BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

3 tipy kde vziať na chudnutie čas

Túžba schudnúť spravidla znamená spraviť viacero zmien v živote. Žiaľ, deň nie je nafukovací. Ak do vášho života musí niečo nové vstúpiť, asi niečo staré bude musieť odísť. To nemusí byť tak ľahké, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Iste poznáte tvrdenie "čas je vec priorít". Alebo "Kto chce, čas si nájde". A veru - je to dosť blízko pravdy. Na chudnutie treba čas a neraz nám je ľúto minúť ho v kuchyni či pri športe. Najmä ak máme "konkurenčnú" možnosť minúť čas na pizze, či na pive s kamarátmi. Potom je to zlé s časom i chudnutím.

Skôr, než začnete protestovať, že na chudnutie nemáte čas, pretože rodina a povinnosti nepustia, prejdite si tento článok. Možno v ňom nájdete nejaké tipy.

Chudnutie vyžaduje niektoré zmeny v životospráve a tie sa nedajú realizovať spôsobom pridávania! Nedá sa "pridať pohyb", "zaradiť zdravú stravu". To všetko síce spraviť musíte, ale v skutočnosti musíte najskôr niečo zrušiť a škrtnúť vo svojom dennom programe. Len tak vznikne miesto pre šport, prípravu zdravšej stravy či regeneráciu.

Jedlo a jeho zmeny pri chudnutí

Nesmieme jesť rezne a koláče, nedá sa chodiť po reštauráciách. Inými slovami, budete jesť celkom inak, ako predtým. To často v praxi znamená, že jedlo si treba pripraviť vopred, napríklad večer na zajtra. V "teréne" totiž nebýva ľahké zohnať vhodné jedlo. To je nepohodlné. Navyše večer to potom chce nejakú pol hodinku (minimálne) venovať do varenia a prípravy jedla do krabičiek. Ak ste predtým jedávali v reštauráciách a niekto vám varil, teraz zabijete "chudnutím" = čítaj varením pol hodinu až hodinu dňa. Ak ste už predtým varili, tak tu bude časová strata menšia, pretože stačí variť inak.

 • Ak chudne muž, ten často varil málokedy a ak si musí variť sám (rodina chce iné jedlo) tak výsledkom je časová strata.
 • Ak chudne žena, tá často už predtým varila. Ak prejde na racionálnu kuchyňu, varenie je rýchlejšie, dokonca čas aj ušetrí. Iba v prvých týždňoch, kým sa naučí nové postupy to možno bude chvíľu ťažšie.

V prípade, že sa stravujete doma klasickou slovenskou stravou, čas ušetríte. Namiesto prípravy časovo náročných jedál sú tu svižné recepty, zvyčajne pár minútová príprava.

Šport ako víťaz v žraní času

 1. Ak chcete zhodiť z brucha, odporúčam vám začať s chôdzou. Pol hodinka denne je fajn. Neskôr, keď vám to kondícia dovolí, aj hodina je vhodnou porciou pohybu.
 2. Veľmi zaujímavá možnosť v poslednej dobe je aj kolobežka. Samozrejme, nie elektrická. Je to komplexný pohyb pre celé telo, dokonca môže pomáhať pri bolestiach chrbta. Jej náročnosť sa blíži aj behu a pritom je výrazne šetrnejšia ku kĺbom. Áno, pri väčšej nadváhe je už možné siahnuť až po drahších kolobežkách, ale do 150 kíl zoženiete...
 3. Bicyklovanie je na chudnutie účinné, ale ja ho neuznávam. Predsa len - je to sedavý šport. Horná polovica tela v zhrbenej polohe bez pohybu. Stuhnuté telo, ruky predpažené... Nemáte už tej polohy po celom dni pri počítači dosť?

Znova platí - deň nie je nafukovací. Nedá sa "pridať" hodina pohybu. Zvyčajne budete musieť "zrušiť" program, ktorý ste doteraz asi robievali. Namiesto neho môžete ísť na prechádzku. To býva veľmi nepríjemné a často aj ťažké na rozhodovanie.

Najmä ak sa vám cvičiť ani veľmi nechce, tak to budete odkladať na neskôr. Z dopoludnia na podvečer, z podvečera na zajtra a tak podobne. Spravte si prehľad dňa.

 • Čomu sa venujete často?
 • Koľko času investujete a do čoho?
 • Ako užitočné to pre vás je?

Často máme život zorganizovaný neefektívne a na to najdôležitejšie vám nezostane čas.

Ako zistiť, čo je pre vás najdôležitejšie?

Nuž, môžete si teraz sadnúť a spraviť zoznam, čo je pre vás naozaj dôležité. Schválne, prestaňte čítať a napíšte si aspoň 3 veci na ktorých vám naozaj záleží.

Máte to?

Keď áno, poďme si spolu ten zoznam prejsť. Najdôležitejšie čo by ste mali mať na prvom mieste ste vy sami. Vaše ja, vaše telo, myseľ, nálada, povaha, kondícia. Inými slovami vaše zdravie. Zdravie je stav telesnej, duševnej a sociálnej rovnováhy, spokojnosti.

 • Ak ste zdraví = (čulí, spokojní) máte možnosť začať robiť na čomkoľvek, čo označíte za dôležité. Pomáhať iným, sebe, pracovať, smiať sa, tvoriť.
 • Ak zdraví nie ste, všetko ostatné sa nedá. Kým máte bolesti, len ťažko si užijete organový koncert. Kým sami nevládzete, len ťažko niekomu pomôžete.

Ak obezitu označím za stav nezdravia, niektorí sa možno ozvete. ""Ja som predsa tučný a pritom som fit!" Áno, samotná obezita je síce metabolické ochorenie, ale nemusí vás nutne hendikepovať. Dosť mrzutá otázka znie: dokedy? Obezita je totiž niečo ako zápalná časovaná bomba. Zápalná preto, že veľa tuku v tele rozdúchava pohotovosť k zápalu. Skôr, alebo neskôr sa v tele obézneho zvyčajne niečo začne "kaziť". Kĺby, srdce, chrbtica, diabetes... Rôzne. A z vášho skvelého fat&fit zdravia začnú ťažkosti. Najhoršie je, že niekedy si ľudia neuvedomia, že názov ich diagnózy súvisí s obezitou. Neveríte? Choďte sa posadiť do čakárne na kardiológiu. Poväčšinou tam stretnete obtlstlých štyridsiatnikov, húfik možno pofajčieva pred oddelením, kým prídu na rad. Oni tam ale neprišli s obezitou. Ale so srdcom.

Touto odbočkou som chcel obhájiť, že investovať čas do vašej kondície a zdravia je efektívne. Ak sa udržíte v dobrej kondícii a budete štíhli, je väčšia šanca že sa vyhnete rôznym chorobám. No a hlavne budete čulejší. Spravíte viac.

 • Šport pomáha nielen chudnúť.
 • Zlepší vašu kondíciu a myslenie.
 • Pomáha aj odbúrať z tela rôzne chemické pôsobky ktoré vznikajú v strese.

Preto tá hodinka denne, ktorú na to potrebujete je pre vás cenným vkladom.

Kde teda vziať čas?

Už sme naznačili, že čas sa nedá pridávať. Ak chcete robiť jednu vec, nemôžete zároveň robiť aj inú. To platí, ale nie úplne.

 • Pri športe môžete ísť na prechádzku s niekým a rozprávať sa. Viem, dnes je štandardom rokovať pri káve. Skúste to zmeniť. Ak máte pred sebou dlhšie rokovanie, choďte ho riešiť do lesa. Pokiaľ ide o rozhovor dvoch až troch ľudí, je to bezproblémové. S dobre pracujúcimi pľúcami vám to bude lepšie myslieť.
 • Prechádzku môžete spojiť a tráviť ju spoločne so svojimi blízkymi, rodinou, kamarátmi. Kde je napísané, že rodina sa musí stretnúť na grilovačke pri pive?
 • Na prechádzke môžete študovať. Pustite si audioknihu, prednášku a spojíte pohyb so štúdiom. Viem, lepšie by bolo robiť všetko po jednom. Ale ak už ste tak vyťažení, že nemôžete ísť na prechádzku s vypnutým mozgom a relaxovať, tak ju využite formou kompresie na štúdium. Viac som o tom písal v knihe Ako dosiahnuť úspech a na webe v tomto článku o plánovaní.

Nuž a najmä:

 1. Napíšte si svoje plánu na chudnutie do kalendára. Ak máte plánovací diár, vyčleňte si hneď teraz denne čas na to, aby ste dosiahli výsledky. Chudnúť len v prípade, že vám "zvýši čas", sa nedá!
 2. Staňte sa súčasťou tímu, alebo si nájdite sparring partnera. Ak sa s niekým dohodnete na šport, ťažšie to zrušíte.
 3. Skúste si merať aktivitu inteligentným náramkom. Niekomu to pomáha s motiváciou.
 4. Pomenujte svoje ciele. Ak chcete byť zdraví a štíhli, je to cieľ. Keď vás pozvú posedieť si do cukrárne tak viete, že práve idete mariť svoj cieľ. Vadí? Nevadí?

Takže tip číso 1: využite kompresiu

Spojte dve alebo tri činnosti do jednej a tak získate čas. Radi pozeráte seriály? V posilňovni si upevnite tablet na bežecký pás. Pustíte si svoj obľúbený seriál a pritom bezpečne môžete rýchlou chôdzou spraviť 10 kilometrov.

Okrem kompresie je dobré premyslieť si, čo vlastne robíte vo voľnom čase.

Tip číslo 2: vypnite televízor

Absolútnym víťazom býva televízia. Vo viacerých článkoch odporúčam nesledovať televízor. Je to zabiják času. Na prvý pohľad zábava, v praxi plytvanie životom.

 • Ak veľmi milujete váš seriál, pustite si ho z internetu. Všetky trocha schopnejšie tam sú.
 • Radi pozeráte filmy? Dajú sa bez problémov pozrieť aj bez televízora.
 • Správy sledovať nepotrebujete a reality show ešte menej.
 • Ostali už len reklamy. Bez nich tiež vydržíte.

Na televízore je nepríjemné, že poskytuje "prúd zábavy" to znamená stále tam niečo dávajú. Mnoho ľudí má potom pocit potreby sledovať to. Čo ak POTOM bude niečo lepšie? A hodiny plynú v nude a v pasivite. Nuda priam láka niečo si zobnúť. A tak sa tučnie...

Takže televízor je zdroj voľného času. Stačí ho darovať, vyhodiť, alebo predať. Ja som ho už možno pred desiatimi rokmi dal preč a aj tak mám naplnený program až po strop. Vôbec neviem, kde by som zobral čas keby som musel každý večer pri ňom hodinu sedieť, trebárs pozerať správy. Takže je to viac menej vec zvyku.

Zdá sa, že internetovo gramotná mládež to už začína robiť. Nie je však cieľom, aby ste namiesto číhania pred televízorom ležali a hladkali tablet.

Tip číslo 3: znížte údržbu

Tento tip sa týka len niektorých ľudí. Ak patríte k perfekcionistkám, možno veľa času miniete na módu, sebaúdržbu, žehlenie, upratovanie, kvetinky, vysávanie...

Mnoho žien trávi nie zanedbateľný čas rôznymi piruetami pred zrkadlom. Primaľovávanie rôznych častí tváre, údržba vlasov, zvažovanie čo si obliecť. Chápem, že sebavedomie si často žiada dbať o seba. Ak ale trpíte obezitou, tak pre dobrý vzhľad bude určite lepšie schudnúť, než si perfektne nalíčiť tiene a zoštíhliť mihalnice.

Nehovorím, že máte chodiť zanedbaní. Ale ak do údržby ide veľa času, skúste si spomenúť na Parkinsonov zákon: práca trvá tak dlho, koľko na ňu máte času. Ak si nedáte žiadny časový limit, môžete celý deň zabiť tým, že budete chodiť po byte a utierať zbytky prachu. Keď skončíte, môžete začať znova.

Tip číslo 4 ako bonus: sociálne siete

Toto je tip pre tých, ktorí tip 3 nevyužijú. Možno používate sociálne siete ako je Facebook, Pinterest a podobné. Možno na internete čítavate nejaký magazín. Pre vás mám tip: nainštalujte si rescuetime.com. Je na počítač, ale aj na mobil či tablet. V zadarmo verzii úplne postačí. Získate presný prehľad o tom, ako vlastne míňate svoj čas pri počítači. Možno zistíte, že tých pár pozretí do Facebooku v skutočnosti ukrojí hodinu z vášho dňa. A viete, kde ju získať.

Pri pomerne malom používaní sociálnych sietí zistíte, že je to ako nič získať časovo:

 • 20 hodín mesačne keby ste nepozerali sociálne siete.
 • 20 hodín keby ste tak rôzne nebrowsovali po rôznych stránkach
 • rôzny počet hodín ak hráte hry na tablete

Viem, asi sa vám nemusí páčiť, že od príjemného pobudnutia si pri počítači vás ženiem na prechádzku. Ale kdesi na začiatku sme hovorili, že ideálne by bolo schudnúť a že rozumné by bolo udržiavať si zdravie. Určite je lepšie venovať sa tomu, než hrám na tablete.

Programy ako RescueTime vám potom môžu pomôcť rýchlo identifikovať, kam sa stráca váš čas.

Akonáhle budete cítiť zdravie a vitalitu...

Pokiaľ pár kíl schudnete asi zistíte, že zvládate oveľa viac činností za kratší čas. A tak investícia času do športu a prípravy zdravej stravy pomôže aby ste dokázali viac.

POTOM si môžete pozrieť ešte raz svoj zoznam priorít. Čím budete zdravší, tým lepšie a ľahšie sa môžete venovať tomu, čo vás naplní. Či už rodine, práci, koníčkom, alebo trebárs pomoci iným. Ale dôležité je, aby ste cítili, že vy ste v poriadku. Na to si určite čas nájdite.

Ďalšie tipy ako nájsť čas na chudnutie:

 

 

 

 

Napísal
Miro Veselý 
25. februára 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.