chudnutie-ako

Pomôžu spaľovače tuku?

Zatiaľ nemáme tabletku, ktorá by sa postarala o schudnutie (kurník, tuším som práve prezradil pointu článku).

Neverte reklame. Niektoré firmy urobia všetko preto, aby vám predali svoj produkt. Vy ho vyskúšate a nasleduje veľké sklamanie. Čo z toho majú? Hmm. Tak napríklad ak to skúsi niekoľko desiatok tisíc obéznych ľudí, už aj to môže byť na zisk. Vy si možno poviete, že predsa nie je možné, aby tie firmy desiatky okov predávali niečo čo nefunguje? Ale je to možné. Sklamaní tuční si to totiž medzi sebou nepovedia. A článkom ako je tento zvyčajne neveria. 

Často ide o to, že preparáty síce istý účinok majú, ale v reklame, či v príbalovom letáku je značne zveličený.
 • Tabletka sľubuje „odstránenie chuti na sladké“. Zákazník verí, že po užití prípravku nebude mať chuť na sladkosti. Prax? Bude mať na ne chuť. Možno o chĺpok menšiu, ale skoro rovnakú… V praxi to nerozoznáte.
 • Alebo vám nejaký výrobok sľúbi že páli tuk. Že je to fatburner. Zákazník verí, že po zhltnutí tabletky sa trocha zadymí a tuk sa kamsi spáli. Najlepšie cez noc. V skutočnosti sa nič také nestane. Výrobok MOŽNO zrýchli tep srdca a pri športe o pár percent tvrdšie pridáte.

Preto je dobré predtým, než si nejaký preparát kúpite, zoznámiť sa s podrobnosťami z nezávislých zdrojov.

Spravidla nepomôže radiť sa s ľuďmi, ktorí už niečo užívali. Niekto vám povie, že mu potravinový doplnok „úžasne zabral“, iný zas povie že je to „celkom neúčinné“. A nezmúdriete. Ostane jediná cesta, pokusy na vlastnej osobe. Prv, než zo seba spravíte pokusnú myš (mimochodom za dosť drahé peniaze) poraďte sa s lekárom o svojom zámere. Užívať výživové doplnky je vždy dobré konzultovať s lekárom – môžu obsahovať účinné látky, ktoré môžu byť v konflikte s niektorými liekmi.

Ak vám to lekár odobrí, pred kúpením preparátu sa uistite, či obsahuje dávky v účinnom množstve. Mnoho reklamou ospevovaných produktov obsahuje zanedbateľné množstvá účinných látok. Neublížia, ale ani nepomôžu… Aj medzi rovnakými preparátmi rôznych firiem sú veľké cenové rozdiely, tak si najskôr overte, či nevolíte zbytočne predražený preparát. Často býva s vysokou cenou spojené slovíčko „bio“. Výrobca sľubuje, že účinná látka je získaná prírodnou a nie syntetickou cestou a že je účinnejšia. Väčšinou informácia touto vetou aj končí a vy ťažko posúdite, či je to marketingový trik, alebo fakt.

Pozrime sa teraz aspoň na niektoré najznámejšie spaľovače tuku, ktoré sa používajú pri boji s tukom. Často ich nazývajú aj fatburner. Princíp fungoavnia môže byť rôzny.

Najčastejšie sa stretnete s rôznymi formami stimulantov. Stimulujú chuť cvičiť, alebo čulosť. Zelený čaj, alebo káva sú príkladom, ako to funguje. Dajte si silnú kávu a choďte cvičiť. Získaný pocit čulosti môže pomôcť, aby ste pritvrdili. Môže to fungovať. Ale len pre zdravých a v rozumnom dávkovaní.

L-Carnitin

L-Carnitin pomáha zvýšiť spotrebu kyslíka pri cvičení, a tak pomáha prostredníctvom vyššieho výdaja energie odbúravať aj tuk. Dôležité je slovíčko pri cvičení. L-Carnitin preto používajte len v prípade, že naozaj cvičíte. Napríklad pred rchlou prechádzkou.

Hmm. Tu a tam presakujú aj informácie o tom, že l-carnitin nemusí byť celkom bezpečný. Inokedy zas príde vlna odporúčaní, ako pomáha srdcu. A tak nie je ľahké sa v tom vyznať. V súčasnosti sa teda prikláňam skôr k tomu nepoužívať ho.

Účinná dávka sa líši podľa rôznych autorov, najčastejšie sa odporúča prijímať 500 až 1000 miligramov pol hodinu pred cvičením. Alebo 2× denne po pol grame. Také dávkovanie už nie je celkom lacný špás. Chvíľu potrvá nájsť vhodný preparát, ktorý nie je drasticky predražený,

Menšie dávky (pod 500 miligramov denne) nebudú mať žiaden účinok. Pritom na trhu je veľa doplnkov ktoré obsahujú desatinu účinnej dávky ba aj menej. Nekupujte ich.

O prípravku L-Carnitin sa ani samotní športovci ešte nedohodli, či ho považujú za účinný, alebo za neúčinný.

S veľkou pravdepodobnosťou je to individuálne. Na niekoho pôsobí tak, že ho povzbudí k ostrejšiemu cvičeniu, iní borci zas ani po užití veľkých dávok necítia žiaden rozdiel. Preto si budete musieť sami skúsiť, či tento nie celkom lacný špás za to stojí… Ak vám funguje (zvýši výkon, zlepší chuť športovať, viac sa spotíte) potom sa asi oplatí.

A či funguje ako placebo, alebo inak? Veď je to jedno. Ak cítite výsledky, asi stojí za to platiť. Aj keby ten biely prášok nerobil vôbec nič, len to, že po ňom pôjdete cvičiť.

Ak už L-Carnitin chcete kúpiť, spravte si prepočet, koľko vás bude stáť jedna denná dávka. Rozdiely medzi výrobcami a rôznymi produktmi sú dramatické.

Chróm

Ani v prípade chrómu nie je jasno, či účinkuje, alebo nie. Predpokladá sa, že chróm – pikolinát by mal byť schopný mierne tlmiť pocit hladu, alebo dokonca zmierňovať chuť na sladké. Účinná dávka je veľmi široká, 50 mikrogramov denne by mohlo byť na úžitok a nemalo by určite ublížiť. Niektorí výrobcovia odporúčajú dávky 100 mikrogramov, krátkodobo až 200.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Aj tu očakávajte radšej žiadny účinok, ako by ste podľahli tlaku reklamy. Nečakajte, že po zhltnutí tabletky sa niečo zmení. Všetko zostane: chuť jesť, chuť na sladké. Po dlhšom užívaní možno pocítite, že vaše chute sa zmierňujú, ale môj názor (a skúsenosť) je iná. Ak sa nejaký čas budete venovať zdravej strave, zvyknete si na to a chute sa stratia aj bez chrómu.

V začiatkoch chudnutia som chróm užíval. Dúfal som, že by mohol pomôcť. Nemyslím si, že niečo robil. Ale jedna vec pomohla – vkladal som si s tými tabletkami do úst nádej a túžbu schudnúť. Dúfal som. Chcel som. Platil som drahý chróm. Tak si predsa nedám krémeš. A to fungovalo.

Cena chrómu je relatívne nízka a tak ho môžete používať (ak vám to odsúhlasí lekár). Ale zrejme nemá zmysel.

Jód (Kelp)

Ďalším z doplnkov, ktoré by mohli pri napomáhať pri chudnutí je jód. Je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Tá produkuje hormóny, ktoré môžu regulovať okrem mnohých iných vecí aj našu hmotnosť.

LENŽE

To, že jód je dôležitý ešte neznamená, že ho máte štopať ako kŕmna hus rožky. Napráklad soľ u nás je jodidovaná. To zvyčajne s normálnym prísunom jódu v strave stačí.

Denná dávka sa pohybuje v dosť širokom rozpätí, najčastejšie sa uvádza 150 mikrogramov, to však závisí na tom, kde človek žije a čo jedáva. Jód je jedným z dôvodov, prečo sa odporúča jesť pravidelne morské ryby. Napríklad treska v množstve asi 200 gramov pokryje celodennú potrebu jódu. Morské riasy sú tiež vynikajúcim zdrojom jódu.

Niektorí tuční ľudia si myslia, že majú určite poruchu funkcie štítnej žľazy. V praxi je oveľa pravdepodobnejšie, že proste chybne jedia. Umelo zvyšovať prísun jódu tabletkami môže byť veľmi nebezpečné.

Užívanie jódu odporúčam konzultovať s lekárom. Nenaleťte lákavým článkom.

Kofeín, taurín

V mnohých prípravkoch, ktoré sú označené, ako spaľovače tuku býva podstatnou súčasťou zloženia kofeín. Má stimulačné účinky a ak vo vás vyvolá potrebu „viac pobehovať“ a „byť čulejšími“, spôsobí to aj väčší energetický výdaj. Môže navodiť akčnejšiu náladu pred odchodom do fitcentra, čo nie je celkom zlý nápad.

Pozor však, niekto môže po kofeíne mať ťažkosti so srdcom, zvýšený tlak, alebo nespavosť. Overte si preto dávkovanie kofeínu na jednu dávku. Okolo 120 miligramov je dávka zodpovedajúca veľmi silnej káve. Preto nepoužívajte kávu alebo kolu spolu s takým preparátom, pretože účinok by sa zrátal.

Užívanie konzultujte so svojím srdcom a rozumom. Niektoré kofeínové preparáty pre kulturistov sú tak vysoko dávkované, že v lepšom prípade nebudete spať po celú noc.

Najlepší spaľovač tuku

Kyslík. Teda plyn. Tento plyn sa podieľa na pálení tuku, ak robíte vhodný šport. Šport v miernom zaťažení, kedy síce už trocha mocnejšie dýchate, ale stále ste v miernej záťaži.

 • Rýchla chôdza,
 • bicyklovanie,
 • plávanie.

Taký pohyb môžete vytrvalo robiť aj hodinu či dve. Práve dýchanie umožní, že aj tukové zásoby sa po troške a neochotne začnú meniť na energiu.

Akosi tuším, že tí, čo ste chceli článok so zoznamom spaľovačov tuku ste sklamaní.

Avšak zvážte to. Mesačne môžete investovať niekoľko sto eur do výživových doplnkov. Viem, sú to peniaze pre väčšinu z nás nedostupné. Ale je dosť ľudí, ktorí by si to mohli dovoliť. A aj to skúsili. Akurát akosi neschudli.

Chudnutie nie je o tom, že vy zaplatíte a niekto vás schudne. 

Avšak ak radi čítate lži, môžete si posrieť iné články. Senzačných a lákavých článkov o spaľovačoch tuku je plný internet. Držte si peňaženku!

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

129 Odpovedí

 1. k chromu by som doplnil, ze jeho ucinok resp pomoc pri chudnuti je v tom, ze pomaha stabilizovat hladinu cukru v krvi. normalne po prijme cukrov s vysokum GI sa zvysi jeho hladina v krvi, nasledne stupne hladina inzulinu (ktory mimo ineho aj podporuje ukladanie tuku), ktory sa zase snazi hladinu cukru znizit…to ma za nasledok zase nizku hladinu cukru v krvi, co sposobuje este vacsiu chut na sladke. chrom sa snazi prave tieto vykyvy hladiny cukru „stabilizovat“ resp aby neboly take skokove….cim znizuje neodolatelnu chut na sladke. ale kde nie je „vola“, tam chrom nepomoze :)

 2. ja si davam kazdy den jednu tabletku chromu a urcite mam tak najmenej o 100 percent mensiu chut na sladke ako predtym.myslim ze je to celkom dobry doplnok stravy.

 3. Na L carnitin mozem zatial povedat len dobre slova…ale je to tak ako bolo pisane..treba cvicit inak nema ucinok,a je to aj dost financne narocne.

 4. Mám jeden problém, ktorý ma dosť trápi, ale neviem ho vyriešiť. Dosť často sa mi stáva, že ma v noci prepadne ukrutný hlad.Je to taký pocit, len sa prehadzuješ v posteli a nie a nie spať. Do rána je ďaleko. Potom sa stane že ráno sa mi zasa nechce vstať. Snažím sa to riešiť paradajkou, pomarančom, jablkom, ale nie vždy to pomôže. V tom prípade si dám aj rožok s maslom a medom a potom som spokojná.Viem, že v noci sa jesť nemá, ale čo s tým. Videla som na tejto stránke aj spalovače tukov na noc, ale tomu by som sa najradčej vyhla. Neviem prísť na to, čo robím zle. Hladná spať nejdem, večer sa neprejedám. Keď nespím o tredej hodine ráno, mám sa už radšej naraňajkovať alebo čo. Daniela

 5. Daniela: A ako sa stravuješ cez deň? Papáš všetko, čo organizmus potrebuje???

  Stano: Je pravda, že nezáleží na výrobcovi? Alebo máš dobrú skúsenosť len s jedným konkrétnym?

 6. Daniela: presne ako píše Zora, chybu treba hľadať cez deň. Ja ale doplním, že aj ja mávam občas v noci záchvaty aj dnes – vždy keď spravím diétne chyby najmäpri večeri (veľa sacharidov). Potom to riešim tak, že na ten účel mám pripravené niečo, čo zaberie. Veľmi sa mi osvedčili raňajkové cereálie, ale MUSIA byť tie drahé, s obsahom asi do 2% tuku a nesladené! Tých si dám čo možno najmenej a zapijem pár glgami vody. Sýtivé to je celkom obstojne a hlavne rýchle, nech sa neprebudím. A v súčasnosti dosť posilňujem a tak si v takom prípade dávam proteínový koncentrát v dávke asi 15 až 20 gramov čistý proteín + pohár vody. „Úľava“ je okamžitá, cena dosť mrzutá. Rozhodne by som bol veľmi opatrný tlačiť rožok s maslom, to je skôr výrazne menej vhodná kombinácia na noc.

  Spaľovače tukov – tu pozor! Sú to spravidla riešenia, ktoré sa používajú pri športe, ich hlavný účinok býva postavený na stimulácii. Po užití by človek mal mať chuť ísť a cvičiť do bezvedomia (preháňam). Lacné som testoval, vyhodené prachy. Teraz som objednal jeden sakra drahý, ak bude dobrý, určite sa zmienim v článku. Nie skôr, ako za mesiac. Ale spaľovače tuku nie sú niečo, čo shltneš a páli to tuk samo od seba :-)

 7. No práve asi v tom čo jem cez deň bude nejaká chyba. Zeleniny zjem cez deň asi dosť, ale to ostatné neviem či má takú výživnú hodnotu ako by bolo potrebné. Zdá sa mi, že pri tom množstve čo zjem je to málo. Som hypertonička a lekárkou mám predpísanú neslanú, beztukovú a nesladkú dietu. Všetky tieto zložky jem obmedzene. Pravidelne som sledovaná lekárkou, robia mi rozbor krvi a je to tak, že beriem len jeden liek. Bez dodržiavania pravidiel, by som už jedla niečo na zníženie chalesterolu a podobne. Pravidelne cvičím 2 x do týždňa a každé ráno 1/2 hodinu kráčam do roboty. Mám sedavé zamestnanie. Mám najmenej 20 kg nadváhu a vek nad 50 rokov.

  Na tie spalovače sa pýtam preto, lebo som to už vyskúšala a moc dobré to nebolo. Nemala som chuť nielen na sladké, ale na nič, tak som jedla len preto, lebo bol obed, alebo som si už myslela, že je to potrebné. A jasné, že ak som schudla, zasa som to nabrala.

  Večer jedávam asi okolo 7,00 hod. Teraz je to zelenina asi väčšia kompótová myska, kúsok chleba so syrom, alebo vajíčko, alebo párka. Okolo 9,00 hod. zjem jedno jablko a okolo 10,00 pohár kefíru. Večer už moc nepijem, lebo sa zasa zobúdzam, aby som išla na záchod, ale vtedy v pohode zaspím znovu. Neviem, či je toto dobré.
  Ďakujem za všetky odpovede, prajem príjemný deň Daniela

 8. Daniela: lioeky na zníženie tlaku vedú k nadváhe, ak človek neobmedzí príjem energie. Určite neodporúčam ani uvažovať o fat burneroch, tie spravidla obsahujú látky na nabudenie, ktoré pracujú práve na zvýšení tlaku krvi…

  Večer sa oplatí nepiť, to je v poriadku. Mali by ste si potraviny vážiť aspoň pár dní a výsledky prepočítavať cez energetické tabuľky. Už po prvom dni budete vedieť, čo sa deje.

  Ak máte chuť debatovať, odporúčam využiť na to fórum, toto je diskusia k článkom. http://www.chudnutie-ako.sk/forum/

 9. Ja som počula a aj užívam ako prírodné spaľovače tuku jablčný ocot (ráno na lačno, len 14 dní) alebo aj preslávenú kombuchu ( po kúre s octom). Co vy na to ? Cítim sa fajn, ale neviem posúdiť či to naozaj môže podporiť chudnutie.

 10. Mirka: nemôže. Ocot by mohol veľmi málo ale spomaliť trávenie a tým znížiť glykemický index. Podľa mňa sú to vyhodené peniaze. Kombucha – hmm. Sláva preveliká, výsledky neznáme. Nepoznám nikoho, komu by kombucha akokoľvek pomohla, ale všetci ju velebia. Myslím, že len preto, že sa zvykne velebiť.

 11. K jablcnemu octu mozem povedat len tolko ze ho pijem prvy tyzden a sxhudol som 2 kila hura len tak dalej

 12. rišo: chces povedat, ze nic ine nerobis len pijes ocot a chudnes? tak isto sa stravujes a schudol si dve kila? to sa mi dako nezda…

 13. čo hovoríte na Up Slim? Obsahuje akdeco, medzi iným aj gram L-carnitínu. Neskúšala som zatiaľ, odrádza ma iba dosť veľký obsah kofeínu (nič pre ľudí s vysokým tlakom). Ja mám síce nízky, ale nevidí sa mi to 3krát zdravé.

 14. Ayleen: Podľa tých dvoch uvedených zložiek – určite sa odporúča užívať pri športových aktivitách, inak nemá účinok. A ako rada dodávam :), potom je otázne, čo má ten kladný vplyv na chudnutie – suplement alebo vyšší výdaj energie?
  Ale je fakt pravda, že na účinkoch L-karnitínu sa ani mnohí ľudia „z brandže“ stále nedohodli…
  Čo sa týka týchto doplnkov, ja dávam zelenú radšej mono prípravku, nie takýmto „lekárňovým“ komplexným (kofeín, zelený čaj, kadejaká bylina sem, bylina tam…)
  S L-karntínom mám skúsenosť, čo do výkonnosti výbornú (ovšem búšenie srdca na začiatku trošku vystrašilo), na iný účinok som testovala príliš krátko, takže sa pohrávam s myšlienkou znovu si ho „naordinovať“, tentokrát v dlhšom trvaní.

 15. Zora W.: Samozrejme, že svičenie musí byť, bez toho to nemá zmysel. Veď to píšu na všetkých takýchto výrpbkoch. Ja sa pohrávam s myšlienkou na l -Carnitin, ale neviem, či to stojí za tie peniaze. Krátkodobo to nemá význam a dlhodobo to ide do peňazí.

 16. Ayleen: ťažko povedať. takých slim prípravkov je veľa. gram karnitínu je dobrá dávka, kofeín je asi lacnejší z kávy. ja som zatiaľ otestoval dosť veľa spalovačov zo zvedavosti a žiaden ma ani trocha nepresvedčil.

 17. Ayleen: Keď vydržíš pár týždňov (mesiacov), mohla by som ti „podať info“, ako zaúčinkoval/nezaúčinkoval L-karnitín na mňa. Ale ak zoberiem navyše jeho individuálny účinok, tak neviem neviem… Tento týždeň si ho idem kúpiť. Hádam ani nemusím podotknúť, že 4x do týždňa mám fitko. Zaumienila som si, že (zase raz) sa pustím do rysovania (ale to je už trošku o inom).
  Inak, samozrejme, stále zostávam len pri jednom jedinom odporúčaní na chudnutie: znížiť príjem/zvýšiť výdaj, viac ako 70% úspechu spočíva práve v úprave stravy.

 18. Leiluska:rano na lacno 2 pol.lyzice s 2 deci cistej vody po pol hodke ranajky(nie klobasu),obed normalne vecer nejaka zelenina musim dodat ze ked sa budes kamaratit s bicyklom a koliesk.korculami tak je to ok ja som zacinal ked som mal 84 a po 11 dnoch mam 80 tak skus

 19. riso: a ako to chuti? viem ze spoluziacka ho pila a skoro sa z toho povracala… davala si ho s dzusom… nevies preco to ma vobec taky ucinok? ze sa da chudnut tym ze vypijes nieco kysle pred ranajkami?

 20. leiluska a riso: Trošku sa zamontujem do vášho rozhovoru :)
  Kyslé znižuje glykemický index…
  (takže nie iba jablčný ocot, ale aj normálny ocot – ešte lepšie citrónová šťava, kyslá kapusta).
  Ale nielen pre jeho chuť ho málokto znesie dlhodobo užívať. Osobne som s ním nemala žiadne výsledky (pred xy rokmi, xi).

 21. TO MIRO VESELÝ : čO SA TýKA KOMBUCHY, POMáHA A RIADNE. čO SA TýKA CHUDNUTIA, TAK VýRAZNE NEPôSOBí…. ALE SLáVA JEJ PATRí ZASLúžENE… CHUDNE SA TOTIž INýM SPôSOBOM… ODKYSLENíM ORGANIZMU (JEDEN ZO SPôSOBOV STRATY HMOTNOSTI )SA VEĽA NAPRAVí… ALE NA TO TU VEĽA ĽUDí NEMá DOSTATOK SíL… VíťAZí POHODLNOSť NIE LEN V TELESNEJ AKTIVITE, ALE AJ V STRAVOVANí A KAžDý SA SPOLIEHA LEN NA NEJAKé PREPARáTY S OBROVSKOU REKLAMOU… TO VšAK NESTAčí.

 22. CATWITHALL: aj okolo kombuchy je viac slov ako skutkov. počúvam o nej už asi 30 rokov superlatívy. vždy pár mesiacov od niekoho. potom už nikdy viac ani píp. keby spôsobila len zlomok toho, čo sa sľubuje, mnoho ľudí by ju pestovalo a užívalo celkom trvale. prečo by prestávali s užívaním toho, čo im prospieva?

 23. Daniela a spol: Už pred rokmi som prečítala čo to o carnitíne, lecitíne i ďalších prípravkoch podporujúcich spaľovanie tuku, ale podľa mojich skúseností nemajú žiadny výraznejší účinok. Skôr som bola dôslednejšia pri dodržiavaní diéty, keď som už vyhodila toľko peňazí. Takže som aj schudla. Ale to som schudla vždy, keď som sa na to dala. Vždy som však aj pribrala. Ale aj ten pol rok, čo som bola stíhlejšia stál za to.

 24. Milá Gabi, je to presne ako píšeš, to je aj môj prípad. Preto sa aj ja pokúšam o schudnutie znova a znova, lebo viem ako sa cítim keď mám tých kg menej. Je to krásney pocit. A verím, že raz najdem taký spôsob, že si dobrú váhu aj udržím a bez tých rôznych pomocníkov v podobe tabletiek a kvapiek, náplastí, ktoré u mňa aj tak nefungujú. Momentálne chudnem za pomoci tejto stránky, Mira a ostatných a celkom sa mi darí. Daniela

 25. Píšete tu nezmysly, kedy akú tabletku užiť, a pritom nikto poriadne necvičí. Bez pohybu – aj keď sa na hlavy postavíte a budete jesť len surovu zeleninu – nikdy nebudete dlhodobo zdravo a štíhlo vyzerať a hmotnosť naberiete. Tabletky su hluposť, a to akekoľvek, len alibisticky odvádzajú pozornosť od podstaty veci – športu. Skuste si dať večer 20 minut behu a je z Vas krásny človek! Moja skúsenosť – tiež som bojovala s 90 kilogramami…A dosť dlho neúspešne…

 26. Janka: hm, dovol aby som ta opravila – clovek s nadvahou 30-40kg behat nebude a ani by nemal, pretoze by si znicil klby. to je za prve. za druhe, mozes behat aj tri hodiny, pokial nezmeni dotycny stravovanie, nepomoze mu to… zaklad je zmenit stravovanie. nehovorim ze sport je zly, ja ho uznavam, ale tu su ludia s vysokou nadvahou a najprv si musia zmenit jedalnicek a trochu ubrat, aby si pri sporte neublizili… beh je super vec, ale na klby veru nie… to treba brat trochu z ineho pohladu…
  a nemyslim ze sa tu propaguju tabletky, ide len o doplnok stravy, ked uz. zakladom tejto stranky je skor naviest ludi na spravne stravovanie a zdravy zivotny styl…
  ale toto je mirkova stranka, takze ony by sa mal k tomu vyjadrit – toto je moj nazor…

 27. Janka: zjavne si nečítala ani len článok, na ktorý reaguješ. neradím v ňom predsa užívanie tabletiek, ako formu chudnutia.

 28. Súhlasím s leiluskou. Šport v akejkolvek podobe je fajn, ale v prvom rade je to strava, ktorú treba upraviť. Žiadne drastické diéty a abnormálne obmedzovania sa. Ja mám 30 kg nadváhu, kĺby v prdeli. Bojujem s tým už velmi dlho, Chodila som cvičiť. Mala som vypracovaný osobitny program. Samozrejme pred cvicenim L-carnitin-urýchluje spalovanie. Po 3 mesiacoch som schudla max. 1 kg ale 6 cm v obvode. Opät depka. 1 kg sa mi zdalo velmi malo. Je pravda, ze upravenu stravu som nejako extra nedodržiavala, ale obmedzila som sladkosti, max. 3 hod. pred spankom som mala posledne jedlo, takže na to aku nemam pevnu vôlu, som na seba hrda. Takže moj momentalny stav je, ze stale mam 30 kg nadvahu, moja praca je naročna na čas, takže nejake cvičenie – som rada, že dokážem aspoň večer vypnúť. Poradte mi, už ma to nebaví…

 29. Daniela: Prosim ta napis mi nazvy tych spalovacov tukov, co si uzivala. Aj ja sa snazim schudnut a vyskusat nieco nove!!!

  Dakujem Simona

 30. Caute. Ja osobne beriem carnitin 3-4g denne a bez problemov som dal dole 7 kg za mesiac.Citim sa dobre a na carnitin nemozem povedat nic zle.
  V minulosti som skusal chromium, fat burner a carnitin naraz a dal som dole 13 kg za mesiac ale treba si uvedomit ze bez cvicenia to nejde :-)

 31. Ja sa chcem len spytat,ako dlho asi trva {optimalny cas}kym schudne clovek 1 kg. tuku. {nie 1 kg z hmotnosti ale tuku}.

 32. Chcem sa este spytat, ako je najlepsie cvivit, aby clovek schudol ten tuk, alebo aby ho zmenil na svaly. Ci ma najskor byciklovat asi 40 min {aerobna faza}a potom posilovat{ako asi dlho, a ci staci aj doma bez strojov len vlastnou zatazou tela alebo na fitlopte} alebo ci staci len 5 min rozcvicka a najaky Pilates. Lebo je mi jasne, ze musim jest menej ale ako je najlepsie cvicit, aby clovek nestratil len zo svojej hmotnosti {cize aj svaly} ale hlavne ten tuk.

 33. frilo: tuk sa na svaly naozaj nezmeni, to sa len tak v skratke hovori. Tuk sa musi spalit a svaly vybudovat. Posilovanie je super, ale je lepsie ho oddelit od aerobnej aktivity a ak uz spolu, tak najprv posilovanie a potom aerobne. Doma cvic s vlastnym telom alebo loptou, je to lepsie ako nic a ak si zaciatocnik (zaciatocnicka?), daj si poradit vo fitnesku. Kratke rozohriatie, potom Pilates a potom aerobne cvicenie je mozna kombinacia. Dolezity je aj prijem bielkovin, aby sa tie svaly mali z coho budovat.

 34. frilo: zákjladom je diéta. k tomu je fajn aeróbne cvičenie a ak sú ti po chuti svaly (čo len odporúčam) pridaj posilňovňu. všetko by malo začať pod dohľadom trénera, aby si neriskoval úraz

 35. Miro,rada by som sa ťa opytala čo si myslíš o pyruátoch ako o doplnkoch výživy. Zora C. to odporúčala v nejakom článku. Ďakujem

 36. Čaute!
  Snažím sa jesť 5x denne v menších množstvách. Pravideľne cvičím. 2x do týždňa aerobic a kalanetiku, 4x do týždňa beh 25 minút+stepper+výstep+fitlopta. Nemám nadváhu, mám už roky problém s veľkým zadkom, stehnami a lýtkami. Nemôžem sa toho zbaviť. Pred 4 dňami som začala užívať spaľovač tuku „Max LEAN“ a zisťujem, že mi začalo strašne chutiť jesť, takže fakt nechápem.
  Poraďte!

 37. Jana: je možné, že máš veľký výkon a potom aj nárok na vyššiu spotrebu. pri takej aktivite sa neboj kvalitne jesť tak, aby si chudla len veľmi pomaly. ale stehná a lýtka môžu byť dané aj geneticky a v takom prípade ich asi nezmeníš diétou, ani cvičením…

 38. Ahoj Mirko!
  Ďakujem za odpoveď. Bojím sa nejako veľa jesť. Mohol by si mi uviesť príklad nejakého jedálnička na 1 deň. Akoby to malo podľa teba asi vyzerať.
  Myslíš ale, že ten spaľovač mi môže spôsobovať, že som stále hladná?

 39. Anonym: kofeín zrýchli metabolizmus, omega3 (rybací olej a podobné) pomôžu chudnúť ale nie sú spaľovačom

 40. Jana: pozri si sekciu racionálna výživa. ak ješ menej ako treba, hlad je prirodzený

 41. Čo to znamená, že zrýchli metablolizmus ? Znamená to, že schudnem alebo priberiem ?

 42. Rachotilko: rýchlejší metabolizmus znamená chudnutie. ale chudnutie sa dostaví LEN v prípade, že zješ menej, ako telo potrebuje.

 43. Mirko, dovolím si popísať ti môj denný jedálniček:
  Ráno: 07.30 káva s mliekom (bez cukru)+zelený čaj+čistiaci čaj
  rožok+syr+šunka+paradajka+paprika
  +voda
  Desiata:09.30 rožok+syr+šunka…,trocha tvarohu s medom (asi tak štvrtku), niekedy jablko (banán al. jablko)
  +voda+ovocný čaj+džus
  Obed: delím si ho na polovicu
  12.00 napr. Kuracie prsia+ryža, ale len polku pŕs a ryže
  +voda
  14.00 dojedám obed z 12.00
  +voda
  16.30 napr. cestoviny
  +čistiaci čaj+voda
  18.00 cvičenia cca hodinu a pol.
  Pri cvičení stále pijem čistú vodu.
  Potom sa snažím už nejesť.
  Kde robím chybu.
  V páse som veľmi štíhla, ale tie boky!!!
  Váha: 55kg, výška:160 cm, pás:63 cm, boky: 98 cm, vek: 23 rokov.

 44. Jana, svoju otázku síce adresuješ na Mira, ale chcem sa spýtať: prečo chceš chudnúť? Máš BMI 21, teda optimálnu hmotnosť. Podváha je nezdravá, a dôležitejšie je zdravie, nie boky.

 45. Ďakujem ti pekne Rachotilko. Vieš to nikto nevie pochopiť. Ja sa nepovažujem za tučnú. Bola som kedysi dosť silná, ale schudla som 9 kg. Vypočula som si kopec urážok na môj zadok a asi som z toho zostala zakomplexovaná. Viem, že je zdravie dôležité. To áno. Tým, že cvičím si ho predsa neničím a keď by som rada videla nejaký výsledok, na tom snáď tiež nie je nič zlé. Chcela by som byť aspoň pevnejšia,keď už nič, neverím však ani v to.

 46. Teš sa zo zdravého jedla a z toho, že sa môžeš zdravo hýbať a byť aktívna. Podváha je nezdravá.

 47. Jana: prosím, presuňme sa s konkrétnymi vecami do fóra, toto je diskusia k článku o spaľovačoch tukov. Chybu robíš hlavne v tom, že nepokračuješ v jedení aj večer. nemáš nadváhu, nemala by si sa snažiť chudnúť. dodržiavaj zdravú stravu a cvič, ale nesnaž sa schudnúť. boky – poraď sa s lekárom – často sú boky geneticky dané a čokoľvek budeš robiť, nezmeníš to. máš ideálnu hmotnosť, váž si to. ak chceš byť pevnejšia, to je fajn nápad, radím posilňovňu a trénera aspoň na začiatok. možno cvičíš málo účinne.

 48. má niekto skúsenosť s liekom Reductill?
  Je iba na lekársky predpis a je dosť drahý.

 49. Mišeno: ten liek nie je na predpis len tak pre nič za nič. poraď sa s lekárom, či je pre teba vhodný, niekomu môže robiť viac ťažkostí, ako osohu

 50. Mám dosť velké problémy so svojou postavou.Už dlho sa snažím schudnúť a absolútne sa mi nedarí.Občas ma chytia stavy,kedy toho neuveritelne vela pojem a všetko musím zo sba okamžite dostať-na záchode.Z Apola som dostala vitamíny-Lecitin,Slim down a Basic Vita vim.Denne by sa malo zjest az 10 tabletiek a to mi príde strašne vela.Beriem lieky aj na epilepsiu a tak neviem či je to po zdravotnej stránke bezpečné.Prosím poradte mi,či sa pri cvičení oplatí brať všetky tie lieky.Dakujem

 51. AHOJ
  Mohol by mi niekto poradit prosim?
  Mam 178 cm a 55kg…uz nejaky cas patram po nete a hladam nieco ohladom jedalnicka…ale zatial sa mi vsetko zdalo prilis drasticke a okrem toho denne cvicim takze asi aj zbytocne. Chcela by som mozno trochu zhodit zo stehien a zadku,kedze to su rizikove partie. Vlastne asi sa na to neda poradit nic konkretne ale pomoze hocico. Dakujem

 52. Ahoj Martynka.
  Pri tvojej fantastickej výške a perfektnej váhe nechápem čo chceš menit?????????????? A ešte k tomu píšeš, že denne cvičíš. Chodíš do fitka, alebo civčíš doma???? No neviem, ak chceš zhodit zo zadku a stehnien ak vobec máš čo zhodit tak potom vyskušaj zjest za celý deň len polovicu toho čo si zvyknutá bežne a po mesiaci uvidíš čo to s tebou spraví. Neprestaň raňajkovat a hlavne rozmýšlaj nad tým čo ješ a kedy to papáš. Vieš ja mám 161 cm a váhu 58 kg ale necitim že by som mala schudnut skor len som zabehla do svojho režimu 2x za týždeň aerobik a 2 x fitko. Potom sa ti ozvem za 3 mesiace ako som spokojná. No ty máš výšku aj váhu na závidenie. Tak sa maj a držím palčeky. Ahoj N.

 53. Caute lidi.
  Neviem ci ma to tu nahodit, ale ja sa aktivne venujem kulturistike uz 2 roky, jem, cvici, beham….
  V naberacej faze hodne priberem, naberiem svalovu hmotu a potom zaciatkom leta spalim tuk, aby svali boli pekne vidiet. Ja na to pouzivam jeden liek na astmu.
  Je strasne ucinny ale pozor. AS (anabolicke steroidy).
  Cital som, ze Miro (admin) dost posilujes, tak teba by to mozno zaujimalo. Ucinna latka je tam clenbuterole. Za 1 mesiac spalim asi 15% telesneho tuku. Skusal som ten L-carnitin, ale je to blbost. Aj vedecke studie preukazali, ze aj vysoke davky L-carnitinu nezvisili jeho hladinu v krvi. Takze je to zase len reklamny trik.

 54. Milan naozaj nie som presvedčený, či je rozumné papať steroidy. Ten liek je určený na niečo celkom iné, má riziká. Ja síce posilujem, ale vo veci lepšieho zdravia. nepotrebujem rýchlo nafúknuť.

 55. Ahoj Miro.
  Ten liek vôbec nie je nafuknut sa. Dokonca nepatri ani medzi steroidy. Sportova komisia ho sice radi medzi AS, ale to len preto, lebo sa povazuje za doping.
  Bol vyrobeny pre astmatikov, a bezne ho uzivaju aj 15 rocny pubertaci.
  Ten liek spôsobuje:
  Zvisenie telesnej teploty o 1-1,5 C
  zrychlenie metabolizmu
  zvecsuje objem pluc,roztahuje priedusky ( preto pre astmatikov)
  Bazalny metabolizmus ma najvecsu spotrebu energie prave na teplo-regulaciu.
  A prave tym, ze zvisi teplotu tela, energiu si berie s tuku. Takze ten liek sa nepouziva na nafuknutie, prave naopak, na rysovanie. Velmi ucinne spaluje tuk. 90% kulturistov vdaci za krasne vysekane svali hlavne tomu lieku. (a hlavne vela cvicenia, inak nema zmysel)
  Ma sice vedlajsie ucinnky, ale tie sa po 8-9 dnoch uzivania stracaju. (inak by sa nesmel pouzivat)
  A davka na jeden tyzden ta vyjde zhruba na 70 SK,
  ak ho kupis cez recept, tak necelich 10 SK.
  Ja len tak, mne strasne pomohol, ale v ziadnom pripade ho neodporucam pozivat bez kulturistickej cinnosti. Tak zatim.
  Milan

 56. Milan ukončujem diskusiu o tomto prípravku. Je to liek a o užívaní liekov nech sa každý radí s lekárom. Toto fórum neslúži na riešenie kulturistických a dopingových záležitostí.

 57. Natika
  dakujem velmi pekne ze navrh.. :) a odpoved na to ze co cvicim…pravidelne v pondelok a v piatok aerobic,vo stvrtok a utorok posilka a stredu len tak si pri telke vybehnem na steper..a vikend mam bud plavaren alebo tiez steper.. :) ale jasne ze si striedam tazku zataz s lahkou aby som zvladala aj ucenie :)…kedze tak vela cvicis..mozes mi poradit nejake fakt dobre cviky na zadok a stehna?.. dakujeeem :)

 58. Ahojte, som na tejto stránke dnes prvý krát. Všetko a všetkých som si prečítala , mám 54 rokov, 169 cm a váha 77kg. Už som bola aj na váhe vlani na 70 kg, no pribrala som a nie a nie dolu s váhou. Viem, že na sladké idem, ale čo mám robiť, aby mi nešla chuť. Chodila som vlani do posilky, t.r. asi mesiac už zasa chodím a nie a nie kilogrami dolu…chodím 3x do týždňa a cvičím najprv 10 min. zahrievanie na bicykli, potom brucho, nohy…nie vždy rovnako a to asi 45 min a dalších 45 min idem na bicykel. Pora´dte mi, ako dám kg dolu, chcela by som aspoň 7-8 kg zhodiť. Robím niekde chybu? Okrem toho nejem chlieb, ráno jogurt a vločky ovsené. Obed bez zemiakov , alebo ryže ak mám mäso, ak si dám ryžu, tak so zeleninou. Večera to čo na obed, alebo po cvičení jablko.

 59. Ano mila lenka. robis chybu. A to ze v tvojom jedalnicku su iba 3 jedla. Mali by tam byt minimalne 5-6 jedal. No a zalezi na porcii aku si nalozis. Ludovo
  poveda:“Jedzte viac krat, ale po malych davkach“
  Najdem si cas vypocitam vam, takze:
  vas bazalny (pokojovy ) metabolizmus je 5900 kJ.
  To znamena, ze jedna vasa stravovacia davka by nemala presahovat 984 kJ.
  Odporucam precitat
  https://www.chudnutie-ako.sk/diety-nepomozu/ako-sa-da-zrychlit-metabolizmus

  https://www.chudnutie-ako.sk/glykemicky-index-potravin

  a pitny rezim.
  Ked si precitate celu stranku, zarucene schudnete.

 60. Caute
  Citam citam a stale je to o tom istom … vsetko co tu pisete trva dlho. Ked som potreboval schudnut, resp. mat kozu tenku ako papier … tak som si kupil proteinovy drink a pil ho kazde 2,5 hodiny dva dni ako nahradu jedla … na ranajky som jedol varene vajca s tym, ze som pouzil len dve zltka … k tomu ako priloha brokolica. Nejedol som ryzu a uz vobec nie cestoviny a pecivo. Neaku tu rybu a vzdy bola priloha brokolica, alebo paradajka. Nepouzil som ziadnu sol ani cukor. Dvakrat denne som behaval a aj behavam, min. rano pred ranajkami … denne, ziadne vyhovorky.
  Ak som po dobu dvoch dni uuuuplne obmedzil sacharidy, na treti den som mal uplne uzasne kocky na bruchu, prepadnute lica a vlastne vsetko to, co som potreboval.

  Po dvoch dnoch som si spravil malu sacharidovu vlnu, aby som sa vyhol jojo efektu. Inak sacharidove vlny su uplne super na chudnutie, pripadne ketoza. Zistite si co to ja a nenariekajte tu nad trochou tuku na bruchu, par dni a je to prec. Ne ze dva mesiace, pol roka … sak sa nedivim, ze to nikoho tak dlho nebavi …

  Ak mi ide niekto hovorit o tom, ako si tu ublizim, alebo co ja viem co … nemyslim si, chodim pravidelne na kontrolu k doktorke a denne zjem za hrst vit. doplnkov, rastlinnych vytazkov, aloe vera a co ja viem co … je to dolezite a neviem si bez toho predstavit existenciu.
  Bezne sa mi stane, ze zjem vecer celu nutelu, no ano, pazravost je niekedy svina, ale ako som napisal … ked je to nutne, dva dni a vsetko je prec.
  Za neodmyslitelnu sucast redukcie tuku povazujem kofein, idealne guaranu, alebo zeleny caj. Pripadne efedrin … ten naozaj urychli metabolizmus, jeho negativny ucinok je jedine v tom, ze sa z neho da vyrobit pervitin, preto je zakazany … ale kedze zohnat ho je takmer nemozne, tak postaci aj guarana.
  HLAVNE TREBA BEHAVAT. pripadne aerobic, alebo tae bo … ziadne brusaky a podobne veci nie su na chudnutie. Tuk sa spaluje pri aerobnom cviceni. 100 brusakov spali energie tak za polku celozrnnej tycinky.

  Uplny zaklad, hlavne ak niekto do seba hodi vela kofeinu … treba vypit 3 litre vody a viac … ne ze 2 a 2,5l denne … 3l a viac. Hned rano na lacno po prebudeni min. pol litra naraz, potom si ist zabehat.

  Akakolvek prestavka medzi jedlom, dlhsia ako 3 hodiny, spomaluje metabolizmus … co odburava tuk?????
  No predsa rychly metabolizmus. Takze jest kazde 2,5 hodiny, alebo si dat proteinovy drink, proteinovu tycinku, kus neakej zeleniny. Kludne jedzte do vecera, prestal by som tak hodinu pred spanim. Dieta typu nejem po piatej je pekna hlupost. Spomaluje metabolizmus.
  Spomaleny metabolizmus znamena to, ze telo nevie, ze ty chces chudnut, ked mu nedas jedlo viac ako 3 hodky, tak je cele vystresovane z toho, ze kde je jedlo, kde je jedlo … a ked mu ho das, vsetko ulozi do tuku, sak sa treba zasobit, co ak ma ten blazon bude takto sokovat.

  OK myslim, ze to by stacilo … mam v rukave este par trikov, ale to by sme tu boli do vecera.

 61. No jo… Sacharidové vlny, ketóza, beh. Vhodné (možno) pre športovca a to mladého. Nie je to nič, čo by sa dalo označiť slovom racionálne, zdravé, dlhodobé. Pre tučného človeka v strednom veku by dodržanie týchto rád mohlo stáť zdravie…

 62. Zdravim vas.ja sa chcem opytat ci ma niekto skusenost z herbaliff.ponuka mi ho jedna pani.jedna sa o strednu proceduru s vyzivovymi doplnkami+nejaky spalovac tukov.vsetko je to prvdepodobne nejaky prasok s prichutou.ma sa to brat rano a vecer vo forme napoja.pritom mam problem so stit.zlazou.neviem ci to mam skusit.je to kura na 3 mes.+3mes.na zvyknutie organizmu.dakujem.

 63. gaki: herbalife je (samozrejme) primárne biznis. v zásade sa dá fungovať na ich produktoch, ale v praxi to nemá zmysel z prostého dôvodu – na chudnutie nie je potrebné kupovať si prášky. stačí sa zdravo stravovať. výhodnejšie je kúpiť si literatúru a naštudovať. herbalife sú väčšinou vyhodené prachy. lebo aj keby sa naozaj niekomu podarilo vďaka herbalife schudnúť, čoskoro by zas bol pri starom probléme – čo jesť po schudnutí? stará strava = jojo efekt.

 64. No , ja som si precitala konecne celu stranku a musim povedat ze s Mirkom uplne suhlasim. Mam 24 rokov,166 cm a 67 kg. Som na materskej a este v polovici januara som vazila 81 kg co mi zostali po porode.Vzdy som bola buchta, pocas strednej skoly sa mi podarilo upravit vahu na takua ko mam teraz, ale nikdy sa mi nepodarilo mat ju nizsiu. Teraz by som to chcela, konecne si moct kupit na seba pekne veci a nehanbit sa vyjst v plavkach. Ziadne lieky nepomozu, treba sa stravovat zdravo, castejsie a v mensich davkach a smozrejme cvicit. Sama som bola prekvapena ako tie kila odisli, ale ani nechcem aby mi vsetky kilecka isli tak rychlo, staci pomalicky, ale trvalo. Zmenila som stravovacie navyky , vela chodim s malou na prechadzky a kazdy druhy vecer si davam posilovacie cviky aby som nebola ovisnuta:-)

 65. Herbalife – nedá mi, aby som to prešla mlčky. Mám s tým vlastné skúsenosti. Dokonca dva krát.Prvý krát to bolo už dosť dávno, predali mi to v posilovni a návod k užívaniu absolútne laický, takmer žiaden. Výsledok
  -10.000,- a záchranka ! Absolútne oslabenie organizmu. Pred rokom som sa na to dala znovu nahovoriť s tým, že sa bude o mňa starať fundovanejšia osoba. Vydržala som tri mesiace, ale pri konzultáciách s pani, ktorá sa o mňa starala, mi potvrdila, že herbalife bez vody nefunguje ! Keď mám vypiť hektolitre vody, nepotrebujem užívať žiadne drahé prípravky, z ktorých keď sa prestanú užívať, priberie človek viac, než bol predtým ! Už zo samotnej tej vody nemá človek chuť na jedlo. Bola som síce po tejto kúre ľahšia, ale iba o 15.000,- tisíc korún. Teda spolu mi dalo chudnutie s herbalife -25.000,- a mesiace hladovania a to je asi tak všetko ! Ale kto neverí, nech vyskúša…………..Ak niekto chce, môžem sa s ním o tom porozprávať obšírnejšie,
  / HelenkaXY@azet.sk /

 66. znamienko – zostalo na konci riadku, tak že:
  mínus 25.000,- tisíc korún :)

 67. Ahojte,neviete mi povedat od kolko rokov sa daju pouzivat tie spalovace tuku? Dakujem

 68. Najlepsia vec na chudnutie je ECA, kto si to dokaze zohnat ma vyhrate. ECA je skratka pre efedrin, kofein a aspirin. Je to trojkombinacia, ktora zarucene spaluje tuky a za 4-5 tyzdnov uz dokazete spalit cca 10 kg. Ide o to, ze efedrin je zakazana latka – prekurzor za ktory je basa. Jedine podpultovy predaj, najst si niekoho kto to predava, alebo sadnut do lietadla a ist si to kupit do anglicka.

 69. zabudol som dodat, ze vsetky spalovace, ktore sa daju legalne kupit su placebo, takze vam to dokopy nic nepomoze, len vyhodite peniaze za nic. Spalovac s efedrinom zarucene funguje {zakazane pre ludi so srdcovymi problemami, nakolko zvysuje busenie srdca a zvysuje tlak} Efedrin s kofeinom ma termogenicky a anorekticky ucino, tzn. zvysuje metabolizmus a obmedzuje chut na jedlo. Super na tom je, ze spalujete tuk a pritom svalstvo ostava zachovane.

 70. Celkom nesuhlasim s nicim co sa tu pise.Neuzivam ziadne doplnky a chudnem ako „myslim“.Staci sa psychicky nato zamerat,verit tomu,bit otom presvedceny ,ja som chudy,vstavat s pocitom „som chudy“ .Tato myslienka bude na vasej chladnicke,vo vasom aute,v praci,no proste vsade.A stane sa nieco,co nikto z vas nebude cakat.Na takomto principe je zalozena kazda viera,budhizmus,krestanstvo atd.clovek svojou mislou dokaze zazraky,a chudnutie je len zaciatok.

 71. Ahoj Miro :)

  môžeš poradiť približne ako dlho treba užívať L – Carnitin? Odporúčanú dávku si uviedol, ale napr. bolo spomenuté, že krátkodobo to nemá zmysel. Je pravda, že pri L-Carnitin sa spaľujú hneď tuky nie cukry? (tak mi to vysvetľovali v predajni) a je účinný len pri aerobnych cvičeniach? Ďakujem

 72. netreba karnitin. ak už, tak treba skúsiť, či to niečo zmení. skôr nič, alebo málo. pri cvičení sa vždy páli cukor a až po nejakom čase mierne aj tuk

 73. Ahoj ludia,
  L-Carnitin(v tekutej forme) uzivam a je tazke povedat ci funguje ako priama latka na spalovanie tuku v tele. Na moje telo posobi ako klasicky stimulant…cize mam chut ist do fitka a dobrovolne tam spalit energiu. Jedina nevyhoda je vysoka cena nieco malo cez 10eur a miniem ho asi za 3 tyzdne :( Ovela viac sa mi osvedcili tablety typu FAT BURNER, vacsinou su to kombinacie viacerych prvkov ako kofein,taurin,Carnitin, extrakty zeleneho caju a pod. Stoja okolo 20-25Eur a vystacia na aj na dva mesiace(u mna zabera ovela silnejsie).
  Len prosim necakajte, ze si date tabletu a rucicka na vahe pojde sama dolu :D Tieto pripravky vas len nabudia do treningu…VY! sa musite hybat pripravky ucinkovali ucinne.
  Karnitin je podla mna velmi predrazeny „spalovac tuku“
  Davkovanie?
  pri kupe L-Carnitine Liquid 48000 mg je na obale davkovanie 6 ml…Prednedavnom som na internete nasiel L-Carnitine liquid 100 000 mg kde je davkovanie 10ml tak si vyberte :D

 74. odskusanych mam vela spalovacov tuku , vela pripravkov , vsetko bolo financne narocne , niekedy som bral cca 12 pripravkov denne , nie len spalovacov .
  Aminokyseliny proteiny klbovu vyzivu kofein v tabletach tribulus atd atd
  Bolo to pre najjednoduchsi system budovanie svalu a odburavaniu tuku zaroven.
  Ale nestalo to za to , koli velkemu mnozstvu kofeinu a zvysnych pripravkov na rozbusenie srdca , 2 roky po vysadeni vsetkeho som si nesmel dat ani zeleny caj , inak ma cakala velmi mila bolest v hrudniku.
  Aj bez pripravkov som mal dobru postavu , len som sa nechal zlakat reklamami ,rychly sval za kratky cas bez tuku chce mat snad kazdy
  Teraz v daka pripravkom som mal na 2 roky zdravotne problemi a mozno mi dalsie este ostali na trvalo ….ktovie ….
  Pribral som cez 30kg a konecne sa mi podarilo z nich zrobit aspon 20kg svalu ….
  Samozrejme uz bez pripravkov .
  Zvysok budem zhadzovat s pomocou max lean pm a samozrejme spolu s tvrdou drinou v posilovni .
  Mam vahu 109 kg na 182cm a som s tym velmi spokojny ….
  Uz ziadne experimenty neskusam a ani nikomu neodporucam
  Racej sa stale s niekym skusenym poradte

 75. ak sa Vám nechce lietať do anglicka po efedrín jeho náhrada sa volá synefrín, Na obaloch doplnkov sa často ukrýva pod názvom Citrus Aurantium, a v nových spalovačoch je zmiešany s kofeinom, karnitínom a a termoučínok je celkom fajn. Ak rozmyšlate nad spalovačom a mate aj viac evračov skuste Animal cuts, ktorý ho obsahuje. stoji okolo 50 eur je to na mesiac – tri tyzdne sa berie tyzden je pauza

 76. Ja som začal chudnúť 7. septembra 2009. Za posledný rok som totiž po ťažkom úraze pri športe nabral 25 kg. Môj cieľ bol a ešte stále je 90 kg. Pomocou trénera vo fitku som zmenil stravu (5-6 x denne, obmedzené tuky, presné množstvo sacharidov, vela čistej vody, zelenina, ovocie iba ráno, dodržiavam GI). Na začiatku som mal 132 kg a 180 cm. Do dnes som schudol 16 kg. V páse 25 cm. Do fitka chodím 3-4 x týždenne. Som velmi spokojný hlavne s tým, že chudnem cca 1kg týždenne a viem že stačí vydržať (aj keď to nie je asi správny výraz – lebo ma to nijako neobmedzuje). Ako doplnok používam L-karnitín. Dodáva mi energiu (beriem ho len pred cvičením). Stojí ma to asi 30 Eur za mesiac. A to je asi smiešna cena pre každého kto chce chudnúť.

 77. Posilujem uz takmer 4 roky a vyskusal som uz naozaj vselico, co sa tyka nabratia vo faze objemovky a nasledne chudnutia vo faze rysovania. Ucinky su vzdy skvele, akurat sa clovek musi do toho uplne vlozit. Chcekl by som vam doporucit na chudnutie sacharidove vlny.. Je to naozaj zaruceny sposob chudnutia, ktory zaklada na tom, ze clovek vdaka mnozstvu bielkovin nestrati svalovu hmotu, teda neochabne, akurat sa zbavi cisteho tuku. Samozrejme do toho treba cvicit, pripadne behat, bicyklovat. mne sa vzdy podari dostat za prvy tyzden o 2-3 kila dole, za mesiac okolo 7-8 kil, zavisi na zaciatocnom stave. Ked uz vidim, ze to moc nejde dole a chcem este docibrit formu, zainvestujem do spalovaca, nie L karnitin:)) a chudnutie sa nastartuje znova, kedze telo dostane novy sok, co je pri zmene vahy ci uz nahor alebo nadol, strasne dolezite. Vela zdaru pri skraslovani svojich pupcekov

 78. tí, ktorí ste užívali chróm, koľko mikrogramov chrómu obsahovala jedna tableta? neviem sa rozhodnúť medzi 30 a 200, prosím, poraďte

 79. nikusha v texte článku to je popísané. krátkodobo aj 200 miligramov, dlhodobo to asi nemá zmysel užívať.

 80. Existujú aj prírodné „spaľovače“ tukov? V našej rodine sa napríklad (bez podkladov) traduje, že napríklad taká pórová alebo krúpová polievka a konkrétne ešte grepfruit napomáhajú chudnutiu. Nemám presne zistené, či je to vôbec pravda, prípadne ak je, tak na základe čoho tieto veci pomáhajú…Ďakujem.

 81. KOMBUCHA: preco by prestavali s uzivanim toho, co im prospieva: lebo pestovat ju je casovo narocne. Clovek by chcel toho robit tolko a den ma iba 24 hodin. Tak ked niekto je zdravy, nema nejake problemy, da prednost inym veciam ako starat sa o kombuchu. Ale to ako je uzitocna hovori jej zlozenie:
  cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_glukuronová
  dalsie uz bez odkazov: kyselina mliecna, kyselina listova, vitamíny – B1, B2, B3, B6, B12, C, atd. vid napr. wikipedia
  Zvlast pri chudnuti ked telo ide na tuk zo zasob a z tukoveho tkaniva sa vyplavuju aj rozne skodliviny a telo je zaplavene metabolitmi z premeny tukov na glukozu su latky z kombuchy ktore pomahaju telu tieto veci vylucovat velmi prospesne. Tak laskavo nehazdte kombuchu do jedneho vreca s placebo preparatmi ktore maju len jeden ucel – obrat dovercivych hlupakov o peniaze.

 82. Prosím Miro mohol by si sa vyjadriť ku konzumácii mletej kávy s mliekom asi 3 šálky denne. a trošku mimo tému Pás AB Tronic – elektrostimulácia svalov. Mám ten pás viac ako rok ale nebadám výsledok. ďakujem

 83. Káva ako taká môže mať mierne účinky na zvýšený tlak krvi a aktivitu. Pár kvapiek mlieka navyše určite neovplyvní chudnutia nejak výrazne. Ak to nie je posladené. No a pokiaľ ide o rôzne pásy na chudnutie a iné platené zázraky, je jasné, že nič nefunguje. Nebolo by všade toľko tučných.

 84. Hm,

  z L-Carnitinu v kazdej forme a od viacerych vyrobcov mi je zle od zaludka, chrom nezabera vobec, vlakninu v hocijakej aj prirodzenej forme- asi som si uz rozbila metabolizmus, ale priberam…..ak behom toho aj cvicim, skor koncim so svalnatymi stehnami ako kulturista.Tazke jest a este tazsie nieco k tomu pridat:))

 85. Ja by som chcela schudnut mam 175 cm a 95 kg.Ak by som zacala uzivat nejaky spalovac tukova popritom cvicit,slo by to?
  Inak som uz vyskusala vela veci a nic mala som aj osobnu trenerku ale ta ma na treningu tak vystavila ze cestou domov som sa zastavila na bagete alebo pizzi…a dietu nikdy neviem dodrzat,&vedeli by ste mi nejako poradit aby som aspon trochu zhodila? dakujem

 86. Jak tak čítam tak tne Miro Veselý je riadne tupelo, jak eby bol majster sveta kks…ja mám 24rokov, 170cm výšku a dnes už váhu 68kg…za 3mesiace som schudla 25kg a to som len upravila jedálniček, vylúčila sladké, slané, mastné, vyprážané, pila som len nesladené čaje, čistú vodu alebo čistú vodu s citronom a 5x v týždni som chodila do fitka…váhu si držím u rok, nepriberám a nebol ani žiaden jojo efect…takže nevím na čo tu riešite jablčné octy, L-carnitíny a barsjaké kktiny…treba zmeniť stravu, do toho pohyb a najdôležitejšia je PEVNÁ VôĽA…a výsledky sa dostavia, samozrejme ked schudnete nadalej sa treba hýbať, zdravo stravovať, lebo to že schudnete neznamená, že naspäť začnete žrať a budete si mysleť, že sa vám nič nestane…schudnuť znamená žiť zdravo a hýbať sa aj docielení vysnívanej váhy…

 87. A mám aj AB-Tronic pása na brucho a pomohol mi, mám pevné brucho, všetko pomáha ak človek chce a robí pre to niečo…samozrejme ani spalovače tukov ani žiadne cvičenie nepomôže človeku ak sa bude nezdravo stravovať, prepchávať sa mastným, sladkým a bude si myslieť, že nejaký pás alebo spalovače tukov za neho schudnú bez pohybu a zdravej stravy…aby človek chcel dosiahnuť úspech tak musí predovšetkým on sám pre to niečo robiť…

 88. ZLOBA:V oboch prípadoch máš pravdu.Pohyb pohyb a pohyb!No ja som začal z formovaním tela posilovaním a akosi mi bolo povedané aby som neriešil veci ako rotoped. CHYBA mal som to riešiť už vtedy.Teraz mám na bruchu ukryté svaly pod vrstvou nespáleneho tuku no našťastie už mi nechýba veľa aby som konečne videl tie tehličky po ktorých som pred tým túžil a skoro som sa ich vzdal.No na pomoc som si musel kúpiť L-carnitín.Skôr som si kúpil v tekutom stave kde som odcenil jeho rýchly nástup účinku o polovicu tak som o 15 minút bol plný sily sadnúť na rotoped a po polhodinke som sa citil na dalšiu polhodinku ale to som radšej nechal na doplnenie síl. Značka bola česká Virgo a cena primeraná. No keď som ukončil tento výrobok po mesiaci som si kúpil L-carnitin 500 mg v tabletovom prevedení obohatený o inulín 500 mg a chróm 50 mcg.Ale musím stále makať na sebe a dávať si pozor na to čo zjem.No musíš pochopiť že pri posilovaní som musel priberať aby som mal energiu.Tak teraz pri rysovaní sa bez týchto suplementov nezaobijdem.A k tomu ide leto tak sa fyzickej námahe určite nevyhnem.Dávam prednosť bicyklu ako telke a počítacu a ak by pršalo tak rotoped ho nahradí.

 89. nitín: Ja ti rozumiem, ja len som reagovala na to, že niektorí ludia chcú schudnúť, aby mali dobrú postavu, nechýbajú im vyrysované svaly ani tehličky a na druhej strane sú aj iní, ktorí chcú byť vyrysovaní tak potrebujú okrem pravidelného pohybu aj tie barsjaké tabletky a prípravky…posilovať a mať namakanú postavu je jedna vec a schudnúť, lebo je človek rozkysnutý je druhá vec, ja normálne sa musím smiať nad niektorými komentármi čo tu ludia píšu, niektorí hladaju vselijake možne cestičky ako schudnuť len aby sa nehýbali, bez pohybu a zdravej životosprávy to jednoducho nejde a hotovo :) ale komu niet rady tomu niet pomoci, čo už :)

 90. po veľkých reklamách som podľahla prípravku Caralluma, cvičím, po 10 dňoch som neschudla ani gram. Čakám a robím všetko pre to, aby sa „zázrak“ dostavil. Máte s týmto prípravkom skúsenosť?

 91. Miro, ešte v máji 2006 si písal, že ideš testovať nejkaý veľmi drahý L-carnitin a že o tom ešte napíšeš (v. diskusia vyššie). Nikde som to tu nenašiel – vieš mi dať tip? Ktorý to bol a aký bol výsledok?

  Práve som si šiel kúpiť Weider Body Shaper – L-Carnitine (tekutý koncentrát 1000 mg/10 ml), ale váham, či je (napriek tomu, že je najdrahší z tých čo som našie) naozaj taký dobrý.

  Vopred vďaka za tip!

 92. Mr. Carnitine išlo o drahší druh spaľovača tuku, nie o karnitin, len už neviem ktorý to bol. O ničom. Vyhodené prachy. Je to niečo ako silná káva. Možno u profi športovca, ktorý potrebuje ísť na 3% telesného tuku pred súťažou môže aj takýto preparát spraviť rozdiel, ale pre bežného človeka to je skôr na zváženie – srdce.

  Bežne používam aj spomenutý l-carnitin a o tom platí, čo som už písal. čiže ja cítim pri tréningu nejaký rodiel, inak sa potím, mám pocit že som aktívnejší. či to je fakt, alebo placebo sa nedá odhadnúť. neviem.

 93. Vďaka za odpoveď, Miro. Doteraz som nebral vôbec žiadne špeciálne preparáty, aj keď cvičím (nepravidelne) už od mala. Čas strávený cvičením je drahý, tak nech to má aspoň lepší efekt. Keď už na iné nebude čas, tak by som chcel aspoň 1,5-2 hoďky na eliptickom trenažéri tak tri krát do týždňa. K tomu 15 ml carnitinu pred cvičením snáď prinesie viditeľné výsledky. Po prvom litri dám vedieť, čo to spravilo so mnou :-)

 94. Mr. Carnitine toľko cvičenia je síce fajn, ale nezačnite na takých číslach, lebo budete vyčerpaný. Postupne pridávať. A karnitín dávkujte tak, aby to bolo najmenej 500 miligramov. Radšej gram naraz pred tréningom. koľko je to mililitrov si musíte prepočítať.

 95. Miro, ďakujem za rady, skúsim sa toho držať. Nakoniec som kúpil inú značku (Biotech USA) a rozhodol som sa vyskúšať tú verziu s chrómom. Uvidíme čo to spraví. Tempo zatiaľ zvládam a dávam si gram pred cvičením a potom ešte raz v polke cvičenia. Možno zbytočne veľa (?) ale snáď sa tým nedá predávkovať. Neviem vlastne ani ako dlho „trvá“ účinok karmitínu.
  Tiež neviem, či má nejaký efekt brať to ráno na lačno (keď sa necvičí, tak to asi veľa nespraví (?)). Vedel by si ešte poradiť k tomu ?

  Ďíky!

 96. Mr. Carnitine až taký expert na doplnky nie som. Karnitinu sa pripisujú rôzne účinky, potom by jeho pravidelné užívanie mohlo mať zmysel, ale neviem to potvrdiť. Treba si prejsť kopu pomerne rozporuplnej literatúry… Čo sa týka dávky, tak sa odporúča ten gram pred tréningom. Predávkovať by sa to nemalo, ak áno, objaví sa hnačka.

 97. Mám 172 cm a 57 kg, no chcela by som schudnut aspon 3- 4 kilá, no nechcem, drzat nejake drsne diety. Rozmyslala som nad L-carnitinom a spalovacmi tukov plus pohyb samozrejme,co by ste mi odporucili. Mám problémové partie zadok a boky, ostatné casti su v pohode. Dakujem

 98. Slavka na viacerých miestach tu píšem, že zadok a stehná sú dané geneticky a zvyčajne sa žiadnym spôsobom nedarí ich schudnúť. preto treba cvičiť horné partie tela ako ramená, aby sa telo opticky vyformovalo. poraďte sa s dobrým trénerom.

 99. ciitala som si tu vase dotazy co sa tyka chudnutia.roky som skusala vseliake preparaty na chudnutie/chrom,l-carnitin,carnityn…./dobabrala som si organizmus tak,ze ostala som na diete co sa zacina bielkovinami.to pomaha ale treba ku tom pohyb,ked nie cvicenie.neverte na ziadne pilulky ale radsej si rano zacvicte,dajte si kavu a dve vajcia ku tomu.obed normalne,poobede alebo pred obedom kysle mlieko a veceru do siestej.vecer sa prejst a potom uz pred spankom len jablko.to zabera

 100. antonia nízkosacharidové a vysokoproteínové diéty sú značne nebezpečné pre zdravie a spravidla vedú k ťažkému jojo efektu. Áno, rýchlo sa z nich chudne na začiatku, ale potom už zostanú len oči pre plač.

 101. Chcem sa spýtať že či nemôže nejako uškodit spalovac mojmu organizmu alebo popripade či mi nemôže spôsobit jojo efekt.

 102. mária spaľovačov tuku je pár sto druhov, takže sa nedá odpovedať. niektoré ublížiť môžu. jojo efekt sa týka skôr toho čo človek robí po chudnutí, ak začne jesť to z čoho už raz pribral, tak priberie zas.

 103. Ked ma baba kramy može uživať spalovač ale bo to ma vysadiť na určitu dobu ? dakujem za odpoved

 104. peter zvyčajne ide o kofeín a podobné veci, to by nemuselo mať vplyv. V prípade neistoty radšej nech sa poradí s gynďákom. predsa len týchto produktov je plno. každý je iný.

 105. Aky mate nazor na clenbuterol? Čitala som o nom,ze je pri cviceni velmi ucinny ,ale na sruhej strane aj skodlivy…kde je pravda? Dakujem za radu!:)

 106. áno , verím vtom že pohyb a cvičenie je prvoradé no vola a jedálniček . Ja som pribrala za rok aj pol 15-18 kg. Smola , som zhoho hotová , rada sa obliekam no nič zo skrine nejde namňa ..:( Mynulý týžden som však začala sa rozhýbat ale sa mi zacvyla chrbtica , takže asi najprv musím pár kíl dat dole bez zátaže . Alebo ešte zamýšlam o eliptickom trenažéri , čo vy nato ???

 107. Dobry den,
  som 8m po porode a snazim sa schudnut z urc.partii
  jem zdravo,len bio vyrobky,sojove a ryz mlieko,sladke len bio horka cokolada nad 70%. Chodim cvicit 2-3x za tyzden a stale nic:-(pijem detox.caj lietajtca lastovicka,od puberty kvalitne japonske caje.
  mam zniz.hodnotu stitnej zlazy.
  uz neviem ako dalej. Potrebujem 3kg dat dole a tak sa rysovat mozem.prosim poradte :-(

 108. zuzana s porušenou funkciou štítnej žľazy sa riaďte pokynmi lekára. určite sa musíte vyhnúť sladkým jedlám a nápojom, rôzne čajíky sú možno chutné, ale schudnúť sa nimi nedá.

 109. Miro Veselý: chcem sa Ťa opýtať na Tvoj názor na L-carnitín. Som 27 ročná žena (meriam 174,5cm a vážim 60kg), aktívne športujem (horolezectvo, cvičenie s vlastnou váhou a s kettlebells, no chcem na určitých partiách vyrisovať – a práve preto mi napadlo použiť ako doplnok pred cvičením L-carnitín, no nemám s ním žiadne skúsenosti.
  Chcem počuť Tvoj názor na konkrétny druh L-carnitínu, ktorý by si mi odporučil + nejaké užitočné rady(čomu sa vyvarovať). Srdečne ďakujem za pomoc a prajem krásny deň! Nech sa Ti vo všetkom a každý deň darí! :) Kate

 110. Kate na tejto stránke vyššie je o l-carnitine napísané čo o tom hovorím. Skôr si myslím, že to nemá zmysel užívať. Na kardio cvičenie si občas dávam, dávnejšie som kúpil od známeho čo vyrába doplnky výživy kilové balenie a to stále používam po 5 gramoch… Takže neviem poradiť konkrétny produkt. Odporúčam kúpte si nejaké menšie balenie a skúste. Ak sa to osvedčí, kúpte viac. Niekto to uznáva, niekto nie.

 111. Nazdar,
  chcela by som ničo konkrétne vedieť o kombinácii spaľovačov, teda či je vhodné ich kombinovať? (konkrétne ide o hydrooxicut a CLA)
  /poprosím len odbornú radu/
  Ďakujem

 112. Langera neviem či nejaký skutočný odborník na výživové doplnky a zároveň lekár bude čítať túto diskusiu, obávam sa, že nie. Predpokladám, že odpoveď by bola jednoduchá. Kto vám vôbec poradil užívať také preparáty? Je to odborník? Pretože hydrooxicut je zmeska nakopávačov ako kofeín, zelený čaj, korenie. Niečo ako veľmi silná káva. CLA funguje trocha inak a v kulturistike ho niektorí používajú. Môj neodborný názor je ten, že takéto veci nepotrebujete pre chudnutí vôbec. Predpokladám teda že chcete schudnúť ak sa pýtate na webe o chudnutí. Ak by ste veľmi chceli niečo užívať, tak by som asi bol skôr za to CLA ako ten druhý kopanec do hlavy. Ale to že sú to „spaľovače tuku“ je len výborný marketingový názov. Nečakajte že vy budete hltať tabletky a váha sa začne sama strácať. Inak odborné poradenstvo pre výživové doplnky robí akv.sk takže ak chcete, požiadajte ich o konzultáciu.

 113. Ďakujem za vašu odpoveď, Miro Veselý, aj za nasmerovanie na akv. Ano chem spáliť viac tukov, na ten nakopávač som sa pýtala z dôvodu pretože trénujem 5až6 krat týždenne ale hlavne teraz v teplejších mesiacoch mám menej energie, a chcela som niečo čo mi napomôže k efektívnejšiu výkonu počas tréningov, a keď mi to pomôže čosi aj spáliť…, preto ten hydrooxycut. Som si toho vedomá že je to skôr o strave, snažím sa aj držať zdravej a racionálnej strave… CLA však užívam už dlhšiu dobu, preto som chcela vedieť o kombinácii konkrétne týchto dvoch produktov. Ak by to teda niekoho zaujímalo, dozvedela som sa že tieto dva doplnky je možné kombinovať, podotýkam však ten nakopávač je skutočne určený výlučne pre bodybuilderov.

 114. Ahojte.Máte niekto skúsenosti s Regenorom? Chcem ťa Mirko poprosiť aký máš názor na tento produkt.Kamarátka si ho doniesla z Maďarska.

 115. nezábudka tak to je výborné, ak vaša kamarátka viditeľne schudne, budete svedkom zázraku. Potom aj budete vedieť, že to funguje. Dovtedy odporúčam považovať všetky výživové produkty na chudnutie za neúčinné.

 116. Jopo určite áno, rotoped je výborný najmä ak je vonku zima. Dobré je strážiť si tepovú frekvenciu a ťahať aspoň tých 40 minút naraz. No aj stravu treba nastaviť tak, aby bolo chudnutie možné – pri chybnej strave len rotoped ako nástroj na chudnutie zvyčajne nestačí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.