Alergia sa týka čoraz väčšieho počtu ľudí, preto je dobré vedieť o tom, že ak sa u vás po zmene stravovania objavia nejaké ťažkosti, mohlo by sa jednať práve o prejavy alergie. Alergia má často len "nevinný" priebeh, ale vždy myslite na to, že to nemusí byť vždy len bezproblémové.
Prechod na novú stravu z nezdravej so sebou primáša zmenu. Organizmus mnohých ľudí na túto zmenu bude reagovať. Preto je vhodné hlavne v začiatkoch počítať s tým, že zmena stravovacieho režimu sa nejako prejaví. Nemusí ísť hneď o alergiu.
Telo má schopnosť prispôsobiť sa situácii a kompenzovať problémy. Ak sa dlhodobo kŕmite nevhodnou stravou, telo sa tomu prispôsobí. Vy máte pocit, že všetko je v poriadku. Po prechode na inú, trebárs zdravšiu stravu sa kompenzačné mechanizmy tela začnú meniť a nejaké dni, alebo týždne potrvá, kým sa telo prispôsobí novovzniknutej situácii.
Počas prechodného obdobia preto očakávajte rôzne turbulencie. Najčastejšie to bývajú len vetry, ktoré trápia mnohých ľudí najmä po prechode na stravu bohatú na vlákninu, strukoviny, zeleninu... Môže pomôcť, ak budete jesť probiotiká. Niekedy to však pomôcť nemusí a tak zostane len počkať. Presnejšie – prečkať.
Prípadne ak začnete chudnúť pomocou nejakej prísnej redukčnej diéty, môže sa stať, že prijmete tak málo potravín, že aj niekoľko dní nepôjdete na stolicu. To je signál, že niečo robíte zle – pravdepodobne máte v strave málo objemných a nízkoenergetických potravín, čiže zeleniny, ako kaleráb, brokolica... V takom prípade si denne meľte asi 30 gramov surových ľanových semien a jedzte ich samé, alebo s jogurtom. Vytvoria veľa objemu, ktorý zabezpečí pravidelnú funkciu čriev. Veľmi dôležité je v tomto čase striktne dodržiavať aj pitný režim.
Čoraz viac ľudí však dnes trpí alergiou. Tak, ako sa niekto môže rozkýchať na jarnej lúke, aj potraviny môžu spôsobiť rôzne reakcie. Ak ste alergickí, určite by ste mali pri zmene jedálneho lístka myslieť práve na možné ťažkosti.
Potraviny obsahujúce alergén na ktorý ste citliví môžu spôsobiť aj veľmi vážne problémy. Rizikové sú však len tie potraviny, na ktoré ste citliví vy. Neexistuje zoznam potravín, ktorý by sa dal použiť.
Ak si teda nie ste istí a ste alergickí, radšej sa o tom, čo môžete jesť, poraďte so svojím lekárom.
V racionálnej výžive sa totiž odporúča jesť veľa zeleniny, ovocie, semená, orechy, cereálie... Niečo z toho môže pre citlivých ľudí nebezpečný alergén. Taká alergia sa potom nazýva potravinová, to znamená, že ak človek zje jedlo na ktoré je alergický, zareaguje. Ak sa ukáže, že ste alergickí napríklad na mlieko, znamená to koniec pitiu mlieka. Podobne je to s inými potravinami. Ak vám robí niečo ťažkosti, nesmiete to jesť. Dokonca by ste sa mali snažiť kontrolovať jedlá, či naozaj neobsahujú alergén, ktorý vám môže narobiť ťažkosti.
Alergia na potraviny
Pre zjednodušenie textu budem hovoriť o alergických reakciách, aj keď niektoré reakcie nemusia byť len alergického pôvodu. To už presahuje rámec témy chudnutie a netreba rozlišovať, či vaše ťažkosti spôsobila imunitná reakcia, alebo ide o intoleranciu či precitlivelosť. Ak vám alergia robí ťažkosti, vzdelajte sa aj v tej téme. V prípade akéhokoľvek podozrenia, že máte alergickú reakciu, aj malú, riešte to neodkladne s lekárom, alergológom! Neodkladajte riešenie na neurčito! Alergické reakcie na potraviny môžu mať až nepríjemne pestrú škálu prejavov.
Bežné reakcie môžu byť spojené s neznášanlivosťou, kedy:
Potravina často spôsobí „len“ hnačku, zvracanie, alebo iné zažívacie problémy.
Inokedy sa po použití nevhodnej potraviny môžu objaviť pľuzgireiky niekde po tele.
Častým príznakom potravinovej alergie môže byť svrbenie v ústach, opuchnuté pery, pocity únavy.
Tieto reakcie môžu nastať už o niekoľko desiatok sekúnd po začatí jedenia.
V zriedkavých prípadoch môže taká reakcia prerásť aj do vážneho stavu:
Zvyčajným začiatkom vážnejšieho stavu býva svrbenie, napríklad na krku, predlaktiach, lícach alebo inde.
Môže sa objaviť nečakaná nádcha alebo kýchanie.
Sťažené dýchanie, ako keby začínal astmatický záchvat.
Rôzne rýchlo nastupujúci opuch. Môže vznikať v ústach, alebo sa objavia pľuzgiere na rôznych častiach tela napríklad na predlaktiach, či v oblasti krku.
Môže nastať pocit horúčavy, nával. Tvár môže očervenieť.
Môže sa objaviť malátnosť, pocit mdlôb - zvyčajne ako následok výazného zníženia tlaku krvi.
Môže sa zrýchliť búšenie srdca.
V takom prípade je nutné bez meškania volať lekársku záchrannú službu (nežartujem). Nie je dobrým nápadom "pozorovať" či to neprestane. Môže ísť o začínajúce prejavy takzvanej anafylaktickej reakcie, alebo šoku. To je najťažšia forma alergickej reakcie a bez bleskového zásahu lekára môže končiť smrteľne.
Začnime tým, že celková alergická reakcia (anafylaxia) sa nemusí spustiť vždy. Spravidla sú v hre viaceré faktory, ktoré ak sú pohromade, môžu spôsobiť masívnu, život ohrozujúcu reakciu, hoc ešte pred niekoľkými dňami rovnaký človek možno zjedol rovnaké jedlo a výsledkom bola len mierna, či dokonca žiadna reakcia.
Častým spúšťačom alergickej reakcie býva fyzická námaha, napríklad šport. To znamená, že zjete potravinu, po ktorej vám „nič nie je“. Napríklad zjete paradajky. Potom si idete zacvičiť. Dlhšie trvajúca aeróbna aktivita môže spustiť alergickú reakciu na paradajky. Bez námahy by sa nič nedialo...
Ďalším veľmi častým faktorom, ktorý môže značne zhoršiť, či spustiť prejavy alergie je vírusové ochorenie práve prekonávané, alebo nedávno prekonané.
Počet prípadov anafylaxie stúpa. Sú známe čísla z USA – lekári ročne ošetria 29 tisíc ľudí s anafylaktickou reakciou zapríčinenou potravou. Z toho zomiera 125 až 150 ľudí.
Príznaky anafylaktickej reakcie nastávajú niekedy už desiatky sekúnd po zjedení potravy, na ktorú človek reaguje alergicky. (Ale anafylaxia môže nastať aj po užití liekov, po bodnutí hmyzom, fyzickej námahe, pri alergii na latex, či na lúke ak je alergik citlivý na peľ.). Zvyčajne platí, že čím rýchlejšie reakcia nastúpi, tým horší môže byť jej priebeh a rizikovosť. Preto ak zaregistrujete že reakcia nasleduje pár desiatok sekúnd po zjedení potraviny tak nie je čas otáľať.
Zvyčajne prvým príznakom býva výraznejšie svrbenie kože na rôznych miestach tela. Môže sa objaviť začervenanie a opuchnutie na koži, žihľavka, vyrážka, ekzém, pocity tepla, pokles krvného tlaku, búšenie srdca. Človek proste vie, že sa niečo zmenilo a niečo sa deje, nemusí však vedieť o čo ide. Cíti sa čudne, má závraty, môžu byť poruchy videnia. (Zdá sa, že je všetko zrazu malé, alebo rozdvojené.) Môže sa objaviť výrazná nádcha, kýchanie. Môže sa značne sťažiť, alebo zrýchliť dýchanie, zmeniť srdcový rytmus. Niekedy sa telo pokúša zbaviť sa alergénu vracaním, hnačkou. Tieto príznaky môžu byť oddelené, alebo sa objavia postupne. (Svrbenie však býva prvé, často ide o miesta s citlivejšou kožou – lakťové a kolenné jamky, predlaktia, krk, líca, niekedy dlane, nohy.)
Ak pozorujete takýto stav krátko po zjedení potraviny – hlavne takej, akú nejedávate bežne (oriešky, semená, morské príšery...) bezodkladne volajte rýchlu zdravotnú službu. Ak totiž naozaj ide o anafylaxiu, stav sa už v priebehu niekoľkých minút môže prudko zhoršiť až do straty vedomia. Je lepšie riskovať „planý poplach“, ako život.
Do príchodu lekára treba postihnutého uložiť do polohy s nohami na vyvýšenom mieste, pretože strata vedomia býva najčastejšie spôsobená prudkým poklesom krvného tlaku. Ak je to alergik, mal by mať lieky a byť poučený. Potom vykonajte všetko - zvyčajne má alergik k dispozícii takzvané adrenalínové pero.
Anafylaxia vyvolaná aeróbnou (či inou) dlhšie trvajúcou telesnou záťažou začína po námahe najčastejšie v chladnom a vlhkom, alebo veľmi teplom a vlhkom prostredí. Predchádza jej krátka epizóda náhlej únavy, pocitu tepla a svrbenia. Ak s telesnou záťažou okamžite neprestanete, prerastá stav do rovnakých prejavov, ako anafylaktickej reakcii.
Príčinou anafylaktickej reakcie spustenej telesnou záťažou nie je pohyb samotný, ale jedenie alergénu pred záťažou. Typické je, že zjedenie potraviny bez následnej záťaže nespôsobí žiadne ťažkosti. Rovnako ak potravinu nezjete, samotná záťaž žiadne ťažkosti nespôsobí. Anafylaktickú reakciu vyvolá len kombinácia jedenia pred záťažou, záťaž teda pôsobí, ako spúšťač. Zo športov sú najviac ohrozujúce beh a rýchla chôdza, obzvlášť vo vlhkom studenom, alebo horúcom vlhkom prostredí.
Prvá pomoc: okamžite volať rýchlu záchrannú službu. Každý človek, ktorý trpí potravinovou alergiou a prekonal celkovú reakciu, by mal mať pri sebe pohotovostný balíček liekov, ktorého súčasťou je aj adrenalínová injekcia.
Samozrejme, až tak vážne prípady alergie sú zriedkavé a dosť pravdepodobne sa s takým prípadom nestretnete. Oveľa častejšie sú menej závažné prejavy alergií – rôzne kožné výsevy, opuchy, svrbenie, či nádcha. Aj pri takých prejavoch radšej navštívte lekára. Bez vhodnej liečby by mohla v budúcnosti prebehnúť aj oveľa závažnejšia reakcia. Intenzita reakcie totiž nezávisí len na alergéne, ale aj na iných faktoroch. Nabudúce môžu byť menej priaznivé.
Nealergické reakcie
Niektoré potraviny môžu spôsobiť reakcie podobné alergii, ale nie sú alergiou. Najčastejšie ide o prejavy ako bolenie hlavy, brucha, hnačka, kožné prejavy. Bývajú u citlivých ľudí zvyčajné po konzumácii alkoholu, ananásu, avokáda, bravčového mäsa, čokolády, niektorých rýb, orechov, špenátu, vaječného bielku, vína, zŕn obilia, džúsov. U citlivých ľudí sa môže objaviť migréna, ak jedia syry, banány, citrusové ovocie, čokoládu, či pijú pivo.
Nepodceňujte a nebagatelizujte alergiu! Mnoho ľudí má tendenciu alergiu bagatelizovať. Povedia vám „veď v tej torte je len jeden jediný oriešok pre chuť, ten ti neublíži, piekla som ju len pre teba“. Ak viete, že ste na orechy alergickí, nedajte si tú tortu vôbec! Na spustenie alergickej reakcie stačí veľmi malé množstvo alergénu. Okom ho nemusí byť ani vidieť. (Preto sa v potravinárskom priemysle musí písomne upozorniť, že ýrobok môže obsahovať stopy (napríklad) orechov.
Nenechajte sa manipulovať kuchárkami, ktoré vás chcú potešiť dobrotami. Ak ste alergickí, musíte striktne dodržiavať diétu, akú vám odporučí váš lekár. Preto pozor na jedenie jedál o ktorých neviete, čo obsahujú – hlavne na návštevách, či v reštauráciách.
Príklad zo života: Stará mama upečie orechovú tortu. Vie, že vnučka je alergická na orechy a nejedla by ju. Stará mama jej ju však chce dopriať. Oklame preto príbuzných, že do torty nedala ani jeden orech. Aké veľké je prekvapenie, keď má dieťa za pár sekúnd po zjedení prvého sústa opuchnuté pery a rozbieha sa systémová reakcia... Naozaj to nepodceňujte!
Alergie na mlieko. V prípade, že máte ťažkosti a pijete mlieko, skúste ho na niekoľko dní úplne prestať piť. Úplne znamená striktne, nie tak, že si dáte „len menej“, alebo „len do kávy“. Kontrolujte aj etikety potravín - mlieko sa pridáva do nečakane veľkého počtu výrobkov. Alergická reakcia sa môže spustiť aj pri požití takmer zanedbateľného množstva látky. Ak ťažkosti po pár dňoch vymiznú, je veľmi pravdepodobné, že boli spôsobené pitím mlieka. Mnoho ľuďom robí mlieko zle, ale kyslomliečne výrobky môžu jesť bez problémov. V takom prípade budete asi nútení celkom vylúčiť surové, alebo sušené mlieko a mliečne výrobky (syry, maslo, smotana, bryndza, tvaroh...) ale možno budete môcť jesť jogurty a zakysanky. Títo ľudia vlastne nie sú alergickí, ale presné názvy môžeme nechať na lekárov.
Alergia na vajcia. Aj vajcia sú veľmi často príčinou alergie. Nepríjemné je to, že vaječný bielok aj žĺtok sú súčasťou mnohých jedál. Často sa vyskytuje skrížená alergia medzi vajcom (bielok, žĺtok) a alergiou na vtákov (perie, mäso). Kto je alergický na vajcia, mal by na to upozorniť lekára pred očkovaním proti chrípke, tu sa dodnes môže objaviť reakcia. Vajcový bielok je najčastejším alergénom u detí. Častým prejavom je ekzém a žihľavka.
Alergia na mäso. Je zriedkavá. Vzácne sa môže objaviť u ľudí, ktorí sú alergickí na kravské mlieko a to v prípade, ak by jedli hovädzie mäso surové (tatársky biftek). Tepelná úprava a spracovanie mäsa znižuje pravdepodobnosť ťažkostí. Alergia na mäso hydiny (a vtákov) sa objavuje veľmi vzácne u ľudí, ktorí sú citliví na perie.
Korenie, pochutiny. Aj keď korenia sa do jedla pridáva len málo, môže byť príčinou vážnej alergickej reakcie. Horčica, či karí korenie môžu spôsobiť problémy. U korenín ako bazalka, majorán, mäta, rozmarín, či tymián bývajú alergické reakcie skôr slabšie, najčastejšie len kontaktné.
Alergia na ryby. Ak ste alergickí na ryby, potom sa im vyhýbajte až na úroveň, že ani neovoniavajte ryby počas varenia. Alergén sa môže nachádzať aj vo výparoch pri varení. Uistite sa, že vaše jedlo nebude pripravované na rovnakom oleji, v akom sa predtým spracovávali ryby. Tiež sa vyhýbajte dotyku rýb a vašej kože.
Alergia na obilniny. Aj tu platí, že ak je niekto alergický napríklad na pšenicu, musí počítať s jej skrytým výskytom napríklad v párkoch, salámach, omáčkach. Alebo pri alergii na jačmenný slad môže sa objaviť aj alergia na pivo. Pri podozrení na alergiu z obilnín však môže ísť aj o iný zdroj alergénov, ako zrno – môže ísť o prítomnosť plesní, alebo zriedkavo aj roztočov v múke. (Roztoče v múke sú časté v inom podnebnom pásme.)
Alergia na arašidy a bôbovité rastliny. Za osobitnú zmienku stoja arašidy. Alergické reakcie na arašidy sú veľmi časté a intenzívne. Napríklad v USA sú arašídy potravinou, na ktorú sú najčastejšie potravinové reakcie končiace osudovo. Ak je niekto na arašidy alergický, na spustenie alergickej reakcie stačí desatina miligramu (100 ug) oieškov (!). To je tak malé množstvo orieškov, ktoré sotva vidieť voľným okom. Reakcia nastane v priebehu niekoľko desiatok sekúnd. To nepíšem preto, že vás chcem postrašiť, ale skôr upokojiť – arašidy sú obľúbené a ak ich bežne jedávate, dosť pravdepodobne na ne nie ste citliví. Alebo možno registrujete len miernejšie reakcie, ako je svrbenie v ústach, opuchnuté pery a nič iné. V takom prípade radšej konzultujte lekára - alergológa. Ak ste alergickí na arašidy, dosť pravdepodobne budete alergickí aj na vlašské a iné orechy.
Rovnako sója je pre niekoho nebezpečným alergénom. Sójová náhrada mlieka preto nemusí byť vždy účinnou formou náhrady. Najmä deti alergické na kravské mlieko sa často stanú alergické aj na sójovú náhradu mlieka. Na druhej straane sojové mlieko býva riešením pri alergii na kravské mlieko.
Alergia na ovocie a zeleninu. Pri spracovaní ovocia a zeleniny prichádza do úvahy nielen alergia po konzumácii, ale aj pri vdychovaní pár pri varení. Niekoho môžu značne dráždiť aj aerosólové kvapôčky, ktoré vznikajú pri krájaní, či strúhaní (zelenina, zemiaky...) Spomenuté zemiaky obsahujú termolabilný alergén. Varené zemiaky sú preto ako alergén veľmi zriedkavé. Alergik však nemá čo čistiť zemiaky, ani byť počas čistenia v jednej miestnosti. Mrkva, petržlen, zeler môžu byť príčinou aj vážnych reakcií. Rovnako broskyne, hrušky, marhule sú často problémom, no reakcie nebývajú tak závažné, s výnimkou broskýň. (Marhuľové jadierka nejedzte, väčšie množstvo by mohlo viesť ku otrave kyanidmi.) Aj melóny sú alergén, častou býva reakcia hlavne na žltý, cukrový melón. Červené melóny znášajú ľudia väčšinou lepšie. U citrusov sa väčšina alergénov nachádza prevažne v jadierkach, ktoré sa nejedia. O ananáse sa často hovorí, že pomáha chudnúť. Kto však je alergický na ananás, musí sa vyhýbať jeho konzumácii (ani šťavu!) reakcia môže byť až život ohrozujúca. Banány sa pri snahe chudnúť neodporúča jesť. Ak chcete chudnúť, vyhýbajte sa im. Alergie na banány sú časté a môžu byť vážne. Čím sú banány zrelšie, tým vyššie je riziko alergickej reakcie. Okrem alergických reakcií môžu banány vyvolať aj iné neželané reakcie, napríklad migrénu.
Alergia na orechy a semená. Nepríjemné je, že alergické reakcie na orechy a semená môžu mať veľmi vážny, až smrteľný priebeh, podobne, ako je už spomenuté u arašidov. Aj nerafinované oleje získané lisovaním za studena môžu spôsobiť závažnú reakciu u citlivých ľudí, napríklad nerafinovaný slnečnicový olej môže spôsobiť rovnako vážnu reakciu, ako jedenie slnečnicových semien u človeka, ktorý je na ne citlivý. Preto by alergici mali dávať pozor pred konzumáciou gaštanov, kešu orieškov, kokosového orechu (či múčky), ľanových semiačok, lieskovcov, mandlí, pistácií, slnečnicových či sézamových semien, vlašských orechov, či maku. Pod pojmom „dávať pozor“ sa rozumie, že ak máte, alebo ste v minulosti mali nejaké problémy s alergiou, radšej vyhľadajte lekára a dajte si spraviť testy. Kým nebude jasné, či ste alergickí, zatiaľ sa konzumácii orechov a semien vyhýbajte. Myslite na to, že pre spustenie alergických prejavov nerozhoduje množstvo zjedenej látky – na spustenie stačí takmer zanedbateľná dávka, niekoľko miligramov.
Alergia na konzervačné látky, farbivá. Je pochopiteľné, že výrobcovia chcú zarobiť a tak potraviny dofarbujú na lákavejší vzhľad. Pridávajú látky, aby potraviny dlhšie vydržali a nekazili sa. Ďalšie látky sa pridávajú na spevnenie, zhustenie. A nakoniec ešte treba zintenzívniť chuť, aby firma konkurovala aspoň prírodným zdrojom chutí. Všetky tieto prídavné látky môžu spôsobiť alergiu. Zastavme sa aspoň u glutamanu sodného, ktorý sa pridáva do mnohých jedál aj korení. Má schopnosť zvýrazniť chuť. Nespôsobuje síce alergické reakcie, ale u niektorých ľudí spôsobuje takzvaný syndróm čínskej kuchyne, ktorý sa prejavuje bolesťou hlavy, búchaním srdca, nevoľnosťou, bolením hrdla a niekedy až sťaženým dýchaním – aj 14 hodín po jedení.
Prejavy alergie
Nástup príznakov môže byť takmer okamžitý, ale môže sa prejaviť až o niekoľko hodín. Aj trvanie príznakov môže byť rôzne – niekedy trvá pár minút, inokedy niekoľko hodín, či pár dní. Asi tušíte, že pri tak širokej škále možností nie je možné zostaviť nejaký univerzálny a jednoduchý návod. Spomeňme preto aspoň niektoré príznaky potravinovej alergie. Ak ich máte, alebo ich má niekto z vašich blízkych, nepodceňujte tieto príznaky a choďte s ním k lekárovi, najlepšie alergológovi.
Ak máte nejaké ťažkosti s trávením, či alergiou a neviete, čo je vo veci, snažte sa zistiť, čo ste jedli pred tým, než sa ťažkosti objavili. Zapisujte si čo ste jedli aj 24 hodín pred problémami a poznámky si niekam odložte. Časom sa vám možno podarí odsledovať, ktorá potravina vám robí problémy. Potom sa jej môžete vyhýbať.
Prejavy alergie v tráviacom systéme
Hnačka, nechuť jesť, bolesti v bruchu, pocity na zvracanie, alebo zvracanie. Tieto prejavy môžu signalizovať rôzne iné ťažkosti, ale môžu byť aj alergického pôvodu. Ak pretrvávajú, riešte ich s lekárom.
Opuchnuté pery a svrbenie pier, či úst, jazyka, podnebia a hrdla. Tu už ide o alergiu bez pochybností. Môže ísť o reakciu na pokrm ktorý jete, napríklad na arašidy, alebo na jeho skrytú súčasť – napríklad pleseň. Mnohé potraviny sa k nám dovážajú vo veľmi zlom stave a arašidy nespomínam náhodou. Aj oriešky bývajú často v zlom stave, dokonca niekedy skazené...
Prejavy alergie a dýchanie
Asi najznámejším prejavom alergie je kýchanie a nádcha. Pri potravinovej alergii sa s ňou stretnete zriedkavo ako s izolovaným prejavom. Ak nie je nádcha spôsobená vdýchnutím alergénu, napríklad pri čistení zemiakov, ide väčšinou o celkovú alergickú reakciu po požití potravy a kýchanie či nádcha sú len jedným z príznakov.
Priedušková astma, čiže sťažené dýchanie. Môže vzniknúť po inhalácii alergénu, napríklad pri varení, či krájaní surovín.
Kožné prejavy alergie
Na alergén v potrave môže reagovať aj koža. 30 až 60 minút po zjedení nevhodnej potraviny sa môžu objaviť rôzne výsevy, začervenania, pocity svrbenia kože. Pretrvávanie kožných prejavov môže byť rôzne dlhé, niekedy pár hodín, inokedy pár dní. Ak máte kožné problémy, je dobré myslieť aj na možnosť alergie na niektorú potravinu. (Môže ísť aj o iný typ alergie, kontaktný, kedy za kožné prejavy môže kozmetika – mydlo, šampón, aviváž na uterákoch...)
Stačí ju identifikovať a prestať jesť a ťažkosti pominú. Žiaľ, príznaky, ktoré popíšem ďalej môžu mať aj iný, ako alergický pôvod a preto v prípade, že ťažkosti máte, navštívte lekára. Nemusí ísť len o alergiu, ale aj o iné zdravotné ťažkosti.
Bolesti hlavy.
Hyperkinetický syndróm – predráždenosť, nesústredenosť, poruchy správania u detí. Často ho vyvolá požitie väčšieho množstva farbív, konzervačných látok a salicylátov v potrave.
Nespavosť.
Migréna (často po požití mlieka, pšenice, farbív v potravinách, čokolády, kávy, alkoholu, banánov, cukrov).
Reumatická artritída – Často býva u ľudí trpiacich na alergiu na kravské mlieko. Ťažkosti s kĺbmi môžu byť spojené aj s alergiou.
Srdcové arytmie (nepravidelná práca srdca).
Pomočovanie sa, bolesti v oblasti pohlavných orgánov.
Ak sa u vás niektoré ťažkosti prejavia práve po prechode na nový typ stravy, je dosť možné, že ide o alergiu. Potom je nutné zistiť, ktorá z potravín vám robí ťažkosti a musíte ju prestať jesť.
Zistenie, ktorá potravina je príčinou ťažkostí nebýva vždy jednoduché. Mali by ste podozrivú stravu úplne prestať jesť aspoň na dva týždne. Ak ťažkosti pominú, asi ste objavili „vinníka“. Niekedy sa zdroj alergie dá uhádnuť rýchlo, ak je reakcia okamžitá. No ak sa reakcia objaví až po niekoľkých hodinách, je ťažké určiť, z čoho máte ťažkosti. Práve tu môže veľmi pomôcť lekár, ktorý pomocou testov vie veľmi zúžiť okruh podozrivých alergénov a nasadiť vhodnú liečbu.
Súčasné lieky na alergiu už značne zmierňujú príznaky, niekedy až na úroveň žiadnych príznakov. Preto ak máte ťažkosti, žiadajte u svojho lekára, aby vás odporučil ku špecialistovi – alergológovi.