žabka je šťastná

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
žabka
Posts: 177
Joined: 01 Jan 2021, 09:42

Re: žabka je šťastná

Post by žabka » 14 Jan 2024, 09:23

Ahojte, som sa odvážila a váha ma milo prekvapila :bigradost: . Stiahla som si apku a pijem podľa toho. Je zvykom si dávať ciele na nový rok. Tak skúsim aj ja.
1. Strava - prerušovaný post + KT
2. Pitný režim - apka.
3. Pohyb - kalanetika, walkovanie,
posilňovanie.
4. Pozitívne myslenie- neustála snaha.
5. Hlásenie k 1. a 15. , častejšia návšteva fóra.
Všetkým prajem pekný rok, nech sme zdraví, šťastní, spokojni a aby sa nám naplnili naše ciele, ktoré ako vidím, sú celoživotné. 😍 xdancex

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: žabka je šťastná

Post by amanda.k. » 27 Jan 2024, 06:04

žabka to by som asi nevedela do 12:00 nič nejesť...hlavne keď vstanem po 3:00...lebo sa mi nechce už spať...dám si lyžicu pestreca a riadny pohár minerálky a okolo 5:00-6:00 raňajky..obed podľa toho ako vydržím či než ideme von alebo keď sa vrátime a podľa toho večera skúšam teda aspoň 12:12 pôst i keď ak pozerám film idem spať okolo 22:00 v poslednej dobe sa zobúdzam dosť zavčasu i keď občas sa mi podarí spať do 6:00

žabka
Posts: 177
Joined: 01 Jan 2021, 09:42

Re: žabka je šťastná

Post by žabka » 27 Jan 2024, 06:21

Ahoj Amanda, aká milá návšteva. Mne to tak vyhovuje, keď som polohladna😆, najlepšie tak. Po obede, sa cítim vždy preplnená, nie veľmi dobre. Často má preženie🤔😁, skoro vždy. Už más svoj rytmus, zauzivane zvyklosti, zrejme Ti to sedí. Však to nevadí, nad ránom je všade kľud a pokoj, môžeš čas využiť po svojom. Ja vtedy čítam. Aj sa Ta hneď popytam, ideš stále so stravou nizkosacharidovo? Viem, že si mäsový typ. Či Ti to vyhovuje? Možno Dodo🙏, by nám hodil, protizápalové typy stravovania. Mne sa zapálili dva kĺby, odoznieva to bez liekov. Že by začínajúca artritída? Pred rokom, som sa začala stravovať v závodnej jedálni, obedy, zmena v stravovaní, žeby to spôsobilo? Predtým domáca strava, menej mäsa, viac ovocia, zeleniny. Možno sa ozvú čo majú skúsenosti. Budem rada. Ďakujem vopred. Pekný víkend kamkovia. 🥰

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: žabka je šťastná

Post by amanda.k. » 27 Jan 2024, 10:49

Som stále mäsová toothsmile a možno pre niekoho nízko sacharidová ale dnes zrovna som si dala cícer..v jedálni som jedla tak pred takmer 30 rokmi odvtedy na svojej výrobe aj som teda už vyše 2 roky doma takže len výnimočne jem čo varil niekto iný skôr muž si uvarí niečo svoje alebo si môj polotovar prerobí na svoj obraz či mám nejaký zdravotný problém uvidím na preventívne.

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: žabka je šťastná

Post by dodoriven3 » 27 Jan 2024, 18:40

Žabka,
čítal som Tvoj príspevok, tak niečo o tom napíšem a cca o týždeň sa Ti ozvem:

Problém zápalov je ten, že podobne ako existuje jo-jo efekt pri hmotnosti, tak veľmi podobné princípy telo uplatňuje aj voči vode a voči zápalom.

Tzn., že ak sme v nedávnej minulosti mali nejaký zápal a teraz máme na to vytvorené podmienky znova, tak telo bude pristupovať oveľa dôraznejšie a zápal nás len tak ľahko neopustí (spočiatku ale zápal telu pomáha, je to presne ako so stresom).

Boj so zápalom je veľmi podobný aj ako boj s tučnotou, ktorá sama je jednou z príčin pri jeho vznikaní. Takže začať tvrdo protizápalovú dietu a potom sa vrátiť k pôvodném stravovaniu je oveľa horšie ako pomáličky a postupne, no trvalo robiť príslušné zmeny.

Keďže všetko so všetkým súvisí a drvivá väčšina všetkých chorôb začína v črevách, treba sa zamerať na ne. (To hnačkovanie preberieme potom).

(Vonkajšie prejavy ako prerušovaný pôst síce môžu niekomu pomôcť schudnúť, najmä mladým, tučným ľuďom, no u celoživotne chudnúcich narobí skôr viacej chaosu a stresu, teda podmienky na priberanie. Obdobné platí aj pre trvale polohladného človeka. Benefity pre zdravie z toho môže vyťažiť najmä chudý človek, no u tučného je to skôr smerovanie na znížený metabolizmus a potom pri akomkoľvek navýšení kalórií je tam naberanie tukov. No a za tretie, nízkosacharidová strava. Problémom nie je klasické stravovanie, ale to, že väčšinou jeme menej bielkovín ako je odporúčané, tukov tiež o chĺpok menej - pri diete /a navyše väčšinu z nich tie špatné), tak potom jeme viacej sacharidov ako by sme mali a to je problém. Mirom Veselým odporúčané množstvo sacharidov môžeme tlačiť do tej nižšej medzi, no to je všetko. Ostatné napíšem nakoniec).

V prvom rade treba (z počiatku) vynechať veci na ktoré sme alergický (ak to vieme). To je dôležité.
V druhom rade zvýšiť vo všeobecnosti antioxidanty, omega -3 mastné kyseliny a vlákninu.
A to je všetko.

V praxi to znamená, stačí znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín (to je najdôležitejšie!!! Rafinované cukry a trans tuky je vražedná kombinácia !!!).
Okrem toho treba mierne navýšiť príjem najmä listovej zeleniny, rovnako tak mastných rýb a nejaké tie fermentované požívatiny (kyslá kapusta, brindza, kimčchi, kefír, domáci jogurt, tempeh atp) no a to na prvé mesiace úplne stačí. Takže netreba sa hneď vrhnúť na protizápalové požívatiny a jesť ich na kilá (ďumbier, cesnak, škorica, kurkuma, atp), ale najmä ubrať tých prozápalových látok (zákusky, keksíky, sladké nápoje, biele pečivo, sladené cereálie, vyprážané jedlá, klobásy, salámy, párky, fašírky, mäsové guľky, margaríny, živočíšne tuky atp, atp.

Zápaly kĺbov väčšinou (všetko so všetkým súvisí) najčastejšie (podľa mojich skúseností) vznikanú z nerovnováhy a preťaženia. Svaly ktoré majú tendenciu ochabovať, ochabujú, ktoré majú tendenciu skracovať sa sa skracujú, hmotnosť pribúda, mení tvar tela, jeho ťažisko a teda aj iný tlak na tie kĺby (no a spolu s tou špatnou stravou)....

Viem, že Ty sa nezdáš, budem držať palce.

Post Reply