chudnutie-ako

Chcem schudnúť. Naozaj áno?

Chudnutie začína aj končí v hlave – čo však táto veta znamená? Mali by ste si dokázať odpovedať na viacero otázok, pretože chudnutie je aj vec identity – totožnosti. Kto má nadváhu (alebo dokonca obezitu) toho súčasťou identity je aj jeho nadbytočný tuk. Tuk formuje nielen tvár, ale aj správanie sa. Tučný človek sa musí so svojou hmotnosťou nejako vyrovnať. Žijeme v spoločnosti, ktorá uznáva štíhlosť. Ak do nej chce vstúpiť obézny, musí zaujať nejaké postoje (obranné, únikové, útočné) ktorými bude kompenzovať reakcie okolia na obezitu, aby uniesol posmech, výčitky. Alebo aby podobným reakciám okolia nejako predchádzal.

 • Niekto sa štylizuje do úlohy človeka, ktorý je tučný rád. Možno až zámerne. Predstiera, že jeho slanina je mu ľahostajná, nehanbí sa ju ukázať, alebo dokonca oblečením zvýrazniť.
 • Iný môže mať z obezity depresie a pred okolím sa skrýva, vyhýba sa sociálnym kontaktom, naučí sa žiť sám. Bojí sa výsmechu, odsúdenia.
 • Niekomu vyhovuje, že vďaka nadváhe ľahko upozorní na seba a strhne pozornosť. Môže zvrtnúť reč na diéty, obezitu iných… A tak môže ťažiť z obezity, že má tému, ktorou môže riadiť rozhovory.

Tak, ako každá vlastnosť aj z obezity sa dá spraviť výhoda, alebo nevýhoda. Záleží na sociálnej zručnosti.

Ak máte v pláne radikálne schudnúť, zmení vo vašom živote OVEĽA VIAC, než len veľkosť brucha. Zmení sa vaša tvár – vizuálne, aj v psychologickom zmysle slova. Preto je vhodné ujasniť si, či sa vôbec svojej obezity chcete a dokážete vzdať – práve aj z hľadiska spoločenských väzieb. 

Prečítajte si vyše 120 tipov ako schudnúť. Skúste si vo chvíli voľna položiť zopár otázok. Sú to otázky pomerne ťažké a na telo ak na ne máte odpovedať úprimne a nie povrchne.

 1. Kto vlastne som?
 2. Čo chcem dosiahnuť v živote, v najbližšej dobe i neskôr?
 3. Správam sa v súlade s tým, čo chcem dosiahnuť?
 4. Uznávam sám seba? Som spokojný so sebou? Ak nie, môžem to zmeniť? Ako?
 5. Som v živote spokojný? Ak nie, prečo. Čo môžem spraviť preto, aby som bol?
 6. Prečo chcem schudnúť?
 7. Robím všetko preto, aby som schudol? Ak nie, čo robím zle a prečo?

Ako príklad teraz napíšem príklady odpovedí na tieto otázky. Pomôžu vám, aby ste našli svoju vlastnú odpoveď a videli, prečo má takáto úvaha pre vás hodnotu.

Kto vlastne som?
45 ročný šofér kamiónu, som čoraz viac tučný, začínam mať zdravotné problémy. Začínajúca cukrovka, žlčník sa občas ozve, srdce niekedy nadránom nahradí budík. V sexe už veľmi nestíham, necítim sa už atraktívny. Veľa času som v práci, možno sa v nej skrývam pred realitou. Radšej som sám a skrytý, nech nikto nevidí môj pupok.
Čo chcem dosiahnuť v živote, v najbližšej dobe i neskôr?
V práci som spokojný, ale zdravie sa zhoršuje, mohli by ma vykopnúť z práce. To nechcem. A nechcem riskovať, že predčasne umriem. Preto jedným z cieľov je schudnúť na nejakú rozumnejšiu váhu, ktorá mi nebude robiť ťažkosti – zdravotné ale ani spoločenské. Neskôr by som hmotnosť chcel aspoň udržať.
Správam sa v súlade s tým, čo chcem dosiahnuť?
Vlastne nie. Viem, že by som mal jesť pravidelne, ale ráno sadnem za volant a nejem niekedy ani do popoludnia. Chcem síce schudnúť, ale vlastne nič pre to nerobím. Do čerta!
Uznávam sám seba? Som spokojný so sebou? Ak nie, môžem to zmeniť?
Nie, som so sebou nespokojný. Cítim sa zle, že som tučný. Môžem to zmeniť dodržiavaním zásad. Nie sú to ťažké zásady, ale nikdy sa mi nechce začať ich uplatňovať. Neviem prečo, ale ako keby pre mňa bolo okamžité pohodlie dôležitejšie, než dlhodobé ciele. Tuším, že takto nič nedosiahnem. Ale som už raz taký…
Som v živote spokojný? Ak nie, prečo. Čo môžem spraviť preto, aby som bol?
Nie som spokojný. Veľa práce, zdravie už dosluhuje. Život je rutina, nič nové a zaujímavé už hádam ani nečakám. Mohol by som to asi nejako zmeniť, možno si nájsť inú prácu, rozbiť stereotyp, ale neviem ako. Tuším, že sa bojím každej zmeny v živote. Kŕčovito lipnem na tom, čo som a čo mám. Aj keď som s tým čo mám úplne nespokojný, no bojím sa toho pustiť, aby som nepadol.
Prečo chcem schudnúť?
Zdravie, výzor, lepšia pohyblivosť, menej prekvapených pohľadov okolia.
Robím všetko preto, aby som schudol? Ak nie, čo robím zle a prečo?
Nie, už roky robím presný opak toho, čo by som robiť mal. Možno v skutočnosti ani schudnúť nechcem – ktovie. Chcel by som schudnúť, ale zadarmo. Schudnúť a nič pritom nezmeniť. Schudnúť, ale správať sa štýlom, ktorý ma ku obezite priviedol. Chcem teda niečo celkom nereálne. Nechcem vlastne schudnúť, iba snívam o schudnutí.

Tu sa zastavme.

Odpovede tohto druhu môžu pomôcť objaviť rozpor medzi tým, čím sme a tým, akí chceme byť. Človek je často nespokojný so stavom, v akom je, ale odmieta sa ho vzdať. Je to ľudské. Obezita zarastá hlboko do našej psychiky. Je ľahké nezjesť jeden rožok s maslom. Ale je ťažké nemať naň chuť a prinútiť sa nedať si tou chuťou diktovať.

Preto je na mieste posledná otázka pre nespokojných so svojou postavou:

Čo som konkrétne ochotný spraviť pre svoje zdravie?
A odpoveď už nesmie byť všeobecná. Žiadne také táraniny, že „v záujme zefektívnenia procesu likvidácie obezity bude potrebné výhľadovo zvýšiť úsilie o zníženie nadhmotnosti a nepoľavovať v nastolených trendoch“. To sa dalo trpieť na schôdzi za socializmu.

Vy musíte byť absolútne konkrétni – spravte si zoznam s cieľmi a dátumam (po kliknutí si ho môžete bezplatne stiahnuť), ktorý sa dá zaškrtávať a presne kontrolovať. Deň po dni, hodina po hodine.

 • Nie menej jesť. Stanovte si diétny rozpis na týždeň dopredu, nakúpte potraviny. Jedzte, čo ste si „naordinovali“ a snažte sa nerobiť žiadne výnimky. Po každom jedle si zaneste záznam „ZJEDENÉ LEN TO, ČO BOLO V PLÁNE“.
 • Nie viac piť. Zapisujte si svoj pitný režim a večer vždy napíšte „VYPITÉ 3 LITRE“.
 • Nie viac cvičiť. Ale cvičenie je vždy pondelok, streda, piatok, sobota, vždy po hodine a pol. Po každom cvičení urobte v zozname záznam „splnené“.

Týmto spôsobom máte zaistenú kontrolu nad tým, čo presne robíte pre svoju hmotnosť. Alebo vidíte, že nie, že pod najrôznejšími zámienkami vynechávate cvičenia, jedávate hlúposti, či málo popíjate. Potom sa, samozrejme, nemôžete veľmi tešiť na schudnutie. A v takom prípade nesnívajte o krásnej postave a ľahkom živote.

Predtým, než do seba bezmyšlienkovite vpracete koláčik, položte si otázku, čo je pre vás dôležitejšie: tento moment, alebo vaša dlhodobá hmotnosť? Podľa odpovede sa zariadite.

Možno poviete: Mne sa nechce zapisovať si to

Mnoho ľudí sa priam bytostne bráni tomu, že by si niečo zapisovali. Ako dôvod zaznievajú rôzne hlúposti, výhovorky a táraniny.

 • Zapisovaním stratím spontaneitu.
 • Na zapisovanie nemám čas.
 • Akože TOTO ma fakt neba…
 • Nechcem nič zapisovať, je to neprirodzené.
 • To si mám akože všetko zapisovať doživotne? Čo som šiši?

Prosím – ak chudnete aj bez zapisovania, pokračujte v tom. Ale ak sa vám chudnutie nedarí, potom je zápis účinnou metódou, ako sa pozrieť pravde do očí.

Schudnúť chce každý. Mnohým sa to ale nedarí. Tí menej úspešné nie sú ochotní podstúpiť aj potrebné zmeny v živote, ktoré vedú ku štíhlosti. Život štíhleho človeka je odlišný od života tučka. Nedá sa byť štíhlym a žiť životným štýlom tučných. Ak chcete byť štíhli, ste ochotní denne robiť všetko, čo patrí k štíhlemu životu?

Chudnem, ale nechudnem

Veľmi často sa ma ľudia pýtajú, prečo nechudnú. Začnú nejaký režim, pár dní vydržia a zistia, že nič neschudli. Panika, pohroma, čo mám robiť?

Začnime odzadu. Od diét.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Diéty zvyčajne znamenajú rýchle chudnutie s pomalým koncom

Väčšina ľudí svoje výsledky chudnutia hodnotí pomocou váhy. Po prechode na (asi ktorúkoľvek) diétu sa vaša váha zvyčajne prudko prepadne. Pár dní a zrazu máte pár kíl dole! To poteší srdce dietára. „Funguje to“ povie si dietár a ďalej sa teší z výsledkov.

Tie prvé dni sa však väčšinou z tela uvoľní len veľa vody. Aj niekoľko kíl na váhe potom môže byť voda a pomerne málo slaniny.

Neskôr diéty zvyknú privodiť postupnú stagnáciu. To sa už dostavuje postupné spomaľovanie metabolizmu. Ak ste totiž na diéte (čítaj energetické hlboké mínus) tak telo spomalí vašu čulosť. Začnete šetriť pohyby, začnete byť pomalší, letargickí. Čo zvonka nevidieť je práca orgánov. Aj tá sa prenastavuje. Telo sa proste prispôsobí nedostatku potravy. Inými slovami po pár týždňoch či mesiacoch diéty je výsledok podobný ako pred diétou.

 • Pred diétou ste možno jedli 10 000 kJ a nechudli ste.
 • Pri diéte možno zjete 6 000 kJ a už zas nechudnete.

Najhorší nápad potom je ešte viac ubrať z energie. Prečo? Pretože aj telo uberie z „obrátok“. Ale nie tak ochotne bude páliť aj tuk.

Preto diéta – ktorákoľvek – nie je riešením chudnutia. Jednoducho vy obmedzíte jedlo a telo obmedzí výdaj. Energetická rovnica má dať / dal sa nijak podstatne nezmení. Jediné čo sa zmení sú nastavenia vášho tela. Tie aj po diéte budú značne spomalené. Čo spravíte potom?

 • Viac jesť znamená ihneď priberať.
 • Jesť ešte menej znamená za nejaký čas umrieť od hladu.

Preto ak z diétovania prechádzate na rozumnú stravu, zvyčajne najskôr aj trocha priberiete.

Ak prejdete na rozumnú stravu, nie vždy sa hneď dostaví očakávané chudnutie. To sa týka najmä tých, čo v minulosti opakovane držali rôzne diéty. Máte spomalený metabolizmus? Potom môžete jesť polovicu toho, čo by ste mali jesť a dokonca z toho môžete priberať. Navyše ak z toho mála čo si dáte budú niektoré jedlá obsahovať cukor (med, agávový sirup, sladký jogurt a podobné malé mňamky) tak ukladanie tuku v oblasti brucha je isté. Len to po prvej müsli tyčinke nie je vidieť.

Chcete schudnúť a už ste držali diéty? Budete musieť ísť opačným smerom, než doteraz.

Cesta nevedie k ďalšej diéte. To by bolo len viac toho istého. A ak to nefunguje, nebude to fungovať ani keď toho dáte viac. Akokoľvek je to nepríjemné, musíte teraz úplne zabudnúť na chudnutie.

 • Najskôr si dajte do poriadku spomalený metabolizmus. Začnite pravidelne jesť zdravú stravu a váhu či obvod pása si príliš nevšímajte.
 • Za pár týždňov sa telo začne spamätávať a veľmi pomaly dávať do poriadku. Stále nebudete asi chudnúť. Niektorí možno priberú pár málo kíl.
 • Niekto môže aj pár mesiacov byť v tomto stave. Je ťažké vydržať to, pretože chápem ako veľmi chcete schudnúť. No a miesto toho aby vám váha každý deň ukázala aspoň o 5 kíl menej tak už druhý mesiac zotrváva. Najradšej by ste si nedali aspoň večeru… Nech tú tortúru vidieť vo výsledkoch! Nerobte to a vydržte.
 • Ak vydržíte na nejakom rozumnom príjme, po čase by sa váš metabolizmus mal natoľko znormalizovať, že telo začne „púšťať“ aj trocha tuku.
 • Ideálne bude, ak proces budete konzultovať aj so svojím lekárom. Ak ste tuční, treba sa uistiť, čo je príčinou.

Ak ste teda roky diétovali, nečakajte, že telo prepnete na iný režim za tri dni. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým začnete chudnúť pri rozumnom energetickom príjme. Vydržte to.

To dlhoročné uberanie potravy vás doviedlo až k tomu, že potrebujete chudnúť. Asi tušíte, že uberanie potravy nie je cesta k zdraviu ani k štíhlej línii.

Nakoniec zásady stravovania aspoň telegraficky

Sacharidy budete strážiť. Jesť ich môžete, ale striktne sa riaďte glykemickým indexom. Čokoľvek čo vie meniť hladinu inzulínu sa počas chudnutia nesmie.

 • Počas chudnutia nesmiete jesť nič sladké. Držte sa toho. Žiadne drobné výnimky. Odporúčam vynechať aj banány a sladšie druhy ovocia.
 • Žiadne smoothies. Žiadne odšťavovanie. Týmito postupmi totiž z ovocia a zeleniny extrahujete cukor a ten po vypití okamžite mieri do krvi a časť z neho zmení na tuk. To nechceme. Ak chcete jesť ovocie, jedzte ho. Nepite ho.
 • Viete, že počas chudnutia (najlepšie aj po ňom) nesmiete jesť nič z bielej múky? Žiadna biela ryža.

Bielkoviny sú zložka výživy ktorú pri chudnutí môžeme málinko navýšiť, ale nebudú to vysoké čísla. Nepreháňajte to. Ak je bielkovín priveľa, zaťažujete telo. Nielen ľadviny.

Nakoniec tuk. Aj používate prevažne vhodný tuk, netreba sa ho hystericky báť. Aj pri dávke okolo 70 gramov denne sa dá chudnúť. Pokiaľ chcete výsledky chudnutia urýchliť, dá sa tuk stiahnuť niekde ku 50 gramom na deň. Väčšia reštrikcia tuku (30 gramov na deň) sa síce v literatúre odporúča ako jeden z nástrojov na liečbu ťažkostí so srdcom, ale tak tvrdý režim by som neodporúčal nasadiť svojvoľne. Ak sa chcete riadiť radami z knihy Mějte znovu zdravé srdce, ktorú napísal Dean Ornish. Priveľké obmedzenie tuku môže totiž naopak privodiť aj dosť problémov, najmä ak je to málo tuku nevhodné.

V strave tuk potrebujeme aj počas tej najprísnejšej diéty.

Takže to boli tipy čo v prípade že ste sa rozhodli chudnúť, ale zatiaľ nechudnete aj keď dodržiavate všetky potrebné „prikázania“.

Celý život je teraz!

Človek si zvykne, že ak niečo chce, hneď sa to plní. O to ťažšie to dokáže odmietnuť o chvíľu. Ak som mohol mať výnimku včera, prečo nie aj dnes?

Oceňte sa, prejavte uznanie sami sebe

Vždy, keď sa vám niečo podarí, nezabudnite sa v duchu oceniť. Nešetrite myšlienkami uznania, ktoré adresujete sami sebe vždy, keď prekonáte svoju túžbu zjesť niečo nevhodné.

 • Dokázal som odolať.
 • Som fakt dobrý, zlepšuje sa mi výdrž.
 • Ešte pred mesiacom by som bol zlyhal a teraz už 2 dni odolávam.
 • Áno, tu a tam ešte nevydržím, ale je to čoraz lepšie.
 • Svoj obľúbený koláčik som dokázal rozdať kolegom v práci a nedal som si ani jeden kúsok. Som na seba hrdý.

Slová, vlastne myšlienky uznania vám pomôžu budovať si sebavedomie. Viem, pre neobéznych sú to banality a samozrejmosti. Ale bol som tučný a viem, aké ťažké je bojovať sám so sebou. Je to boj dvoch chcení proti sebe.

 • Chcem koláčik. (Okamžitý cieľ.)
 • Chcem schudnúť. (Dlhodobý cieľ.)

Obezita je často len vec nezdržanlivosti. Nechce sa nám nič učiť, cvičiť, jesť zeleninu. Povedzte si nie. Je to ťažké, viem. Ale ani 40 kilovú činku nezdvihnete na prvý pokus jednou rukou. Tak si nepestujte takú činku vo vlastnom bruchu.

Autosugescia pri chudnutí

Každý večer si v posteli ľahnite na chrbát. Alebo využite inú situáciu, v ktorej sa vám dobre rozmýšľa a sníva. Prechádzku, sediac na kresle, v posilňovni pri nudnej jazde na rotopede… Hovorte k sebe tónom, ktorý neznesie pochybnosti. Niečo v tomto duchu:

„Som spokojný. Dnes som mal dobrý deň. Darí sa mi. Jedol som vhodné jedlo, pil som primerané množstvo vody. Som rád, ako sa mi darí prekonávať lákadlá. Udržiavam si hmotnosť, nepriberám. Bol som v posilňovni. Tukové zásoby sa mi pekne míňajú. Moje telo sa ich zbavuje. Tento bachor tu mať nechcem. A nebudem. (Na brucho si položte ruky.) Toto tu už nebude. Roky som si užíval Následky sa mi nepáčia. Je v mojej moci zmeniť sa. Za to, ako vyzerám a ako sa cítim zodpovedám ja.“

Denne si nájdite čas na úvahu o sebe, o svojich zámeroch.

V našich končinách je zvykom zmýšľať o sebe v čo najväčšej skromnosti. Kto chváli sám seba je považovaný za samoľúbeho narcisa. Je to však falošný postoj. Ak sa budete štylizovať do role skromného, poníženého, bezvýznamného, pranepatrného červíčka, tento postoj vás ovplyvní. Nedosiahnete cieľ, ak si neveríte, ak sami seba neuznávate. Ak si neveríte, že dokážete schudnúť, neschudnete! Uvažujte o sebe ako o človeku, ktorý už úspech dosiahol. Denne si v duchu zrekapitulujte všetky úspechy a dobré udalosti dňa, alebo posledného obdobia. Neposkytnite vlastnej mysli priestor na problémy a neúspechy. Na svoje, ani na cudzie. A postupne sa vo vás začne rodiť lepšie sebahodnotenie.

Predneste viackrát za deň svoj zámer tónom, ako keby sa už bol stal. Napríklad si opakujte výrok „som štíhly“. A precíťte svoj pocit, aké to je byť štíhlym človekom. Choďte vzpriamene, sebavedomo. Pred spaním k sebe v duchu zadržte reč:

„Chudnem. Moje telo už nepotrebuje mať bunky zásobené takou hojnou rezervou tuku. Na Slovensku je v mäsiarstvach slaniny dostatok, preto netreba, aby som sústavne na pupku nosil 40-kilovú rezervu slaniny. Ak by som náhodou potreboval olej, tuk či sadlo, kúpim ho lacno v ktoromkoľvek hypermarkete. Preto sa moje telo už začalo zbavovať zbytočných rezerv. Baví ma meniť životný štýl. Teším sa, že som sa prinútil začať cvičiť. Rád čítam knihy o chudnutí a výžive. Ľahko odolávam, keď mi blízki ponúknu koláčik. Baví ma cvičiť. Som úspešný. Vyzerám výborne. Som zdravý. Darí sa mi.“

Hlavným cieľom týchto monológov je opakovanie. Pripomínajte si svoj zámer schudnúť aj takto. Je celkom ľahostajné, či potom začnete meniť svoju životosprávu preto, že ste si to „vsugerovali“, alebo „len“ častým pripomínaním ste si spomenuli na záväzok, ktorý proste myslíte naozaj celkom vážne. Ak v duchu dáte pozornosť zdravému životnému štýlu, dostanete ho. Príjmete ho.

Skôr než začnete chudnúť, skúste si týždeň až dva hovoriť v duchu takéto monológy. V byte si zaveste niekoľko kartičiek s nápismi „Som štíhly“, „Výborne vyzerám“ a podobnými. Niektorí autori odporúčajú nalepiť si fotografiu svojej tváre na cudzie štíhle telo. Môžete si o účinnosti tohto opatrenia myslieť čokoľvek. Trebárs si povedzte, že Veselému už dočista hrabe. Ale spravte to! Potom však skúmajte celkom inú vec: Dokážete si každý večer a každé ráno aspoň spomenúť na to, že chcete schudnúť? Ak áno, je to dobrý signál. Asi vás už vaša obezita vážne zaujíma, alebo trápi. Je veľmi nádejné, že ak teraz začnete s chudnutím, vydržíte.

Určite sa vám nič nestane, ak po niekoľko večerov budete uvažovať len o sebe a svojich cieľoch. Ak vám pripadá predstava večerného rozmýšľania smiešna či zbytočná a ani ju len nevyskúšate, obávam sa, že si nevyskúšate ani oveľa menej pohodlné veci, ktoré pri chudnutí treba nevyhnutne absolvovať.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

19 Odpovedí

 1. Ahoj MIRO,
  to som ja, Tvoj agent provokatér. Predpokladám, že si začal pracovať na druhej edícii Tvojej knihy a toto je jej prepracovaný, nový úvod. Nič lepšie tam totiž nemôžeš dať.“Chudnutie začína aj končí v hlave.“ To je presne ten moment kedy si človek musí uvedomiť stav veci a domyslieť do dôsledkov následky svojho správania. Ak má šťastie a za mak inteligencie, podarí sa mu začať meniť situáciu ešte pred „no return point“. Ak nie – má smolu. Práve zažívame v rodine čerstvú amputáciu cukrovkárskej nohy. A pritom chudnutie je podľa mňa len vedľajší produkt toho, čo má byť cieľom nášho snaženia a tým je zmena životného štýlu.
  tomcat
  abstinujúci tučniak
  P.S. Tak kedy ten obedný výšľap ?

 2. tomcat: dnes už nie, za 5 minút odchádzam na jeden… ale súkromné dohody, prosím, riešme majlom.

 3. Mirko, musím uznať, že toto je ďalší trefný a vtipne napísaný článok. Opäť si sa zaskvel schopnosťou napísať humorne o vážnych veciach, s čím zápasí väčšina populácie cez EU po USA, ktorí konečne zahájili kampaň proti obezite napr. zakázaním reklamy na podporu obezity a uvedomením si odpovedí na otázky, ktoré si uviedol.

 4. Čau Miro, tu kde si na tvojej stránke stránke som čítal, že na schudnutie 1kg, je treba stratit 28 000-30 000kj. Avšak viem, že 1g tuku =38kj. Tak potom to je 38 000kj/kg tuku. Inak ešte jedna otázka, dá sa povedať teda, že celé chudnutie je o danej energií?

 5. Mišo: teoreticky áno, v praxi to môže platiť trocha inak podľa metabolizmu. Ale zhruba to platí. Tuk v bunkách nemôžeš porovnávať s olejom. Skôr so slaninou, tá má okolo 3350 kJ. Plus niečo vody… Pri chudnutí aj pribraní je v hre aj zadržaná, či stratená voda.

 6. Po rokoch diet mam uz vymlatenu psychiku … jednoducho nevladzem. Ako sa vzkriesit, aby som mohla zacat ?

 7. Queen Kong: verím, že na tak hmlistú otázku neočakávaš žiadnu rozumnú odpoveď.

 8. Mirovi: od 21.marca 06 mam dole 7 kg!!!! Dakujem, uplne vazne som uz nedufala, ze to pojde (uz ma caka len 11kg). Uz som si myslela, ze o chudnuti viem vsetko a po tridsiatke som pochopila ako funguje glykemicky index. Robis uzasnu osvetu. Zmenila som stravovanie sebe aj celej rodine, manzel si zacal do prace brat zeleninu!

 9. Vierau: nádhera, drž sa. počítaj s tým, že čím menej kíl budeš mať, tým pomalšie pôjdu dolu.

 10. Mirovi: preštudovala som si snád všetko, čo si o chudnutí napísal. Potrebujem schudnúť 8-10kg, teda aby som vážila 60kg. Ušila som si jedálniček na seba. Dodržala som denný príjem 100g bielkoví, 104g sacharidov, 39g tukov a 30g vláknin, dávam pozor na glyk.index, dodržiavam pitný režim. Denný príjem 4000-4500Kj, mala by som schudnúť 4kg za mesiac. Ja som však už za sedem dní schudla 3kg, cítim sa výborne, vôbec nie som slabá, ale mám obavy, či si takouto štartovacou rýchlosťou nemôžem skôr uškodiť. Môžeš mi poradiť, či môžem pokračovať takto, alebo mám zvýšiť príjem Kj? Dakujem

 11. Nada: 3 kilá za týždeň by mohli byť „normálne“ pri veľmi vysokej hmotnosti. (cez 150 a viac kíl) a radil by som radšej veľmi rýchlo kontaktovať lekára ak pri tej rýchlosti chceš pokračovať. Zmeny by bežali veľmi rýchlo a mohlo by sa všeličo stať. Rozhodne by som sa prihováral za razantné zvýšenie príjmu jedla – aj za cenu, že by sa na pár dní chudnutie zastavilo. Príliš rýchla strata hmotnosti je nebezpečná. Skús pre začiatok jesť 6000 kJ. Ak prestaneš chudnúť, trocha uber jedla.

  Druhá vec je, že ak si zmenila pitný režim a množstvo soli, možno hmotnosť padá tak rýchlo len vďaka vode, ktorú sodík zadržiaval a potom by sa to už čoskoro zastavilo. Je to na dlhšiu debatu. Poď do fóra.

 12. Miro,ďakujemn že nastavuješ zrkadlo ,ktoré mi veľmi nelichotí.Mám 51rokov a poriadnu nadváhu.Od mala som trpela týmto neduhom.Konečne je čas začat voľačo s tým roboiť .Katalin

 13. Ja sa pomaly pripravujem na chudnutie minimálne mesiac, nielen Mirove, aj moje zrkadlo nie je lichotivé. Neviem čo mi je, pretože zatiaľ ma nenabudili všetky tie články – niekedy chytám paniku z toho ako tí ľudia rátajú a chystajú jedenie /hoci viem, že bez toho to nejde/, Zorkine fotky ma potešili, závidím jej ale zas mám pocit, že myslou nie som pripravená. Za ten mesiac som síce cca 1,5 kg dala dolu – aj s cvičením, no od všetkých vás som na míle vzdialená čo sa týka dodržiavania množstva a zloženia potravy a hlavne pitný režim nechtiac ignorujem. Potom to všetko premietam v hlave, trápim sa, chcem a neviem ako. Povedzte – určite vám viacerým trvalo dlhšie to odhodlávanie, alebo naozaj zo dňa na deň?

 14. Žofia: mne trvalo vyše roka kým som sa rozhodol, že dokážem aspoň zlomok toho, čo som videl v telke, kde nejaký chlap schudol 120 kíl. ale ty sa predsa nemôžeš sťažovať! schudnúť 1 a pol kila za mesiac je predsa poriadny kus práce. tempo je celklom ideálne, pri ňom určite topíš tuk a nie svaly. len tak ďalej rozmýšľaj, či chudnúť, alebo nechudnúť a pomaly si budeš musieť zjednávať nový šatník.

 15. Miro: taká investícia /nový šatník/ by ma maximálne potešila, robila som to aj doteraz, ale opačným smerom. Tie-mne vždy malé šaty som rozdala a rada by som začas podarovala tie veľké.Dúfam, že to zvládnem /tú prípravu/ skôr ako za rok. Motiváciu určite budem hľadať u teba a tebe podobných, aby som len ticho nezávidela ako debil.

 16. Co sa tyka toho zapisovania si toho co jem, je dobra stranka http://www.flora.cz
  je tam taka e-kalkulacka ( sice v cestine)a tam sa da robit si taky dennik zjedenych calorii, sacharidov, bielkovin a podobne.
  je to takto lepsie ako si to pisat na papier.. je to online..co mi velmi vyhovuje. A tiez je tam tabulka na vydaj energie.. teda napises si co si cez den robila a vies kolko energie si vydala.. Jasne ze to nebude asi 100% presne…ale je to super..ked vidim ze dnes uz som zjedla sacharidov az az…tak ma to tak zabrzdi pred nejakym kolacikom navyse.. Odporucam

 17. Za kolko asi schudnem 5kg ked teraz cvicim no chodim behat držim diétú a za den ziem asi jablko melon a od 17:00 nejem ? Dasa schudnut vlastním usilim 5kg co ktomu pomože mam začat skákát na švihadle ? ževraj to pomaha no ale hlavne schcem schudnut v nohách a v zadku :( Prosim co mam robit ??

 18. KikuliQ: za den zjest melona jablko sa ti nezda nejako malo?…. ked zacnes normalne jest znova naberies…

 19. 175 11-29-11 Kedže najdrahšia je vfdmena zadne9ho krytu (41€), tak by cena bola spomednanfdch 41€. Ostatne9 (lacnejšie) fakony by sa vnaoykli v re1mci tohto fakonu. +1Pomohla ve1m te1to odpoveď?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.