BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Hypoglykémia

Hypoglykémia. To je to, prečo mnohí majú záchvaty žravosti, neodolateľnú túžbu niečo zjesť, alebo niekedy príšerný hnev a výbuchy zlosti.  Tento článok nie je o diabetikoch. Hypoglykémia môže nastať aj u zdravého človeka v niekoľkých situáciách. Je dobré o tom vedieť, pretože vám to pomôže aj pri chudnutí.

Hypoglikémia je stav, keď je v krvi málo krvného cukru. U rôznych ľudí má rôzne následky. 

Najskôr blesková teória - niečo som už písal v článku o glykemickom indexe a o meraní krvného cukru glukomerom som písal tu. Takže úroveň krvného cukru si viete odmerať aj sami.

Bežný glukomer s bežným výsledkom merania.

Ak vás to zaujíma, kúpite si glukomer, špeciálne pero ktorým sa pichne do prsta, lancety (to sú ihly) a meracie pásiky. Investícia okolo 20 až 40 eur a viete si rýchlo odmerať stav krvného cukru. Nie dokonale presne, ale stačí, aby ste si vedeli rýchlo monitorovať napríklad to ako vaše telo reaguje na niektorú potravinu alebo na tréning.

Aj bez merania však vieme povedať, že krvný cukor je parameter, ktorý by v tele mal v ideálnom prípade byť zhruba v jednej úrovni bez výkyvov. To dosiahnete ak je vaša strava a aj správanie vhodné. To znamená strava bez sladkostí a pohyb bez excesov a tvrdých záťaží.

  • Krvný cukor sa zvýši po sladkosti a potom môže rýchlo klesnúť pod normál - to je hypoglykémia.
  • Krvný cukor klesá s dobou hladovania. Niekedy klesne pod normál.
  • Krvný cukor klesá pri športe alebo aj strese. Ak to preženiete, klesne pod normál.

Takže týmito spôsobmi sa viete dostať do stavu hypoglykémie.

  • Naraz ste zjedli 3 banány a nič iné. To je potravina s vysokým glykemickým indexom. Hladina krvného cukru sa po zjedení banánov rýchlo zvýši a telo na to zareaguje tak, že ju rýchlo zníži pomocou hormónu inzulín. Krvný cukor rýchlo klesá niekedy až pod normál.
  • Rozhodli ste sa poriadne dať na frak svojej obezite. Nasadili ste dnes tvrdý tréning. Hodinu a pol ste v posilňovni krútili bicykel takmer na doraz svojich možností. Pri cvičení telo použilo všetok krvný cukor a teraz ho máte „pod normál“. Práve idete domov.

Tieto dva rozličné príbehy majú celkom rovnaký záver. V krvi máte málo cukru. Potom sa môžu objaviť rôzne príznaky hypoglykémie, čiže nedostatku glukózy, krvného cukru. O nich už za chvíľku.

Telo však nepípne ako počítač. Nerozsvieti sa vám červená kontrolka „Ten koláčik pred hodinou a štvrť spôsobil hypoglykémiu“. Vy ste už aj zabudli, že ste niečo jedli. Kontrolka, že telo pýta cukor máva rôzne prejavy, alebo príznaky. Tým najjasnejším je túžba dať si niečo sladké. Túžba je však slabé slovo.

Príznaky hypoglykémie

Hypoglykémia sa prejaví tou najzrozumiteľnejšou vecou a to je pocit hladu. Nemusí to však znamenať, že vás „bolí brucho od hladu“. Ide len o vtieravú túžbu zjesť niečo sladké. Niekto tomu hovorí „vlčí hlad“, „záchvat žravosti“, keď hladoš takpovediac stráca sebakontrolu a doslova žerie všetko, na čo narazí.

V prípade, že nedostatok cukru spôsobil tvrdý tréning, máte možno pocit, že máte „právo“ najesť sa. Veď ste cvičili, nie? No pozor! Len z toho dôvodu, že ste v stave hypoglykémie, zjete oveľa viac, ako by bolo rozumné. A ešte viac, než ste pri tréningu minuli. Už sa nekontrolujete, už vás riadi hlad. Hypoglykémia spôsobí, že a nedokážete ovládať.

Mimochodom ísť v stave hypoglykémie do obchodu s potravinami je ten najhorší nápad! Nakúpite všetko, čo vám pôjde na chuť. Hlavne sladkosti.

Niektorí ľudia však dokážu potláčať tento typ hladu a zvyknú si nevnímať ho. Nenajedia sa a pocit hladu ignorujú. Potom ich „prezradia“ ďalšie bežné prejavy hypoglykémie. Spravidla sa neobjavujú všetky naraz. Niekto je nalačno hádavý, iný malátny a iný uzimený…

Ak niektoré z ďalej uvedených prejavov častejšie pozorujete:

  • asi hodinu až dve potom, čo ste jedli, alebo
  • ste ráno nič nejedli, obed nestihli a po obede vybuchnete od zlosti,

odporúčam vám, aby ste podrobnejšie analyzovali vašu stravu. Možno jedávate jedlá s príliš vysokým GI. Podobné príznaky však môžete pozorovať, ak sa dlhšie nenajete, alebo ak príliš tvrdo trénujete. Každý človek je iný, takže málokto bude mať všetky prejavy naraz. Okrem hladu sa hypoglykémia zvykne prejaviť aj nasledovne:

Zmeny nálady smerom k negatívnym pocitom

  • sklon k hádkam, výbušnosť (hnev, zlosť, krik, nevrlosť);
  • nechuť niečo riešiť, robiť;
  • malátnosť, nerozhodnosť alebo apatia;
  • celková podráždenosť, nesústredenosť;
  • nervozita, netrpezlivosť, pocit neistoty.

Zmeny telesných funkcií

  • trasenie sa (vnútorné alebo napríklad len ruky);
  • zívanie, ospalosť, niekedy závraty;
  • sklon ku koktaniu, zhoršená súvislosť reči, alebo chyby výslovnosti, prerieknutia;
  • potenie sa (celkové, alebo len ruky, či nohy);
  • „škvŕkanie“ v bruchu;
  • večer po najedení nie a nie zaspať alebo časté prebúdzanie sa v noci;
  • silnejšie búchanie srdca alebo čudné pocity v hrudi;
  • bolesť hlavy (bolesť hlavy môže byť spôsobená mnohými inými príčinami, veľmi často je len signálom nedostatku tekutín);
  • ťažko od žalúdka, čudné pocity v bruchu;
  • pocity zimy;
  • slabosť alebo podlamovanie nôh (ak chodíte na tréningy a preženiete to s cvičením, určite to poznáte pri ceste domov).

Tieto a im podobné pocity môžu byť príznakmi hypoglykémie. Ak zistíte, že je to aj váš prípad, nevadí. Spravte protiopatrenia!

V poslednej dobe sa čoraz viac ukazuje, že pokles hladiny krvného cukru má priamy vplyv na našu náladu. Ako krvný cukor klesá, je to stres nielen pre telo ale aj pre psychiku. Zlá nálada a zážitky spojené s týmto stavom sú silným negatívnym zážitkom a tomu sa potom ľudia chcú vyhnúť. Aj za cenu že radšej budú jesť koláčiky a priberať, len nech sa to už neopakuje.

Ak ostanete dlho nalačno, možno sa len nahneváte a neskôr po najedení sa zas všetko upokojí. Opakovaná hypoglykémia však môže dokonca postupne vyvolať stav podobný depresii.

Čo proti hypoglykémii

Ochrana je celkom jednoduchá - stačí sa riadiť zdravým rozumom.

  • jedzte prednostne potraviny s nízkym GI, alebo „rieďte“ GI;
  • jedzte vždy skôr, než vám klesne hladina krvného cukru pod „normál“, intervaly sú individuálne, ale ak jedávate 3 až 5 krát za deň tak hypoglykémiu netreba očakávať.
  • nerobte pridlhé pauzy medzi jedlami. Viem, intermitentný pôst a podobné radovánky sú moderné, ale ak by vám to robilo ťažkosti, tak to možno je lepšie prestať s tým.
  • necvičte pridlho ani pritvrdo.

Ak udržíte hladinu krvného cukru a inzulínu na zhruba stále rovnakej úrovni, zakrátko sa zbavíte nárazových záchvatov hladu , často aj zlosti, slabosti a iných príznakov, ktoré človek spravidla rieši tým že si dá kávu, koláčik a niekomu vynadá.

Nevhodne volená strava (druh, ale aj čas) preto môže zhoršiť pracovný výkon a tiež vzťahy na pracovisku či v škole.

Možno by stálo za úvahu, či automaty na sladkosti a koly nie sú príčinou zlého prospechu a správania niektorých žiakov. A sladké bufety na pracoviskách podobne… Alebo predajne mastných a presolených koláčikov s vysokým GI v mnohých nemocniciach.

Ďalšie informácie

Napísal
Miro Veselý 
24. septembra 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.