Meranie tuku zadarmo

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Nič zadarmo neexistuje. Podobne ani táto služba nie je naozaj zadarmo – zaplatia ju tí, čo si kúpia produkty firmy, ktorá tieto merania organizuje.

Meranie tuku sa vykonáva bežným meračom percenta telesného tuku, ktorý pracuje na princípe bioimpedancie. Téme presnosti a metodiky merania som sa venoval v článku na tému merania percent telesného tuku v tele.

Problémom merania tuku pomocou týchto prístrojov je však pomerne veľká nepresnosť a kolísanie výsledkov v závislosti na aktuálnom stave organizmu.

Žiaľ, tí, čo merajú tuk "zadarmo" majú záujem, aby vám vyšli čo možno najvyššie hodnoty, aby ste sa nastrašili a pre istotu hneď aj kúpili ich skvelé (ktovie, čio nie priam zázračné) produkty, alebo "aspoň" zavítali na prednášku, kde vás lepšie zmanipulujú, aby ste – kúpili ich produkty.

Nič sa nebojte, len plaťte. Schudnete, ožijete, zlepší sa vám sex, nálada aj kondície, nezabije vás infarkt, ani rakovina. Len kúpte!

Žiaľ meranie percenta telesného tuku touto technológiou v priebehu dňa značne kolíše v závislosti na tom, ako ste dodržiavali pitný režim, či ste po jedle, po kúpeli, či ste spotení. Dokonca aj to, ako silno natiahnete ruky (čo je podmienka merania) ovplyvní výsledky merania. (Napríklad meranie v úplne uvoľnených rukách dá výsledok napríklad 13%, ak ich predpažíte, ale nenapnete svaly "na doraz", výsledok je 16%. Ak meriate v predpažených rukách – čo najviac napnutých – výsledok je skoro 18%.) Pravda bude niekde uprostred – s napnutými rukami, ale nie úplne "nadoraz".

Aj ja som si dal zmerať percento telesného tuku, už len zo zvedavosti, čo bude nasledovať za obchodnú ponuku. (Rovnaký prístroj totiž mám doma.) Keďže spadám do "normy" a nemám ani rizikovú nadváhu, oči meračky-predavačky pohasli. Ale namiesto toho, aby mi pogratulovala k dobrému výsledku, začala ma strašiť. Že 17% tuku je u muža vlastne veľmi veľa (prístroj po anglicky oznamoval hodnotu NORMAL), že som takmer v pásme nadváhy a ak ihneď nezačnem užívať ich kokteily, dosť rýchlo budem mať vážne problémy, možno aj umriem. Vnútila mi vizitku a návštevu prednášky, na ktorej mi povedia, ako si ešte snáď môžem zachrániť život. (No… nešiel som :-) ak si chcem vyumývať mozog, stačí predsa zapnúť televízne noviny.)

Je mi však ľúto stoviek ľudí, ktorí si dajú odmerať percento telesného tuku a dozvedia sa hodnoty – ktoré im aj tak nič nepovedia. Potom majú strach, že sú tuční – hoc ani často nie sú. A možno v dobrej viere minú pár sto korún na nákup gebuzín, ktoré pri chudnutí môžu pomôcť len v prípade, ži by ich užíval človek značne poučený…

Obezita a nadváha sa týka nadpolovičnej časti populácie. Je škoda, že väčšina z tučných ľudí najskôr skúsi všetky možné a nemožné diéty + dá zarobiť rôznym pokútnym obchodníkom, než by proste hneď prešla na racionálnu výživu…

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 17. mája 2006

 

Komentáre k článku: Meranie tuku zadarmo

 1. leiluska 19. mája 2006

  esteze si napisal tento clanok… minule som akurat uvazovala, ze si dam zmerat tuk na ulici :D dik, si mi usetril nervicky z hodnot co by mi povychadzali…

 2. Ayleen 19. mája 2006

  Hej, raz už som sa nad tým rozčuľovala na blogu: meskova.blog.sme.sk/c/3528/Nepaci-sa-mi-meranie-tuku.html

 3. esmis 19. mája 2006

  myslim,Miro, ze si veci pomenoval spravne. Ja pridam svoju skusenost ci varovanie: vsetko, co je zadarmo, je v skutocnosti velmi drahe.Poznam aj druhu stranku “vonkomerania”-respektivne jej pokracovanie: vyplaseni zmerani ludia z “ulice” alebo aj rychlovyskoleni so zakupenymi produktami so strachom v ociach a malou nadejou v dusi sa pridu spytat svojho lekara, ci urobili dobre, ci im produkt neuskodi, ci ho pri svojich inych neduhoch ci kombinaciami s liekmi mozu uzivat. Tu je uz rada marna, zvacsa nie je zname ani zlozenie “gebudziny”ani davkovanie ani indikacia, ani cenna . Co uz. Radi si kupujeme za drahe peniaze iluziu ….

 4. Anti Herbalife Team 2. júla 2006

  Klasika. Stary znamy Herbalife oziva na uliciach v podobne merania tuku.

 5. qazwsx 15. marca 2011

  merat % tuku sa presne neda. Staci ked sa pacite sami sebe v zrkadle (pouzite dve zrkadla, aby ste sa videli zo vsetkych uhlov, vratane pohladu zo zadu).
  Dobre je fotit sa raz za tyzden v standardnych poziciach, aby bol ubytok tuku/zmena postavy z dlhodobeho casoveho horizontu sledovatelna.
  Najpresnejsia lacna a dostupna metoda je 7 ways skinfold test = meranie hrubky koze (+tuku pod kozou) na 7 miestach v niekolkych meraniach. Nasledne sa meria spriemeruju a vyjde % tuku meraneho jedinca. Tato metoda je ale “bolestiva”, potrebuje asistenciu druhej osoby a taktiez neda 100% presne vysledky. Meraju sa bezne miesta na ludskom tele a ak ma niekto nestandardnu postavu (tuk sa mu uklada na “zvlastnych miestach”) tak vysledok je skresleny. Zaroven sposob merania umoznuje mhono chyb prevedenia, cim sa znizuje presnost vysledkov. Taktiez toto meranie ma zmysel ,alebo jeho presnost sa zvysuje, pokial sa nachadzate v tych nizsich % hladinach – na druhej strane ci mate 30 alebo 34% tuku je zanedbatelny rozdiel oproti rozdielu medzi 6% a 10%.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: