Nájdem si na seba čas

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
Post Reply
Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 12 Apr 2023, 21:38

Možno je to čudné, no bola by som radšej, keby moje hmotnostné úbytky nevzbudzovali pozornosť okolia. Niekedy proste neviem, ako mám reagovať 😀

Momentálne som celkom dobre nastavená, tak som sama zvedavá, ako na tom budem o ďalšie 3 mesiace. A bola by som celkom rada, keby si aj ty pridávala pozitívne hlásenia 🙂

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Nájdem si na seba čas

Post by dodoriven3 » 14 Apr 2023, 07:40

Ahoj Kuku,
vidím, že Ti to ide dobre. (Zlepšovať sa ale stále dá, napr. zameniť sledovanie B,S,T a V za B,S,T a V,V. Sama vidíš, že je toho veľa čo sa dá zlepšovať).

Rovnako je fajn, že si držíš motiváciu, lebo práve motivácia je štít odrážajúci momentálne nechcenia, či malé zlyhania, aby neprerástli do ešte väčších rozmerov.

Pri dlhodobom chudnutí, (cca nad jeden kvartál), sú slabnúca motivácia a zle stanovené ciele, zodpovedné za vyše 98% všetkých zlyhaní (ak nerátame choroby).

Drž sa xdancex .

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 16 Apr 2023, 20:08

Pätnásty týždeň:
- denný príjem kcal dodržaný 6 dní, 1 deň som to prehnala
- B, S, T a V boli dodržané 5 dní, v piatok bolo málo V, v nedeľu vela T, S a málo V - stravu som nemala naplánovanú, od rána som jedla nejako divoko a ešte som k tomu pridala zákusok v cukrárni. Nedeľu som veru riadne dovrzala 🙁
- prechádzka bola iba 2x

Dodoriven,
čo si myslel pod tým druhým V?

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 17 Apr 2023, 21:39

Dnes už bolo s jedlom všetko v poriadku. Dúfam, že sa ten včerajší skrat už tak skoro nezopakuje.

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Nájdem si na seba čas

Post by dodoriven3 » 18 Apr 2023, 06:17

Ahoj Kuku,
To "V" to vieš aj Ty. Jedno je voda a druhé vláknina (rozpustná/nerozpustná). Väčšina odborníkov radí oproti akémusi ideálnemu stravovaniu (s normálnou hmotnosťou) pri chudnutí veľmi jemnúčko navýšiť nielen bielkoviny, ale aj vodu a dokonca aj vlákninu. Všetko ale s mierou. Malé navýšenie osoží, veľké by naopak škodilo. Teda ako všetko v živote treba s mierou.

Už oveľa menšia časť odborníkov ešte navyše odporúča aj cca raz za jeden až dva týždne (takže povedzme v priemere 3x do mesiaca) tzv. "prasiatkový" deň, kedy jednoducho porušíš svoje diétne pravidlá, (narážam na Tvoj včerajšok -aj keď neviem ako presne vyzeral) a to nielen čo do výberu živín, ale aj do ich množstva. Celé to má mať za následok následné zvýšenie, pri diéte aj tak neustále sa znižujúceho, bazálneho metabolizmu. (Ani v tomto prípade sa ale samozrejmá vec, nemá jednať o prejedenie sa).
Osobne si ale myslím, že to môže lepšie fungovať pri nejakej diete, ako pri celkovej zmene životného štýlu.

Nech je to tak či onak, z osobných skúseností viem, že pri znižovaní hmotnosti by sa mal človek zamerať hlavne na odstraňovanie dlhodobého stresu, (tzv. nezvládanie zložitých životných situácií), lebo ten práve zapríčiňuje nielen postupné a pomalé priberanie na hmotnosti (takpovediac navyše), ale aj rôzne náhle výkyvy a skraty nášho obvyklého správania).

Pekný deň prajem.

Lucija
Posts: 5
Joined: 29 Jan 2008, 17:57

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Lucija » 18 Apr 2023, 17:46

ahojte vsetci co ste aktivni :-)

celu diskusiu som si precitala od prvej do poslednej stranky. Nebude Vam vadit ak sa k Vam pridam? V minulosti som si vlakno zalozila, ale momentalne mi pripada toto ako jedina ziva diskusia :-)

Kuku si uplne super ako ti to ide a pre mna velka motivacia s 2000kcal prijmom. Klobuk dolu ako ti to ide.
Ja mam nadvahu 20kg a pritom mam ziviny vyvazene uz posledne dva roky (konecne som prestala so sialenymi celozivotnymi dietami). Moj problem je ale mozno prijem. Dlhodobo mam prijem 1200 kcal a menej. Jem sice zdravo ale polovica znamych mi vravi ze malo. Druha polovica mi hovori ze ked nechudnem mam este ubrat. Citanim vsetkych clankov na nete som tak zblbnuta, ze uz neviem co robit.

pred dvomi tyzdnami som sa prvy krat rozhodla ze idem to skusit aspon s 1500kcal. Zatial bohuzial mierny narast na vahe tak som v strese ale som pevne odhodlana dat tomu cas. Varim si do prace krabicky uz dlho, peciem si kvaskovy celozrnny chlebik, ako sladkost mi staci kocka cokolady. Len toho jedla sa mi zda hodne a neviem si pridat ci ubrat. Strasny zmatok mam v sebe.

Mam 160 cm a 80kg, takze fakt mala gula s velkym bruchom a tucnymi nohami. Pravidelne robim rychlu chodzu, minimalne 6x do tyzdna ked som zdrava, mam okruh 5,2km - co je 50min.

Co si myslite vy skuseni? Pridat, ubrat?
Ak vadi ze som sa naburala na cudzie vlakno, samozrejme respektujem :-) moc drzim vsetkym palce.
thumb2

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 18 Apr 2023, 22:33

Dodoriven,
teraz, keď si mi to napísal, tak je to druhé V ako voda úplne jasné :-)
V nedeľu sa nestalo nič, čo by ma vyviedlo z miery. Proste som len akosi nič neplánovala, nepremýšľala nad tým, čo a koľko jem a tak to aj dopadlo. Fuj, ale na druhý deň mi bolo riadne ťažko od žalúdka. Ešte že to už prešlo.

Lucija,
ďakujem ti za návštevu :-) Budem rada, ak sa pridáš. Rada si prečítam, ako sa ti darí na tvojej ceste. Úplne ti rozumiem, že nevieš, čo máš robiť. Asi nie som ten najsprávnejší človek, ktorý by tu mal rozdávať rady, no aj mne sa zdá, že tvoj príjem je na dospelú ženu prinízky. Navýšiť príjem je podľa mňa rozumný nápad, no budeš na to potrebovať hlavne veľa trpezlivosti a času. Som však presvedčená, že to bude stáť za to :-)

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Nájdem si na seba čas

Post by dodoriven3 » 19 Apr 2023, 10:19

Kuku,
to že Ti bolo ťažko na žalúdku, Ti pomôže sa druhý raz lepšie ovládať. Občas, keď je tá chuť mlsať príliš veľká, (treba si ale aj odpozorovať, či neboli ,,slabé" raňajky -doobedňajšie jedlá) a je dobré mať v chladničke na túto príležitosť niečo menšie na mlsanie (mrkvu, ak nenafukuje tak kaleráb -a dobre a dlho žuvať). (Kvalitné žuvanie je vôbec veľmi dôležité pri celom chudnutí).

Chcel som ale spomenúť psychológiu toho zlyhania: Nemusí to vždy mať nejaký bezprostredný dôvod. Veľakrát je to práve naopak určité uvolnenie, ktoré príde po predchádzajúcich namáhavých dňoch.

Až keď z práce odišiel zlý nadriadený, nepríjemný kolega, alebo .... sa zrazu začali vyskytovať osobné zlyhania (v chudnutí) v oveľa menšom množstve ako predtým. (Hoci uvedené osoby ich predtým, s ničím takým nespájali).

Ja netvrdím, že je to Tvoj prípad, veď Ťa vôbec nepoznám. Pridávam to sem len preto, že to tak u veľkej väčšiny naozaj je.

Pekný deň.

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 23 Apr 2023, 18:21

Šestnásty týždeň:
- príjem kcal dodržaný každý deň
- B, S a T boli vyvážené každý deň, V som nedotiahla 4 dni
- prechádzka bola 4x

aeon
Posts: 7
Joined: 20 Mar 2022, 14:38

Re: Nájdem si na seba čas

Post by aeon » 24 Apr 2023, 23:04

to Lucija

ak mozem reagovat, tak odporucam tento clanok o metabolizme
https://blog.vyzivovetabulky.sk/co-ma-v ... ovplyvnit/

v chudnuti nefunguje nic ine len kaloricky deficit, je to jedina univerzalna rada platna pre kazdeho cloveka, niekto ti poradi A, niekto ti poradi B, u niekoho A nefunguje, u niekoho nefunguje B, v skratke, na to aby si chudla, musis byt v kalorickom deficite, a to akym sposobom ho dosiahnes, je prave individualne, chudnutie je o hladani vlastnej cesty
ak nechudnes, ani nepriberas, mas vyrovnany prijem/vydaj, nie je to o tom ci 1200 je malo alebo vela, ale o tom, ci si v deficite alebo nie
co myslis, co sa stane, ak zacnes zvysovat prijem pri terajsom vydaji?
na konci dna je to stale len o matematike, bud musis znizit prijem alebo zvysit vydaj (a v tvojom pripade sa uz nizsie s prijmom ist velmi neda)

este by som dodala, nizsi ludia maju jednoducho smolu alebo stastie (zalezi od uhla pohladu) v tom, ze telo spotrebuje menej energie, je to biologicky dane a neda sa to nijak oklamat, treba na to mysliet pri hladani sposobu ako sa dostat do deficitu

dodoriven3
Posts: 921
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Nájdem si na seba čas

Post by dodoriven3 » 26 Apr 2023, 09:07

Aeon,
s tým dopoporučovaným článkom (a Tvoj ho čo do významu kopíruje), sa 100%-ne nestotožňujem. Nechcem ale Kuku zahlcovať jej vlákno svojím traktátom, no ak chceš vedieť moje pripomienky, napíš a ja sa presuniem do neutrálneho vlákna, no až po dovolenke, na ktorú sa veľmi teším.
Prajem pekný deň.

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 30 Apr 2023, 10:15

Apríl:
Na váhe je menej o 1,7 kg, v páse je mínus 1 cm (aktuálne 98 kg a 89 cm).
Tento mesiac som mala zopár dní, kedy som zjedla viac, než treba. Vidím, že to spomaľuje tempo chudnutia. Som však rada, že sa nevzdávam a stále pokračujem v snahe ďalej. Dokonca sa mi podarilo aj o niečo viac chodiť na prechádzky.

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 07 May 2023, 21:21

Osemnásty týždeň:
- príjem kcal dodržaný každý deň
- B, S, T a V boli vyvážené každý deň
- prechadzka bola 5x
Povedala som si, že celý mesiac vydržím neblbnúť s jedlom, že nebudem lenivá na prechádzky a že sa nebudem vôbec, ale že naozaj vôbec, vážiť. Chcem byť aj bez váženia presvedčená, že to, čo robím, funguje dobre. Zatiaľ sa darí.

User avatar
Lenka6
Posts: 1640
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Lenka6 » 08 May 2023, 02:27

Kuku, krásny koment si napísala gulinke. Vidno, že si sa veľmi posunula. Aj s tým (ne)vážením si ma v niečom inšpirovala. Ďakujem. Ja ti verím, že to dáš a budeš druhým inšpiráciou ako aj Mne :)
39 rokov, 166cm
Image

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 08 May 2023, 08:58

Lenka,
s vážením jedla som neprestala, to ešte stále potrebujem. Prestala som však s priebežným vážením seba samej. Uvedomila som si, že ak na váhe vidím prírastok (aj taký menší), objavujú sa pochybnosti, rôzne demotivačné úvahy, prestávam si dôverovať a mám chuť sa opustiť. Ak zas na váhe vidím úbytok, rozmýšľam, či mi to vydrží, či si to nepokazím a podobne. Tak som si povedala, že sa vyskúšam nevážiť.
Je celkom vtipné (alebo zúfalé?), koľkokrát som už tento mesiac mala nutkanie postaviť sa na váhu. Zakaždým však k sebe prehovorím, že to bolo moje rozhodnutie a že to ja chcem počkať na koniec mesiaca 🙂

Post Reply