Cez vianočné sviatky veľa ľudí priberie. Celkom bežne je to aj 6 kíl plus – vychádzam z vlastných "meraní", keď som ešte bol tučný. Čo s tým? Čo proti tomu? Ako potom zhodiť z brucha tie vianočné kilá?
Začnime aspoň trocha dobrou správou. Ak cez Vianoce priberiete trebárs tých 6 kíl, ako som zvykol aj ja pribrať, tak to neznamená, že ste pribrali 6 kíl slaniny. V skutočnosti je nového tuku vo vašom bruchu menej. Veľká časť toho, čo priberieme je zadržaná voda. Medzi sviatočné jedlá totiž spravidla patrí veľa jedla s príšerným množstvom soli:
Všetky tieto jedlá majú jedno spoločné: sodík. Sú značne posolené. Vysoký príjem soli má na telo všeobecne známe účinky – zadržiava vodu a zvyšuje krvný tlak. Nechajme teraz bokom srdciarov, ktorí ráno a večer užívajú lieky na tlak a cez deň jedia presolenú stravu.
Iste, cez sviatky sa dá pribrať aj tuk! Preto to neznamená, že máte 3 týždne jesť hlúposti s pocitom, že to je všetko len zadržaná voda. Váha vám aj tak nepovie vôbec nič užitočné. Ak chcete odhadnúť, čo sa s vami deje, odmerajte si opasok. Ak si ho po Vianociach uťahujete o jednu dierku voľnejšie, tak ste pribrali jednu dierku. To môžu byť tak 2 až 3 centimetre. Teda možno dva či tri kilá možno aj tuku. To už je zlá správa pre vaše zdravie. Otázka znie, či sa snažíte svoje telo za niečo potrestať, alebo len nedokážete ovládnuť svoju túžbu jesť nezdravé jedlo aj za cenu ohrozenia zdravia.
Aj z toho dôvodu sa veľa ľudí zaujíma, ako prežiť sviatky a nepribrať. Nebol by to problém, keby sa nám nemiešali dve celkom protichodné túžby:
Typické je kladenie podmienok, ktoré vylučujú splnenie požiadavky. Je to podobné, ako príkaz "buď spontánny".
Ľudia majú Vianoce radi, pretože všade sú koláčiky, údené, nápoje a "všetko môžete". Nečudo, že sa málokto chce vzdať tradícií, ktoré síce škodia, ale sú tak príjemné. Takže ako na to? Ako nepribrať? Odpoveď je ľahká. Správajte sa normálne, jedzte zdravé jedlá a nepriberiete. Sviatočná nálada sa predsa dá navodiť aj inými metódami. A tu narazíme.
Tí, čo chceli držať si svoju líniu sa náhle rozhnevajú: to sa mám vzdať všetkého, čo robí Vianoce Vianocami? Slovo vzdať sa je tu kľúčové. Mnoho z nás má cez sviatky v bytoch nezmyselný prebytok dobrôt. Ostatne stojí to nemalé peniaze. Návštevy prinášajú ďalšie podnosy s jedlom. Žiadny pohyb ak nerátate postávanie niekde na svahu za panelákom, kým sa deti sánkujú.
Tip: Prečítajte si aj článok Čo jesť pri chudnutí...
Je veľmi príjemné ak si človek môže zobnúť čokoľvek, čo práve nájde počas toho, čo sa potĺka z dlhej chvíle po byte. Následky sú už známe. Váha v januári ukáže, aký nezmyselný režim ste si nastavili. Potom príde stará mama alebo strýko a zaznie tá veta:
Mnohí už viete, že jedna lastovička leto nerobí. Jedna hostina z vás nespraví obézneho.
Z toho mnohí vychádzajú. Keďže jeden krát sa nič nestane, tak si môžeme dopriať ešte jeden krát výnimku. Ostatne veď Vianoce sú vlastne akási výnimka – sú raz do roka. To by bolo pravdivé tvrdenie. Žiaľ pre mnohých znamená sviatočná atmosféra to, že počas sviatkov každý deň môže, alebo radšej musí byť niečo mimoriadne. A to už je problém. To už nie je jedno jedlo. Ani jeden deň v roku. To je často jednomesačný „ťah“ – povedané rečou alkoholika.
Ak máte každý deň striedmu a zdravú stravu, môžete si dopriať sviatky naplno. To znamená že jeden, či dva dni za pár mesiacov naozaj nemusíte prísne číhať a počítať, koľko a čoho zjete. Ani striehnuť, či to, čo idete zjesť je vlastne zdravé, alebo nezdravé. Dokážete to? Potom si v pokoji užite čo chcete. Ale už ďalší deň sa tvrdo vráťte nazad na normálnu stravu.
Vŕšenie jedno jedlo cez druhé, ako to bežne vidím v širokej rodine totiž nemá zmysel. Tu a tam niekoho odvezie sanitka so žlčníkom. To sa považuje skôr za normálny stav. Tak sme si predstavovali sviatky? A po večeri sa debatuje kto ďalší umrel na infarkt? Kto dostal rakovinu? Úžasné sviatky.
V našej rodine to tak bývalo. Aj preto som bol tučný. Dedíme nielen gény, ale hlavne kuchársku knihu a názory na veľkosť porcií. Poslušné dieťa má jesť veľa. Ak ti chutí, musíš si ešte priložiť. Jedlo musí byť poctivé - rozumej mastné. Spomínam si, že keď som mal okolo 20 rokov, bežne sme súťažili (!) s otcovým bratom, kto zje viac knedlí. Neraz som zvíťazil, pretože môj žalúdok zvládol 12 knedlí, ak boli poriadne mastné, aby sa kĺzali dobre. Dnes si kladiem otázku, čo za klíma v rodine bola, že nikomu neprekážalo, že takáto "súťaž" vôbec môže vzniknúť. V rodine, kde niektorí zo súťažiacich po 45-ke trpia morbídnou obezitou a zotavujú sa po prvom infarkte.
Žiaľ, dnešná doba prichádza s lacným jedlom. Denne jedávame jedlá, aké by pred nejakými 100 rokmi boli možno pre kráľov a nie pre bežných ľudí, navyše denne.
Prizabijete ma za to, ale najlepší spôsob je nepribrať ich. Problém je v tom, že kilá pribraté rýchlo a z nečinnosti sa vám nepodarí zhodiť nejakou nárazovou diétou. Tuk z Vianoc nie je len v bruchu. Bráni aj v činnosti iným orgánom, napríklad srdcu, čo je dosť nepríjemná vec. Ostatne kúpte si v mäsiarstve trebárs hovädzie srdce a pozrite sa naň zblízka. Je obrastené tukom. Možno budete zhrození, aké je to svinstvo tento druh tuku. To nie je tá istá hmota, ako lalok, ktorý sa pomaly dá natrieť na chlieb. To je pevná obruč, ktorú ťažko aj rozrezať.
Taký tuk má okolo srdca aj obézny človek. Diétou ho z tela nevyženiete a bežným športom nevycvičíte. To chce dlhodobo zdravý životný štýl s pravidelným pohybom, aby sa aj tieto najnepríjemnejšie tukové zásoby začali vzdávať...
Kravské srdce je obrastené pevným a hutným tukovým tkanivom. Tento druh tukového tkaniva vzniká najľahšie v prípade, keď kravka stojí celý deň na jednom mieste a nemá inú svalovú aktivitu, ako prežúvanie.
Paralela s človekom je, že sedí a kliká myšou. Alebo leží a hladká svoj tablet. Takýto pasívny životný štýl vedie k hromadeniu tuku vo vnútri tela, okolo orgánov.
Takže to bol krátky úvod k tomu, že lepšie je nepribrať a potom nemusíte riešiť otázku, ako zhodiť tuk z brucha. Keď to už ale bude aktuálne, tak vám odporúčam:
Ten režim vám ako vedľajší produkt prinesie nielen to, že zhodíte tuk z brucha, ale spevní sa vám aj svalová hmota (lebo cvičíte) a zlepší sa celková kondícia.
Viem, málokto dnes vie, čo presne znamená žiť zdravý životný štýl. Niektorí odborníci radia to a iní často celkom opačné rady.
Ktorým zo scenárov sa plánujete riadiť? Ja sa riadim tým prvým princípom. Ale stravovacích modelov je veľa a každý môže mať svoje svetlé aj tmavšie miesta. Najhoršie, čo môžete spraviť je povyberať si hrozienka z torty. Ak totiž z každého výživového štýlu vyberiete len niečo, môže vzniknúť pomerne nevhodná kombinácia.
Odporúčam vám, vyberte si taký životný štýl (kombinácia výživy, pohybu, relaxu a zadelenia práce) ktorý je pre vás ešte únosný a pritom
Tieto podmienky sú pomerne dôležité. Ak totiž máte zhodiť tuk z brucha, tak nejde len o to, ako schudnúť. V hre bude čoskoro aj otázka ako nepribrať. Preto je potrebné, aby ste si našli taký životný štýl, ktorý vás zbaví kíl natrvalo.
Trocha za vlasy pritiahnutý ale pre názornosť jasný príklad: Ak vám nechutí tofu, nemali by ste svoj jedálniček postaviť na jedení tofu. Zakaždým totiž budete mať zlú náladu, že už zas máte jesť niečo, čo nemáte radi. Už čoskoro by ste začali hľadať zámienky, ako sa tomu vyhnúť. Preto je lepšie, ak si nájdete vlastnú kombináciu pokrmov a potravín. Takú, aby vám aspoň trocha chutila. Aj šport by mal byť taký, aby vás aspoň trocha bavil. Ak vás bicyklovanie na stacionárnom bicykli smrteľne nebaví, vieme presne uhádnuť, ako dlho pri tom vydržíte. Len krátko. Ak ale prechádzky sú ešte v rámci akejsi širšej normy znesiteľnosti, tak radšej choďte chodiť a nie bicyklovať.
Je isté, že spočiatku budete robiť chyby. Budete neistí. Nebudete ešte vedieť čo sa „smie“ a čo už nie. Naučíte sa to. Čítajte knihy a nemusí to byť len tá moja :-). O výžive, cvičení a životnom štýle.
Radšej knihy, ako časopisy – novinárske informácie u nás sú spravidla mimoriadne povrchné a veľmi nepresné. Časopisoví novinári si zvyčajne prečítajú zo dva iné články (často už tie sú chybne odpísané z iných zdrojov) a z nich skompilujú nejaký výstup. Atraktívne titulky, pekný obrázok a ako obsah často chybné informácie. Aj v knihách sa neraz nájdu hlúposti. Ak ale siahnete po overenom autorovi, tak kniha vám dá koncentrovanú a kvalitnú zmes informácií. U nás sú to napríklad MUDr. Igor Bukovský, MUDr. Majerčák, v čechách autori ako MUDr. Hainer alebo MUDr. Kateřina Cajthamlová. Ak sa máte riadiť nejakými odporúčaniami, berte práve ich rady veľmi vážne. Ak si od každého z týchto autorov prečítate jednu knihu, tak vám zaručujem, že si dokážete zostaviť svoj vlastný životný štýl na overených a účinných princípoch. Naozaj.
Veľa ľudí sa snaží zhodiť, ale nie sú úspešní. Dôvodom je nekompetentnosť. Nevedia, čo robiť a tak robia niečo, čo je zlým nápadom. Len nevedia, že to nemôže fungovať z princípu.
No a ešte pár tipov odbornejšieho rázu
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.