Dokážem to za 365 dní...?

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
Post Reply
dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by dodoriven3 » 29 Aug 2023, 10:55

Som doma, no nakopila sa mi robota, tak len v krátkosti:


Gulinka,
Zdenka sa neurazí, aj keď som písal, že jej ráno napíšem, ale myslím si, že Ty to potrebuješ viac ako ona.
Ty sama si aj odpovedáš: ...som unavená z večných diét, ....alebo: extrém človek vydrží len krátkodobo atp.

A to je celý Tvoj problém. Stále to delíš na ,,normálne obdobie" a obdobie dietovania. No a dietovanie je u Teba ,,zaťatie zubov", zníženie objemu jedál a odoprenie si toho najobľúbenejšieho, no a to je zlé, to sa naozaj nedá vydržať.
Ako keby bol Tvoj cieľ iba znížiť hmotnosť. Ako by si nemala vyššieho cieľa od tých kilogramov. Možno máš, ale je málo preaktivovaný.

Gulinka v žiadnom prípade Ťa neodsudzujem. Nikto z nás totiž nevie, aké máš genetické predpoklady, aké choroby, v akom prostredí žiješ, ako Ti pomáha okolie, rodina atp. Ťažké je to aj keď je všetko spomínané optimálne a nie keď je to nejako poškodené.

Jednoducho to teraz nechaj tak. Snaž sa zlepšiť kvalitu spánku, nájsť si niečo čo Ťa bude baviť a až potom si povedz, že si nechceš o päť či desať rokov pichať inzulín, jesť hrste liekov na tlak, cholesterol, na podporu pečene, obličiek, psychiky, spánku atp. Netúž hneď po osom drieku atp. Možno nikdy neschudneš 30 kg, no nemusíš zato neutále upadať.

Stres je v tomto najhorší pomocník.

Iná (podobná) cesta : Myslím, že si používala kalorické tabuľky, (neviem presne aké sú tam možnosti), no skús si nastaviť úbytok 3 kg za 3 mesiace a to ako maximum! Jednoducho chi byť zdravšia, veselšia a to kilo za mesiac ber len ako bonus. Za dva tri mesiace možno budeš mať iné myšlienky a iné ciele...

Ak sa bude dať, tak sa častejšie ozvi. (Môj email máš, tak pokojne aj naň).
Prajem pekný deň.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by gulinka » 29 Aug 2023, 18:31

Dodoriven

Odbočil si od témy, toto nie je o mne, toto je o mojom názore na to, že by mala Zdenka fixovať aspoň nejaký čas váhu a predísť tak jojo efektu.

Že som pesimisticky nastavená bolo len na vysvetlenie, že neverím, že sa takto veľa kíl naraz po vrátení sa k normálnemu spôsobu každodenného života nevráti späť.

Sama Zdenka písala, že ju to stalo veľa síl, odriekania, energie, zvýšeného športu, takže nechudla ako vedľajší efekt šťastného a vyváženého života.

Píšeš, akoby som jej tých 30 kíl závidela, ale ja som len chcela poukázať na to, že je treba telo aj novej váhe priučiť. Ty sám si jej na začiatku jej témy písal, že jej ide váha príliš rýchlo, ty s tvojimi skúsenosťami určite vieš, že čím dlhší počet rokov na klesanie váhy je, tým je ten pokles stabilnejší a udržateľnejší.

Čo sa týka mňa, keď si sa už do mňa tak pustil, ja som momentálne celé prázdniny v bode nijakom - nechudnem, nepriberam, neriešim, venujem sa deťom a snažím sa len v tom teple prežiť.

Od septembra sa možno vratim zasa k počítaniu, ak sa mi bude chcieť a bude sa mi dať, dovtedy ešte posledná mini dovolenka a začiatok školských povinností.

Držte sa všetci, či pochudnutí, či bacuľatí, hlavne nech sme všetci zdraví.

Obzvlášť ten, čo bol na vyšetrení a dúfajme, že mu to dobre dopadlo.

Zdenka38
Posts: 86
Joined: 01 Jan 2023, 08:19

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by Zdenka38 » 29 Aug 2023, 21:18

Gulinka, ano stalo ma to vela toho, co som pisala... ale som stastna..... stastna, ze som vedela povedat nie, ked mi ponukali kolacik, stastna, ze som vedela dokoncit vytycenu cyklotrasu, ktoru som chcela v polovici vzdat, lebo som nevedela do coho idem.... vsetko to tazko dosiahnute ma zenie vpred, prekonavam hranice, sama seba.... naucila som sa nevzdavat sa, dokoncit zacate....

Ja to chudnutie nesilim.... proste mi to ide teraz akosi same... neriesim, ci dam dole za mesiac 2 alebo 4 kg....
Pouzivam kaloricke tabulky, nahadzujem vsetko, mam rada prehlad a poriadok....

Tiez sme boli na dvoch dovolenkach, aj Tatry, aj Sturovo...nemala som vahu na vazenie jedla, improvizovala som, ale ani tam som nezaspala na vavrinoch.... neprejedala som sa tak, ako to vacsinou na dovolenkach byva... v Tatrach sme dali 3 narocne tury, ja aj navyse parkrat Stary Smokovec - Hrebienok, ked mali ostatni odpocinkove a uprsane dni, som si to vybehla... jeden den som mala vyse 30.000 krokov... V Sturove som vstavala 5.30, aby som stihala vychody slnka pri Dunaji, presla som sa do Ostrihomu, kazde rano hodinove rychle chodze cez mesto spät do Vadasu.....

Ja sa snazim, aby vaha isla dole, a to, ze ma to nieco stoji, uz k tomu akosi patri.... nic nie je zadarmo a ani mi to nespadne same z neba 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️. Keby ano, na svete by boli len chudi, zdravi a stastni ludia 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️...
Image

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by gulinka » 29 Aug 2023, 21:37

Zdenka

Veď nikde nepíšem, že ti to spadlo samo z neba. Chápem, čo ťa to všetko stalo. Len som ti chcela v dobrom napísať o tom fixovani váhy.

Mala som byť radšej ticho...

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by dodoriven3 » 30 Aug 2023, 06:26

Ahoj Gulinka,
máš (všeobecnú) pravdu aj o tej rýchlosti aj o tom fixovaní a bodka. A nikto nijako nespochybňuje Tvoj dobrý úmysel pomôcť Zdenke a zároveň aj ostatným, ako všeobecnú informáciu pre tých, ktorých sa to týka, alebo bude týkať.
Proste to tak je. Aj ja sa k tomu vyjadrím a viac menej podporím Tvoj názor, ale z Tvojich písmenok bolo cítiť niečo, čo ma prinútilo napísať najprv Tebe.
Takže som určite neodbočil od témy, lebo to bolo v prvom rade práve o Tebe.

No a tento Tvoj odstavec: ,,Že som pesimisticky nastavená bolo len na vysvetlenie, že neverím, že sa takto veľa kíl naraz PO VRÁTENÍ SA k normálnemu spôsobu každodenného života nevráti späť." Je práve to, čo som sa Ti snažil už viackrát vysvetliť a nepochopili sme sa.
Ak sa totiž snažíš zmeniť životný štýl, tak nič také ako návrat do normálneho spôsobu života NEEXISTUJE.
Preto som (Ti) písal, že zmena má byť pomalá a máš robiť -zmeniť len to, čo na 80 až 90% budeš robiť aj po dosiahnutí, želanej hmotnosti.

Nejdem to ďalej popisovať, aby som Ťa ešte viac neprecitlivel (narážam na tie úplne posledné slová z 29.
8. 21:37).
Zároveň ďakujem za želanie dobrého zdravia. Rovnako ho prajem aj Tebe a vedz, že mi na Tebe záleží. Veď s kým inak budem rozbíjať tie klietky 😀.
Pekný deň.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by gulinka » 31 Aug 2023, 07:06

Dodoriven,

ďakujem, si milý. Vážim si tvoje slová.

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by dodoriven3 » 31 Aug 2023, 22:01

Ahojte Zdenka, Gulinka,
písal som, že sa vyjadrím k tomu rýchlemu chudnutiu ako písala Gulinka:

Vo všeobecnosti platí, že čím je EXTRÉMNEJŠIE chudnutie, tým je pravdepodobnejší následný krach (či už počas chudnutia, alebo do dvoch rokov po ňom) -to je fakt a myslím, že ho nikto nespochybňuje.

Prvé rozdiely začnú ale vystávať, keď začneme riešiť, čo je pre koho extrém. Veď pre niekoho to môže byť prebehnúť 100 km a pre iného len 1 km. Niekto sa ponorí do vody ktorá má -2°C a niekoho iného zas do vody ktorá má +10°C nedostanete ani za nič. Rovnako tak niekto dokáže hladovať bez problému 10 dní a inému robia problém aj dve hodiny.

Vo všeobecnosti platí, že ak rozdiely vo fyzickej oblasti sú veľké, tak ale v duševnej oblasti sú rozdiely doslova obrovské. Takže každý sme iný, jedinečný.
Jedinečná teda bude aj cesta nášho chudnutia: (stále hovorím o ľuďoch, ktorí už mali niekoľko neúspešných pokusov chudnutia za sebou).

Teraz trocha odbočím, lebo nemusí to byť každému jasné, aký rozdiel je medzi človekom, ktorý chudne prvý raz, (alebo má len minimum neúspešných pokusov za sebou) a človekom, kde pokusy sa nedajú ani spočítať a chudne takpovediac celý život.

Tie rozdiely sú dva:

1, psychicko -duševný, (z pohľadu celoživotne chudnúceho) kde neúspech sa vtlačil hlboko do jeho podvedomia, (nemusí si to ani uvedomovať) dôveru v úspech, celkovú sebaúctu atp.

2, biologicko -fyzický, kde je disharmónia čo do optimálneho množstva rôznych živín a hormónov v tele a zároveň ich špatného fungovania (rôzne rezistencie nielen na inzulín, ale nepracuje v poriadku grelín a leptín, ako hormóny hladu a nasýtenia, ale asi tucet ďalších hormónov pôsobiacich na hmotnosť). No a potom nejec, keď máš hlad, hoci by si ho už nemal mať.

Vo všeobecnosti platí, že ak máme nejaký životný problém a nevyriešime ho hneď na začiatku, potom sa stáva stále viac a viac nepríjemným, pohlcuje nás a stáva sa aj keď nechceme, doslova našou drogou.
Postupne prechádza všetkými vrstvami nášho vedomia a je len na nás, či dokážeme keď priamo jeho vplyv na nás je najmenší, spraviť také opatrenia, ktoré nás z tohto nabaľujúceho problému začnú vyťahovať, alebo nie.

Takže Zdenka si vybrala túto riskantnejšiu cestu, je s ňou spokojná a budeme jej držať palce.

Obdobnú cestu, ale s menším pohybom si vybrala aj Karla, no ako sa zdá, asi nie je na dovolenke, ale ju dobehli následky o ktorých hovorila aj Gulinka (kiež by to tak ale nebolo).

Skúsime si teraz špecifikovať čo je to extrém v chudnutí:

1 kg čistého tuku obsahuje 9000 kcal. Na tele sa ale v takejto podobe nenachádza, lebo obsahuje aj malé množstvo bielkovín a najmä vodu. Čím tučnejší človek, tým má vody menej (rozdiel cca 5%), a preto sa pre výpočty volí akýsi priemer, t.j. 7700 kcal.

Ak by si mala teraz vyrovnanú energetickú bilanciu a rozhodla by si sa schudnutúť 1 kg tuku bicyklovaním (15 až 20 km/h), tak by si sa 8 hodín vyspala, hneď by si si sadla na bicykel a šliapala do pedálov až do raňajok. Naraňajkovala by si sa a šliapala až do obeda. Po obode by si bicyklovala až do večere. No a po večeri by si bicyklovala až rovno do postele. A mala by si to jedno kilo tuku dole - (je to len hrubý odhad). Navyše by sa tak stať vôbec nemuselo, kvôli zvýšenému stresu, kedy by sa zvýšila energia zo svaloviny.

Jasné, že nereálne. Takže kombinácia športu a zníženia kalorického prijmu. Nejdem to ďalej popisovať, lebo neviem ako dlho športuješ, chodíš, čo cez deň robíš, dokonca v akom psychickom stave si,atp, no viem, že potrebuješ dať dole denne 1100 kcal (cca 4600 J).

Tak si to vypočítaj koľko percent energie si musela ubrať. No a tam je ten problém, že ak bolo to ubratie príliš veľké, telo spaľuje veľa svalov. Je to preto, že telo si na zabezpečenie bazálnych funkcií síce berie najmä energiu z depozitného tuku, no akonáhle sa začnú hýbať svaly, potrebujú viac energie a tak si zoberú glykogén zo svalov a z pečene (vlastne sacharidy), potom keď sa ten glykogén minie, si začne brať svalovinu (bielkoviny).

Kilogram svalstva má ale o cca 3500 kcal menej ako kilogram tuku. Takže míňaš popri tuku aj značné množstvo svalstva.
Ak si zoberieš kalorickú rovnováhu (nechudneš ani nepriberáš, čiže zješ toľko kalórií koľko vydáš so všetkými svojimi aktivitami (bazál + aktivity všedného dňa + športové aktivity - pred začatím chudnutia), tak potom sú tam rôzne návrhy, koľko energie ubrať, aby bol vytvorený optimálny kalorický deficit. Niekto hovorí 20%, no iný radí 15, ďalší 25, či dokonca 30.

Dá sa ísť aj inou cestou: V kalkulačke BMR si vypočítaj bazál odhadujem u Teba tak cca 1500 kcal. Prirátaj k tomu 10% (spolu 1650 kcal). Túto hodnotu odrátaj od rovnovážneho stavu a dostaneš nejakú hodnotu X. X potom vydeľ dvomi (X/2). No a X/2 je hodnota kalorického deficinu (ja osobne idem ešte na pomalšie chudnutie (bazál + 15% .....)
No nevychádza mi to u Teba: 1650 +150 +1100 +1100 = 4000 kcal A toľko si nejedávala. To nechcem veriť. Z toho mi vychádza, že buď máš niekoľkofázové brutálne tréningy, alebo jednoducho väčší kalorický deficit ako by si mala mať.

Takže za mňa to chudnutie u ženy by malo byť v priere a vo všeobecnosti tak 1,5 až 2 kg za mesiac. Ešte dokonca aj 1 kg považujem za úspech, pretože schudnúť za rok 12 kg je množstvo, ktoré je určite poznať a dá sa pozitívne cítiť.

Takže rýchle chudnutie:
-zvýšená pravdepodobnosť neúspechu,
-zvýšená pravdepodobnosť jo-jo efektu,
-zvýšený úbytok svalovej hmoty (a vody),
-môžu sa tvoriť obličkové kamene,
- zvýšená možnosť podvíživy,
-zvýšená možnosť disharmónie výživových látok (vitamíny, minerály),
-zvýšená možnosť, že nebude stíhať sa prispôsobovať pohybový aparát (vysoko)možnej zmene ťažiska tela (najmä u tých čo necvičia -sa málo pohybujú).

-Ak nebudem udávať obojstranne výhodné a nevýhodné, čiže vysokoindividuálne dopady rýchleho chudnutia (napr. čas -šaty, čas - námaha, atp), potom mi zostal už len jeden dopad, no vysoko pozitívny.

Hlavnou výhodou je oveľa silnejšia podpora motivácie, ako pri pomalom chudnutí. Jednoducho keď sa po týždni postavím na váhu a mám o kg dole, tak srdce zapiští od radosti a všetko to ťažké je zrazu zabudnuté, čím sa zase maximálne podporí disciplína a motivácia.

A na to spolu s radosťou z pohybu si vsadila, a tak Ti ešte raz držíme palce.

Na záver doporučenie, čo by som ja na Tvojom mieste pri rýchlom chudnutí spravil:
1, Pozoroval by som najmä úbytok cez pás a nie kg.
2, Dal by som si spraviť (v presne stanovený deň podľa mesačnej periody) rozbor zloženia tela na tých profesionálnejších prístrojoch. (Dá sa to aj vrámci rôznych nezáväzných konzultácií pred chudnutím) a potom by som opakoval v nejakom celom násobku podľa tej mesačnej periody (aby to bol vždy rovnaký deň mesačnej periody a v cca rovnaký čas, rovnako 3 hodiny predtým nejesť atp).
3, Začal by som cvičiť (a najmä v tej posilovni -fitku atp) aj cviky na svaly hlbokého stabilizačného systému, (lebo tie pri rýchlom chudnutí sa najviac strácajú). (Pozor cviky na HSS sa s cvikmi na Core prekrývajú, no nie je to to isté).

Prajem veľa úspechov.

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by dodoriven3 » 04 Sep 2023, 11:17

Ahoj Zdenka,
ešte raz sa chcem zastaviť pri Tvojom rýchlom chudnutí, lebo nechcem aby ten môj predchádzajúci príspevok, aj keď vo všeobecnosti platí, pôsobil na Teba nejako demotivujúco.

Najideálnejším spôsobom chudnutia (rýchlosť teraz neriešim) je, keď sa kalorický deficit dosahuje kombináciou úpravy jedla a pohybom (To robíš).

Výborné je, keď okrem bežného pohybu sa striedajú posilovacie -silové aktivity s vytrvalostnými (najčastejší ideálny udávaný pomer 2:3). To, že podľa sezóny, tak isto ako s jedlom, sa mení pomer silových ku vytrvalostným športom, je úplne v poriadku.

Dokonca viem o prípade, kedy klientovi, z viacerých príčin (podpora motivácie atp), bol na začiatok chudnutia naplánovaný kalorický deficit na úrovni 40% a keď sa chudnutie zastavilo, (príčinu neviem -možno dotyčný len nevládal), tak kalorický deficit zmenšili o polovicu a chudlo sa ďalej.

Takže v praxi bývajú najlepšie riešenia tie, pre ktoré sme sa sami vnútorne rozhodli. A to je fakt.

Takže len tak ďalej.
Prajem pekný deň.

User avatar
Lenka6
Posts: 1641
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by Lenka6 » 16 Sep 2023, 22:37

Nejde o to, či schudneme, ale či sa naozaj vnútorne zmeníme a spoznáme všetky svoje “Prečo?” Napr. Prečo sa prejedám? Prečo naspäť priberiem? Prečo si myslím, že budem šťastná, keď schudnem? Atď. Ja to vidím všade, ako navonok vyzeráme celkom v pohode, ale v našom vnútri veľa toho prežívame. To je kľúčové, rozmotať klbko v nás alebo otvárať klietky ❤️
39 rokov, 166cm
Image

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by dodoriven3 » 17 Sep 2023, 05:50

...pekne a najmä pravdivo napísané.... thumb1

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by gulinka » 18 Sep 2023, 20:17

Dodoriven,

prečo by mal tvoj príspevok pôsobiť na Zdenku demotivujúco? Je to tvoj názor, ja som jej napísala tiež svoj, zhodujeme sa na tom, že rýchlosť je prirýchla a bolo by možno dobré chvíľu váhu stabilizovať.

Vyjadrené názory... toto sa mi tak nepáči.... kedysi sa tu názory vyjadrovali úplne normálne, našlo by sa hneď aj zo desať ľudí, ktorý by jej do toho chudnutia mudrovali s desiatkami vecami, ktoré by našli. A boli by to ich normálne názory, nikto by ich za to neodcudzoval, nikto by im nepísal, že asi závidia, alebo že ju chcú demotivovať len preto, že vyjadria svoj názor k veci.

Tak mi chýbajú tie "najlepšie časy" tejto stránky xudivx

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by gulinka » 18 Sep 2023, 20:25

Lenka 6

Tebe sa podarilo otvoriť jednu klietku - klietku identity a zverejniť sa, respektíve svoju fotku. Prinieslo ti to v živote, alebo v chudnutí nejakú zmenu? Spoznal ťa niekto, kto navštevuje tieto stránky? Oslovil ťa? Chcel poradiť, alebo sa k tebe pridať?

Aké ďalšie klietky sa ti ešte podarilo otvoriť, alebo sa na ne chystáš?

Ty už poznáš svoje odpovede na tie otázky, ktoré píšeš - prečo sa prejedám, prečo priberiem naspäť? To sú veľmi ťažké otázky, ktoré niektorí obézni ľudia nebudú poznať nikdy odpovede na tieto otázky. A veľa ľudí si myslí, že odpovede vie, ale možno nie sú správne.

Všetci žijeme v nejakej klietke. A všetci s tým musíme bojovať. xbehx

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by gulinka » 18 Sep 2023, 20:32

Ešte k téme chudnutia a udržiavania odporúčam tento vtipný rozhovor, hlavne jeho záver.

https://www.youtube.com/watch?v=eB6W0NRMPHk

Zdenka38
Posts: 86
Joined: 01 Jan 2023, 08:19

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by Zdenka38 » 18 Sep 2023, 20:59

gulinka, dodoriven...

Vobec Vase nazory neposobia na mna demotivujuco.... rada si precitam a vezmem k srdcu.... vaha mi klesa uz pomalsie... a nedemotivuje ma to.... necakam, ze bude kazdy mesiac -4 kg na vahe... do normalnej vahy mi chyba necelych 8 kg.... ked mi to bude trvat aj 3 mesiace dat dole, nevadi.... netlacim na pilu... skor som rada, ze uz nosim oblecenie a velkost aku asi naposledy na ZŠ, 40/42, resp.M... ze uz si mozem skusat a kupovat veci ako na stihlejsieho cloveka, nie obrovske a neforemne kusy... aj to je jedna z veci, ktore ma zenu vpred...

Stale vela chodim, striedam s bikom. V piatok 9 km, vcera 11 km rychlejsej chodze... trasy si volim u nas v okoli, vacsinou lucne, lesne chodniky...
Image

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Dokážem to za 365 dní...?

Post by gulinka » 19 Sep 2023, 10:13

Zdenka,

tak to som rada, aj že to tak berieš, aj že si popri deťoch a všetkých povinnostiach nájdeš čas na ten šport.
Rozhodla si sa ísť ďalej, tak nech sa ti podarí dosiahnúť tvoj cieľ a aj ho potom udržať. Si statočná a odhodlaná bojovníčka.

Post Reply