BMI kalkulačka + návrh životného štýlu

Táto BMI kalkulačka vám vyráta nielen Body Mass Index, ale aj to, koľko by ste mali vážiť, koľko je vhodné denne jesť, optimálny pitný režim, denný príjem vlákniny a ako trénovať. Ak do kalkulačky vložíte len výšku a váhu, vyráta vám samotné BMI. V prípade, že vyplníte všetky údaje, dostanete všetky odporúčania k životnému štýlu a aj index telesnej hmotnosti.

Vypňte všetky údaje a kalkulačka vám vyráta viac, než len BMI.
Aká je vaša práca, telesná aktivita?
Aká je vaša postava?

 

Obvod pása merajte zhruba v strede medzi panvovou kosťou a rebrami, približne je to na pupku. Obvod bokov merajte v oblasti bedrových kĺbov.

Sedavé zamestnanie znamená prácu pri počítači, šofér, účtovník. Manuálna práca znamená, že ste celý deň v pohybe predavač, poštárka, kuchár. Namáhavá práca znamená veľkú fyzickú aktivitu ako nosič, práca v bani, manuálna práca na poli a podobne. Nie ste si istí? Dajte sedavé zamestnanie ak chcete chudnúť.

Postavou rozumieme to, akú telesnú konštitúciu máte. Niekto aj v štíhlom stave bude prirodzene zavalitý. Nie ste si istí? Dajte bežnú postavu.

 

Návod na použitie tejto kalkulačky BMI sa dá vidieť aj v tomto krátkom videu:

Unikátna kalkulačka BMI - návod ako vypočítate jedlo, pitie i tréning

Výsledky z tejto BMI kalkulačky vám poskytnú posúdenie zdravotného ohrozenia nadváhou, alebo podváhou. Na to je aplikácia určená. Výpočet BMI v tejto kalkulačke neplatí pre deti a mládež do 18 rokov. Ani pre športovcov a starších ľudí. Pre týchto ľudí sa dajú výpočty zistiť inými spôsobmi a odporúčam konzultujte to s lekárom. Orientačne sa môžete pozrieť na tabuľky pre deti tu. Alebo tu: The WHO Child Growth Standards. Tip: kalorické tabuľky nájdete tu…

Viac informácií o tejto kalkulačke BMI

Moja BMI kalkulačka vám vypočíta aj viaceré doplňujúce údaje. Skôr než začneme, tu je rýchly prehľad tém v tomto článku:

Tak začnime tým, že táto BMI kalkulačka vám vypočíta aj nasledovné údaje: 

  • Telesnú aktivita. Pri výpočtoch BMI indexu a obvodu pása tento parameter netreba. Telesná aktivita však pomôže určiť, koľko energie má človek denne zjesť. Ľahká aktivita znamená, že človek posedáva pri počítači a venuje sa bežným činnostiam doma. Taký životný štýl spáli málo energie – tomu treba podriadiť príjem energie v strave. Naopak ťažká práca minie veľa energie a tú treba do tela doplniť. Rozdiel medzi ľahkou a ťažkou prácou znamená navýšenie stravy zhruba o dve až tri tisíc kJ denne. (Podľa veku.)
  • Percento tuku v tele sa výpočtom dá len nahrubo odhadnúť. Podobne ako BMI je len orientačným údajom. No môže aspoň veľmi orientačne pomôcť predstaviť si, či je človek obézny.
  • Tepová (pulzová) frekvencia. Ak chcete športovaním chudnúť, alebo posilniť svoje srdce, cvičenie je najúčinnejšie vtedy, ak dodržiavate správnu tepovú frekvenciu. Najpohodlnejšie sa tepová frekvencia meria pomocou športtestera. Samotná pulzová frekvencia s BMI nesúvisí. No v prípade že ju využijete pri tréningu, tak začnete chudnúť.
  • Pitný režim. Koľko vody je vhodné vypiť.
  • Tipy pre stravovanie – zdraví ľudia. Stravovanie priamo ovplyvňuje aj index BMI. Preto je dôležité strážiť ho. Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike pre zdravých ľudí sú pomerne nízke. Najmä v porovnaní s tým, čo dnes ľudia bežne zjedia. Preto okolo seba vidíme toľko ľudí s veľkým bruchom. Ak ste zdraví, alebo máte len malú nadváhu, nechudnite. (To znamená BMI index do 25.) Upravte svoju stravu a jedzte zhruba toľko energie, ako vám vyšlo v vo výpočte. Pre orientáciu: priemerný dospelý človek by mal denne zjesť okolo 10500 kJ. Tá by sa skladala z 55 gramov bielkovín, 405 gramov sacharidov a 73 gramov tuku. Čísla prispôsobené vášmu veku nájdete vo výpočte. Množstvo bielkovín sa bude zdať malé ľuďom, ktorí chudnú a športovcom.
  • Tipy pre stravovanie – redukcia hmotnosti. Kým chudnete sa zloženie stravy zámerne trocha mení. Celkový príjem energie musí klesnúť. No aby sme počas redukcie hmotnosti čo najviac chránili svaly, zámerne navyšujeme príjem bielkovín. Navyše uberáme na sacharidoch a tuku. Ak ste obézni, zmeňte príjem energie na znížený. 

V tejto BMI kalkulačke vám neposkytujem nižší energetický príjem pri chudnutí, ako 6000 kJ. Chudnite pomaly. Je to vo vašom záujme: príliš málo energie (pod 5000 kJ) znamená stravu, ktorá nemôže obsahovať dostatok živín (vitamínov, minerálov…). Ohrozuje zdravie. Navyše pri tak malom príjme energie sa metabolizmus spomalí a prispôsobí sa nedostatku. Potom budete „priberať aj zo vzduchu“. Chudnite preto tak, že energiu obmedzíte len mierne, podľa čísla, ktorý vám odporúča výpočet v tejto kalkulačke indexu telesnej hmotnosti. Upozornenie pre ženy, ktoré skúšali mnoho diét: Nevhodnými diétami sa dá spomaliť metabolizmus. Potom by ste začali priberať aj pri energetickom príjme, ktorý odporúča moja kalkulačka. (Napríklad 7000 kJ.) To neznamená, že je zlý výpočet. Zle funguje vaše telo. Odporúčam vám preto: jedzte toľko energie, koľko vám vypočítal program. Jedzte aj za cenu, že začnete mierne priberať na váhe! Vážte si potraviny, jedzte 6× denne každé 3 hodiny, pite každú hodinu pohár vody a čakajte. Vydržte to! Potrvá možno niekoľko týždňov až mesiacov, kým si váš organizmus zvykne na to, že netreba šetriť každým gramom energie. Potom sa to však zlomí a vaša postava sa začne normalizovať. Ak to chcete urýchliť, športujte. Snáď vám tieto tipy pomôžu. Nesledujte chudnutím cieľ krása. Chudnite len ak je cieľom zdravie. Ak chcete krásu, jedzte odporúčané množstvo jedla pre zdravého človeka, dodržiavajte zásady racionálnej výživy a pravidelne športujte. Nič iné na krásu dlhodobo nefunguje. Môžete si vyskúšať môj jedálniček na chudnutie:

Kniha Jedálniček na chudnutie

Výpočet BMI indexu

BMI znamená Body mass index. Po Slovensky je to index telesnej hmotnosti. Je to v súčasnosti asi najčastejšie používaný spôsob, ako odhadnúť riziká spojené s obezitou. V ďalšom texte si povieme, že výpočet BMI je síce presný, ale nevypočíta vždy "pravdivý" údaj. Aj to, čím sa dnes nahrádza. Ale začnime najskôr klasikou: BMI sa počíta podľa vzorca BMI = hmotnosť v kg : (telesná výška v m)² Vzorec BMI - indexu telesnej hmotnosti krorý počíta táto BMI kalkulačka

Výsledkom výpočtu je číslo. Čím je číslo vyššie, tým je človek na svoju váhu ťažší. BMI je normálne v hodnotách medzi 20 až 25. V tomto rozmedzí by >ste sa nemali pokúšať o chudnutie diétou. Dosiahli by ste tým iba spomalenie metabolizmu, čo by znamenalo nutnosť menej jesť. Pri každej „výnimke“ od diéty by ste začali priberať. Práve takto si mnoho žien pokazilo postavy. Rýchla BMI kalkulačka v tabuľke

V tejto tabuľke viete rýchlo prerátať hodnoty Body Mass Indexu. Dozviete sa, v akej hmotnostnej kategórii hráte svoju ligu. Zámerne som červenou farbou označil nadváhu aj podváhu. Jedno aj druhé sú totiž závažné zdravotné komplikácie.

Kalkuklačka BMI

Výpočet BMI totiž nezohľadňuje podiel telesného tuku k ostatným telesným tkanivám. Tento podiel však je zásadný. Ak má športovec málo telesného tuku a veľa svaloviny, podľa kalkulačky BMI výjde ako obézny. To, samozrejme, je chybný výpočet. Preto sa index BMI dá posúdiť vždy len v kombinácii s obvodom pása. Krása totiž neznamená ani jeden z extrémov. Naopak – nás bude viac zaujímať zdravie. Tomu sa zvyčajne darí, ak vaše BMI bude na hornej hranici normálu. To znamená niekde okolo 23 až 24 BMI. POZOR!

  • „Zdravé“ BMI okolo 23 či 24 je v prípade, že športujete a neprejedáte sa. Inými slovami teda máte podiel telesného tuku v norme a zároveň máte veľa svaloviny. To vám dá zdravotnú výhodu – kondíciu, silu, energiu. Nie, netreba byť kulturistom. Stačí, ak vďaka pravidelnému pohybu máte husté kosti, silné (nemusia byť mohutné) svaly a trocha viac krvi ako človek pasívny. To vám dá zdravotné benefity. Zvýši to vašu hmotnosť na hornú hranicu normy, lenže vážite aktívnu telesnú hmotu.
  • „Nezdravé“ BMI môže byť tiež už okolo 23 či 24. To stačí, ak roky diétujete. Vaše zdravotné parametre sa zhoršujú, pretože diétou a necvičením vám ubúda aktívna telesná hmota. Svaly atrofujú (zanikajú, zmenšujú sa). Kosti strácajú hustotu a telo trocha zmenší množstvo krvi. To znamená, že telo je menšie a ľahšie. Zároveň však vinou chybnej výživy taký človek má veľký podiel tukového tkaniva. Potom teda celková váha vyzerá atraktívne, ale v zrkadle napriek tomu vidíte väčšie brucho. Takto zvýšené BMI nepináša zdravotné benefity.

Najhoršie však je, ak sa niekto snaží schudnúť až extrémne. Potom môže vzniknúť podváha.

Podváha dokonca zdravie ohrozuje viac, ako nadváha!

Preto je dôležité udržiavať svoju telesnú hmotnosť podľa možnosti čo najbližšie normálu indexu telesnej hmotnosti. V tom vám, samozrejme, kalkulačka BMI nepomôže. Dôležitejšie je konať. Výsledky uvidíte na vlastnom opasku. Moja BMI kalkulačka vám preto dáva oveľa viac informácií. Nielen to sledované číso výpočtu BMI. Dostanete aj návod, čo presne máte robiť.

Výpočet indexu BMI a zdravotné riziko

Jednoducho akonáhle ste mimo „normu“ začínajú vás ohrozovať rôzne vážne ochorenia.

  • Pri podváhe (nízky BMI) sa často objavujú ochorenia gastrointestinálneho traktu, pľúcne ochorenia. Zvyčajne dochádza k atrofii svalstva a k úbytku kostnej hmoty. Poškodzuje sa imunitný systém a začínajú zlyhávať rôzne systémy. Typickým prejavom podvýživy u žien je amenorrhoea (vynechávanie menštruácie). To už však je veľmi vážnym znakom podvýživy. Výrazne sa zhoršuje aj stav pleti. Mnoho ďalších veľmi vážnych komplikácií je spojených s nízkym BMI, preto na to dávajte pozor!
  • Pri nadváhe (mierne zvýšený BMI) je to trocha komplikovanejšie. Mierna nadváha – ak pritom dlhodobo pravidelne cvičíte – nemusí pre zdravie znamenať zásadné ťažkosti. Najmä ak vychádzate z výpočtu BMI a máte dosť aktívnej telesnej hmoty. Dokonca u starších ľudí je pre bezpečnejšie prežívanie výhodné, ak sú niekde na rozhraní medzi normálnym BMI a začínajúcou nadváhou. Jednoducho radšej nech je výživa u staršieho človeka kvalitná ako nedostatočná. Pre mladých ľudí však je lepšie, ak sa pohybujú niekde v strede výsledkov normálneho indexu telesnej hmotvnosti.
  • Akonáhle je reč o obezite, zas stúpa riziko kardio-metabolických ochorení. Ten učený názov pekne ukazuje, že ide o komplex problémov. Súvisia s metabolizmom a s tým súvisí následné poškodenie srdcovocievneho systému. Obezita teda dramaticky zvyšuje riziko. Zoznam zdravotných ohrození a zdravotných následkov súvisiacich s obezitou je tu. Čím vyšší Body Mass Index teda nameriate a ak nie ste aktívni športovci, urýchlene začnite konať kroky, ktoré obezitu zvrátia!

Klasifikácia BMI

Oficiálne rozdelenie a interpretácia výsledkov indexu telesnej hmotnosti. Toto je všeobecne platná klasifikáca:

BMI – menej, ako 19 = podváha

Podváha je pre zdravie nebezpečná. Ak vám kalkulačka vypočíta nízke BMI, musíte vec rýchlo riešiť, najlepšie s lekárom. Podváha je pre zdravie rovnako nebezpečná, ako veľká obezita.

Príklad: 180 centimetrový človek váži menej ako 65 kíl.

Podváha znamená, že človek je ľahší, než by mal byť. Znamená to nielen že má menej telesného tuku, ale často aj menej svaloviny. Môže to byť stav súvisiaci s podvýživou, aj chorobou. V každom prípade patrí podváha k dôvodu poradiť sa s lekárom.

BMI – viac, ako 25 = nadváha

Aj keď výpočet BMI nadváhu dnes ukáže mnohým ľuďom, nepodceňujte to a upravte svoj životný štýl. Hlavne sa začnite hýbať. Nepúšťajte sa do redukčných diét, stačí, ak zo stravy vylúčite najznámejšie „zakázané“ jedlá – vyprážané, sladkosti, sladké malinovky, údeniny…

Príklad: 180 centimetrový človek váži viac ako 83 kíl.

Nadváha znamená, že človek je „ťažší“, než by mal byť. To môže byť veľmi dobrý znak v prípade, že ide o športovca, ktorý má veľa svalov. Naopak ak je vysoká váha spôsobená nadbytočným tukom, tak už ide o značné ohrozenie zdravia.

BMI – viac, ako 30 = obezita

Ak spadáte do tejto kategórie, ihneď začnite meniť svoj životný štýl! Začnite sa zaujímať o to ako schudnúť. Inak riskujete zdravie. Nad 30 je nebezpečné.

Príklad: 180 centimetrový človek váži viac ako 98 kíl.

Podobne, ako v predošlom bode, len viac. Väčšia obezita znamená väčšie ohrozenie zdravia. Zvyčajne sa s ňou totiž už spája takzvaný metabolický syndróm. To je súbor viacerých príznakov a zdravotných problémov, ktoré sú spojené s obezitou. Vysoký tlak krvi, rozvoj cukrovky, riziko vzniku srdcovocievnych problémov, vysoká kyselina močová a vyššie riziko vzniku niektorých onkologických ochorení. To sú typické zdravotné ťažkosti súvisiace s obezitou. Tu už nejde o to, či je to estetické. To už ide o život.

Nepodceňujte obezitu a ak zistíte, že priberáte, ihneď s tým niečo začnite robiť. Čím dlhšie by ste to odkladali, tým ťažšie bude vrátiť sa a tým viac ohrozujete svoje zdravie.

Dalo by sa upresniť, že obezita sa pri meraní BMI môže ďalej triediť takto:

  • BMI 30 až 35 = obezita prvého stupňa. Príklad: 180 centimetrový človek váži okolo 100 až 115 kíl.
  • BMI 35 až 40 = obezita druhého stupňa. Príklad: 180 centimetrový človek váži okolo 115 až 130 kíl.
  • BMI 40 a viac obezita tretieho stupňa. Príklad: 180 centimetrový človek váži nad 130 kíl.

Extrémna, alebo morbídna obezita môže ísť až na absurdné čísla. Príklady život ohrozujúcej obezity:

  • 180 centimetrový človek váži okolo 180 kíl má BMI 55.
  • 180 centimetrový človek váži okolo 250 kíl má BMI 77.
  • 180 centimetrový človek váži okolo 300 kíl má BMI 92.

Ukazuje vám BMI kalkulačka výsledok nad 30? Schudnite. Nejde len o estetiku, ale najmä o vaše zdravie.

Klasifikácia BMI vo vzťahu k nadváhe, podváhe a normálnej hmotnosti

klasifikácia BMI BMI (kg/m2)
Hmotnosť rozsah podrobnejšie
PODVÁHA <18.50 <18.50
významná <16.00 <16.00
značná 16.00 – 16.99 16.00 – 16.99
mierna 17.00 – 18.49 17.00 – 18.49
OPTIMÁLNA 18.50 – 24.99 18.50 – 22.99
23.00 – 24.99
NADVÁHA ≥25.00 ≥25.00
pre-obezita 25.00 – 29.99 25.00 – 27.49
27.50 – 29.99
OBEZITA ≥30.00 ≥30.00
obezita stupeň I 30.00 – 34.99 30.00 – 32.49
32.50 – 34.99
obezita stupeň II 35.00 – 39.99 35.00 – 37.49
37.50 – 39.99
obezita stupeň III ≥40.00 ≥40.00

Prevzaté z WHO, podrobnosti tu.

Dnes možno trpíte len miernou obezitou. Ak s tým nič nezačnete robiť, o pár rokov budete stále tučnejší a s vyšším BMI.

Zdá sa vám chudnutie dnes ťažké? Zaručujem vám, že po pribratí ďalších 20 kíl to budete mať ešte ťažšie!

Výpočet BMI u detí!

Samotný výpočet BMI neplatí pre deti. U nich sa obezita, či optimálna hmotnosť posudzuje inými metódami. Niekedy sa využíva obvod krku, inokedy špeciálne tabuľky, ktoré sú určené pre deti. Ide o výpočet, ktorý berie do úvahy nielen samotný vzorec výpočtu, ale zohľadňuje aj vek dieťaťa. Ani tento výpočet nemusí byť presný. Ak teda chcete vypočítať BMI pre dieťa mladšie, ako 18 rokov, musíte použiť špeciálnu kalkulačku. BMI kalkulačka na tejto stránke preto neumožňuje vykonávať výpočty pre mladistvých. Ak zadáte len základné parametre dieťaťa (výšku a hmotnosť), vyráta vám BMI. Ale nie je to platné číslo.

Sledovať optimálny vývoj dieťaťa je dôležité! Detská nadváha a obezita je signál, že dieťa nemá vhodnú stravu a / alebo primeraný pohyb. Akonáhle to spozorujete, mali by ste v tej veci podniknúť zmeny. Ak sa totiž v detstve zafixujú nevhodné návyky, pravdepodobne bude mať dieťa ťažkosti aj počas dospievania a v dospelosti. Problémy nielen sociálne, ale aj zdravotné. Napríklad astma sa pri obezite značne zhoršuje. Preto nepodceňujte situáciu.

Ďalšie vedecké informácie:

Rizikové faktory vysokého BMI

Pokiaľ vám vychádza vysoké BMI a máte nadváhu, konajte. Čím väčší obvod pása máte, tým vyššie riziko máte predovšetkým pre tieto zdravotné ťažkosti:

  • Vysoký tlak krvi.
  • Vysoký celkový cholesterol, nízky „dobrý“ HDL a vysoký „zlý“ LDL cholesterol v krvi.
  • Vysoké triglyceridy v krvi (tuk v krvi).
  • Vysoký cukor v krvi.

Tieto problémy sú najčastejšie. Predstavte si to tak, že veľké telo si proste „vynúti“ vysoký tlak krvi. Srdce nie je stavané na zásobovanie tak veľkého tela. Vysoký tlak však znamená záťaž na cievny systém. K nej pripočítajte fakt, že krv má trocha iné vlastnosti, ako by mala mať. Je takpovediac mastnejšia. O to ľahšie sa v už >aj tak namáhaných tepnách budú tvoriť rôzne vrstvy, ktoré ich ďalej upchávajú. To následne ešte zvyšuje tlak a aj riziko, že sa niečo stane. Čo sa môže stať? Zvyčajne sa niektorá tepna pri srdci postupne celkom upchá a z tohto stavu sa rozvinie infarkt. Alebo sa z hmoty, ktorá sa hromadí na stenách ciev kúsok uvoľní. Ten potom v krvi putuje dovtedy, kým nenarazí na miesto, do ktorého sa už nezmestí. Napríklad v pľúcach alebo v mozgu. Toto miesto sa upchá a oblasť už nie je zásobená krvou. Tento stav nazývame porážka, alebo embólia.

Viem, môžete namietnuť, že obézny človek predsa môže dlho žiť aj s vysokým BMI a nič zlé sa nedeje. To je a nie je pravda. Ono sa to deje, len možno nie vždy pociťujeme následky hneď. Problém je aj v štatistike. Asi poznáte niekoľkých ľudí, ktorí sú obézni. Pritom zatiaľ nemajú ťažkosti. Zdalo by sa, že obezitológovia to preháňajú a BMI výpočtami len strašia. No skúste pátrať, koľko vašich známych alebo rodinných príslušníkov na infarkt umrelo? Pretože tí, čo to nezvládli sa nám akosi stratia z očí a prestávame s nimi počítať. To môže skresliť obraz. Mnoho tučných ľudí umiera po šesťdesiatke na infarkt. Len málokto sa dožije osemdesiatky či stovky. No tí čo sa dožijú nie sú dôkazom, že nezdravý životný štýl je v poriadku – veď aha – raritná výnimka. Preto:

Máte v rodine choroby srdca?

Premyslite si, ako to máte vo vašej rodine. Myslm priame príbuzenstvo. Teda bratia, sestry, rodičia, súrodenci rodičov, prarodičia a ich súrodenci... Ak májú tto ľudia často vyšší výskyt infarktov, porážok, rakoviny, diabetes… Tak to berte mimoriadne vážne. Tu totiž ide o dva dedičné faktory:

  • Dedíme gény, ktoré môžu uľahčiť rozvoj zdravotných komplikácií. Môžu ale aj nemusia.
  • Dedíme návyky, ktoré môžu zdedené ťažkosti akcelerovať, ale aj brzdiť.

Majú vaši príbuzní „nábeh“ na určitý problém so srdcom? Je pravdepodobné, že taký problém budete mať aj vy. Pravdepodobné, ale nie nutné. Veľa ťažkostí sa totiž dá

  • brzdiť, alebo niekedy aj
  • potlačiť úplne.

Príkladom môže byť diabetes. To je ochorenie, ktoré sa pri vhodnom životnom štýle môže rozvinúť niekedy po 70 roku života. Aj neskôr. No ak od detstva trpíte nadváhou, v mladosti obezitou, tak rovnaké ochorenie môžete mať už v tridsiatke. Rozdiel je v tom, že v sedemdesiatke už budete mať diabetes 40 rokov a jeho následky budú nepríjemné.

Podobné je to s chorobami srdca. Obézny človek môže byť na liekoch na vysoký tlak už v tridsiatke, pribudnú lieky na cholesterol, odvodnenie… Nezdravý životný štýl sa podpíše na tom, že už ako 40 ročný tento človek tak trocha začne bojovať o prežitie. Znie to absurdne, ale presne o to ide. S vhodnou životosprávou by rovnaký človek lieky na tieto ťažkosti nepotreboval možno do šesťdesiatky. To je veľký rozdiel, pretože tie lieky majú veľa nežiadúcich účinkov a znížia kvalitu života v najproduktívnejšom veku.

Fyzická inaktivita

Ďalšia vec, ktorá sa „dedí“ nie cez gény, ale rodinnými zvykmi je telesná námaha. Všimnite si, že obézni ľudia vyhľadávajú odpočinok, grilovačky, pohodlie a vyhýbajú sa pohybu. To akceleruje výsledok BMI a obezitu.

Myslite na to! Ak môžete, schudnite! Ak sa nedá, tak aspoň udržte hmotnosť.

Presnosť výpočtu Body Mass Indexu

Presnosť výpočtu platí zhruba pre priemerného človeka.

  • Výsledok neplatí pre športovcov. Dôvod: majú viac svalov, než priemerný občan. Výsledok BMI môže kulturistovi ukázať ťažkú obezitu. Ak teda dvíhate činky, alebo pravdelne chodíte behávať, tak tento výpočet pre vás vôbec nič neznamená.
  • Výpočet tiež nemôže platiť pre ľudí, ktorí často chudli. Každé chudnutie prebieha na úkor svaloviny. Človek po schudnutí má menej svalov, než pred chudnutím. Ak potom zas priberie, vždy priberie na pôvodnú váhu, než pred schudnutím – lenže svaly už nazad nezíska. A tak po jojo efekte je človek o trocha tučnejší, než pred chudnutím. Tým sa zníži priemerné množstvo svaloviny v tele. Aj keď kalkulačka BMI potom ukazuje normálne čísla, človek po viacerých diétach môže byť oveľa tučnejší, než by normálne bol. Mimochodom: aj srdce je sval. Myslite na to pred každým pokusom schudnúť diétou.
  • Body Mass Index tiež neberie do úvahy ani somatotyp. Ak je niekto prirodzene zavalitý, tak vôbec nemisí byť tučný. No index telesnej hmotnosti mu to potom ukáže veľmi vysoký.

Preto ďalej v tomto článku prejdem aj alternatívne metódy, ako môžete stanoviť zloženie svojho tela a jeho prípadné riziko. Najskôr sa však pozrime do minulosti:

História BMI

Body Mass Index pôvodne vznikol ako takzaný Quteletov index. Vznikol v predminulom storočí. Vtedy si Belgická poisťovacia spoločnosť roku 1836 u Adolphe Queteleta objednala výpočet. Hľadali vzorec, ktorým by sa im darilo čo najjednoduchším spôsobom predvídať budúce zdravie ich klientov.

Adolphe Quetelet - prišiel s konceptom Body Mass Indexu

Dlhé desaťročia bol tento index zabudnutým pojmom. Až v roku 1972 publikoval Ancel Benjamin Keys v časopise Journal of Chronic Diseases článok, že index telesnej hmotnosti je najlepší spôsob, ako sa dá rýchlo a veľmi jednoducho určiť miera zdravotného rizika. Tieto zistenia neskôr popularizoval National Institutes of Health a tak zhruba od roku 1985 sa BMI začalo používať aj v odbornej obci. Ak si uvediomíme, že tento výpočet vznikol pred pomaly skoro 200 rokmi, dá sa ospravedlniť jeho nepresnosť. Nuž a vzhľadom na jeho jednoduchosť sa drží a asi ešte aj dlho bude držať na špici medzi svetovo najpoužívanejšími metódami. Ako plynuli desaťročia, objavili sa už aj presnejšie metódy, ktorými je možné predpovedať mieru ohrozenia zdravia.

Prečo sa výpočet BMI oplatí poznať?

Pretože sa vypočíta veľmi jednoducho. Nie je potrebné nič riešiť, zrátate dve čísla a môžete porovnávať svoje výsledky. Body mass index dnes počíta automaticky mnoho digitálnych váh, či aplikácií v mobilnom telefóne. Ak teda budete sledovať trend, máte pod kontrolou indikátor, čo sa deje s vašou postvaou. Aj keď výsledok indexu telesnej hmotnosti nehovorí nič presné, je tu jeden rozdiel.

  • Ak sa s body mass indexom budete "porovnávať" s inými, je to veľmi nepresný údaj. Neberie do úvahy svalstvo, alebo somatotyp.
  • Pokiaľ ale sledujete váš vlastný index telesnej hmotnosti, tak máte možnosť sledovať trend. Tu už môže aj toto číslo napovedať, ako sa vaše výsledky v chudnutí uberajú.

Koľko tuku v tele je normálne množstvo?

Tukové tkanivo je jedným z orgánov ľudského tela, nie je to len „zásobáreň energie“. Vylučuje desiatky rôznych látok (hormóny, cytokíny), ktoré ovplyvňujú zdravotný stav, metabolizmus. Preto nie je vhodné snažiť sa schudnúť až celkom „na doraz“. Ak máte podváhu, musíte vec rýchlo riešiť s lekárom. Pre zdravie môže byť nebezpečnejšia, ako obezita.

Koľko tuku máme mať v tele?

Ženy 18 – 35 % tuku v tele
Muži 10 – 25 % tuku v tele

Percento tuku v tele stúpa s vekom. Mladí by sa mali pohybovať skôr na spodných hodnotách. Zmierte sa však s tým, že domáce meranie percenta tuku v tele je nepresné. Váhy a meracie prístroje, ktorými sa to dá merať sú fajn. Minimálne viete priebežne sledovať výsledky, či vám >počas chudnutia klesá BMI, obvod pása, aj percento telesného tuku. BMI kalkulačka je preto aj v odbornej praxi stále nástrojom číslo 1 - extrémne jednoduchý výpočet umožní prinajmenej sledovať trend. Ako začnete chudnúť, bude vám klesať aj BMI.

Sú rôzne druhy tuku v našom tele. Ak je tuk umiestnený hlavne na stehnách, čo je typické u žien, nazýva sa gynoidný typ ukladania tuku. Niekedy sa to označuje, ako hruškovitá postava. Druhý druh obezity sa nazýva androidný, pretože je častý u mužov. Tuk sa ukladá predovšetkým v oblasti pupka. Človek s androidnou obezitou pripomína guľu alebo jablko – na tenkých nohách guľa a zas tenké ruky. Ak sa vám tuk ukladá len na stehnách a zadku, možno sa vám to nepáči na vzhľad. Zdravie však touto obezitou až tak netrpí. Ak sa vám však tuk hromadí na brušku, je to vždy varovný signál. Niečo nie je v poriadku s vašim životným štýlom! Neskôr to bude zhoršovať aj zdravie.

Tukové tkanivo sa ukladá aj okolo čriev. Časť aj pri srdci. Orgány obézneho človeka sú doslova obrastené tukom. Čistili ste pri varení mäso? Srdcia, či žalúdky sliepok, hovädzie, či bravčové sú obrastené chuchvalcami tuku. Ten tuk tam nemá čo hľadať. Viete si asi predstaviť, že toto nadbytočné tukové tkanivo tlačí na orgány, zťažuje ich prácu.

Schválne si raz kúpte hovädzie alebo bravčové srdce. Uvidíte, ako neuveriteľne hutný je ten tuk. Tvrdý, pevný, nepríjemný. Práve tak tvrdo a pevne potom taký tuk objíma aj vaše srdce a bráni mu v riadnej činnosti.

Obvod pása verzus BMI

Keďže výpočet BMI nemôže byť presný, je tu druhá možnosť, ako zistiť, či máte nadváhu: obvod pása. Štatistika ukázala, že obvod pása priamo predurčuje mieru zdravotného ohrozenia.

obvod pása zvýšené riziko vysoké riziko
Ženy > 80 cm > 88 cm
Muži > 94 cm > 102 cm

Ak by teda aj BMI nebolo celkom presné, obvod pása berte veľmi vážne. Ak máte obvod pása priveľký, obezita a hlavne jej následky vás ohrozujú.

(Ženy, ktoré majú široký zadok a malý obvod pása sú možno so svojou postavou nespokojné. Tento druh obezity však nepredstavuje zdravotné riziko. Spravidla sa tejto obezity (na zadku a stehnách) ani nedá zbaviť – je daná geneticky. Ženy, ktoré sa svojich širokých bokov márne snažia zbaviť diétami riskujú, že časom začnú priberať >aj na bruchu. Ich telo sa tuku na nohách a zadku proste nevzdá. Diétami si však poškodia metabolizmus. Výsledok: pár rokov blbnutia proti veľkému zadku a dáma má zadok ešte väčší a ako bonus k tomu aj obrovské brucho.)

Obvod pása je mimoriadne dôležitý pre mužov. Ak ho má veľký, je vážne ohrozený srdcocievnymi komplikáciami.

BMI Prime

Pod týmto pojmom sa skrýva nástroj, ktorý porovnáva BMI u rôznych etnických skupín tak, aby boli výsledky porovnateľné. Rôzne populácie totiž majú mierne odlišnú stavbu tela a tam výpočty nemusia byť porovnateľné. („How much should I weigh?“ Quetelet’s equation, upper weight limits, and BMI prime.)

Ponderal Index (PI)

Ďalší z pokusov upresniť výsledky je Ponderal index. Používa sa najmä u posúdení veľmi vysokých a veľmi nízkych ľudí. Ani u nich totiž stavba tela nie je celkom štandardná. Potom je však výsledok získaný štandardným vzorcom nepresný. Takže zatiaľ čo BMI sa počíta podľa vzorca váha / výška2 tak PI index sa ráta vzorcom váha / výška3

Index WHR

Aspoň telegraficky spomeniem aj index WHR, skratka Waist to Hip Ratio. Ide o pomer pás / boky. Táto metrika sa už v poslednej dobe opúšťa.

BVI index

Indikátor objemu telam ktorý sa pokúša brať do úvahy objem svaloviny, hmotnosť tukového tkaniva ale aj rozloženie tuku v tele. Berie do úvahy podobné údaje ako WHR (pás, boky) a aj objem brucha.

RFM index

Tento vzorec skúma relatívnu tukovú hmotnosť (relative fat mass index). Hmotnosť neberie do úvahy a počíta sa len podľa nameraných hodnôt vyplývajúcich z výšky a obvodu pása.

  • RFM index pre ženy: 76 – (20 × výška / obvod pása)
  • RFM index pre mužov: 64 – (20 × výška / obvod pása)

Viac informácií

ABSI Index

V poslednej dobe sa za pomerne presnú metriku považuje aj pomerne nový A Body Shape Index, skratka ABSI. Vzorec je takýto:

ABSI vzorec - nástupca indexu telesnej hmotnosti

Jeho primárnou úlohou je odhadnúť mieru rizika najmä kardiovaskulárnych ochorení.

Surface-based Body Shape Index (SBSI)

Ďalší vzorec, ktorý berie do úvahy aj povrch tela. Index vychádza zo štyroch kľúčových meraní: plocha povrchu tela (BSA), vertikálny obvod kmeňa (VTC), obvod pásu (WC) a výška (H).
ABSI vzorec - nástupca indexu telesnej hmotnosti
Viac informácií:

Ideálna hmotnosť

Ideálna hmotnosť sa síce vypočítať dá, ale výpočet neplatí pre každého. Naozaj ideálnu hmotnosť môže určiť len lekár. Závisí na telesnej konštrukcii človeka. Navyše ľudia, ktorí si svoju postavu už skazili obezitou, nemôžu chcieť nazad svoju krásnu postavu. Všeobecne sa ideálna hmotnosť počíta podľa vzorca výška mínus 100. Taký výpočet >je len orientačný, zato však rýchly. Prísnejšia verzia je [(výška mínus 100) mínus 10%]. Táto BMI kalkulačka vám odhad optimálnej hmotnosti poskytne.

Ideálna váha

Výpočet ideálnej váhy sa tiež nechcem rozoberať do detailu. Na to je článok Ako sa počíta ideálna váha. Aj tu platí, že ideálnu váhu nemôžete vypočítať z niekoľko mála parametrov. No dá sa k nej aspoň blížiť. Výpočtom BMI sa v odborných kruhoch často merajú štandarné výsledky. Akokoľvek sme si povedali, že je nepresný, má jednu výhodu: je jednotný. Kalkulácia pomerne dobre „sedí“ pre normálneho, „priemerného“ človeka. Ak teda lekár odváži a vypočíta priemerné BMI, je veľmi pravdepodobné, že výsledok bude dosť blízky pravde. Prečo? Pretože je štatisticky pravdepodobné, že ste skôr priemerným občanom, než extrémom.

  1. Extrém: športovci, kulturisti. Je ich relatívne málo a tak celkové štatistické výsledky kalkulácií neovplyvnia. U nich sa výpočet BMI môže veľmi líšiť od reality a je nepresný.
  2. Extrém: obézni a morbídne obézni: u nich vysoké číslo pomerne presne koreluje s výpočtom BMI.
  3. Extrém: dietári a mentálna anorexia. Chronickí dietári môžu byť tuční a zároveň mať pomerne normálne BMI. Je ich relatívne málo, neovplyvní to pesnosť štatistických porovnaní na celej populácii.

BMI kalkulačka teda napriek všetkým výhradam môže byť aspoň úvodným obezitologickým parametrom, z ktorého môžete začať diskusiu. Okrem toho vypočítavanie BMI bude v prípade že chcete schudnúť pravidelné. A tu je dôležité, čo sa bude diať. Ak si budete napríklad každý týždeň merať výsledky, vypočítajte si aj tento index. Bude vás potom zaujímať najmä celkový trend! Nie je dôležité, či kalkulácia BMI je presná alebo nie. Dôležité je, aby počas zhadzovania kíl toto číslo postupne klesalo.

Ďalšie zdroje a kalkulačky

Odborné informácie

Ďalšie informácie o ideálnej váhe

Kniha Jedálniček na chudnutie