Pečenie alternatívnych chlebov

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
User avatar
cimo
Posts: 407
Joined: 29 Aug 2011, 00:36
Location: Čadca

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by cimo » 29 Aug 2011, 08:43

S tým chlebom som za ten asi rok čo ho pečiem tak raz za mesiac už mnohokrát experimentoval, napríklad aj celozrnnú múku mamina kúpila, alevo som tam raz dal na 2-2,5kg hotového cesta(pripraveného na kysnutie) asi 1,5kg zemiakov(tomuto sa vraví zemiakový chlieb)

A k tej omáčke: tak podľa ňa je škoda oliváku na prepálenie, keď už olivák tak si s ním poliať šalát alebo podobne, no nepoužívať na tepelnú úpravu, škoda ho. Ja používam normálny slnečnicový olej (Vénusz najčastejšie) alebo potom pečiam na masti - správne na masti! Asi tak raz za 3-4 mesiace si od mesiara donesiem tak 3kg slaniny, nakrájam a vypečiem s toho masť. (buchty na masti, mňáááááááám) Myslím si, že pod braučové mäso by sa mala dávať radšej masť ako olej, predsalen to je svoje k svojemu :)

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 29 Aug 2011, 17:44

cimo, pisala som to uz v inej teme podla mna s tou mastou nemas pravdu, zivocisna je pre telo nepouzitelna, len z malej casti, 10 percent celkoveho prijmu tukov ma byt zivocisna, ostatok rastlinna. Olivove oleje su aj na tepelnu upravu - nie panensky, ale taky na upravu. Celkove akekolvek prazenie ci pecenie na oleji akomkolvek velmi zdrave nie je. A ten chlieb, co pises, ma isto dost velke GI, pri chudnuti to moc vhodne nie je. A vies, ze biela muka je zbavena zivin, mineralov, vitaminov? Ma ich az o 70-90 percent menej ako celozrnna. To je hlavny dovod ju nejest. Chlebiky radsej celozrnne, a taketo zemiakove skor obcasne. To pisem z hladiska vyzivy a chudnutia, nie chuti.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
cimo
Posts: 407
Joined: 29 Aug 2011, 00:36
Location: Čadca

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by cimo » 29 Aug 2011, 18:05

tini páčiš sa mi, pekne ma zaúčaš alebo pripomínaš čo už viem(díky)

ok, to o tej masti je pravda, o tom sa hádať nebudem, a tepelná úprava je aj tak na hovno(doslova) a čo sa týka chleba, tak viac menej sa mi na jednej strane nepáči, že máš pravdu, že celozrnný je omnoho zdravší a výživnejší, ale zas ti ďakujem, potrebujem niekoho ako teba aby ma udržal, lebo ja sa ľahko spustím :) a priznávam, že mi najviac chutí najnezdravšia alternatíva toho chlebíka(z bielej múky a na masti) (robievam už obvykle mix tmavej a bledej múky v pomere asi 1:1 až 2:1 v prospech bielej)

Tak len pokračuj, pekne ma podrž pri normálnej strave, nie nezdravej a o pár mesiacov ti poďakujem :-)))

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 29 Aug 2011, 18:21

cimo, ty si ciiislo toothsmile Ved to aspon striedaj.. Aby toho celozrnny bol na tanieriku co najcastejsie.. podla mna chudnutie a zdrava strava je aj o tom, ze sa cloveku menia chute casom, ale treba na tom pracovat ;)
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
cimo
Posts: 407
Joined: 29 Aug 2011, 00:36
Location: Čadca

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by cimo » 29 Aug 2011, 18:34

Tak to musím makať na zmene jedálnička :) pekne mi pomôžeš - to je tvoja bojová úloha! díky :) thumb3

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 10 Sep 2011, 15:38

Davam aj sem moj dnesny experiment.. prosim, pri konzumacii zachovat bezne mnozstvo a neprekracovat ho :-)))
Cokoladovy chlebik

250g raznej muky celozrnnej
200g spaldovej muky celozrnnej
150g tmavej muky chlebovej (raznej, alebo inej)
300ml mlieka (ja davam vodu)
120ml vody vlaznej
25g oleja olivaku (mozno by sa viac hodil slnecnicovy)
1,5 cajovej lyzicky soli
1,5 cajovej lyzicky kvasnic
1,25 cajovej lyzicky C vitaminu praskoveho
3 polievkove lyzica cukru
35g kakaa
orechy

Prikladam foto toho coko chlebika, je skvelyyyyy, neni sladky, ale ma taku velmi zaujimavu chut.. MNAM. Peciem teraz este jeden super experiment - miesto kakaa som dala 18g pernikoveho korenia a 7g skorice ;) Ostatne rovnako. Tak som zvedava. Miesto cukru by mohol ist aj med si myslim, a bolo by to este zaujimavejsie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

alexa
Posts: 63
Joined: 31 Jul 2011, 08:25

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by alexa » 10 Sep 2011, 16:15

Tini a čo sú to kvasnice? Ja neviem čo to je.................... :roll:

User avatar
apolenka
Posts: 27547
Joined: 18 Apr 2007, 14:19

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by apolenka » 10 Sep 2011, 16:51

alexa: kvasnice = droždie
vek: 48, výška 164 cm, najmenej 57 kg/, cieľ 60 kg /dátum? - hlavne nastálo
Váha 9.7.2012 - 66,8 kg.
Ide to veľmi ťažko, ale nádej zomiera posledná. A ja chcem zvíťaziť sama nad sebou.

alexa
Posts: 63
Joined: 31 Jul 2011, 08:25

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by alexa » 12 Sep 2011, 14:21

ďakujem apolienka ;)

User avatar
mima1311
Posts: 9331
Joined: 23 Jan 2009, 19:30

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by mima1311 » 14 Jan 2012, 09:42

Celozrnný chlieb.
Na celozrnný chlieb potrebujeme: polohrubú múku 500g, celozrnnú múku 300g, obilné klíčky, sezamové semienka alebo ľanové semienka ( podľa chuti) 100g, sušené droždie na 1000g múky ( dva balíčky), soľ, 1 polievkovú lyžicu rasci, 4 dcl vody


Ako na to?
Sušené droždie, múku celozrnnú a polohrubú, semienka a rascu pomiešame na sucho. Potom pridáme letnú vodu a vypracujeme cesto. Cesto musí byť o niečo redšie ako na bežný chlieb a musí sa dôkladne vymiesiť. Hotové cesto nalejte do dvoch plechových foriem (na srnčí chrbát, alebo podobné), ktoré sme vymastili olejom. Povrch môžete posypať sezamovým semenom. Necháme vykysnúť. Pečiete vo vyhriatej rúre cca 45 minút.
11.1 ZACIATOK
21.1 - 4,1
28.1 - 1,8
04.2 - 1,5
11.2 - 0,6
18.2 - 1,8
25.2 + 0,9
04.3 - 1,2
11.3 - 1
18.3 - 0,7
25.3 - 0,3
01.4 - 0,1


Image

Kattinka
Posts: 40
Joined: 21 Feb 2012, 12:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Kattinka » 25 Mar 2012, 15:05

Prosim Vas, zbezne som citala tuto temu - ale je toho hroooooooooooozne vela a okrem toho, ja som na kysnute taky antitalent.
Neviete poradit nejaky uplne jednoduchy chlebik bez kvasku a bez pekarnicky?

Priznam sa, ze doteraz som chlebik moc nejedla, teraz ho zopar tyzdnov jem kazdy den. Moja svokra ma pekarnicku, asi pred rokom mi ju hrozne chcela kupit na vianoce, ja som odmietla, lebo ja som chlebik moc nejedavala, tak som si myslela, ze je to zbytocne. No a teraz som chcela aj ja skusit nejaky chlebik sama upiect, nakupila som rozne celozrnne muky, aj taku ze tmavu raznu chlebovu. No a nasla som niekde taky recept, ze uplne jednoduchy, bolo tam napisane, ze to zvladne aj nemehlo. No a ja som to nezvladla xbeex
Bolo to zo susenym drozdim - zmiesala som muku, sol, rascu, to susene drozdie, zaliala som to teplou vodou, dala som to kysnut, krasne to vykyslo. Piekla som to presne podla receptu, chlebik nabehol do hora a potom zrazu cap a splasol xbeex
Korka bola velmi dobra, chrumkava, ale vnutro bolo take mazlave, kasovite. Neviem ako to nazvat.

Mam doma teraz tolko tej muky vseliakej, som sa do toho pustila s takym nadsenim a teraz neviem co, lebo sa bojim, ze zase nieco take nepodarene upeciem.
Image

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 25 Mar 2012, 18:57

https://www.chudnutie-ako.sk/download/receptar-2011.pdf
ahojki, mrkni tento link, na strane 16 je chlebik vyborny, odskusany nielen mnou, a piect ho mozes aj rucne strucne v rure, len treba dat do takej tej formy kockatej - podlhovastej - mavaju v Lidli, stoji to malo, okolo 4e.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Kattinka
Posts: 40
Joined: 21 Feb 2012, 12:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by Kattinka » 25 Mar 2012, 20:36

Tini, dakujem za recepty
Prosim Ta, to su normalne kvasnice, alebo susene?
Netreba zarabat ten kvasok? Lebo ja som na toto fakt lava, ked som este byvala u mamy, tak som parkrat s mamou piekla nieco kysnute, ale sama som to nikdy nerobila. Viem ze to nejak miesala kvasnice s cukrom a teplym mliekom a potom to kyslo na radiatore a nemohli sme chodit na balkon, aby jej to dobre nakyslo...
Image

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by tini » 25 Mar 2012, 20:47

ahojki, no ja aj ked robim taky kvasok, tak to iba zmiesam s mliekom vlaznym troskou cukru a dovi dopo. Ale kysnute ja robim aj ked to miesim rucne, tak robim zasadne so susenymi kvasnicami, a tie dam normalne do cesta. A vykysne pekne, len tieto celozrnne cesta je lepsie nechat dlhsie, aspon mam taku skusenost. Veed uvidis, ja necham niekedy napriklad ze hodinu kysnut, premiesim, a zas hodinu. Z toho cesta mozes robit aj zemlicky, ja to tak robievam. mrkni si aj tie celozrnne fantazie v tomto fore, su super, aj ten recept pouzivam, veru som uz davno nerobila. ;)
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

kubkovka
Posts: 302
Joined: 11 Jul 2011, 11:45

Re: Pečenie alternatívnych chlebov

Post by kubkovka » 05 Apr 2012, 06:37

no super recept tini na ten cokoladovy, ale ja neviem zohnat tmavu chlebovu hladku muku, kde ty zhanas? a veru ani ja som davno nerobila tie celozrnne fantazie, idem to omrknut thumb1
Image

Post Reply