Ženy, chcete opeknieť?

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Jasné, pleť sa netýka len žien! Mnoho mužov tiež sleduje svoj odraz v zrkadle, no nepriznáme sa k tomu ani pri mučení. Nikto nechce vyzerať zle. Nikoho netešia vrásky, vyrážky a iné nečistoty. Vyzerať "dobre" znamená mať čistú pleť podľa možnosti bez priveľkého množstva vrások.

Strava môže kvalitu pleti významne ovplyvniť.

Mnoho ľudí s nadváhou má pleť menej čistú, často s rôznymi vyrážkami a vredmi. Tí, čo už schudli vám potvrdia, že po schudnutí zanikli takmer všetky problémy s pleťou, ktoré predtým mali.

Ono sa človeku ani nechce veriť, ako by mohla zmena skladby stravy ovplyvniť kožu. Ale môže. Súčasná strava, ktorú jedáva väčšina národa je z hľadiska výživových vlastností pomerne nekvalitná. Ľudia jedia priveľa rafinovaných potravín, spracovaných umelo, s malým množstvom vitamínov, minerálov a iných nutrične významných zložiek. Paradoxne sa tak môže stať, že

Tučný človek je podvyživený

Áno, má pri sebe desiatky kíl nadbytočného tuku, ale neteší sa zdraviu. Má mnoho problémov, ktoré signalizujú, že jeho telo má problém, ktorý nedokáže riešiť.

Kozmetika a výživa

Stačí si však pozrieť ktorúkoľvek reklamu na pleťovú kozmetiku, a uisťujem vás, že slovo výživa určite zaznie. Nie, firmy na kozmetiku vám neodporučia jesť veľa zeleniny, orechov a rýb. Neodporučia vám piť 3 litre vody denne a chlipkať ľanový olej. Ponúknu vám na predaj výživný krém na vašu pleť.

Položte si však logickú otázku, prečo by ste mali pleť vyživovať umelo a zvonku? Nebude rozumnejšie postarať sa, aby ste v tele mali dostatok živín? Aby telo fungovalo tak dobre, ako to je len možné? Potom bude zdravšou nielen vaša pleť.

Hydratačný, výživný krém…

Ak je potrebná hydratácia a výživa pleti, skúste sa spýtať sami seba:

 1. Hydratácia: dodržiavam pitný režim?
 2. Výživa: Jem tak kvalitne, ako sa dá?

Je naozaj nutné kúpiť si drahý krém? Ak je problém vo výžive vašej pleti, tak krém síce zlepší stav, ale len do času kým ho budete kupovať a stále nanášať. Teda aj platiť.

Skúste na niekoľko týždňov prejsť na racionálnu stravu – možno budete prekvapení, čo to robí s celým človekom. Nielen s pleťou.

Iste, možno vám pôjde na chuť čokoládka, čipsy, dobošky, či biele pečivo, o ktorých je známe, že nie sú veľmi vhodné, ak sa jedia často. Ale potom sa musíte rozhodnúť, čo vlastne chcete. Či chcete spraviť čo najviac pre svoje zdravie, alebo je pre vás dôležitejšia chvíľková chuť nezdravých dobrôt. Žiaľ, nedá sa tieto dve veci skĺbiť.

Kvalitná a vyvážená strava môže spomaliť proces starnutia. To je tvrdenie, ktoré sa ťažko dokazujee, ale som presvedčený, že to je pravdivé tvrdenie. Na zvieratách už je dokázané, že ak sú kŕmené kvalitnou stravou v primeranom množstve (a radšej menej, ako viac) dožívajú sa vyššieho veku v lepšej kondícii a s lepším vzhľadom. Tvrdí to o sebe aj dosť ľudí, ktorí zmenili svoju stravu.

Skúste si dopriať aspoň tak kvalitnú stravu, akú doprajete svojím domácim maznáčikom. Je mrzuté, keď človek príde na návštevu do rodiny, kde pes NESMIE jesť nič z jedla pre ľudí, lebo sa vie, že mu také jedlo škodí. Pre psa sú k dispozícii kvalitné granule. A vy, milá návšteva, len si dajte, čo hrdlo ráči. Tuto, aha, rezne, saláma, bôčik, krekry, zemiakové lupienky… Nie, nenechajte sa pomýliť. Hosť, aj hostiteľ vedia, že taká strava je škodlivá. Ale ponúkame si ju, lebo je – chuťovo atraktívna.

Minimálne kondícia a celkový pocit spokojnosti sa po prechode na racionálnu stravu celkom jednoznačne zlepší. Toto tvrdenie vám na rozdiel od predchádzajúceho nielen potvrdí veľa ľudí, ktorí to dokázali (bežne hovoria, že sa cítia o 10 rokov mladší), ale môžete si to overiť sami na sebe. Stačí vydržať pár týždňov.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 6. marca 2006

 

Komentáre k článku: Ženy, chcete opeknieť?

 1. EvaEva 6. marca 2006

  Podporím Tvoj článok, Mirko, vlastnými skúsenosťami. Kedysi dávno som čítala článok, kde sa hovorilo, že takmer všetko, čo je dobré “do žalúdka” je vhodné aj na pleť. Vraj v drahých krémoch (okrem značky) sa nachádza vazelína, emulgovaný tuk ?, voda a mikročiastočky niečoho, čo ten-ktorý krém charakterizuje. Napr. Lipozómy, betakarotén, uhorkový extrakt, olivový extrakt…etc. A toto stojí stovky korún. Vzápätí som si vypočula rozhovor s herečkou Evou Večerovou, ktorá používa na pleť bravčovú masť, zdravo sa stravuje a to isté dáva na pleť. Keď pripravuje uhorkový šalát, natrie si na pleť uhorku atď.A ja tak tiež. Mrkvu, banán, med, žĺtko, droždie,olivový olej,tvaroh, mleté ovsenné vločky,jogurt,avokádo,uhorku…týmto všetkým (nie naraz) “nakŕmim” svoju pleť aj dekolt, na ruky nikdy nezabudnem. Po 20 minútach to zmyjem bylinkovým čajom a pri svojich 56 rokoch sa celkom rada na seba v zrkadle pozerám. Výsledok je viditeľný a ušetrené peniaze sú tiež milým bonusom.

 2. Miro Veselý 6. marca 2006

  EvaEva: vďaka za doplnenie. Ja len doplním, že niekto môže byť alergický, takže ak sa po pleťovej maske (alebo predraženom kréme) objavia na tvári rôzne vyrážky, alebo začervenanie, smola.

 3. EvaEva 6. marca 2006

  Jasné, Mirko. Zdravá, ČERSTVÁ a výživná strava sa prejaví na kvalite pokožky okamžite, či už ju zjeme alebo natrieme. V krémoch deklarujú niekoľkomesačnú trvanlivosť – tak si viem predstaviť, koľko konzervačných látok tam musí byť a toto teda niesom ochotná nanášať na pleť. A ženy tomu dôverujú i napriek tým vyrážkam či pálivému podráždeniu pokožky. A potom je dobrá aj indulóna – treba to predsa vyliečiť, no nie? :-)

 4. ramazo 6. marca 2006

  to EVAEVA
  Moja zena oblubena neznasa, ked sa jej niekto mota pri vareni v kuchyni. Ty si zabila dve muchy jednou ranou – aj pripadnych navstevnikov vystrasis, aj urobis pleti dobre.

  Jasne, ze srandujem.
  Vela zdaru.

 5. EvaEva 6. marca 2006

  to ramazo :
  pobavil si ma a nie si ďaleko od pravdy. Konečne som pochopila, prečo vždy pes zalezie do plakárne. Okolie mi s radosťou oberá z tváre semienka z uhoriek alebo “stružliky” zo strúhanej mrkvy. S drožďovo-jogurtovou maskou vyzerám ako Fantomas, ale ten výsledok… ehmmm, to je paráda. D-o-p-o-r-u-č-u-j-e-m ! Aj srandy je kopec. Čaf

 6. charmion 17. apríla 2006

  nemáte nejaké typy aj na vlasy?dá sa ovplyvniť stravou aj ich množstvo?

 7. Miro Veselý 17. apríla 2006

  charmion: neviem. množstvo vlasov závisí na priveľkom počte premenných faktorov. od stravy, ich dĺžky až po genetiku. A asi v opačnom poradí.

 8. Ayleen 17. apríla 2006

  charmion: Stravou urcite pocet vlasov neovplyvnis, je to dane geneticky. Tak isto ako to, ci mas svetle alebo tmave vlasy, jemne ci huste. Ovplyvnit stravou mozes ich kvalitu, lesk, zdravie.

 9. sasa 23. júna 2006

  Suhlasím s Mirom a vodou. Tri mesiace sa držím – pijem 3 litre čistej vody denne. Mala so ťažkosti s vyrážkami a je to oveľa lepšíe. Tvár mám pružnejšiu a pleť je ,,napitá-napnutá”
  Som tridsaťpäťka.

 10. ERJONA 29. mája 2008

  mirko a ake orechy by sa mali jest a odporucaju,,,vlazske, alebo lieskove? a kolko gr. za den?

 11. Miro Veselý 29. mája 2008

  asi najlepšie zmeska rôznych orechov. množstvo podľa energetického príjmu aký potrebuješ. tých 15 gramov denne by malo byť štandaredom. je to asi 450 kJ asi 10 gramov tuku.

 12. liečiteľ1900500 22. júna 2010

  Kvalitu a možno aj počet môžeš ovplyvniť tak isto ako aj pleť. Pomáha aj doplnok výživy zinok 25mg a vitamín B6 po jednej tabletke denne.
  Výrazne zlepší pleť , hlavne pri mastnej pleti to zaberá dobre.

 13. Mario Bernardes 24. decembra 2012

  Ja by som sa chcel opýtať nie to že chcem schudnuť ale od kolkých rokov môžem žačať cvičit ? lebo som si čítal na jednej web stranke že ak začnem cvičiť velmi skoro tak sa my zastavý rast. ???

 14. Miro Veselý 24. decembra 2012

  Mario ak ste pod 18 rokov, je dobré tréning konzultovať s niekým kto sa v tom vyzná. Tréner, učiteľ telocviku a podobne. Pravidelné cvičenie je už od detstva veľmi dobrý nápad, ale jeho druh musí byť prispôsobený nielen veku, ale aj potrebám tela.

 15. Mario Bernardes 25. decembra 2012

  Miro Veselý a nevedelý by ste mi odporučiť nieakého fittnes trenera ?

 16. Miro Veselý 25. decembra 2012

  Mario nie, pozrite sa na sportujeme.sk

 17. zuzana 4. októbra 2014

  toto je vazne cele overene a kruto pravdive. raz v zivote som si kupila nejaku strasne drahu masku na tvar a po nagebreni som to okamzite musela zmyt lebo som mala pocit ze som sa poliala kyselinou. najkrajsiu plet mam z kvasnic, ale to by som nejedla :D a najkrajsie vlasy ked si ich natriem olejom zmiesanym so surovým vajíckom. prvy raz som si to zmyla horucou vodou … no bola prazenica :D ale k veci: fakt je ze ked si davam pozor a denne jem ovsene vlocky, jogurt a med a kopec zeleniny tak mam krasne nechty, vlasy, oci aj plet. je to o jedle, relaxe a spanku …

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: