Bojujem a znova vstávam do boja II.

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
Post Reply
User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by gulinka » 31 Dec 2023, 23:25

Ahojte, sľúbila som že odpoviem na Lenkine otázky a nechcem ukončiť rok 2023 bez toho, aby som urobila, čo som sľúbila.

OTÁZKA 1/ Prečo sa prejedám?

Prejedám sa, odkedy si pamätám. Boli obdobia, kedy som viac kontrolovala, obdobia, kedy som sa nedokázala ovládať vôbec. Obdobia, kedy mi záležalo na tom, aby som schudla a obdobia, kedy mi bolo úplne jedno, ako vyzerám a koľko vážim.
Ako sa človek postupne v živote mení, dospieva, aj moje dôvody pre prejedanie sa menili, zreli, nabaľovali sa.
Postupom času sa u mňa vyformovali tieto najzávažnejšie dôvody prejedania:

1) CHUŤ DO JEDLA – tento dôvod je úplne prostý, jednoduchý, priamočiary a zrejme môj najčastejší. Proste mám chuť na niečo dobré a dám si to. Niekedy bezmyšlienkovito, nad rámec potreby, proste si iba dám to, na čo mám chuť. Samozrejme, potom prídu výčitky, ale nie vždy. Najskôr príde ten slastný pocit, že som si dala niečo veľmi dobré a naplní ma dobrým pocitom blaženosti. Niekedy sa tie výčitky ani nedostavia. Proste som len počúvla chute.

2) SOM SMäDNÁ – ďalší dôvod, ktorý ako väčšina ľudí nedokážem správne odhadnúť a odhaliť. Často až potom, ako sa najem nad rámec príjmu si uvedomím, že som veľmi málo pila a že možno stačilo sa viac napiť a nebolo by sa to stalo. Aj napriek tomu, že si to uvedomím, neustále dookola opakujem túto chybu, najčastejšie v poobedných hodinách, keď som doma.

3) Z NUDY – och, tento dôvod mám overený. Keď sa niekedy v práci nemôžem zastaviť a je veľa problémov a človek maká ako divý, tak až pred obedom zistím, že som ani neraňajkovala. A vôbec nie som hladná. Ale akonáhle mám viac času, hneď mi hlava začína pracovať s otázkami jedla som? Mám chuť na niečo dobré. Doma sa to ešte viac znásobuje, keďže je jedlo po ruke. Príliš voľného času je pre mňa jedným z dôvodov neprimeraného jedenia.

4) ZO STRESU – tak tento dôvod ovplyvňuje veľa ľudí, nie som žiadna výnimka. Príliš veľa stresu, príliš veľa chutí na sladké, dať si niečo dobré, ukľudniť sa, odmeniť sa za ťažký deň. Veľmi vyťažený dôvod súčasnej doby.



OTÁZKA 2/Prečo naspäť priberiem?

Niekde som čítala, že žiadne chudnutie, ktoré je zamerané na určitý bod, akciu, nie je trvalé, nakoľko keď prejde ten bod, ktorý je motiváciou chudnutia, telo sa uvoľní, myseľ povolí a nakoľko telo má pamäť a vie, kde bolo, kým sa nezačalo trápenie s počítaním kalórii, obmedzením jedla, prehnaným cvičením, hocičím, čo ho nútilo znižovať váhu, a keďže teraz už motivácia nie je vysoká, dochádza k uvoľneniu zásad, snahy, snaží sa telo vrátiť tam, kde bolo.
Je to pravda. každé moje chudnutie bolo zamerané na konkrétnu situáciu – moja svadba, svadba brata, 50, 60-tkové oslavy, rodinné stretnutia, stretnutia zo školy … všetko akcie, ktoré keď boli absolvované, nastalo uvoľnenie, prestala som sledovať príjem, dovolovala som si výnimky a postupne sa všetko vracalo späť.
Prispieva k tomu aj to, že človek nedokáže dlhodobo udržať neutále kontrolu, presvedčanie samého seba, vyhývaniu sa jedlám, ktoré sú nevhodné, ale má ich rád a skôr či neskôr povolí. U mňa to takto funguje na 100%. Akonáhle prejde akcia, na ktorú som chudla, už si poviem, že jeden koláčik si môžem dať, alebo rožtek navyše a už to začína, povoľuje pevná vôľa a jojo efekt šibne čarovným prútikom a zrazu je všetko ako na začiatku. A viete, čo ? Keď schudnem, nájde sa kopec ľudí, ktorí mi prídu povedať, ako mi to takto pristanane, ako škaredo som vyzerala, keď si mala kilá navyše, ale keď sa mi tie kilá vrátia, nikto nepríde a nepovie, ako škaredo vyzerám, ako mi to pristalo, keď som bola chudšia.
Je len malá hŕstka ľudí, ktorí si dokážu schudnutú váhu udržať dlhodobo. A tí si zaslúžia veľký obdiv. Ale nie za to, že schudli, ale za tú najťažšiu časť – za to udržanie si tej váhy. Žiaľ, mne sa to ani jeden krát nepodarilo.


OTÁZKA 3/Prečo si myslím, že po schudnutí budem šťastnejšia?

Vždy som bola po schudnutí šťastnejšia. A po jojo efektne nešťastnejšia. Kolo kolo mlynské…

VÝZOR - nikto nevidí rád široké telo, plantavé boky, vystúpujúce pneumatiky. Asi nikto z nás nepovie super, mne sa to páči, je to sexi. Každý obézny človek, bez ohľadu na to, ako veľmi tento pocit v sebe potláča, vie, že nás tak ostatní ľudia vidia a vnímajú. Chudým ženám sa skôr vychádza v ústrety, skôr vybavia, čo potrebujú, na nich sú muži mnohonásobne milší ako na tučné ženy.

OBLEČENIE - oblečenie, to je kategória samotná. Byť chudučkou a môcť si obliecť, čo sa človeku zachce, to je krásny pocit. A ešte keď to na žene pekne vyzerá, narastie sebavedomie rovno do neba. Hlava sa hrdo zdvihne z pliec a svet rozkvitne žiarivými farbami.

POHYB - chudá žena má oveľa viac energie, žiadna unavená tvár z nevyspatia, lebo človek nevedel, ako si ľahnúť, aby ho nezadusili tuky, žiadne boľavé nohy, vybočené kolená. Len čiročíra energia a chuť niečo robiť, cvičiť, chodiť, nakupovať, upratovať, všetko s ľahkosťou. Schody bez fučania. Turistika bez zapotenia. Upratovanie bez zastavenia. Všetko je jednoduchšie bez nosenia batohov tuku navyše.

PSYCHIKA - pohľad do zrkadla sa nestáva už utrpením. Žena v zrkadle sa stala priateľkou. Krásnou, štíhlou, usmievavou, stále častejšie sa v tom zrkadle zjavuje. Už nie je treba sa vyhýbať akciám, zatvárať v byte, vyhovárať sa z pozvaní na kávu a podujatia.



Byť štíhla má neskutočne veľa výhod, ale cesta k týmto výhodám je niekedy dlhšia, akoby si človek želal a ťažšia, ako človek dokáže uniesť. Moja cesta sa predĺžila, ukončujem rok 2023 s váhou 106,2 kg a pocitom, že tento rok bol neskutočne ťažký nielen po váhovej stránke, ale aj po zdravotnej, psychickej a pracovnej.
Ale vždy je nejaké svetielko na konci tunela – tento rok už našťastie končí. A začne nový. Nový rok, nové nádeje.

Želám Vám všetkým, aby sa v ďalšom roku splnilo čo najviac odhodlaní, čo najviac nádejí a želaní, aby ste mali všetci dostatok lásky, zdravia a aby nový rok so štvorkou na konci priniesol aspoň štvornásobne viac všetkého dobrého a úspešných chudnúcich.

User avatar
Lenka6
Posts: 1640
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by Lenka6 » 01 Jan 2024, 06:24

gulinka, poznám všetko čo si popísala. Ten boj trva roky. Hladanie cesticky. Vela ciastkovych uspechov a potom jojo. A sklamanie samej seba. za par tyzdnov narast aj 20tich kilogramov. pôsty a následné prejedanie (u mňa). Prílišná kontrola, potom menšie zaváhanie a všetka snaha išla do koša .... ale vsetko nás to aj niečomu naučilo. Už vieme čo nám fungovalo a čo vôbec, alebo aspoň na to postupne prichádzame......
39 rokov, 166cm
Image

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by amanda.k. » 04 Jan 2024, 10:05

Gulinka lepšie si to napísať nemohla...ja len k tomu ešte kto raz schudol tak nemá vyhraté tukové bunky sú tam a čakajú..keď sa trošku dá hned ulozia tam by pomohla snáď len liposukcia...tiež by som si xmurx len to nepomôže a to máš pravdu keď je človek doma hneď by mal na všeličo chuť...ani neskusam už také sa zariect už nikdy nebudem to a to...len nájsť primerane množstvo...

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by dodoriven3 » 04 Jan 2024, 20:24

Nie vždy máš doma na všeličo chuť. Niekedy pri chudnutí pomôžu aj vyššie sily. Napríklad ja som si dal minulý rok vysvätiť byt proti zlým silám, a potom som týždeň hladný jak pes sa márne pokúšal dostať do bytu... toothsmile

žabka
Posts: 177
Joined: 01 Jan 2021, 09:42

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by žabka » 05 Jan 2024, 07:38

Dodo, dám si chladničku a komoru. 😆

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by amanda.k. » 05 Jan 2024, 10:10

A teraz je otázka či si sa stal po týždni lepším alebo kúzlo vyprchalo -rofl-

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by dodoriven3 » 05 Jan 2024, 16:41

Zas si ma prekukla thumb1 , no myslím, že vzhľadom na veľkosť mojej zodpovednosti, je b varianta správna (teda, že kúzlo vyprchalo). toothsmile

User avatar
Lenka6
Posts: 1640
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by Lenka6 » 04 Apr 2024, 09:06

Gulinka

chcem Ťa len pozdraviť.

Mám v živej pamäti ako si sem dávnejšie pridávala zdravé verzie receptov, aj mala tému so zdravými potravinami, aj ako ste sa viaceré snažili byť zelené v kalorických tabuľkách. Viem, že kebyže sa Ti darí nakukneš sem a podelíš sa s úspechmi. Ja ťa nemôžem až tak motivovať, keďže som stále na začiatku.

Veľkrát si prišla so zaujímavými myšlienkami a to sa mi páčilo. Prajem Ti nech sa Ti darí.
39 rokov, 166cm
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by dodoriven3 » 05 Apr 2024, 10:00

S pozdravom sa pripájam k Lenke.
P.S.: Chýbaš....

Post Reply