Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 30 Jun 2023, 15:12

Tak sa tu znovu hlásim po dlhokánskom čase, tak dlhom, že som úplne zabudla svoje prihlasovacie údaje, a musela som si vytvoriť nové.
Svoju tému som vyhrabala, nech nezačínam novú...
Keďže som sa odlmlčala, je jasné, že to so mnou išlo dolu kopcom.
Cítila som, že je zle a to ako na zdraví, tak i na oblečení...
Dlho som však nevedela nájsť odvahu pozrieť sa pravde do očí a na váhu. No prišiel deň, kedy som ju nazbierala a nastal zlom, keď som tam uvidela člo 107 :roll:
Povedala som si, že nie je na čo čakať a treba to zobrať vážne. Som rada, že sa mi podarilo zhodiť za cca 10 mesiacov 13 kg.
Avšak cítim, že sa dostávam do kritického bodu, kedy váha začala stagnovať, začala sa strácať motivácia, chuť a sila k boju, tak som si spomenula na toto skvelé fórum, že ma to vedelo povzbudiť a namotivovať v boji.
A tak som teda znovu tu a chcem pokračovať a nezastať v polceste ako je žiaľ mojím "skvelým" zvykom

Tak to zhrniem:
30.6.2023
vek: 50+
výška 170 cm
Počiatočná váha: 107 kg
Konečný cieľ: 70 kg
Čiastkový cieľ: 90 kg
Aktuálna váha: 94 kg
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 30 Jun 2023, 17:24

Ahoj Karla,
ja som sa tu objavil zhruba rok potom, čo si sa Ty odmlčala (2017 - 2018).
Už to také, ako si to zažila v minulosti (asi) nikdy nebude, lebo sociálne siete ako Fb s rôznymi nadstavbami atp., sú veľmi silný fenomén, ktorý nemá momentálne konkurenciu a zobral spolu s neustále sa "zrýchľujúcou dobou," ľuďom to najdôležitejšie, a to čas.
Rád by som, aby sa toto fórum aspoň trošička rozbehlo (lebo je to užitočné fórum), a preto prosím, napíš aspoň raz za čas, nejaký ten príspevok.

A čo sa týka tej upadajúcej motivácie, to nie je dobré, lebo tá je alfou aj omegou celého chudnutia. Porozmýšľaj preto nad niečím, aby si nedopadla napríklad aj ako ja, lebo keď Ti začne hepatológ zakazovať (obmedzovať) tuky v strave, nefrológ bielkoviny, diabetológ sacharidy a reumatilóg puríny, bude už neskoro. Potom sa budeš z toho oveľa ťažšie vyhrabávať, ako teraz, to mi ver.

Píšeš, že už 10 mesiacov Ti hmotnosť klesá ( thumb1 ). Aj keď to nie je diéta, ale zmena životného štýlu, aj tak niekedy si potrebuje telo od chudnutia jednoducho na týždeň až dva oddýchnuť....

Držím palce.

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 30 Jun 2023, 23:06

Dodoriven, ďakujem za podporu a povzbudenie. Potešilo...
Máš pravdu s tými soc.sietami a dobou a že to tu už nebude to čo bývalo, ale rada by som sa tu aj tak aspoň raz do týždňa hlásila (možno aj častejšie?), myslím že aj keď tu nie je tak živo, predsa to môže pomôcť...

Dodoriven, prosím ta a čo vlastne ješ, keď máš škrtnuté bielkoviny, sacharidy a tuky :shock: ? Celkom zložité... neviem si to predstaviť.
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 01 Jul 2023, 08:03

Karla,
som rád, že sa občas ozveš a hlavne, že svoje chudnutie nevzdávaš.
13 kg/10 mesiacov je dobrý výsledok. Možno sa Ti to zdá dlhé a vyčerpávajúce, ale má to aj niekoľko výhod:
1, To kalorické ubratie nie je také veľké, ľahšie sa dodrží.
2, To isté potom platí aj o následnej udržiavacej fáze. Tá zmena životného štýlu, je pohodlnejšie trvalo udržateľná - nehrozí jo-jo efekt.
3, Koža sa o niečo ľahšie prispôsobuje ako pri rýchlom chudnutí.
4, Dokonca aj zdravotne to môže byť ako tá lepšia varianta.

Čo sa týka mňa, je to záležitosť vyslovene len posledných rokov a značne sa to týkalo mojej choroby a covidu, ktorý to všetko znásobil.
Musel som teda využívať takpovediac metódu per partes pretavenú do jedenia. Podľa toho, čo bolo v najhoršom stave, (ktorý orgán), som to neustále menil a upravoval. Zároveň som liečil a povzbudzoval tie choré orgány.
Našiel som si lepších doktorov, no najmä prevzal som zodpovednosť za svoje zdravie a poctivo dodržiavam liečbu - stravu.

Maj sa. xdancex

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 01 Jul 2023, 11:59

Dodoriven, si mi príkladom, že si to zobral vážne a dodržiavaš stravu.... nemáš to jednoduché, ale má to zmysel. thumb1
Ja napriek zhodenym kilam sa len učím nastavovať stravu B/S/T... ešte mi to popravde nejde, ale snažím sa,aby som aspoň kJ nepresvihla a najmä sa snažím hýbať a zotrvať aj keď to momentálne stagnuje....
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 01 Jul 2023, 20:16

Žiaľ, ja príklad určite nie som. Mal som dosť rokov na to, aby som sa začal lepšie stravovať a schudol som, no nespravil som tak - nedokázal som to. Bol som relatívne zdravý a príliš veľký pôžitkár. A až teraz, keď ma choroby pritlačili, som dostal strach a chcem jednoducho ešte žiť, tak som sa konečne spamätal.

Ak si udržíš aspoň mierny kalorický deficit (ako si mala doteraz keď si chudla) a bielkoviny aspoň 1gr/1 kg hmotnosti, potom hmotnosť pôjde opäť dole.
Dôležité pri chudnutí, okrem motivácie je v prvom rade nemať stres (vrátane špatného spánku).
V druhom rade je dôležité si držať inzulínovú krivku čo najplochejšiu, (zvlášť, ak už cukor nemáš v norme).
A za posledné, držať v harmónii Tvoje biologické hodiny s prírodou.

Od zajtra obeda budem mať veľmi ťažký týždeň, ale potom sa ozvem, že ako Ti to ide.

Drž sa.

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 01 Jul 2023, 23:44

Ďakujem Dodoriven za všetky rady, budem sa snažiť a koncom týždňa sa určite ozvem.
Nech sa ti darí a prajem ti dobré zvládnutie náročného týždňa 👋
Image

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by amanda.k. » 03 Jul 2023, 06:41

no to asi bude môj problém...príliš veľký pôžitkár

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 07 Jul 2023, 11:22

V minulosti som mala svoj hlásiaci deň piatok, tak mu zostanem verná....:)

30.06. - 94,0 kg
07.07. - 92,1 kg

Celkom som prekvapená, že po čase stagnácie, sa to nejako prudko rozbehlo... ale nesťažujem si :)
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 07 Jul 2023, 13:12

Ahoj Karla,
prišiel som po týždni a okrem tabuľky je tu jeden jediný príspevok, tento Tvoj a to je smutné, aj keď sú dovolenky. Tak teda niečo k nemu:

Sama vieš, že si danú hmotnosť za jeden týždeň nemohla schudnúť. Takže si si s najväčšou pravdepodobnosťou nestrážila kalórie, navýšila si ich (najmä sacharidy) a umožnila tak takýmto spôsobom za jeden až dva dni odstrániť prebytočnú vodu z tela.
Toto je síce bežná prax pri chudnutí, (cca 2 x do mesiaca), no treba si dávať na to pozor, lebo ak zostávaš v extrémne vysokom deficite, môžu Ti ubúdať aj svaly, alebo naopak, ak si kalórie nestrážiš a budeš dlhšie (ako ten 1 až 2) dni držať kalórie v pluse, začneš pomáličky priberať (tento raz tuk).

Maj sa.

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 07 Jul 2023, 17:53

Áno Dodoriven, bolo mi jasné, že niekde je pes zakopaný...
Tento týždeň som kJ len odhadovala, tak si myslím, že som mala asi väčší deficit, keďže som sa ešte aj viac ako inokedy hybala a cvičila.
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 08 Jul 2023, 06:43

Len si daj pozor, lebo energia spálená pri športovaní sa veľmi preceňuje!
Napríklad, ak by si bežala celú hodinu a odbehla 8km, spálila by si približne toľko energie, ako keby si pracovala v záhradke 2 hodiny (bežné práce, teda žiadne samotné, ťažké rýľovanie) a navyše, po tom behu budeš mať skôr zvýšený apetít, ako po tých prácach na záhradke.
Pekný deň.

User avatar
Karla 2
Posts: 27
Joined: 30 Jun 2023, 14:21

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Karla 2 » 08 Jul 2023, 07:01

Ďakujem za radu, ja bežať nie, to nevládzem...skôr veľa chodim peso tak cca 20 000 krokov a tento týždeň to bolo trochu viac...plus 2x som cvičila...
Image

Zdenka38
Posts: 86
Joined: 01 Jan 2023, 08:19

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by Zdenka38 » 08 Jul 2023, 10:01

Karla2, chodim aj ja vela, ale ja skir taka dialkova rychla chodza ako prechadzky a este aj bike, na tom aspon 20 km.
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Som tu znovu s novým odhodlaním ...

Post by dodoriven3 » 08 Jul 2023, 12:22

Karla, Zdenka,
klobúk dole pred Vami dámy.

Karla,
bol to len a len príklad poukazujúci na to, že celodenný pohyb pri chudnutí je oveľa dôležitejší ako jednorázový športový výkon a potom gaučing.

Zdenka,
ako si myslela tú diaľkovú turistiku?
Totiž ja keď budem veľký a vyrastie mi nové koleno, by som sa veľmi rád vrátil k mojej toľko obľúbenej rýchlostnej turistike (speed hiking).

Pekný deň.

Post Reply