BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Zostane po schudnutí vždy visieť prebytočná koža?

Počas priberania si to človek neuvedomuje. Ale po schudnutí sa často objaví nepríjemný problém a to je ovisnutá koža. V niektorých prípadoch sa to dá riešiť len chirurgicky. Ako odhadnúť, či vám koža bude visieť?

Najskôr dobrá správa pre tých, čo ste nepribrali do nejakých väčších čísiel. Ak máte len nadváhu, alebo miernu obezitu, tak schudnutie dosť často povedie k normálnej postave. Možno už nebude dokonalá. Ale na to človek má myslieť v čase keď jeho váha ukazuje stovku. Nie v čase, keď už nechce vidieť 120. (U žien by to boli trocha nižšie čísla.) V praxi ale schudnutie okolo 40 kíl môže viesť k normálnej postave bez problému s nadbytočnou kožou - videl som to na sebe aj na niektorých ľuďoch vo fóre s ktorými sa stretávame.

Koža má určitú elasticitu. Znamená to, že:

 1. ak schudnete nejakých 10 čo 20 centimetrov v páse a
 2. neboli ste tuční veľmi veľa rokov
 3. a neschudnete nejakou rýchlou metódou
 4. je nádej, že koža vám nakoniec visieť nebude.

Nejaký malý faldík by síce asi zostal, ale dosť pravdepodobne nevychudnete do tak dokonalej postavy, aby to vôbec bolo vidieť. Pozrime sa na konkrétny príklad.

Odhad prebytočnej a ovisnutej kože po schudnutí

Žena, ktorá schudla zhruba 10 kíl a 10 centimetrov v páse. (Z 80 na 70 centimetrov.) Keby koža nemala žiadnu elasticitu a keby bola úplne tenulinká...

Odhad prebytočnej a ovisnutej kože po schudnutí

...potom by vzniklo toľkoto "materiálu", ktorý by potom mohol visieť. V skutočnosti sa to ale rozloží na celú oblasť brucha. Navyše koža nie je tenká, ale je napojená na ďalšie štruktúry. A tak po schudnutí takýchto pomerne malých centimetrov nebude brucho visieť.

Horšia situácia bude, ak ste mali nejakých 120 a viac kíl. Tam máte v páse možno 40 až 60 centimetrov plus.

Previsnutá koža na bruchu - schéma

Na tomto schematickom obrázku je tmavou farbou naznačené, ako by mala postava vyzerať. Prasiatkovou ružovou som naznačil obezitu. Tej obezite sa potom musí prispôsobiť aj koža. Po schudnutí ju nemá čo držať a začne preto visieť.

Najproblematickejšie miesta po schudnutí sú:

 1. Oblasť brucha býva najhoršia.
 2. Prsia - najmä u mužov háklivá záležitosť.
 3. "Laloky" na ramenách.
 4. Niekedy aj vnútorná strana stehien.

Previsnutá koža teda vzniká na rôznych častiach tela a predstavuje problém. Čím viac človek bol tučný a potom schudol, tým býva problém horší.

 • Je to veľmi vážny estetický problém - telo vyzerá neprirodzene.
 • Ešte horšie je, že v oblasti vznikajú zápaly a rôzne kožné ťažkosti.

Ľudia s nadbytočnou kožou majú zdravotné ťažkosti. Koža totiž v oblasti ramien, brucha či na stehnách nie je pripravená na to, aby bola trvale namáhaná. V mieste previsu sa pri každom pohybe dotýkajú časti tela, ktoré na to nie sú určené. Oblasť prekrytia sa teda takmer trvale potí a pri chôdzi či behu aj mechanicky namáha. Vznikajú v týchto oblastiach potom rôzne ekzémy, "zaparenie", zápal. Často aj rany, ktoré sa nechcú hojiť. Ide o to, že previsnutá koža je na miestach, kde sa zároveň hýbe. Pot, tlak a pohyb ju trvale namáhajú. Akože fakt nechcete vidieť ilustračné obrázky ako také niečo vyzerá. Keby niečo, môžete prejsť obrázky ukazujúce na vyrážky súvisiace s týmto javom.

Previsnutá koža sa nedá v takom prípade riešiť inak, ako chirurgicky. Znamená to, že človek, ktorý chudne z veľkej obezity musí pretrpieť nepríjemné obdobie, kedy už je pomerne štíhly a už by potreboval prebytočnú kožu odstrániť, ale ešte sa vie, že bude chudnúť.

Prebytočná koža po schudnutí prekáža. Na bruchu, stehnách či v oblasti ramien vzniká niečo ako mechanická prekážka, ktorá komplikuje pohyb.

Veľmi vážny estetický problém. Ľudia s ovisnutou kožou vyzerajú len málo ľudsky. Kožné riasy a záhyby sú na nečakaných miestach. Pre mnohých je potom také telo oveľa viac nechutné, ako telo obézne. Oblečením sa to dá pomerne rafinovane ukryť. No pre partnerský život je to veľmi nepríjemná situácia.

Netreba hneď hľadať príklady v extrémnej obezite, či v relácii ako sú Extrémne premeny Slovensko. Ak bežný človek, ktorý bol dosť tučný môže po schudnutí mať postavu, ktorá bude esteticky problémom.

Previsnutá koža na bruchu

Jednoducho obezita predstavuje vážny problém.

 • Morbídne obézny človek stráca svoje ľudské proporcie.
 • Po schudnutí sa to vinou prebytočnej kože ešte zhorší.

S nadbytočnou kožou majú niekedy problém aj tehotné ženy, no zvyčajne nebýva až tak zásadný. Majú tiež problém s niečím, čo sa volá diastáza.

Diastáza

Schematický pohľad na telo a brušnú stenu, ktorá je vľavo rozostúpená - to je diastáza. Vpravo pohľad na normálne rozloženie svalov.

Aj pri výraznejšej obezite sa občas stane podobný problém, ako pri tehotenstve - rozostúpia sa brušné svaly. Volá sa to diastáza. Tento problém sa v ľahších prípadoch dá riešiť pomocou cvičenia SM systém (na stránke je aj video). Kombináciou manuálnych techník fyzioterapeuta a vhodných cvikov sa to môže optimalizovať - najmä stavy po pôrodoch. Pri obezite je tiež problém s diastázou a prakticky vždy je uvoľnená brušná stena. Vážnejšie stavy sa už nedajú zvládnuť len pomocou cvičení. Potom je na rade chirurgické riešenie.

Pozor však - neplánujte, že by ste si chirurgicky mohli dať pomôcť s obezitou a potom si objednali odstránenie kože. Takéto skratky nie sú možné. Schudnúť musíte vy a až keď percento telesného tuku dostanete na normálne čísla, potom vám chirurg môže pomôcť.

Chirurgické odstránenie prebytočnej kože po schudnutí - cena a možnosti

Cena chirurgických zákrokov spojených s odstránením kože je rôzna. Určite počítajte s tým, že len samotný zákrok bude stáť najmenej 1000 eur. U vážnejšej obezity však počítajte aj s tým, že okrem abdominoplastiky bude často potrebný zákrok aj na iných častiach tela. Napríklad korekcia pŕs, kože na ramenách či stehnách. Niekedy chirurg odporučí vykonať aj liposukciu, ak je to potrebné. K tomu treba prirátať ďalšie úkony ako anestéza, či pobyt. Zákrok potom môže výjsť možno na 3 až 6 tisíc eur. Zdravotná poisťovňa tieto chirurgické výkony neprepláca.

Väčšinou budete hľadať zákrok, ktorý sa volá abdominoplastika - to je po slovensky plastická operácia v oblasti brucha. Niektoré pracoviská ponúkajú aj miniabdominoplastiku. To je zákrok, ktorý sa používa pri menších prevysoch kože. Najčastejšie po pôrode. Ak budete hľadať chirurgické pracovisko, môžete hľadať aj zákrok zvaný dermolipektómia - to je to isté, ale starší názov. Najlepšie, ak sa o veci poradíte s lekárom - obezitológom. Ideálne, ak to plánujete aj pol roka. Lekár vám vie povedať, na aké čísla sa potrebujete dostať s hmotnosťou, aká hrubá má byť kožná riasa. Netrpezlivosť nie je na mieste.

Ovisnutá koža na bruchu

Ilustračný pohľad na oblasť brucha, kde sa vytvárajú kožné riasy.

Zákrok tohto druhu v žiadnom prípade nie je "malá" operácia. Je to vážny chirurgický zákrok, ktorý dokonca nie je úplne bezpečný. Preto sa ani neodporúča v prípadoch, keď prebytočná koža je iba estetickým problémom, ktorý nevytvára žiadne iné zdravotné ťažkosti. Nejde totiž len o to "odrezať" kus kože a zašiť to. Ide o to, aby telo po zákroku malo aj trocha normálny tvar.

 • Často to znamená, že sa musí pupok, alebo prsné bradavky najskôr odstrániť a potom naoperovať na nové miesta.
 • K nemu sa často pridáva napríklad aj zákrok zmenšenia prsníkov u mužov. Obézny muž totiž často má prsia, ktoré po schudnutí nielen pôsobia čudne, ale často sú zdrojom ťažkostí.

Takéto zákroky preto vyžadujú špičkové pracovisko so skúsenými chirurgami.

Dôležitá je aj kondícia pacienta. Ak ste po schudnutí začali pravidelne cvičiť, ste v dobrej kondícii. To je faktor, ktorý významne zlepšuje priebeh hojenia a rehabilitácie po operácii.

Stiahnutie kože po schudnutí

Pokiaľ chudnete z pomerne malej obezity, môžete sa pokúsiť dodžať zásady, ktoré by mohli pomôcť, aby sa koža stiahla sama. Najmä u mladých ľudí je šanca, že prirodzená elasticita kože dokáže aspoň trocha zlepšiť vzhľad.

Určite však nečakajte nejaké okamžité vypnutie pleti tak, ako si to niektorí ľudia predstavujú. Že by si na brucho natreli nejaký krém na spevnenie kože a cez noc (Čože? To mám čakať až do rána?) by znova získali perfektnú postavu. Nič také nie je.

Ovisnutá koža

Ilustrácia ovisnutej kože. Mimochodom, zhruba takto vyzerá stav, ktorý by sa na operáciu určite ešte nehodil - je tam veľa podkožného tuku.

Ako spevniť kožu po schudnutí? Najlepšie tak, že už počas chudnutia zabezpečíte, aby vaše telo fungovalo čo najlepšie. Pravidelne cvičte, robte kardio cvičenia. Už uvedené cvičenie SM Systém je vhodné, pretože pomáha optimalizovať držanie tela. To súvisí aj s tým, že dokážete zatiahnuť brucho do normálnej polohy (nie vtiahnuť a dusiť sa).

A tak paradoxne cviky na ovisnuté brucho budú rovnaké, ako cviky na uvoľnenú brušnú stenu. Nie, nie sú to brušáky. Je to pravidelné cvičenie, ktoré harmonizuje držanie tela. K tomu pridajte rýchlu chôdzu a získate stroj na rozbehnutie metabolizmu a teda chudnutie. Tak je najväčšia šanca, že koža sa vám dá na bruchu aspoň čiastočne doporiadku aj sama. Len na to myslite už počas chudnutia, nie až po schudnutí sa pátať, ako by sa tá koža dala nejak stiahnuť.

S tým súvisí aj rýchlosť chudnutia. Ako viete, odporúčam tempo 4 kilá za mesiac a nie viac. Radšej 2 kilá. Je to tempo, ktoré pre telo nepredstavuje priveľkú záťaž. Viem, potrvá rok, kým schudnete z takej bežnej obezitky. Ale za ten rok sa práve rôzne systémy v tele dokážu novovzniknutej situácii prispôsobiť. Jedným z nich je aj koža.

Horšie to je pri snahe o rýchlochudnutie - to si zvyčajne ženy "naparia" nejakú brutálnu diétu. Tipnite si, ako asi zareaguje telo na podvýživu? Ako dobre bude fungovať regenerácia - trebárs kože?

Takže ak máte bežnú nadváhu a začínajúcu obezitu, tak môžete skúsiť práve toto pomalé chudnutie a je veľká šanca že ním dosiahnete stiahnutie kože po schudnutí takpovediac samo od seba.

No u vážnejších obezít to asi nepôjde. Ak máte priveľké brucho, potom sa už koža sama nestiahne. Ani keby ste chudli pomaly. Navyše u vážnejšej obezity je rýchlejšie chudnutie vhodné. Predsa len pri priveľkej obezite už je vážne ohrozené aj zdravie. Riziko rozvoja cukrovky, srdcovocievnych ťažkostí, či problémov s kĺbmi je príliš vysoké. Stojí za to začať chudnúť rýchlejšie.

Preto je najlepším riešením nikdy nedovoliť, aby sa vaše telo dostalo do takej situácie.

Pár vedeckých článkov k téme:

Napísal
Miro Veselý 
13. októbra 2021
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.