beh a meranie tepu

Športom k trvalej šíhlosti
mr_kaktus
Posts: 94
Joined: 20 Jun 2011, 10:29

Re: beh a meranie tepu

Post by mr_kaktus » 04 Feb 2013, 10:29

tini wrote:lilka, ked ono to je fakt indi-vindi. Ja zas pri rychlochodzi sa nezadycham vobec, teda to uz musim bud bezat alebo ist do kopca, aby som si dako zdvihla tep;)
ono skor ako individualne je to hlavne zavisle od trenovanosti :) samozrejme ze tepy sa mozu jednotlivym ludom lisit ale dvaja rovnako netrenovani/trenovani rovnako stari s rovnakou nadvahou budu mat aj priblizne rovnake tepy, resp. bude im tep priblizne rovnako reagovat na zataz :) nie je to tak, ze jeden s 30kg nadvahou bude tepat na rychlej chodzi 180 a druhy odbehne 5min/km na 155 :)

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: beh a meranie tepu

Post by tini » 04 Feb 2013, 11:22

urcite,. ja sama na sebe vidim, ze tepy idu dole ako sa zvysuje trenovanost.. Ale je fakt, ze su tu baby, co makaju a napriek tomu tepy maju vysoke, takze zrejme mozu byt aj odchylky, zrejme nie vsetci fungujeme rovnako.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

mr_kaktus
Posts: 94
Joined: 20 Jun 2011, 10:29

Re: beh a meranie tepu

Post by mr_kaktus » 04 Feb 2013, 11:57

tini wrote:urcite,. ja sama na sebe vidim, ze tepy idu dole ako sa zvysuje trenovanost.. Ale je fakt, ze su tu baby, co makaju a napriek tomu tepy maju vysoke, takze zrejme mozu byt aj odchylky, zrejme nie vsetci fungujeme rovnako.
nechcem sa tu nejak hadat ale v ich pripade by som videl problem v inych veciach. srdce je sval a aerobnou cinnostou sa posiluje, t.j. dokaze na jedno stiahnutie prepumpovat viac krvi. Cize ak su tu baby, ktore makaju a tepy maju stale vysoke tak bud:

1. stale trening zrychluju, cize behavaju cim dalej tym rychlejsie na rovnakych (vysokych) tepoch, alebo
2. maju nejake problemy so srdcom a v tom pripade by bolo ziaduce dat si spravit vysetrenia.

Inac samozrejme treba brat do uvahy aj vek - pre mna (28) je napriklad 155 tepov zakladna vytrvalost zatial co pre 50 rocneho cloveka to moze byt pomaly anaerobny prah. Cize ak sa porovnavaju dvaja ludia, ktori nie su rovnako stari tak samozrejme ze sa jednemu musi zdat ze beha oproti druhemu na strasne vysokych tepoch, ale pritom obaja mozu bezat v spravnej aerobnej zone.

Ale inac zo skusenosti, ludia maju skor tendenciu prepalovat behy, t.j. ist ich prilis intenzivne mysliet si ze prave oni su nejake extra vysoko tepajuce typy :)

Btw. nehovorim o odchylkach nejakych 5 - 7 bpm a pod. co moze byt spojene s milionom faktorov od unavy, cez stres az po zacinajucu chorobu :).

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: beh a meranie tepu

Post by tini » 04 Feb 2013, 12:37

mr.kaktus, ja som konkretne mala na mysli Prisku, mozno sama o sebe napise, ale je fakt, ze bola aj na vystreniach srdca a nic extra jej nezistili..

Ja praveze cielene behavam skor na tu zakladnu vytrvalost (zatial)m na treningu cca 140. Na pretekoch jasne, ze mam priemer vyssi, ale to su preteky (teda na poslednych 10km som namerala 160 priemerny tep). Fakt nie som typ, co beha rychlo, jednak ani nevladzem, jednak som asi prilis o behu citala;) , celkove si na behanie zvykam, stale sa povazujem za zaciatocnika.. ale jedneho dna isto budem behat aj rychlejsie ;)
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
Priska
Posts: 4649
Joined: 11 Aug 2010, 19:33

Re: beh a meranie tepu

Post by Priska » 05 Feb 2013, 08:48

...ja teda extra rychlo nebeham, bo pri 10km/h by som sla na tepoch 180-190, takze behavam tak 8km/h, v tedy mavam tep tak 165... behavam zo 4 roky, teraz skoro denne (ked nebeham, mam inu kardio aktivitu)... aj na tych tepoch 175 sa este dokazem porozpravat so susedou na pase... Bola som na kardio vysetreni, robili mi aj zatazove EKG, aj holter 24 hodin, aj sono srdca... vsetko je uplne v poriadku... Dr. mi odporucil nepouzivat sporttester, ale riadit sa len talktestom a behat do pohody...
38r.
163cm/57kg (01.01.2015)

"Nas zivot je taky, akym ho robia nase myslienky..."
"Disciplina je mostom, medzi cielmi a vysledkami."

mr_kaktus
Posts: 94
Joined: 20 Jun 2011, 10:29

Re: beh a meranie tepu

Post by mr_kaktus » 05 Feb 2013, 09:56

Priska wrote:...ja teda extra rychlo nebeham, bo pri 10km/h by som sla na tepoch 180-190, takze behavam tak 8km/h, v tedy mavam tep tak 165... behavam zo 4 roky, teraz skoro denne (ked nebeham, mam inu kardio aktivitu)... aj na tych tepoch 175 sa este dokazem porozpravat so susedou na pase... Bola som na kardio vysetreni, robili mi aj zatazove EKG, aj holter 24 hodin, aj sono srdca... vsetko je uplne v poriadku... Dr. mi odporucil nepouzivat sporttester, ale riadit sa len talktestom a behat do pohody...
to je zaujimave. dakujem za info :) a za tie 4 roky sa ti tepovka nezmenila? alebo si mavala vyssiu pri rovnakej rychlosti? lebo sa akosi neviem zmierit s tym, ze by sa 4 rocne behanie neprejavilo na poklese tepu alebo vzraste rychlosti.

v aprili 2012 som odbehol svoj prvy polmaraton na priemernom tepe 181, v oktobri 2012 prvy maraton pricom rychlost v prvej polovici som mal takmer rovnaku ako na polmaratone v aprili, akurat tepy skoro o 30 bpm nizsie (priemerny tep som mal tusim okolo 156), resp. od aprila do oktobra sa mi z polmaratonskeho tempa stalo maratonske (nieco som aj schudol ale len nejakych 8kg cize nemohlo to byt vylucne stratou hmotnosti).

Inac este ma napadlo, pokojovu tepovku (napr. po zobudeni) nemas tiez vyssiu ako priemer?

User avatar
Priska
Posts: 4649
Joined: 11 Aug 2010, 19:33

Re: beh a meranie tepu

Post by Priska » 05 Feb 2013, 10:17

Ale ano za tie 4 roky sa to podstatne pohlo, ale trvalo to dost dlho, kym som ubehla v pohode hodinu v kuse...
Aj ja sa chystam tento rok na polmaraton a potrebujem dost zrychlit, len neviem ako, aby mi tie tepy nesli tak hore... ale ked pises ze aj ty si prvy polmarton odbehol na priemernych 181...
Pokojovy tep som si merala hadam aj dva roky dozadu, som mala 50 (po zobudeni som este hodinu lezala), mala by som to zopakovat...
Ja dufam ze aj mne pomoze na zrychlenie, ked pojdem s vahou dole... len sa neviem k tomu nejak dokopat xbpx
38r.
163cm/57kg (01.01.2015)

"Nas zivot je taky, akym ho robia nase myslienky..."
"Disciplina je mostom, medzi cielmi a vysledkami."

mr_kaktus
Posts: 94
Joined: 20 Jun 2011, 10:29

Re: beh a meranie tepu

Post by mr_kaktus » 05 Feb 2013, 11:37

pripadne si skus spravit ten test co som popisoval na predchadzajucej strane v tejto teme :). lebo podla toho co pises mi to skor pripada ako nie uplne spravny/efektivny system kardio treningu, ktory vedie k tomu, ze dosahujes podstatne nizsi pokrok ako by si mohla. ak som to dobre pochopil tak behavas stale na rovnakych tepoch - efektivnejsie by urcite bolo behavat niektore behy pomalsie (ked som zacinal behat tak moje pomale behy boli jemne cez 6km/h) ako behavas teraz a niektore rychlejsie a niektore dni nemat vobec kardio alebo mat v regeneracnych tepoch (v rege rezime telo netrenujes ale pomahas mu regenerovat prekrvenim svalov) (este pozor, regeneracne tepy na bicykli alebo na eliptikali budu nizsie ako regeneracne tepy na behu).

inac co sa tyka zrychlenia, ak sa chystas na ten polmaraton v priebehu nejakych troch mesiacov (najblizsi je tusim ten bratislavsky koncom marca), zacal by som postupne zaradovat ako jeden bezecky trening tyzdenne intervaly (napr 400m rychlo + 400m vyklusat a pod.), tiez je dobre si v jednom lahsom kratkom behu tyzdenne (do 1hod) dat niekolkokrat motiv 5 min klus 20s sprint, pripadne vytiahnut sa raz tyzdenne do kopcov behat - potrenovat silu, alebo si nastavit kopec aj na bezeckom pase.

inac urcite sa oplati odkonzultovat tieto veci s nejakym trenerom, pripadne si u neho dat spravit testy a vypracovat plan. Aspon teda pre mna to je obrovske plus, ze mozem s niekym konzultovat treningy, tep, preteky a pod. a viem, ze aj plan mam urobeny na mieru clovekom, co sa do toho rozumie. Samozrejme ze to nieco stoji a prave lacne to nie je ale nelutujem tie peniaze ani prinajmensom :)

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: beh a meranie tepu

Post by tini » 05 Feb 2013, 11:52

mr kaktus, mna by zaujimalo, ze aku si mal rychlost, resp. minut na kilometer pri tom polmaratone, co si spominal. Tie regeneracne behy - to myslis do akych percent maxtepu? Este by ma zaujimalo aj to, ako si Ty osobne si vyratal - urcil - nameral svoj maxtep. V tomto momentalne nemam velmo jasno, teda rozne tie vzorce neviem ci nie su moc od oka, avsak merat to nejak exmerimentalne zas velku chut tiez nemam, nakolko som tak trocha kardiak, takze nechcem prepinat.

Trener je super vec, ja som rozmyslala este tento rok tak nejak behat od oka;), a uvidime, stale mam pocit, ze sa viac menej rozbehavam, zacala som behat dost neskor, takze mam pocit, ze aj to napredovanie moze byt adekvatne veku (teda nie je take rychlo ako u mladsich rocnikov) a celkovej vytazenosti. Co teda podla mna nie je na skodu, ved sa neni kam ponahlat.. ;) Bohuzial sa vlecu teraz v zime so mnou furt dake virozy, tak som tomu behu moc nedala, co mi je luto, ale nepomozem si. Ty behavas aj v zime? Ake si mal casy na polmaratone?
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
Priska
Posts: 4649
Joined: 11 Aug 2010, 19:33

Re: beh a meranie tepu

Post by Priska » 05 Feb 2013, 12:07

Striedam behy, davam aj pomalsi aj rychlejsi, aj intervaly, aj striedam s rychlochoodzou do kopca, aj kardio stroj-schody, ked nemam moznost ist na pas do posilky, tak davam doma bicykel... a tak rozne... ako na moje pomery sa zlepsujem... Nebehavala som "zamlada" vobec, vlastne som zacala pred tymi 4 rokmi a asi je to aj vekom, zacat s behom po 30ke, uz neni vonco... a aj celkovo so sportom som zacala az ked som mala 25 rokov a bola na materskej...
Ten maraton je v septembri v BB. Ano aj nad oslovenim trenera som uvazovala, teda pracujem na tom :D
38r.
163cm/57kg (01.01.2015)

"Nas zivot je taky, akym ho robia nase myslienky..."
"Disciplina je mostom, medzi cielmi a vysledkami."

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: beh a meranie tepu

Post by tini » 05 Feb 2013, 12:26

priska, no mne to skor pride, ze si nejaky vynimocny pripad.. Keby daco nebolo v poriadku, lekar na to by zrejme prisiel.. Tvoje telo zrejme takto funguje, aspon mna nenapada nejake ine vysvetlenie;)
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

mr_kaktus
Posts: 94
Joined: 20 Jun 2011, 10:29

Re: beh a meranie tepu

Post by mr_kaktus » 05 Feb 2013, 12:41

tini wrote:mr kaktus, mna by zaujimalo, ze aku si mal rychlost, resp. minut na kilometer pri tom polmaratone, co si spominal. Tie regeneracne behy - to myslis do akych percent maxtepu? Este by ma zaujimalo aj to, ako si Ty osobne si vyratal - urcil - nameral svoj maxtep. V tomto momentalne nemam velmo jasno, teda rozne tie vzorce neviem ci nie su moc od oka, avsak merat to nejak exmerimentalne zas velku chut tiez nemam, nakolko som tak trocha kardiak, takze nechcem prepinat.

Trener je super vec, ja som rozmyslala este tento rok tak nejak behat od oka;), a uvidime, stale mam pocit, ze sa viac menej rozbehavam, zacala som behat dost neskor, takze mam pocit, ze aj to napredovanie moze byt adekvatne veku (teda nie je take rychlo ako u mladsich rocnikov) a celkovej vytazenosti. Co teda podla mna nie je na skodu, ved sa neni kam ponahlat.. ;) Bohuzial sa vlecu teraz v zime so mnou furt dake virozy, tak som tomu behu moc nedala, co mi je luto, ale nepomozem si. Ty behavas aj v zime? Ake si mal casy na polmaratone?
6:20/km mi vysla priemerka (cas 2:13:xx). v tej dobe som mal ale este 101 kg a inac celkovo som strasny "nebezec" :). kym som pred cca 1,5 rokom nezacal behat tak som mal za zivot nabehanych dokopy hadam 50km :)

co sa tyka regeneracnych tepov nikdy som ich neratal ako % z TFmax, ale vychadza to ked to preratam do 75% TFmax (do 150 bpm mam recovery rezim, pricom TFmax mam okolo 200), pricom ale cim nizsie su tie tepy pri rege cviceni tym lepsie - cize radsej regenerovat na 115 bpm ako na 145 :). na predchadzajucej strane som aj rozpisoval tie moje aerobne zony na ukazku:)

co sa tyka vzorcov tak tie sa mozu velmi zhruba trafit ale lepsi sposob ako test nie je :) nemusi to byt len ten 30 minutovy na bezeckom pase (ten som si inac robil ja lebo mi prisiel ako najmenej narocny na prevedenie aj na cas :) ), su aj take ze si odmerias kludovu tepovku po zobudeni co je v podstate TFmin a potom si das v ramci treningu niekolko sprintov, pricom pri poslednych by sa ti uz tep nemal dvihat a to je tvoja TFmax (mozno som to nepopisal uplne presne, lebo o tychto sposoboch som len cital) a z toho potom ratas jednotlive zony. su potom este testy priamo u trenerov/doktorov, kedy ti pocas behania meraju tep a zaroven beru krv a meraju mnozstvo laktatu a podla toho ti stanovia hranice atd. atd. Ale jednoznacne odporucam test aby si mala vysledky na mieru - je to pomerne mala "neprijemnost" v porovnani s tym, ze potom vies ze behas spravne a robis to najlepsie ako sa da :). Aj ked ako kardiak si to daj skor spravit doktorovi alebo trenerovi, nie sama.

Behavam celorocne. Dokonca som si povedal ze tuto zimu odbeham vsetko vonku (minuly rok, ked som sa pripravoval na polmaraton som odbehal v zime vacsinu behov v posilovni na pase) a zatial sa mi dari. Aj ked je to samozrejme porod na tom kadejakom lade, v mraze, pripadne ked prsi ale zase to beriem tak ze ani na pretekoch si clovek pocasie nevybera a radsej mat natrenovane v horsom ako by ma potom niekde mala prekvapit zladovatela cesta alebo prietrz mracien :)

mr_kaktus
Posts: 94
Joined: 20 Jun 2011, 10:29

Re: beh a meranie tepu

Post by mr_kaktus » 05 Feb 2013, 12:46

Priska wrote:Striedam behy, davam aj pomalsi aj rychlejsi, aj intervaly, aj striedam s rychlochoodzou do kopca, aj kardio stroj-schody, ked nemam moznost ist na pas do posilky, tak davam doma bicykel... a tak rozne... ako na moje pomery sa zlepsujem... Nebehavala som "zamlada" vobec, vlastne som zacala pred tymi 4 rokmi a asi je to aj vekom, zacat s behom po 30ke, uz neni vonco... a aj celkovo so sportom som zacala az ked som mala 25 rokov a bola na materskej...
Ten maraton je v septembri v BB. Ano aj nad oslovenim trenera som uvazovala, teda pracujem na tom :D
tak potom uz vazne neviem :) uznavam ze s najvacsou pravdepodobnostou budes vynimocny pripad, ale v tom pripade by som bol vazne zvedavy kolko by ti vysiel anaerobny prah :). lebo kludovka okolo 50 vyzera uplne normalne, ale potom maximalku musis mat riadne vysoku :) ked mas ten pretek az v septembri tak nejake treningy na rychlost by som zacal riesit najskor v maji, aby ti neprisla forma zbytocne skoro :)

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: beh a meranie tepu

Post by tini » 05 Feb 2013, 13:21

Mr kaktus, tak to sa tesim, ze dalsi bezecky nadsenec na fore;) Mne osobne neprekaza ziadne pocasie na behanie, ono treba akurat prisposobit oblecko a obuv vhodne;) Vonku je trening podla mna vzdy o niecom inom a vzdy lepsi;) No, ja tiez beham tak minuly rok intenzivnejsie, a predtym rok som zacala tak pozvolna. A predtym som nabehala za ostatny zivot 0km;)

No, inak co sa tych tepov tyka, premyslala som ist normalne k sportovej doktorke, tam je moznost, ze aj TFmax meria, tiez mi to pride take najistejsie ;)

Polmaraton som zatial neodbehla, najviac 10km preteky, ten polmaraton by som chcela ist s Priskou na ten isty, tak uvidime, ako to pojde pocas roka. Chodievas aj na 10km preteky? Kam sa chystas najblizsie?
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

mr_kaktus
Posts: 94
Joined: 20 Jun 2011, 10:29

Re: beh a meranie tepu

Post by mr_kaktus » 05 Feb 2013, 13:42

hej hej. jezisko mi doniesol nejake termo bezecke veci :) a s tym sa da uz vybehnut aj v -10 :) plus este k tomu nejake topanky na nespevneny povrch (kvoli snehu hlavne) a ide to. to s tym sportovym lekarom je dobry napad :)

behavam aj desinky, resp. kratsie preteky. kedze zijem v BA tak som zacal behavat take tie klasiky co sa tu robia. riverpark night run (9km), beh na den studentov (12 km) teraz je winter tour (ci ako sa to vola) - su to tri 10 km preteky - kazdy mesiac jeden, teraz posledny je vo februari (beha sa to 1 x mesacne december, januar, februar), potom v marci majcichovska desiatka (to by som mal mat ako jarny bezecky test) a bratislavsky polmaraton (tam musim ist aj ked by som mal crevo tahat za sebou), pravdepodobne pojdem aj devin - bratislava, v maji urcite spartan race vo valcianskej doline (aj ked to je skor prekazkovy beh :) ) a tak. no a potom na jesen zase na 1000% kosicky maraton :)

Post Reply