BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Nevynechávajte jedlo kvôli práci!

Možno patríte k ľuďom, ktorí majú (chybný) pocit, že sa okolo nich točí naša planéta aj s celou galaxiou. Ak by niečo nevybavili, svet sa zrúti. A tak sa nechajú vtiahnuť kolotočom pracovných povinností do takého virvaru, že na jedlo nezostane čas. Možno až pri obchodnom rokovaní na obede v reštaurácii, kde je zdravá strava často problémom.

Často počúvam lamentácie o tom, ako sa nedá zdravo jesť, ako sa nedá dodržiavať pitný režim. Ale problém je práve v tom slovíčku nedá sa. Dá sa. Ale treba vynaložiť úsilie. A to je ten problém.

Riadne jedlo si môžete ráno (alebo večer) pripraviť doma. Nebudete odkázaní kupovať na benzínovej pumpe čokoládové tyčinky.

Ak je človek schopný podať úspešný pracovný výkon napríklad manažéra, má asi dosť vysoké IQ. Malo by pre takého človeka byť pomerne jednoduché pochopiť, že aj manažér je ešte stále len zviera, ktoré bude fungovať len kým ho dobre kŕmia.

Nejeden bohatý človek má doma psa a kŕmi ho drahým, zvyčajne špeciálnym žrádlom pre psov. Nie pre mačky ani nie pre papagáje. A určite nie tým pre ľudí. Vie, že psovi vhodná strava prospieva. Ale rovnaký človek sám seba odbije lacným fastfoodom. 

Doprajte si prestávku na jedenie a pitie. Stačí, ak si dáte budík z mobilu, aby vám pripomenul, že teraz treba na 10 minút prestať telefonovať a vybavovať. Sadnite si a najedzte sa.

A teraz jeden tip:

Pozor na kávu!

Káva je častou "drogou" číslo jedna pre ľudí, ktorí prídu nalačno do práce. Ak ju popíjate, mali by ste vedieť, že káva má aj mierne anorektický efekt. Inými slovami - potlačí hlad. Vďaka nej teda prečkáte ľahko aj celé predpoludnie nalačno a nie ste hladní.

No ak celé doobedie idete nalačno, zjete v druhej polovici dňa významne viac jedla! 

To už ale nie je práve to, čo by prospievalo zdraviu. Poviete si možno v duchu: "ten Veselý je ale baran, píše tu nezmysly, ako by som je mohol prerušiť svoju významnú prácu?". A baran vám odpovedá: spomeňte si na fajčiarov.

  • Chcú si zapáliť. Vždy si nájdu spôsob, ako na to. Ale fajčenie je droga, poďme na lepší prípad, týkajúci sa tela:
  • Keby vám do oka náhle vletela muška, bleskovo prerušíte akýkoľvek telefonát i poradu a budete si riešiť svoje oko. Alebo iný príklad:
  • Ak ste zjedli niečo nie celkom OK a objaví sa hnačka, v tom momente nájdete spôsob, ako sa dá vaša nesmierne dôležitá práca okamžite prerušiť. Dokonca vyriešite aj problém s papierom, ak nie je.

Preto neberiem argumenty typu "nemám čas jesť". Nepodceňujte jedlo. Prerušte kvôli nemu svoju prácu.

So správnou stravou spravíte viac. Dá vám energiu. Pri mizernej strave sa budete doobeda kávou pokúšať zahnať slabosť. Popoludní zas kávou budete prekonávať ospalosť po nevhodnom obete. To je zlý životný štýl kriesiť sa kávou...

Akonáhle budete mať pravidelnú vhodnú stravu, začnete aj chudnúť.

Neskĺznite do výhovoriek, ktorými sami pred sebou ľudia často odsúvajú najdôležitejšie veci vo svojom živote do neznáma. Áno, vaša práca je iste súrna, ale vaše jedenie je dôležité. Dôležité je nielen pre vás, ale aj pre vašu prácu. Neodkladajte dôležité veci len preto, že vás okolnosti tlačia venovať pozornosť tým, ktoré sú iba súrne.

Napísal
Miro Veselý 
3. júna 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.