BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pomôžu spaľovače tuku?

Zatiaľ nemáme tabletku, ktorá by sa postarala o schudnutie (kurník, tuším som práve prezradil pointu článku).

Neverte reklame. Niektoré firmy urobia všetko preto, aby vám predali svoj produkt. Vy ho vyskúšate a nasleduje veľké sklamanie. Čo z toho majú? Hmm. Tak napríklad ak to skúsi niekoľko desiatok tisíc obéznych ľudí, už aj to môže byť na zisk. Vy si možno poviete, že predsa nie je možné, aby tie firmy desiatky okov predávali niečo čo nefunguje? Ale je to možné. Sklamaní tuční si to totiž medzi sebou nepovedia. A článkom ako je tento zvyčajne neveria. 

Často ide o to, že preparáty síce istý účinok majú, ale v reklame, či v príbalovom letáku je značne zveličený.
  • Tabletka sľubuje "odstránenie chuti na sladké". Zákazník verí, že po užití prípravku nebude mať chuť na sladkosti. Prax? Bude mať na ne chuť. Možno o chĺpok menšiu, ale skoro rovnakú... V praxi to nerozoznáte.
  • Alebo vám nejaký výrobok sľúbi že páli tuk. Že je to fatburner. Zákazník verí, že po zhltnutí tabletky sa trocha zadymí a tuk sa kamsi spáli. Najlepšie cez noc. V skutočnosti sa nič také nestane. Výrobok MOŽNO zrýchli tep srdca a pri športe o pár percent tvrdšie pridáte.

Preto je dobré predtým, než si nejaký preparát kúpite, zoznámiť sa s podrobnosťami z nezávislých zdrojov.

Spravidla nepomôže radiť sa s ľuďmi, ktorí už niečo užívali. Niekto vám povie, že mu potravinový doplnok "úžasne zabral", iný zas povie že je to "celkom neúčinné". A nezmúdriete. Ostane jediná cesta, pokusy na vlastnej osobe. Prv, než zo seba spravíte pokusnú myš (mimochodom za dosť drahé peniaze) poraďte sa s lekárom o svojom zámere. Užívať výživové doplnky je vždy dobré konzultovať s lekárom - môžu obsahovať účinné látky, ktoré môžu byť v konflikte s niektorými liekmi.

Ak vám to lekár odobrí, pred kúpením preparátu sa uistite, či obsahuje dávky v účinnom množstve. Mnoho reklamou ospevovaných produktov obsahuje zanedbateľné množstvá účinných látok. Neublížia, ale ani nepomôžu... Aj medzi rovnakými preparátmi rôznych firiem sú veľké cenové rozdiely, tak si najskôr overte, či nevolíte zbytočne predražený preparát. Často býva s vysokou cenou spojené slovíčko "bio". Výrobca sľubuje, že účinná látka je získaná prírodnou a nie syntetickou cestou a že je účinnejšia. Väčšinou informácia touto vetou aj končí a vy ťažko posúdite, či je to marketingový trik, alebo fakt.

Pozrime sa teraz aspoň na niektoré najznámejšie spaľovače tuku, ktoré sa používajú pri boji s tukom. Často ich nazývajú aj fatburner. Princíp fungoavnia môže byť rôzny.

Najčastejšie sa stretnete s rôznymi formami stimulantov. Stimulujú chuť cvičiť, alebo čulosť. Zelený čaj, alebo káva sú príkladom, ako to funguje. Dajte si silnú kávu a choďte cvičiť. Získaný pocit čulosti môže pomôcť, aby ste pritvrdili. Môže to fungovať. Ale len pre zdravých a v rozumnom dávkovaní.

L-Carnitin

L-Carnitin pomáha zvýšiť spotrebu kyslíka pri cvičení, a tak pomáha prostredníctvom vyššieho výdaja energie odbúravať aj tuk. Dôležité je slovíčko pri cvičení. L-Carnitin preto používajte len v prípade, že naozaj cvičíte. Napríklad pred rchlou prechádzkou.

Hmm. Tu a tam presakujú aj informácie o tom, že l-carnitin nemusí byť celkom bezpečný. Inokedy zas príde vlna odporúčaní, ako pomáha srdcu. A tak nie je ľahké sa v tom vyznať. V súčasnosti sa teda prikláňam skôr k tomu nepoužívať ho.

Účinná dávka sa líši podľa rôznych autorov, najčastejšie sa odporúča prijímať 500 až 1000 miligramov pol hodinu pred cvičením. Alebo 2× denne po pol grame. Také dávkovanie už nie je celkom lacný špás. Chvíľu potrvá nájsť vhodný preparát, ktorý nie je drasticky predražený,

Menšie dávky (pod 500 miligramov denne) nebudú mať žiaden účinok. Pritom na trhu je veľa doplnkov ktoré obsahujú desatinu účinnej dávky ba aj menej. Nekupujte ich.

O prípravku L-Carnitin sa ani samotní športovci ešte nedohodli, či ho považujú za účinný, alebo za neúčinný.

S veľkou pravdepodobnosťou je to individuálne. Na niekoho pôsobí tak, že ho povzbudí k ostrejšiemu cvičeniu, iní borci zas ani po užití veľkých dávok necítia žiaden rozdiel. Preto si budete musieť sami skúsiť, či tento nie celkom lacný špás za to stojí... Ak vám funguje (zvýši výkon, zlepší chuť športovať, viac sa spotíte) potom sa asi oplatí.

A či funguje ako placebo, alebo inak? Veď je to jedno. Ak cítite výsledky, asi stojí za to platiť. Aj keby ten biely prášok nerobil vôbec nič, len to, že po ňom pôjdete cvičiť.

Ak už L-Carnitin chcete kúpiť, spravte si prepočet, koľko vás bude stáť jedna denná dávka. Rozdiely medzi výrobcami a rôznymi produktmi sú dramatické.

Chróm

Ani v prípade chrómu nie je jasno, či účinkuje, alebo nie. Predpokladá sa, že chróm - pikolinát by mal byť schopný mierne tlmiť pocit hladu, alebo dokonca zmierňovať chuť na sladké. Účinná dávka je veľmi široká, 50 mikrogramov denne by mohlo byť na úžitok a nemalo by určite ublížiť. Niektorí výrobcovia odporúčajú dávky 100 mikrogramov, krátkodobo až 200.

Aj tu očakávajte radšej žiadny účinok, ako by ste podľahli tlaku reklamy. Nečakajte, že po zhltnutí tabletky sa niečo zmení. Všetko zostane: chuť jesť, chuť na sladké. Po dlhšom užívaní možno pocítite, že vaše chute sa zmierňujú, ale môj názor (a skúsenosť) je iná. Ak sa nejaký čas budete venovať zdravej strave, zvyknete si na to a chute sa stratia aj bez chrómu.

V začiatkoch chudnutia som chróm užíval. Dúfal som, že by mohol pomôcť. Nemyslím si, že niečo robil. Ale jedna vec pomohla - vkladal som si s tými tabletkami do úst nádej a túžbu schudnúť. Dúfal som. Chcel som. Platil som drahý chróm. Tak si predsa nedám krémeš. A to fungovalo.

Cena chrómu je relatívne nízka a tak ho môžete používať (ak vám to odsúhlasí lekár). Ale zrejme nemá zmysel.

Jód (Kelp)

Ďalším z doplnkov, ktoré by mohli pri napomáhať pri chudnutí je jód. Je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Tá produkuje hormóny, ktoré môžu regulovať okrem mnohých iných vecí aj našu hmotnosť.

LENŽE

To, že jód je dôležitý ešte neznamená, že ho máte štopať ako kŕmna hus rožky. Napráklad soľ u nás je jodidovaná. To zvyčajne s normálnym prísunom jódu v strave stačí.

Denná dávka sa pohybuje v dosť širokom rozpätí, najčastejšie sa uvádza 150 mikrogramov, to však závisí na tom, kde človek žije a čo jedáva. Jód je jedným z dôvodov, prečo sa odporúča jesť pravidelne morské ryby. Napríklad treska v množstve asi 200 gramov pokryje celodennú potrebu jódu. Morské riasy sú tiež vynikajúcim zdrojom jódu.

Niektorí tuční ľudia si myslia, že majú určite poruchu funkcie štítnej žľazy. V praxi je oveľa pravdepodobnejšie, že proste chybne jedia. Umelo zvyšovať prísun jódu tabletkami môže byť veľmi nebezpečné.

Užívanie jódu odporúčam konzultovať s lekárom. Nenaleťte lákavým článkom.

Kofeín, taurín

V mnohých prípravkoch, ktoré sú označené, ako spaľovače tuku býva podstatnou súčasťou zloženia kofeín. Má stimulačné účinky a ak vo vás vyvolá potrebu "viac pobehovať" a "byť čulejšími", spôsobí to aj väčší energetický výdaj. Môže navodiť akčnejšiu náladu pred odchodom do fitcentra, čo nie je celkom zlý nápad.

Pozor však, niekto môže po kofeíne mať ťažkosti so srdcom, zvýšený tlak, alebo nespavosť. Overte si preto dávkovanie kofeínu na jednu dávku. Okolo 120 miligramov je dávka zodpovedajúca veľmi silnej káve. Preto nepoužívajte kávu alebo kolu spolu s takým preparátom, pretože účinok by sa zrátal.

Užívanie konzultujte so svojím srdcom a rozumom. Niektoré kofeínové preparáty pre kulturistov sú tak vysoko dávkované, že v lepšom prípade nebudete spať po celú noc.

Najlepší spaľovač tuku

Kyslík. Teda plyn. Tento plyn sa podieľa na pálení tuku, ak robíte vhodný šport. Šport v miernom zaťažení, kedy síce už trocha mocnejšie dýchate, ale stále ste v miernej záťaži.

  • Rýchla chôdza,
  • bicyklovanie,
  • plávanie.

Taký pohyb môžete vytrvalo robiť aj hodinu či dve. Práve dýchanie umožní, že aj tukové zásoby sa po troške a neochotne začnú meniť na energiu.

Akosi tuším, že tí, čo ste chceli článok so zoznamom spaľovačov tuku ste sklamaní.

Avšak zvážte to. Mesačne môžete investovať niekoľko sto eur do výživových doplnkov. Viem, sú to peniaze pre väčšinu z nás nedostupné. Ale je dosť ľudí, ktorí by si to mohli dovoliť. A aj to skúsili. Akurát akosi neschudli.

Chudnutie nie je o tom, že vy zaplatíte a niekto vás schudne. 

Avšak ak radi čítate lži, môžete si posrieť iné články. Senzačných a lákavých článkov o spaľovačoch tuku je plný internet. Držte si peňaženku!

Napísal
Miro Veselý 
9. decembra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.