BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Tabletky na chudnutie

Nebolo by úžasné mať takú tabletku, že zhltnete a schudnete? Žiaľ, zatiaľ nemáme tabletku, ktorá by sa postarala o bezproblémové chudnutie. Neverte reklame. Niektoré firmy urobia všetko preto, aby vám predali svoj produkt. Budú klamať, zavádzať, manipulovať, lákať vás "skús a uvidíš". Vy ho vyskúšate a nasleduje sklamanie. Obezita zostáva u vás a vaše peniaze v lekárni.

Potom si človek položí otázku, ako to vlastne je. To fakt firmy predávajú neúčinné preparáty? To predsa nie je možné. Ale ak sa pozriete v lekárňach po rôznych tabletkách určených na chudnutie, či spaľovanie tukov, môžete si prečítať tie maličké písmenká na krabičkách. Tam je napísané zloženie. A z neho býva dosť ľahké posúdiť, čo za preparát držíte v rukách. V závere článku sa k tomu ešte vrátim. Ale najskôr je dobré vždy si pripomínať, že:

Obezita nie je dôsledok nedostatku tabletiek v tele!

Ak ste tuční, nie je to preto, že by vám chýbal niektorý voľnopredajný preparát. Nie je to preto, že ste chodili málo do lekárne. Obezita vzniká ako následok nevhodného životného štýlu. Viem, niekto možno je chorý a užíva lieky, ktoré môžu urýchliť priberanie. V tomto článku je zoznam liekov z ktorých sa priberá. Tie môžu situáciu zhoršiť. Ale aj tak zvyčajne v pozadí problémov stojí životný štýl a nie lieky.

 • Pokiaľ žijete prevažne sedavým spôsobom, ste na dobrej ceste k priberaniu.
 • Pokiaľ sa nestravujete optimálne, ľahko začnete priberať.
 • Pokiaľ žijete v strese a málo spíte... Veď viete.

Ak žijete týmto spôsobom, namáhate svoje telo. Začnete priberať. Myslíte, že ak potom začnete užívať akúkoľvek tabletku "na chudnutie", tak že sa niečo zmení? Nie.

 • Ak zjete nevhodné jedlo, žiadna tabletka nespôsobí, že by nevhodné časti z jedla vo vás nejako zmizli.
 • Ak pár hodín v kuse sedíte, má to na telo nepriaznivý účinok. Tento účinok sa nedá zmazať ani tréningom. Nie to ešte nejakou tabletkou.
 • Ak svoje telo týrate tak, že celý deň nič nejete a celú noc vykrádate chladničku, nie je tabletka, ktorá by spôsobila normalizáciu vašich návykov.

Ale práve to sú príčiny, pre ktoré ste pribrali. Ak tabletka na chudnutie nevie odstrániť príčiny, potom je jasné, že si o to menej poradí s následkami. Prečo? Pretože mnoho ľudí si naivne myslí, že tabletkami by sa schudli, ale pritom neplánujú zmeniť svoj životný štýl.

Predstavte si to rovnako, ako keby vám do loďky tiekla voda.

 • Ak upcháte dieru, voda prestane natekať. Odstránili ste príčinu.
 • Ak vodu necháte natekať dierou a budete ju vylievať hrnčekom, nie je to riešenie. Práve toto je ale predstava ľudí, ktorí chcú tabletky na chudnutie. Že lieky ich schudnú a oni môžu ďalej chodiť na hostiny.

Väčšina tabletiek na chudnutie sľubuje, že vás zbavia nejakého problému, ktorý spôsobuje, alebo udržiava obezitu. Technicky sa môže stať aj to, že ak budete chudnúť zmenou životného štýlu, že niektoré tabletky by vám mohli trocha aj pomôcť. Napríklad ak si na tréning dáte niektorý "spaľovač tuku" môže to pomôcť. V týchto tabletkách bývajú väčšinou látky s podobným účinkom ako káva. Budete čulejší, viac sa vám bude chcieť cvičiť. Môže to veci pomôcť, ale nemusí.

Tabletky na chudnutie - zmes ničoho a všetkého

Často ide o to, že jednotlivé preparáty v tabletke síce istý účinok majú, ale v reklame je značne zveličený.

 • Sľubuje reklama, že „tieto tabletky zmiernia chuť na sladké“? Zákazník verí, že po užití prípravku nebude mať chuť na sladkosti. Ako však odmeriate či je vaša túžba po koláčiku o niekoľko percent nižšia, než keby ste si tabletku nedali? (Nie, nebude nižšia. Na zníženie túžby [po anglicky craving] po niečom síce existujú lieky, ale tie vám môže predpísať len psychiater.)
 • Sľubuje reklama že v tabletkách je ocot, ktorý spomalí vstrebávanie sladkostí a zníži tak glykemický index? Dúfajme, že tomu celkom neveríte. Ale ak áno, môžete si to skúsiť - ocot sa dá aj kúpiť. A ešte rozumnejšie by bolo nejesť sladkosti. Kyslejšie prostredie sa síce uznáva ako faktor znižujúci glykemický index, ale slabý. Sám o sebe nespôsobí merateľný rozdiel.
 • Láka vás predstava že niektoré tabletky obmedzia vstrebávanie tuku z potravy? Tu sme zas pri logike. Nebolo by logickejšie jesť normálnu stravu a nie mastné jedlá? Ušetrili by ste a tabletky aj za jedlo. Pretože ak si takú tabletku dáte a zjete nevhodné jedlo, tak máte na krku prudkú hnačku. Pri troche šťastia nie až celkom na krku.
 • Zvádza vás predstava, že tabletka zruší váš hlad? To je vlastne len akási príprava na nejakú formu podvýživy či hladovky. O nich vieme, že nefungujú - načo sa o to pokúšať?
 • Nádejáte sa, že tabletka vás nakopne a zenergizuje? Rovnaký efekt spôsobí aj zelený čaj, alebo káva. Len asi s trocha bezpečnejšou dávkou kofeínu.

Ja viem. Večné diétárky by cheli tabletku, torá vypne pocit hladu, takže nemusia jesť. Zároveň by ich nakopla aby tak 6 hodín denne vydržali cvičiť. Nuž a aby sa telo ešte viac potrápilo, tak tabletka by mala zrýchliť metabolizmus. Najlepšie do dvojnásobnej rýchlosti, aby dietárka v tridsiatke vyzerala na šesťtesiat.

Žiadne doplnky výživy nepomôžu vyriešiť problém s obezitou. Fakt! Zato môžu byť dobrým riešením otázky, kam s výplatou.

Tabletky na chudnutie bývajú poriadne drahé. Tuční ľudia bývajú často zúfalí. Tak prečo na nich nezarobiť? Všeobecne je známe, že tuční by chceli schudnúť a väčšinou nechcú zmeniť svoj životný štýl. Tak im podstrčíme aspoň falošnú nádej. A nech za ňu poriadne zaplatia.

Problém číslo dva sú prípady, kedy niekomu tabletky pomohli. Potom vzniká šum, v ktorom sa stratia informácie. Ak sa niekto rozhodne zhodiť celkom vážne, spravidla začne konať. Možno zmení stravu, začne cvičiť a niekedy si aj kúpi niektoré tabletky na chudnutie. Alebo kokteil, to je vlastne jedno. Vďaka zmene životného štýlu má výsledky, ale môže nadobudnúť pocit, že bez výživového doplnku by to nebolo tak dobré. Táto chyba sa stáva často.

Placebo efekt

Najúčinnejšou zložkou tabletiek na chudnutie je viera, že sa niečo zmení. Ak si kúpite nejaké bobule, ktoré sľubujú zmeny, možno ste v stave kedy ste blízko rozhodnutia začať chudnúť. Ak začnete užívať tabletky, každý deň si spolu s tým znova uvedomujete, že chcete schudnúť. Možno popritom začnete mierne obmedzovať tie najhoršie "klady" (v zmysle brvná, bremená). Nedáte si koláčik. Z kuraťa nezjete kožu. Chlieb nenatriete masťou. Nekúpite si sladkú limonádu. Párkrát do týždňa idete na výlet. Mnoho ľuďom stačí spraviť takéto malé zmeny a začnú chudnúť.  Nie, tabletky im v tom nepomohli pomocou účinnej látky. Pomohlo im, že opakovaným myslením na cieľ sa začali správať tak, aby ho ľahšie dosiahli.

Takže pokiaľ vám takýmto spôsobom tabletky pomôžu zvýšiť sebadôveru, alebo proste pripomínajú zámer, má to význam. Keď som začínal chudnúť, tiež som takéto barličky používal. V úplných začiatkoch, napríklad, jeden kokteil na chudnutie. Dosť rýchlo som si uvedomil, že ho nepotrebujem. Ale ďalej som ho kupoval, lebo mi veľmi chutil. Robil z chudnutie čosi príjemnejšie. Nahradíte bežné jedlo niečim výborným. Aj tak sa dá. Dnes by som ho už nepil. V jednej dávke bolo asi 30 gramov cukru, pár gramov bielkovín a žiaden tuk. Nič zdravé a už vôbec nie vhodné pri chudnutí - mňamka, ktorá vám vybuduje akurát podvýživu. Mimochodom, keby ste si chceli taký kokteil vyrobiť doma: do pohára dáte lyžičku sušeného mlieka a jeden a pol polievkovej lyžice cukru. Trocha kávy, zamiešať, vypiť. Dávalo by vám to zmysel pri chudnutí? Tá lyžica cukru asi nie. Ale keď to kúpite v krásnej škatuli s farebnou potlačou v lekárni, je z toho kokteil na chudnutie. Dodnes ten produkt vidieť v predaji.

Každý rok sa na trhu objaví niekoľko nových a skvelých tabletiek na chudnutie. Predávajú sa neraz za ohromujúcu cenu. Stačí, aby sa pár krát objavili v reklame a ľudia to hneď húfne kupujú.

No všetky skvelé tabletky na chudnutie sú skvelé len v reklame. Poznáte vo svojom okolí osobne niekoho, kto by vďaka nejakej tabletke naozaj riadne schudol? Ja nie. (Nepočítam tvrdenia typu "švagrinej svokra má susedu a tá vraj pozná istú pani ktorá schudla po užívaní...")

 • Je to tým, že ľudia si také tabletky síce potichu kúpia, ale veľmi sa s tým nechvália. Kto už by sa chvastal tým, že nevie kontrolovať sám seba a potrebuje na to niečo kupovať v lekárni?
 • Ani neschudnú. Komu by sa chcelo potom chodiť po známych a rozprávať „viete, ako hlupák som naletel reklame a minul 30 eur na tabletky, ktoré mi vôbec nepomohli schudnúť“...?
Keby sa totiž na trhu naozaj objavil preparát, ktorý by naozaj spôsobil chudnutie, nastal by okolo toho tak masívny rozruch, že by ste sa o tom dozvedeli v priebehu pár týždňov. Nie od výrobcu. Nie od predavačov a lekárnikov. Od priateľov a známych – zvestovali by vám to už viditeľne štíhlejší ľudia, ktorých poznáte. A bolo by ich stále viac a viac.

Kým sa to nestane, nebojujte so svojou obezitou tabletkami. Ak vás lákajú na úžasný nový prostriedok proti obezite, najskôr skúmajte. Pochybné ponuky mávajú veľa spoločných znakov. Vždy sľubujú to, čo imponuje tučným. Výrobca presne vie, čo chcú počuť tuční ľudia. Vyvolá vo vás pocit naliehavosti a potreby.

 • Vy možno ani neviete prečo ste to kúpili.
 • Výrobca vie, prečo ste kúpili. Podľahli ste jeho manipulatívnemu marketingu.

Ak teda chcete, mám tu pre vás jeden seriózny tip:

Poznám výborný výživový doplnok na chudnutie!

Je to to najlepšie, čo nájdete na trhu. Žiaľ nie je lacný a navyše to nestačí užívať raz denne. Musíte užívať niekoľko rôznych bobúľ denne a kúra vás vyjde aj na niekoľko eur denne. Žiaľ. Ale zato je to 100% prírodnej báze. Tento výživový doplnok sa volá zelenina.

 • Forma: Bobule, listy a iné formáty.
 • Dávkovanie a spôsob podávania: Kilo až dva denne. Jedna bobuľa kalerábu ráno. 5 bobulí paradajky desiata. 3 rôznofarebné papriky obed. Jedna uhorka na olovrant. Jedna dusená brokolica večera. Alebo grilovaná, varená, dusená. Môžete užívať ako polievku, alebo šalát.
 • Užívanie: Užívajte tento výživový doplnok denne vždy pred jedlom. Potom jedzte rozumnú stravu v rozumnej dávke a začnete chudnúť veľmi rýchlo. Overené, spoľahlivé.
 • Kontraindikácie: Neužívajte v prípade alergie na konkrétne druhy zeleniny.
 • Liekové a iné interakcie: Poraďte sa s lekárom. Zelenina môže spomaliť vstrebávanie potravy a teda aj niektorých liekov. Väčšinou ale nie je prekážkou.
 • Ovplyvnenie viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje: Zelenina priaznivo ovplyvní vašu pozornosť.
 • Nežiadúce účinky: Flatulencia alebo ak to chcete menej slušne, tak prdenie. Nie vždy a nie u každého. Ak je to veľmi zlé, skúmajte či nie ste alergický na niektorý druh zeleniny.
 • Predávkovanie: Zhruba do dvoch kíl denne sa nebude nič zlé diať. Problémy by mohli nastať len keby ste jedávali pár kíl odšťavenej zeleniny denne. Tam by sa mohli začať kumulovať niektoré vitamíny až na toxickú úroveň.
 • Balenie: Jednotlivo alebo v plastových obaloch.

Ak pravidelne zjete vyše kilo zeleniny denne a jedávate celozrnné pekárenské výrobky, a k tomu pestré jedlá, veľmi pravdepodobne nepotrebujete nič doplniť umelo. Radšej si kúpte drahšie exotické ovocie, ako vitamíny v tabletkách.

Krátky exkurz do sveta výroby doplnkov výživy na chudnutie

Vyrobiť nie je problém. Z ázie si za bagateľ objednáte pár desiatok kíl nejakého prášku, vyhútate názov a máte to hotové. Ešte nejaký ten schvaľovací proces, ale to je skôr formalita. Nie je problém vyrobiť. Ale predať. Je to biznis a tomu je podriadené všetko. Pozor na to!

Výrobcovia potravinových doplnkov vedia celkom presne, čo chce počuť zákazník, aby kúpil. V návodoch a v popisoch rôznych preparátov sa nepíše, ako a či látka účinkuje. Píše sa taký text, ktorý ju predá. Aj za cenu istej deformácie, či vynechania faktov. Alebo preháňania.

 • Kulturista chce počuť slová „anabolický“, „rast svalov“ a „zvýšenie sily“. Preto na prípravkoch pre kulturistov nájdete tieto slová a superlatívy typu MEGA, MAX, ULTRA, HIGH, MUSCLE a podobné.
 • Obézny chce počuť slová „spaľovanie tukov“, „termogenéza“, „rýchle chudnutie“, „diéta“. Preto takéto nápisy nájdete na výrobkoch určených pre tučných. Nápisy ako FATBURNER, FATKILLER, MEGADIÉTA, SLIM, LÍNIA, FIT a podobné.
 • V poslednom čase predávajú aj frázy „čistý prírodný výťažok“, "organická kvalita", "bio".

V mnohých potravinových doplnkoch sa síce nachádza účinná látka, ale v takom malom množstve, že je prakticky celkom zbytočné prípravok užívať (a platiť). Uistite sa preto o zložení prípravku a aj o tom, či je uvedené na jednu alebo viac tabletiek, alebo ide o 100 gramov. Nekupujte si žiadne doplnky výživy, ak presne neviete, čo potrebujete doplniť, prečo a koľko.

 • Napríklad L-Carnitin sa považuje za látku, ktorá napomáha pri spaľovaní tukov. Preto mnoho výrobcov veľkými písmenami na obal napíše „Výrobok obsahuje L-Carnitin, ktorý pomáha spaľovať tuky!“ To zaujme mnoho obéznych. A zákazníci ho dychtivo kupujú. To, že v jednej dávke sa nachádza napríklad 25 miligramov L-Carnitinu si zákazník možno prečíta, ale ak nevie, aké je účinné dávkovanie (minimálne 500 mg naraz, pred aeróbnym cvičením), vyhodil peniaze zbytočne. A podľa najnovších štúdií je dokonca neisté, či je bezpečné karnitin užívať.
 • Produkt niekedy obsahuje viacero účinných látok, no všetky v neúčinnom množstve. Výrobca potom operuje tým, že „synergický efekt vzájomne potencuje účinky“. Znie to dobre, ale účinky sú často nulové. Končí to väčšinou tak, že zákazník skúša. Raz si kúpi to, inokedy ono.

Ak si vyberiete niektorý výrobok a uvažujete o jeho kúpe, dajte tomu ešte trocha času. Skočte na Google a nájdite si web Pubmed. To je server s veľkým množstvom klinických štúdií. Je v angličtine, ale aj pomocou automatického prekladania sa viete rýchlo dopracovať k informáciám, ak neviete anglicky. Informácie, ktoré tu nájdete sú seriózne a dá sa im dôverovať.

Ako postupovať? Zistite si ako sa účinná látka (z tabletky ktorú skúmate) píše po anglicky a dajte túto látku vyhľadať. Vyjde vám veľa výsledkov. K celým štúdiám sa zadarmo nedostanete, ale veľmi často nás zaujíma len priebeh a výsledok. Často zistíte, že výsledky štúdie sú rozporuplné. V tej chvíli viete, že nemá zmysel platiť za preparát, ktorý túto látku obsahuje.

Celý problém s liekmi na chudnutie je ten, že:

Obezita je spôsobená nevhodným životným štýlom. Na ten vám žiadna tabletka nepomôže.

Ak robíte chyby, zvyčajne príde trest. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Ani keď zhltnete tabletku. S touto informáciou už viete ďalej naložiť. Odporúčam, aby ste nestrácali čas hľadaním barličiek. Užívanie liekov na chudnutie totiž zvyčajne nie je nič iné. Je to snaha ako "spevniť vôľu" ku krokom, do ktorých sa nám nechce. No hľadať spôsoby nejedenia je jednoducho rovnako nezdravé, ako byť tučným.

Pokiaľ máte s nadváhou problémy, vykonajte zmeny v životnom štýle. Nemusia byť vždy drastické. Niekedy aj malé zmeny stačia na to, aby človek prestal priberať. Úplne zrušte maškrty a sladkosti. Uprednostnite zdravšie jedlá a jedzte veľa zeleniny. Začnite pravidelne cvičiť - stačia rýchle prechádzky. Obmedzte stres a riadne sa vyspite každú noc. Mnoho ľudí len na základe týchto zmien začne chudnúť. Nepotrebujú na to ani lieky na chudnutie, ani hladovanie. Stačí prestať robiť tie najhrubšie chyby vo výžive, pitnom režime a v športe.

Napísal
Miro Veselý 
8. februára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.