BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Fit and fat - tuční a zdraví?

Obezita nie je stav zdravia. V obéznom tele fungujú procesy inak, než v zdravom. V článku následky obezity je zoznam ťažkostí, tu len telegraficky: Vyššia pohotovosť k zápalu, rozvoj rôznych ochorení. Telesné orgány nemajú priestor, pretože na ne tlačí tukové tkanivo. Často sa rozvíjajú choroby metabolické, kardiovaskulárne. Trpí pohybový systém. Takýto bleskový výpočet ťažkostí je asi pochopiteľný, jasný a dá sa s ním súhlasiť. Dá sa dokonca dokázať.

Napriek tomu možno poznáte vo svojom okolí ľudí, ktorí sú obézni a na prvý pohľad vidíte, že sú zdraví, šťastní a spokojní. Týmto ľuďom sa hovorí že sú „fat and fit“, teda tuční a zdraví.

Koncept fat and fit razia často priamo títo tuční ľudia. Tvrdia, že tučný človek, ktorý pravidelne cvičí môže byť v lepšej kondícii ako štíhly človek, ktorý sa fláka.

Dá sa pochopiť prečo koncept fat and fit získal rýchlo popularitu. Je to jednoducho ľúbivý koncept. Obávam sa ale, že je to falošná nádej.

Je to podobné, ako keď sa občas internetom „prevalí“ séria senzačných článkov o niečom, čo sa nám páči a povoľuje to niečo doteraz zakázané.

 • Nejaký doktor dokázal, že maslo a bravčová masť sú zdravšie ako olej a preto ich máme slobodne jesť.
 • Alebo iný lekár oznámi, že pitie pohára vína denne prospieva zdraviu.

Takéto správy sa veľmi hodia „do rozpočtu“ mnohým ľuďom. Tým, čo majú radi maslo a víno. Tí budú potom dychtivo šíriť informáciu ďalej. Nebudú skúmať jej pravdivosť. Ak sa nám niečo hodí, máme tendenciu nekriticky tomu veriť.

Poriadne nastavené kondičné cvičenie môže čiastočne kompenzovať škody spôsobené obezitou. Tak sa to aspoň môže javiť na prvý pohľad.

Je tu však jeden problém. Ak niekto pravidelne cvičí, veľmi často mu záleží ako na zdraví, tak aj na kvalite cvičenia. A tomu prispôsobí aj svoju stravu. Tým sa obezita postupne začne strácať.

Preto ľudí ktorí cvičia a zostávajú tuční je pomerne málo. A tu sa skrýva druhý vážny problém – štatistické skreslenie. Ak na základe pomerne malej vzorky výnimočných fat and fit ľudí usúdime, že tak to je v poriadku, dopustíme sa štatistickej chyby.

Je to podobné ako s fajčením. Je známe, že fajčenie škodí a predčasne zabíja. No možno máte v okolí nejakého sváka, ktorý má 102 rokov a pokojne si bafká z fajočky. Zdá sa, že poprel štatistiku. V skutočnosti je to jednoducho výnimka, ktorá nepotrvrdzuje pravidlo.

Kde končí zdravie a kde začína divadlo

Až na zanedbateľné výnimky je obezita problém ako estetický, tak aj zdravotný. Ľudské telo nie je navrhnuté na dvojnásobnú záťaž samého seba. Ostatne - nejde iba o hmotnosť.

Väčšina obéznych nie je spokojná so svojou váhou. Ale čo majú povedať? „Ja som slaboch, nedokážem schudnúť?“ To sa hovorí ťažko. A preto je oveľa efektnejšie povedať „Páči sa mi že som tučný, nemám s tým žiaden problém“. Navyše ak taký tučný človek má zmysel pre humor a je zábavný, tak mu naozaj uveríte, že je šťastný. A uveríte že koncept fat and fit má naozaj čosi do seba. Možno vám ešte stará mama povie, že ak tyčný človek schudne tak zosmutnie a "zoschne".

Lenže tí, čo ste boli (alebo ešte ste) tuční viete veľmi dobre, že obezita je ako chobotnica. Prerastá do nečakane veľa oblastí osobného života. Aj keby ste nemali vysoký tlak, diabetes či vďaka cvičeniu problém sa hýbať.

 • Stále tu je estetické hľadisko. Tuční sú nápadní.
 • Hľadajte na seba stan, ak sa chcete pekne obliecť.
 • Poťte sa po nociach a namáhavo sa obracajte v posteli ako veľryba na púšti.
 • Len si skúste sadnúť pohodlne v tých nových sedadlách vo vlaku či v lietadle.
 • Skúste sa zamestnať v kolektíve, kde by obezita bola prekážkou.
 • Zbavte sa nálepky „to je ten tlsťoch“.
 • Nájdite si fakt atraktívneho partnera, alebo partnerku, ktorý chce chodiť s tučkom.

To všetko sú len rýchle príklady toho, že obézny človek môže byť dokonale fit po stránke kondície. Ale sociálne narazí skôr, či neskôr na múr. Áno, ak je tučný človek mimoriadne zábavný, vykompenzuje aj tento hendikep. Tu a tam sa objaví aj obézny herec či moderátor, ktorý je mimoriadne úspešný.

Neporovnávajte sa s fat and fit úspešnými

Lenže títo úspešní, obľúbení, spokojní a zároveň fat & fit ľudia sú extrémne výnimky. To nie je jeden zo sto. Skôr jeden z milióna.

Navyše nevidíte tých úspešných tučných zdravých a šťastných ľudí vo chvíli, keď zhasnú reflektory a štáb sa rozíde. Myslíte si, že sú naozaj tak šťastní, že sú obézni?

Ukazuje sa totiž, že ani pravidelné cvičenie nie je dostatočnou ochranou pre obéznych. Môže pomôcť kompenzovať niektoré problémy. Tučný, ktorý pravidelne cvičí nemusí schudnúť. Stačí ak zje priveľa. Potom nadobudne pocit, že tak je to v poriadku.

V súčasnosti už sa začínajú objavovať štúdie ktoré ukazujú, že koncept fat&fit nie je až tak ideálny, ako sa zdalo pred pár rokmi. Ukazuje sa, že tuční nedokážu následky obezity kompenzovať cvičením, či inými opatreniami.

A je to vlastne aj logické. Tukové tkanivo je endokrinný orgán. To znamená že v tele má určitú funkciu. V prípade obezity sa toto tkanivo môže zväčšiť. Ak u zdravého človeka tuk môže mať nejakých 10 až 15 percent zo skladby tela obézny človek má bežne 30 až 50 percent tukového tkaniva. Predstavte si, že by sa vám niektorá časť tela (ruka, srdce, mozog) mohla pokojne strojnásobiť. Myslíte si, že by vaše telo mohlo ďalej fungovať normálne?

Kto sa môže považovať za tučného a zdravého?

Aby ste sa mohli cítiť a aj byť zdraví, nedá sa očakávať, že budete morbídne obézni. Dosť pravdepodobne budete skôr v oblasti nadváhy, alebo ľahko začínajúcej obezity.

Pás budete mať možno do 90 až 120 centimetrov. U žien menej, u mužov možno trocha viac.

 • Krvný tlak musíte mať dlhodobo v norme.
 • Cukor v krvi musíte mať dlhodobo v norme (aj parameter zvaný glykovaný hemoglobín)
 • Hladinu cholesterolu musíte mať v norme.
 • Nemáte ťažkosti s pohybovým aparátom ako bolesti chrbtice, kĺbov...
 • Nesmiete pociťovať svoju obezitu ako problém (depresia, pocit izolácie).
 • Obezita vás nesmie diskriminovať v partnerskom ani profesionálnom živote.
 • Cvičíte, takže vaša kondícia je dobrá, alebo veľmi dobrá.

Ak toto všetko platí pre vás, dá sa povedať, že ste „fit&fat“. A viete čo je najhoršie? 6e to možno platí dnes a zajtra už nemusí!

Odporúčam však schudnúť – je to viac fit

Je jasné, že ak niekto je tučný a cíti sa dobre, nevidí žiaden vážny dôvod, aby s tým všetkým niečo robil. Navyše pre svoj stav asi našiel ono krásne a lákavé označenie fat and fit. Tak čo? Načo niečo meniť?

Už teraz sú prvé výsledky klinických štúdií ktoré už signalizujú, že koncept fat&fit asi dlhodobo neplatí. Jednoducho tučnejší ľudia športovaním nevykompenzujú následky obezity a umierajú predčasne. Nehnevajte sa preto na mňa ak mi možné riziko predčasnej smrti nesedí ku slovíčku fit!

Navyše je tu aj ďalší argument. Možno ste obézni a zároveň pomerne mladí. To je situácia, ktorá značne klame! Mladé telo dokáže kompenzovať veľa problémov. Všetko ešte funguje s rezervou. A to je práve zákerné! Zamlada si jednoducho človek nevie ani predstaviť, aké to bude neskôr.

Keď vám v strednom veku začne ubúdať síl a začnú sa hlásiť prvé ťažkosti. Obezita vám môže o niekoľko rokov skrátiť onu bezproblémovú mladosť. A to nie je dobré. Preto je lepšie nenaletieť lákavému modelu fat&fit a snažiť sa byť fit. To po slovensky znamená byť štíhly a zdravý.

Napísal
Miro Veselý 
19. januára 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.