Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Post Reply
richardsw
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2012, 09:12

Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by richardsw » 09 Nov 2015, 17:59

Dobrý deň, prosím o zhodnotenie jed. lístku od dietologičky. Ide mi hlavne o to, aby som si neublížil.J e to strava, na ktorú sa dá zvyknúť?
Mám 39 rokov, 176 cm, 110 kg. Ďakujem.

utorok a piatok -
- raňajky : 2 celé vajcia, čerstvá zelenina, káva
- desiata: čaj / káva voda
- obed: 100g syra, 200g čerstvej zeleniny
- olovrant : 200g čerstvej zeleniny
- večera I: 150g cottage cheese, zelenina ad libitum
- večera II: 300ml hustej kuracej (zeleninovej) polievky

streda a sobota
- 200g šunka, čerstvá zelenina, káva
- čaj / káva voda
- 120 g bieleho mäsa*, 150g dusenej zeleniny
- 200g čerstvej zeleniny
- 80g akéhokoľvek syra, zelenina ad libitum
- 300ml hustej kuracej (zeleninovej) polievky

pondelok a štvrtok
- 100g mozarella, čerstvá zelenina, káva
- čaj / káva voda
- 100g ryže*, 150g dusenej zeleniny
- 200g čerstvej zeleniny
- 300ml hustej kuracej (zeleninovej) polievky
- 300ml hustej kuracej (zeleninovej) polievky

nedeľa
- 100g šunky + 1 vajce, čerstvá zelenina
- čaj / káva voda
- 200g rybacieho mäsa*, 150g dusenej zeleniny
- káva + koláčik
- 300ml hustej kuracej (zeleninovej) polievky
- 300ml hustej kuracej (zeleninovej) polievky

User avatar
daka
Posts: 4551
Joined: 13 Jun 2015, 22:05

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by daka » 09 Nov 2015, 18:20

richardsw, nie som odbornik.. a mojim nedbornym okom, je to hrozneeee..
toto pre 110kg chlapa je mizerne malo..
uz samotne ranajky malo, preco tam nie su aj sacharidy?
desiata absolutna nula..
podla mna cele zle..
mas tam baj ocko cca 3000kJ na den, to je pre skolkara malo..

potrebujes nejak rapidne schudnut napr na operaciu.. alebo take nieco?
urcite ti napise aj niekto s odbornejsim okom
vyska 165cm, vek 57


Je to cesta..

richardsw
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2012, 09:12

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by richardsw » 09 Nov 2015, 18:41

Ahoj, ďakujem za rýchlu odpoveď. Nepotrebujem schudnúť rýchlo. Toto ani nemala byť diéta, ale udržateľný jedálniček na dlhú dobu. Mám Mirovu knihu, aj som pár krát začal a písal tu o tom. Ale nemám trpezlivosť a pevnú vôľu to udržať. Myslel som, že keď si nájdem profíka, ktorý sa tým živý, tak mi poradí.

User avatar
Lenka6
Posts: 1646
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by Lenka6 » 09 Nov 2015, 18:47

Suhlasim s dakou, aj mne sa to zda priserne malo a nevidim tam ovocie, nejaka nizkosacharidova dieta. To by som dlhodobo nevydrzala. To je tryznenie .....
39 rokov, 166cm
Image

User avatar
daka
Posts: 4551
Joined: 13 Jun 2015, 22:05

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by daka » 09 Nov 2015, 20:43

ahoj richardsw..
presla som tvoje prispevky, dokonca som nasla aj moju odpoved z jula..
za ten cas som chudla 6kg /celkovo od maja cca 12/
co si urobil ty?
je mi ta luto, ze sa nevies nastartovat, dostal si uz tolko dobre mienenych rad..
jemnych, chapajucich, tvrdych, logickych, lutostivych..
mne osobne je to velmi luto, ze sa nevies "poucit" a nastartovat..
pri tvojej vahe, to uz nie je sranda, nejde o fazulky, ide o zivot..
prosim ta spamataj sa..
ja som si len tak nahodila tvoje cca udaje do Mirkovej BMI kalkulacky
a mas jest cca 10000kJ, urcite si to tam vies vypocitat, vyhodi ti aj ziviny kolko coho mas jest.
A potom uz treba "LEN" zacat

drzim palce
nikto to nemoze pomoct, kym ty sam nebudes chciet schudnut..

krasny vecer
:brechmajster:
vyska 165cm, vek 57


Je to cesta..

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by Miro Veselý » 10 Nov 2015, 08:19

richardsw čo znamená dietologička? Predpokladám, že to nie je lekárka ale skôr nejaká bytosť bez medicínskej kvalifikácie, ktorá zastáva nízkosacharidovú, vysokoproteínovú diétu. Ja by som takú stravu neriskoval. Krátkodobo sa potom určite chudne veľmi rýchlo ale nedostatok sacharidov a vhodného tuku môže ovplyvniť priveľa telesných funkcií negatívne. Tá strava môže dosť rýchlo spomaliť metabolizmus a potom bude problém čo jesť, ako s tým prestať.

Inak jedálniček "od profíka" sa čím líši od jedálnička "v knihe"? Lebo ak máš zoznam jedál odo mňa a nemáš vôľu, nebudeš mať vôľu na žiaden iný jedálniček. To si nemyslím, to máme overené viacerí. Motoivácia že niekomu zaplatíme nestačí.

Mimochodom "profík" v bradndži chudnutia znamená MUDr. s kvalifikáciou obezitológia. A žiadny normálny obezitológ nedáva jedálničky svojím pacientom. Len vysvetlí princípy. Ak tie pochopíš, vieš si jedálniček zostaviť sám a si slobodný. Moja kniha vychádza práve z tých princípov a aj ich tam popisujem.

Žiaľ, s vôľou poradiť nevieme. Možno psychiater by mohol v niektorých prípadoch trocha pomôcť.

Veľmi odporúčam kúp si ak knihu Plán B od doktora Bukovského, je to odborník. Aj tam je mierne naznačený jedálniček, môže ťa inšpirovať. A knihu Nebezpečný svět kalorií. To ti postačí aby si vedel, čo ďalej.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

florina
Posts: 536
Joined: 17 Jul 2013, 08:25

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by florina » 10 Nov 2015, 10:46

richardsw, moja endokrinologička, ktorá je zároveň aj obezitologička mi povedala, že sama vyskúšala podobnú vysokoproteínovú diétu. kilá išli dolu rýchlo, ale zároveň si odrovnala obličky, takže neodporúča. ja nechápem, že to aj vôbec takú hlúposť skúšala. ja osobne by som na podobnej strave vydržala asi 1 deň a dlhodobo ju dodržiavať môže poškodiť zdravie. je to teraz síce moderné, ale výskumy o vplyve takýchto diét na zdravie ešte len prebiehajú a výsledky k dispozícii budú až o niekoľko rokov.
44 rokov, 165 cm

digi
Posts: 148
Joined: 18 May 2013, 17:37
Contact:

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by digi » 10 Nov 2015, 13:30

Tato dieta ma daleko aj od vysokoproteinovej. Uplne mi tam chybaju zdrave tuky a ak ti toto dala nejaka odbornicka, tak od nej utekaj. Ziadny odbornik ti neda takto presne nastaveny jedalnicek,ale pravidla, akymi sa mas riadit a vyskladas si stravu podla toho. Ja soobne som zastancom nizkosacharidovej stravy, ale len pokial vies aj ostatne pravidla ako na to, poznas svoje telo, svoje ciele, skratka mas aspon ake take vedomosti. Kazdy sme iny, ale netreba vzplakavat, ale pustit sa do boja....Poloz si otazku, ci by si na takejto strave dokazal fungovat do konca zivota. Nie? Tak to nie je strava vhodna pre teba....
27 rokov, 168 cm
1.1.2015 - 99 kg
1.7.2015 - 78kg
1.11.2015 - 71kg

richardsw
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2012, 09:12

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by richardsw » 10 Nov 2015, 17:48

Ďakujem vám za odpovede, tiež sa mi to nezdalo. Ako som písal, mám veľmi slabú vôľu - tak má súďte.
Vyskúšal som každú debilnú diétu. Chudol som aj s tebou Miro, ale pripravovať si 6 jedál denne okrem iných povinností proste nejde. Aj manželka na to rezignovala. Cez týždeň ešte zvládam, ale víkendy to vždy pokazia. Som asi beznádejný prípad. Ešte raz ďakujem za pomoc.

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by Miro Veselý » 10 Nov 2015, 18:10

richardsw odporúčam 5 jedál, nie 6. Samozrejme, ak je problém variť si jedlo, tak to naozaj neviem riešiť. Technicky sa dá skúsiť niektorá donášková služba s krabičkovou diétou. Tak vyťažený človek, ktorý si nemá čas pripraviť jedlo určite nemá problém zaplatiť za servis. Skôr môže byť problém nájsť firmu ktorá dodá vhodné zloženie aby to nebolo ako pre vtáčika.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

richardsw
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2012, 09:12

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by richardsw » 10 Nov 2015, 18:25

OK, máš pravdu. Len že ja som vyťažený - denne dochádzam do práce 80 km a späť 80 km, predtým zaveziem ženu do práce, staršieho do školy a mladšieho do škôlky, potom hodina do roboty. A pritom nemám na donášku jedla. Som len konštruktér na Mazde, nie Fico na Bavoráku. Ale dobre, posledný pokus. Mám 39 a 110 kg, do 40-tky chcem mať 99 kg. Prihlásil som sa na tvoj 10-dňový kurz, aby som dostal základy. Ale najskôr skúsim na týždeň jedálny lístok p. dietologičky, predsa len stál ma 10 eur.
A to ani nemám mladú frajerku, kvôli ktorej by som to robil ;)

Ozvem sa od pondelka za týždeň, ak nezomriem od hladu.

Ešte raz ďakujem.

User avatar
Ani
Posts: 3400
Joined: 06 Sep 2007, 06:45
Location: okr. HC

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by Ani » 10 Nov 2015, 20:01

Richard ja ťa chápem, dochádzam denne do práce 76 km a jazdím na fábii toothsmile . Máme starý rodinný domček o ktorý sa treba starať troška viac a nejakú tú zver, ktorá tiež chce starostlivosť a záujem. Niekedy si pripadám ako tlakový hrniec pred výbuchom. Ale keď nato rezignujem a budem tlačiť do seba čo ma napadne za chvíľu mám stokíl a všetko budem zvládať ešte horšie než teraz. Možno by ti pomohlo si nájsť jednoduché jedlá, ktoré netreba veľmi pripravovať. Je pravda, že ja ako vegán to mám teraz ľahšie ale bola som aj mäsožravá a chodila som poprí dochádazní do práce aj do školy. Ja teraz po ceste autom pohlcem kilo jabĺk a som najedená... toothsmile Ale viem si predstaviť jesť napr. nejaký knekebrot so šunkou a kaleráb k tomu a je to. Aj tak väčšina jedál je na jedno kopyto. A jeme aby sme žili, nežijeme aby sme jedli.... thumb2
"Animals are my friends... and I don't eat my friends."
vek: 51, výška: 164 cm
najviac: 90,8 kg (01/2013)
najmenej: 59,5 kg (06/2009)
cieľ 1: 79 kg (do 31.05.2024)

digi
Posts: 148
Joined: 18 May 2013, 17:37
Contact:

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by digi » 10 Nov 2015, 21:01

richard nehnevaj sa na mna, ale pripravit jedlo na dalsi den spolu s vazenim trva tak polhodku, zo zaciatku mozno o nieco viac a pokial teda nevaris maso, ktore sa robi v podstate samo a mozes si ho dat do krabiciek nakoniec.....Je to cele len o zvyku, o nicom inom. Za dalsie, na desiatu si daj nejake ovocie a na olovrant jogurt, co na tom treba extra pripravovat? A pracujes teda cez vikendy, ked cez tyzden zvladas a cez vikend to nedavas? Lebo ak to spravne chapem, tak sa to neda, lebo nemas dostatok casu pocas dni, ked jazdis do prace....Ja som volakedy bola tiez velmi dlho v praci, ale nasla som si cas na prirpavu jedla a aj na jazdenie za cvicenim takmer hodinu tam a hodinu domov... Cena jedalnicka fakt hovori aj o jeho kvalite....ach jaaaaaaj. Ak chces naozaj riesit zdravie, tak zacni teraz a prestan hladat dovody preco to neide, ale hladaj sposoby.....Diety su odpovedou na to, preco si beznadejny pripad...Ja som bola tiez, aj tu na fore mi mnohokrat niekto vycistil zaludok a ako velmi som sa hnevala preto, ale teraz mu v duchu dakujem, lebo mal pravdu.....
27 rokov, 168 cm
1.1.2015 - 99 kg
1.7.2015 - 78kg
1.11.2015 - 71kg

Petraa
Posts: 667
Joined: 05 Apr 2012, 08:24

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by Petraa » 11 Nov 2015, 09:36

richardsw

ten jedálniček je úplne super, len si ho musíš poupraviť :-) inak je to brutálna podvýživa

takže ako príklad uvediem ten tvoj
utorok a piatok -
- raňajky : 2 celé vajcia, čerstvá zelenina, káva ... super pridaj cca 100 g celozrnného chleba
- desiata: čaj / káva voda .... žalostne málo na desiatu ... potrebuješ pridať všetko: bielkoviny, sacharidy, tuky ... napr. 50g ovsených vločiek, 200 g bieleho jogurtu, cca dve lyžice tvarohu a nejakých 15 g nesolených arašidov
- obed: 100g syra, 200g čerstvej zeleniny ... zase chýba celozrnný chlieb ... tak 100 g a zo syra by som ubrala aspon polovicu,
- olovrant : 200g čerstvej zeleniny .... zelenina ok ... ale iba vtedy ak to berieš ako predjedlo ... pridaj napr. šošovicu prpravenú podľa tohto tu https://www.chudnutie-ako.sk/recepty/okamzita-sosovica a šupni tam nejaký ten olej ako Miro píše ... olivový, alebo ľanový
- večera I: 150g cottage cheese, zelenina ad libitum ... to už sme počuli ... zase chýba celozrnné pečivo ... tento raz môžeš čosi ubrať ... nemusí to byť až 100 g ;)
- večera II: 300ml hustej kuracej (zeleninovej) polievky ak po takomto dni budeš ešte hladný (čo nepredpokladám, že sa stane), tak k tejto polievke by som už nič nepridávala ... dotlačíš sa a môžeš ísť spokojne do hajan s vedomím, že si spravil pre svoje zdravie maximum
42, 177, max. 08/11, zač. 04/12, - 12 16/5/12, - 20 24/8/13, 3. cieľ: - 9

Iba hlupák robí tú istú vec znova a znova a pri tom očakáva iné výsledky. A. Einstein

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Jedálny lístok od dietologičky - rada od skúsených

Post by Miro Veselý » 11 Nov 2015, 11:16

richardsw väčšinou sa stretávame s tým, že ľudia čo nestíhajú variť sú trebárs manažéri, ktorí riadia biznis a nestíhajú. Tam je na mieste platiť si servis, upratovačku a trebárs varenie jedla.

U normálneho človeka ktorý nemá na služby je potom otázka, prečo nemáš čas variť. Tu ide len o priority. Ak ty servisuješ ako taxikár ženu a deti, možno ti žena môže servisovať jedlo a pripraviť 3 alebo 5 balíčkov jedla na deň. Môžeš jesť aj 3 jedlá za deň, nie 5. Len to treba zrátať.

Jedálniček za 10 eur je síce vyhodený peniaz, ale osobne by som to zarátal medzi straty a neriadil sa tým. Predpokladám, že budeš hladný, zlostný, unavený a stúpne riziko chýb (vrátane úrazov) a oveľa ľahšie sa na celé chudnutie vykašleš. Ale, samozrejme, voľba je na tebe.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

Post Reply