Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
Zdenka38
Posts: 82
Joined: 01 Jan 2023, 08:19

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Zdenka38 » 08 Jul 2023, 13:08

Ze sa len neprechadzam, chodim rychlejsie, vyssi tep, trasy po prirode, snazim sa tych 7 km minimalne. Ale uz som sla aj 16 km peso. Dnes mam v plane cca 9,5 km domov z jednej oslavy.
Image

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 08 Jul 2023, 20:18

Zdenka38 wrote:
08 Jul 2023, 10:01
Karla2, chodim aj ja vela, ale ja skir taka dialkova rychla chodza ako prechadzky a este aj bike, na tom aspon 20 km.
Zdenka, vidím, že ti to asi aj vďaka tomu ide skvele, máš za sebou kus práce a krásne výsledky thumb1
Image

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 14 Jul 2023, 06:48

Je piatok, tak tu sú moje čísla:


30.06. - 94,0 kg
07.07. - 92,1 kg
14.07. - 92,6 kg

Primerane k tomu ako som sa stravovala :-|
Image

User avatar
Ani
Posts: 3400
Joined: 06 Sep 2007, 06:45
Location: okr. HC

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Ani » 17 Jul 2023, 20:10

Ahojček Karlička. Mrzí ma, že sa tu opäť stretávame nie ako schudnuté kočky, ktoré pôjdu príkladom, ale obidve ako pribraté buchtičky. -nareky-
Ale dúfam, že sa budeme spoločne podporovať a budúce leto už buchtičky nebudeme. xdancex
"Animals are my friends... and I don't eat my friends."
vek: 51, výška: 164 cm
najviac: 90,8 kg (01/2013)
najmenej: 59,5 kg (06/2009)
cieľ 1: 79 kg (do 31.05.2024)

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 18 Jul 2023, 06:44

Áno Ani, budeme sa podporovať, spolu hor sa vpred skvelej budúcnosti od buchtičiek k tyčinkám :) xbehx
Som rada, že si sa objavila...spolu sa to táhne líp
Image

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 23 Jul 2023, 22:46

V piatok som sa neozvala, tak dodatočne hlásim....postupujem smer nahor 🙄
Avšak veľmi dobre viem, kde je chyba... zlyhavam - zmrzlinky,keksíky a podobne bludy...

30.06. - 94,0 kg
07.07. - 92,1 kg
14.07. - 92,6 kg
21.07. - 92,9 kg

Nevzdávam to a idem ďalej bojovať
Image

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 03 Aug 2023, 18:37

Zajtra príde piatok pravdy,kedy skočím na váhu a uvidím na nej to, čo cítim na sebe....🤷
Mám za sebou po veľa stránkach nie dobrý týždeň, skoro dva, čo sa odrazilo na absolútnom nepohybe,nepočítani kalórií, jedení samých bludov a hlúposti...samozrejme v nekontrolovatelnych množstvách.
Robím dnes reštart a idem znovu na to.
Necítim sa veľmi motivovane, tak dúfam, že to nejako pôjde.
Image

dodoriven3
Posts: 919
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 03 Aug 2023, 19:45

Karla,
vždy to nejako ide. Nám ale ide o to, aby to išlo tým dobrým smerom.

Sprav si takú malú rekapituláciu, čo všetko si porušila a prečo si sa dokázala teraz zastaviť. A na tom stavaj.

Jednoducho sa z tej prvej veci pouč (už teraz si vymysli stratégiu ako postupovať, ak by sa tá zlá situácia zopakovala - aby si nedopadla rovnako) a tú druhú vec si zaraď do svojej motivácie a rozvíjaj ju (až cca 90% chudnúcich má nedostatočnú motiváciu, alebo s ňou počas chudnutia nepracuje (potom sa ťažko odoláva).

Jednoducho si človek, prijmi sa takú aká si, sprav za týmto zlým obdobím v mysli hrubú červenú čiaru a začni akoby odznova.

Držím palce.
Last edited by dodoriven3 on 04 Aug 2023, 05:41, edited 1 time in total.

Zdenka38
Posts: 82
Joined: 01 Jan 2023, 08:19

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Zdenka38 » 03 Aug 2023, 20:15

Karla2, ja som xkrat zacinala s chudnutim a vzdy som to vzdala po par tyzdnoch, az mesiacoch.... nemala som motivaciu, alebo sa zastavilo cislo na vahe....
Teraz, ked som 1.1.zacinala, vedela som, ze je to ine, ze to dam.... nemala som ziadnu motivaciu.... proste som citila, ze teraz to dam.... motivacie prichadzali postupne ... zacala som sa menit aj vnutorne, vzdy ma posuvalo nieco dopredu....
Zo zaciatku aj ta chodza a bike boli problem, ale postupne som to zacala brat, ako nevyhnutnost a teraz uz ako radost.... dodavaju mi kondicou, silu, energiu....
Teraz sme boli v Tatrach a tie tury by som vlani nedala.... napr. Biela Voda - Zelene pleso - Biela Voda, tura dlha 15,5 km, podla tabul mala trvat 6 hodin. My ju dali za 3,5 hodiny.... decka si tiez zvykli, chodievaju niekedy so mnou...
Tiez ma tesia reakcie okolia, dodava mi to silu pokracovat, ludia, co ma dlho nevideli, ma nespoznavaju, kolegovia vravia, ze chudnem zo dna na den... ziarim ako slniecko, vyzaruje zo mna radost, energia, dobra nalada...
Image

dodoriven3
Posts: 919
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 04 Aug 2023, 06:34

Karla, Zdenka,
som nesmierne rád Zdenka, že sa Ti darí, no s tou motiváciou Ťa teraz trošička doplním:

Už sme písali o tom, čo je to "naozaj chcieť" a teraz si to opäť zopakovala, že tento raz to bolo iné (hoci x rokov si veľmi chcela schudnúť, až teraz to bolo iné. Mala si v tom rozhodnutí - chcení obsiahnuté všetky mysliteľne možné situácie, POROZUMELA SI IM a práve preto si vedela, že už im tentoraz nepodľahneš (kým sa nezmení Tvoj postoj vnímania seba v ....).

To poznanie si mala aj vo svojej mysli, aj vo svojom podvedomí a je jedno ako sa Ti do mysle dostalo, či to bolo vedomé rozmýšľanie nad tým, alebo rokmi získavané a spracovávané postupné vedomostné úseky.
Tým, že si to chcela, tak si niekde hlboko v mysli mala vyriešenú aj otázku, prečo si to chcela a to je motivácia.

Ak napríklad túžim po novom bicykli, ktorý bude ľahší, mať lepšie prevody tak si nemusím v sebe predstavovať pri ňom, že s ľahším sa mi ľahšie pôjde najmä do kopca, že prevody..., lebo to už z minulosti viem...

Problémom ale zostáva, že pri chudnutí nemajú všetci prejdenú celú množinu tých možností, najmä možnosti vyplývajúce z rozporu rozumu a zmyslov a aj keď to chápu, neporozumeli tomu (neovládajú dokonale tie princípy).

Takže niekto sa začne pripravovať najprv teoreticky, niekto sa učí praxou (poznávaním daného problému), (a niekto má len šťastie 😁). Ako keď žiak odpovedá pred tabuľou. Voči cielu je jedno ako získal vedomosti, hlavne že skúškou prešiel. Ale naozaj je to jedno? (šťastie nabudúce nemusí prísť... a teória a prax je najlepšie keď idú ruka v ruke, lebo bez teórie môžeš nejakú mysliteľnú situáciu obísť a naopak bez praxe môžeš to celé chápať, ale neporozumieš tomu.

A teraz skrátená verzia: Je preukázané praxou, že zaradiť vlastné rozpravy o motivácii je pre chudnúcich žiadúce.

Pekný deň prajem.

dodoriven3
Posts: 919
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 04 Aug 2023, 06:56

Doplnok:
Je pravda, že novými možnosťami tela, sa Ti rozširuje aj motivácia, ale je aj pravda, že nemôžeme túžiť po niečom čo nepoznáme.
No a z toho vychádza, že je lepšie to (dobré) poznať na začiaku (formou motivácie s ktorou pracujeme) a túžiť už od začiatku po tom (silnejšia je tým aj motivácia a teda aj naša túžba schudnúť a zároveň teda aj predpoklad že schudneme).
xdancex

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 04 Aug 2023, 08:23

Ďakujem Zdenka a Dodoriven za povzbudenia a rady.

Zdenka, pomáha mi čítať také riadky, keď vidím ako ti to pekne ide teraz, z akého čísla si začínala a kde si momentálne. Je to fantastické.
Ja mam už tiež nejakú cestu za sebou, tiež som začala pôvodne z čísla 107 a dostala som sa na 81, tak si pamätám tie pocity radosti a pochvaly druhých... žiaľ zaspala som na vavrínoch a miesto toho, aby som pokračovala som si začala dovoľovat, raz to, raz tamto....a ani som sa nenazdala a som teraz kde som... nový začiatok mi už nejde tak jednoducho, napriek tomu, že denne chodim von tak 10000-20000 krokov , ale cítim, že ma to tak už nebaví, nemám z toho radosť ako predtým....
Ale keď čítam podobné riadky ako tvoje, tak mi to dodáva chuť bojovať so svojou pohodlnosťou a nechuťou. Takže ďakujem ti.

Dodoriven, máš pravdu.... motivácia je veľmi dôležitá, cítim to sama na sebe, ale momentálne mi nepomáha hovoriť si všetko to čo ma kedysi poháňalo... zdravotné problémy, ktorých je viac, problém zohnať normálne oblečenie, lepšia pohyblivosť, v neposlednom rade samozrejme aj vzhľad atď,atď....
Som nejaká vnútorne už z toho vyčerpaná, ale nechcem to vzdať, len cítim, že potrebujem nazbierať sily a znovu motivácie, aspoň 1, ktorá má poženie...
Idem si urobiť tu rekapituláciu, či si mi odporučil...👍a znovu čítať a čítať a čítať... to mi tiež pomáha...a urobiť stratégiu...

No a dnešné číslo bolo presne ako som predpokladala, vysoké... do tabuľky som nahlásila číslo z konca mesiaca k 1.8., tak to veľmi nesúhlasí... ale tak dnes je už 4.teho a nastal posun :roll: priam skok

30.06. - 94,0 kg
07.07. - 92,1 kg
14.07. - 92,6 kg
21.07. - 92,9 kg
04.08. - 94,1 kg
Image

dodoriven3
Posts: 919
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 04 Aug 2023, 14:16

...ešte 3 poznámky:

1, Tých 1,2 kg vôbec nemusí byť a pravdepodobne ani nebude celé len pribratý tuk, ale väčšia časť z toho bude pravdepodobne len hmotnosť prepchatejších čriev a nejaká časť môže byť prípadne hmotnosť zadržanej vody.

2, Oddych. Čím človek viacej sa fyzicky ale aj psychicky namáha, tým viacej potrebuje následnú relaxáciu.
Ak nepatrne zmení životný štýl a začneš sa viacej hýbať a menej prežierať (emočné napchávanie sa sladkosťami atp), potom to chudnutie spravidla býva pomalšie ako si mala Ty zo Zdenkou, no netreba tam absolútne nič robiť. Stratená hmotosť sa pohybuje niekde okolo 12 až 15 kg/rok.
Ak idete rýchlejšie (čím vyšší vek, tým je to namáhavejšie), tak sa zvyknú robiť také malé prestávky v chudnutí, kedy sa necháva telo takpovediac si odpočinúť na vyrovnanom energetickom prijme (nechudne sa, ale ani nepriberá). Na začiatku je to zhruba po 3 max 4-roch mesiacoch a potom každé 2 až 3 mesiace. Prestávka v chudnutí je cca 1 až 2 týždne.
Navyše keď sa začína chudnúť, tak po 3 týždňoch a potom každé 2 týždne sa môže zaradiť tzv prasiatkový deň (maximálne 2 dni po sebe, ale iba v špecifických prípadoch), kedy sa zdvihne kalorický príjem nad energeticky vyrovnanú hladinu. Ak napr. bol deficit 15%, potom sa prijme cca 15% nadbytok kalórií (nad neutrálnu hladinu). Celé toto navýšenie by malo byť zo sacharidov.

3, Do motivácie využi pokojne aj dnešnú frustráciu. Akurát to čo si menovala zdravotné problémy, zohnať normálne oblečenie arp, sú dosť všeobecné veci, ktoré prijme Tvoj rozum ako pojmy, ale Tvoje zmysly nie. Preto sa pýtaj seba podrobnejšie (Prečo?, čo najviac z toho mi vadí, prečo, prečo, prečo). Až sa dostaneš na konkrétne veci, osoby a Tvoje emócie. Tomu už budú rozumieť aj Tvoje zmysly.

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 04 Aug 2023, 15:33

Ďakujem Dodo za užitočné dodatky, ten bod dva je zaujímavý, myslím, že niečo podobné som čítala v jednej knihe.
Myslím, že pre mňa je schodnejšia teraz ta pomalšia cesta... viac sa hýbať a tie sladkosti... A úbytok 12-15/rok je výborný, bola by som za neho vďačná...
Zároveň popritom som si uvedomila, že u mňa dosť funguje práve to emočné napchavanie sa sladkým.... na to musím dať pozor a riešiť veci inak...
K bodu 3...pokúsim sa tu motiváciu,teda lepšie povedané tie pojmy rozmeniť na drobné, i keď neviem či sa to podarí...
Image

dodoriven3
Posts: 919
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 05 Aug 2023, 14:30

Karla,
pokiaľ nie si na tom tak ako Zdenka, (že ju ten pohyb už naozaj baví, a nie že to rozumovo chceš robiť kvôli spáleným kalóriám), tak 20000 krokov je veľa. Jednoducho už si uchodená, uboľavená, vysilená, skrátka už tam začína pôsobiť stresový hormón, zvlášť ak sú tam vyše hodinové úseky tej chôdze a ten je pre chudnutie kontraproduktívny.
(Radosť z pohybu jeho pôsobenie oddiali, no aj tam pri dlhotrvajúcom namáhavom pohybe sa začne prejavovať).
To je lepšie zaradiť jednoduché posilovanie ( aj 5 minút do týždňa pomôže).
Ak chceš pomôcť zostaviť ten systém tak, aby si bola cca v 1000 joulovom deficite a popri tom mala čo najmenšie rozdiely v správaní oproti terajšku, tak mi napíš na dodoriven@zoznam.sk a pomôžem Ti to v pár vzájomných správach zostaviť.

Post Reply