BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ženy, chcete opeknieť?

Jasné, pleť sa netýka len žien! Mnoho mužov tiež sleduje svoj odraz v zrkadle, no nepriznáme sa k tomu ani pri mučení. Nikto nechce vyzerať zle. Nikoho netešia vrásky, vyrážky a iné nečistoty. Vyzerať "dobre" znamená mať čistú pleť podľa možnosti bez zbytočného množstva vrások. To sa, samozrejme, s pribúdajúcimi rokmi splní stále ťažšie a ťažšie. Takže načo to zbytočne urýchľovať?

To, aby sme vyzerali zdravšie a krajšie sa dá ovplyvniť mnohými spôsobmi. Niektoré si hneď teraz prejdeme. Skôr, než začnem však chcem povedať niečo, čo by ste v takomto článku asi nečakali. Je to tvrdenie, že obézny človek môže v istom zmysle vyzerať mladšie. Je to tým, že aj na tvári je tuk. Pokožka je teda na tučnej tvári trocha napnutejšia a tak môže vyzerať, že je mladšia. Žiaľ, po výraznejšom schudnutí potom tvár môže javiť výraznejšie znaky vrások. Toto je známy a dosť nepríjemný fakt.

Ak teda máte veľa kíl navyše, odporúčam vám: pripravte sa na kritiku. Sám som to zažil po schudnutí a trvá to dodnes.

Po schudnutí vám budú niektorí kuvikovia hovoriť, že vyzeráte horšie a staršie, než predtým. Je to nepríjemné a oni to veľmi dobre vedia. Nehodí sa im, že ste dosiahli výsledok.
 1. Po schudnutí naozaj na tvári môžu byť o niečo výraznejšie vrásky. Nie o veľa, ale býva to trocha pozorovateľné. Jednoducho tvár o nejaké milimetre na niektorých miestach "ovisne".
 2. Chudnutie trvá rok, alebo dva najmenej. Ak posudzujeme tvár človeka, dva či tri roky spravia rozdiel. Mierny, ale jednoducho hovoríme o staršom človeku.
 3. Chudnutie predstavuje tvrdý zásah do životného štýlu. Človek sa musí dramaticky zmeniť. Zmení sa trocha aj výraz tváre. Aj to spraví zmenu. Nemusí to byť zmena k horšiemu, ani k lepšiemu. Jednoducho ak rok žijete inak, budete sa tváriť inak.
 4. Najmä ak bolo chudnutie úpornejšie, zvyčajne to nie je nič príjemné. Krátko po schudnutí môžete pozorovať, že predtým večne rozosmiaty tučko je po schudnutí o niečo vážnejší. Aj to spraví malý rozdiel v celkovom dojme.
 5. Ak súčasťou chudnutia bol intenzívny silový šport, alebo iné náročné cvičenie, tvár môže na seba preberať nové vrásky - o tom za chvíľu.

Hneď takto zhurta vieme vysypať 5 rôznych vecí, ktoré sa môžu pri chudnutí stať s tvárou. Sú to úplné maličkosti a zmeny, ktoré sotva postrehnete. No ak ich spočítate, zbadáte ich. Ľudské oko je na tieto veci neuveriteľne citlivé.

Potom sa na scéne objaví nejaký tučnejší blbec, ktorému sa vôbec nehodí, že vy ste schudli a on nie. Čo tak šplechnúť vám medzi oči nejaké podlé bodnutie? Robí sa to zákerne. Spojí sa úžasná pochvala so zdanlivo dobre mienenou kritikou. Napríklad: "Ty si ale pekne schudla, ale nevyzeráš teraz nejako ostarnutá?" Bodnutie bolí, aj keď s tou známou ste posledne boli pred troma rokmi a ostarnutá naozaj ste. Objektívne aj kalendárne. Ale kto to už chce počuť, však? No a v srdci vám ostane otázka "a oplatilo sa mi vlastne chudnúť, keď teraz vyzerám tak zle?"

Takže na úvod som vás chcel pripraviť na najhoršie. A teraz už ideme na tipy, ako sa vám podarí vyzerať čo najlepšie.

Strava môže kvalitu pleti významne ovplyvniť

Mnoho ľudí s nadváhou má pleť menej čistú, často s rôznymi vyrážkami a vredmi. Tí, čo už schudli vám potvrdia, že po schudnutí zanikli takmer všetky problémy s pleťou, ktoré predtým mali.

Ono sa človeku ani nechce veriť, ako by mohla zmena skladby stravy ovplyvniť kožu. Ale môže. Súčasná strava, ktorú jedáva väčšina národa je z hľadiska výživových vlastností pomerne nekvalitná. Ľudia jedia priveľa rafinovaných potravín, spracovaných umelo. Jedávajú neprimerane veľa mlieka a mliečnych výrobkov, mäso, údeniny.

Zlá strava zhoršuje stav pleti. Prispieva k zvyšovaniu pohotovosti organizmu k zápalu. Rôzne aknebáky, ekzémy sa po zlepšení stravy často celkom stratia. 

Toto nemám len načítané z lekárskej literatúry, zažil som to. Jednoducho zdravá výživa zlepší aj kvalitu pleti. Neveríte? Stačí si pozrieť ktorúkoľvek reklamu na pleťovú kozmetiku. Uisťujem vás, že slovo výživa zaznie. Nie, firmy na kozmetiku vám neodporučia jesť veľa zeleniny, orechov ani ryžu natural. Neodporučia vám piť asi 2 litre vody denne. Neodporučia vám, aby ste prijímali správny tuk a vyhýbali sa nevhodnému. Ponúknu vám na predaj výživný krém na vašu pleť.

Položte si však logickú otázku: prečo by ste mali pleť vyživovať zvonku, kým nie je vyriešená výživa zvnútra? Nebude rozumnejšie postarať sa, aby telo fungovalo tak dobre, ako to je len možné? Potom bude zdravšou nielen vaša pleť.

Ak potom budete predsa len chcieť pleti trocha pomôcť, odporúčam argánový olej ako jedinú "kozmetiku", ktorá postačí na to, aby ste vyzerali sviežejšie a mladšie. Dajte si ho asi týždeň ráno a večer na očistenú tvár a uvidíte rozdiel.

Pitný režim a krása

Azda ani nejdem vŕšiť ďalšie slová na túto tému. Pitný režim sme si už prešli v iných článkoch, takže tu len telegraficky. Piť dostatok tekutín neznamená, že ich máte vypiť viac, než potrebujete. Veľa ľudí to totiž s pitím preháňa.

Nemusíte vypiť 3 či 4 litre vody za deň tak, ako sa to dá nájsť na niektorých weboch. Niektorí autori totiž odpisujú od iných autorov, len téme nerozumejú. Tak si zoberú čo chcú a málinko to upravia, aby to nevyzeralo ako odpísané. Nájdu si článok o pitnom režime. Tam sa píše správne, že treba prijímať okolo 2 až 3 litrov tekutín za deň a v extrémnych horúčavách a pri športe aj 4 či viac. Odpisujúci autor si povie "veľa je dobre, viac bude lepšie" a zoberie 4 litre ako odporúčaný... Odporúčaný... Hmm. Ale čo napísať? Aby to nevyzeralo ako odpísané tak sa príjem tekutín zmení na "pitie". A v novom článku potom nájdete tvrdenie "odporúča sa vypiť za deň aj 4 litre vody". Lenže v skutočnosti je to extrémne množstvo. V skutočnosti je pod pojmom príjem vody myslené to, koľko tekutiny prijmete celkovo. Aj v strave. Dajte si kilo paradajok a takmer liter tekutiny si môžete odškrtnúť ako pitný režim.

Takže je jasné, že pre zdravie potrebujete svoje telo zásobiť vhodným množstvom tekutín. Ak vás teda zaujíma hydratácia a výživa pleti, skúste sa spýtať sami seba:

 1. Hydratácia: dodržiavam pitný režim?
 2. Výživa: Jem tak kvalitne, ako sa dá?

Je naozaj nutné kúpiť si drahý krém? Ak je problém vo výžive vašej pleti, tak krém síce zlepší stav, ale len do času kým ho budete kupovať a stále nanášať. Teda aj platiť. Skúste len na niekoľko týždňov prejsť na racionálnu stravu - možno budete prekvapení, čo to robí s celým človekom. Nielen s pleťou.

Iste, možno vám pôjde na chuť čokoládka, čipsy, dobošky, či biele pečivo, o ktorých je známe, že nie sú veľmi vhodné, ak sa jedia často. Ale potom sa musíte rozhodnúť, čo vlastne chcete. 

Kvalitná a vyvážená strava môže spomaliť proces starnutia. To je tvrdenie, ktoré sa ťažko dokazuje, ale som presvedčený, že to je pravdivé tvrdenie. Na zvieratách už je dokázané, že ak sú kŕmené kvalitnou stravou v primeranom množstve (a to radšej menej, ako viac stravy!) dožívajú sa vyššieho veku v lepšej kondícii a s lepším vzhľadom. Tvrdí to o sebe aj dosť ľudí, ktorí zmenili svoju stravu.

Skúste si dopriať aspoň tak kvalitnú stravu, akú doprajete svojím domácim maznáčikom. Je mrzuté, keď človek príde na návštevu do rodiny, kde pes NESMIE jesť nič z jedla pre ľudí, lebo sa vie, že mu také jedlo škodí. Pre psa sú k dispozícii kvalitné granule. A vy, milá návšteva, len si dajte, čo hrdlo ráči. Tuto, aha, rezne, saláma, chlebíčky, krekry, zemiakové lupienky... Nie, nenechajte sa pomýliť. Hosť, aj hostiteľ vedia, že taká strava je škodlivá. Ale ponúkame si ju, lebo je to mňamka.

Minimálne kondícia a celkový pocit spokojnosti sa po prechode na zdravý životný štýl zlepší. Toto tvrdenie vám na rozdiel od predchádzajúceho nielen potvrdí veľa ľudí, ktorí to dokázali (bežne hovoria, že sa cítia asi o 10 rokov mladší), ale môžete si to overiť sami na sebe. Stačí vydržať pár týždňov a uvidíte.

Šport nadoraz neprospeje vašej pleti

Teraz stručne o veci, ktorá je trocha menej známa.

Samotný šport v normálnej a primeranej miere prospieva zdraviu a aj kráse. Je však potrebné podčiarknuť primeranosť. Neplatí že viac = lepšie. Primerané množstvo športu znamená niekoľko hodín tréningu do týždňa. Možno 6, možno 12 hodín - podľa kondície a typu záťaže.

Ak sa šport navyšuje na intenzite a čase, môže a to prejaviť v tvári. 

Tak ako dlhoroční vytrvalci, aj ľudia čo intenzívne posilňujú mávajú v tvári stopy námahy a vyčerpania. Predstavte si, ako sa tvári človek čo dvíha ťažkú činku, alebo beží s vypätím všetkých síl.

 • Tvárové svalstvo je po dlhší čas natiahnuté do grimasy vypätia všetkých síl.
 • Počas dlhého športového výkonu je aj zhoršené zásobovanie pleti krvou a živinami - prednostne treba zdroje do svalov.
 • Dlhý športový výkon zaťažuje imunitu a zvyšuje oxidačný stres. Ak potom nie je dosť regenerácie (čo zamestnaný človek často nemá) tak taký šport môže situáciu zhoršovať.
 • Často sa dnes športuje v prírode, čo znamená že tvár bude opálená. Nič proti tomu, ale vrásky to rozhodne prehĺbi. Aj kožný lekár by asi odporúčal slnko nepreháňať.

Tieto všetky faktory potom z krásnej tváre môžu spraviť tvár zálesáka - ošľahanú vetrom. Preto je lepšie cvičiť v rozumnej miere, primerane silám a možnostiam regenerácie tela. Ak máte skúseného trénera, poradí vám. Ak nemáte, tak choďte len na prechádzky. To je bezpečné. K tomu cvičenia SM systému, ale začať musíte s fyzioterapeutom. Také cvičenie z vás nespraví človeka so strhanou tvárou.

Kožné problémy súvisia s obezitou

Ďalšia vec - ekzémy, rôzne vyrážky a niektoré kožné ochorenia. Ani to tvári či telu na kráse nepridá.

 • Objavuje sa vám na tvári zopár mrzutých vyrážok ako aknebáky? Veľmi často stojí v pozadí chybná strava. Prejdite na racionálnu stravu, nasaďte silnejšie probiotiká a za pár týždňov sa veci zvyčajne výrazne zlepšia.
 • Trpíte ťažkosťami ako psoriáza či iné kožné ťažkosti? Veľmi často súvisia tiež so systémovým zápalom a obezitou. Po schudnutí sa môžu výraznejšie zmierniť.
 • Niektoré druhy kožných útvarov, napríklad výsev znamienok po hrudníku (ale nie sú to skutočné znamienka) sú často prítomné u ľudí s metabolickým syndrómom. Chudnutie tieto problémy často zastaví.

Aj keď o týchto veciach musíte hovoriť so svojím kožným lekárom, je dobré vedieť, že normálna strava a hmotnosť vám pomôžu. S tým u niektorých ľudí súvisí aj:

Opaľovanie do bezvedomia.

Je dobré, ak telo vystavujete dennému svetlu a aj slnku, ale pravidelne a s mierou. Nie nárazovo sa na dovolenke ugrilovať až na melanóm. Ak ste radi čo najviac opálení, budete mať pleť oveľa viac starú a vráskavú.

Stres, spánok

Je asi zbytočné zdôrazňovať, že ak človek nedostatočne spí a je trvale v strese, že sa to odrazí aj na jeho vzhľade. Tu je to podobné, ako pri dlhodobej intenzívnej športovej záťaži. Aj dlhodobý stres je stav, ktorý sa na vašom tele zvyčajne podpíše. Nezmazateľne.

Stres a nedostatok spánku sú zvyčajne faktory, ktoré účinne bránia v chudnutí. Preto je aj z tohto dôvodu výhodné nastaviť si životný štýl tak, aby ste mali dostatočný priestor na odpočinok, kompenzáciu a relaxáciu.

Keď krásna žena smrdí...

Iste ste to videli už mnohokrát. Priblížite sa k niekomu a vyvalí sa zápach ako z popolníka.

Je smutné, že potom, čo o fajčení vieme ešte niekto padne do tejto pasce. Odporúčam tu článok ako prestať fajčiť a nepribrať. Aj ja som pred mnohými rokmi ako debil podľahol tomuto zbytočnému zlozvyku. Tak viem povedať, že to čo fajčenie prinesie a čo vám zoberie je hrozivo nevyvážené. Ak fajčíte, prestaňte. Akokoľvek a okamžite. Bude to jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré spravíte.

Ak vám záleží na tom vyzerať mladistvo a krásne, tak k tomu patrí aj vôňa. Nemusí to byť hneď parfém. Stačí ak nemáte žiadnu vôňu, to je dokonale neutrálne. Parfém totiž môže niekomu prekážať, alebo pripomínať niečo z minulosti. Avšak smrad z cigariet je zásadná prekážka. Je odpudivý. Neprekáža až tak len ľuďom, ktorí sami fajčia. Alebo takým, ktorí sa nezaujímajú o súvislosti. Fajčiar totiž dokazuje, že nemá pod kontrolou ani svoje vlastné správanie.

Ak teda chcete vyzerať mlado, nefajčite. Ani tie rôzne elektronické cigarety a ani rôzne vodné fajky. Nič z toho nie je zdravé. Iba že by ste mali pocit, že v mene frajeriny sa chcete správať ako divoch, ktorý vyfajčí fajku mieru, potetuje sa, prestrelí si dieru do jazyka a pôjde po kolenách ukoloniť sa svojmu šamanovi. Proti Gustávovi žiadny dišputát.

Účes, oblečenie, správanie

Pomaly sa blížime k záveru tipov čo sa dá spraviť pre pekný a mladistvý vzhľad. Tu je to pomerne jednoduché.

 1. Doteraz sme na pleť pôsobili zvonka a zvnútra.
 2. Pôsobili sme na telo, aby sa vládalo hýbať a aby ste podľa možnosti "držali pohromade".
 3. Snažili sme sa ovplyvniť životný štýl, aby bol s primeranou záťažou a zároveň aby bol priestor regenerovať a kompenzovať túto záťaž.

Teraz teda ako-tak vládzete. Čo ešte môžete spraviť preto, aby ste pôsobili mladistvo a čulo?

Hľadajte účes, ktorý zodpovedá tomu, čo chcete vyjadriť. 

Čo to znamená? Ja zvyčajne odporúčam skôr kratšie vlasy. (Možno pomôžu dlhšiemu rozumu.) Ale vážne. Ak sa povie svižný, športový - aké vlasy vám napadnú, ako prvé? Určite nie dlhé.

Dlhé vlasy sú problém. Trvá niekoľko rokov, kým narastú. Potom je veľmi ťažkým rozhodnutím odstrihnúť ich. Človek sa tak dostáva do pasce. Aj by to skrátil, ale bojí sa. "Čo keby som neskôr zas chcela dlhé?". V mene takéhoto strachu sa potom u kaderníka žena neodhodlá k radikálnej zmene. Dovolí zobrať zo dva centimetre. Ale to prakticky nespraví rozdiel. A tak dnes mnoho žien ešte stále nosí účes ako televízna hlásateľka z roku 1975. Alebo ako hipisák (zavadzajúce vlasy na gumičku dozadu).

Odporúčam na dlhé vlasy zabudnúť. Skúste si parochňu, alebo sa pohrajte s Photoshopom ako by ste vyzerali s dlhšími vlasmi a ako s krátkymi. Skoro na 100% bude platiť, že s krátkymi vlasmi človek vyzerá oveľa mladšie. To sme opakovane pozorovali u mnohých známych a to aj vo vyššom veku. Krátky účes neuberie na dôstojnosti. Žiaden strach.

Vyberte si oblečenie, ktoré s vami bude ladiť

Dávnejšie som si všimol, že ak ide okolo niekto tučný, vidíte ho aj zozadu. Zotmie sa.

Mnoho tučných nosí čierne šaty v nádeji, že to pekne zamaskuje ich obezitu. To je fakt. Zamaskuje. Ale o to menej na nich potom tlačí pocit potreby schudnúť.

Kúpte si farebné, svetlé šaty. Aj to je môj súkromný názor. Viem, že už viacero rokov je v móde akýsi čudný kaki-hnedý štýl maskovacieho oblečenia. Ako keby sa väčšina ľudí bála a chcela splynúť s okolím. No ak sa pozriete na bežkyne či športovkyne zaznamenáte neónové farby. Využite to.

Chcete pôsobiť mladistvo a športovo? Tak potom možno ten nohavicový kostým a blúzku nechajte len do práce na poradu, kde to je stanovené v dresscode. Bežne radšej noste športovejšie strihy v športových farbách. Verte tomu, že odrazu vám začnú hovoriť, že pôsobíte mladistvejšie a lepšie. Aj to sme už opakovane skúšali.

Správanie tiež definuje váš vzhľad

Keby ste dali vedľa seba rovesníkov, tak mladí sa od seba dokopy nelíšia. Počkajte však 50 rokov a rozdiel bude priepastný. Niekto stále športuje a stojí ako zamlada. Niekto nešportuje a stojí len ledva. No a niektorí už po päťdesiatke potrebujú palicu. Aj tu je otázka, kto vyzerá mladistvo len formalitou.

Aj tu sa môže prejaviť to, čomu dávate pozornosť.

 • Ak totiž chodíte s kamarátmi na výlety alebo trebárs bicyklovať a kolobežkovať, budete vyzerať inak,
 • ako váš rovesník, ktorý chodí s kamarátmi na pivo a grilovačky.

Aj tu sa podpíše váš životný štýl na vašom vzhľade. Nielen tým, že ste v pohybe a teda aj v kondícii. Ale aj to, že sa stretávate so zdravými a usmiatymi ľuďmi. To vás nastaví na podobné správanie - človek sa podobá na svojich blízkych a neraz aj na svojho psa (či papagája).

Nuž a toto všetko boli moje rady, ako môže človek aspoň trocha pôsobiť príjemne. Ešte nezaškodí posledná rada:

Úsmev

Usmievajte sa, ak to dokážete. Robí to rozdiel. Žiaľ, po tých mnohých rokoch politickej neslobody čo tu bola je to problém. Vyvinula sa tu akási otrávená nálada a každý sa tvári namosúrene. To v zahraničí zvyčajne nevidíme. Nuž, asi máme čo cvičiť a trénovať. Tento bod odporúčaní sa ani mne veľmi nedarí.

Napísal
Miro Veselý 
21. októbra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.