Záchvaty prejedenia a výčitky

Príspevky na uvedené témy
Katka2603
Posts: 2
Joined: 01 Jun 2012, 13:22

Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by Katka2603 » 01 Jun 2012, 13:36

Dobrý deň, mám 18 rokov a potrebujem vo svojom živote urobiť veľkú zmenu. Moja postava bola 17 rokov úplne v norme, ani tučná, ani chudá, skor vyšportovaná. Minulý rok v lete som veľmi schudla. Zo 60 kg, som išla na 50 kg. Upravila som stravu a prehnane športovala. Túto váhu som si udržala asi do novembra. Všetci ma chválili, dávali mi komplimenty, bola som atraktívna. Myslím, že už som mala počiatočný stav anorexie. Cítila som sa ako nikdy pred tým, ale bol tu jeden háčik. Prišli Vianoce, počas týchto dní som pribrala 5kg a to nekontorlovaným jedením a práve v tento čas nastal moj problém. Teraz je jún a ja už pol roka trpím bulímiou, ale bez zvracania. Opakovane sa prejedám a následne držím hladovky. Moja váha sa opať dostala na číslo 60! Somso sebou nespokojná, či už s výzorom, ale najma, tým v akom začarovanom kruhu som už pol roka. Moje depresívne obdobia sú veľmi časté, vyhýbam sa spoločnosti, lebo sa hanbím za svoje telo. Všetko robím s nechuťou, občas sa stane, že mám dobrú náladu. Viem, že pol roka žijem, len pre jedlo. Už som sa veľa krát pokúšala schudnúť, podarilo sa mi maximálne 3kg, ale vždy opať prišiel začarovaný kruh. Veľmi sa za to hanbím, nik nevie, čo sa so mnou deje. Tajím to, hanbím sa niekomu s tým zdoveriť, či už mamine, alebo najlepšej kamarátke. Vedeli by ste mi pomocť, čo mám urobiť aby som sa dostala z tohto kruhu? Chcem opať žiť plnohodnotný život s peknou postavou, ale s normálnym racionálnym stravovaním. Bojím sa, že rada typu neprejedaj sa, začni pravidelne jesť u mňa nezabere. brxe
Vopred ďakujem za odpoveď.

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by Miro Veselý » 03 Jun 2012, 12:59

Ak sama píšeš že ide o problém blízky poruchám príjmu potravy, tak aj z popisu to naozaj vyzerá na ten smer. Tu žiadne rady typu pravidelne jedz nezaberajú. Takže ti dám nasledovné odporúčania.

Chudnúť nejedením sa dá, ale nedá sa to udržať, pretože nejedenie = záchvaty bulímie. Takže v začarovanom kruhu to nefunguje. Ako z neho von.

Jesť pravidelne a vhodne malé množstvá jedlá a progresívne to navyšovať na ploche týždňov až na takmer normálne jedenie. Ak máš poruchu príjmu potravy tak to nezvládneš sama a najlepšie čo môžeš spraviť je urýchlene navštíviť lekára špecializujúceho sa na tieto problémy.

Som si istý, že sa ti nepáči s niekym niečo pretriasať, ale jesť musíš a čím dlhšie to budeš odkladať, tým ťažšia bude cesta späť. Pozri si pár fotiek anorektičiek. Máš pocit, že tak podvyživené ženské sú v pohode? Chceš ísť tou cestou? Odpovedz si v duchu a podľa toho, čo ti vyjde sa zariaď. Ono tie vychrtliny na billboardoch nevyzerajú zle. Len sa ich treba spýtať, kedy mali posledný menzes, či vôbec majú chuť na sex, alebo do života. A to už by neboli odpovede, ktoré chce počuť baba, ktorá chce mať postavu 12 ročného chlapca.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by tini » 05 Jun 2012, 06:17

ahojki katka, ja si myslim, ze je super, ze ti to doslo, ze si v kruhu a chces z neho von. Uz to uvedomenie si reality je plus. Ja si myslim, ze by nebolo od veci poriesit to ozaj aj s nejakym odbornikom, totizto za takymito problemy skutocne z velkej casti vazia prave problemy duse, a prave cez to sa daj z kruhu dostat von. Myslim si totiz, ze to je ozaj zvacsa psychicka vec, ktora Ta nuti na jednej strane tak prisne kontrolovat jedlo a na druhej sa prejedat. A naozaj iba "nasadenim" zdraveho jedalnicka sa to porazit neda, aj ked spravne stravovanie celej veci samozrejme pomoze, ale musi to ist ruka v ruke. Potrebujes sa hlavne uvolnit v tejto oblasti, a dat veciam ich zmysel - to znamena, ze jedlo by nemalo byt stredobodom Tvojho zivota. Neboj, ber to cele ako prilezitost dostat sa niekam dalej, mozno aj tak celkove vnutorne pokrocit, spracovat to zle a pretavit to v zmysluplnu buducnost.. mozno to cele je sucastou Tvojho hladania, mozno aj zmyslu zivota.. Aj ked spustacom bolo hladovanie a tuzba po krajsej postave. Aka si vysoka?
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Katka2603
Posts: 2
Joined: 01 Jun 2012, 13:22

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by Katka2603 » 05 Jun 2012, 18:09

Dakujem Vam obom velmi krasne za odpovede. Viem, uvedomujem si, ze to ma z casti a myslim, ze z velkej casti psychycky charakter. Som malinka, meriam 156cm...

zdenicka113
Posts: 11
Joined: 13 Apr 2012, 08:11

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by zdenicka113 » 19 Jun 2012, 10:55

Názor vyliečené anorektičky, trpela som týmto problémom niekoľko rokov a ver mi, že sama sa z toho nedostaneš, zver sa rodičom, alebo niekomu, komu veríš a nechaj si pomoct. A ešte jedna vec, nikdy sa toho nezbavíš úplne, celý život ťa to bude prenasledovať, je to boj a len málo kto vyhrá.

Deena
Posts: 22
Joined: 03 Jan 2013, 16:03

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by Deena » 03 Jan 2013, 16:24

xbeex a zasem som sa prejeddla po 4 dnoch diety :( fuu...pomoc uz sa fakt chcem normalne a zdravo stravovat aby som konecne schudla

User avatar
Stanka
Posts: 1622
Joined: 01 Jan 2013, 11:16
Location: Banská Bystrica

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by Stanka » 05 Jan 2013, 14:55

Deena neplač, ale ďalej jedz každé 3 hodiny, potom ťa aj prejedanie prejde. Keď si založíš novú tému, tak mi daj vedieť, lebo neviem kde ti mám písať. Niečo vymysli, aby sme sa mohli aj ďalej povzbudzovať, nebuď smutná, nedá schudnúť zo dňa na deň, ale postupne. Trpezlivosť ruže prináša. thumb1
40.r./ 170cm
15.8 2016 110,7 kg Zadok 131cm /15.10.2017 127 cm / 26.6.2018 116cm
Pupok 6.10. 2017 105cm / 26.6. 2018 96 cm
1.1. 2018 102 kg / 4.11.2018 90,5 kg
Kto chce,hľadá spôsoby, kto je lenivý,hľadá dôvody...

mixo
Posts: 19
Joined: 04 Jan 2013, 02:03

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by mixo » 05 Jan 2013, 15:06

deena ja som napriklad zistil, ze ak mam strasnu chut do jedla, a tym myslim ten masaker hlad, ani to vlastne nieje hlad, ale masaker pazravost, ked jem od rana do vecera proste do prasknutia, ze to ma suvis s hladinou cukru v krvi. Par clankov o tom som nasiel na nete, par z knih, par z rozpravania, kedze mamku mam doktorku, teda najlepsie mi pomaha vies co? hroznovy cukor, ten z lekarne v takej tube, take okruhle biele cukriky, no vynikajuce. Dam pod jazyk nech sa rozpusti, po prve, nabije ma to energiou, redbull je slaby odvar oproti tomu, a co je najdolezitejsie, nechovam sa ako zmyslov zbaveny ked sa prezieram:) lebo mne to prislo niekedy, akoby som mal uplne vypnuty mozog, proste cisto chore prejedanie.. . xbicikx
Image

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by tini » 05 Jan 2013, 16:37

tie prejedacky s nizkou hladinou cukru veru suvisia. Ale na to najlepsie pomaha vyvazena strava plnohodnotna. ten hroznovy cukor moze byt zachrana, ale nie nahrada jedla. Ak clovek pravidelne jedava vyvazene, tak vykyvy s cukrom nema mat preco. Ak ma niekedy chut na sladke, je to potom mozno aj vec psychicka viac ako fyzicka..
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

mixo
Posts: 19
Joined: 04 Jan 2013, 02:03

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by mixo » 05 Jan 2013, 17:30

s tym mas tini pravdu.
na mna negativne vplyva nervozita. ked ma napriklad nieco rozculi, tak jednoducho bez rozmyslania jem. par krat sa mi stalo ze som mal v ruke krajec chleba a az potom som si uvedomil, ze som to urobil uplne bez rozmyslania..

cize, snazim sa vyhybat stresu ako sa len da. pozitivne myslenie, uz sa tesim na jar a prve slniecko kedze to je krasne budit sa s tym, ze Vam slnko svieti priamo do tvare.. jaaaaaj uz nech je teplo xchlastx
Image

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by tini » 05 Jan 2013, 18:25

presne tak, je to casto uz naucene spravanie, ktore robime aj neuvedomele, zle zvyky.. ja ked mam nervy, depku, nudu, tak som nachylnejsia rozmyslat, co by som zjedla;) Ono z psychiky nie je rozumne jest nikdy.. Prave preto musime zle navyky menit, nie je to jednoduche, ale da sa, ked na tom clovek pracuje..
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

tonina
Posts: 1
Joined: 13 Jul 2015, 20:53

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by tonina » 13 Jul 2015, 21:06

Ahojte ... taaak ked som si to precitala aj ked uz dost neskoro ...uveomila som si, ze nie som jedina kto ma taky problem. TIez som mala 50 kg potom som schudla na 47 ale to bolo asi len z vicerpania pretoze jedla som mala dostatok aj ked mi vsetci vraveli, ze mam jest a tak uz som to dalej nemohla pocuvat strasne ma to ranilo a zacala som sa prejedat aby som pribrala ...jedla som kopec nezdravych veci, veci ktore m i ani nechutili a ktore ani nemozem jest vzhladom na to, ze mam alergiu na mliecnu bielkovina a soju a intoleranciu laktozy ... myslela som si, ze to budem mat pod kontrolou a, ze im dokazem, ze nemaju pravdu, ze naozaj jem no nemam to pod kontrolou...Uz je to druhy rok co sa nedokazem ovladat a stat si za predsavzatim... vazim okolo 65 citim sa zle, choro, nechutne a nepekne,... som sportovec a rada behavam ale s takouto vahou je to fest neprijemne...ja viem, ze ludia vazia aj viac ale v porovnani s tym co som vazila zhruba pred dvoma rokmi je to velky rozdiel... som zastanca zdraveho jedla ...milujem ovocie a zeleninu ... a je mi strasne luito, ze si takto kazim zdravie, postavu a zivot ... nikdy by som si nemyslela, ze budem taka slaba... clovek akoby mal skrat v hlave a spametal sa az pri pocitu bolesti brucha, ze uz viacej do seba nenatlaci... ak mate nejaku radu .. sem s nou lebo si uz sama neviem pomoc a bojim sa, ze to bude len horsie a horsie ...m dakujem uz teraz : )

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by Miro Veselý » 13 Jul 2015, 21:29

Pri poruche príjmu potravy niekedy pomôže psychiater a niekedy ani to. Je to vôľou neovládateľné, takže vyčítať si to netreba, ale skôr žiadať o pomoc lekára.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

User avatar
jaro
Posts: 4089
Joined: 14 Sep 2008, 20:06

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by jaro » 15 Jul 2015, 13:58

Miro, často mi behá tento tvoj posledný príspevok po rozume. Neviem, či si čítal celý príspevok toniny, ale píše, že sa prejedá a nedá sa jej to ovládať. A ty potom píšeš o PPP, a že je to vôľou neovládateľné. Myslíš tým to prejedanie? S tým by som si dovolil nesúhlasiť. Veď je veľa ľudí, čo sa obžieralo a podarilo sa im dostať do normálnych koľají.
Mne sa pred včerom podarilo zjesť 3/4 pekáča kysnutého koláča, bomba bombová, obžerstvo. Proste som sa neovládal a do toho prišiel tvoj príspevok. Tak som si povedal, že otestujem, či máš pravdu. Včera som v teste zlyhal, dnes som mal inú príležitosť. Išiel som skoro ráno autom z roboty okolo mekáča. A hovorím si, že si nič nekúpim. Potom ma napadlo, že dva cheeseburgery bez hranolkov by som istotne prežil. Tak som auto otočil, ale pred mekáčom ma napadlo, že je pravá chvíľa na test. Tak som druhýkrát auto otočil a frčal preč.. Je to vôľou ovládateľné :O) ..
46r

User avatar
Priska
Posts: 4649
Joined: 11 Aug 2010, 19:33

Re: Záchvaty prejedenia a výčitky

Post by Priska » 15 Jul 2015, 14:10

Jaro len to aj chce, tu volu zapnut v pravej chvili... preco si silou vole a silou zdravého rozumu nezjedol len jeden dva tie kolace, ale rovno skoro cely plech? Ked vies ze to neni normalne zjest tolko naposed... Preco mas obdobia ze zjes aj kona vola a potom mas obdobia ketodiet... je to o voli, ale o voli sa zapriet... Ano je to vsetko v hlave, len ju treba chciet v tej chvili aj vyuzivat a nie vypnut vnutorny hlas, ze ty teraz cus, mne je to jedno, potrebujem sa prejest a hotovo... toto je moja vlastna skusenost, nikoho neodsudzujem, viem s cim bojujem ja sama...
38r.
163cm/57kg (01.01.2015)

"Nas zivot je taky, akym ho robia nase myslienky..."
"Disciplina je mostom, medzi cielmi a vysledkami."

Post Reply