chudnutie-ako

Meranie tuku zadarmo

Nič zadarmo neexistuje. Podobne ani služba meranie tuku zadarmo nie je naozaj celkom zadarmo – zaplatia ju tí, čo si kúpia produkty firmy, ktorá tieto merania organizuje.

Možno ste aj vy už niekde stretli húfik horlivých pracovníkov, ktorí ponúkajú okoloidúcim bezplatné vyšetrenie zloženia tela. Niekedy priamo na ulici pomocou špeciálneho prístroja. Prečo nie? Nápad je dobrý. Veľa tých, čo ešte nie sú tuční si možno ani neuvedomujú, že by mali schudnúť. Takéto meranie ich môže motivovať.

Meranie tuku sa vykonáva bežným meračom percenta telesného tuku. Je to prístroj, ktorý pracuje na princípe bioimpedancie. To po slovensky znamená, že meria (elektrický) odpor v tele. Svalovina má iný odpor, ako tukové tkanivo. Dá sa teda veľmi orientačne vypočítať, koľko percent tuku v tele máme. Téme presnosti a metodiky merania som sa venoval v článku na tému merania percent telesného tuku v tele.

Takto môže vyzerať „vyšetrenie“ zloženia tela. Ručný prístroj na základe vložených údajov vypočíta výsledok. Na tomto obrázku vidíte výsledok merania obézneho muža.

Problémom merania tuku pomocou týchto prístrojov je však pomerne veľká nepresnosť a kolísanie výsledkov v závislosti na aktuálnom stave organizmu. Preto sa dnes dajú kúpiť aj o niečo presnejšie zariadenia – zvyčajne váhy. Ak majú meranie vyvedené na nohy aj na ruky, je to výhoda.

Príklad výsledku z diagnostickej váhy ktorá má vyvedené merače na nohy aj na ruky. Vidíte, že 120 kilový muž má 41,2% tuku v tele. Taká váha ukazuje navyše aj odhad viscerálneho tuku. To je vnútrobrušný, ten nebezpečný pre zdravie. Číslo 20 je vysoké. Na tejto váhe viscerálny tuk nad 9 je znakom obezity. Bežne štíhli ľudia s nie dokonalou postavou (napríklad aj ja) mávajú vnútrobrušný tuk okolo čísla 4 až 5. Úplne štíhli bývajú pod 3.

Váha s takouto diagnostikou už dnes nie je tak drahá, ako pred pár rokmi. Už okolo 50 eur sa dajú kúpiť slušné zariadenia. No vráťme sa k meraniam v meste.

Tí, čo merajú tuk „zadarmo“ okoloidúcim majú záujem, aby vám vyšli čo možno najvyššie hodnoty. Aby ste sa nastrašili! Potom je väčšia šanca, že by ste hneď aj kúpili ich skvelé produkty. Alebo vám „aspoň“ dajú pozvánku na bezplatnú prednášku. Na nej vás lepšie zmanipulujú, aby ste – kúpili niečo zbytočné.

Žiaľ meranie percenta telesného tuku touto technológiou v priebehu dňa značne kolíše v závislosti na tom, ako ste dodržiavali pitný režim, či ste po jedle, po kúpeli, či ste spotení. Dokonca aj to, ako silno natiahnete ruky (čo je podmienka merania) mierne ovplyvní výsledky merania. (Napríklad meranie v úplne uvoľnených rukách dá výsledok napríklad 13%, ak ich predpažíte, ale nenapnete svaly „na doraz“, výsledok je 16%. Ak meriate v predpažených rukách – čo najviac napnutých – výsledok je skoro 18%.) Pravda bude niekde uprostred – s napnutými rukami, ale nie úplne „nadoraz“.

Aj ja som si v minulosti už dal zmerať percento telesného tuku. Len zo zvedavosti, čo bude nasledovať za obchodnú ponuku. (Rovnaký prístroj totiž mám doma.) Keďže spadám do „normy“ a nemám ani rizikovú nadváhu, oči meračky-predavačky pohasli. Ale namiesto toho, aby mi pogratulovala k dobrému výsledku, začala ma strašiť. Že aj tých 17% tuku je u muža vlastne veľmi veľa! (Prístroj po anglicky oznamoval hodnotu NORMAL) Dozvedel som sa, že som takmer v pásme nadváhy. Ak ihneď nezačnem užívať ich skvelé kokteily na chudnutie, dosť rýchlo budem mať vážne problémy, možno aj umriem. Vnútila mi vizitku a návštevu prednášky, na ktorej mi povedia, ako si ešte snáď môžem zachrániť život. (Nešiel som – ak si chcem vyumývať mozog, stačí predsa zapnúť televízne noviny.) Na Youtube sa dajú záznamy takých prednášok nájsť. Ešte lepšie sú záznamy školení. Známa MLM firma venujúca sa chudnutiu tam má školenie, ako manipulujú nás, neborákov, klientov. Rafinované postupy s premysleným obchodným modelom.

Je mi však ľúto stoviek ľudí, ktorí si dajú odmerať percento telesného tuku a dozvedia sa hodnoty – ktoré im aj tak nič nepovedia. Potom majú strach, že sú tuční – hoc ani často nie sú. A možno v dobrej viere minú pár sto korún na nákup gebuzín, ktoré pri chudnutí môžu pomôcť len v prípade, ži by ich užíval človek značne poučený…

Obezita a nadváha sa týka nadpolovičnej časti populácie. Je škoda, že väčšina z tučných ľudí najskôr skúsi všetky možné a nemožné diéty + dá zarobiť rôznym pokútnym obchodníkom, než by proste hneď prešla na racionálnu výživu…

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

5 Odpovedí

  1. esteze si napisal tento clanok… minule som akurat uvazovala, ze si dam zmerat tuk na ulici :D dik, si mi usetril nervicky z hodnot co by mi povychadzali…

  2. Hej, raz už som sa nad tým rozčuľovala na blogu: meskova.blog.sme.sk/c/3528/Nepaci-sa-mi-meranie-tuku.html

  3. myslim,Miro, ze si veci pomenoval spravne. Ja pridam svoju skusenost ci varovanie: vsetko, co je zadarmo, je v skutocnosti velmi drahe.Poznam aj druhu stranku „vonkomerania“-respektivne jej pokracovanie: vyplaseni zmerani ludia z „ulice“ alebo aj rychlovyskoleni so zakupenymi produktami so strachom v ociach a malou nadejou v dusi sa pridu spytat svojho lekara, ci urobili dobre, ci im produkt neuskodi, ci ho pri svojich inych neduhoch ci kombinaciami s liekmi mozu uzivat. Tu je uz rada marna, zvacsa nie je zname ani zlozenie „gebudziny“ani davkovanie ani indikacia, ani cenna . Co uz. Radi si kupujeme za drahe peniaze iluziu ….

  4. Klasika. Stary znamy Herbalife oziva na uliciach v podobne merania tuku.

  5. merat % tuku sa presne neda. Staci ked sa pacite sami sebe v zrkadle (pouzite dve zrkadla, aby ste sa videli zo vsetkych uhlov, vratane pohladu zo zadu).
    Dobre je fotit sa raz za tyzden v standardnych poziciach, aby bol ubytok tuku/zmena postavy z dlhodobeho casoveho horizontu sledovatelna.
    Najpresnejsia lacna a dostupna metoda je 7 ways skinfold test = meranie hrubky koze (+tuku pod kozou) na 7 miestach v niekolkych meraniach. Nasledne sa meria spriemeruju a vyjde % tuku meraneho jedinca. Tato metoda je ale „bolestiva“, potrebuje asistenciu druhej osoby a taktiez neda 100% presne vysledky. Meraju sa bezne miesta na ludskom tele a ak ma niekto nestandardnu postavu (tuk sa mu uklada na „zvlastnych miestach“) tak vysledok je skresleny. Zaroven sposob merania umoznuje mhono chyb prevedenia, cim sa znizuje presnost vysledkov. Taktiez toto meranie ma zmysel ,alebo jeho presnost sa zvysuje, pokial sa nachadzate v tych nizsich % hladinach – na druhej strane ci mate 30 alebo 34% tuku je zanedbatelny rozdiel oproti rozdielu medzi 6% a 10%.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.