Žiť naplno

Kto schudol, neskončil. Nasleduje trvalá kontrola jedla a cvičenie. Kto po schudnutí nekontroluje papu a necvičí, čoskoro zas priberie.
User avatar
Dora
Posts: 4828
Joined: 13 Apr 2009, 13:10

Re: Žiť naplno

Post by Dora » 30 Oct 2018, 20:43

Ahojte moji milí, pokojne zahlcujte :) teším sa, že to tu ožilo behom. Mám teraz plnú hlavu môjho výletu. Ale keď sa vrátim, môžme tu písať o pokrokoch v behaní.
Škovránok, cestujem za svojimi koreňmi. Na miesta, kde som nikdy nebola, ale odkiaľ pochádzajú moji predkovia, ktorí, ako sa dozvedám, boli oveľa významnejší, ako som si doteraz myslela. Som vzrušená. Ale to pominie xstrechx už dlho som nepociťovala niečo podobné...
]Už som mala aj 82 kg, necítila som sa zle, ale dobré to nebolo.
Mojím cieľom je aktívny život v zdravom tele. A ak sa mi raz podarí mať 53kg poteším sa.
Dôležité je žiť a nie prežívať.[

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Žiť naplno

Post by amanda.k. » 31 Oct 2018, 01:06

dorka aj by si mohla napísať konkrétnejšie ak teda by ti to nebolo nepríjemné..ja som tiež až pred pár rokmi bola v meste odkiaľ pochádzala moja babka z matkinej strany a čudovala som sa aký veľký domisko ...teraz zas som dávala prerobiť /celkom od základu/ hrob starých rodičov z otcovej strany v mieste kde som vyrastala...tak sme teda aj pochodili trocha mesto aj dedinu...

User avatar
maldi
Posts: 1360
Joined: 09 Apr 2013, 17:35

Re: Žiť naplno

Post by maldi » 31 Oct 2018, 08:31

Aj ja som zvedava na korene, znie to tak tajomne.
Image

škovránok
Posts: 1275
Joined: 17 Jun 2012, 17:25

Re: Žiť naplno

Post by škovránok » 01 Nov 2018, 07:36

Ahoj Dorka, pekný výlet, už určite máš...behanie som písala u seba...ahojček

User avatar
Dora
Posts: 4828
Joined: 13 Apr 2009, 13:10

Re: Žiť naplno

Post by Dora » 18 Nov 2018, 08:45

Ahojte, posielam pozdrav z Brna. Som tu len tak na krátko, vybrala som sa na jedno operné predstavenie. Poobede sa vraciam, ešte si dám v meste nejaké obedoraňajky a trocha sa tu potáram (lebo Brno mám rada) a potom späť do všedných dní. Ani by som nemala písať, akú večeru som si dala po opere - dve pivá a držkovú polievku. Ale zas, beriem to ako vitamíny B a proteíny :roll: :roll: :roll:
Ten predošlý výlet bol veľmi osobný. Ešte to v sebe spracovávam. Veď hádam niekedy napíšem, alebo porozprávam.
Inak všetko pokračuje po starom. Stále posilňujem - je to super a napriek veku to začina byť vidieť. S behaním teraz pokračujem skôr vo vnútri, na páse. Neviem, či ešte dnes večer po návrate, budem mať silu vybehnúť niekam do polí. Ale zajtra zas v posilke pokračujem.
Váha sa nateraz nehýbe. Mala som menšie výkyvy v stravovaní. Ale od zajtra by to malo byť opäť v starých koľajách.
Inak Dodo, v trénovaní behu mi nejde o rýchlosť. Skôr o vytrvalosť. Ak dám na jar 10km za hodinu, bude to len bonus, ale až tak mi na tom nezáleží xstrechx
]Už som mala aj 82 kg, necítila som sa zle, ale dobré to nebolo.
Mojím cieľom je aktívny život v zdravom tele. A ak sa mi raz podarí mať 53kg poteším sa.
Dôležité je žiť a nie prežívať.[

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: Žiť naplno

Post by dodoriven » 18 Nov 2018, 13:45

Dorka mňa treba brať troška s rezervou. Je každého vec čo a ako robí, (pokiaľ tým neubližuje druhým) a už dupľom na čo sa zameriava v behu.

Pre mňa konkrétne je beh prostriedok na:
1, relax - vyvetranie hlavy, najmä beh v prírode (takže nikdy nebehám po asfalte)
2, zlepšovanie a udržovanie zdravia (prevetrať pajšle a obehovú sústavu krvi, ponaťahovať šľachy a svaly...)
3, prostriedok na chudnutie (najmä pomalý beh v pásme spaľovania tukov -cca 2/3 nabehaných km)
4, prostriedok na prekonávanie lenivosti a zvyšovanie sebadisciplíny (preto chcem na jar absolvovať aj nejaký oficiálny trailový beh, aj keby mal byť v kategórii EASY).

Jediné nad čím vážne rozmýšľam, je ako nespadnúť na zamrznutej pôde (ľade). Pozeral som bežecké topánky s hrotmi, no nenašiel som ani jedny také pre širokú nohu (a ešte navyše vysokú klenbu). Tie rôzne protišmykové návleky sú vhodné skôr do ľadu, ktorý je pokrytý snehom. Jediné čo ma napadlo, sú tekuté reťaze, ale aj to nie je ono (najprv sa to lepí príliš a o chvíľu je to zošúchané). Poraď ak vieš (ja nemám možnosť behať na páse).
Prajem pekný zvyšok nedele.

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: Žiť naplno

Post by Helka » 18 Nov 2018, 19:23

Dodo, pýtal si sa síce Dorky, ale ja ti napíšem moju skúsenosť s behaním na ľade a snehu.
Ja som minulú zimu behala v mužových návlekoch "Nortec street", keďže som nevedela, či pri behu v zime vôbec vydržím a nechcela som investovať do niečoho, čo by som nevyužila. Nabehala som s nimi za január a február asi 70km, majú také malé kovové hroty a behalo sa mi dobre a to som fakt behala aj v dosť šmykľavom teréne. Ale tento rok si chcem kúpiť návleky "Nortec trail", tie sú už určené špeciálne na beh v teréne, už som nad nimi uvažovala minulý rok.
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: Žiť naplno

Post by dodoriven » 18 Nov 2018, 20:41

Ďakujem Helka za odpoveď. Tie originál bežecké mačky som ešte neskúšal, no mal som lacnejšie turistické mačky ( https://macky-a-nesmeky.heureka.sk/camp ... gIJIfD_BwE ) a tie som svojou hmotnosťou zničil na skale. Tých rôznych návlekov s hrotmi som mal viacero, no ja nemám s nimi dobré skúsenosti. Tak ako som písal na vrstve snehu a ľadu je to výborné, no keď by si potrebovala prejsť len cez namrznuté skaly, alebo asfalt, tak je to utrpenie - a o behu pri viac ako dvojnásobnej hmotnosti ako máš Ty sa tam na tvrdom povrchu nedá ani hovoriť.

Tie topánky s hrotmi už robia v takých technolódiách, že na tvrdom podklade (skala, betón, asfalt) sa zatlačia hroty dovnútra. Skúšal som tieto ( https://shop.orienteering.cz/view.php?Pa ... y-falcon5- ), špeciálne na širšiu nohu, no veľmi ma tlačili (a to som skúšal ešte o číslo väčšie). xbeex
Maj sa pekne.

User avatar
Dora
Posts: 4828
Joined: 13 Apr 2009, 13:10

Re: Žiť naplno

Post by Dora » 23 Nov 2018, 19:07

Ahojte Dodo, Helka, vidím, že ste si tu bezo mňa celkom pomohli. Ja mám trekové bežecké tenisky, ale na ľade som ich ešte neskúšala. Neviem, či sa budem nejako špeciálne pripravovať.
Dnes som si pred tréningom v posilňovni dala 3km na páse. Aspoň trocha.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
]Už som mala aj 82 kg, necítila som sa zle, ale dobré to nebolo.
Mojím cieľom je aktívny život v zdravom tele. A ak sa mi raz podarí mať 53kg poteším sa.
Dôležité je žiť a nie prežívať.[

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: Žiť naplno

Post by dodoriven » 23 Nov 2018, 19:25

Ja sa pripravovať musím veľmi poctivo, pretože dnes by som pravdepodobne tú trasu neprešiel ani za tých 6,5 hodiny ako to vyčítala z mapy Helka, no zlepšujem sa každý týždeň. Dám vedieť, keď sa zaregistrujem.

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: Žiť naplno

Post by Helka » 23 Nov 2018, 19:38

Dorka, no priemerné tempo máš parádne. thumb2
Ja síce behám len vonku, prevažne kopcovitý terén, ale tempo mám oproti tebe biedne, stále je to len okolo 9min/km.
No a trekové bežecké tenisky s goretexom mám aj ja, ale na snehu a ľade sa aj tak šmýkali, tak ale u nás je oveľa viac snehu než u vás.
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

User avatar
Dora
Posts: 4828
Joined: 13 Apr 2009, 13:10

Re: Žiť naplno

Post by Dora » 01 Dec 2018, 09:37

Ahojte všetci, dnes som si vyskúšala ranný beh v snehu. Vyskúšala som moje trailové tenisky a po snehu sa s nimi behá skvelo.
Dala som si osobnú výzvu, každý deň až do 13. januára si zabehnúť aspoň pár km. Výnimka bude budúci týždeň, budem tri dni vo Viedni, tak si dám potom miesto toho v niektoré dni dvojfázové behanie, ráno aj večer.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
]Už som mala aj 82 kg, necítila som sa zle, ale dobré to nebolo.
Mojím cieľom je aktívny život v zdravom tele. A ak sa mi raz podarí mať 53kg poteším sa.
Dôležité je žiť a nie prežívať.[

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: Žiť naplno

Post by dodoriven » 02 Dec 2018, 09:13

Pozerám, že v takom poprašku sa musí behať dobre. To vyhovuje aj mne.

Chcem sa Ťa opýtať: Prečo práve 13-teho? To ako do trinásteho budeš len tak jedno a dvojfázovo behať, a po trinástom už začneš makať celú zimnú prípravu naplno? Už to dvojfázové behanie si neviem predstaviť. Ja som mal iba jednu fázu a aj tú keď som spojil s nulákom bolo zle toothsmile .

Na ten ľahší beh ako PB - K, si sa nestihla ešte pozrieť?

Prajem peknú nedeľu a príjemný pobyt vo Viedni.

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: Žiť naplno

Post by Helka » 02 Dec 2018, 09:41

Dorka, to zaujíma aj mňa, prečo práve do 13.1. Máš v januári nejaké preteky? A to budeš asi behať aj na páse, nielen v teréne. No ako ťa poznám to určite dáš.
Ja by som to každý deň asi nedala, dva dni za sebou áno, ale najčastejšie obdeň. Ale ja behám len v teréne.
Tak držím palce a uži si Viedeň. thumb2
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

User avatar
Dora
Posts: 4828
Joined: 13 Apr 2009, 13:10

Re: Žiť naplno

Post by Dora » 02 Dec 2018, 10:49

Ahoj Helka, ahoj Dodo, tak už mám aj dnešný ranný beh za sebou. Dnes to poriadne kĺzalo a vôbec, ale vôbec sa mi nechcelo ísť von. Nakoniec som sa premohla a som rada. Pridala som sa na FB do takej skupiny “Adventní Běhání” nabehané kilometre sa vďaka sponzorom premenia na koruny a dostanú ich štyri deti, ktoré sú vzhľadom na svoj zdravotný stav na pomoc odkázané. Ráta sa beh, ktrorý trvá aspoň 30 min. Taká milá akcia, keď už človek behá.
Ja som si to potom sama pre seba predĺžila do 13. januára preto, lebo v ten deň nastupujem do nemocnice na operáciu. A už som mala v hlave myšlienky, že sa na všetko dovtedy vykašlem a budem pokračovať, ak všetko dobre dopadne, až potom. Ale potom som sa našťastie spamätala. Takže sa len pokúsim naplno dovtedy zapracovať na sebe i na behaní.

Dodo, pozerala som to, aj tú trasu poznám. Môžme si potom v januári upresniť, kam sa zaregistrujeme. Ja, ak všetko dobre dopadne, už mám vybratých tých behov viac. Budeme mať z čoho vyberať a hádam sa pridá aj Helka :)
Last edited by Dora on 02 Dec 2018, 11:17, edited 3 times in total.
]Už som mala aj 82 kg, necítila som sa zle, ale dobré to nebolo.
Mojím cieľom je aktívny život v zdravom tele. A ak sa mi raz podarí mať 53kg poteším sa.
Dôležité je žiť a nie prežívať.[

Post Reply