BEŽECKÁ témička

Športom k trvalej šíhlosti
Post Reply
dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: BEŽECKÁ témička

Post by dodoriven3 » 13 Oct 2020, 16:01

Helka,
len sa chcem opýtať. A o takom behu, kde aj ja by som mohol priamo bežať len virtuálne; by si nevedela?

Asi chytám už z toho počasia depku: a nezaprší a nezaprší. Tak preto sa pýtam, či by sa niečo nenašlo, čo by sa aj z gauča dalo odbehnúť, lebo ako hovorí Amanda, vraj nás prejde humor. Len teraz neviem xnieniex , či preto, že nám zakážu chodiť von -, alebo preto, že vtedy sa viacej dýcha a dych dorazí ďalej?

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: BEŽECKÁ témička

Post by dodoriven3 » 15 Oct 2020, 10:33

Inak tento rok už asi nič, no dávam do pozornosti všetkým bežcom jeden zaujímavý pretek s čisto charitatívnym zámerom (vyzbieranie prostriedkov pre ľudí so svalovou artrofiou), ktorý sa beží vo Svite v náhradnom termíne 24.10. 2020 (najpravdepodobnejšie ho ale kvôli corona opatreniam úplne zrušia). Als memoriál Jána Svočáka.

No na budúci rok (ja viem, je to veľmi ďaleko, ale o dobrej veci nie je špatné vedieť aj takto dopredu, /ako vôbec/).
Podľa mňa by to nebol špatný nápad. Sú tam 2 behy (okrem detského behu), a to:
1, jednotlivci 23,5 km/650m (les 45%, lúky 45% a asfalt 10%), alebo
2, štafety trojčlenných družstiev (a, 8,5km/+370m,-270m, b,6,5km/+270m,-130m, c, 8,5km/+0m, -130m).

Určite väčšia bomba ako tabletky na chudnutie toothsmile toothsmile toothsmile . Čo Vy na to?
(Helka, len z mesta mojej stredoškolskej alma mater sú tam prihlásené 2 družstvá).

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Helka » 21 Oct 2020, 19:07

Čaute bežci a bežkyne xbehx
Tak krásna medaila za absolvovaný 10km virtuálny Telecom night run je už doma. :bigradost:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Helka » 21 Oct 2020, 19:18

A ešte všetky medaily za tohtoročné behy. Nebyť corony, tak ich je viac, ale aj to poteší. xbehx
No a v pondelok som ešte dala 5km na ten spomínaný charitatívny virtuálny beh "Nenechaj sa poraziť".
Tak, ako, nepripoji sa ešte niekto? Do nedele času dosť. xbehx
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

User avatar
Lenka6
Posts: 1640
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Lenka6 » 22 Oct 2020, 04:51

Ahoj Helka, medajly sú krásne. Aj ja by som sa rada zapojila do tohtotýždňového behu, len mám taký technický problém, že mne nestiahne súbor .gpx, ktorý tam vyžadujú, ale .tcx a ani ja sama si ten .tcx súbor neviem pozrieť na počítači. Tu akurát googlim, hľadám. Asi skúsim napísať mail organizátorom, alebo neviem, či Ty máš s týmto skúsenosť. Ja mám hodinky značky Fitbit. Díky.
39 rokov, 166cm
Image

User avatar
Houmi
Posts: 440
Joined: 19 Aug 2010, 14:14
Location: Brátyslava, nééé?

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Houmi » 22 Oct 2020, 07:07

Medajly mi nedajly toothsmile
Bože, sedem hodín ráno a zase som tak vtipný... -rofl-

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Helka » 22 Oct 2020, 15:32

Lenka, ja mám Garminy a cez Garmin connect mi to išlo bez problémov dať do GPX a odoslať.
Ale na webovej stránke "bratislava marathon" je aj manuál na stiahnutie GPX súboru. ( V menu si nájdeš charitatívne virtuálne behy a tam máš manuál na stiahnutie GPX aj manuál na nahratie výsledku). Ja som postupovala podľa toho. Ale čo som pozerala z hodiniek to priamo nepôjde, musíš ich asi spárovať s Endomondo alebo Stravou a potom by to už malo ísť.
Dúfam, že sa ti to podarí. xbehx
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: BEŽECKÁ témička

Post by amanda.k. » 23 Oct 2020, 07:58

keď tak pozerám tvoje rozmery na tú váhu ty musíš byť čistý sval....a teda nosíš aké konfekčné číslo ?..lebo či vôbec máš riešiť nejakú hmotnosť

User avatar
Lenka6
Posts: 1640
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Lenka6 » 23 Oct 2020, 10:16

Houmi, neviem prečo som tak napísala to slovo medaila :D Asi preto, že som ešte žiadnu nedostala :D No čo, stáva sa :) Ty zas nesprávne používaš slovo frustrovaný :P
39 rokov, 166cm
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: BEŽECKÁ témička

Post by dodoriven3 » 23 Oct 2020, 14:12

Lenka (cítim špatnú energiu)!
Houmi by tam napísal aj mediaiľi - nedaiľi, ale určite nie s nejakou osobnou narážkou na Teba.

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Helka » 23 Oct 2020, 15:09

Amanda, no "samý sval" to určite nebude, o nohách by sa to už aj dalo povedať, ale inde je ešte na tých svaloch dosť tuku. :roll:
A v podstate neriešim hmotnosť, až bude pás pod 70cm, tak budem spokojná, (to som už pred 6 rokmi mala pri váhe 66kg).
Ale kvôli behu musí ísť ešte nejaké kilečko dole. xbehx
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

User avatar
Lenka6
Posts: 1640
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Lenka6 » 23 Oct 2020, 22:08

Ahoj Helka, tak dnes som si to odbehla. Ale ja nemam garmin hodinky. A mne ponukalo exportovat iba subor vo formate .tcx. Ale bol ako keby prazdny. Skusala som to konverovat na .gpx. Neslo mi to. Ale pisala som im mail a odpovedali, ze mozem poslat screenshot z aplikacie, tak som poslala ten. V každom prípade by som mala ten problėm do budúcnosti nejak vyriešiť, ak sa budem chcieť zapájať :-) Skúsim všetky Tvoje rady.

Inak, ked som dnes bezala neslo mi to hladko, trosku som sa trapila. A asi 5 km bude moje max kym este neschudnem.

Tak som zvedava a tesim sa na dalsie behy. Nazivo medzi ludmi by som sa asi neodvazila:-)
39 rokov, 166cm
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: BEŽECKÁ témička

Post by dodoriven3 » 24 Oct 2020, 08:33

Lenka,
je prirodzené, že človek má v sebe nejakú pýchu a že sa hanbí. Tebe momentálne vadí to väčšie telo, a tak sa nechceš ukazovať pri činnosti, ktorá je spojená s oveľa chudšìmi vyšportovanými telami.

Vedz ale, že časom, ako si budeš beh viac a viac zamilovávať, Ti bude stále menej a menej vadiť, že Ťa pri tej činnosti niekto uvidí (stále viac a viac ľudí).
Nakoniec príde čas, kedy už nebudeš na svoje okolie pozerať (až tak utiahnuto, navyše aj nejaké to ďalšie kilo budeš mať opäť dole) a budeš si vychutnávať čisto len ten beh.

Píšem Ti ale pre rýchlosť behu. Teda skôr pomalosť, na ktorú sa teraz hneváš. Ja ovšem nielen z vlastnej skúsenosti viem, že práve pomalý regeneračný poklus je to úplne najlepšie, čo pre svoje telo a aj pre samotný beh môžeš spočiatku urobiť:
1, Pri rýchlom behu je dopad na povrch tvrdší a opotrebovávanie kĺbov zaťažených vyššou hmotnosťou niekoľkonásobne väčšie.
2, Pri rýchlom behu oveľa ťažšie sa naučíš správnu techniku (aj dýchanie) a oveľa ťažšie budeš odstraňovať chybe čo už robíš.
3, Približne do nabehaných 22km za týždeň sa zlepšuješ pomalým behom vo všetkých ukazovateľoch behu, nielen vo vytrvalosti.
4, Regeneračný poklus Ti naplno umožní relaxovať psychicky, ale aj telesne už aj počas samotného behu.
5, Na chudnutie je to pre drvivú väčšinu obéznych ten najlepší spôsob, lebo telo nemá po jeho skončení obrovský nielen energetický výkyv, a tak nehrozí tak ako po namáhavých behoch zvýšená chuť k jedlu.

Príjemné behanie.

User avatar
Lenka6
Posts: 1640
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: BEŽECKÁ témička

Post by Lenka6 » 24 Oct 2020, 13:21

Dodo ďakujem veľmi pekne, ja toto nemám veľmi naštudované. Len beriem tenisky a bezim ako viem.
39 rokov, 166cm
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: BEŽECKÁ témička

Post by dodoriven3 » 25 Oct 2020, 12:44

Lenka,
tak Ti ešte pripomeniem úplné základy:

1, Netreba zabúdať na rozcvičku, (ľahký rozbeh, dynamický strečing (v pohybe) -bežecká abeceda).

2, Po behu je najlepší klasický statický strečing (ideálne hneď po behu -keď prídeš z behu domov).

3, Na konci jesene a cez zimu (v chlade) sa vo všeobecnosti beháva pomalšie, so snahou o nabehanie čo najväčšieho kilometrového objemu.

4, Nárast nabehaných km musí byť postupný (napr. 3 týždne po sebe budeš zvyšovať v danom týždni objem v km vždy o 10 % zo súčtu km za predchádzajúci týždeň a 4 týždeň bude regeneračný, kedy zídeš objemom dole, ale už nie na 1.týždeň, ale na 2.týždeň. Potom sa to celé opakuje (3.t po sebe nárast a 4.t. regeneračný, kde sa klesne na 2.t. tej aktuálnej postupky).

5, Ako začiatočníčke by Ti bolo jednoduhšie počítať (a zvyšovať) odbehnutý čas a nie km.

6, Začiatočník sa musí naučiť behať technicky správne najprv v pomalom tempe (regeneračný poklus). To je tak pomalé tempo, ktorým vydržíš bežať najdlhšie a zároveň aj najviac zabehneš.

7, Ak chceš cez víkend (voľný deň) bežať dlhší beh, je to ideálne, no ani tento by nemal byť dlhší ako o cca 30 % dĺžky behov ktoré behávaš (ak sú rôzne dlhé, tak sa to porovnáva s priemerom behov za týždeň).

8, Ak predsa len silou mocou budeš chcieť zapojiť (ale iba občasne) rýchlosť, potom nie celý beh na maximum, ale formou fartlekov, kde raz za čas jemne zvýšiš rýchlosť (podľa svojich pocitov ako sa cítiš, no odhadom by táto dĺžka zrýchleného behu nemala prekračovať 10% z celkového behu).

9, Ak nebudeš niečomu rozumieť, pýtaj sa (je tu viac a lepších bežcov ako som ja). Je to vždy lepšie, ako si presiliť a poškodiť nejakú časť nohy.

- Ak by niekoho z bežcov napadlo niečo na čo som zabudol, tak to Lenke napíšte.

Pekný deň všetkým.

Post Reply