Bojujem a znova vstávam do boja II.

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by dodoriven3 » 10 May 2023, 12:58

Ahoj Gulinka,
vieš, že píšem dlhé príspevky, no tento pre Teba bude najdlhšíííí, preto si v pokoji sadni a čítaj.
Už som si začínal myslieť, že sa na mňa hneváš, za to, čo som ešte vtedy napísal, (alebo že si neuverila mojej odpovedi), keď si na moje oslovenia nereagovala. Ale len pred pár dňami som pochopil, že v tom bude asi väčší problém, a preto som Ťa vyzýval, aby si sa ozvala. A až keď si sa ozvala, som pochopil, že zas som opäť aktivoval v sebe Polepetka, lebo som Tebe nepísal práve do najvhodnejšieho vlákna, (no myslím si- verím teda, že si to aj tak čítala).

Teraz by som sa vrátil k takým základným myšlienkam z Tvojej správy:
- Gulinka, nielenže nikoho svojou správou neznechucuješ, ale práve naopak, pomáhaš. Úprimné slová, aj keď sú plné bôľu a životného chaosu, veľakrát pomôžu ostatným (a verím, že aj Tebe samej) možno viac, ako slová chváli, (hoci aj tú človek aspoň občas, no nutne potrebuje) a získaš si srdiečka počúvajúcich (teda čítajúcich). Tým úprimným vyznaním, dávaš možnosť na zamyslenie (aj sebe), možnosť zmeniť nás, zmeniť seba...

- Gulinka píšeš, že sa cítiš ako na kolotoči, no už je Ti z neho zle. Vieš, ono celý život je jeden veľký boj. Najprv bojuješ o prvé nadýchnutie, potom o matkine mliečko, o jej pohladenie, o miesto v pieskovisku, o pozornosť chlapca, ktorý sa Ti páči, o svoje vedomosti, o manžela, o dobrú prácu, o spokojnú rodinu o svoj zovňajšok, o svoje zdravie, i to, aby si nebola ešte na oštaru ... Treba si ten čas teda spríjemniť ako sa len dá. Potom zrazu zistíš, že ten základný údel tam zostane, ale celé to vidíš v peknejšom svetle a ľahšie sa Ti žije.

- Popisuješ, že zostávaš na tom kolotoči aj keď je Ti zle a neskôr popisuješ chudnúcu schizofréniu.
Gulinka, nie je to až tak výnimočné, ako by si si myslela. Už som to popisoval. Máme 2 poznávacie ústrojenstvá: Zmysly (z nich pramení žiadostivosť zmyslová) a rozum (z neho rozumová vôľa). Problém ale nastáva, ak žiadostivosť zmyslová, (chuťovo dobré jedlo oblažuje zmysly a nie rozum) sa dostane do sporu s rozumovou vôľou, potom vo väčšine sporov prehrá rozumová vôľa (a rozum).
Žiadostivosť zmyslová chce dobro hneď, jej nevysvetlíš, že o rok, mesiac atp. Je to akokeby si chcela potrestať psíka, aby to už viacej nespravil, no trest by prišiel nie hneď, ale až za minútu po akcii. Ten psík by nevedel čo zlého spravil. Tak je to aj s našou zmyslovou žiadostivosťou. Jednoducho ako písala Zdenka (príspevky od Zdenky a Kuku si pletiem, tak dúfam, že to nebude vadiť ak sa pomýlim) niečo príjemné a najlepšie hneď. Našťastie od psíka náš rozum a pamäť nás dokážu nejakú tú hodinu alebo deň podržať. Takže základ je, vedome byť na seba hrdá, no hlavne užívať si to. Aj keď len to, že si ten deň vydržala, že si sa neprejedla atp. Nerieš hneď úbytok na hmotnosti. Roky si bola takto, tak tých pár dní - týždňov to už vydržíš.

- Píšeš, že z toho točenia je Ti zle a nemá Ti kto pomôcť a či poznáme tie "múdre" reči, že keď chceš schudnúť, že to musíš jednak chcieť a jednak to zvládnuť sama.

Najprv s tou pomocou: Veľa vecí ovplyvniť nevieme. Napríklad rodinu (okrem manžela 😁) si nevyberáš a veľmi ťažko ovplyvňuješ susedov, kolegov v práci atp, ale na priateľov a kamarátov máš priamy vplyv Ty sama. Rovnako ako to, že si na týchto stránkach (a nehovor, že sa nesnažíme Ti pomôcť). Určite mať konkrétnu kamarátku jednu až dve, s ktorými sa budete osobne stretať a baviť o chudnutí (pomáhať si) aj keď len raz za kvartál sa stretnúť, (no písať a telefonovať sa dá skoro stále), je lepšie riešenie.
Pozri, ja napríklad mám perfektnú manželku, ktorá mi pomáha, no akýkoľvek rozhodujúci krok či to tak bude, alebo nie, musím cez to všetko spraviť ja sám. Ona za mňa chudnúť nebude. Tak že asi tak.
Tie ,, múdre reči" poznám, pretože som Ti ich 3.3. sám napísal. Viem ako si sa asi pri čítaní cítila, no je to tak. Z časti to potvrdili Zdenka a aj Kuku.
Mne samému mi tie "múdre reči" pred rokmi povedal kamarát. Myslel som si: ,, No určite. Tebe sa to hovorí, Ty si chudý celý život, ale ja som na tom presne opačne a posledné roky nič iné neriešim len chudnutie. Keby si vedel koľko utrpenia, námahy a obety ma to stálo. Ako veľmi to chcem (schudnúť)... atď, atp, atď". Teraz už viem, že kamarát mal pravdu.
Je totiž ešte jeden problém okrem zmyslovej žiadostivosti, ktorý stojí proti rozumu (-vedomiu). Je ním naše podvedomie. Určite si už počula pojem ,,psychosomatická bolesť" (bolesť bez zjavnej príčiny). Môj bývalý kolega spomínal, že v detstve hrával tenis. V jeho vekovej kategórii bolo v oddieli skoro dvadsať chlapcov. On bol druhý najlepší, no chcel byť kapitánom družstva, a tak viacej trénoval až nakoniec raz prevzal kapitánstvo. Na najbližšom turnaji, ale prehral oba svoje zápasy a chlapci na čele s bývalým kapitánom sa mu posmievali. Neskôr začal mávať bolesti v nohe, no príčina sa nenašla. Až keď si to dal do poriadku v hlave, bolesti prestali.
Rovnako tak to môže byť aj u ženy, že sa v minulosti mohla báť sexuálneho obťažovania, alebo obyčajného úspechu v práci, dokonca aj hlúpa poznámka spolužiaka - kolegu, niekedy úplne na to stačí, čo si teraz nemusí ani uvedomovať a ani pamätať, no vtedy to "bolelo", a tak jej podvedomie sa ju snaží chrániť. (Rovnako ako rôzne zápaly a spazmy okolo narazených kĺbov atp, nám spočiatku vlastne pomáhajú, no ak to ignorujeme, stane sa z toho problém).
Keď by sme aj túto vec vylúčili (rozhodne sa ale oplatí nad tým zamyslieť, nie je to až tak strašne nereálne), tak stále sme sa nedostali k tomu ,,naozaj chcieť".
Keď to príde budeš to vedieť. Zrazu nič nemusíš, ale chceš. (Akokeby boli vtedy všetky tie naše spomínané zložky (poznávania a vedenia) jednotné a v harmónii. Myslím, že to popísali aj dievčatá. V tom momente aj ja som sa cítil zrazu trochu inak. Povznesený, radostnejší, vyrovnanejší ( pokojnejší, lebo časť ťarchy vystriedala radosť), odhodlanejší, bez veľkých pochybností atp. Vtedy ak sa náhodou vyskytnú nejaké komplikácie, tak hľadáš ( bez nejakých veľkých emócií) také riešenie, ktoré tie problémy dokáže prekonať (ak treba, tak pôjdeš až do krajností - podrobností), no neskazí Ti to náladu, ale práve naopak, skôr Ťa to posilní, ( že si našla riešenie).
Nie je to teda žiaden stav nejakej nirvány, ale jednoducho cítiš, že to chceš a že to tak bude a Tvoje šance na úspech sú zrazu oveľa, oveľa vyššie (žiaľ istotu nemáš nikdy).

- Tie stavy čo si popisovala a striedanie období chudnutia a priberania, žiaľ skôr nehovoria o zmene životného stýlu, ale o striedaní období chudnutia -dietovania a priberania, (alebo ešte o jednej veci: *******, tú popíšem na záver).
Trvalá zmena životného štýlu je niečo obdobné ako to "úprimné vnútorné chcenie". Zahŕňa v sebe robiť veci inak, a to dlhodobo aj po skončení chudnutia. To znamená, že sa rozhodneš napríklad viacej hýbať a to budeš ďalej prevádzať aj po schudnutí, (aspoň na tých 80 až 90%) a keď Ťa to začne napĺňať, budeš to robiť z radosti, tak to neprestaneš, nech bude Tvoja hmotnosť akákoľvek.

- To že si zistila, že si nepríjemnejšia, smutnejšia, precitlivenejšia a utiahnutejšia (v zmysle, že nechceš nikam chodiť), no cez to všetko si sadneš v kuchyni a ješ a ješ. Chápem Ťa, malo by to byť opačné, ale aj toto je logické.
( Je to rovnaké, ako s tým kolotočom, na ktorom Ti je zle, ale Ty na ňom zostávaš). Pretože tým, že nejdeš von, skovávaš sa, vnútorne sa dusíš, tak si odopieraš rôzne potešenia, (napríklad z pohybu, z prírody) a potom doma Ti zostane už len tá radosť z jedenia, ktorá ako droga napĺňa Tvoje zmysly. Opäť začarovaný kruh, ktorý sa ale nedá vyhrať, (iba veľmi malou náhodou), spôsobom ako to robíš Ty: Som tučná a teda škaredá, preto nejdem von, ale sa budem doma prejedať, aby som bola ešte tučnejšia a .... Áno to je čistá sebadeštrukcia!

Za to ako vyzeráš, v prvom rade môžeš Ty sama, tak nejaké tie úškrny a hlúpe reči (najmä od hlúpich ľudí), musíš jednoducho zniesť a chodiť von prechádzať sa (podľa voľného času) trebárs aj do mestkého parku atp. Rovnako tak môžeš požiadať priateľku (manžela atp), či by s Tebou nešiel. Jednoducho dokáž, že chceš byť pre deti oporou a vzorom. (Viem, že Ty na to máš).


- Nákupy raz vzorné, potom...
No a o to práve ide. Nemáš byť nejaký čas absolútne vzorná a potom pád až na dno.
Skús to robiť tak, že si povieš budem jesť to, čo doteraz, len sa nebudem prežierať (prejedať). Až po pár dňoch (pokojne aj týždňoch), keď si na to zvykneš, začni čo to vylepšovať. Ale strašne pomáličky (a len toľko, aby si to bola ochotná robiť stále, aj po dosiahnutí želaného úbytku). Napíšem príklad:, máš rada chlebík a zješ 6 krajcov bieleho chlebíka denne. Ak si (rozumom) povieš, že odteraz zjem len 3 krajce a aj to iba celozrnný, potom to budeš robiť len na základe rozumovej vôli "- to je na tom základe, že musím", no žiadostivosť zmyslová spokojná nebude a dlho to nevydržíš (maximálne pár mesiacov - preto tie vzostupy a pády).
Takže si daj 5 bielych chlebov (stále to uvádzam len ako príklad) a 1 krajec celozrnného chleba. Zmysly to ustoja, rozum bude spokojný, že si aspoň niečo spravila pre zdravie. Ver tomu, že ak budeš takto postupovať vo všetkých oblastiach, nielen v strave, (nech Ťa ubiehajúce týždne netrápia a ani sa neváž, stále je to ale lepšie, ako ubiehajúce roky priberania), tak potom si aj zmysly postupne zvyknú a Ty zrazu si povieš, že Ti stačí len 5 chlebov a z toho budú 2 celozrnné. Takže toto je postupná zmena životného štýlu. Rovnako tak sprav aj s pohybom a ostatnými maličkosťami.

- O tých priateľoch Ti poviem len toľko, že nedsudzuj ich hneď všetkých. (Zvýš empatiu). Predstav si, že Ty si na mieste toho priateľa a on na Tvojom mieste, a ako by si postupovala potom. Uvidíš, že mnohokrát rovnako ako ten Tvoj priateľ (dá sa o tom ešte porozprávať).

- Mišelka mala pravdu. Na čo by človek, ktorý schudol, chodil do spolku tučných ľudí? Je chudý, má iné záujmy, (už nechce chudnúť), tak sa začne obklopovať novými ľudmi, ktorí majú rovnaké záujmy ako on.
Počas chudnutia je to iné, ale aj tu platí, že ten človek by sa vžiadnom prípade nemal izolovať iba s tučnými ľuďmi ( to by bola chyba) a mal by mať nejaké "vzory" aj medzi štíhli ľuďmi. (No a kto je najlepší vzor, predsa ten, čo už ten problém ako mám aj ja, prekonal. A keď sa taký človek nenájde, tak stačí aj chudý človek, ktorý má aspoň nejaké spoločné záujmy ako mám aj ja. Napríklad turistika atp).

- Teraz o tej možnosti *******: Ide o psychiku. Ak si trvalo v depresii. Tam sa môžu striedať obdobia keď si v depresii, (niektoré obdobia sú na to dokonca viac predurčené ako iné), a potom by to mohlo mať za následok (vysvetľovalo by to) aj tie úspechy a pády v chudnutí.
V psychike je ale veľmi ťažké určiť tú hranicu, kedy si ešte vieš pomôcť sama (rôzne ukľudňujúce bylinky ako ľubovník bodkovaný materina dúška, medovka, chmeľ atď, atď) a kedy vyhľadať odborníka. Poznám u nás vynikajúceho bylinkára, ktorý sa naozaj vyzná, pracuje s kvalitným materiálom a najmä komplexne (z drvivej väčšiny pracuje cez internet a sociálne siete).
Na druhej strane, návšteva psychológa vôbec nie je hanba (rozhovormi dokáže vyhľadať príčinu a zvýšiť sebavedomie) a je to 100 x lepšia voľba, ako keby si potom neskôr musela ísť k psychiatrovi, ktorý utlmí len chemickými liekmi, ktoré navyše (nie vždy) majú za následok práve ešte väčšie priberanie na váhe.

Takže na úplný záver moje rady:
1, Tak ako v básničke od Lenky, daj si voľno, oddych a iba nad tým nenútene rozmýšľaj.
2, Ako na prvú by som sa zameral na psychiku ( či už bylinky, alebo ((neskôr)) psychológ) a spánok, (aby nebol len dostatočne dlhý, ale aj kvalitný).
3, Ak začneš meniť svoj životný štýl, tak len veľmi pomáličky a len to, čo budeš ochotná robiť aj do budúcna. A hlavne ži teraz a nie až po schudnutí. Užívaj si to, že si dobrý človek, dobrá mama, že sa Ti darí napĺňať svoje predstavy a začni sa primerane o seba starať a život si užívať. Nezabudni sa pravidelne pochváliť a občasne aj odmeniť. Začni sa mať rada, rovnako ako svoje telo, (pokojne sa na seba usmej keď pôjdeš doma okolo zrkadla), len tak mu nebudeš chcieť ubližovať, ale sa budeš oň starať a chrániť si ho.
Ešte Ti napíšem 4 také veci, ktoré som robil ja, keď som začínal:
1, Ráno, keď som sa zobudil, ešte v posteli som si medzi iným povedal také hlavné úlohy, ktoré som chcel v ten deň slniť...
2, Hneď ako som vstal dal som si troj minútovú maximálne studenú sprchu (až mi zastavovalo dych) a vduchu som si povedal, že ak toto som dokázal, tak tie ostatné úlohy dňa už splním ľavou zadnou.
3, Keď som sa náhodou vybral mlsať, smer chladnička, tak som vždy nahodil bdelosť (uvedomuješ si seba v priestore vykonávajúceho nejakú aktivitu a že práve Ty a len Ty si ten zdroj tej aktivity. Teda že Ty rozhoduješ čo robíš a nie to zvieratko (tie zmysly) v Tebe. Väčšinou to pomohlo.
4, Každý večer pred spaním som si medzi iným vyhodnotil deň a splnenie stanovených úloh.

Želám Ti aby sa Ti darilo a ak budeš potrebovať bútľavú vŕbu, môj email máš.
Drž sa.

User avatar
mary
Posts: 1270
Joined: 16 Nov 2006, 10:49

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by mary » 10 May 2023, 16:51

Mila Guli,
az ma picha pri srdci, ked citam Tvoje slova... Tolko smutku, lutosti a tazoby. Kde je to mile dievcatko, ktore mi pisalo o rozbehnutom vlaku... Kto z neho vystupil...? Preco...? Kedy..? A vsetky tie klietky, nezamkla si ich zvnutra?

To co si pisala, ze citis, ba mozno aj ovela horsie som bezne citila aj ja. Nie si sama.

Ale ver mi, Ty jedina mas silu toto vsetko zmenit.

Nadych. Vydych. A KLUD.

Nejdem Ti radit, sama musis prist na to, co chces. Ak Ti poradim, nevzislo to z Tvojho srdca a tym padom to nemusi fungovat.
Skus napr. vecer pred spanim meditovat. Ja som si davala valerianu na ukludnenie a zhlboka dychat. Takto predychavat vzdy, ked ma chytila chut nieco zjest. Skus si v takom pripade polozit otazku: preco chcem zjest tu horalku. To som naozaj hladna? Alebo ma deti/manzel/mama/kolega nahnevali odpovedou? Tak to pozoruj a dychaj. Ak sa da, kludne odid od tej situacie.

Alebo si najdi relaxacnu hudbu a pusti si ju. Najdi si cas na seba. Deti ani manzel nezomru, ked sa budes venovat hodinu iba sebe...
Vykasli sa na kaloricke tabulky. Skus si jedlo fotit alebo aj nie. Jedz ako bezne. Vlastne jest mozes cokolvek na co mas chut. Skus sa stale pytat seba v duchu, ci som hladna. Rozmyslaj o emociach, dychanim sa vies cez to preniest. Predsa emocie nerozhoduju co budes jest, ale Ty sama. Si niekde tam vo vnutri schovana a vies co chces. Jedz iba ak si skutocne hladna(fyzicky).

Alebo chod do lesa, alebo len tak na prechadzku a starosti cestou zahod. Nechaj sa objimat slnieckom, to velmi pozitivne nabija.
Alebo skus sportovat. Ale tak, aby Ta to bavilo a pritom si zabudla na problemy. Vtedy si vycistis hlavu najviac.

Neexistuje dobre a zle jedlo, ale iba jedlo. Ak si das zakusok, dobre, zjedla si ho, lebo si na neho akurat mala chut. Ale daj si aj normalne jedlo alebo zeleninu. Proste tak, ze ak dojes, budes mat pocit, ze boli uspokojene vsetky Tvoje potreby chuti, sladke, slane, chrumkave ci kremove. Potom nebudes vyjedat.

Ale ak pochybis, tak si to odpusti. Si clovek a ten obcas robi chyby. Nebud na seba prisna. Bola bysi taka prisna na svoje deti? Tak preco si na seba hej?

Vraj mame skusit to, co nam najviac nahana strach...To nas najviac posuva.

Ja tu silu na zmenu v Tebe vidim, len sa na chvilu skryla, verim Ti. Citim, ze to dokazes.

Nadych. Vydych. Mas cas na to, aby si sa dala dokopy. Mas cas.

Nech to vyznie akokolvek mam Ta rada a tuho Ta objimam.

marymary@post.sk ak chces popismenkovat
55r/167cm

"Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dny, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci. "

cieľ 70kg

Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by dodoriven3 » 11 May 2023, 08:41

Gulinka,
Mary Ti napísala pekné slová a bolo tam veľa pekných myšlienok...
Pekný deň prajem.

P.S.: Pôvodne som som chcel vlastne len vypísať email, ak by si ho predsa len nemala, no spomenul som si na to až po pol hodine: dodoriven@zoznam.sk

aeon
Posts: 7
Joined: 20 Mar 2022, 14:38

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by aeon » 11 May 2023, 23:21

som skor pragmatik, tak skor postrehy
pre chudnutie su dolezite dve veci, psychika a konzistencia
mozno ta prekvapi, ale nemyslim si, ze je chyba v tebe, skor v sposobe, ktory si si zvolila, keby som chudla tymto sposobom, neschudnem, to pisem otvorene ako clovek, ktory ma pevnu volu a disciplinu, to je naopak uspesny sposob ako sa odpalit a demotivovat este viac

1, strava - netusim odkial sa berie mytus, ze na schudnutie treba jest "zdravo", prekopat svoj jedalnicek, prestat jest svoje oblubene potraviny, najvacsia chyba je odopierat si veci, na ktore si zvyknuta cely zivot a menit za veci, ktore ti az tak nechutia, velakrat citam az s udivom prispevky v fb skupine KT ako ludia dumaju cim doplnit bielkoviny, ze jedia napriklad samy tvaroh, ktory im az tak nechuti, ze hladaju vsetko mozne aby doplnili zelene cisla B-T-S-V, ze si odopieraju tvrde syry, ktore maju radi a pod., to je cesta do pekla a skor ci neskor vedie k jojo efektu, nikto nevydrzi cely zivot na restrikciach, jedlo je prve na rane, kde clovek, aj ten s najpevnejsou volou na svete, skor ci neskor neodola
styri dni dozadu ma cely den chytila pazravost, ako posledne padli chrumky o polnoci, na druhy den +2kg, panika? vobec, pokial mas svoj obvykly vydaj, je to zalezitost par dni a si opat na povodnej vahe, je tazke pribrat ak mas dobre nastaveny prijem a vydaj, v tom je to caro, 1kg tuku je 7.700 kcal, niekde bolo prirovnanie 33 reznov, to je mnozstvo, ktore fyzicky nedas naraz a za to obdobie sa sama stopnes, lebo sa necitis fyzicky/psychicky dobre, preto aj tie vykyvy neznamenaju vobec nic pokial sa hybes, priberas vtedy, ked mas neustale vyssi prijem nez vydaj, to je obrovsky rozdiel, medzi obcasnymi "zranicami" a "zranicami" denne, preto panika nie je na mieste, ked schudnes desiatky kil, nie je jednoduche ich nabrat naspat pokial mas dobre nastaveny zivotny styl, by si sa musela prejedat mesiace aj dlhsie, aby si to zas naspat vsetko nabrala, to na margo obav z jojo efektu, gro je v obmedzeni mnozstva, to je cela veda
vies kolko ludi chcelo odo mna pocut zazracnu dietu tak velkeho ubytku a ty im na to, ze jes to, co vzdy, len menej? bezne ranajky u mna su kvaskovy chlieb, 75% tucny syr typu camembert, prosciutto, zelenina, k tomu ako dezert napriklad veternik, a na dalsi den minus na vahe, lebo velky vydaj a mensi prijem, problem nie je v jedle, problem je v jeho mnozstve, musis si len najst cestu ako skombinovat prijem a vydaj s tym, co mas rada

2, pohyb - staci denne aj len 30min sportova aktivita, idealne nieco, co ti spevni telo a tvori svalstvo, ziadne narazovky, konzistenciou zajdes ovela dalej ako keby si si davala hodinovky parkrat do tyzdna, sport, ktory ukazuju v extremnych premenach je uplne mimo, to je mytus, ze musis potit krv, aby si schudla, vzdy sa bude viac ratat denny pohyb, staci pozriet na katku koscovu ako si sikovne poradila, rychla chodza na beziacom pase, casom ako z teba kila ubudaju, si tvoje telo zacne pytat viac pohybu, je to prirodzeny progres

3, rychlost chudnutia - nechci chudnut rychlo, akonahle koza nebude stihat prisposobovat sa, nezachranis to uz nicim, iba plastikou, najma ak chudnes zo stovky a viac nadol, nestoji to za to, nehovoriac ze vacsim problemom je samotne zdravie, ked som schudla v mladosti velmi rychlo 20kg, dvaja lekari mi vynadali a poslali na onkomarkery, toto si vela ludi neuvedomuje v nadseni z rychleho chudnutia, je dobre striedat obdobia chudnutia s obdobiami udrziavania, potrebujes si aj fyzicky aj psychicky zvyknut na ubudajuce kila, chudnutie nie je zdaleka jednoduchou zalezitostou na psychiku, obzvlast ak by si bola viac ako 20r morbidne obezna ako ja, mas zmenene crty tvare, nehovoriac o postave, dobre je mat zrkadlo cez celu izbu, cize sa vidis nonstop ci chces alebo nie, zvykas si na seba, meni sa ti vnutorny obraz, prave tymto si esencialne zvysujes sancu, ze po schudnuti nespadnes do toho znovu, opatovne priberanie a kila na tebe su ti uz neprirodzene, rozmyslas a vnimas ako stihly clovek u ktorych funguje autoregulacia, aj sa to tazko vysvetluje, u tych, co priberu naspat hmotnost akoby toto nefungovalo, v podstate spadnu do svojho stareho ja, na ktore su zvyknuti, aj ked nie stastni

4, sukromie - su ludia, ktori potrebuju zdielat, ze chudnu, aby boli pod "dozorom" okolia a motivovani, inych to naopak stresuje, pretoze napreduju pomaly ak vobec a nie je nic horsie ako stres a depresia, ze niekto napreduje rychlejsie a ty beries svoje chudnutie ako zlyhanie a neschopnost, chudnutie je velmi individualna zalezitost, na niekoho funguje A, na niekoho B, neexistuje univerzalne riesenie, musis si sama najst a naopak vylucit to, co ti pomohlo a co ta naopak stiahlo este viac dolu, mas more skusenosti z predoslych rokov, zuzitkuj ich, poskladaj si svoj sposob v strave a pohybe tak, aby to vyhovovalo tebe

mnoho veci, co ti pridu teraz narocne, sa same pocas chudnutia "utrasu", zacnes ich sama od seba robit, lebo budes sama chciet a vyhovuju ti, tazko sa vysvetluje konkretne, ked viac sportujes, tvoje telo si same zacne pytat viac bielkovin alebo prestanes mat chut na velke objemy jedla, tie veci prichadzaju nenasilne v progrese, nenutis sa do nich, lebo je to tak "zdrave" a malo by sa, v tom je velky rozdiel a robi ich dlhodobo udrzatelne, drzim palce

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by dodoriven3 » 12 May 2023, 07:07

Gulinka, Aeon,
nejde tu o žiaden mýtus, že na schudnutie potrebuješ len zdravú stravu.
Každý tu totiž vie, že na chudnutie potrebuješ kalorický deficit, t.j., že musíš prijať menej energie ako ako vydať a je pritom úplne jedno z čoho tá energia pochádza, (pokiaľ nezachádzame do úplných krajností).

Problém, ale je, že:
Tu sa vôbec nejedná o "prehrešok" v tvare jedného veterníka a ostatné je v poriadku (to vlastne potom ani prehrešok, ako uvádzaš svoju stravu, ani nie je), ale o množstvo prehreškov denne (a nie u každého to je len nejaký sladký koláčik). Pritom platí, že:
1, Veľké množstvo nezdravej stravy Ti môže spôsobiť zdravotné problémy, aj keď vôbec nebudeš priberať.
2, Vo veľkej väčšine práve tá nezdravá strava má viac kalórií ako tá zdravá a naopak, oveľa menej pridaných benefitov pre zdravie.

Takže problémom je to hlavné, JESŤ MENEJ. A to práve, každý len tak nedokáže. Takže nejakú časť nezdravej - vysokokalorickej stravy treba zameniť za niečo, čo má rovnaký objem a menej kalórií a to vo väčšine je práve zdravá strava.

Takže ak potrebuješ znížiť kalorický príjem, potom či chceš či nechceš musíš nejaké úpravy spraviť. Napríklad začneš jedávať pred hlavným jedlom polievku. Tá polievka tam nie je na zmenu chuti, ale Ti zaplní žalúdok a hlavného jedla zješ menej a potom by mohlo platiť, že
kalórie z polievky a zmenšeného hlavného jedla budú pri rovnakom objeme menšie, ako celé hlavné jedlo bez polievky. Rovnaký efekt má nejaká tá zelenina pred jedlom atp.

Rovnako tak vieme, že jedlo Ti musí chutiť, inak to nevydržíš.

To sú veci, ktoré sa rozoberali často. Rovnako tak vieme, že v ten dril v tých televíznych premenách je nielen zbytočný, ale doslova kontraproduktívny (medzi iným práve pre obrovský stres tela).

No vrátim sa na začiatok, k tým 33 rezňom (a je jedno, či sú v tvare chleba, alebo koláčov), no priberáme práve preto, že sa stopnúť nevieme a za pár dní ich navyše požrieme.

Aeon myslím si, že toto máme vyjasnené. Hovoríme totiž o tom istom, len z iného pohľadu. Ty máš osobné skúsenosti z chudnutia tak veľkého množstva kg. Daj preto prosím, Gulinke, (ale aj pre ostatných), ako konkrétne si postupovala od prvej chvíle Ty. To Tvoje chudnutie je práve to, čo nemôže povedať nikto z nás. Je to Tvoja osobná skúsenosť. Podeľ sa o ňu.

Obom Vám prajem pekný deň.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by gulinka » 12 May 2023, 15:55

Ahojte,

ďakujem každému jednému z Vás za milé slová. Verte, že som si každé jedno poctivo prečítala a každé sa mi dotklo srdiečka (aj som si poplakala trochu :roll: ). Som neskutočne šťastná, že Vás mám.
Každý z Vás mi dal niečo, čo ma posunie dopredu. Čo mi pomôže sa "uzdraviť".
Bude to chcieť nejaký čas.
Nájsť zase cestu a samu seba.

Ešte raz ďakujem, myslím, na každého jedného z Vás a držím palce na tej Vašej ceste.

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by dodoriven3 » 13 May 2023, 10:03

Gulinka,
ešte som Ti chcel napísať jedno prirovnanie. Týka sa to života svätých.
Svätí sa nestali svätými preto, že nikdy nespáchali žiadne hriechy, ale preto, lebo keď spáchali hriech, tak ho oľutovali a znova (a o to snaživejšie) nasledovali Krista.

U nás je to rovnaké. Slabými budeme po zbytok života, ale je dôležité, aby sme zakaždým vstali a pokračovali vo svojej ceste.

A ešte jedna podobnosť tam je. Každý svätý bol niečím výnimočný, (lebo aj každý človek je jedinečný), a tak je to aj s Tebou. Prijmi sa teda takú aká si a keď sa dá, tak sa pomáličky zlepšuj a stále choď za svojím cieľom.

Pekný deň prajem.

User avatar
mucinka95
Posts: 1569
Joined: 11 Mar 2009, 20:43

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by mucinka95 » 13 Jun 2023, 10:51

Ahooooj Gulinka, suputnica moja niekdajšia. Vidím a čítam, že svet nie je vždy ružový. Písala si akoby sme boli napojené a prežívali v rivnakom období to isté .
Ale ver jednej veci,že kazdý čo sa snaží pre seba a svoje telo niečo robiť,tak trn úspech sa raz dostaví. Neboj aj náš čas príde. A ďalšia vec je, keby si nerobila pre seba to čorobíš bola by si tu kde si ,alebo by si bola ovela väčšia, smutnejšia,chorejšia a čo ja viem čo všetko?
Depky sú aj moja smrť, ale každá depka raz prejde a ide sa ďalej.
Čo sa týka vecí v receptoch, ktore nemám rada, tak tú vec vynechám alebo nahradím. A niektorým veciam som postupne prišla na chuť.
Tak verím,že zas spolu tým našim telám aspoň trochu pomôžeme. Veď spolu to predsa dáme 😉🫸🫷
Vek 40 výška162
Maximálna váha 107kg
Aktuálna váha 100kg
Krátkodobý ciel 90kg
Dlhodobý cieľ 68kg

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by gulinka » 08 Oct 2023, 14:27

Tichúčko v každej záložke...

Chápem, že asi nie je veľa šťastných ľudí, ktorí by tu písali pozitívne správy, ale ani nešťastní ľudia už tu nie sú? Nikto, kto by si potreboval vyliať srdce, posťažovať sa, alebo si aspoň len tak vymenil zopár písmeniek s ostatnými?

Lepšie je byť schovaný v ulite a utápať sa samému?

Nuž hviezdne výsledky neprišli, ale dá sa podeliť aj s obavami, pocitmi, nádejami, plánmi...

Podeliť sa s úspechom je ľahké, ale podeliť sa s trápením, tápaním na mieste, alebo zabáraním sa vo vlastnom svete, na to je treba odvahu.

Tak začnem ja.

Neúspešne som na tom istom mieste. Stojím, čakám. Neviem na čo. Ale asi je toto stále proste iba pohodlné. Je príjemné nerieš a tváriť sa, že sa človek netrápi. Ale trápi sa. Každý deň, či si to už prizná, alebo nie. Aj keď si to priamo neprizná, vysoký príjem hovorí za neho. Prechádzam pomyslenou hranicou, kedy sa obezita, ktorá len vyzerala nepekne, ktorá sa len ťahala mojim životom ako nepríjemný tieň vždy za mnou, prechádza do roviny ublíženia si na zdraví a začínajú sa mi kopiť zdravotné problémy.

Tie, ktoré by neboli, keby nebol ten tieň. Tie, ktoré by neboli, keby som nepokazila každé schudnutie opätovným nabratím. Keby som presvedčila samu seba, že som sama pre seba natoľko cenná, že si nebudem ubližovať.
Ale sú tu a začali.
Vždy som sa len pousmiala, keď niekto hovoril o následkoch obezity, lebo som bola mladá a aj zdravá. Necítila som bolesť, neriešila vážne komplikácie.
Ale prišli.
Čakali za rohom a teraz ma úplne zakryli svojimi chladnými krídlami a dusia ma. Ja som ich vytvorila. Ja som ich vykŕmila. A oni robia len to, na čo boli stvorení.
Je ťažké nájsť silu bojovať, keď to neprišlo samo od seba. Keď to nevyvolal napríklad pud sebazáchovy. Keď ťa nepresvedčila a nedonútila rodina. Keď ti to nenaprogramoval zdravý rozum.
Je to silnejšie ako čokoľvek na svete. Je to závislosť s ktorou sa ťažko bojuje. Ťažko sa jej odoláva. Nad ktorou sa ťažko vyhráva.
Tak akosi len čakám čo bude. Kedy sa to zmení...

žabka
Posts: 177
Joined: 01 Jan 2021, 09:42

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by žabka » 08 Oct 2023, 17:11

Ahoj gulinka. Aké zdravotné ťažkosťi Ti začali? Popis, možno sa Ti uľaví. ❤️

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by dodoriven3 » 09 Oct 2023, 08:38

Ahoj Gulinka,
veľmi smutné, no pravdivé slová.
Prečo to tak je? Prečo má niekto viacej šťastia a iný menej?
Ak to zoberieš čisto pragmaticky, tak je to zmes snaženia sa a náhody, ktorá ale hrá veľmi dôležitú úlohu. Či už zoberieš genetické predispozície, alebo ešte dôležitejšiu úlohu prostredia v ktorom si vyrastala, ale aj v ktorom sa nachádzaš teraz, alebo obyčajnú náhodu všedného dňa, vždy je to niečo, čo určuje smer nášho prvotného snaženia sa.
Či ale v tom snažení budeme aj pokračovať, záleží len a len na nás.

Niekedy však to ,,zlé" prevýši vysoko to ,,dobré" a je ťažké samému človeku pokračovať. Vyplatí sa vtedy obrátiť sa na človeka ktorému dôveruješ a dobre s ním vychádzaš, alebo priamo na psychológa, lebo depresia je veľmi silná a hlavne krutá sprievodkyňa.

Má preto zmysel bojovať a snažiť sa zvrátiť tok Tvojich udalostí, lebo nikdy nevieš, či nebude ešte horšie a ono z veľkou pravdepodobnosťou to tak aj bude.

Prajem Ti aspoň trocha viac svetla poznania, aby si bola spokojnejšia. Pekný deň.

Zdenka38
Posts: 86
Joined: 01 Jan 2023, 08:19

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by Zdenka38 » 09 Oct 2023, 11:51

gulinka...

Prečo stojíš, čakáš? Nemáš náladu s tým niečo spraviť? Nemáš chuť s tým niečo spraviť? Nemáš pre koho to robiť? Prečo ten vysoký príjem? Pre niečo sa prejedaš... Prečo?
Trápia ťa zdravotné ťažkosti, následky obezity... Poznám to, mala som ešte vyššie čísielko na váhe ako ty. Daj si nejaký cieľ, motiváciu, pre čo, alebo pre koho sa oplatí bojovať.... a keď už pre nič iné, aspoň pre seba. Vieš, ja som nechcela umrieť v 40-tke na nejaký následok obezity. Moje BMI sa šplhalo k 40, ak už aj neprešlo cez ňu. Ak som chcela vidieť vyrastať svoje deti, musela som...
Si možno povieš.... jej sa to ľahko teraz hovorí, keď je tam, kde je...
Vždy som skončila po pár týždňoch a potom v septembri som si tĺkla hlavu o múr, kde som už mohla byť teraz, keby som to nevzdala v marci...
Máš pravdu, keď sa teraz obzriem za seba, tak som rada, že som to nevzdala, som rada, že som tam, kde som. Aj keď mi to denné váženie jedla, počítanie kalórií a nahadzovanie do kalorických tabuliek ide niekedy poriadne na nervy, neprestanem s tým... Veľa vecí som sa musela vzdať, veľa odmietnuť...
Nikto to za teba nerozhodne, musíš sama, ani rodina, ani priatelia... Ty si musíš uvedomiť, že chceš schudnúť, že ti zmiznú aspoň niektoré zdravotné problémy... Zbytočne budeš čakať na nejaký zázrak.... O ten sa musíš postarať sama.
Tiež sa mi zo začiatku nechcelo ani nohu cez nohu preložiť, bola som ťažká, lenivá, mľandravá, radšej som doma v teplúčku sedela, pozerala telku, papala a premýšľala, ako schudnem....
Ale skúsila som, zima, nezima, vietor, mrholenie, prvé metre po dedine (boleli ma nohy, kolená, udýchaná som bola, tep takmer 200), potom na chalupu - cez 2,3 km do kopca (mám to presne zmerané toothsmile ), na začiatku mi to trvalo hádam aj 40 minút. Teraz to vybehnem za 25 minút. Postupne som sa dopracovala v pohode k 15 km. Nie je to denne, aj keby som chcela, ale mám aj iné povinnosti. Či bolo zima, alebo obedná letná horúčava (40 stupňov), išla som... Veľa chôdzí som si plánovala cez mapy.cz, u nás v okolí, do neznáma, koľkokrát tmavé lesy a ja sama. Veľa ráz som sa chcela otočiť, vzdať sa, mala som strach, ale išla som ďalej... Prekonávať hranice, samu seba... A to isté bicykel... cesty naplánované do neznáma, do kopcov, cez lesy, bicykel som tlačila do kopcov, po blate, nikdy som sa ale neotočila naspäť...

Gulinka, držím ti palce, nech sa správne rozhodneš... thumb1 thumb1 thumb1
Image

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by gulinka » 10 Oct 2023, 16:35

Ahojte, skúsim odpovedať postupne:

Žabka

Opísala by som ti to ako z v nejakého sci-fi filmu, ktorý sa ku konci filmu začne kaziť, tu prestane fungovať pravá ruka, tam ľavá noha, z pravého ramena kus odpadne, z hrude trčia nejaké vyskočené kábliky, na bruchu kolabujú obvody, na hlave je veľká obrovská diera toothsmile .
Snažím sa to odľahčiť, ale je to tak, postupne s každou časťou je nejaký problém, už sa niekedy cítim ako deduško Večerníček.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by gulinka » 10 Oct 2023, 17:02

Dodoriven

Dodo, ty a tá tvoja depresia :-)
všetko vidíš hneď depresívne :-)

Ale nie, určite časť depresie sa týka aj mňa, aj keď nemyslím, že by tá depresia bola natoľko rozvinutá, žeby som zrovna potrebovala pomoc odborníka. Každý z nás má nejaký druh depresie, pretože taká je doba, nátlak, ktorý na nás vyvíja spoločnosť či v práci, či v živote, neprimerané nároky spoločnosti.

Toto čo prežívam ja teraz, nie je depresia, ale skôr taká ďalšia etapa v chudnutí. Etapa, ktorú som doteraz nepoznala. Posunula som sa do nejakého ďalšieho levelu. Je to taký pocit ničoho, čo sa týka vo vzťahu k chudnutiu. Že sa človeku nechcelo ani začínať, ani sa s nažiť, že bolo lepšie to nechať všetko jednoducho plavať, ako sa s tým stále a stále znova pasovať.

Teraz rozmýšľam, že či to nie je skôr vyhorenie, vieš, ako niekto vyhorí v práci, alebo v osobnom živote, tak som proste vyhorela v chudnutí, ostala rovná čiara v tomto smere a dlho sa to nikam nehýbe.

Je to ako na monitore v nemocnici dlllllháááááá rovnááááááá čiara, žiadny záchvev, žiadne naskočenie, a neviem čo musí prísť ešte, aby som naskočila.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Bojujem a znova vstávam do boja II.

Post by gulinka » 10 Oct 2023, 17:18

Zdenka 38

Ty naša hviezdička fóra :-), jediná ideš vpred peknej budúcnosti a tento rok si premenila na svoj rok, rok plný zmien, plný obdivu, úsmevov, ale aj vytrvalosti, odvahy, pohybu a kontroly jedla.

Si príklad pre všetkých, čo sledujú, čítajú, neprispievajú na toto fórum. Momentálne si môj presný opak, si môj protiklad. Kým ja stojím na mieste, ty kráčaš vpred. Kým ja vyčkávam, ty sa posúvaš. Kým ja bojujem s veternými mlynmi, ty už stojíš na stupienku víťazov.

Ale aj to patrí k životu. Nikdy nič nie je iba biele. Ani iba čierne. Kto bude čítať tieto posledné príspevky, bude vidieť, že chudnutie má vždy viac podôb. Raz to ide, raz nie. Raz sa darí, inokedy nie. Ale aj to patrí k životu a hlavne k životu "tučných" ľudí, ktorí celý život nejakým spôsobom bojujú s kilami, s prejedaním sa, so stravou, s kalóriami, sami so sebou.

Som rada, že si tu, že nedeprimujem túto stránku natoľko, že tu už nie je svetlo, ale že tu žiariš ty, aby každý, kto to tu bude čítať a nachádzal sa tam, kde ja, mal motiváciu nachádzať sa zase tam, kde ty.
Byt krásna, štíhla, sexi a hlavne zdravá.

Povedala by som, že sa "ženiem" za tebou, ale keďže aj slimák by mal rýchlejšiu rýchlosť od začiatku roka, ako ja, tak vieš, že to bude len sranda toothsmile .

Bojovala si statočne, všetká česť.

Ako si písala, že si mám nájsť nejaký cieľ, práveže mám cieľov dosť a dosť silných cieľov, budeme mať budúci rok veľké oslavy, na ktoré príde kopec ľudí, široká rodina, ale to bolo aj tento rok. A tak veľmi som chcela na tie oslavy vyzerať dobre, nakoniec som vyzerala ako ja - široko a prikrčene, aby si ma nikto nevšimol. A samozrejme zachytíš tie pohľady ľudí...
Napriek tomu som sa neprinútila k ničomu. Neviem, čo sa deje. Neštartuje to nejako.

Možno sa to s príchodom jesene zmení, už nie je toľko aktivít vonku, žiadne opekačky, žiadne chaty, aj času bude teraz oveľa viac, keď už bude chladno a budeme sa viac držať vnútri, uvidíme, čo to prinesie.

Ale ty máš teraz nové telo, tak si ho poriadne užívaj a nakupuj pekného oblečenia do zbláznenia thumb2

Post Reply