale menšiu porciu samozrejme…ako by ste mi odporučiloi zmeniť toto stravovanie alebo čo zmeniť? okolo obeda si dám ešte nejaký jogurt alebo ovocný šalát….s bielym jogurtom…niekedy si ale neodpustím kúsok čokolády…

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: