Pečenie alternatívnych chlebov

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Post Reply
User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 24 Aug 2010, 07:25

nia, moze to byt moc kvasnic alebo vela vody v ceste,, ja celozrnky davam po upeceni do dozy tupp..e, aby sa to tam tak zdusilo, ako baby pisu, inak to mam tiez tvrde.. inak ako sa mas???
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Nia » 24 Aug 2010, 09:34

Tini, ďakujem za radu. Poskúšam všetko možné. Lebo už ma to štve, že si neviem dať rady.
Chuťovo sú fajn, mňamkové, ale ja viem, že to môže byť lepšie esteticky. Lebo takto to určite nie je ono.
Skúsim teda aj ich šupnúť do dózy. Ale to sa mi sparia, neviem, či je to správne.

Vďaka za opýtanie. Doma trošku ťažšie časy, ale nič netrvá večne.
Čo sa stravy týka, zatiaľ bez problémov. Je to môj životný štýl takže popri dovolenkovaní sa nezabúdam dobre a zdravo najesť. Aj ty sa pochvál.

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 24 Aug 2010, 16:36

nia, Ty si tu dakde davala daky receptik na chlebik? kam priblizne? By som omrkla daku novinku;))) ja tiez asi budem piect zemlicky pre deti, ja teraz moc nekusem;)) No ja ich prave davam do takej dozy, kde sa tiez sparia, potom ju na chvilu otvorim, a zas zatvorim.. pripadne necham trosku pootvorenu.. mne sa totiz toto robi aj pri bezlepkovom pecive a len taketo sparenie pomoze nejak aby to neboli kamenaky;)) Daj vediet, ci pomohlo.. No, ja sa mozem chvalit vytrhnutym zubom;)), takze som mala vikend s mixovanou stravou;)))), ale uz pomalicky zacinam aj normalne papat, plany mam na ruby so zbytkom prazdnin, ale uz som sa s tym aj zmierila;)) Vaha v pohodke, hoci cez dovolenkove obdobie sa snazila plizit hore;)), sa ale umravnila (aj ja teda v provmrade;)))
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Nia » 24 Aug 2010, 21:46

Tini, som omrkla tak zbežne Tvoju tému a teda ten zúbok Ti ozaj nezávidím :roll: Prajem Ti skoré uzdravenie, nech už je všetko O.K.
Chlebík som robievala taký nekysnutý, acidkový. Ale pred prá dňami som dostala pekárničku, takže už vypekám v nej, resp. spracúvam cesto týmto spôsobom. A neviem si vynachváliť. Úžasný vynález. Normálne ju bozkávam. thumb2 Asi som lenivá gazdinká, ale keď ona to vie tak krásne urobiť za mňa. Ja nech robím, čo robím cestíčko nikdy tak dobre nevypracujem. Tak prečo ju nezamestnať, keď ju už mám.
Ale pečenie preferujem v trúbe. Aj keď mám taký pocit, že je na toto akási nepodarená, ževraj aj to sa stáva. xbehx

Ale iné som chcela v prvom rade napísať. Dnes som teda skúšala už so všetkými možnými radami upiecť celozrnné pletenky.
A toto z toho vzišlo;
https://foto.dama.cz/foto.php?f=859280
https://foto.dama.cz/foto.php?f=859286
Snáď sa to ukáže. A čo mi pomohlo? Ani hrniec s vodou, ani potieranie až po vykysnutí, iba Tvoja rada o sparení. Kým boli chvíľu na foto vytiahnuté, už som normálne cítila ako tvrdnú, tak chytro s nimi naspäť do dózy. A akonáhle tam vychladli, tak do chlebníku. Akurát, že tam vydržali sotva prá minúť. Takže Ti patrí veľké ĎAKUJEM! Pretože toto by ma asi nikdy nenapadlo a lámala by som si hlavu ďalej.
Síce som ich piekla akosi krátko, lebo som sa bála, že ich spečiem zase do tvrda, kedže som ešte nevedela, čo to má za príčinu, ale nabudúce to snáď bude lepšie.

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 25 Aug 2010, 06:56

ahojki nia, Ty vies po cesky? ;)) Strasne pekne vyzeraju tie pletenky.. mne sa pravdupovediac velmi nechce takto zapletat, ale tusim to dakedy skusim.. resp. konecne urobim aspon zemlicky.. Som rada, ze to s tym sparenim zabralo;)) Ja inak pekarnicku tiez mam velmi rada, je to skvely pomocnik.. ;)
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Nia » 25 Aug 2010, 08:14

Tini, jo umím. :D Je mi to bližšie.
S tým zapletaním to nie je nič ťažké. Len preložíš jedno cez a druhé dospod. Alebo urobíš uzlík a schováš konce. Veď na Dáme sú aj návody, alebo to môžem niekedy aj ja pofotiť.
Skúšam aj také mini vianočky, ale to mi ešte celkom nejde. Už som prišla na chybu. Plietla som to akosi divne, takže nabudúce už to bude snáď lepšie.
Veľmi pekne Ti ešte raz ďakujem za ten nápad, mňa by to teda netrklo a hovorím, trápila by som sa ďalej. thumb1 Inak som ich skúšala hneď ráno a ostali krásne mäkučké.
Som veľmi rada. Ale ešte je čo dolaďovať. Na pekárničku nemám jediné krivé slovo. Ešte som neskúšala odložený štart, tak možno pri najbližšom chlebíku skúsim, aby bol ráno čerstvý. xhamx

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 25 Aug 2010, 08:59

nia, no neviem si to pletenie predstavit, ale pozrem. inak super tam su receptiky, asi daco poskusam, aj take bagety som tam nasla.. mnam, vsetko vyzera skvele.. mna to s tym sparenim napadlo dako pri tych bezlepkovych veciach, tak potom som to aplikovala aj na celozrnne;)), uz ani neviem, ci som to dakde citala, alebo mi to dakto hovoril.. v kazdom pripade to funguje.. ono to nejak asi suvisi s tou vlhkostou, mozno niektore cesta maju vacsiu tendenciu sa vysusit, co suvisi zrejme so strukturou.. avsak zaujimave, ze pri chlebiku sa mi t nerobi..
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Nia » 25 Aug 2010, 09:05

Na dáme sú vynikajúce recepty a kopa celozrnných, špaldových a pod.
A najlepšie je, že sú už odskúšané a množstvá sedia, zatiaľ mi netrebalo ani dosýpať ani podlievať. S cestom sa vždy krásne pracovalo.
To pletenie, vôbec nič ťažké. Kukni návody a uvidíš, že je to úplná malina. Ja som sa rozhdola, že skúsim vianočku zo 6 prameňov, pre tú srandu.
Chlebík ani mne nestvrdne. Robím ho v pekárničke, možno je ozaj na vine trúba. :roll:
Každopádne to takto budem riešiť. A áno, zrejme to súvisí s tou vlhkosťou, pretože som dostala aj radu, že počas pečenia po chvíli rozprášiť v rúre trochu vody, že para napomáha nadýchanosti. Tak asi na tom niečo bude. Musím dnes dokúpiť múku a zasa niečo napiecť, lebo kupované už mi nechutí. Aj keď to moje nie je na jednotku, viem, čo v tom je.

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 25 Aug 2010, 09:30

ja tiez nekupujem, velmi obcas dake celozrnne, resp. akoze celozrnne pecivko;)), lebo to nikdy neni take ozaj, si myslim. chlieb vobec. Akurat toasty celozrnne z Lidla zvyknem kupovat. Ja som tiez pocula, ze treba dat vodu do truby, ale nemala som pocit, ze by to dako pomohlo naozaj.. Akurat ked peciem tie rikapkine vecicky, co su plnene, tak tie nestvrdnu, asi vdaka vlhkosti vnutri.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Nia » 25 Aug 2010, 12:11

Tini, kupujem osobne len celozrnné kaiserky, ako pečivo z obchodu. Tie sa mi aj hustotou cesta zdajú také, že ozaj môžu byť hodne celozrnné. Nie sú až také nadýchané.
Odkedy mám pekárničku s grahamovými rožkami som sekla. Tie mi prišli čím ďalej, tým viac svetlejšie.
Mne už dochádzajú suroviny. Múka je na dne balenia, olej spotrebovaný, takže budem musieť dnes dokúpiť a zase čosi povytvárať. Normálne mi to nedá, tak ma to chytilo. Vždy sa pri tom odreagujem i keď časť práce urobí pekárnička.
O plnených som premýšľala tiež. Myslím, že skúsim niečo také nakombinovať. Hlavne nejaké zdravšie kapustníky. Včera som našla kapustu. :roll:

User avatar
apolenka
Posts: 27547
Joined: 18 Apr 2007, 14:19

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by apolenka » 25 Aug 2010, 12:16

Nia veľmi dobre sa dá plniť aj šunkou, syrom, cottage..... Mrkni aj čo robí Rikap. Volá sa to že celozrnné fantázie.
vek: 48, výška 164 cm, najmenej 57 kg/, cieľ 60 kg /dátum? - hlavne nastálo
Váha 9.7.2012 - 66,8 kg.
Ide to veľmi ťažko, ale nádej zomiera posledná. A ja chcem zvíťaziť sama nad sebou.

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Nia » 28 Aug 2010, 11:13

Apolenka, ďakujem. Už som tam čerpala nápady. Vyskúšam.

Najnovší, včerajší, celozrnný chlebík.
Pôvodne to mali byť rožteky, ale musela som robiť grunt doma a nezostal čas, tak som len šupla všetko do pekárničky, zapla a mašinka to urobila za mňa. Čiže som mala upratano v byte a na stole čerstvý chlebík. Teda ta pekáreň, božská vec. ;)
A na druhý deň bol ešte lepší. Má krásne póry, chuťovo trošku orieškový. Vynikajúci!
Len tak sa zaprášilo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 28 Aug 2010, 12:51

ahojki nia, no, podla mojho nazoru, chlebik ma nejaky problemik.. a sice bud vela vody, alebo vela kvasnic, preto je taky scapnuty.. Normalny chlebik by mal byt totiz aspon trosicka s kopcekom, alebo rovny, ale nie preliaceny.. na chuti mu to isto neubralo, ale Ty si taka sikulka kucharka, ze by som Ta asi nahovarala, aby si tuto chybicku vychytala.. Kolko davas kvasnic na kolko muky, a kolko tekutin?
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Nia » 28 Aug 2010, 13:07

Tini, dobre si si všimla.
Ja som si tiež hovorila, že aha, aký ušiačik. Tiež som hneď pozerala v čom bol ten háčik, že vyšiel takto. Ja som ho aj omrkla v pekárničke a asi 10 minút pred dopečením mal ešte kopček. Takže ku koncu sa takto trošku sklopil.
Dala som 1 rovnú lyžičku sušeného droždia. Skôr si mylím, že som dala viac vody. Lebo som použila odmerku z pekárničky. A tam je len 240ml a hneď 280ml. Takže som len triafala kde asi môže byť tá 250. A zrejme som dala o niečo viac. Nabudúce aj tú vodu odvážim. Veď v gramoch je to to isté ako v mililitroch.
Inak na chuti mu to absolútne neubralo. A ďakujem za milé slová. Aj to že si ma napomenula, to je v poriadku. Ja to beriem. Sama som na seba kritická a tiež som si hneď povedala, že tomu prídem na koreň. :D

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 28 Aug 2010, 13:24

A kolko davas muky na ten chlebik? Ono presne aj mne sa toto robilo, vykysol mi krasne, ked sa piekol, vyzeral este krajsie a potom to splaslo.. Je dost mozne, ze to je tou vodou, to drozdie tazko viem posudit, kedze lyzicky su rozne velke;)) <jasne, ze na chuti to je jedno, je to len vec opticka, ale mna predsalen potesilo, ked som prisla na take pomery, ked sa mi zacali robit pekne nafuknute chlebiky ;)
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Post Reply