Prečo nechudnem?

Vaše názory, skúsenosti, tipy, otázky na tému chudnutie. Tu sa môžete poradiť o veciach, s ktorými si nie ste istí. Alebo, ak viete, môžete poradiť ostatným, čo sa osvedčilo vám...
Post Reply
Adrienne89
Posts: 5
Joined: 01 Nov 2020, 10:02

Prečo nechudnem?

Post by Adrienne89 » 01 Nov 2020, 10:10

:roll:
Ahojte :)
Idem si k Vam po radu. Som dost aktívna, no akosi sa mi nedarí s váhou.
Sportujem, naozaj hodne.
Beham - mojim tempom aj 10km - 3-4 x v tyzdni , niekedy aj viac,
plavam (teraz od zatvorenia nie) - 70 dlžok (25m)
Tenis, bajk a podobne. Pohybu mam dost, vzdy je to cca -1000kcal denne podla hodiniek.
Jem podla kalorickych tabuliek, kde mam prijem nastaveny na cca 1600 kcal.
Obcas zhresim a dam si kocku čoko, priznavam.

Od jula som schudla len 3kg :-(
Objemovo to aj malinko vidno, no moje brucho sa akoby stale zvacsuje. V com moze byt problem?
1.7.2020 - 100,7kg
1.8.2020 - 99,2 kg
1.11. 2020 - 98,0 kg
01.10.2021- 92kg

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Prečo nechudnem?

Post by dodoriven3 » 01 Nov 2020, 22:28

Ahoj,
nejaké chyby vidím už aj teraz, no mám problémy a máľo času -nechcem písať 2x, a tak doplň mi tieto údaje:
- vek, výška, zamestnanie (nechcem konkrétne, len v zmysle: sedavé, mierny pohyb atp), to plávanie a behanie robíš kvôli chudnutiu, alebo ... ?

P.S. Ešte napíš ako dlho Ti tie tréningy trvajú (beh 3-4 x za týždeň, napr. 2 hod, plávanie ......) A ešte som zabudol či nemáš nejaké choroby, ktoré ovplyvňujú proces chudnutia (štítna žľaza, cukrovka atp).
Last edited by dodoriven3 on 02 Nov 2020, 08:51, edited 1 time in total.

User avatar
Houmi
Posts: 440
Joined: 19 Aug 2010, 14:14
Location: Brátyslava, nééé?

Re: Prečo nechudnem?

Post by Houmi » 02 Nov 2020, 07:14

Ahoj, Adrien...
No, mne veeelmi dlho prakticky trvalo pochopiť, že výdaj musí byť vyžši ako príjem....
Pokial človek nechudne, stale tento pomer nieje dodržaný... Platí to vždy, výnimky niesu...
Vždy je doležite jedlo.. aktivity su super, ale pokial človek zje viacej energie ako vydá, tak aj vela cvičenia nemusi byt uspech v chudnutí...
Ver mi, viem, čo píšem....
A napríklad ja mam ten problem, že nesmiem citiť hlad... Preto do seba cpem strašne množstvo zeleniny pred jedlom, aby som si naplnil pupok a porom niečo zjem...
Ako niekde písal administrátor Miro Veselý, prirodzená bandáž žalúdka:
Pred každym jedlom treba zjesť dve veľké paradajky. Potom už človek do seba nedostane toľko inej stravy... :-)
Funguje to... :-)
A ešte niečo. Raz mi povedala jedna endokrinologička:
Priberal som to veľa rokov, nemôžem chcieť schudnúť to za pár mesiacov. Tak to nefunguje... :-)
50 rokov, 181cm, aktuálne 157,0kg (max. váha 180,1kg 26.12.2017),
27.7.2020 - 171,2kg * 26.10.2020 - 158,4kg * 21.12.2020 - 157,0kg

Už som schudol 23,1kg.
Cieľ: Nebáť sa sadnúť si na plastovú stoličku. :-)

Adrienne89
Posts: 5
Joined: 01 Nov 2020, 10:02

Re: Prečo nechudnem?

Post by Adrienne89 » 02 Nov 2020, 14:59

Ďakujem krásne za Vaše postrehy 😇♥️

Som vysoká 175cm a mam 31 🙄 a pracicku mam taku polosedavú. Niekedy som v terene aj cely den, niekedy sedim, niekedy beham.
Tie behy su tak cca 90min.
Plávanie je tiez tak 90 min.
Bajk je viacej, okolo 3 hodín.
Je pravda, ze mam chorú štítnu zlazu, ale doplnam hormony a citim sa fajn.

Som z toho troška smutná, makám ako šrób a ide to pomaly.. hlavne z toho brucha. V drieku som celkom OK, len od pupka nadol je akoby prilepeny bankus :D
1.7.2020 - 100,7kg
1.8.2020 - 99,2 kg
1.11. 2020 - 98,0 kg
01.10.2021- 92kg

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Prečo nechudnem?

Post by dodoriven3 » 02 Nov 2020, 15:26

Ahoj Adrienne,
Tvoje športové nadšenie je obdivuhodné. Problémov ale vidím oveľa viac.
Nerád ale radím športujúcim ženám, lebo keď pri ,,normálnom” chudnutí je v hre povedzme tucet faktorov na ktoré si musíš dať pozor, pri športujúcom človeku (nie pohybujúcom sa!) je tam ďalší tucet takýchto údajov, z ktorých niektoré sa dajú len veľmi ťažko odsledovať.

Takže nepoviem Ti presnú príčinu, len nejaké všeobecné rady (najmä tie v ktorých vidím najväčšie problémy):

1, Keďže ako už Houmi už spomenul, akýkoľvek stravovací systém je úspešný, iba ak prijmeš a stráviš menej kalórií ako vydáš. To je fakt. Teoreticky existujú určité stravovacie finesy, ktoré Ti dokážu, akoby odobrať takpovediac bez práce, určité kalórie, no prakticky je to zanedbateľné množstvo, akokeby si musela bežať miesto 10km, len 9999m 😁. (Najúčinnejší je asi kofeín, no aj na ten si telo postupne zvyká, a potom z hľadiska chudnutia to ide tiež k zanedbateľnosti /9990m/ 😁).
Prečo takúto jednoduchú vec pripomínam? Lebo sa viackrát dokázalo, že vo všeobecnosti ľudia majú tendencie nadhodnocovať svoje výkony (v zmysle množstva kalórií) a podhodnocovať množstvo prijatej stravy. To je tak isto fakt.

2, Kalorické tabuľky sú len pomocný údaj, ktorý ukazuje vo všeobecnosti cca +/- 20% a to ale za predpokladu, že sú veľmi podrobne vypracované. Príklad vzorcov ktoré sa dajú aplikovať, je tiež asi pol tucet, no presnejšie by to bolo, keby si pracovala pri výpočte bazálneho metabolizmu a denného energetické ho výdaja napríd aj so zložením skladby tela (sval aj v absolútnom kľude míňa cca 3x viacej kalórií ako tuk, a s vonkajšími okolnosťami).
Nejdem to rozpisovať, tých premenných je tam viac. Dôležité je, že v krajných porovnávaniach sa tabuľky môžu mýliť aj o 50 % a v špecifických aj o viac než 100 %. Hodinky (nech by to bol aj Garmin Fénix 6 pro) sú tak isto fajn motivačný faktor, ale netreba ich brať ako dogmu.

Takže:
a, Zabudni na akékoľvek tabuľky a údaje z hodiniek (aspoň zatiaľ)!

b, Treba navodiť všetko pre riadny spánok (nielen dĺžku, ale aj kvalitu. Je to fakt dôležité;

c, Ak v živote (práca, osobný život) máš zvýšené stresy, sprav všetko pre ich elimináciu. Super dôležité;

d, Teraz, to bude trocha bolieť, za celý ten čas si neschudla vôbec žiaden tuk a ak sa objem brucha dokonca zväčšil, tak si ešte nejaký ten tuk nabrala;

e, A čo si teda schudla? (tie 3kg). Odpoväď: vodu a svaly.
Pravdepodobne si vychádzala z milného predpokladu, že za cca 90 minút vyčerpáš glykogén zo svalov a telo bude nútené brať energiu čisto len z tuku !!!

Tu ale pôsobia hneď 3 faktory:

1, Aká bola (počas tréningu, ale najmä v jeho závere) Tvoja tepová aktivita. (Pri nízkej tepovej úrovni cca do 60 až 66 % maximálnej (zas tie údaje sa môžu o nejaké percento líšiť) sa najviac energie čerpá práve z tukových zásob. No chcem vidieť ako pri svojej hmotnosti budeš mať aj druhú hodinu úroveň do 66% tepového maxima.

2, Za rovnakých podmienok, (ako v bode 1), aké bolo Tvoje fyzické vyčerpanie.
(Pri namáhavom tréningu /pre Teba namáhavom/, pri začiatku cvičenia stres (z cvičenia – z námahy) najprv klesá, po cca 30' dosiahne svoje minimum, po ktorom opäť stúpa a po cca hodine, dosiahne predtréningovú hodnotu (a ďalej narastá).
Stres spolu s hladom (+ ľudská hlúposť 😁) sú najväčší nepriatelia chudnutia !!!!!!! Stres pomáha ukladať tuk do zásob a zároveň keď už žiadnu energiu nemáš, tak berieš zo svalov a menej z tukových zásob (cesta menšieho odporu.

3, Ako si dopĺňala chýbajúce živiny počas behu a po dobehnutí.



Teraz som si uvedomil, že to sa bude ďalej a ďalej rozvetvovať a nemá to význam (si mladučká, aj tehotná môžeš byť toothsmile ):

Takže úplne stručne:

- Dobre si rozmyslieť prečo chceš chudnúť a čo si preto ochotná urobiť. Dať si naozaj reálne ciele (nie viac ako 2% hmotnosti za mesiac. Každý nový mesiac už ale rátať z tej zníženej hmotnosti; Prichystať sa aj na to, že môžeš mať špatný deň a nedodržíš čo by si chcela -tak aby si s tým dopredu rátala a nezabalila to hneď pri prvom malom neúspechu;

- Kvalitný spánok a protistresové opatrenia;

- Snažiť sa mať neustále radosť z toho, čo robíš;

- Dodržať odporúčaný pomer T,S a B (+ vláknina a voda) – viď Miro Veselý;

- Nikdy nestavať chudnutie na hlade (takže pestrá strava založená, na kvalitnej zelenine);

- Ak chceš tak enormne cvičiť, tak dobre, ale maximálne tých 35 až 45 min, 1x do týždňa cca 1 hod; Čiže napríklad:
1, regeneračný poklus 40 až 45 min, 2 x do týždňa (napr. Ut a Št);
2, regeneračný poklus 60 až 65 min, 1x do týždňa (napr. v So);
3, posilňovací tréning 40 až 45 min, 2 x do týždňa. Celé telo napr. v Po,
a hornú polovicu tela (bez stehien a lýtok teda) napr. v Pi;
4, plávanie 1x do týždňa napr. V St, alebo v Ne, (čo je výhodnejšie, alebo to striedať);
5, 1 x do týždňa bezpodmienečne relax.

- Spočiatku počítať kalórie, t,s,b (bielkoviny cca 1,5 gr/ 1kg hmotnosti (na deň 😀), pri veľmi intenzívnom objemovom tréningu (nie pri behu a plávaní) aj pokojne do 2gr/1kg hm) a vlákninu a hlavne sa čo najskôr naučiť (pokojne to napísať na papier), koľko cca hmotnosti a čoho má lyčička, lyžica, malý pohárik atp.

- Váhu si spočiatku nevšímaj, ale pás a boky. Keď budeš chudnúť tuk, budú objemy klesať.

- Pýtaj sa čo konkrétne Ti nie je jasné (ono to aj jasné je, len človek neustále hľadá nejakú skratku, nejaký urýchľovač 😁).

Pekný deň všetkým.

Adrienne89
Posts: 5
Joined: 01 Nov 2020, 10:02

Re: Prečo nechudnem?

Post by Adrienne89 » 02 Nov 2020, 16:34

Dodo dakujem za perfektné zhrnutie thumb2

Čo sa týka tých tréningov, mňa to proste baví, aj keď to trvá dlhšie. Priemer tepu je vzdy okolo 150 úderov za min., niekedy aj viac, ak idem do kopca.

Myslím, že trošička tuku šlo dole, ale samozrejme z pŕs a malinko z nôh, no aj tak mi to príde velmi málo len tri kilá :)

Každopádne si mi veľmi pomohol, a skúsim ešte nejako upraviť tú stravu. Je zrejme jasné, že moj príjem je teda vačší, len musím prísť na to kde sú tie potvory kalorie :D

- Nemôže byť problém aj v tom, že jem veľmi veľa ovocia? veľa, znamená aj kilo mandariniek, jablká a samozrejme banány. Po športe si robím shake s proteinovým práškom (15g), tam si sypem čučorieky.

Z môjho chudnutia sa stala objemovka -rofl-
1.7.2020 - 100,7kg
1.8.2020 - 99,2 kg
1.11. 2020 - 98,0 kg
01.10.2021- 92kg

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Prečo nechudnem?

Post by dodoriven3 » 02 Nov 2020, 16:40

Ešte s tou štítnou žľazou by bolo fajn dať sa (po skončení tohto obdobia) poriadne pretestovať v NEDU Ľubochni, pretože môžeš sa aj rozkrájať a chudnúť nebudeš ak nie si úplne v príslušnej hormonálnej rovnováhe (ako to má byť). Rovnako tak aj pociťovanie chladu a tepla je iné.

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Prečo nechudnem?

Post by dodoriven3 » 02 Nov 2020, 16:47

Ten ovocno bielkovinový nápoj po tréningu je žiadaný (hneď po príchode doplniť nejakú vodu, potom môžeš dať ovocie a dopniť energiu cca 10 až 20 min po tréningu (alebo čo najskôr po príchode domov a 20 až 30 min. po tréningu ten bielkovinový nápoj. (Ako si to dávaš je úplne postačujúce).

To množstvo ovocia počas dňa je strašne moc. Cukor z neho Ti ide do svalov a pečeni ako zásoba glykogénu, no zvyšok už nemá kde ísť a ide do zásob tuku.

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Prečo nechudnem?

Post by dodoriven3 » 02 Nov 2020, 17:00

Priemer tepu u Teba 150 je už veľa. Ale ak Ťa to baví, potom pravdepodobne vieš čo chceš tým tréningom dosiahnuť.
Nech sa Ti darí.

Adrienne89
Posts: 5
Joined: 01 Nov 2020, 10:02

Re: Prečo nechudnem?

Post by Adrienne89 » 02 Nov 2020, 17:08

Tak možno to ovocie robí robotu. K tomu sa dá ešte hrozno, a ked si to porátam, tak naozaj je to celkom slušná kopa cukru xmurx

Ďakujem Ti velmi pekne za pomoc. Velmi si mi pomohol :)
1.7.2020 - 100,7kg
1.8.2020 - 99,2 kg
1.11. 2020 - 98,0 kg
01.10.2021- 92kg

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Prečo nechudnem?

Post by amanda.k. » 03 Nov 2020, 03:27

"brucho sa akoby zväčšuje" ..a merala si ? ono aj to meranie ukáže +/- ale cca vidíš /aj ja vidím xbeex

User avatar
Houmi
Posts: 440
Joined: 19 Aug 2010, 14:14
Location: Brátyslava, nééé?

Re: Prečo nechudnem?

Post by Houmi » 03 Nov 2020, 08:15

Dodo, to si dal iný elaborát... :-) super...

Post Reply