BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Nohavice na chudnutie

Na nešťastných tučných ľuďoch koristí veľa podnikavcov. Jedným z výkrikov sú aj nohavice na chudnutie. Môžu vás lákať zdanlivo logickou argumentáciou. Ak sa k tomu pridá ešte trocha trendy slovníku (detox, celulitíca, vypotiť tuk) môže to vyvolať ilúziu, že ak si natiahnete tieto legíny, začnete chudnúť.

V popise nohavíc na chudnutie už nájdete, že sú určené pre šport. Ak budete chodiť pravidelne a správne cvičiť a ak sa pritom budete stravovať správne, zaručujem vám, že budete chudnúť aj bez nohavíc. Mechanizmus, pri ktorom sa v tele počas cvičenia tuk začne využívať ako energetický zdroj je totiž nezávislý na tom, čo máte oblečené.

Tuk zo zásob sa v tele začína meniť na palivo vo chvíli, keď cvičíte v miernom zaťažení a také cvičenie aj nejaký čas trvá. Potrebný je na to prístup kyslíka, preto tieto cvičenia nazývame aj aeróbne. Kyslík umožňuje premenu tuku zo zásoby na palivo.

Nohavice na chudnutie sľubujú, že sa pod nimi budete viac potiť a toto potenie povyšujú na zdravé.

 • Sľubujú, že vďaka intenzívnejšiemu poteniu sa z tela vyplavujú toxíny.
 • Sľubujú, že s vyššou teplotou tkaniva sa lepšie „spáli“ podkožný tuk.
 • Vyvolávajú ilúziu, že týmito mechanizmami sa podporí lymfodrenáž.

Všetko spolu to dore znie. Ale obávam sa, že kto si legíny na chudnutie párkrát vyskúša, sám povie, že to nebol dobrý nápad.

Nohavice na chudnutie sú zo špeciálnych materiálov. Tieto umeliny podľa skúseností viacerých žien doslova smrdia. Ide o to, že nohavice na chudnutie nesmú prepúšťať vodu a vzduch. Tým vytvoria teplo a donútia telo viac sa potiť.

Prečo sa telo potrebuje potiť? Pretože sa tým spôsobom ochladzuje. Ak počas cvičenia telo potrebuje schladiť, reguluje si to práve týmto mechanizmom. Tekutina totiž má schopnosť odoberať teplo, keď sa odparuje. Ak si oblečiete legíny na chudnutie, vystavujete tým telo prehriatiu. Tipnite si, či taký stres je dobrý nápad. Zdravý človek to utiahne. Neriskoval by som to ale u obézneho človeka, ktorý má možno aj ťažkosti so srdcom.

Tuk sa nedá v nohaviciach na chudnutie vypotiť

Prečo výrobcovia legín na chudnutie tvrdia, že zvýšenie potenia a teploty vypáli tuk? Nuž, videli sme neraz ľudí, ktorí si obliekli igelitové sáčky a tak šli cvičiť.

Do hovorovej reči už dávno vošiel pojem „vypotiť tuk“. V pôvodnom význame ide o obraznú reč. Ak sa niekto rozhodol cvičiť, asi sa pritom aj potil. Básnicky sme potom mohli konštatovať že bol potiť tuk. (Pri náročnom tréningu hovoríme že potil krv.)

Niektorí ľudia si však dnes myslia, že tuk sa naozaj dá vypotiť. To nie je pravda. Potenie sa je proces kedy sa z potných žliaz na povrch tela dostáva voda. To je všetko.

 1. Ostatne, kto neverí, môže si to skúsiť.
 2. Pred cvičením sa odvážte.
 3. Zabaľte sa do igelitu a na to si dajte tepláky.
 4. Potom môžete cvičiť a uvidíte ako pekne a intenzívne sa potíte.
 5. Po cvičení sa osprchujte a odvážte sa.
 6. Na váhe uvidíte možno aj mínus 2 kilá.

Znie to ako splnený sen? Možno. Žiaľ, to čo ste odvážili nie je stratený tuk. Je to stratená voda.

Ak ste donútili igelitom, alebo nohavicami na chudnutie telo prehrievať sa, budete sa viac potiť. Tým strácate vodu = mínus na váhe. Keďže také ochladenie tela nie je účinné (bránia mu v tom legíny na chudnutie) telo zvýši aj dýchanie. Aj dych je vlhký – v zime tá para pri ústach je peknou ukážkou. Aj touto cestou telo stráca vodu.

Preto váženie sa po tréningu nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu.

 • Naivní ľudia videli že športovci sa vážia. Veria, že to čo zhodili je strata tuku.
 • Športovci sa však vážia preto aby vedeli koľko vody stratili a koľko teda vody majú po tréningu do tela rýchlo doplniť.

Preto vedzte, že ak sa počas tréningu viac potíte, je dobré to „vyvažovať“príjmom čistej vody.

Nohavice na chudnutie lákajú aj detoxom

Detoxikácia je dnes moderné slovo. Mnohí na to počujú. Tak poďme spoločne rozmýšľať.

Chcete zaistiť, aby vaše telo bolo zbavené jedov a umelín. Kúpite si na to nohavice na chudnutie, ktoré majú k telu pekne priliehať. Sú vyrobené z umeliny, ktorá zapácha. Zápach znamená, že z látky sa možno uvoľňujú nejaké chemické látky. Naozaj nevieme či a aké. Príde vám to ako dobrý nápad obliecť si niečo také na seba?

Neskočte na lep článkom, ktoré sľubujú, že potením sa vaše telo zbavuje jedov. Na konci takých článkov totiž vždy býva dovetok, že produkt XY vám pomôže proces detoxikácie posilniť. A potom si na chodidlá lepíte detoxikačné náplasti, pijete detoxikčné nápoje, užívate bobule a kupujete legíny na chudnutie a detox.

Nohavice na chudnutie neriešia naozaj problémové miesta

Predajcovia legín na chudnutie majú presne zacielenú skupinu zákazníkov. Ženy, ktoré majú problémy s bokmi a zadkom.

Tie by dali čokoľvek za to aby zmenili svoj somatotyp (čo sa, samozrejme, nedá) na Bárbi.

Žiaľ partie boky, zadok a stehná sú dané geneticky a nejaké veľké zmeny nečakajte.

V článku Ako schudnúť zo stehien a zo zadku som písal o tejto téme viac. O tom, ako a prečo sa nedá so zadkom a stehnami robiť nejaké zásadné zmeny.

Nohavice na chudnutie sú z málo príjemného materiálu

Nuž a nakoniec poďme sa chvíľu hrať na to, že by nejaké takéto nohavice na chudnutie naozaj fungovali. Znamenalo by to, že musíte chodievať na tréningy v nohaviciach, ktoré cítiť po umelinách. Potíte sa v nich a celkovo je to dosť nepríjemný zážitok.

Čo poviete, s akou chuťou by ste chodievali cvičiť?

Práve to, že sa vám do niečoho nechce je vždy zlý znak. Ono sa náím často nechce ani len ísť cvičiť. Ak si k tomu predstavíte ešte aj nepríjemné nohavice, o to väčšia je pravdepodobnosť, že si nájdete výhovorku.

Pokiaľ chcete obetovať chudnutiu nejakú energiu, spravte si cvičenie čo najpríjemnejšie. Nech vás aspoň baví. Vezmite si nejaké príjemné oblečenie, v ktorom sa dobre cítite. Možno aj také, v ktorom sa sami sebe páčite. Vyberte si príjemné miesto. Zvoľte si pohyb, ktorý vás baví a je bezpečný. Napríklad rýchla prechádzka po prírode je veľmi vhodný šport, ktorý vám umožní rýchle chudnutie.

A nemusíte si na to kupovať žiadne nohavice na chudnutie. Povýšte prechádzku a vhodnú stravu na svoj nový životný štýl. Chudnutie príde samo.

Napísal
Miro Veselý 
17. januára 2016
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.