BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Meranie tuku zadarmo

Nič zadarmo neexistuje. Podobne ani služba meranie tuku zadarmo nie je naozaj celkom zadarmo - zaplatia ju tí, čo si kúpia produkty firmy, ktorá tieto merania organizuje.

Možno ste aj vy už niekde stretli húfik horlivých pracovníkov, ktorí ponúkajú okoloidúcim bezplatné vyšetrenie zloženia tela. Niekedy priamo na ulici pomocou špeciálneho prístroja. Prečo nie? Nápad je dobrý. Veľa tých, čo ešte nie sú tuční si možno ani neuvedomujú, že by mali schudnúť. Takéto meranie ich môže motivovať.

Meranie tuku sa vykonáva bežným meračom percenta telesného tuku. Je to prístroj, ktorý pracuje na princípe bioimpedancie. To po slovensky znamená, že meria (elektrický) odpor v tele. Svalovina má iný odpor, ako tukové tkanivo. Dá sa teda veľmi orientačne vypočítať, koľko percent tuku v tele máme. Téme presnosti a metodiky merania som sa venoval v článku na tému merania percent telesného tuku v tele.

Takto môže vyzerať "vyšetrenie" zloženia tela. Ručný prístroj na základe vložených údajov vypočíta výsledok. Na tomto obrázku vidíte výsledok merania obézneho muža.

Problémom merania tuku pomocou týchto prístrojov je však pomerne veľká nepresnosť a kolísanie výsledkov v závislosti na aktuálnom stave organizmu. Preto sa dnes dajú kúpiť aj o niečo presnejšie zariadenia - zvyčajne váhy. Ak majú meranie vyvedené na nohy aj na ruky, je to výhoda.

Príklad výsledku z diagnostickej váhy ktorá má vyvedené merače na nohy aj na ruky. Vidíte, že 120 kilový muž má 41,2% tuku v tele. Taká váha ukazuje navyše aj odhad viscerálneho tuku. To je vnútrobrušný, ten nebezpečný pre zdravie. Číslo 20 je vysoké. Na tejto váhe viscerálny tuk nad 9 je znakom obezity. Bežne štíhli ľudia s nie dokonalou postavou (napríklad aj ja) mávajú vnútrobrušný tuk okolo čísla 4 až 5. Úplne štíhli bývajú pod 3.

Váha s takouto diagnostikou už dnes nie je tak drahá, ako pred pár rokmi. Už okolo 50 eur sa dajú kúpiť slušné zariadenia. No vráťme sa k meraniam v meste.

Tí, čo merajú tuk "zadarmo" okoloidúcim majú záujem, aby vám vyšli čo možno najvyššie hodnoty. Aby ste sa nastrašili! Potom je väčšia šanca, že by ste hneď aj kúpili ich skvelé produkty. Alebo vám "aspoň" dajú pozvánku na bezplatnú prednášku. Na nej vás lepšie zmanipulujú, aby ste - kúpili niečo zbytočné.

Žiaľ meranie percenta telesného tuku touto technológiou v priebehu dňa značne kolíše v závislosti na tom, ako ste dodržiavali pitný režim, či ste po jedle, po kúpeli, či ste spotení. Dokonca aj to, ako silno natiahnete ruky (čo je podmienka merania) mierne ovplyvní výsledky merania. (Napríklad meranie v úplne uvoľnených rukách dá výsledok napríklad 13%, ak ich predpažíte, ale nenapnete svaly "na doraz", výsledok je 16%. Ak meriate v predpažených rukách - čo najviac napnutých - výsledok je skoro 18%.) Pravda bude niekde uprostred - s napnutými rukami, ale nie úplne "nadoraz".

Aj ja som si v minulosti už dal zmerať percento telesného tuku. Len zo zvedavosti, čo bude nasledovať za obchodnú ponuku. (Rovnaký prístroj totiž mám doma.) Keďže spadám do "normy" a nemám ani rizikovú nadváhu, oči meračky-predavačky pohasli. Ale namiesto toho, aby mi pogratulovala k dobrému výsledku, začala ma strašiť. Že aj tých 17% tuku je u muža vlastne veľmi veľa! (Prístroj po anglicky oznamoval hodnotu NORMAL) Dozvedel som sa, že som takmer v pásme nadváhy. Ak ihneď nezačnem užívať ich skvelé kokteily na chudnutie, dosť rýchlo budem mať vážne problémy, možno aj umriem. Vnútila mi vizitku a návštevu prednášky, na ktorej mi povedia, ako si ešte snáď môžem zachrániť život. (Nešiel som - ak si chcem vyumývať mozog, stačí predsa zapnúť televízne noviny.) Na Youtube sa dajú záznamy takých prednášok nájsť. Ešte lepšie sú záznamy školení. Známa MLM firma venujúca sa chudnutiu tam má školenie, ako manipulujú nás, neborákov, klientov. Rafinované postupy s premysleným obchodným modelom.

Je mi však ľúto stoviek ľudí, ktorí si dajú odmerať percento telesného tuku a dozvedia sa hodnoty - ktoré im aj tak nič nepovedia. Potom majú strach, že sú tuční - hoc ani často nie sú. A možno v dobrej viere minú pár sto korún na nákup gebuzín, ktoré pri chudnutí môžu pomôcť len v prípade, ži by ich užíval človek značne poučený...

Obezita a nadváha sa týka nadpolovičnej časti populácie. Je škoda, že väčšina z tučných ľudí najskôr skúsi všetky možné a nemožné diéty + dá zarobiť rôznym pokútnym obchodníkom, než by proste hneď prešla na racionálnu výživu...

Napísal
Miro Veselý 
18. decembra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.