Je to normálne?

Príspevky na uvedené témy
jazu
Posts: 93
Joined: 12 Feb 2012, 11:24

Re: Je to normálne?

Post by jazu » 26 Jan 2013, 23:00

Chili, tesim sa s tebou, hlavne ta psychicka pohoda je super a dolezita thumb2 . Drzim vsetky palce, aby ti postupne krociky vychadzali aj do buducnosti a hlavne k tvojej spokojnosti.
Inak mam rovnaky nazor ako tini, na niektore rozhodnutia je potrebny cas. Niekedy je ten cas dlhsi, ale stoji za to si pockat. Ked k nejakemu rozhodnutiu dospejes sama, je ovela jednoduchsie dosiahnut ciel. Ako priklad vid mna ;). Keby ma napriklad pred dvoma rokmi niekto nutil zmenit zivotospravu, skor by som sa branila, ako pocuvala...
Este som tak rozmyslala nad tou prehnanou reakciou na niektore jedla a bez ocividnej priciny...mozno ked sa tvoje telo detoxikuje od cukru, troska sa skludni a aj ta reakcia by sa mohla aspon troska zmiernit... Ale to je len taky veeeelmi laicky napad toothsmile . Urcite budem velmi zvedava, ako sa ti bude darit. Drzim ti palce.
31 rokov, 164 cm, moja tema
start 6.1.2012 106,5kg; konecny ciel.....BMI niekde okolo normalu
Image
Image

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Je to normálne?

Post by tini » 27 Jan 2013, 08:23

chilli, no ono je asi aj tazko prist na to, ze z coho to moze byt, ja mam aj kolegynu, tiez v detstve jej vela veci nechutilo, tiez nevie povedat preco, vlastne aj v mladosti, ale neskor sa to zmenilo. Snaz sa vyuzivat a jest, co je OK, a mozno hladat aj nove moznosti jedal, nezvycajne, skusat.. Kazdy sme original a tak aj stravovanie si musime najst sami na seba.. Nech Ti to pekne ide thumb1
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
Drachma
Posts: 61
Joined: 10 Jan 2013, 19:05

Re: Je to normálne?

Post by Drachma » 28 Jan 2013, 09:31

Ahoj Chili! :)
Ešte som nečítala celú diskusiu. Ale hneď pri tvojom prvom príspevku mi napadlo pár vecí.
Ja tiež trpím nechutenstvom (alebo skôr v detstve som trpela, už je to o veľa lepšie). Takže trochu chápem, aj keď sa mi vidí, že u teba je to horšie, keď dokopy nič nemôžeš a nevieš prečo (aj by ti to chutilo ale napína ťa).

Keď píšeš, že akonáhle máš prístup k sladkostiam, musíš ich všetky zjesť, spomenula som si na jednu reláciu s Krausom. Mal ako hosťa nejakého psychiatra a padla tam veta, že ak sa ti stáva, že keď vidíš bonbonieru, musíš ju celú zjesť kým tam ešte niečo je, mal by si navštíviť doktora (on myslím povedal psychiatra). Neviem čím to mal podložené, ani som sa nikde inde s týmto názorom nestretla, ale ostalo mi to v hlave. Takéto stavy by mohli byť spôsobené nejakou chemickou nerovnováhou v tele. Takže nejaké vyšetrenie - metabolizmu? alebo hladín regulačných hormónov, či čoho? by bolo možno na mieste.

Druhá vec - ako sa toho zbaviť. Keď si predstavíš, že by si už nikdy nemala jesť sladkosti, tak sa telo búri a o to viac ich pýta. To poznám. Mne sa zdá byť schodnejšie dovoliť si trochu sladkostí - ale regulovane. Napr. sladké raňajky (chlieb s džemom, vločky zaliate vodou so sušeným ovocím - ja som si dávala hrozienka, sušené brusnice, prípadne nakrájam čerstvé jablko + trocha orechov a lyžička medu) Možno takéto sladké jedlá nestačia na nejaké radikálne chudnutie, ale ako pomôcka v boji s neovládateľnou chuťou na sladké by to mohlo zabrať. Som presvedčená, že by ti práve trochu cukru v normálnom jedle mohlo pomôcť (aspoň v prvej fáze).
Dokonca by som (asi) radila aj malú sladkosť - PRED obedom. Dáš si toľko, koľko si sa rozhodla že je ešte únosné - a potom normálny obed - tým prerušíš chuť dojesť všetky sladkosti čo sú v dome a dodáš organizmu toľko energie koľko treba (len o ten malilčký kúsok pred obedom viac).

Zároveň organizmus bude vedieť, že svoju dávku dostane - zase zajtra ráno a pred obedom - a nebude pýtať tak drasticky.

Až keď zvládneš túto fázu, môžeš sa (možno) posunúť ďalej. Ale na to ešte nemysli. Najdôležitejšie je skrotiť závislosť na sladkom.
Snaž sa jesť veci, ktoré ti chutia. A postupne hľadať nejaké ovocie a zeleninu, ktoré ti vyhovujú.
Na ostatné je myslím ešte priskoro.

Držím palce, nech sa darí. :)
Drachma.

User avatar
Drachma
Posts: 61
Joined: 10 Jan 2013, 19:05

Re: Je to normálne?

Post by Drachma » 28 Jan 2013, 09:39

Aha a ešte - kľudne môžeš ovsáky bez mliečnej zložky. Ja si ich bežne zalievam len vodou.
Večer zalejem studenou vodou a nechám do rána zmäknúť. Potom si tam primiešam niečo dobré - teraz už len jablko a trochu mastných semien (slnečnicové semienka, za menšiu hrsť orechov a pod.).
Niekedy som si dávala sušené ovocie (hrozienka, brusnnice...) prípadne jablko a med, ale na nejaké chudnutie to nestačilo, tak už len jablko a trochu orieškov (lebo aj tuk treba v primeranom množstve).

User avatar
Drachma
Posts: 61
Joined: 10 Jan 2013, 19:05

Re: Je to normálne?

Post by Drachma » 28 Jan 2013, 10:03

Tak vidím že už si ďalej, než som ti ja radila. Gratulujem thumb1 :)

Tuto si to vystihla dosť presne:
"Chute sú, ale povedala som si, že radšej sa najem niečoho normálneho poriadne (aj trochu privela). Takže jem zatial 6x denne, ale nič extra zdravé, skôr tak, aby mi to chutilo a nebolo to úplne nezdravé."
Presne toto som sa snažila povedať :)

(Btw, u svokry sa mi tiež vrátili niektoré problémy súvisiace s nechutenstvom 8) Človek nechce uraziť, ale... U nás to bola vegeta.)
Tiež som bojovala (bojujem) s nechutenstvom. Ak chceš, môžeš si pozrieť moju tému: https://www.chudnutie-ako.sk/forum/viewt ... 12&t=61507

chilli
Posts: 72
Joined: 20 Oct 2008, 14:33

Re: Je to normálne?

Post by chilli » 30 Jan 2013, 14:42

Drachma, ďakujem ti za odpoveď, vidím, že to máš tiež riadne ťažké.
Zatiaľ skúšam sladké raňajky (ovsená kaša alebo chlieb s maslom a lekvárom alebo medom), potom ovocie na desiatu, obed poriadny - polievku, hlavný chod, ak sa dá aj šalát, potom na olovrant si dávam ochutený tvarohovo-jogurtový dezert, čo tu ktosi spomínal v téme o nakupovaní, a ešte nejaké polystyrény alebo chlieb k tomu, na večeru väčšinou chlieb so šunkou alebo syrom a k tomu nejakú zeleninu.
Vydržala som týždeň takmer bez sladkostí, bez neodolateľných chutí a zlej nálady thumb2 ale zároveň kilo pribrala :(
Zatiaľ to nechám bez zmeny, skúsim počkať, či si telo nezvykne na nový režim, predtým som bola asi podvyživená, tak to priberanie je pochopiteľné. Sladkosti si striktne nezakazujem, sama vidím, že to má na mňa skôr opačný efekt a potom po nich viac túžim. Teraz sa zameriavam hlavne na nové chute a druhy jedál, napr. tie polievky som nikdy nevarila, pritom sú celkom jedlé a zasýtia, zdajú sa mi výhodné. Za celý týždeň ma naplo iba raz, z papriky, ktorá nejako divne smrdela, pritom vyzerala úplne dobre. To je pre mňa tiež úspech, pri toľkých neodskúšaných jedlách. Cvičím tú Jilian Miachel, malo by sa to cvičiť každý deň, ale je to náročné, mala som z toho riadnu svalovku, tak som cvičila až po 2-3 dňoch.

aninka
Posts: 164
Joined: 11 Dec 2012, 10:19

Re: Je to normálne?

Post by aninka » 30 Jan 2013, 17:19

chilli, tak to je parada :-) Kila teraz zas az tak neries, ak vydrzis, metabolizmus sa rozbehne. Predtym si mala podla mna spomaleny metabolizmus, ono tie sladkosti to nevytrhnu. To kilo moze byt kludne bud voda alebo zobudene svaly po cviceni ;-) Tak skusaj zas nove jedla a drzim palce, nech ti to takto pekne ide aj dalej xdancex

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Je to normálne?

Post by tini » 31 Jan 2013, 06:24

chilli, ja sa tiez tesim, ze dobre spravy.. Drzkaj sa dalej, verim, ze Ti to pojde, ked na tom tak makas..
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
Drachma
Posts: 61
Joined: 10 Jan 2013, 19:05

Re: Je to normálne?

Post by Drachma » 31 Jan 2013, 08:11

Vidím, že sa ti darí. To je dobre :)
Držím palce aj na´dalej. Spolu to dokážeme ;-)
(Dobrá vec, toto fórum thumb1 )

Ten tvaroh vyzerá dobre, ako o ňom píšu (tiež ma zaujal). Musím tiež vyskúšať.

aninka
Posts: 164
Joined: 11 Dec 2012, 10:19

Re: Je to normálne?

Post by aninka » 08 Feb 2013, 20:13

Chilli, ako sa ti dari? Dufam, ze cim dalej tym lepsie ;-) Ozvi sa :-)

chilli
Posts: 72
Joined: 20 Oct 2008, 14:33

Re: Je to normálne?

Post by chilli » 12 Feb 2013, 23:03

Zatiaľ sa mi darí. Teda pribrala som ďalšie kilo, ale okrem toho som spokojná, stále verím, že keď sa organizmus skľudní, tak to pôjde dole. Odolávam sladkostiam, dám si asi 2ks týždenne, ale len malé (15g čokoládka). Dokonca som nezjedla čokoládu, ktorá bola v špajzi - celý týždeň! Cvičím 3x týždenne, už to cvičenie zvládam ľahšie ako na začiatku, aj mi ubudol 1cm v páse, tak dúfam, že to bude mať nejaký efekt.
Rozmýšľam, že by som asi mala začať škrtiť stravu, ak mám aj niečo schudnúť. Ale neviem, či nie je priskoro. Bojím sa, či to nespôsobí hlad, a návrat tých chutí. Zatiaľ sa skôr snažím postupne zvyšovať podiel zeleniny na úkor prílohy, dávať si aspoň nejaké bielkoviny na zasýtenie, jesť dosýta, ale nie do prasknutia. S tou zeleninou je problém, neviem zohnať takmer žiadnu chutnú, takže väčšinu jem tepelne upravenú, lebo tá je lepšia. Zatiaľ varím častejšie klasické jedlá, takže boli aj palacinky, bryndzové halušky a pod.- asi nie príliš vhodné. Ale práve po týchto jedlách mám asi najdlhšie pocit pohody, nepociťujem hlad ani žiadne chute. Tak neviem, či sa takýmto jedlám vyhýbať, alebo nie, čo myslíte?

aninka
Posts: 164
Joined: 11 Dec 2012, 10:19

Re: Je to normálne?

Post by aninka » 13 Feb 2013, 10:01

chilli, super, s tymto pristupom sa podla mna k zdravemu chudnutiu postupne prepracujes :-) So skrtenim stravy by som na tvojom mieste este radsej pockala, aby sa nevratili tie nezvladatelne chute na sladke. Urcite ma zmysel zaradit viac zeleniny (tepelne upravena je tiez v poriadku, ja ju mam hlavne v zime radsej ako nejaku papriku z chladnicky), ale zas to neskrtit tak, ze by uplne nahradzala prilohu.

Halusky a spol samozrejme prilis vhodne jedlo nie su, ale neviem, ako casto si ich mala. Obcas to neuskodi, ale s chudnutim ani moc nepomoze. Taketo jedla zasytia na dlho, to ano - pretoze je v nich kopa sacharidov, tuku a aj nejake bielkoviny, ale...povedzme, ze nie v uplne idealnom pomere :-D Ja som napriklad po haluskach hladna vacsinou az za nejakych 5 hodin, co je zas blbe pre chudnutie - je lepsie jest radsej menej (alebo menej syte jedla), ale castejsie. Takze ja by som sa na tvojom mieste snazila taketo jedla obmedzovat, pripadne hladat nejake vhodnejsie alternativy (ak ti na haluskach chuti bryndza, skus ju napriklad s pecivom... :-) ), a viac varit "zdravsie" jedla. Nemusi to byt zrovna dusena zelenina s tofu, kopa klasickych jedal sa da mierne upravit tak, ze nemaju az taku vysoku energeticku hodnotu. Ale chod na to svojim tempom, studuj nieco o zdravej strave, a napady na to, co jest, z toho dost casto vyplynu same :-)

A co sa tyka ubratia prijmu kvoli chudnutiu - uvidis sama, dolezite teraz je, aby si sa citila "stabilne" v rezime plusminus zdravej stravy a hlavne bez sladkosti, s tym sa potom da pracovat toothsmile

User avatar
Drachma
Posts: 61
Joined: 10 Jan 2013, 19:05

Re: Je to normálne?

Post by Drachma » 15 Feb 2013, 07:46

Zdá sa, že si na dobrej ceste. Teším sa s tebou. :)
A ten ubudnutý centimetere v páse je dobré znamenie. Možno aj preto ti pribudlo kilečko, že sa mení tuk na svaly. Svaly sú ťažšie, ale majú menší objem - a samozrejme sú zdravšie! :)

Tiež neradím ešte zatiaľ škrtiť stravu. Radšej sa napapať do sýta (ale nie do prasknutia, ako hovoríš :) ) a nepotrebovať čokoládky ;-)
No, ja som teraz chorá, a všetky dobré návyky išli do kelu :-/. Na váhe to zatiaľ nevidno, ale tieto veci majú zvyk ukázať sa až neskôr, tak čakám pohromu tento alebo budúci týždeň... Držme si navzájom palce. thumb1

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Je to normálne?

Post by tini » 15 Feb 2013, 14:36

babenky, len prakticka vec - tuk sa nikdy nemoze MENIT na svaly, je to uuuuplne ine tkanivo. Cize moze sa len tuk chudnut (cize sa zmensuje objem tukovych buniek, pocet sa tiez zmensit nemoze) a nabera sa na hmote svalov.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Je to normálne?

Post by tini » 15 Feb 2013, 14:55

chilli, ahojki to som rada, ze sa Ti dari!!! Ako to myslis s tym skrtenim stravy, teraz jedavas asi kolko? Podla mna by si mohla este vydrzat, ak rozbehavas metabolizmus, to trva isty cas. Ale tazko hovorit obecne, napis, kolko tak jedavas a aky mas tak jedalnicek.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Post Reply