Tieto živiny si telo nedokáže vyrobiť. Musíte ich prijať v strave, nedajú sa ničím nahradiť. Bez nich sa nedá udržať zdravie. Tieto látky sa nachádzajú v potrave len v malom množstve a aj to je ešte umelo znížené priemyselnou úpravou potraviny, či varením. Ako príklad nech poslúži náš chutný koláčik z lineckého cesta – biela múka je zbavená mnohých živín. To najdôležitejšie sa v obilí totiž nachádza prevažne v klíčku zrna a v otrubách. Zrno je pred mletím na bielu múku zbavené práve klíčka a otrúb. Potom sa z neho melie múka, pečú koláče, chlieb. Vy si dáte koláč, ktorý síce je chutný, ale obsahuje málo živín. Energie však obsahuje rovnako, ako keby ste piekli z celozrnnej múky. Tak človek, ktorý „žije na“ hamburgeroch, pizze a kole môže síce tučnieť (prijme veľa energie) a zároveň byť podvyživený (málo minerálnych látok, vitamínov, stopových prvkov). V bielej múke je ich málo. Stužený tuk je nevhodná potravina. Cukor je bez vitamínov a minerálov, len energia. To sú tri najdôležitejšie bežné zložky koláčov.
Minerálne látky a stopové prvky sa delia sa na tie, ktorých je v potravinách najviac – tvoria stotiny alebo desatiny percent obsahu potraviny. Málokedy viac ako jedno percento. Sú to zložky ako vápnik, sodík, draslík, horčík, fosfor, síra, chlór, niekedy železo alebo zinok. Stopovými prvkami sa označuje obsah oveľa menší, napríklad niekoľko tisícin gramu v kile potraviny. Všetky tieto látky sú vo väčšej koncentrácii toxické, no v stopovom množstve sú pre zdravie dôležité. Napríklad jód, selén, molybdén, fluór, chróm, hliník, bór, kobalt, meď, mangán, nikel, či cín.
Aby organizmus dokázal využiť jednu živinu, často nato potrebuje prítomnosť inej živiny. Ako príklad môže slúžiť vápnik. Aby sa mohol vstrebávať, je potrebný aj vitamín D, C a železo. Aby sa zo zeleniny mohli vstrebať aj vitamíny rozpustné v tukoch, je potrebné jesť ju s malým množstvom tuku. A podobne. Preto je výhodné, ak je vaša strava pestrá. Tak z nej vaše telo „vyťaží“ maximum.
Kombinujte v jednom jedle všetky zložky potravy – sacharidy, bielkoviny aj tuk. Na takú stravu je telo nastavené. Aby ste istili príjem vitamínov a minerálov, jedzte veľa zeleniny. Pekárenské výrobky jedzte podľa možnosti len celozrnné.
Čím menej prázdnej energie zjete, tým viac môžete namiesto toho zjesť potravín, ktoré vám prospejú. Za prázdnu energiu považujte predovšetkým jedlá zbytočne tučné, prisladené rýchlymi sacharidmi a výrobky z bielej múky, či bielej ryže. No a alkohol. Ak sa totiž najete nevhodných výrobkov, už ste svoj energetický prídel naplnili. Už nemôžete zjesť aj tie „zdravšie“. Preto je výhodné disciplinovane jedávať také jedlá, ktoré vám prospejú.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.