chudnutie-ako

Nevynechávajte jedlo kvôli práci!

Možno patríte k ľuďom, ktorí majú (chybný) pocit, že sa okolo nich točí naša planéta aj s celou galaxiou. Ak by niečo nevybavili, svet sa zrúti. A tak sa nechajú vtiahnuť kolotočom pracovných povinností do takého virvaru, že na jedlo nezostane čas. Možno až pri obchodnom rokovaní na obede v reštaurácii, kde je zdravá strava často problémom.

Často počúvam lamentácie o tom, ako sa nedá zdravo jesť, ako sa nedá dodržiavať pitný režim. Ale problém je práve v tom slovíčku nedá sa. Dá sa. Ale treba vynaložiť úsilie. A to je ten problém.

Riadne jedlo si môžete ráno (alebo večer) pripraviť doma. Nebudete odkázaní kupovať na benzínovej pumpe čokoládové tyčinky.

Ak je človek schopný podať úspešný pracovný výkon napríklad manažéra, má asi dosť vysoké IQ. Malo by pre takého človeka byť pomerne jednoduché pochopiť, že aj manažér je ešte stále len zviera, ktoré bude fungovať len kým ho dobre kŕmia.

Nejeden bohatý človek má doma psa a kŕmi ho drahým, zvyčajne špeciálnym žrádlom pre psov. Nie pre mačky ani nie pre papagáje. Vie, že psovi vhodná strava prospieva. Ale rovnaký človek sám seba odbije lacným fastfoodom. 

Doprajte si prestávku na jedenie a pitie. Stačí, ak si dáte budík z mobilu, aby vám každé 3 hodiny pripomenul, že teraz treba na 5 minút prestať telefonovať a vybavovať. Sadnite si a najedzte sa.

Dokonca podľa najnovších odporúčaní stačí ak si dáte len 3 jedlá denne. Raňajky, obed a večeru. Avšak v takom prípade už nič pomedzi to. Len primerané množstvo vody. 

A teraz jeden tip:

Pozor na kávu!

Káva je častou „drogou“ číslo jedna pre ľudí, ktorí prídu nalačno do práce. Ak ju popíjate, mali by ste vedieť, že káva má aj mierne anorektický efekt. Inými slovami – potlačí hlad. Vďaka nej teda prečkáte ľahko aj celé predpoludnie nalačno a nie ste hladní.

No ak celé doobedie idete nalačno, zjete v druhej polovici dňa významne viac jedla! 

To už ale nie je práve to, čo by prospievalo zdraviu.

Poviete si možno v duchu: „ten Veselý je ale baran, píše tu nezmysly, ako by som je mohol prerušiť svoju významnú prácu?“. A baran vám odpovedá: spomeňte si na fajčiarov.

  • Chcú si zapáliť a vždy si nájdu spôsob, ako na to. Ale fajčenie je droga, poďme na lepší prípad, týkajúci sa tela:
  • Keby vám do oka náhle vletela muška, bleskovo prerušíte akýkoľvek telefonát i poradu a budete si riešiť svoje oko. Alebo iný príklad:
  • Ak ste zjedli niečo nie celkom OK a prepadne vás hnačka, v tom momente nájdete spôsob, ako sa dá vaša nesmierne dôležitá práca okamžite prerušiť. Dokonca vyriešite aj problém s papierom, ak nie je.

Preto neberiem argumenty typu „nemám čas jesť“.

Nepodceňujte jedlo. Prerušte kvôli nemu svoju prácu.

So správnou stravou spravíte viac. Dá vám energiu. Pri mizernej strave sa budete doobeda kávou pokúšať zahnať slabosť. Popoludní zas kávou budete prekonávať ospalosť po nevhodnom obete. To je zlý životný štýl kriesiť sa kávou…

Akonáhle budete mať pravidelnú vhodnú stravu, začnete aj chudnúť.

Neskĺznite do výhovoriek, ktorými sami pred sebou ľudia často odsúvajú najdôležitejšie veci vo svojom živote do neznáma. Áno, vaša práca je iste súrna, ale vaše jedenie je dôležité. Dôležité je nielen pre vás, ale aj pre vašu prácu. Neodkladajte dôležité veci len preto, že vás okolnosti tlačia venovať pozornosť tým, ktoré sú iba súrne.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

3 Odpovede

  1. miro presne takto argumentujem ludom, co mi tvrdia ze v robote nemaju cas jest. urcite mate v robote fajciarov, pozri sa ako casto si robia prestavky na „jednu“, urob si vtedy prestavku aj ty a daj si nieco drobne pod zub, nemusi to byt obedova porcia kurata s ryzou, staci jogurtovy napoj a polystyrenovy chleba, balicek piskotov a trochu si odjest, trocha zeleniny, proste cokolvek pod zub….

  2. nedavno som zacala pracovat a velmi som sa bala toho, ze budem musiet hladovat.Jedavam totizto 5krat za den a ked sa nenajem som uplne nemozna.Chvilku mi sice trvalo kym si vsetci navokol zvykli na moje desat minutove prestavky kazde 3hodiny,ale teraz je to super a ja som o to spokojnejsia v praci.Ked sa chce tak sa da…

  3. ahoj ja mám dosť sedavé zamestnanie a preto sa snažím cez obednajsiu ist do mesta čo sú asi dva km od miesta mojej práce…..lebo inak sa ani nehýbem prídem domov večer a somunavená…stravujem sa asi tak že nejem tučné, jedlá snažím sa jesť tie nízkotučnejšie…ranajkujem stále väčšinou grahamové, celozrnné pečivo + káva bez cukure s miekom, desiata: ovocie, jogurt al. detská výživa…na obed nechodím sem najem sa až okolo 5 tej doma…ale menšiu porciu samozrejme…ako by ste mi odporučiloi zmeniť toto stravovanie alebo čo zmeniť? okolo obeda si dám ešte nejaký jogurt alebo ovocný šalát….s bielym jogurtom…niekedy si ale neodpustím kúsok čokolády…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.