chudnutie:) ako prekonat vsetko

Vaše názory, skúsenosti, tipy, otázky na tému chudnutie. Tu sa môžete poradiť o veciach, s ktorými si nie ste istí. Alebo, ak viete, môžete poradiť ostatným, čo sa osvedčilo vám...
User avatar
podalka1
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2016, 16:02

Re: chudnutie:) ako prekonat vsetko

Post by podalka1 » 03 May 2020, 19:40

Presne viem, o čom hovoríš :D
Max váha 89,7kg
Min váha 59
Výška 177 cm
Vek 54
Image[/url]

A posteriori
Posts: 3
Joined: 03 May 2020, 20:21

Re: chudnutie:) ako prekonat vsetko

Post by A posteriori » 03 May 2020, 21:14

Mozno 30 rokov som bojovala s váhou a skúšala mozne i nemožne. Pred novým rokom som si kúpila knihu dr. Bukovskeho Plán B a knihu od Dahlkeho Mate problémy s váhou. Zhrniem svoju skúsenosť z oboch kníh. Velmi jednoducho. Žiadne vazenie, žiadne BMX, žiadne počítanie kalórii, nic. Povedala som si, ze je pre mna dôležité zdravo jesť a neprejedat sa. Zníženie hmotnosti by bolo fajn, ale je to druhoradé. Velmi ma to oslobodilo.

Na raňajky riešim v prvom rade ovocie a nieco k tomu /niekedy kasu, palacinky, koláč/, čokoľvek na co mam chuť, ale sladké, pretože to potrebujem.

Obed, najprv si naplanujem zeleninu a k tomu nieco, zemiaky, ryžu, pirohy, prívarok, hocičo na co mam chuť a večera podobne miska zeleniny a nieco.

Jednoducho ráno základ ovocie, obed a večera základ zelenina. K tomu príloha podľa chute.
Množstvo podľa potreby a chute, 1 jablko, niekedy dve, k tomu miska kase, alebo 2 palacinky, alebo 2 ks makovníka....

Tri mesiace som sa to učila a nedialo sa akoby nic. Občas záchvat sladkého, občas záchvat prejedenia. Nestresovala som sa váhou, neodopierala si nic, iba som to rozumne dávkovala ako prílohu k ovociu alebo zelenine. Ked som mala chuť na makovník, dala som si ho k jablku na ráno. Ked som mala chuť na chlieb so syrom, dala som si ho na večeru k miske strúhanej mrkve. Podobne chuť na puding, ano, ale ráno s miskou černíc.

Tri mesiace sa mi to pomaly fixovalo, v praxi i v hlave. A naraz som pozorovala, ze nejedávam po večeri, ze nemam záchvaty jedenia všetkého co vidim, ze som akási pokojnejšia a nereagujem prehnane na emocie. Zdalo sa mi, ze sa mi začínajú pekne rysovat svaly na rukách i nohách, ze som cela akási jemnejšia. A hlavne po toľkých rokoch normálne jem. A pretože sa skutocne nechcem vážiť, zmerala som si pas a mam o 5 cm menej.

Mozno to nie je ten wau efekt, naozaj neviem ci som schudla, mozno 3 alebo 4 kg. Neviem a ani nechcem vedieť. Jednoducho som odpuchla, neboli ma žalúdok, brucho ani hlava, nepotrebujem zjesť vecer celu študentskú pečať ani 3 Tatranky, nepotrebujem nejesť, hladovať ani nezmyselne dietovat.

Neviem co bude ďalej, ale som nesmierne vďačná p. Bukovskemu za to, ze normálne jem aj zijem. Nehanbím sa vyjsť na ulicu, ani si obliecť kratšiu sukňu k holým nohám. Ze mam taký dobrý základ na ktorom mozem stavať. Ozdravovať tie prílohy, zmenšovať tie porcie. Jednoducho som sa z lietania "5 kg hore, 5 kg dole" a z "hladovania striedaneho s prejedanim" zastabilizovala. A úplne jednoducho.

Velmi by som si priala, aby to pomohlo niekomu, kto je v podobnej situácii, ktorá sa casto javí ako bezvýchodisková. Teraz uz verim, ze je to mozne, vyliečiť sa ... jednoducho, bez vazenia, bez diét, bez drahých prípravkov.... Pomaly, pokojne...

User avatar
podalka1
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2016, 16:02

Re: chudnutie:) ako prekonat vsetko

Post by podalka1 » 03 May 2020, 22:39

A posteriori, ďakujem za zaujímavý príspevok. :) Naozaj, chce to asi len upratať si v hlave, aby aj taká prirodzená súčasť života, akou je stravovanie, bolo niečím, čo má nevyrušuje a nie je stredobodom môjho života ale niečím, čo mi prináša zdravie a spokojnosť. V tomto zmysle Ti naozaj gratulujem, že si našla zlatú strednú cestu. :) Inšpirovala si ma, ďakujem ;)
Len na okraj sa chcem ešte opýtať, či ješ trikrát denne, lebo tak som to z Tvojho príspevky pochopila.
Max váha 89,7kg
Min váha 59
Výška 177 cm
Vek 54
Image[/url]

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: chudnutie:) ako prekonat vsetko

Post by amanda.k. » 04 May 2020, 05:24

a posteriori :to váženie jedla a prerátavanie tiež nepraktizujem ale sa mi osvedčilo vážiť seba alebo aspoň merať pupok ale tak ako ty by som sa stravovať nemohla...ja musím mať na obed mäso a k tomu nejakú zeleninu raňajky ako kedy buď jogurt s tvarohom alebo 2 vajcia a večera povedzme syr a nejaká zelenina a počas dňa ešte nejaké ovocie tak sa mi to rokmi vykryštalizovalo ...a kebyže sa mi nepripletie pohár bubliniek možno by som už mala brucho menšie xkrcx a teda ešte povedzme mám rada huby a zjedla by som aj strukoviny len akosi nevydá ich uvariť :roll: a niekedy si zahustím dusenú zeleninu kukuričnou krupicou bukovského by som možno prečítala kebyže sa mi podarí požičať si nemám potrebu mať knihu doma minule som čítala nejakú od neho ale už neviem ktorú asi rok som nebola v knižnici a čo som išla teraz v marci tak na druhý deň zavreli

A posteriori
Posts: 3
Joined: 03 May 2020, 20:21

Re: chudnutie:) ako prekonat vsetko

Post by A posteriori » 04 May 2020, 06:31

Neviem sa tu ešte zorientovať. Ale k tým ďalším príspevkom. Áno, snažím sa jesť 3 x denne, zhruba okolo 8. ráno, 13. a 17. hod. Medzitým pijem 6 dcl vody, čaju, riedenej ovocnej šťavy. Ale často to tak nie je. Urobím si aj medzi tým kávu, zjem ovocie, alebo aj niečo iné. To, čo ma teší je, že ako čas postupuje, stáva sa to čoraz menej, tých situácii, keby potrebujem medzi jedlami niečo zjesť je menej a menej. A k tomu ďalšiemu príspevku, "že by si nedokázala ako ja". Ja nejem málo ani nijako výnimočne a jem aj mäso možno raz týždenne. Napríklad môj obed bol aj 1 kaleráb a ryža s hydinovým mäsom. Ale je pravda, že čím ďalej, tým mi vyhovujú jednoduchšie a zdravšie jedlá. Prichádza to postupne. Nechcela som to popisovať tak obšírne, ale ak by ste chceli, môžete mi napísať na tabutemydorotka@gmail.com a môžeme sa vzájomne podporovať.

A posteriori
Posts: 3
Joined: 03 May 2020, 20:21

Re: chudnutie:) ako prekonat vsetko

Post by A posteriori » 04 May 2020, 06:44

Ešte k tým strukovinám. Myslím, že ich jedením predchádzame práve tej nekontrolovanej túžbe po sladkom. Ja to robím tak. Jeden deň si poctivo namočím a uvarím hrniec šošovice, fazule, naturalnej ryže alebo hrstky - miešaných strukovín. A často si do varenia pridám aj hríby /tie si spomínala v príspevku/. Potom si to naporcujem do 1 dcl mištičiek do mrazničky. A potom keď si napríklad urobím na obed cestovinu, len tam pridám tu mištičku šošovice. Alebo si pridám mištičku naturalnej ryže do zeleninovej polievky. Alebo si vyberiem mištičku fazule, zmixujem s troškou soli, olivového oleja a cesnaku a natriem si to na večeru na chlieb. Časom si to človek zjednoduší.
Ešte ma napadla jedna vec, ktorá asi pomáha na to vyrovnanie glykemických výkyvov, teda tej túžby po sladkom. Večer si namočím 5 PL sezamu. A ráno to zmixujem asi s 3 dcl vody a medom, po zmixovaní ešte dolejem vodu asi na 7 dcl. Používam to niekedy namiesto mlieka. Aj v tom napríklad uvarím kašu. Okrem toho, že to je pre ženu a jej kosti veľmi potrebné, pravdepodobne mi to pomohlo k zníženiu chutí na sladkosti. Majte sa pekne...

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: chudnutie:) ako prekonat vsetko

Post by amanda.k. » 04 May 2020, 06:45

ja som tým chcela povedať že som zarytý mäsožravec toothsmile a nemám nejako zvlášť túžbu po sladkom kúpili sme si nejaké čoko 99% ale kedy mi príde na chuť..raz za rok ? myslím že keď človek nesolí nemá potom prehnanú chuť na sladké a sladké mám ovocie...aj sezam mám rada /teda aj orechy všetkého druhu / sezam dávam asi pol na pol do strúhanky keď robím šnicel...obyčajne kuracostehnový včera teľací bravčové si robí len muž pre seba a zo strukovín asi najradšej mám cícer ale už som ho dáááávno nevarila

User avatar
Houmi
Posts: 440
Joined: 19 Aug 2010, 14:14
Location: Brátyslava, nééé?

Re: chudnutie:) ako prekonat vsetko

Post by Houmi » 09 Sep 2020, 08:48

A posteriori, teraz som našiel tvoj príspevok, ďakujem ti zaň.... :-) neviem, či sem ešte chodiš, ale po prečítaní som to vyhodnotil, že presne o to sa teraz pokúšam ja, až na to, že sa 1x do týzdna aj vážim, je to pre mna motivačne.... :-) vždy v pondelok rano... :-)
Ale aj stravovanie aj ely pristup k sebe sa snažim meniť... nesnažim sa chudnúť dietou, ale celkovou zmenou života....
Snažim sa chodiť opať cvičit do fitka, 3x tyždenne... snažim sa menej použivať auto.... Pri mojej vahe a problémom s kolenom je to celkom problem, ale snažim sa, a zatial ma to dokonca bavi, som pre to celkom nadšeny, tak uvidíme.... :-)
50 rokov, 181cm, aktuálne 157,0kg (max. váha 180,1kg 26.12.2017),
27.7.2020 - 171,2kg * 26.10.2020 - 158,4kg * 21.12.2020 - 157,0kg

Už som schudol 23,1kg.
Cieľ: Nebáť sa sadnúť si na plastovú stoličku. :-)

Post Reply