Chudnutie začína aj končí v hlave - čo však táto veta znamená? Mali by ste si dokázať odpovedať na viacero otázok, pretože chudnutie je aj vec identity - totožnosti. Kto má nadváhu (alebo dokonca obezitu) toho súčasťou identity je aj jeho nadbytočný tuk. Tuk formuje nielen tvár, ale aj správanie sa. Tučný človek sa musí so svojou hmotnosťou nejako vyrovnať. Žijeme v spoločnosti, ktorá uznáva štíhlosť. Ak do nej chce vstúpiť obézny, musí zaujať nejaké postoje (obranné, únikové, útočné) ktorými bude kompenzovať reakcie okolia na obezitu, aby uniesol posmech, výčitky. Alebo aby podobným reakciám okolia nejako predchádzal.
Tak, ako každá vlastnosť aj z obezity sa dá spraviť výhoda, alebo nevýhoda. Záleží na sociálnej zručnosti.
Prečítajte si vyše 120 tipov ako schudnúť. Skúste si vo chvíli voľna položiť zopár otázok. Sú to otázky pomerne ťažké a na telo ak na ne máte odpovedať úprimne a nie povrchne.
Ako príklad teraz napíšem príklady odpovedí na tieto otázky. Pomôžu vám, aby ste našli svoju vlastnú odpoveď a videli, prečo má takáto úvaha pre vás hodnotu.
Tu sa zastavme.
Odpovede tohto druhu môžu pomôcť objaviť rozpor medzi tým, čím sme a tým, akí chceme byť. Človek je často nespokojný so stavom, v akom je, ale odmieta sa ho vzdať. Je to ľudské. Obezita zarastá hlboko do našej psychiky. Je ľahké nezjesť jeden rožok s maslom. Ale je ťažké nemať naň chuť a prinútiť sa nedať si tou chuťou diktovať.
Preto je na mieste posledná otázka pre nespokojných so svojou postavou:
Vy musíte byť absolútne konkrétni - spravte si zoznam s cieľmi a dátumam (po kliknutí si ho môžete bezplatne stiahnuť), ktorý sa dá zaškrtávať a presne kontrolovať. Deň po dni, hodina po hodine.
Týmto spôsobom máte zaistenú kontrolu nad tým, čo presne robíte pre svoju hmotnosť. Alebo vidíte, že nie, že pod najrôznejšími zámienkami vynechávate cvičenia, jedávate hlúposti, či málo popíjate. Potom sa, samozrejme, nemôžete veľmi tešiť na schudnutie. A v takom prípade nesnívajte o krásnej postave a ľahkom živote.
Možno poviete: Mne sa nechce zapisovať si to
Mnoho ľudí sa priam bytostne bráni tomu, že by si niečo zapisovali. Ako dôvod zaznievajú rôzne hlúposti, výhovorky a táraniny.
Prosím - ak chudnete aj bez zapisovania, pokračujte v tom. Ale ak sa vám chudnutie nedarí, potom je zápis účinnou metódou, ako sa pozrieť pravde do očí.
Veľmi často sa ma ľudia pýtajú, prečo nechudnú. Začnú nejaký režim, pár dní vydržia a zistia, že nič neschudli. Panika, pohroma, čo mám robiť?
Začnime odzadu. Od diét.
Väčšina ľudí svoje výsledky chudnutia hodnotí pomocou váhy. Po prechode na (asi ktorúkoľvek) diétu sa vaša váha zvyčajne prudko prepadne. Pár dní a zrazu máte pár kíl dole! To poteší srdce dietára. „Funguje to“ povie si dietár a ďalej sa teší z výsledkov.
Tie prvé dni sa však väčšinou z tela uvoľní len veľa vody. Aj niekoľko kíl na váhe potom môže byť voda a pomerne málo slaniny.
Neskôr diéty zvyknú privodiť postupnú stagnáciu. To sa už dostavuje postupné spomaľovanie metabolizmu. Ak ste totiž na diéte (čítaj energetické hlboké mínus) tak telo spomalí vašu čulosť. Začnete šetriť pohyby, začnete byť pomalší, letargickí. Čo zvonka nevidieť je práca orgánov. Aj tá sa prenastavuje. Telo sa proste prispôsobí nedostatku potravy. Inými slovami po pár týždňoch či mesiacoch diéty je výsledok podobný ako pred diétou.
Najhorší nápad potom je ešte viac ubrať z energie. Prečo? Pretože aj telo uberie z „obrátok“. Ale nie tak ochotne bude páliť aj tuk.
Preto diéta – ktorákoľvek – nie je riešením chudnutia. Jednoducho vy obmedzíte jedlo a telo obmedzí výdaj. Energetická rovnica má dať / dal sa nijak podstatne nezmení. Jediné čo sa zmení sú nastavenia vášho tela. Tie aj po diéte budú značne spomalené. Čo spravíte potom?
Preto ak z diétovania prechádzate na rozumnú stravu, zvyčajne najskôr aj trocha priberiete.
Ak prejdete na rozumnú stravu, nie vždy sa hneď dostaví očakávané chudnutie. To sa týka najmä tých, čo v minulosti opakovane držali rôzne diéty. Máte spomalený metabolizmus? Potom môžete jesť polovicu toho, čo by ste mali jesť a dokonca z toho môžete priberať. Navyše ak z toho mála čo si dáte budú niektoré jedlá obsahovať cukor (med, agávový sirup, sladký jogurt a podobné malé mňamky) tak ukladanie tuku v oblasti brucha je isté. Len to po prvej müsli tyčinke nie je vidieť.
Cesta nevedie k ďalšej diéte. To by bolo len viac toho istého. A ak to nefunguje, nebude to fungovať ani keď toho dáte viac. Akokoľvek je to nepríjemné, musíte teraz úplne zabudnúť na chudnutie.
Ak ste teda roky diétovali, nečakajte, že telo prepnete na iný režim za tri dni. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým začnete chudnúť pri rozumnom energetickom príjme. Vydržte to.
To dlhoročné uberanie potravy vás doviedlo až k tomu, že potrebujete chudnúť. Asi tušíte, že uberanie potravy nie je cesta k zdraviu ani k štíhlej línii.
Sacharidy budete strážiť. Jesť ich môžete, ale striktne sa riaďte glykemickým indexom. Čokoľvek čo vie meniť hladinu inzulínu sa počas chudnutia nesmie.
Bielkoviny sú zložka výživy ktorú pri chudnutí môžeme málinko navýšiť, ale nebudú to vysoké čísla. Nepreháňajte to. Ak je bielkovín priveľa, zaťažujete telo. Nielen ľadviny.
Nakoniec tuk. Aj používate prevažne vhodný tuk, netreba sa ho hystericky báť. Aj pri dávke okolo 70 gramov denne sa dá chudnúť. Pokiaľ chcete výsledky chudnutia urýchliť, dá sa tuk stiahnuť niekde ku 50 gramom na deň. Väčšia reštrikcia tuku (30 gramov na deň) sa síce v literatúre odporúča ako jeden z nástrojov na liečbu ťažkostí so srdcom, ale tak tvrdý režim by som neodporúčal nasadiť svojvoľne. Ak sa chcete riadiť radami z knihy Mějte znovu zdravé srdce, ktorú napísal Dean Ornish. Priveľké obmedzenie tuku môže totiž naopak privodiť aj dosť problémov, najmä ak je to málo tuku nevhodné.
V strave tuk potrebujeme aj počas tej najprísnejšej diéty.
Takže to boli tipy čo v prípade že ste sa rozhodli chudnúť, ale zatiaľ nechudnete aj keď dodržiavate všetky potrebné „prikázania“.
Človek si zvykne, že ak niečo chce, hneď sa to plní. O to ťažšie to dokáže odmietnuť o chvíľu. Ak som mohol mať výnimku včera, prečo nie aj dnes?
Vždy, keď sa vám niečo podarí, nezabudnite sa v duchu oceniť. Nešetrite myšlienkami uznania, ktoré adresujete sami sebe vždy, keď prekonáte svoju túžbu zjesť niečo nevhodné.
Slová, vlastne myšlienky uznania vám pomôžu budovať si sebavedomie. Viem, pre neobéznych sú to banality a samozrejmosti. Ale bol som tučný a viem, aké ťažké je bojovať sám so sebou. Je to boj dvoch chcení proti sebe.
Obezita je často len vec nezdržanlivosti. Nechce sa nám nič učiť, cvičiť, jesť zeleninu. Povedzte si nie. Je to ťažké, viem. Ale ani 40 kilovú činku nezdvihnete na prvý pokus jednou rukou. Tak si nepestujte takú činku vo vlastnom bruchu.
Každý večer si v posteli ľahnite na chrbát. Alebo využite inú situáciu, v ktorej sa vám dobre rozmýšľa a sníva. Prechádzku, sediac na kresle, v posilňovni pri nudnej jazde na rotopede… Hovorte k sebe tónom, ktorý neznesie pochybnosti. Niečo v tomto duchu:
„Som spokojný. Dnes som mal dobrý deň. Darí sa mi. Jedol som vhodné jedlo, pil som primerané množstvo vody. Som rád, ako sa mi darí prekonávať lákadlá. Udržiavam si hmotnosť, nepriberám. Bol som v posilňovni. Tukové zásoby sa mi pekne míňajú. Moje telo sa ich zbavuje. Tento bachor tu mať nechcem. A nebudem. (Na brucho si položte ruky.) Toto tu už nebude. Roky som si užíval Následky sa mi nepáčia. Je v mojej moci zmeniť sa. Za to, ako vyzerám a ako sa cítim zodpovedám ja.“
V našich končinách je zvykom zmýšľať o sebe v čo najväčšej skromnosti. Kto chváli sám seba je považovaný za samoľúbeho narcisa. Je to však falošný postoj. Ak sa budete štylizovať do role skromného, poníženého, bezvýznamného, pranepatrného červíčka, tento postoj vás ovplyvní. Nedosiahnete cieľ, ak si neveríte, ak sami seba neuznávate. Ak si neveríte, že dokážete schudnúť, neschudnete! Uvažujte o sebe ako o človeku, ktorý už úspech dosiahol. Denne si v duchu zrekapitulujte všetky úspechy a dobré udalosti dňa, alebo posledného obdobia. Neposkytnite vlastnej mysli priestor na problémy a neúspechy. Na svoje, ani na cudzie. A postupne sa vo vás začne rodiť lepšie sebahodnotenie.
Predneste viackrát za deň svoj zámer tónom, ako keby sa už bol stal. Napríklad si opakujte výrok „som štíhly“. A precíťte svoj pocit, aké to je byť štíhlym človekom. Choďte vzpriamene, sebavedomo. Pred spaním k sebe v duchu zadržte reč:
„Chudnem. Moje telo už nepotrebuje mať bunky zásobené takou hojnou rezervou tuku. Na Slovensku je v mäsiarstvach slaniny dostatok, preto netreba, aby som sústavne na pupku nosil 40-kilovú rezervu slaniny. Ak by som náhodou potreboval olej, tuk či sadlo, kúpim ho lacno v ktoromkoľvek hypermarkete. Preto sa moje telo už začalo zbavovať zbytočných rezerv. Baví ma meniť životný štýl. Teším sa, že som sa prinútil začať cvičiť. Rád čítam knihy o chudnutí a výžive. Ľahko odolávam, keď mi blízki ponúknu koláčik. Baví ma cvičiť. Som úspešný. Vyzerám výborne. Som zdravý. Darí sa mi.“
Hlavným cieľom týchto monológov je opakovanie. Pripomínajte si svoj zámer schudnúť aj takto. Je celkom ľahostajné, či potom začnete meniť svoju životosprávu preto, že ste si to „vsugerovali“, alebo „len“ častým pripomínaním ste si spomenuli na záväzok, ktorý proste myslíte naozaj celkom vážne. Ak v duchu dáte pozornosť zdravému životnému štýlu, dostanete ho. Príjmete ho.
Skôr než začnete chudnúť, skúste si týždeň až dva hovoriť v duchu takéto monológy. V byte si zaveste niekoľko kartičiek s nápismi „Som štíhly“, „Výborne vyzerám“ a podobnými. Niektorí autori odporúčajú nalepiť si fotografiu svojej tváre na cudzie štíhle telo. Môžete si o účinnosti tohto opatrenia myslieť čokoľvek. Trebárs si povedzte, že Veselému už dočista hrabe. Ale spravte to! Potom však skúmajte celkom inú vec: Dokážete si každý večer a každé ráno aspoň spomenúť na to, že chcete schudnúť? Ak áno, je to dobrý signál. Asi vás už vaša obezita vážne zaujíma, alebo trápi. Je veľmi nádejné, že ak teraz začnete s chudnutím, vydržíte.
Určite sa vám nič nestane, ak po niekoľko večerov budete uvažovať len o sebe a svojich cieľoch. Ak vám pripadá predstava večerného rozmýšľania smiešna či zbytočná a ani ju len nevyskúšate, obávam sa, že si nevyskúšate ani oveľa menej pohodlné veci, ktoré pri chudnutí treba nevyhnutne absolvovať.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.