BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Zajedáte svoje problémy?

Ciest k obezite je veľa. Jednou z nich je aj zvyk uľavovať si svoje napätie či hnev - jedlom. Tento zvyk je nebezpečný, pretože situáciu tým nezlepšíte.

Mnoho ľudí, ktorí majú problém s nadváhou si zvyklo jesť vždy, keď sa cítia nepríjemne. Niekedy stačí stres, inokedy hnev... Možno partnerský konflikt, inokedy pracovnú záťaž. Jedlom kompenzujú frustráciu, problémy, napätie, smútok...

Táto reakcia vo svojej podstate nie je celkom márnym nápadom.

Jedlo = kľud

Vo väčšine prípadov sa dá povedať, že jedlo máme zafixované s pokojom. Jedenie môže človeka naozaj upokojiť, je to aj fyziologická reakcia.

Jedlo a afekt sa spolu neznesú. Keď práve jete, nebudete v tom čase zúriť. 

Ťažko si predstaviť rozzúreného človeka, ktorý počas ziapania na všetkých okolo popri tom kuracie stehienko. A ak ho obhrýza, potom nie je tak naštvaný, ako by chcel pôsobiť.

Ak teda niekto na stres reaguje tak, že začne jesť, je naozaj reálne možné, že stres sa začne oslabovať. Alebo inokedy ľudia na smútok odpovedia tým, že si dajú niečo sladké. Aj tu jedlo prináša útechu.

  • Ak si týmto spôsobom potrebujete aktuálne vybiť zlosť, či smútok jednorazovo, je to v poriadku. Raz, či párkrát do roka to nebude nijaký problém.
  • Pokiaľ ale máte starostí a problémov veľa, tak ich "riešenie" tým, že uniknete k jedlu vyvolá viac problémov. Nielen s obezitou.

Vždy je preto potrebné pátrať, aké problémy vznikajú a prečo. Nedá sa im predchádzať? Nedajú sa vyriešiť?

Jedlo = odmena

Jeden z dôvodov, prečo sa ľudia z problémov neraz pokúšajú riešiť ich jedlom je pocit slasti. Jednoducho jedlo je dobré. Je to ako pohladenie. V mozgu máme niečo, čo sa nazýva centrum odmeny. Toto centrum si "pýta" pohladkanie rôzne často. Nedá sa čudovať, že v ťažšej situácii sa ozve naliehavejšie.

Spomínam si až príliš dobre, ako dobre mi padlo nájsť pekárničku so sladkosťami. Vždy keď som išiel z niektorej z posledných návštev v hospici. Ťažké hodiny pri lôžku umierajúceho človeka vyčerpajú. Je ťažké odolať potom nejakému tomu osiemu hniezdu. V tom období som si túto drobnú útechu dovolil, vedel som, že to bude krátke obdobie. Bežne sa takto v živote upokojovať nezvyknem.

Inými slovami teda po náročnej situácii mozog pýta trocha radosti. A makovník sa môže stať riešením.

Je to veľmi podobné aj pri alkoholizme. Aj tu alkohol dodá pocit odmeny. Rýchlo a pomerne lacno. Ľudia so sklonom k závislosti potom často začnú neprimerane túžiť po zopakovaní toho príjemného zážitku. Závislosťou sa to stáva aj preto, že to chcú stále častejšie.

Ak riešite stres jedlom, zvyčajne budete uprednostňovať sladkosti. Je to zafixované z detstva. Materské mlieko je sladké. No sú aj ľudia, ktorí sa upokojujú údeninami a inými slanými mňamkami.

Žiaľ, zelenina nemá tú moc riešiť náš stres. Neupokojí. Nemá totiž výraznú chuť, ktorá by zasiahla centrum odmeny. 

A veru je to škoda. Aké skvelé by to bolo dať si kaleráb na upokojenie vždy, keď šéf príde s nejakou ďalšou hlúposťou...

Riešenie problémov jedlom ako zvyk

Ak máte zlú náladu, môže ju zmierniť všeličo, napríklad dobrá čokoláda. To je fakt. Negatívne myšlienky potlačí lahodná, sladká chuť. Aspoň na chvíľku...

*Silná chuť vyvolá pocit, ktorý odkloní pozornosť od aktuálneho problému, hnevu, smútku.

Čokoláda však nevyrieši samotný problém. Len zmení váš momentálny pocit na trochu lepší. "Aspoň že tá čokoláda mi zostala", povie si taký neborák a spasie ju celú.

  • Neskôr tak môže vzniknúť nový problém - obezita.
  • Zajesť tento nový problém čokoládou už nepomôže.

Ak teda máte pocit, že v krízových situáciách hľadáte útechu v jedle, bolo by dobré o tejto skutočnosti vedieť. To je prvý krok.

Potom by to chcelo analýzu, čo sú to za problémy, ktoré vás provokujú k jedeniu. Nedá sa im vyhnúť? Nedajú sa riešiť v inom čase, alebo na inom mieste? V situácii, kedy by ste nemali prístup k potravinám? Nie sú trocha aj zámienkou, ktorá by legalizovala obžerstvo?

Viem, nevyhútam radu, ktorá by platila univerzálne, ale skúste sa zamyslieť nad tým, ako riešiť problém nabudúce bez jedla. Ak viete, že problémy, stres, či depresiu zajedáte, môžete s tým začať pracovať.

Obzvlášť krátkodobé stresy, napätia a hádky zvyknú celkom zmiznúť, ak si dáte sprchu, alebo kúpeľ. Viem, manažéri niektorých firiem by asi museli úradovať z kúpeľne. Berte to však, ako jeden z možných tipov. Cítite, že sa doma idete na niekoho hrozným spôsobom oboriť? Brnknite si sprchu a kým z nej vyleziete, zabudnete aj na to, že vás niečo trápilo. Je zbytočné vyliať si zlosť na manželke, či svojom papagájovi, len sa zahustí atmosféra.

Vyvolanie problémov, aby sa už mohlo jesť

Jedenie v problémovej situácii sa ľahko môže zafixovať. Ak ho opakujete, stane sa zvykom. Časom sa však situácia začne meniť.

Tučný sa môže na problémovú chvíľu dokonca tak trocha až tešiť, pretože už má aj pripravenú čokoládu.

Neskôr už ani nie je jednoduché rozpoznať

  • či sa kŕmi preto, že je rozčúlený,
  • alebo je rozčúlený preto, že sa nemôže kŕmiť,
  • alebo sa rozčúli preto, aby sa nakŕmiť mohol a potrebuje len zámienku na papu.

Jednoducho vo finále sa môže stať, že sa na problém začnete tešiť. Aj takto čudne sa môže vyvinúť zvyk zajedať svoje problémy.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.