Schudnem pre radosť z behania

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
Post Reply
User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by Karla 2 » 18 Jul 2023, 20:07

Ani, to čo má byť? 😮 To nemyslíš vážne :roll:
Dávaj pozor na seba!
Ale vidím, že si už pekné číslo zahlásila thumb1
Image

User avatar
Ani
Posts: 3400
Joined: 06 Sep 2007, 06:45
Location: okr. HC

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by Ani » 23 Jul 2023, 19:07

Ahojte inak je tu fakt mŕtvo. xmurx
Mali by sme s tým niečo robiť, najmä preto, že sme na rovnakej lodi a väčšinou sa vraciame naspäť k svojim tučným telám. Mali by sme sa viac podporovať, alebo aspoň možno písať nejaké svoje úspechy a neúspechy.
Mne niekedy pomáha aj skutočnosť, že nie som sama kto s niečím zápasí.
Čiže začnem sama. V poslednej dobe som prehrala pár súbojov so slanými orieškami, mandlami, chrumkami a inými zákernosťami. xbicikx Väčšinou vo večerných hodinách. Neviem čo s tým, dnes som urobila pokus, že som si dala údené a čili mandle poobede, budem sa snažiť nezožrať to čo ostalo na stole, ale no veď vieme ako ľahko sa prehráva. Uvidím zajtra..
"Animals are my friends... and I don't eat my friends."
vek: 51, výška: 164 cm
najviac: 90,8 kg (01/2013)
najmenej: 59,5 kg (06/2009)
cieľ 1: 79 kg (do 31.05.2024)

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by Karla 2 » 23 Jul 2023, 22:36

Veru, poriadne mŕtvo.... už som aj premýšľala ci to má vôbec význam sem chodiť, ale povedala som si, že aj keď to bude len taka moja samomluva, tak si tu budem písať minimálne týždenne hlásenia, možno mi to bude pomáhať....
Ja momentálne tiež vediem boj, ale nie s orieškami ale zmrzlinami a tomu podobnými bludmi. Žiaľ nie som momentálne na strane víťaza 😟, ale nevzdávam to a idem ďalej....
Ani, dáme to! xbehx
Image

dodo.riven
Posts: 12
Joined: 24 Jul 2023, 14:56

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by dodo.riven » 24 Jul 2023, 19:35

Ani, Karla,
každý z nás raz za čas nejaký ten boj prehrá, no je dôležité, aby ste tento stav nenechávali len tak, aby sa neskôr nestal etalónom bežného stavu, ale aby ste ho čo najskôr opustili a dovtedy aspoň čo najviac eliminovali:

1, Tie pochutiny (zmrzlina, oriešky atp) treba si zarátať do energetického prijmu dňa.

2, Vysokoenergetické potraviny majú malý objem, a tak ten objem treba doplniť. Bez dostatočného objemu jedla nezaplníte žalúdok a budete hladné. Ideálna je zelenina ako kaleráb, zeler, batáty, atp.

3, Túto zeleninu si treba nachystať a zjesť pred tou pochutinkou. Nemusíte ju zjesť ani úplne tesne predtým, aby ste nevyzerali pre niekoho čudne, ale pokojne aj 20 až 40 minút pred tým. (Hodinu a viac už je ale veľa).

4, Čím kvalitnejšie, (kaloricky + objemovo + poradím, najmä pre diabetikov) jedlo jete, tým sú chute na rôzne pamlsky menšie.
Toto pravidlo platí okamžite (od prvého jedla), no ak vydržíme dlhšie sa takto stravovať (detoxikácia od cukru a ostatného nezdravého), potom percento úspešného pôsobenia zdravého jedla je väčšie.

5, Zo samotných jedál je hádam najdôležitejšie to prvé jedlo dňa. (Tam keď sa nevybudujú dobré základy, Vy to hneď pociťovať nebudete, ale neskôr ten dom spadne (skôr podľahnete nejakej chuti).

6, Nabudúce sa aspoň časť poho prehrešku (pamlsku) pokúste nahradiť niečím menej kalorickým a zdravším (napr. ovocie atp), no musí Vám to chutiť.

7, Posilnite niečo čo Vám robí radosť (okrem jedla). Je dokázané, že čím viac radosti pri nejakej činnosti, tým menej endorfínov vyhľadávate v jedle.

8, Ak ste už "zhrešili" , vyhodnoťte si to, prijmite predsavzatie, že nabudúce aspoň...., ale viac si to už nevyčítajte, lebo si tým vyčítaním môžete narobiť viac neplechy, ako samotným tým prehreškom.

Majte sa pekne.
(Pozmenený nick je len dočasne, lebo som sa zas nedostal do svojho konta a tento raz sa mi dodoriven4 nechcelo zakladať).

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by Karla 2 » 25 Jul 2023, 08:23

Dodoriven,

ďakujem za rady a podrobnú analýzu :)

bod 4 - veru potrebujem detoxikáciu od sladkého....

bod 5 - k tomu prvému jedlu dňa - ja si dávam ražné vločky s mliekom, ovocím, škorica a na vrch jedna tablička horkej čoko... je to OK?
Asi veľa sacharidov..... 429 kcal B/T/S - 15/9/73

Pekný týždeň!
Image

User avatar
Ani
Posts: 3400
Joined: 06 Sep 2007, 06:45
Location: okr. HC

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by Ani » 25 Jul 2023, 10:44

Takže dnešné utorkové hlásenie:
23.5.2023 88,8 kg
18.7.2023 83,8 kg
25.7.2023 83,4 kg
NIč moc, ale lepšie ako klincom do oka.... -rofl- -rofl- -rofl-
"Animals are my friends... and I don't eat my friends."
vek: 51, výška: 164 cm
najviac: 90,8 kg (01/2013)
najmenej: 59,5 kg (06/2009)
cieľ 1: 79 kg (do 31.05.2024)

User avatar
Ani
Posts: 3400
Joined: 06 Sep 2007, 06:45
Location: okr. HC

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by Ani » 25 Jul 2023, 10:50

Dodo tiež ďakujem za analýzu. thumb2
Inak u mňa to bude asi malý kalorický príjem cez deň a večer na mňa príde hlad. xmurx
Tá 8, u mňa je v pohode, veď ma poznáš ja som večný optimista a vždy verím, že to bude v ten deň ok, a zase hnevať sa na seba nebudem, kam by som prišla. Niekedy jediná osoba s ktorou sa dá rozprávať som ja a čo potom kebyže sa na seba urazím alebo sa zo sebou pohádam... toothsmile toothsmile toothsmile
"Animals are my friends... and I don't eat my friends."
vek: 51, výška: 164 cm
najviac: 90,8 kg (01/2013)
najmenej: 59,5 kg (06/2009)
cieľ 1: 79 kg (do 31.05.2024)

dodo.riven
Posts: 12
Joined: 24 Jul 2023, 14:56

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by dodo.riven » 25 Jul 2023, 12:34

Pokiaľ sa na seba nehneváš tak, že samú seba nepustíš do bytu, tak je to OK.

dodo.riven
Posts: 12
Joined: 24 Jul 2023, 14:56

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by dodo.riven » 25 Jul 2023, 13:39

Karla,
môžem povedať len svoj názor a aj ten bude skreslený, lebo nepoznám aj ďalšie potrebné údaje.
Totiž celkové percentuálne odporúčané množstvá makronutrientov sú myslené na deň a aj keď každé jedlo by malo obsahovať všetky 3 hlavné zložky, predsa len tam sú medzi jednotlivými jedlami rozdiely. Napríklad pred spaním by posledné jedlo malo byť predsa len ĺahšie stráviteľné ako ostatné jedlá dňa. Navyše pred spaním nepotrebuješ toľko tukov (a dokonca ani energie - tam ale vstupuje viac ovplyvňujúcich faktorov) ako pri raňajkách, alebo aj obede.

Ale keď si zoberieš všeobecné odporúčania, tak to nesedí a dokonca ani pri Mirových odporúčaniach (cca 5% uberá z bielkovín v prospech komplexných sacharidov - z dlhodobého zdravotného hľadiska je to len na prospech) a ani tak to nesedí. Vyhľadaj si to u všetkých troch zložiek + vlákninu.

Takže prvý problém čo si treba prepočítať je, či máš dobre nastavené kalórie a potom rozdelenie energie na jednotlivé makronutrienty a nakoniec to upraviť na jednotlivé jedlá.

Je tu ale aj druhý aspekt tých raňajok a to, či mávaš v poriadku cukor v krvi. Ak áno, tak sladké raňajky (vhodne namiešané) sú v pohode. Ak ale už tam cukor v norme nie je, potom toto zloženie je nevhodné (a nie je to pre to sladké ovocie).

Drž sa.

dodo.riven
Posts: 12
Joined: 24 Jul 2023, 14:56

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by dodo.riven » 25 Jul 2023, 13:49

Ani,
bežná osobná váha (cca do 50 eur) Ti nikdy presne nezmeria či si naozaj schudla, alebo len zmenila množstvo vody v tele.
Vhodne zvolený najideálnejšie o číslo menší) gaťometer je na toto oveľa ideálnejší.

Ale ak by to bolo 400 gramov tukov, tak je to stále dobré. Pozri mám oveľa viac kg a pravdepodobne aj svalov a sám sebe som si naplánoval 700 gr tukov za týždeň ako max. Pri 500 gr si odčiarkávam týždeň ako splnený.

xdancex

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by Karla 2 » 26 Jul 2023, 07:04

Dodo, ďakujem za tvoj názor a rady, musím to celé nejako prehodnotiť...a nejako "nastaviť".
Image

dodo.riven
Posts: 12
Joined: 24 Jul 2023, 14:56

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by dodo.riven » 27 Jul 2023, 10:40

Karla,
ono to ani tak nie je až tak zlé, ak raz za čas budeš mať viacej sacharidov na úkor tukov (a dokonca sa ani nič také strašné nestane, ak to druhý raz bude zase obrátene.
Celkovo ale treba dodržať :
1, Kalórický deficit,
2, pravidelnosť,
3, bolo by dobré dodržať množstvo bielkovín.

Kalorický deficit je najdôležitejší a preto ho treba dobre stanoviť.
-Ak je príliš veľký, (väčší ako výška bazálneho metabolizmu), budeme síce rýchlo chudnúť, ale s veľkým sebazapretím, vysokou pravdepodobnosťou jo-jo efektu (návrat k vysokej hmotnosti), problémom vytvoriť dostatočný objem toho jedla (hlad) a hlavne budeme pravdepodobne pri tom strácať aj toľko potrené svaly. Takže tu sa nijako nedá hovoriť o zmene životného štýlu ale o diete, a to nechceme.
-Ak je príliš malý, budeme aj chudnúť príliš pomáličky.
-Aby si ale schudla dve kilá za mesiac, potrebuješ mať denný deficit tesne nad 500 (515 +/-) kcal, čo je naozaj celkom dosť.
- Oveľa horšia varianta ale je, (už tu porušuješ 2. bod a to pravidelnosť) ak budeš kalorický príjem dodržiavať veľmi chaoticky, tzn., že raz budeš v deficite a potom zase v prebytku, atp. (Tu bude prípadné chudnutie, {ak vôbec}, náhodilé a ešte pomalšie.
- No a najhoršia varianta bude, ak budeš dlhodobejšie v prebytku (naberieš celkom dosť tuku) a potom to budeš chcieť dohnať zúfalou hladovkou a takto rôzne dokola, čím stratíš najmä svaly a vodu. A zostaneš v dlhodobom chudnúcom režime bez úspechu s neustálim trápením.

Pravidelnosť je (aj) pri chudnutí dôležitá. Je dobré stravovať sa vždy v rovnaký čas. Ak sa náhodou stane, že nie si vôbec hladná, tak radšej neposúvaj čas ďalšieho jedenia, ale zjec menej, ľahšie stráviteľného a menej kalorického.

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Schudnem pre radosť z behania

Post by Karla 2 » 03 Aug 2023, 18:29

Ďakujem Dodo za všetky cenné rady, posnažím sa ich aplikovať do praxe.
Teraz bolo všetko zle, celý týždeň úplne zle.
Tak sa spamätávam a pokúšam sa o reštart.
Zajtra sa odvážim odvážiť, ale je mi jasné, že neuvidím žiadne pekné číslo. Viem, že na čísle nezáleží, ale to číslo cítim aj na oblečení... :(
Image

Post Reply