BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

6 tipov pre úspešný štart chudnutia

Chudnutie NIE je rýchle a NIE JE jednoduché. NIE JE ľahké vyhnúť sa jojo-efektu. Ak vám niekto tvrdí opak, veľmi pravdepodobne na to má dôvod. Nekalý dôvod. Stovky módnych diét a programov na chudnutie sľubujú rýchle a jednoduché chudnutie. Základom úspešného chudnutia však naďalej zostáva zdravá strava s vhodným obsahom energie plus primeranou fyzickou aktivitou. Ak chcete schudnúť, musíte natrvalo zmeniť svoj životný štýl a mnohé návyky zo svojho života. A práve to je ťažké - tá zmena. Je to totiž cesta do nepohodlia.

Preto, že to nebude ľahké, nie je to ako krátka vychádzka. Mali by ste mať aspoň predstavu, čo vás čaká a ako prekonáte prípadné nástrahy.

1. Uistite sa, že ste NAOZAJ pripravení podstúpiť zmeny

Chudnutie - to je dlhodobý záväzok. Položte si nasledujúce otázky, ktoré vám pomôžu určiť najmä to, akú máte motiváciu. Motivácia (dôvod) by mala byť trvalá, nie chvíľková.

 • Akú mám motiváciu schudnúť? Prečo to chcem podstúpiť? Zdravie, alebo byť to pre blízkych ešte dlho je lepšia motivácia, než schudnúť do plaviek a potom sa uvidí.
 • Nie je v mohol okolí niečo, alebo niekto, kto by pôsobil ako protivietor? Ak začnete chudnúť ale niekto by vám to furt ohundrával, varil maškrty a posmieval sa za cvičenie? To by ste dlho nevydržali.
 • Som ochotný zmeniť stravovacie návyky?
 • Som ochotný zmeniť svoje pohybové návyky?
 • A teraz dôležitá otázka: Mám čas venovať sa týmto zmenám? Na chudnutie potrebujete vyčleniť možno aj dve alebo tri hodiny denne. Len "pre seba". Nehovorte "to sa nedá". Pýtajte sa: "Ako by sa to dalo?"
 • Konzultovali ste zámer so svojím lekárom?

2. Nájdite svoju vnútornú motiváciu

Nikto vás nemôže prinútiť, ani dlhodobo motivovať schudnúť. Áno, dalo by sa - tréner vás bude "bičovať" k výkonu. Ale to chcete niekoho za chrbtom doživotne? Aj tak by ste mu občas ubzikli a tajne porušovali režim! Musíte zmeniť stravu a cvičenie tak, aby ste boli spokojní. Musí vám to vyhovovovať aby ste vydržali aj obdobia, kedy motivácia bude nižšia.

Čo vám dodá nový impulz, ak sa dostanete do fázy stagnácie? Aby ste sa vrátili do svojho plánu chudnutia?
 • Napíšte si zoznam toho, čo je pre vás dôležité, aby ste zostali motivovaní.
 • Vyhľadávajte spoločnosť ľudí, ktorí vás budú podporovať. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sa radi hýbu. Obmedzujte spoločnosť, ktorá chodí na grilovačky - či na pivo.
 • Pripomínajte si svoj osobný dôvod, prečo chcete schudnúť.

3. Stanovte si realistické ciele

Ak máte 160 kíl, nie je celkom realistický cieľ za pol roka mať normálnu a dokonalú postavu. Jednoducho to nejde a ak si to ako cieľ postavíte, sklamete sa a zabalíte to.

Ako realistický cieľ vnímajte asi mínus 2 kilá mesačne, možno 4 kilá mesačne ak ide o veľkú nadváhu.

Áno, z hmotnosti 160 kíl prvý mesiac až dva dáte mesačne dole aj vyše 10 kíl mesačne. Ale rýchlo sa to začne spomaľovať a to vás nesmie znechutiť.

Mimochodom - vaším cieľom nemusí byť ísť na štíhlu postavu. To sa často nedarí. Dajte si lepší cieľ:

Najskôr schudnite LEN 10% svojej hmotnosti.

To pre 90 kilového človeka je 9 kíl a za 2 mesiace by to malo byť v suchu. Možno skôr, ak na to pôjde prísne. Pritom 10% schudnutie sa prejaví v merateľnom zlepšení vášho zdravia. Tlak krvi sa zlepší, prípadná cukrovka sa zmierni, cholesterol "zlezie" a podobne.

POTOM si položte otázku, či sa vám to pozdáva a či chcete pokračovať. To je realistický cieľ.

Pri stanovovaní cieľov myslite aj na priebežné ciele. "Každý deň 60 minút chôdze" je príkladom denného cieľa. "Schudnúť 10%" je príkladom cieľa smerovaného na výsledok.

4. Vychutnajte si zdravšie potraviny

Nový štýl stravovania, ktorý podporuje chudnutie, bude znamenať zníženie celkového príjmu kalórií. Zníženie kalórií však nemusí znamenať, že sa vzdáte dobrej chuti, spokojnosti alebo dokonca jednoduchosti prípravy jedla. Jedným zo spôsobov, ako znížiť príjem kalórií, je jedávať viac rastlinných potravín - ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov.

 • Denne zjedzte aspoň pol kila až kilo zeleniny a trebárs jedno jablko a pomaranč.
 • Nahraďte bežné obilniny celozrnnými.
 • Tuk obmedzujte na minium. Olivový olej, avokádo, orechy. To sú vhodné tuky a aj nimi šetrite.
 • Čo najviac obmedzte cukor.
 • Ak chcete jesť mliečne produkty, vyberte si nízkotučné verzie. Chudé mäso a hydinu jedzte len v obmedzenom množstve.

5. Pohyb nemusí znamenať "posilňovňa"

Cvičenie má aj mnohé zdravotné výhody vrátane zlepšenia nálady, posilnenia kardiovaskulárneho systému a zníženia krvného tlaku. Cvičenie môže tiež pomôcť pri udržiavaní úbytku hmotnosti. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí si dlhodobo udržiavajú úbytok hmotnosti, majú pravidelnú fyzickú aktivitu.

Jedným z najlepších spôsobov odbúravania telesného tuku je sústavné aeróbne cvičenie - napríklad rýchla chôdza. Najmenej 30 minút denne, radšej však hodina. Niektorí ľudia môžu potrebovať viac fyzickej aktivity, aby schudli a udržali si úbytok hmotnosti.

Výborné je aj kolobežkovanie na športovej kolobežke.

Myslite na to, že aj samotný pohyb pomáha spaľovať kalórie. Napríklad namiesto používania výťahu si to vyberte hore a dole schodmi. Pri nakupovaní zaparkujte na vzdialenejšom konci parkoviska. Alebo choďte bez auta.

6. Je to na doživotie

Ak chcete schudnúť a dlhodobo si úspešne udržať hmotnosť, nestačí na to kampaň na pár týždňov. Zmeny v strave a v pohybe sa vám musia stať novým spôsobom života - novými návykmi.

Po schudnutí proste musíte pokračovať v štíhlej životospráve. Inak by ste znova pribrali a zmarili tak svoj zámer i prácu.

Plánujete zmeniť svoj život? Začnite hneď a do režimu zdravého životného štýlu sa časom dostanete. Výsledky budú stáť za to. To vám vravím z vlastnej skúsenosti.

Napísal
Miro Veselý 
23. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.