chudnutie-ako

Glykemický index potravín

Prísne dodržanie odporúčaní glykemického indexu + pravidelné cvičenie môže mnohým z vás stačiť ako úplný návod na chudnutie. Nemusíte tomu ani rozumieť o čo ide. Stačí ak prísne dodržíte požiadavky. Tabuľka glykemického indexu povie možno viac ako veľa slov – tú si zapamätajte a to je všetko.

Veľmi orientačne a nepresne sa dá povedať aj v skratke, pod pojmom potravina rozumiem prevažne sacharidové jedlo (sladkosti, múčne jedlá, zemiaky, ryža, cestoviny, vločky, med a podobne). Takže nepresne ale jednoducho:

 1. Čím je potravina sladšia, tým horšie. (Nemusí platiť vždy, pretože o sladkú chuť sa stará fruktóza a tá glykémiu neovplyvní. No aj fruktóza je pre zdravie nevhodná a ľahko sa mení na tuk.)
 2. Čím menej je potravina celozrnná, tým horšie.
 3. Čím viac potraviny zjete naraz, tým horšie.
 4. Čím menej tuku a bielkovín potravina obsahuje, tým horšie.
 5. Čím viac cukru, tým horšie. (Teda najhorší je samotný cukor, med a podobne.)

Glykemický index je parameter, podľa ktorého sa potraviny môžu triediť. Potravinám s vyšším glykemickým indexom sa vyhnite. To je všetko. Ak by ste začali jedávať výhradne len potraviny s nízkym glykemickým indexom, asi by ste začali chudnúť. Odrazu by ste začali byť sýti a bez záchvatov žravosti. Práve preto sa vám tento inak vlastne skôr odborný parameter jedla tak oplatí sledovať. Ak vás teória nezaujíma, pokojne teóriu preskočte.

Nasledovné riadky platia pre zdravých ľudí, nie pre diabetikov. Aj keď padajú slová ako krvný cukor, inzulín, nejde o cukrovku.

Čo je to glykémia?

Glykémia je hladina glukózy v krvi. Glukóza je krvný cukor. Krvný cukor je zásobník energie v tele. Táto energia je takpovediac pripravená na „okamžité použitie“ priamo v krvi. Ak potrebujete začať rýchlo utekať, alebo si chcete premyslieť ako to s tou glikémiou vlastne je, spotrebovávate energiu.

 • Svaly na pohyb,
 • mozog na rozmýšľanie,
 • tráviaci systém na trávenie,
 • metabolizmus v tele musí prikúriť, aby ste nevychladli.

Táto energia sa teda „berie“ z cukru v krvi. Do krvi sa dostáva z pečene a do pečene sa dostane z tráviaceho systému. V krvi toho cukru zas nie je až tak veľa. Je to len pár gramov, okolo 5 gramov cukru v krvi v celom tele. Viac by bol problém a menej by tiež bol problém. Preto má telo vlastný regulačný mechanizmus, ktorý sa stará o to, aby hladina krvného cukru bola podľa možnosti stále zhruba rovnaká. Preto na všetky zmeny hladiny krvného cukru rýchlo reaguje.

 • Pri nedostatku krvného cukru vyvoláva pocit hladu, aby človek čo najrýchlejšie doplnil energetické zásoby. Tento had býva často veľmi intenzívny.
 • Ak je krvného cukru prebytok, organizmus ho z krvi „stiahne“ a uloží túto nadbytočnú energiu do tukových zásob. Niečo premení aj na teplo. (Ak sa v odborných článkoch o tejto téme dostanete k pojmu postprandiálna termogenéza, tak to je presne ono – tvorba tepla po jedle sa to preloží do ľudskej reči).

Ako sa telo zbaví prebytočnej glukózy v krvi? Na to slúži inzulín. Inzulín je hormón, ktorým organizmus reguluje (okrem iného) aj hladinu krvného cukru. Akonáhle stúpne v krvi hladina glukózy, telo zvýši aj hladinu inzulínu. Inzulín má za úlohu uložiť cukor do buniek, kde ho uskladní vo forme tuku. A keďže ide o veľmi dôležitú vec, zopakujem inými slovami to isté ešte raz: Ak je v krvi energie (vo forme krvného cukru) prebytok, inzulín ju z krvi odstráni a uloží vo forme tuku do vašich tukových buniek – zvyčajne v oblasti brucha alebo aj v hrudnom koši. Asi tušíte, že to nie je to najlepšie, čo sa vám môže stať.

Nakreslime si to teraz do grafu.

Dáte si napríklad tanier šošovice.

Sacharidy sa po zjedení veľmi pomaly začínajú tráviť. Rozkladajú sa na jednoduchšie a jednoduchšie. Len to ide pomaly. Na konci trávenia je z toho celého aj trocha glukózy. Avšak tak málo, že krvný cukor to ovplyvní len málo. Krivka glykémie niekedy hodinku po jedle možno ide trocha vyššie, ale nie je to nič významné. Taký výkyv nie je potrebné nijak riešiť (zo strany tela) takže vy ste najedení, z jedla trávenie pomaly „vyberá“ energiu. Vy ste teda sýti a zároveň môžete aj niekoľko hodín fungovať, ste pri sile.

Postavme teraz proti tomu nevhodné jedlo.

Dáte si napríklad koláčik. Jasné, viem, len výnimočne. Viete, čo sa stane? Koláčik je sladký. Okrem sacharidov sú tam takmer okamžite dostupné jednoduché cukry vrátane glukózy. Telo takmer nemusí tráviť – glukózu vie z potravy „vytiahnuť“ takmer okamžite. Takže už pol hodinku alebo hodinu po zjedení sladkosti by ste si glukomerom namerali hyperglykémiu. A to aj v prípade, že nemáte diabetes. Avšak dve hodiny po jedle, možno trocha neskôr môžete znova glukomerom namerať, že glykémia je možno dokonca až nízka. Funguje to takto:

 1. Zjete koláčik a v organizme vznikne náhly prebytok energie;
 2. preto sa vylúči inzulín, aby znížil zvýšenú hladinu krvného cukru;
 3. energia, ktorú telo nepotrebovalo sa zmení na tuk;
 4. hladina krvného cukru sa po hodine a pol zníži, až pod „normál“;
 5. telo zaregistruje rýchly pokles hladiny krvného cukru a vyšle požiadavku do mozgu: krvný cukor klesá, treba rýchlo doplniť energiu;
 6. človek dostane neovládateľný hlad na sladké a naje sa – zvyčajne zas nejakej sladkosti;
 7. tým sa zas rýchlo zdvihne hladina krvného cukru a celé to pokračuje od začiatku…
Tak tučnieme – najedení za takmer stáleho hladu a neodolateľnej chuti po sladkostiach.

Hypoglykémia

Stav, keď je v krvi málo krvného cukru môže mať u rôznych ľudí rôzne následky. Ak jedávate potraviny s vysokým glykemickým indexom, hodinu až dve po ich zjedení sa hladina krvného cukru zníži pod normál. Potom sa môžu objaviť rôzne príznaky hypoglykémie. Telo vám však nepípne ako počítač. Nerozsvieti sa vám červená kontrolka „ten koláčik pred hodinou a štvrť spôsobil hypoglykémiu“. Telo sa ozve úplne inak.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Prečítajte si niektoré nižšieuvedené typické príznaky hypoglykémie. Ak niektorými z nich trpíte asi hodinu až dve potom, čo ste jedli, odporúčam vám, aby ste podrobnejšie analyzovali vašu stravu – možno len jedávate jedlá s príliš vysokým GI.

Začnime zoznam príznakov tou najpriamejšou a najzrozumiteľnejšou vecou a to je pocit hladu. Ide o vtieravú túžbu niečo zjesť, často niečo mastné, alebo sladké. Niekto tomu hovorí „vlčí hlad„, iní „záchvat hladu“ kedy vyhladovanec :-) stráca sebakontrolu a žerie všetko, na čo narazí. (Žerie – to nie je vulgarizmus, ale popis spôsobu jedenia v takom stave.)

A ešte ďalšie prejavy hypoglykémie, spravidla sa neobjavujú všetky naraz. Niekto je nalačno hádavý, iný malátny a iný uzimený… V zásade by ste mali jesť tak, aby k takýmto prejavom nikdy nedošlo. Ak to dokážete, začnete chudnúť.

Zmeny nálady smerom ku negatívnym pocitom

 • sklon ku hádkam, výbušnosť (hnev, zlosť, krik, nevrlosť)
 • nechuť niečo riešiť, robiť
 • malátnosť, nerozhodnosť, alebo apatia
 • celková podráždenosť, nesústredenosť
 • nervozita, netrpezlivosť, pocit neistoty

Zmeny pocitov a telesných funkcií

 • potenie sa – celkové, alebo len ruky, či nohy
 • zívanie, ospalosť, niekedy závrate
 • sklon ku koktaniu, zhoršená súvislosť reči, alebo chyby výslovnosti, prerieknutia
 • „škvŕkanie“ v bruchu
 • večer po najedení nie a nie zaspať, alebo časté prebúdzanie sa v noci
 • silnejšie búchanie srdca, alebo čudné pocity v hrudi
 • bolesť hlavy (klasika – bolesť hlavy môže byť spôsobená mnohými inými príčinami, veľmi často je len signálom nedostatku tekutín)
 • ťažko od žalúdka, čudné pocity v bruchu
 • trasenie sa – vnútorné, alebo napríklad ruky
 • pocity zimy
 • slabosť, alebo podlamovanie nôh (ak chodíte na tréningy a nedáte si na záver „rýchle sacharidy“, možno to poznáte :-)

Tieto a im podobné pocity môžu byť príznakmi hypoglykémie. Ak zistíte, že je to aj váš prípad, nevadí. Spravte protiopatrenia:

 • jedzte prednostne potraviny s nízkym GI
 • jedzte častejšie, než vám klesne hladina krvného cukru pod „normál“

Ak udržíte hladinu krvného cukru a inzulínu na zhruba stále rovnakej úrovni, zakrátko sa zbavíte nárazových záchvatov hladu, často aj zlosti, slabosti a iných príznakov, ktoré človek spravidla rieši tým že si dá koláčik… …a priberie.

Čo je to glykemický index?

Glykemický index hovorí o tom, ako rýchlo a ako intenzívne potravina ovplyvňuje hladinu krvného cukru. Čím vyššie číslo, tým „horšia“ potravina pri chudnutí.
 • Hroznový cukor (glukopur) je čistá glukóza. Vstrebáva sa okamžite.
 • Sladká tyčinka či sladká malinovka sa na glukózu zmení takmer okamžite. Taká potravina má vysoký glykemický index.
 • Špagety uvarené na spôsob al dente sa budú v žalúdku najskôr spracovávať, kým sa rozložia na „stavebné prvky“, ktoré telo vie použiť. Uvoľnia energiu pomalšie. Preto majú stredný glykemický index.
 • Brokolica má nízky glykemický index. Telu trvá dlho, kým sa mu podarí z tak komplexnej potraviny získať aspoň nejaká glukóza.

Možno si niektorí z vás povedia, že je to pekná otrava zas otročiť nejakým číslam. To už nestačí, že si treba potraviny „ako u blbých“ vážiť a počítať „kalórie“? Nestačí. Je rozdiel, či zjete 1000 kJ energie vo forme torty, alebo vo forme ovsených vločiek. A ten rozdiel je nielen veľký, ale je vo vašom záujme regulovať si to. Ak totiž zjete tortu, takmer okamžite sa cukor znej dostáva do krvi. Veľmi rýchlo sa vyplaví inzulín. Cukor z torty sa „zmení“ na tuk a rýchly výkyv glykémie spôsobí následný hlad. A tak zhruba hodinku po vypití malinovky dostanete ukrutnú, možno až neovládateľnú chuť na niečo dobré. Nie však preto, že by váš organizmus potreboval doplniť energiu! Len preto, že ste si to navodili konzumáciou nerozumnej potraviny.

 • malého kúska (asi 40 gramov) torty, alebo
 • vo forme krajca celozrnného chleba (asi 100 gramov), alebo
 • kila a pol paradajok.

Je vo vašom záujme sledovať si to. Nebudete mávať hlad.

Ako príklad nech slúžia rodinné rituály, kedy po sýtom nedeľnom obede nájdeme popoludní celú rodinku v cukrárni na krémešoch…

Ale ešte trocha pozor.

Samotný GI nie celkom stačí. Zaujíma nás aj množstvo, koľko potraviny zjete. Ak si z banánu (vysoký GI) dáte len trocha, nič sa nestane. Ak si z kaše z ovsených vločiek (nižší GI) dáte veľký tanier, glykémia sa môže razantne zvýšiť.

Preto vznikli takzvané výmenné jednotky – pomocou nich si diabetici kontrolujú stravu. Orientačne si to môžete merať pomocou glukomeru.

Viac informácií:

Pomalé a rýchle sacharidy

V súvislosti s glykemickým indexom a teda rýchlosťou vstrebávania energie z potravín sa často (hlavne v športovej literatúre) používa pojem rýchle cukry, pomalé cukry. Rýchlosťou sa tu rozumie práve to, ako rýchlo je daná potravina schopná dodať energiu.

Napríklad kulturisti po tréningu dopĺňajú „rýchle sacharidy“ aby čo najrýchlejšie doplnili tvrdým cvičením vyčerpanú energiu, aby telo mohlo naštartovať rast svalov. To nenapodobňujte. Kulturistika nie je zdravý, ani prirodzený šport, ale mäsiarstvo. Ide o rýchly rast mäsa a to neraz aj za cenu ohrozenia zdravia. Pokiaľ sa chcete venovať kulturistike, zoznámte sa aj s rizikami.

Pri chudnutí nás zase zaujímajú „pomalé sacharidy“, pretože tie môžete pokojne zjesť a hladina krvného cukru sa pritom prakticky vôbec nezmení. Taká potravina dodáva energiu pomaly, takpovediac rovnomerne. Výsledkom je dlhší pocit sýtosti a hlavne žiadny následný neovládateľný hlad.

Pri chudnutí potrebujeme, aby hladina inzulínu a krvného cukru boli pokiaľ možno stabilné. To sa dá dosiahnuť len tak, že

 1. budete jesť potraviny, ktoré majú nízky glykemický index
 2. absolútne sa vyhnete hladovaniu – to sa dá zaistiť len ak jete 5 – 6 krát za deň

Práve to je aj odpoveď na otázku, prečo je mnoho ľudí tak neúspešných, ak sa snažia chudnúť formou hladovky. Potom aj malé množstvá (spravidla nesprávne volenej) potravy spôsobia kolísanie hladiny krvného cukru. Čiže – zjedia málo, no skoro všetko sa mení na tuk a ešte sú aj pekelne hladní.

Nemyslite si, že budete úspešne chudnúť, ak si za deň dáte 3 jedlá. Oveľa lepšie výsledky dosiahnete, ak budete papať 6× denne. Zhruba každé 3 hodiny.

Ak je z hľadiska GI „bezpečná“, ešte to neznamená, že jej môžete zjesť neobmedzené množstvo.

Meranie, presnosť, tabuľka GI

Glykemický index potravín sa meria dosť ťažko. Ide totiž o meranie hladiny glykémie u dobrovoľníkov určitý čas po zjedení testovanej potraviny. Samozrejme, každý človek je trocha iný (ostatne aj každá potravina) a tak čísla v rôznych tabuľkách bývajú často málo podobné iným tabuľkám. Z toho si však nič nerobte. Tabuľka glykemického indexu je orientačná a vy môžete pracovať aj odhadom.

Glykemický index nemusíte „počítať“ s presnosťou na jednotky. Zaujíma vás len orientačne. Ak je vysoký, napríklad nad 75, s takou potravinou sa buď rozlúčte, alebo ju konzumujte vždy len s niečím iným (viac za chvíľku). A naopak, ak je GI nízky, tak nie je zas až tak dôležité, či je to číslo 30, alebo 43. Tabuľka teda pre vás môže byť len orientačným odrazovým bodom. Vhodné potraviny si čoskoro zapamätáte a potom už nemusíte kontrolovať čo máte zjesť.

Glykemický index je o cukre – alebo o chlebe.

Rôzne zdroje uvádzajú rôzne čísla. Niektoré zdroje za referenčnú potravinu považujú glukózu, iné biely chlieb. (Glukóza má glykemický index 100, biely chlieb má glykemický index 130.) Vôbec sa tým nezaťažujte. Opakujem, nie sú dôležité presné čísla, stačí ak viete že máte voliť potraviny prednostne s čo najnižším GI.

Riedime glykemický index

Už som spomenul, že ak už máte zjesť potravinu, ktorá má vysoký glykemický index, môžete zámerne spomaliť vstrebávanie energie. Tak dosiahnete to, že síce zjete koláčik, ale nenarobí také „škody“ ako keby ste ho zjedli samotný.

Najskôr teória, ktorú papagájujeme všetci, vrátane mňa, ale upozorňujem: nespoliehajte sa na to! Niektoré faktory (napríklad kyslosť) možno GI znížia, ale pri meraní glukomerom to môže byť zanedbateľný rozdiel.

Vstrebávanie energie sa dá spomaliť:

 • Tvrdosťou potraviny rozumiem jej fyzikálne vlastnosti. Keby ste si nalámali a pochrúmali surové špagety, organizmu by trvalo dosť dlho, kým by ich pomaly „rozpustil“ a zmenil na energiu. Mali by veľmi nízky glykemický index. Rovnaké špagety uvarené na spôsob „al dente“, čiže nie práve celkom mäkké už majú stredný glykemický index, lebo sú mäkšie a organizmus ich môže rýchlejšie spracovať. A ak by ste konzumovali rovnaké špagety, na ktoré ste pri varení zabudli, jedli by ste špagety s vysokým glykemickým indexom, pretože sú rozvarené a celkom mäkké. Organizmus nemusí „bojovať“ s ich mechanickou štruktúrou, ale hneď dostáva energiu. To v praxi znamená, že tepelná úprava potravín spravidla zvyšuje glykemický index. Zemiak pomerne krátko uvarený v šupke nie je vážnou energetickou „bombou“. Ale ak robíte pečené zemiaky, alebo „fučku“, už je to pokrm, ktorý priam „bleskovo“ dodáva energiu so všetkými negatívnymi následkami… Tie isté zemiaky, len s inou kuchynskou úpravou teda majú oveľa vyšší glykemický index.
 • Veľmi spoľahlivý spôsob, ako spomaliť vstrebávanie je jedenie potravín obsahujúcich vlákninu. To znamená predovšetkým zeleniny. Vláknina pôsobí, ako bariéra, ktorá účinne spomaľuje vstrebávanie energie. Avšak nemyslite si, že ak si dáte smoothie z jablka, že to pomôže. Tá vláknina musí byť prirodzená, v danej potrave. Napríklad jablková šťava (či smoothie) je sladkosť, celé jablko je oveľa vhodnejšie.
 • Glykemický index zníži aj obsah bielkovín, či tukov v potrave. Ak už musíte zjesť napríklad biely rožok, bude mať nižší glykemický index, ak si ho dáte s plátkom šunky, alebo syra. Ale túto radu berte s veľkou rezervou, pretože kus syra či šunky zvýši celkovú energetickú hodnotu potraviny… Účinné to bude v prípade, že si dáte napríklad pol rožka s šunkou… Hlavne pridanie bielkovín spomalí trávenie a tým aj nárast glykémie… Preto je výhodné vždy kombinovať v jednom jedle sacharidy s bielkovinami a tukmi. Teda nejesť samotné zemieky a inokedy samotné mäso, ako by vám asi radili (často až nepríčetne zapálení) zástancovia oddelenej stravy.
 • Čím viac jedla zjete jednorázovo, tým horšie. Preto sa oplatí radšej konzumovať malé porcie, ale viackrát za deň. Telo nevie spracovať veľké množstvo potravy inak, ako uložením do tukových zásob. Preto sa vyhýbajte opulentným obedom, kde sa podáva mnoho chodov a končíte prepchaní, ako kŕmne husi. Viem, je príjemné prejesť sa dobrotami, ale následky vo forme obezity sú drastické.
 • Kyseliny možno znižujú glykemický index. Toľko teória. V praxi radšej počítajte s tým, že nie. Ocot, alebo kyslý nálev môže zmierniť glykemický index. Kyseliny totiž spomaľujú trávenie. Iste, nežiadam, aby ste si tortu polievali octom – to ju fakt radšej nejedzte. Občas sa na trhu dajú vidieť „zázračné“ pastilky na chudnutie, napríklad jablčný ocot v tabletkách za dosť drastickú cenu. Ak by ste tieto tabletky hltali spolu s jedlom, bola by istá šanca, že sa tým málinko zmierni glykemický index. Rovnakú službu však spraví aj ocot, stačí si ho kvapnúť na šalát. Účinok bude rovnaký, len namiesto pár stovák mesačne zaplatíte pár halierov… Oveľa rozumnejšie a jednoduchšie však je proste nejesť potraviny s GI nad 75 vôbec, alebo len veľmi striedmo.

V praxi teda…

Ak teda plánujete papať niečo s vysokým glykemickým indexom – napríklad koláčik – pripravte sa na to vopred. Nejedzte ho v žiadnom prípade nalačno. To by spravil priveľa škody.

Ak viete, že si chcete dať koláčik, najskôr si dajte veľkú porciu zeleniny a zapite ju prípadne vodou. Po krátkej pauze si užite svoj koláčik. Možno vám mierne dvihne hladinu krvného cukru, určite však nie tak dramaticky, ako keby ste ho zjedli „len tak“.

Samozrejme, koláčik je zbytočná energetická bomba – nenabádam vás jesť šalát s cukrovinkami, je to len príklad, ako máte postupovať, ak už viete, že budete jesť jedlo s vyšším glykemickým indexom. Nie je zdravé jesť sladkosti, ale ak už musíte, potom nech sú aspoň škody čo najmenšie. Ak veľmi chcete, dajte si sladkosť, ale začnite protiopatreniami! Najskôr veľa zeleniny (nie ovocie), potom potravina s vysokým GI. A veľmi málo! Nie že zblajznete celú bábovku a budete hľadať kakao. Tak sa chudnúť nedá.

Iný príklad „riedenia“ GI: ako základ si dajte niečo s nízkym GI (napríklad ovsené vločky) a potom trochu „zakázanej“ potraviny, napríklad osladenú kávu – ak inak nedáte…

Samozrejme, lepšie je, ak budete jesť prevažne potraviny s čo najnižším glykemickým indexom.

To znamená, že sa treba vyhýbať hlavne potravinám s pridaným cukrom – ten zbytočne a značne zvyšuje glykemický index. Preč s rôznymi sladkými raňajkovými cereáliami. Vyhýbajte sa napríklad zrelým banánom a veľmi sladkým druhom ovocia.

Čo teda jesť a čo nie?

Prosím, nepovažujte glykemický index za faktor úplného vylúčenia niektorých potravín. Potraviny nie sú „dobré“ a zlé“. Používajte glykemický index skôr ako mierku – čím vyššie číslo, tým menej takej potraviny konzumujte, prípadne menej často. Nesnažte sa však úplne vylúčiť sacharidy len preto, že niektorí americkí autori vás k tomu nabádajú vo svojich bestselleroch. Glukózu potrebujete – je to „palivo“ nielen pre svaly, ale aj pre mozog! S nedostatkom sacharidov môžete naraziť na problémy o ktorých bude reč za chvíľku.

Nepodliehajte preto strachu z jedenia sacharidov, ktorý navodili autori, ako Atkins. (Nízkosacharidová Atkinsova diéta je medzi ľuďmi síce mimoriadne populárna, ale zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a rakoviny. A aj sám doktor Atkins akosi nebol práve štíhly, už aj to o niečom vypovedá.)

Pokojne si dajte denne kus celozrnného chleba. Čo na tom, že nemá práve malý glykemický index? Tak si k nemu dajte trebárs biely jogurt – spomeňte si na pasáž o kyselinách. A kúsok syra. Ak také jedlo začnete napríklad kalerábom, budete sýti a nič „zlé“ sa nemôže stať.

Sacharidy sú základom našej stravy a preto sa im v žiadnom prípade nevyhýbajte.

Veľmi účinne vám pomôže, ak využijete glykemický index pri voľbe a výbere potravín. Úplne sa vzdajte potravín s nezmyselne vysokým glykemickým indexom, ak existujú podobné potraviny s nižším GI a zároveň bohatšie na živiny. Nejedzte teda biele pečivo, alebo biely chlieb. Jedzte celozrnné pečivo a celozrnný chlieb. Práve takto môžete glykemický index využiť vo svoj prospech. Škrtnite len úplné somariny – sladkosti, torty, malinovky, biele pečivo… (Prepáčte mi expresívny výraz somariny, ale nezdržal som sa :-)

Kde nájdem tabuľku GI potravín?

Zdrojov je veľa. Pozrite si GI tabuľku potravín na tejto stránke.

Všeobecnejší pohľad na glykemický index:

Pre chudnutie je totiž téma „glykemický index“ veľmi dôležitá, až zásadná vec. Navyše je to dôležitá téma aj pre diabetikov a ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. (Zvýšenie hladiny krvného cukru má u nich za následok zvýšené riziko tvorby krvných zrazenín, ktoré môžu ohroziť život! A naopak – znížený krvný cukor zas vedie ku zbytočnému rabovaniu chladničiek a teda ku obezite.)

Nesprávna strava môže veľmi negatívne ovplyvniť pracovný výkon a tiež vzťahy na pracovisku, či v škole. Malátnosť, nesústredenosť či nervozita nie sú dobrým základom pre prácu. Výbuchy hnevu, zlosti, podráždenosť zas zhoršujú medziľudské vzťahy. Možno by stálo za úvahu, či automaty na sladkosti a koly nie sú príčinou zlého prospechu a správania mnohých žiakov. A sladké bufety na pracoviskách podobne… Ak si niekto dá 3 pirohy a sladkú kolu, dosť pravdepodobne bude hodinu driemať a potom sa začne vadiť s kolegami…

Aj tak sa dá na problematiku glykemického indexu pozrieť – nejde len o obezitu, kde sa dá táto znalosť efektívne využiť.

Ďalšie informácie

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

157 Odpovedí

 1. cauko,
  diky za tento clanok. Ani ma nenapadlo ze to ze som hadava a frflava v urcitu cast dna ma suvis s tym GI. Idem si to ja rychlo prestudovat ze co a jako.

  a diky moc za tuto stranku, strasne motivacna je.. Uz rok sa snazim jest racionalne a zbytocne si nepridavat na vahu (aj ked us nesom tucino, zalezi mi na tom lebo posilujem a tak nech vladzem ne?:)) a pritom mat dost energie..

  majte sa seci pekne

 2. Miro: Nevies ako je to s parnym hrncom a zvysovanim GI tepelnou pripravou potravin?

 3. skvelý článok, konečne mám v tom mierne jasno:-)
  ale trochu mi v článku vadí „rypnutie“ do zástancov oddelenej stravy…
  pri tomto spôsobe stravovania sa nikdy neje iba „holé“ mäso a iba „holé“ zemiaky – príloha je vždy kopa zeleniny, či už dusenej alebo čerstvej a ochutenej bylinkami a olivovým olejom, alebo rozličnými dressingami. a ani by si neveril, ako veľa tvojich receptov sa dá použiť pri oddelenej strave:-)))

 4. Ze som to ja, tak si musim rypnut:
  „Parameter, podľa ktorého sa oplatí potraviny triediť a jesť. Aleno – nejesť.“
  Aleno -> Alebo
  Som chvilku nechapal. :-)

 5. miro, ten článok sa ti fakt podaril, čítala som ho ako detektívku, ťažká téma a zrazu je to všetko jasné, jednoduché a do seba logicky zapadá, dám si ho ešte raz pred spaním

 6. Miro, ďakujem za jasne a prehľadne napísaný článok. V súvislosti s ním mám otázku: ak ráno zjem 20g vločiek so 100 ml nízkotučného mlieka, idem do fitka a po 2 hodinách mám zaľahnuté uši a stále zívam, súvisí to s hypoglykémiou? Mám tento pocit dosť často a zistila som, že mi zmizne do pol hodiny po najedení sa, takže bude na 99% súvisieť s redukciou hmotnosti. Ale pritom vločky majú nízky Gl, tak čo by to ešte mohlo byť? Má ešte niekto takéto pocity?

 7. Ayleen: v parnom hrnci sa potrava môže namáhať krátko, čím je GI nízky, navyše sa živiny nevyplavia do vody. Ak ale povaríš mrkvu dlho, dvihne to jej GI aj v parnom hrnci.

  Hacker: ďakujem opravujem ten preklep.

  duky: tou náložou som to nechcel skomplikovať :-)

  Monika T.: To by som intuitívne pripísal nedostatku energie, alebo vody. Zjesť asi 460 kJ energie a s tým ísť cvičiť, to považujem za veľmi zlý nápad. Viem, že niektorí športovci odporúčajú vypekať tuk ranným tréningom nalačno, ale tipujem, že aj cez deň toho nezješ práve veľa. Myslím, že tie pocity sú proste začínajúce mdloby od hladu, ak to môžem povedať takto expresívne. Dúfam, že pritom aspoň piješ! Lebo aj to by mohlo byť dôvodom. Ja zívam akonáhle pijem menej, takže viem, že sa mám napiť. Možno ti iní borci na šport poradia inak, ale ja by som sa prihováral – najedz sa normálne a potom fitko. Alebo ak nalačno, tak nie 2 hodiny ale 40 minút. Ak si dáš sacharidy, spravíš v posilke viac, ako keď tam prídeš vyhladovaná.

 8. miro – jasne, ved to nebola kritika clanku, iba doplnenie pre tych co chcu vediet este nieco viac :)

  monika – „Viem, že niektorí športovci odporúčajú vypekať tuk ranným tréningom nalačno, ale tipujem, že aj cez deň toho nezješ práve veľa“ – naozaj len niektori, neznali fungovania procesov v tele. dnes uz to hadam ziadny uvedomely clovek nepraktikuje (aerobku nalacno…)

 9. duky: aeróbne nalačno sa dá často čítať medzi radami v časákoch, na fórach. ale robia to v poslednej fáze pred súťažou, pár dní. ak to potom nejaká chudnutiachtivá baba povýši na štandard, je veľmi zle. Trebárs za chvíľu idem posilovať, zožral som už dosť všeličoho, lebo chcem mať silu a niečo aj urobiť… Keby som tam šiel nalačno „vypekať tuk“ tak po chvíľi nemám silu a cvičenie by som odflákol.

 10. Mne sa cvici nalacno dobre (jednu dobu som chodila rano na spinning), aj vladzem, ale zasa potom cely den by som to dohanala, telo ma asi „strach“ z nedostatku sacharidov.
  Inak napad rano cvicit som mala tiez z casopisov. Teraz chodim radsej poobede/vecer.

 11. ano nalacno sa da, lenze treba vediet ako na to, resp ako si ochranit svalovu hmotu. doplnky na to su velmi drahe.
  aerobka nalacno bez „ochrany“, bez vedomosti co to robi v tele, je rovnako zly napad ako tukozrutske polievky a oddelene stravy….

 12. Miro, duky: Ďakujem za odpovede, samozrejme že necvičím nalačno a radšej pred cvičením zjem niečo viac ako tie vločky a samozrejme pijem aj počas cvičenia – cvičím v priemere 70 až 90 minút maximálne, stiahnem pritom 0,5 litra vody a pred cvičením mám v sebe tiež pol litra vody. Denne pijem minimálne 3 litre vody, čistej, odstátej. Naučila som sa aj po cvičení doplniť bielkoviny i sacharidy, vraj to telo potrebuje, aj keď mne sa po cvičení jesť nechce, ale aspoň niečo zjem. Takže ešte raz – vďaka.

 13. gratulujem k článku,je dokonalý, prosím o povolenie ho šíriť medzi mojimi zadubenými akožechudnúcimi kamoškami, ktoré bijem po rukách keď si kupujú sójovú tyčinku, veď je to zdravé a malé… a toto im vysvetlí prečo ano a prečo nie.
  k téme čo jesť a nejesť pred fitkom, aj ja mám otázku: raňajkujem musli vlastnej výroby-drahý to volá semiačkový zobohryz- s mliekom a jogurtom, keď však ráno pol hodiny na to utekám plávať, s bruchom plným vody, mlieka a nabobtnaných semiačok, nie je to práve najlepší pocit, žblnk okolo mňa, žblnk v mojom bruchu, mám strach, že sa utopím..čo papať pred plávaním? jesť až potom nevládzem, no zobohryz mi nesedí.

 14. tento clanok je mimoriadne vydareny, mnoho erudovanych a vzdelanych z radov odbornikov by ho nenapisalo lepsie. Je vidno, ze problemu nielen rozumies, ale este lepsie – vies ho posunut dalej v pochopitelnej forme, co povazujem za este vacsie umenie.
  Drzim Ti palce a rada si ta zase precitam.esmis

 15. Miro, toto je jeden z tvojich najlepších článkov – a to sa mi zatiaľ páčili všetky.
  Duky, som fakt prekvapená. Cvičenie aero nalačno propagujú aj renomované časopisy. Môžeš v skratke alebo ako nový článok napísať prečo nie?

 16. nahodou, rano skorej vstat a dat si hodinku spinningu (alebo si ist zabehat) a potom dobre, kvalitne ranajky, proti tomu sa neda nic zle povedat. To je cista aerobna aktivita ktorou palis tuk a nic ine nez tuk,… robit silove cviky bez dostatku cukru v krvi a glykogenu v svaloch je samozrejme o inom.

 17. Tento clanok je dobry,myslis ,ze ked niekedy aj cely tyzden jem len ovocie,popri tom vela cvicim ,pracujem a malo pijem tak moja unava je vysledkom tejto hyoglykemie?niekedy mam pocit ze odpadnem,som slaba a zacne ma boliet aj hlava.Dala som si spravit testy krvi,lebo som mala castejsie pocit ci nemam nejaku cukrovku-TESTY boli ale v norme.Vzdy ked som mala taketo stavy a dala som si kavu so sladidlom tak to prestalo-skusala som aj cukor ale je mi z toho nejako teplo – uz pät rokou nekonzumujem pecivo,ani cukor a vlastne vyradila som vsetko kde cukor moze byt.K tomu som aj vegan,ako by som mohla vyriesit tento problem s unavou?

 18. maja: jesť len ovocie je nezdravé, aj keď niektorí autori kníh tvrdia opak. slabosť môže byť aj príznakom vegánstva – ak nie si expertka, určite máš nedostatok živín. s vegánskou stravou ti neporadím, skús na inom fóre. podľa mňa je akékoľvek „ánstvo“ veľmi zlý nápad. človek je všežravec, má žrať všetko. nechcem však rozpútať hádku. akurát to vyradenie cukru je veľmi dobrý krok. únava môže byť príznakom príliš pestrého množstva dôvodov, nedá sa naslepo posúdiť. ber to ako signál, že niečo robíš zle. poraď sa s lekárom a pusti farbu, ako sa stravuješ. možno budeš potrebovať nejaké vitamíny.

 19. Musim aj ja uznat,ze super clanok ! Ak sa da,budem rada ak mi poradite ohladne chudnutia pri vrcholovom sporte (plavanie), najma co sa tyka stravy. alebo aspon odkaz na nejaku stranku,ktora sa tym zaobera… ! DAKUJEM vopred :)

 20. paty: vrcholový športovec by mal dostávať inštrukcie od svojho trénera. v zásade by malo ísť o kvalitnú stravu s vysokým obsahom sacharidov aby bola sila. športu sa venuje http://www.sportujeme.sk napríklad.

 21. Mirko,odporúčal si mi knihu Kunovej-Zdravá výživa z.r.2004,ale ja som zohnala Kunovej knihu Zdravá výživa a hubnutí z r.2005.Nezdá sa mi až taká poučná,veľa teórie a odborných výrazov.Je tá ,čo si mi odporučil lepšia?Nie je niekto z okolia Brezna,čo by mi ju mohol požičať na prečítanie?

 22. baria : Aj ja som z Brezna a túto knihu som nikde nezohnala a prešla som naozaj všetko….
  Mirko : nevieš nám poradiť, kde by sme ju zohnali prípadne objednali?
  Vďaka

 23. bibi: je to iná kniha, mne sa viac páči tá staršia. veľa vecí je aj na ich webe stob.cz. ale teóriu a odborné výrazy je dosť dobré normálne nabrať, inak sa v chudnutí nezorientuješ. aj tá druhá kniha od kunovej má čo povedať ale je písaná príliš na spôsob otázka/odpoveď, je menej systematická.

 24. miro:tá stránka,čo si mi odporučil mi nejde-ten martinus.Kde je problém?

 25. baria: odporúčal to hacker a mne ide. skopírovala si celú adresu do prehliadača? aj s číslami?

 26. Ahoj Miro.To je super článok.Už dlho sa snažím schudnúť,aj cvičím pravidelne, aj aspoň si myslím,že sa neprejedam, ale skôr sa mi zdá,že priberám a nechudnem.Vždy,ked pridem z prace domov prepadne ma záchvat hladu, a jem piate cez deviate.Môže to byt tá hypoglykémia a ako sa jej mám vyhnúť?Keď ale idem z prace vôbec nepociťujem hlad. Mám si niečoho dzobnúť?dik.

 27. Čítam si ten článok skoro každý deň. O chudnutí som už počítala a aj zrealizovala skoro všetko, ten glykemický index je niečo nové, asi nielen pre mňa, prvýkrát som o ňom v súvislosti s chudnutím počula až minulý rok. Až teraz som si uvedomila, že kamarátka, ktorá má 49 – 50 kíl a celý život podľa iných a aj mňa každú chvíľu „žerie“ – a veľké kvantá, že vlastne – aj keď neuvedomujúc si – je presne tak ako má. Každé 2 – 3 hodiny, biele pečivo, zemiaky a ryžu skoro vôbec. Jedáva syry,nejaké mäso,ovsené vločky, k tomu vždy ale väčšie množstvo čerstvej zeleniny s olivovým olejom a veľa chilli papričiek. Ovocie nejedáva.
  Ja ráno neraňajkujem, na obed zjem nejaký plátok nízkotučného syra,šunky, alebo jogurt. Umieram od hladu, ale nedám si nič, aby som zas nepribrala. Výnimočne idem s kolegyňami na obed. Jedávam len prírodné hydinové mäso a šalát. Alebo zapečenú brokolicu.
  Cez deň vypijem tak jednu dve veľké silné kávy, samozrejme bez cukru a smotany, necukrím už 30 rokov, sladkosti nemám rada. Iné tekutiny cez deň nepijem, veď nie som smädná (samozrejme okrem vína, veď vždy je nejaká príležitosť). Keď večer prídem domov vždy varím – racionálne, kým navarím kadečo z chladničky pohltám – mám rada napríklad taký uherák – medzitým chystám Hugovi – to je môj dvojkilový pes mäso – jemu chudé a mne, mňam mastné. Škoda vyhodiť.
  Prisahám, že už mi bolo zle od zákuska,
  od ovsených vločiek s medom – ale od klobásy a tučného pečeného bôčika je mi slastne. Potom si dám s manželom tú racionálnu večeru. Zapijem pohárom – dvoma dobrého vínka. Som spokojná, zase som zvládla diétny deň. Na ten uherák a kožky z kuraťa som dávno zabudla.
  Už druhý mesiac sa snažím jesť podľa Mira. Pomáha mi najmä orientácia podľa glykemického indexu potravín. Snažím sa jesť veľa surovej zeleniny.Dodržiavam pitný režim. (Snažím sa piť vodu – nie víno!) Sem – tam som uletela. Ale schudla som 4 kilá. Nie veľa, ale ja to už na sebe vidím aj cítim. Držte mi palce!

 28. guga: áno, môže to byť ono. riešenie je prosté – treba jesť kým nie si hladná. to je aj princíp na akom tu radím chudnúť – treba jesť v predstihu. hlad si väčšinou vynúti, aby sme pojedli samé faciny.

  Gabi: je to presne tak. mnoho tučných ľudí schudne na dovolenke, kde sa „prežierajú“ lebo jedia často a po menej. Inak to ako si popísala klasický diétny deň obézneho, to je celkom presné. celý deň nič a potom všetko… bezpečný spôsob, ako pribrať takmer aj zo vzduchu

 29. bibi:dnes som bola v tej knihe pri ISU-športe a predstav si,mali tam tú Kunovej knihu.Ak mi napíšeš na môj súkromný email adresu a meno,po prečítaní ti ju môžem požičať-baria@centrum.sk

 30. ahoj Miro
  Ked som si precitala tvoj clanok tak pravdu povediac som sa tam nasla. Nemozem povedat, ze trpim obezitou, je to len par kil na viac, ale som od narodenia sportovec a vadi mi, ked mam pocit ,ze mam par tukov naviac.{Tym sportovec som myslela, ze som sportovala 13 rokov aktivne}
  Mojim najvacsim problemom je, ze po skonceni mojho aktivneho sportovania sa tie tuky zacali nejako nabalovat a poviem Ti pravdu vyskusala som asi vsetky diety od hladovky cez bezsacharidove diety, uplneho vylucenia sladkosti a tukovych jedal. Z mojej vlastnej skusenoti som pochopila, ze bez cukrov sa to neda. Mozem POTVRDIT, ze pri tychto dietach som bola velmi podrazdena, ospala, malatna ……..a tento problem mam stale. Pred asi dvoma rokmi som s tymi to dietami schudla asi 4 kila {mam 160 cm a vtedy 60 kg}Dnes sa pohybujem okolo tych 53-55 kg ale tie pocity chladu ako ruk a noh neviem zmenit alebo navaly hnevu, vybusnosti, ospanlivosti a v tejto dobe zaludocne problemy {ale tento problem podla mo=jho nazoru spociva v tom, ze som v s v tejto dobe v spojenych statoch a tu je len velmi tazke nieco zdrave najst…….Snazim sa jest pravidelne, ranajky uz par rokov nevynechavam, ale sladke mi robi velke problemi… to ako zena no nechcem sa vyhovarat, ale asi vacsina zien mi da za pravdu ked mame „svoje dni tak sa to jednoducho neda, telo si to pyta“a to presne aj robim, snazim sa pocuvat svoje telo. Vzdy sa snazim zanalyzovat ci moje telo fakt potrebuje jest alebo su to len oci, ktore by jedli, ved vela krat mozeme dakovat reklamam na vsakovake dobroty, ktore neprospievaju ak uz zacnete s dietou. Chcem ti len podakovat za tento clanok, lebo som tym vela pochopila, ze jednorazovo sa chudnut neda a klamat vlastne telo sa neoplati. A ak sa mozem opytat na tie pocity ako sa to da zvladnut alebo odstranut?a co by si mi odporucil na schudnutie tych mojich prebytocnych 3 kilogramov?
  dakujem

 31. Nepochopila som celkom princip GI. Je to o kombinacii surovej zeleniny s nie celkom zdravymi no zato lakavymi prehreskami?

 32. Ja sa momentalne snazim zhodit mojich minimalne 12 az 15 kg nadvahy, co sa mi podarilo nabrat za posledne 4 ci 5 rokov. Najprv zistili, ze mam problemy so stitnou zlazou a potom som mala problemy s prechodom a nasledne operacia. Od kedy som v prechode (po operacii) moj apetit zaznamenal velke uspechy, co sa odrazilo na mojej vahe.
  A snazim sa trochu znizit moje najazdy do chladnicky, do spajze na sladke, slane a proste na vsetko, co je po ruke. Prave som docitala navod, ako zacat spravne s pitnym rezimom a uz aj mam nastaveny kuchynske hodiny a kazdu hodinku mi pripominaju, ze sa mam napit. Verim, ze to mi pomoze aspon na zaciatku obmedzit moju neutichajucu pahltnu zravost. Drzte mi palce.

 33. cely zivot som sa snazila schudnut dietou. Teraz chudnej jedenim 6x denne pri vyluceni prave tych potravim, ktoré obsahuje uhlohydraty s vysokym GI. Za 3 tyzdne ubytok 7 kg. Ciel je – 65 kg.

 34. mary: ak máš na pláne schudnúť mínus 65 kíl, potom je úbytok pomerne normálny, inak je to veľmi prudké chudnutie. radím čo najpomalšie, hlavne ak berieš nejaké lieky na tlak, či iné a konzultuj to pravidelne s lekárom, ako budeš chudnúť, bude treba znižovať dávky liekov. držím palce!

 35. MARY: no to môže byť príznakom všeličoho, radšej hneď navštív lekára. každopádne nejedz lieky na bolesť kĺbov ale treba zistiť prečo bolia.

 36. dnes som sa dostala prvý krát na Vašu stránku. Velmi ma to zaujalo a hneď som si ju dala aj medzi oblúbené položky. Dúfam, že mi ju neobjaví manžel, lebo on je taký chrúst a nerád počúva o tom, že by som rada schudla. Myslím, že sa mám čo od Vás učiť a určite sa ešte ozvem a porozprávam svoj príbeh. Ste super – skvelé.

 37. Ahoj.Dnes som prvý krát čítala o GI a hneď som si to vyhľadala.Som klasický prípad.Keď mám nejaký cieľ,(napr.teraz dcérina stužková) dokážem za dva mesiace zhodiť 5 kíl, cvičím , mám dobrú náladu atď. Potom sa pomaly dostanem do starých koľají. Takže teraz si to vyskúšam podľa GI.Už sa teším. A možno mi to aj vydrží.

 38. goldie: skôr než niečo zmeníš radím prejsť si všetko, samotný GI nie je tak účinná zbraň. (niektorí autori na tom stavajú celé odtučňovanie)

 39. zdravim, nasla som si tu ten odkaz na potraviny a ich hodnoty GI. teda je tam 100% glukoza a 100% biely chlieb? co to znamena? dakujem a sorry ak to tu je uz niekde spominane,mne sa nepodarilo k tomu dopatrat…
  a mirko,fakt super stranka…;)

 40. Ahoj medlin. Som rada, že si sa o tom zmienila, tiež som k zomu nenašla žiadne vysvetlenie.

 41. medlin, goldie:
  glukoza alebo biely chlieb sa beru ako referencne hodnoty, to znamena, ze ak glukoza ma GI 100 (%), tak napr. soja ma GI len 17 (%), cize viac nez 5krat nizsi. Ak sa berie ako referencia biely chlieb, su tie hodnoty vyssie, lebo biely chlieb ma nizsi GI ako glukoza. Pre vas je dolezite – cim nizsie, tym lepsie, s tym, ze treba brat do uvahy, na aku referenciu sa tie hodnoty vztahuju – vo velkej vacsine pripadov je to glukoza.

 42. nestihol som prečítať všetky komentáre ale potrebujem vedieť kde najdem prehladnú tabulku s potravinami ktorá má aký GI.prípadne ktorý údaj na potravine mi niečo o tom povie?vaščinou sú tam len údaje cukry,bielkoviny a tuk.

 43. Otazka pre Mira.
  Velmi pôsobivy, presvedcivy a odborny clanok.
  Len mi nie je jedno jasne. Ked budem jest potraviny z nizkym glikemickym indexom, bude mi to dovavat energiu postupne. Ale kedy siahne organizmus po zasobach energie? Tuku.
  Prosim porad, lebo mi to nie je jasne. Dik

 44. ano, zakladom chudnutia je vecsi vydaj energie nez jej prijem. v tvojom clanku si pisal ze energia=krvny cukor=glukoza. Lenze ked vydam viac energie asi musim pocitovat hlad. A to by som nemal. Ved je to jedno z 2 tvojich pravidiel. Ja som uz schudol, takze mna to ani tak moc netrapi, ale mam spustu kamaratov, ktori si pytaju radu, a ja im neviem vysvetlit, lebo mi to nie je jasne. Tak prosim bud taky dobry a vysvetli mi to. Diki moc.

 45. ved telo ked vyda viac energie ako prijme (energia=glukoza) tak si pisal, ze telo reaguje hladom. A ten predsa nemôzeme dosiahnut pri dijete.

 46. Milan pri aeróbnom cvičení, keď sa minie zásoba krvného cukru, začína sa postupne pridávať aj tuk. po dvoch hodinách aeróbnej záťaže sa už používa tuším 60% tuk ako zdroj energie. telo nerado pustí tuk. preto tučnieme… na a hlad sa dá zrušiť zeleninou. zelenina + menšia porcia kompletného jedla a je po hlade. no a dobre navrhnuté cvičenie (najviac 70%MTF, kontrolovať športtesterom) zmierňuje hlad. ak je po cvičení hlad, cvičenie bolo zlé (z hľadiska chudnutia)

 47. aha a po zlom tréningu keď sa makalo tvrdo sa minula glukóza => vlčí hlad po tréningu. zúfalý, neovládateľný.

 48. Miro, ja mam kulturisticky trening 5x do tyzdna. A makam fakt tvrdo, a zaroven vecer vediem kardio trening pri presnej tepovej frekvencii. chcem spalit tuk, lebo ide leto. Ten takzvany vlci hlad je po treningu bezni, ale kedze nechcem pribrat tuk a pochopil som ze ide iba o nizku hladinu cukru v krvi, v ziadnom pripade nepridem domov a zjem pol chladnicky. Zistil som, ze na potlacenie vlcieho hladu
  (aspon u mna to funguje) mne staci zjest 2 nie prilis sladke cukriky. Napriklad mentos. Asi za 10-15 minut (co je asi moja cesta domov) je po ukrutnom hlade a ja si v pohode a v klude doprajem jedlo, ktore potrebujem (hlavne bielkoviny….., kvôli svalom).
  Myslim si, ze timy 2 cukrikmi si neublizim, len vyrovnam glukozu v krvi na normal bez toho, aby som pribral.
  Prosim ta, aky je tvoj nazor na to? Je to spravne? alebo mam s tim prestat?
  Diki moc
  Milan

 49. Milan je ťažké trénovať kulturistiku (objem) a tiež chudnúť. cukor po tréningu môže spomaľovať chudnutie. ťažko povedať koľko. 2 cukríky by hádam nemali narobiť ťažkosti, písal si, že už chudneš, takže to asi beží OK. po tréningu by som však radil skôr niečo s bielkovinami, tofu, tvaroh, alebo nejaký proteínový nápoj s pomalými proteínmi.

 50. Mne uz nejde ani tak o chudnutie, ako o spalenie tuku, co je v podstate chudnutie. Tento server mi v mnohom pomohol, a nie len mne. Mam 19 rokov a len par mesiacov dozadu, som vazil bojovych 120 kg.
  Teraz mam 90, ale este stale nie som spokojny.
  Pri mojej vyske 196 cm a pasom 84 cm mam este okolo 13-16% tuku, a potrebujem mat menej ako 8%.
  Da sa to dosiahnut len presnou stravou, pitnym rezimom, kulturistikou a kardiotreningom.
  Miro aky mas nazor na ovsene vlocky?
  Mne sa zda, ze su velmi v pohode. Jedavam ich asi 4x denne, a ani po 3 hodinach po ich zjedeni nepocitujem hlad. Asi to bude glyk. indexom.
  A okrem toho ich energeticku hodnotu spalim za pol hodiny behu.
  Otazka pre Mira.
  Miro ak rano na lacno zjem vlocky, ktorych energeticka hodnota = 1200 kJ, a potom pôjdem behat asi 30 minut, co = 1500 kJ, a dalsiu davku mam az za 3 hodiny, cize energiu z vlociek nasledne spalim, bude potom moje telo tie 2,5 hodiny, kym si dam dalsie vlocky tahat energiu z tuku?
  To mi nie je jasne. Dik

 51. telo nikdy „neťahá“ energiu len z tuku. dávaš otázky, na ktoré ťažko odpovedť. nekalkuluj so spálením energie športom. jedz racionálne a k tomu športuj. o chudnutí pod normál – o to ti pri kulturistike ide – sa raď radšej s trénerom, to je celkom iná oblasť. pozri si sportujeme.sk

 52. Miro – telo moze byt „pohanane“ skoro len cistymi tukmi v stave ketozy. Podla mojho nazoru je vsak udrziavanie dlhodobeho stavu ketozy nebezpecne a znacne narocne na psychiku z dovodu absolutneho obmedzenia prijmu sacharidov.

  Milan – Spotreba energie je velmi komplikovana zalezitost. Na niektore metabolicke procesy stacia tuky, tak sa stiepia tuky, na ine treba glukozu. Ak nie je glukoza, organizmus rozklada bielkoviny a premeni glukogenne aminokyseliny v peceni na glukozu. Napriklad mozog funguje vylucne na glukozu (az na stav ketozy). Taktiez niektore metabolicke procesy suvisiace s krvotvorbou vyzaduju glukozu. Niekedy zasa organizmus moze vyuzivat kreatinfosfat na obnovu ATP z ADP. Su tu este aj glykogenove zasoby v peceni, ktore sa uvolnuju v pripade nizkej hladiny glukozy v krvi. Je tu jednoducho prilis vela faktorov a roznych mechanizmov ziskavania energie. Polozil si sice jednoduchu otazku, ale odpoved na nu je velmi komplikovana.
  Ak chces zhodit vrstvu tuku a vyrysovat, drz sa jedalnicka pre rysovacku, rob aerobnu aktivitu pravidelne aspon 3x do tyzdna a pripadne uprav trocha pocet serii/opakovani pre jednotlive cviky. Popripade sa mozes pozriet na specialne diety pre kulturistov ako sacharidove vlny alebo CKD. Inak 5x do tyzdna tvrdo makat v posilke je vela, neodporuca sa viac nez 3-4x do tyzdna. Pretazis si CNS, pretrenujes svaly a nebude rast ani sila, ani objem.

 53. Mam problem.
  Schudol som uz 30 kg, a uz mam dost. ALe ostala mi
  pomerne dost natiahnuta pokozka na bruchu.
  Nemate niekto niejake skusenosti?
  Mam len 19, tak mozno sa to casom samo upravi.
  Ale je to nieco podobne, ako ked zena porodi dieta a zostane jej natiahnute brucho. Diki moc.
  A pokozku myslim na bruchu, inac je vsetko v ok.

 54. Ahoj Miro,
  fakt ťa obdivujem, že máš výdrž toto všetko písať a vôbec dodržiavať čo píšeš. Mojim problémom je závislosť na sladkom. Čítala som si tu o tej závislosti ale úprimne, mne žiadna zelenina ani ovocie nepomáhajú. Som z toho ešte viac hladná. Poriadny cukor vo forme čokolády mi zaženie chuť na sladké pre daný deň. No musí to byť kus, nie jedna kocečka, tá ma iba rozdráždi. Jednoducho ak sa do sladkého pustím tak to musím jesť kým ma tá chuť prejde. Uvedomujem si svoju závislosť ale neviem s tým nič spraviť. A nejde len o sladké ale celkovo o jedlo. Jednoducho rada papkám, a čím je to nezdravšie tým mi to viacej chutí. Skúšala som už všeličo aby som schudla, no mám strašne slabú vôlu. To by mi niekto musel to jedlo pripravovať a presne porcovať a nedať mi peniaze aby som si nič nemohla kúpiť a aby som vôbec mala zakázané chodiť do obchodu. To je ale celkom nemožné, takže čo teraz s tým. Po prečítaní tohto článku som jednoznačne hypoglykemická. Všetky tie príznaky mám zrejme naraz. Ak nedostanem svoju dávku je to so mnou na nevydržanie, dokonca aj sama zo sebou som neznesiteľná, je mi stále zima, som unavená a podobne. Akurát čo sú v tomto článku tie tabulky potravín tak tam mi je tá tabulka (nie anglická) úplne nezrozumiteľná, načo tam uvádzajú dve hodnoty a čo je to 100% chlieb? Vôbec som z toho blbá. Celkovo sa mi však zdá že aj keď odporúčaš 6x denne jesť, nieje čo. Všetky potraviny sú nejakou formou neodporúčané. Mám z toho úplný guláš. Nechcem meniť môj jedálniček, to ani nejde kvôli manželovi, ktorý chce pre zmenu pribrať – jemu musím normálne doma variť stravu na ktorú je zvyknutý. Môžem si upraviť desiatu, no neviem ako keďže chleba je nevhodný, z jablka mám len obrovský hlad, mrkvu chrúmať v robote každý deň sa nedá, bebe dobré ráno je tiež len sladkosť… no neviem čo kúpiť, všetky potraviny sú nevhodné. A navyše neviem kolko je podla teba normálna dávka jedla. Tak za 8 hodinovú pracovnú dobu je vela zjesť napr. 3 rohlíky s pikantným šalátom (alebo syrom, paštékov…), vypiť jednu sladenú kávu (dávam si ale náhradné sladidlo), nejaký keksík (delissa – to viem že by som nemala) a nejaké ovocie – jablko, pomaranč a tak.? Napíš čo je vela, konkrétne. A ešte podla bazálneho metabolizmu, toho výpočtu mi ten môj vychádza na 5147,52 KJ. Tiež neviem čo je to za hodnotu či mám toko KJ teraz prijať za deň. Tiež tam bolo písané, že z výpočtu v bode č.2 odrátať cca 4000 KJ a tolko KJ mám prijať za deň aby som schudla, no vyššie bolo tiež písané že by sa nemalo prijať menej ako 5000 KJ, no mne vyšlo aby som schudla prijať okolo 4500. Podla BMI niesom tučná ale podla zrkadla a názoru mojho manžela by som kludne mohla zhodiť 10 kg. Nedarí sa však. Viem kde je chyba no nemám síl sa držať nejakého prísneho striktne daného plánu. Za celý deň mám tolko úloh a povinností že nemám čas a ani chuť myslieť ešte aj na to kolko som toho dnes zjedla a rátať okrem kalórií ešte aj glykemické indexi, tuky či iné „hovadiny“. (nieto ešte cvičiť) Hoci doma sem tam rotopedujem je to tak 2x do týždňa pri seriáli, tak kým ide seriál tak točím, cca 45 min. To je jediný relax ktorý si viem ukrojiť z času. (nieže by ma to rotopedovanie bavilo, len aby ten rotoped bol využitý trocha ked už sa kúpil). Naozaj ma poteší ak mi niekto odpíše a skúsi poradiť napr. čo so slabou vôlou. Vďaka, Lucia

 55. Ziadnu zavislost nemas a taktiez je jedno aku volu mas, hypoglykemii nikto neodola. Organizmus zaveli jest sladke a tak aj spravis (cokolada, keks, zakusok, atd.). Ak skratka zjes „blbost“, ktora ti bleskurychle zvysi hladinu glukozy a nasledne ju inzulin razantne znizi na hypoglykemicku uroven, zacnes citit ukrutny hlad. To je normalna reakcia. Dolezitost glykemickeho indexu je v tom, ze ti povie, co jedlo s tebou spravi po tom, co ho zjes. Nemusis sa riadit presnymi cislami. Staci si zistit, ktore vyrobky su „zle“ (maju vysoky index) a tie nie je vhodne jest samostatne, inak spustia hypoglykemicky kolotoc. Mozes ich jest spolu v kombinacii s jedlami, ktore obsahuju bielkoviny alebo tuky (taketo jedla celkovy glykemicky index znizuju) napr. ovocie (potravina s vysokym GI) s orieskami.

  Co sa energetickeho prijmu tyka, nastav si to na 6000 az 5500 kJ a uvidis, co to s tebou spravi. To je hodnota, pri ktorej zacnu chudnut skoro vsetci.

  Strava – no 3 rozky, pikantny salat ci pasteka, ovocie a keksik je velmi zla strava. Energeticky vela, vyzivovo malo. Veci ako pikantny salat ci pasteku je najlepsie uplne vylucit z jedalnicka chudnuceho (pasteka je napr. z velkej casti cisty nasyteny tuk, pikantny salat je s majonezou ak sa nemylim, tiez nic moc). Syr sa moze v rozumnom mnozstve (napr. 30 max. 50 gramov), lepsie su menej tucne tak do 30% (raz za cas sa daju i tucnejsie). Ovocie – ak sa neje spolu s niecim inym, sposobuje rychlo hlad. Keksik – cisty cukor a tuk, uplne idealna kombinacia na priberanie. Este je toho aj malo na mnozstvo.

  Sama musis zistit, ktore potraviny su zle. Nikto ti nezakazuje jest hoc aj pecenu slaninu. Mozes. Ak to dokazes zakomponovat do svojho jedalnicka a chudnut, tak nie je problem. Netreba rozmyslat „ako nie“ ale „ako ano“. Vsetko sa da, nemusi byt vsetko perfektne. Tak manzelovi var jeho jedla a ty si var svoje. Racionalna strava sa vari rychlo (vacsinou sa ani nevari :D ). Vaz si potraviny aspon urcitu dobu, dostanes do oka mnozstva. Pocitaj tie kJ, aspon dostanes prehlad o energii a zlozeni tych jedal, ktore vacsinou jedavas. Mozno prvych par dni ti to pocitanie bude trvat i pol hodinu, neskor vsak uz len 2 minuty. Vazenie jedla je zalezitostou 20 sekund (5, ak mas digitalnu vahu).

  Nabuduce skus radsej navstivit forum a spytat sa tam, to je miesto, kde by sa o tychto veciach malo diskutovat.

 56. Ahoj Lucia.
  Z tvojho clanku usudzujem, ze to mas dost tazke.
  Napisala si sice dost informacii o svojom zivote, ale nie o sebe.(vaha, vek…..)
  Nezufaj, na kazdy problem existuje riesenie.
  Tak ho podme najst. :

  1.
  V prvom rade tvoja zavislost. ( konzumna )
  Lucia, kazda zavislost ma dve zlozki.
  a) fyzicka
  b) psychicka

  Fyzicka, znamena ze telo potrebuje niektoru latku, na ktoru je citlive. (nikotin, anfetaminy, aceton….)
  Psychicka, je vytvorena v tvojej hlave.( Po dobrom obede si jednu zapalit, po praci si dat jedno pivko…)
  Psychicka zavislost tiez zohrava velku rolu.
  Ak si ide fajciar zafajcit, a vojaci vyhlasia poplach, okamzite sa ide ukryt do lesa a na cigarety ani nepomysli. Proste neda na to priestor svojej psychike.Ked budes mat chut na sladke, skus vypadnut z domu. Alebo sa niejako zamestnaj, aby si sa sustredila. Najlepsie je trenovat koordinaciu
  oko-ruka. ( strelba, pocitacove hry, sporty….)
  Cital som to v psychologickych knihach a pomohlo mi to rapidne obmedzit fajcenie.
  Ak som si vzal vzduchovku, a po lese som mal 1500 tercov, tak som sa dokazal zabavit aj pol dna a na cigaretu som ani nepomyslel.
  To mi pomohlo po psychickej stranke.
  Fyzicka je uz horsia. Prve 3 dni boli najhorsie.
  Ale potom chut na cigaretu postupne slabla, a po 2-3 mesiacoch uplne prestala.
  Myslis si, ze porovnávať závislosť na alkohole, nikotine či drogách so závislosťou na cukre je neprimerané. Omyl. Posledné štúdie dokázali, že chuť na cukor a závislosť na cukre je vyvolávaná presne tými istými chemikáliami ako pri závislosti na tvrdých drogách.
  Jedinim moznym riesenim je prestat.
  Chces prestat fajcit? zbav sa cigaret.
  Chces prestat byt zavislasla na cukre? zbav sa ho.
  Najlepsie je abstinovat od neho minimalne 2 mesiace. Samozrejme, ze vylucit cukor, pokial uvazujeme o sacharidach je nemozne.
  Predovsetkym ide o technicky cukor.

  Je to predovsetkym o psychike, tak ti poradim par zarucene fungujucich trikov.

  Je potrebne pri lieceni aj dost rapidne obmedzit ovocie. Obsahuje vela jednoducheho cukru. Aspon prve 2 mesiace.
  Viem ze sa to lahko hovori, ale tazko kona. Tu najvecsiu rolu zohrava tvoja vôla.

  Triky:

  Najlepsie je mat psychicku podporu.( manzel ) a uplne najlepsie je mat partaka, s podobnym osudom, ktory chce taky prestat. Vo dvojici sa to totiz tiahne lepsie. Ale spoliehaj sa predovsetkym sama na seba. Musis byt psychicky velmi silna. To dosiahnes, iba ak si vsetky svoje myslienky budes premienat na kladne.
  Napriklad.
  V minulosti si skoncila s drogami.
  Tak v pritomnosti si povedz: ked som to dokazala vtedy, tak teraz to musi byt hracka, ved uz mam spustu vedomosti.
  Alebo:
  Cely zivot som pre seba nic poriadneho neurobila, tak to spravim teraz.
  Proste vsetko si prevrat na dobre. AJ to zle.
  Tvoja minulost nech bude tvojim starterom do lepsej buducnosti.
  Dost casto pomaha si vylepit svoje ciele, hrdinov…..
  na miesto, kde sa casto zdrziavas a mat ich oznacene, podciarknute… niejakou reflexnou farbou, aby ti udreli do oci, ako akcie v Tescu. A citaj si ich aj 100x denne. To ta bude motivovat.
  Napriklad:
  Nebudem jest cukor, ved ma to pomali zabija, ubera mi cas zo zivota, ktory radsej chcem stravit s detmi.
  Potom pomaha ak sa budes stale presviedcat, ze tvoj problem je malickost.
  Napriklad:
  Ludia v iraku trpia hladom, a musia kazdy den riesit co dat detom do ust. A ja si tu neviem poradit s niejakou blbou konzumnou zavislostou na sladkom.
  Ved to je nic oproti tomu co prezivaju oni, a ked to zvladnu oni, tak ja to musim 10x lahsie.
  Tiez pomaha sa rozpravot s ludmi, ktory to zazili, a presli tym. Ty ti povieda, poradia najlepsie.
  Ak sa nato das, tak to povec co najviac ludom.
  Hoci aj celemu svetu. AJ to ta bude drzat, aby si si nedala cokoladu.
  Napriklad.
  Ved oni mi veria, co si pomyslia ked teraz zjem.
  Som silna, a dokazem im to.
  Nechcem sa hambit, ved som im natarala ze s tym prestanem. A nechcem im byt za blazna.

  A musis normalne jest. Minimalne 5-6x denne.
  Chut na sladke, alebo hlad bezne clovek pocituje, ak ma nedostatok cukru v krvi. Pravidelnym jedenim potravin s nizkym GI ti doda energiu na cely den, a tak budes vediet, ze aj ked mas strasnu chut na sladke, energiu nepotrebujes. Ved mas ju predsa z potravi.

  A k tomu glikemickemu indexu.
  Ano ty uvazujes o potravinach, ktore su z hladiska Gi vhodne a nevhodne. Ale neuvazovala si otom, ze si ho „zriedis“?
  Napriklad 2 celozrne rozky, so sunkou su vyzsi Gi.
  Ale ak k tomu pridame papriku, uhorky, mrkvu, ( proste zeleninu) co ti je prave po chuti, Gi rapidne klesne na normal. To znamena ze nespôsobi rapidne kolisanie cukru, co ma za nasledok opetovne vyvolanie hladu.

  No nechcem sa ti miesat do sukromneho zivota, ale ak tvoj manzel chce pribrat, a ma na to jedalnicek, neznamena to, ho musis dodrziavat aj ty.
  Ja nevidim problem napriklad nenavarit gulasu za 2 porcie, ale jednu pre manzela, a nieco vhodne pre teba. Mozno si povies, ze varit 2 jedla denne? tak na to nemam cas. No ja si osobne myslym, ze
  zabere ti to rovnako casu, mozno iba viacej energie. Ved je jedno ci 2 vajcia varis 12 minut, alebo 100 vajec. Rovnako sa budu varit 12 minut.
  Takze ak bude v hrci kypiet gulas, v pohode si pripravuj svoju stravu. Neviem ako si vytazena, ale kvôli diete totiz treba aj nieco robit. Nic nemas v zivote zadarmo. Bohuzial je to tak.

  Dalej.
  Davas otazku, ci je vela zjest v praci 3 rohliky……..
  Zalezi to od rôznych uhlov pohladu.
  Zalezi to od toho, ako to mas rozdelene. Ak to mas rozdelene na celu pracovnu dobu tak je to v pohode, povedal by som ze mozno aj malo.
  Ak to zjes naraz tak to je zle.
  A zadalsie je velmi dôlezite, aku mas pracu.
  Ak proste sedis a malujes portrety, tak by to malo byt v poriadku.
  ALe ak behas po stavbe a prenasas sudy z betonom, tak je toho zalostne malo.
  Proste zalezi, aky mas energeticky vydaj.

  A ktomu rotopedu. 2x do tyzdna je malo. Ale 100x lepsie ako nic. Bolo by vhodne to mat pravidelne, napriklad kazdy den, kazdy 2 den, Alebo v pon, stredu, piatok, sobotu. A 45 minut je dobry cas, len si sleduj tepovu frekvenciu, aby tvoja namaha vôbec za nieco stala, a aby ti doniesla vytuzene vysledky.

  Ak nemas cas cvicit, tak by som ti odporucal naprklad rano si hodinku skôr privstat, a cvit domace cviky. To ta poriadne preberie na zaciatok dna. Ale nezabudni na ranajky. Cvicenim sa vyrazne spevnis,
  a potom pri seriali na rotopedy popalis prebytocny tuk.

  Zhrnutie:
  Na slabu vôlu skus pouzit niektore triky.
  A rozhodne sa zbav zavislost na cukre, urcite to ocenis, a hlavne v starobe, ked budes o 100% zdravsia. Nastuduj si, porad sa ako a pusti sa do toho. Cim skôr tim lepsie.
  CO sa tyka chudnutia.
  Nemusis si pocitat co kolko ma.
  Proste len 6x denne jedz, ale v primeranych davkach a zeleninou upravuj glikemicky index na normal.
  Dodrzuj pravidelny pitny rezim. To je dôlezite.
  Vyber si potraviny, ktore su vhodne aspon 20-30 a kombinuj ich. Napis si jedalnicek na cely tyzden a na papieri si lahko prepocitaj, aku pribliznu hodnotu budu mat a podla toho to nasledne oprav. Vybacis to za hodinu a potom mas postarane na cely tyzden.
  Vykonavaj pohyb (cvicenie). Rano nieco skôr na spevnovanie, poobede aerobny na palenie tukov.
  Nemusis kazdy den, uplne staci 3-4x tyzdnenne.

  No pokusil som sa ti pomôct, aj ked si uvedomujem, ze spusta veci ti este aj tak nebude jasna.
  Ale je dobre ze sa zacinas o seba zaujimat a snazis sa ziskat pomoc. Tu ju urcite najdes. Takze ak si nevies rady, tak pis. Tu ti isto pomôzeme.
  Tak zatim

 57. Seťo, skus si nastudovat zavislosti dnesnej doby a urcite dam najdes aj zavislost na sladkom a jedle (konzumna). Podla priznakov, ktore Lucia opysala to vyzera na konzumnu zavislost, a ona to sama podtvrdzuje. Takze ja si myslim, ze je zavisla na cukre.

 58. Tvoj nazor, nic menej je ovela lahsie skoncovat s jedenim sladkeho pri spravnej vyzive ako sa napr. vzdat drog (skutocna zavislost). Clovek rychlo zisti, ze ziadna zavislost nie je, nic ho to sladke nenuti jest. Chudnutie zacina v hlave. Pokym si clovek bude hovorit: „Ja som na sladkom zavisly, nedokazem tomu odolat.“, tak to presne aj tak bude.

 59. Ahojte všetci,
  no som rada, že ste mi tolko napísali dosť ma to povzbudilo. Moja závislosť je zrejme aj fizická ale aj psychycká, no budem sa naozaj snažiť s tým cukrom skoncovať. Ešte by ma zaujímalo ktoré potraviny sú vhodné s toho glykemického pohladu. Napíšete mi tých 20-30 ktoré naozaj môžem?
  Ďakujem.

 60. Lucia, nemusim ti pisat tych 20-30 potravin. Ja neviem ake mas chute. Ziskaj si vedomosti o potravinach a v tvojom pripade si vyberaj hlavne potraviny z co najmensim GI. Nemusis to presne.
  Vhodne su tie, co maju menej ako 45.
  Mas na to tabulky. Ale pisala si mi ze nerozumies tie dve hodnoty ktore su tam.
  ide oto, ze rôzne zdroje uvádzajú rôzne čísla. Niektoré zdroje za referenčnú potravinu považujú glukózu, iné biely chlieb. (Glukóza má glykemický index 100, biely chlieb má glykemický index 130.)
  Potrebujes vediet, ze potravina ktora ma 80 nie je vhodna vôbec, a ak ma mensie ako tych 45, tak ti je jedno ci to je 29, alebo 40. Proste je to menej.

 61. Mam 53 rokov 154 cm a vazim 61 kg. Trapi ma vysoky krvny tlak cholesterol a cukrovka. Na cukrovku zatial neberiem lieky. Na tuto stranku som nadabila nahodou, podla mna Vyssou. Vela veci z vyssie uvedenych informacii som uz v zivote citala alebo pocula, novinkou je pre mna kombinovanie potravin so zeleninou,aby cukry rychlo nedvihali glykemiu.Dobre som to pochopila?Mozno este ovplyvnim svoje zdravie cez stravu, aby horsie nebolo.Za kazdu dobru radu som uz dopredu velmi vdacna uz aj z dovodu mojich diagnoz.

 62. Ano. Snahou pri chudnuti, alebo racionalnej vyzive je oto, aby nedochadzalo k vyraznemu kolisaniu glukozy v krvi.
  To znamena, ze sa snazime jest potraviny s nizkym glikemickym indexom.
  Lenze nie kazda ma nizky. Ale dobre na tom je, ze index si môzme zriedit a tym nasledne spomalit vstrebavanie energie do krvi.

  Vstrebavanie spomaluje
  tvrdosťou potraviny,
  vlákninou
  ak potrava obsahuje aj bielkoviny a tuky
  jedením malých porcí
  kyselinami

  Vsimni si 2 podmienku ( vlakninou )
  No a to je prave ta zelenina, ta ma totiz kopec vlakniny. Tak zatim

 63. ahoj miro

  prosim ta, mozno som to v clanku prehlaidla, ale kde je priblizne ta hranica medzi vysoko a nizko glykemickymi potravinami? pochopila som ze 75 je vysoky GI, ale pokial priblizne je to tak vice mene OK?
  vdaka
  k

 64. Ahoj Katka.
  Pozri si tabulku, Miro hore v clanku dal dva odkazy.
  Najdes tam potraviny, a ich Gi. V tychto tabulkach hodnotia Gi z hladiska 100% glukozy a 100% chleba.
  No neviem ako ti to mam vysvetlit, tak to vysvetlim ako viem z armady. ( 1. jula buduci pyrotechnik )

  Vychodiskovou vybusninou je v armade je TNT.
  ( tri nitro toluen )
  A podla nej sa urcuju sila ostatnych vybusnin.
  Naprikald vybusnina DPA (di peroxid acetonu)
  ma ucinnost 130% TNT.

  Nejako podobne to je aj v tej tabulke. Tebe staci, ak sa budes riadit 100% glukozou. Ta ma GI +- 100.
  Tazke polovicka bude asi tych 50.
  Takze Gi pod 50 je ten nizsi a nad 50 ten vyzsi.
  Asi tak.

 65. Ahojte…velmi by som chcela schudnut….len vobec neviem ako spravne zacat…uz som skusala tabletky, dieti, aj cvicenie ale nic nepomohlo a tak som to vzdala a moje telo narastlo do neuveritelných rozmerou….viete mi prosim poradit!!!Dakujem

 66. Mile Slniecko.
  Jasne ze ti vieme poradit. To nie je problem, ale zakladom je, aby si ty urobila prvy krok. A ten je ziskat co najviac informacii o chudnuti. A to dosiahnes tak, ze napriklad si precitas tuto stranku. Je skutocne pisana zaujimavym ale zaroven poucnym stylom.
  Autor ( Miro Vesely ) ma na to talent.
  Takze si vsetko pekne krasne precitaj. A uvidis, ake je jednoducho ( v uvodzovkach) schudnut, a hlavne:
  vyvarujes sa zbytocne nezmyselnym chybam.
  A potom sa pytaj, comu nerozumis. S nami zarucene dosiahnes vysledky, ake potrebujes. Tak zatim sa maj.
  Milan

 67. Ahoj,
  chcela by som sa spýtať, či existuje nejaká literatúra, kde nájdem pokope potraviny a ich Gi a tiež ich energetickú hodnotu v kJ. inak.. super stránka toto tu.. klobúk dole. kamoška má cukrovku a o tom glykemickom indexe jej diabetológ vôbec nepovedal, povedal jej čo by mala/nemala jesť, ale nevravel prečo.. vďaka za stránku a za odpoveď :)

 68. AHoj Tereza.
  Neviem o nijakej literature.
  Ale na internete toho najdes kopec, len si napis cez
  google.sk

 69. ahoi,

  casto sa mi stava, ze ked hovorim, tak sa zakoktavam alebo hovorim preusovane a vobec by ma nenapadlo, ze to je kvoli jedlu. Uz dlhsie sa snazim schudnut ale stale mi to moc nejde (babka v dome = pohroma:)). Diky za ten clanok a mas moc peknu stranku

 70. Super,ze sa mozem opytat -(aj toto)-napriklad: syn mava zachvaty „vlcieho hladu“,ale je taky velmi chudy, az ma to trapi,nemame ani moznost kupit konfekciu(oblek napr.) lebo je dlhy a tenky,no a chcem sa opytat, pretoze ma take pocity vraj,ze ked nezie hned nieco,az ho chyta triaska – moze to suvisiet s Gi?Proste musi daco zjest, inak ako ho poznam, ked je v skole, „nema na jedlo cas“ a najma na ranajky, a ma rad teke tie „somariny“ ako biele pecivo a colu,atd. Ja by som chcela schudnut a mala by som skorej potraviny s nizkym Gi, a co syn, ktory chce pribrat, resp. je tiez lenivy posilovat a vacsinou robi sport, kde asi velmi nezmohutnie, atd. viete o co mi ide -aky je rozdiel medzi mojim jedenim pri tuzobnom chudnuti a jeho, ked obaja mame hlad a on nyvyse nezje naraz nikdy vela, co je asi o.k. Dakujem ak budete mat cas odpovedat.
  mama Zuzana („kosiarka“)

 71. Prepacte za chyby – v rychlosti :-)
  Inak nie je pravda, ze by syn jedol malo, je cato, len nie a nie pribryt. Ma 24. Tak.Ahoj.

 72. Vyborny clanok aj cela stranka:)

  Bola som presvedcena o oddelenej strave pretoze som myslela ze to tak telo lepsie travi a berie potrebne latky.

  Ale toto sa mi zda super zakladom je teda kombinovat vzdy sacharidy, tuky a bielkoviny vsak? Takze aj glykemicky index potraviny zalezi na tom ake ma zlozenie z nich.

  Zarazila ma napr. v tej tabulke nutela – dost nizky index – mozno preto ze ma aj tuky cukry a bielkoviny

 73. dakujem,konečne som pochopila čo je to ten glykemicky index. velmi dobre vysvetlene dik :)

 74. Super clanok a zhrnutie temy, len mam trocha chaos aky je rozdiel medzi ciernym a celozrnym chlebom…nie je to vlastne to iste? A je polystyren z psenice alebo soje dobry alebo zly? Ryzovy ma vysoke GI, ale co tie ostatne, hlavne psenicny ak ma psenicna muka vysoky GI …Dakujem.

 75. Ahoj Miro, ja chcem len upozorniť na jeden drobný a vtipný preklep. Niekde v polovici článku píšeš, že máme jesť „ovsené vložky“ :).

 76. to je dobrééé :-) raz nenapíšem ovsovloky a takto sa mi to vypomstí. dík, opravím

 77. Miro
  super článok: jasne, stručne a jednoznačne vysvetlený vzťah glykemického indexu a jednotlivých pochodov v tele.
  Fantázia (a tie vložky vynechám:-)))
  Emi

 78. Ako je potom možné, že moja sesternica (dokonca modelka!!) vôôbec nejedáva pravidelne.. tak dvakrát za deň sa preje, je veci nezdravé,slené mastné.. a to nehovorím o tom kolko zje strašne vela čokolády.. je na nej závislá.. a je tenká ako prútik… a nevenuje sa ani žiadnemu športu..

 79. článok je výborný, len už som ho prečítala asi dvakrát, ale ešte mi nie je všetko celkom jasné
  chcela by som sa napríklad opýtať, či je správne na olovrant, ktorý mám okolo 14.30 dať si napríklad pol grahamového rohlíka so surovým kalerábom?

 80. super clanok, az teraz som sa dozvedela vela veci a ako sa tu opisujete, tak sa vidim aj ja. tiez som vyskusala vela diet a nic.
  Po porodoch som pribrala a uz sa toho neviem zbavit. Dakujem super…

 81. V Austrálii sú niektoré potraviny označované symbolom glykemického indexu G v koliesku na modrom podklade. Aby mohli byť potraviny označené týmto symbolom, musia byť dobrým zdrojom sacharidov a zároveň spĺňať všetky výživové kritéria na jednu porciu, vrátane kilojoulov, celkových a nasýtených tukov, sodíka (soľ) a u niektorých aj vlákniny a vápnika. Zaujímalo by ma či existuje aj u nás alebo v Európe podobné označovanie potravín? Ďakujem za odpoveď.

 82. Niektoré potraviny označené sú. Niektoré nie. GI sa označuje len zriedkakedy.

 83. Ahojte,
  mne stale nieje celkom jasne podla coho sa riadit.
  V clanku je uvedene, ze by sme sa mali riadit GI>75 je uz vela.
  Ale zas v komentaroch niekto uvadzal, ze „porovnavacia“ hodnota GI je 50.
  Tak co je spravne? Alebo 75 plati pre 100% biely chlieb a 50 pre 100% glukozu???

 84. … tie nezdrave jedla maju najnizsi GI… to je paradox. pri chudnuti sa maju jest aj tie nezdrave jedla? vid napr. bravcova, hovadzia alebo kuracia pecen nabite cholesterolom…

 85. Je to veľmi dobrý článok, konečne v tom mám už aj ja ako-tak jasno. Ja by som chcela poprosiť o jednu radu od autora, keby bol taký dobrý mi niečo odporučiť. Nie som tučná, mám 169 cm a 63 kíl, no mám takých 5-6 kíl naviac odkedy som prestala fajčiť, a odvtedy nie a nie ich zhodiť. Nechcem hladovať, ale za to sa snažím dať pozor na to, čo kedy jem. Mala by som takú otázku, že čo je najvhodnejšie si dať večer na jedenie. Viem že najlepšie by bolo nič nejesť pred spaním. Pokúšala som sa už nejesť po 6, ale keď som hladná, jednoducho neviem zaspať. Škrieka mi v žaludku….Čo je také, čo by som mohla zjesť s čistým svedomím aj večer o 11??? Napríklad jablko alebo tak….Ktoré potraviny sú tie, ktoré by ste vy odporúčali???? Každý deň som hore minimálne do 12-ej,to len tak informačne….
  A ešte by som sa chcela spýtať na tú tabuľku, čo ste vložil do článku, ktorý obsahuje GI potravín. Ako to s tým je? čo znamená v tabulke že 100% glukóza a 100% biley chlieb??? Ďakujem. Andi

 86. Andi, mám tú istú otázku, čo v tabuľkách znamená 100% glukóza a 100% biely chlieb???

 87. Glykemický index sa počíta ako pomer v porovnaní s niečím. Väčšinou sa za najvyšší glykemický index určí nejaká potravina a k nej sa potom vzťahuje index ostatných. A glukóza je často jednou z tých potravín. Niektoré zdroje však GI počítajú podľa bieleho chleba ako referenčnej hodnoty a potom sú čísla posunuté. V zásade je jedno podľa čoho sa to presne ráta. Pri chudnutí sa snažíme jesť potraviny s čo najnižším glykemickým indexom.

 88. Ahoj Miro, neviem či si z článku niečo mazal, ale na konci keď píšeš kam sa pozrieť na GI potravín, tak okrem linku na anglický zdroj tam už nič viac nie je- viď: „Ak vám angličtina nevyhovuje, môžete ísť na tabuľky napríklad sem a sem“. Mohol by si tam tie linky opäť doplniť ? Ď.M.

 89. sorry, oni tam sú aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, resp vyzerá to tak ako som uviedla vyššie.

 90. ahoj miro ked si pisal ze GI nad 75 je uz vysoky myslel si to vzhladom ku glukoze alebo k chlebu

 91. peter stačí si potraviny rosdeliť na vyššie a nižšie GI a to stačí, nejaké presné číslenie či glykemický index 72 alebo 85 zas nehrá nejakú veľkú ulohu. pokiaľ si pamätám tak sa to odporúčanie vzťahuje ku glukóze ale naozaj to nie je vec na úplnú presnosť.

 92. Glykemický index nemusíte „počítať“ s presnosťou na jednotky. Zaujíma vás len orientačne. Ak je vysoký, napríklad nad 75, s takou potravinou sa buď rozlúčte, alebo ju konzumujte vždy len s niečím iným (viac za chvíľku). A naopak, ak je GI nízky, tak nie je zas až tak dôležité, či je to číslo 30, alebo 43.

  Toto je myslene pri 100% glukóze alebo 100% biely chlieb ?

 93. Jura práve to je jedno. Orientujte sa na nízky glykemický index potravín a je jedno podľa ktorých čísiel počítate.

 94. Jeg har lurt p endel ting fordi krig er en d rlig l sning uansett, mye vold, drap, leeldsir og traumer. Om der finnes en grupper mennesker i denne verden som kun er til for drepe og terrorisere, hvorfor da angripe et helt land p beskostning av f idioter? Og n r fadesen er gjort ved ramme millioner hvorfor overlate krigen og „oppryddingen av sivil status“ til mange andre land?P det momentet var Obama sine freds teorier litt usmakelig for min del.N r det gjelder Irak, s frykter jeg at freden er lengre unna enn all tilbake trekking av styrker. Kanskje en avg tt president i USA kunne tenke seg bli en mentor til sittende president n r alle styrkene er trukket ut? Han t rr vel ikke det fordi der er for mye „texas“ der han bor n for Mr Bush. Han tenker vel ikke „come back“ som fotball trenere pleier gj re etter avskjedigelser. Men hvilket Irak og Afganistan sitter en igjen med etter mye elendighet? Jeg vil tro et folk som ikke finner fot festet og trygghet. Kan de stole p en framtid uten krig? Eller vil alle grupper som ikke leder landet reise bust og ta til v pen? Vold avler vold hetere det og s kan det bli selv etter masser av millarder av penger til krig og v pen, samt freds arbeid fra fornuftige land.Vi lever i en primitiv verden!

 95. Ahoj! Chcem sa opytat, ci kyslost a teda znizenie GI dosiahnem aj pitim vody s vytlacenym citronom? dakujem a inak fakt super clanok!!!

 96. Nelly určite áno, je to rozriedenie + trocha kyslého. Niekomu môže voda po jedle robiť zle. Takže treba skúsiť.

 97. Len jedna otázka – práve mám vlčí hlad a bránim sa mu, nechcem totiž vyrabovať chladničku. Dá sa ho zahnať aj nejakým iným spôsobom ako jedlom? :(

 98. Natália zelenina a normálna porcia jedla. a nabudúce nedovoliť aby taký stav zas nastal.

 99. Ako by sa mal stravovať 50 muž, 186/84 , s viscereálnym tukom 25% ( čo nie je dobré, index 8) , bežec – 20-50 km mesačne. Na dopĺňanie energiu pre beh potrebuje glykogén, ktorý môže získať z ovsených vločiek, cereálneho chleba a pečiva, z rozvarených cestovín a ryže…to má však zas vysoký GI. Ako znížiť viscereálny tuk?

 100. Jano tak preč všetko s vysokým GI, ovsené vločky, celozrnné cestoviny a tak. Beh je fajn, na chudnutie by som zvážil skôr pomalšie tempo ak vôbec beh. Pri takom športovom výkone by určite stálo za úvahu pozrieť sa lepšie na stravu. Tam budú asi nejaké hlúposti.

 101. Ahoj, neviem, či sem ešte niekto chodí, no ale vyskúšam. V septembri som začala behávať 3x do týždňa. V októbri som prestala behať a 4-5x do týždňa som cvičila na ministeperi. Mám aj merač tepu, takže cvičila som na 60 – 70%. Od novembra cvičím 4-5x na orbitreku, 50 min, tep si kontrolujem. Upravila som si stravu, v prvom rade som začala raňajkovať a jesť 5x za deň v malých množstvách. Posledné 3 týždne nejem chlieb, rožky a pod., max 1 za týždeň. No a môj problém je ten, že vôbec nechudnem, respektíve moja váha neklesá. Na objeme som schudla o 2 konfekčné veľkosti, zo 42 na 38. Aj keď v tej 38-ke sa ešte necítim dobre, ale aspoň ju oblečiem a môžem nosiť. V dolnej časti som schudla zo 40-ky na 38. To, že som schudla, vidím len na oblečení. Na váhe vôbec nie. Prečo? Kde je problém? Možno je aj váha pokazená, nie je digitálna, ale ešte stará, klasická.
  Teraz som začala aj s posilňovaním, buď s činkami, alebo na lavičke robím brušáky.
  Už som zúfalá a fakt neviem, kde robím chybu.
  Ďakujem za každý názor.
  Lucia

 102. Lucia ak chudnete zo šiat + vám pritom stojí váha tak nič lepšie sa nemôže diať. Naberáte svalovinu a strácate tuk. Gratulujem, robíte to dobre. Stav tela sa zisťuje centimetrom. Nie váhou.

 103. Mirko, ďakujem za odpoveď, veľmi ste ma potešili! Presne toto isté ma napadlo dnes ráno. Som rada, že ste mi to potvrdili :)
  Takže, budem pokračovať tak ako doteraz.
  Ešte raz ďakujem.

 104. A ešte sa chcem spýtať, pôjde mi aj váha niekedy dole? Ak nie, na čo je potom dobrý GMI index? Podľa GMI sa zisťuje podváha, nadváha….moje GMI je rovnaké ako pred začatím chudnutia, podľa neho mám stále miernu nadváhu. Z toho mi vyplýva, že by mala ísť aj váha dole.
  Na jar plánujem pridať opäť beh, bicykel a korčule, tak asi potom pôjde aj váha dole, nie?
  Samozrejme, že ma teší, že som schudla v objeme. Fakt je dôležitejšie ako vyzerám a nie koľko ukazuje váha. Takže sa pýtam zo zvedavosti.
  Ďakujem

 105. Ahoj,
  veľa som si tu toho prečítala a dosť mi niektoré informácie pomohli, ďakujem.
  Chcela by som sa spýtať, či je to počítanie každého kúska naozaj tak doležité? Pretože to je to jediné, čo ma na tom všetkom odradzuje…
  Svojmu chudnutiu som zavelila chodenie pešo do práce (cca dokopy 10 km hore a dole naozaj fajným kopcom), ďalej mám psíka s ktorým mám denne minimálne 3 prechádzky za deň minimálne 40 minút.. Čokoládu zjem celú tak dvakrát do roka…ale to sa netýka iných sladkostí :) (tak 2 krát za týždeň nejaký keksík). Ovocie len doobeda a zeleninu jem celý deň. Vyprážanému som dala zbohom rovnako sa snažím aj zemiakom, ktoré chcem ako prílohu nahradiť ryžou alebo zeleninkou. Chlieb skoro vobec nejem, pretože ma „moc nebaví“ .
  Problém však je, že som 2 roky po operácií štítnej žľazy, kedy mi z jej hyper funkcie spravili opak a stále mi hladinu hormónov umelo nastavujú…
  Nikdy som nedržala žiadnu hladovku ani diétu, pretože to podla mňa nemá žiadny význam…
  Naozaj sa dá schudnúť len pri nekončiacom sa počítaní kalórií, nestačí jesť zdravo striedmo a pravidelne? (vodu pijem už dlhé roky nad 3 litre denne, lebo mi to chutí)
  Ďakujem za uvedenie na správnu informačnú cestu, nech je akákoľvek :)
  (176cm/85kg)

 106. zuzi netreba nič počítať, ak viete koľko zjesť. Začnite pravidelným a zdravým jedením a ak centimetre nepôjdu dole, potom je čas na počítanie. Stačí pár dní až týždňov.

 107. velmi jasne a zrozumitelne vysvetlene.miro-nikde som sa nedocitala-hoci to mozno nesuvisi s chudnnutim-neviem,mozno ano,to je jedno….aky je vas nazor na meranie ph mocu lakmusovymi papierkami a veci s tym suvisiace.kyslost,zasaditost atd.niekde sa o tom dost vaazne pise,iny mavne rukou.ako to vidite vy? meriate si svoe ph?

 108. kristina meranie pH vychádza z predpokladu, že „kyselina“ je zdrojom všetkého zla. osobne nie som zástancom týchto teórií, myslím, že nie sú podložené. telo si kyslosť vnútorného prostredia stráži aj bez nášho pričinenia. tieto smery následne odporúčajú užívať sódu bikarbónu, dokonca tvrdia že neexistuje nádor, ktorý by sa nedal zničiť sódou bikarbónou a javorovým sirupom. už to zvyčajne signalizuje že je to podozrivé. prečo by sa to nepoužívalo v medicíne, keby to bolo overené? alebo inými slovami – keby sóda bikarbóna bola liekom na rakovinu, bolo by to na nobelovu cenu. že by o ňu doteraz ešte nikto nebol mal záujem?

 109. dakujem vam miro za uprimnost a vas nazor..no ono sa to vraj v medicine nepouziva preto,lebo pre farmaceuticky priemysel je vraj vyhodnejsie z hladiska vacsieho zisku podavat pacientom chemoterapiu ako lacnu obycajnu sodu bikarbonu,alebo rozne bilinky a podobne..ci ????

 110. kristina ešte raz. ak by existoval niekto, ktorý by opakovane dokázal že homeopatia funguje, alebo že reiki je účinné, alebo že sóda bikarbóna vás zbaví rakoviny, mal by za to minimálne nobelovu cenu. okrem toho sú to staré knihy o tej rakovine, kopa ľudí čo s tým má problém by sa tak vyliečili a taká správa by sa šírila inou rýchlosťou. a znova. keby nejaký lekár začal podávať pacientom látku, ktorá by ich plošne liečila tak by si farmaceutický priemysel ani nepípol. ten lekár by mal zaistenú doživotnú slávu, ceny a uznanie. takže obávam sa, že tieto správy treba brať s rezervou. ostatne sóda bikarbóna je podľa týchto autorov liekom na všetko od infarktu až po artrózu. už to samo dáva tušiť, že to nebude celkom skutočné riešenie. kopa podvodníkov behá po svete a predávajú nádej.

 111. dakujem miro,mne sa podla vasich pravidiel podarilo schudnut vytuzenych 7 kil a tiez sa mi upravil cholesterol a cukor v krvi.jedine co ma znepokojuje,ze mi na takjeto zdravsej-prevazne zeleninovej strave klesol krvny tlak.mam ho teraz 90 na 60 pulz okolo 80 v klude.nemam zavraty,citim sa normalne,no lekar mi odporucil kavu,ktora mi uz teraz nechuti.

 112. kristina gratulujem vám k príjemným výsledkom! Ak máte nízky tlak a káva vám nejde, tak sa dajú kúpiť kofeínové tabletky v športových predajniach, alebo „spaľovače tuku“ to tiež obsahuje kofeín a podobné látky. ak nerobíte, striktne začnite cvičiť kardio cvičenia. kľudová frekvencia by mohla ísť dole.

 113. miro dakujem za tip.je pravda,ze mam sedave zamestnanie,a ani necvicim kardio-ani neviem co to je.snazim sa chodit na prechadzky kazdy den 10 000 krokov.ale asi to teda nebude ten spravny pobyb pre mna.niekedy som kavu pila,ale odkedy ju nesladim,tak mi nechuti.a tiez neviem,ci z hladiska vyzivy je vobec kofein z kavy alebo v tabletkach v poriadku..viac krat som sa stretla s nazorom,,ze kofein z kavy je karciogen,a posobi rovnako zle na organizmus ako cigarety a alkohol.tak teraz fakt neviem…

 114. mam otazku na Mira..nie kazda potravina s nizkym indexom ma aj malo kj,a opacne..s vysokym vela kj,,ako sa v tom teda orientovat?kedze pri tomto stravovani zalezi na tepelnej uprave jedla a kombinacii,najdem niekde vzorovy jedalnicek,podla ktoreho si prisposobim stravovanie?dakujem :-)

 115. niki rozumiem že na začiatku to vyzerá neprehľadne, ale naučíte sa to. vzorový jedálniček na chudnutie na tejto stránke je, ale nie ideálny. lepšie je to spraviť po svojom.

 116. mne po porode ostalo 15 kil navyse,hups..a neviem sa ich zbavit :-( potrebovala by som asi pomoc profika.co by pomohol zostavit si plan,od stravy az po kedy cvicit,co jest pred,co jest po,atd..aspon zozaciatku,ja som tvor chapavy,takze rychlo by som do toho prisla :-)a este sa chcem opytat na polievky,lebo som ich v tom vzorom jedalnicku nenasla.

 117. Skvelý článok :-) jediné v čom nemám jasno.. sú stĺpce v tej tabuľke :/ konkrétne (100% glukóza, 100% biely chlieb) – tomuto trošku neviem porozumieť.

 118. Bianka niekedy sa pri meraní berie ako referenčná hodnota čistá glukóza a inokedy chlieb. Potom sú trocha iné čísla lebo glukóza má glykemický index 100, biely chlieb má glykemický index 130. Ale na tieto „drobnosti“ sa vôbec netreba pozerať. Jedzte prednostne potraviny s nízkym a nemusíte nič počítať.

 119. Prijemny clanok, vela napisaneho dobre ale dost aj zle podla mojho nazoru.

  Kombinacia jedla cukrov, tukov a bielkovin je absolutne zla a zavadzajuca, specialne pre ludi co chcu schudnut. Na vysvetlenie by bolo treba napisat knihu co nikto nebude citat ale rovnica je jednoducha ( Telo vzdy vstrebe prvy cukor z potravy!! vzdy ci ma energie dost alebo nie. Tym padom odsuva bielkoviny a tuky. Nadbytok bielkovin sposobi dispepsiu alebo teda hnilobu v crevach, tuku sa nedostane pozornost a zlcnik dostava zabrat. Kombinovat jedlo podla teba a mojho nazoru je absolutne zle)

  Jedenie mliecnych vyrobkov by si ty ako odbornik na stravu tu mal ABSOLUTNE ZAKAZAT a nie nahovarat ich davat si platok syru na chlieb. Otazka – pijes este mlieko z prsa svojej matky? Nie, nepijes ako ani ja a ani iny citatel. Proste mlieko ma samica len vtedy ked koji a dieta-mlada sa prave narodilo. Potom ho uz nema. Je to len obrovsky klam mliekarenskych konglomeratov pit mlieko a toboz kravske. Preco tavy, hrochy, zebry, pstrosy nechodia za tymi kravami a nepiju im mlieko v prirode kazdy den? Pretoze to je blbost a hlavne nie su hormonalne nabuchane stale takze vkuse koja. SKONCI PROSIM TA S TYMTO BLUDOM alebo si sem daj len blog a neuc hluposti. Mlieko kravske je plne hlienu, steroidov a hormonov, je to najvacsi bordel. Sposobuje osteoporozu a nie napomahaniu kostiam atd. Telo sa prekysluje a straca vapnik.Cely tento proces sprosobuje demineralizaciu a teda katastrofu pre telo.

  Kysle veci ako ocot sa maju konzumovat mozno co najmenej, skutocne kvapka na salat. Kysle prostredie pre telo je smrtelne teda PH hladina tela sa musi stale strazit. Nerovnovaha v tomto pojme znamena strata vapnika z kosti, zubov a nechtov aby sa stalo telo neutralne. Najhorsie na tom ale je to, ze tento vapnik je pre telo samtone nestravitelny hoci sa ho snazi same zobrat, vznikaju osteofyty na stavcoch (vyrastky) co treba operacne odstranit, tlacia na nervove cesty, sposobuje bolesti, trpnutia.

  Tvoja kombinacia jedla, jogurty, mliecne syry sposobi, ze clovek sice schudne ale ochorie, systematicky sa ludia budu snazit jest podla teba a nakoniec to skonci katastrofou.

  Jedzte biele pecivo uplne bezpecne. Rychly cukor sa spomaluje hlavne tukom a teda asi najznamejsie pre nasinca bude bravcova, kacacia, husacia mast. Zdravsie ale bude dat si olivovy olej, takze ak ten rohlik treba zjest, dajte k nemu salat a olivovy olej. To iste na ten zemiak, priam odporucam si dat dobry vareny zemiak v supke, pokvapkat olejom a ste „save“. Postupne vstrebavanie cukru nesposobi hyperglykemiu a zaroven vas nabudi a budete sa citit fit, nie hladni.

  Na zaver bez reklamy odporucam si precitat literaturu od pana Forta (cesky odbornik) „Vyziva nejen pro kulturisty“ a druhy diel „Vyziva hlavne pro kulturistiku a fitness“ Naucite sa ako funguje telo, ako sa vsetko travi, co kombinovat a co nie. Zdrava starava je zaklad naseho zdravia.

  Nepises tu o pitnom rezime, ktory je snad najzavaznejsi a najdolezitejsi. Ludia si vobec neuvedomuju aka je voda zazracna, pitie aspon 2,5 litra denne je minimum!!! Zeny/muzi co sa snazia zhodit vahu, sa silno detoxikuju, maju zanesene creva masom, hnilobou. Mali by kazdy den pred spankom zjest jeden pomaranc co im pomoze precistit creva – funguje skutocne ako metla – tento proces sposobi, ze telo zacne upratovat, vyplavovat a teda ten cukor bude skutocne treba aby to ti ludia zvladli.

  To je moj nazor a uhol pohladu na tuto temu.

  Kazdy koment je vitany, youtube, google su vasi pomocnici.

 120. mily ONE,
  zatial som si nevsimla,ze by p. Vesely nejako rapidne presadzoval mliecne vyrobky a mlieko.Ten priklad,co uvadzas je len na ilustraciu,ako eliminovat zly vplyv potraviny s vysokym GI.Aspon ja som to tak pochopila. s tvojim pohladom na mlieko uplne suhlasim.Mliecne vyrobky v malej miere,radsej nahradit sojovymi produktami,ale zasa aj to by si naslo svojich odporcov…A pise sa tu aj o pitnom rezime,len by si musel stranku citat pozorne…Co sa tyka napr. tvojej poslednej rady ohladne pomaranca,na to su tiez rozne nazory,ze by sme mali konzumovat len zeleninu a ovocie nasej zemepisnej sirky,kvoli roznym alergiam atd.Dalo by sa do aleluja polemizovat.Vo vseobecnosti sa ovocie odporuca len doobeda,aspon podla mojich vedomosti…

 121. elele ďakujem za koment :-)

  nechcem a nechcel som reagovať na predošlý príspevok, pretože vychádza z celkom odlišného konceptu a pohľadu na výživu. To by sme šli do konfrontácie a aj tak by nikto neustúpil.

  Aj ja sa momentálne prikláňam k výraznému obmedzeniu živočíšnych potravín (dnes viac, ako niekedy v roku 2006, kedy som písal článok). Áno, syr (najmä tuk a bielkoviny z neho) spomalia vstrebávanie sacharidov, takže primárne ide o tento efekt.

  Úplné škrtnutie mliečnych výrobkov by malo svoj význam aj pri chudnutí. Nahradiť to výrobkami zo sóje je možné, ale nie každému až tak striktný režim vyhovuje. On je rozdiel aj v tom, ako sa trebárs syr použije. Ak to bude tenký plátok na chlieb, alebo lyžička parmezánu na cestoviny do šalátu, tak to nepovažujem za problém. To by bol už fanatizmus byť proti. No bežne som videl (a kým som bol tučný tak aj robil) že na porciu špagiet sa dá 150 gramov strúhaného syru a pol fľašky kečupu. To je veľa a je to zle bez ohľadu na to, či je to mliečny výrobok.

  Podobné to je s ovocím, osvedčilo sa jesť ho pri chudnutí menej a radšej dopoludnia pretože v tom čase je šanca, že pri pohybe sa ten cukor proste minie. Ak ale budeme celé dopoludnei sedieť pri počítači, tak je jedno kedy to ovocie spapáme.

  Je fakt, že každému sedí niečo iné. Nazdávam sa, že lepšie je nastaviť stravu nie dokonalo, ale tak, aby nám chutila a blížila sa zdravšej strave. Ak s tým vydržíme, bude to mať lepší prínos ako striktne nastavený prvotriedny režim, ktorý ale nedokážeme dodržiavať dlhodobo.

 122. Prosím o pomoc, jedna pani tu rozpísala celý svoj jedálniček, ale neviem ho znova nájsť, chcem poprosiť, či by ho nemohla znovu dať sem. Ďakujem

 123. mily Miro som jeden z tych co maju cukrovku a plne stebou suhlasim ze na vine su nespravne jedla a nedostatok pohybu teraz som na 5.tom kroku a uz citim akesi zlepsenie a hlavne ta zelenina pred jedlom robi zazraky clovek sa pouci ak uz je zle som rad ze tak to pomahas ludom a ktori si chcu pomoct tvojimi radami je to super takto citat tvoj clanok a zistovat ze nie len ja mam problemy a vela ludi chcu si obratit zivot k lepsiemu.Este raz diky za rady cavo.

 124. cavo ďakujem za milé slová. s cukrovkou to býva o niečo ťažšie, na diétu sú trocha iné požiadavky. ak ide o diabetes II. typu, tak tam je šanca že schudnutím sa situácia zlepši. Držím palce!

 125. Miro Vesely,

  Velmi sa mi paci vas clanok, Chcel by som sa ale spytat, ked ste hovorili o Glykemickom indexe, viem pozeral som si to aj v potravinach.
  Dam priklad : Grep – 10sacharidov z toho 7sacharidov na 100gramov, glykemicky index 30;
  Je v glykemickom indexe zaratane ze potravina obsahuje aj monosacharidy ? nevstrebu sa tie monosacharidy do tela skorej? Neplati ten glykemicky index iba na „polysacharidy“ v potravine ?

 126. Rudo glykemický index hovorí, ako určitá potravina dokáže „zamávať“ s glykémiou. Dá sa ísť do teórie aj hlbšie, ale pre účely chudnutia to nie je nutné. Stačí sa riadiť tabuľkami, ktorá potravina má aký glykemický index. Aj tu totiž platí, že to sú vždy len približné hodnoty a merania.

  Každý na rovnakú glykemickú „nálož“ reaguje trocha inak a aj jeden človek reaguje inak v čase. Ďalej veľmi výrazne sa mení glykemický index, ak spolu s „problémovou“ potravinou zjeme viac bielkovín a tuku – tým ide GI dole. Práve z tých dôvodov sa snažím vedome vypínať hlbšie podrobnosti a teóriu.

  Na účely zdravej stravy stačí dodržiavať jedlo s „pomalšími“ sacharidmi. Čiže jesť komplexné potraviny s málo sladkou chuťou a nie z bielej múky. Navyše k sacharidom vždy pridať bielkoviny, tuk a vlákninu. To zaručene funguje.

 127. Dakujem pekne, ja sa pripravujem na majstrovstva slovenska v kulturistike a prave mam dost prisnu stravu co sa tyka sacharidov a chcel som sa len uistit :) Nieco ako biele pecivo som do ust nedal asi pol roka.
  Takze myslis ze ak si dam grep na desiatu s vajickami a sunkou to bude len lepsie ?

 128. Rudo viem, že diéta akú používajú kulturisti v príprave na súťaž je značne agresívna. Neviem o tom podrobnosti, lepšie je poradiť sa s trénerom, alebo kulturistami. Ja ako laik by som naopak radil sacharidy jesť, dá to silu na dvíhanie železa. Až v rysovacej fáze sa dá uvažovať o extrémne nízkosacharidovej diéte, len či stojí za to hazardovať so zdravím, to musí každý posúdiť sám.

 129. Ahoj, tiež chválim článok. Našla som ho pri hľadaní dôvodu, prečo mi býva na začiatku zvýšenej telesnej aktivity zle (zívanie, bolesť a tlak v hlave, sem tam pukanie v hlave-asi rovnováha stredneho ucha, točenie, zhoršenie zraku)…objavujú sa hlavne tak v prvú hodinu-dve záťažovej turistiky alebo pri behu… milujem sladke zlé cukry a jem málo zeleniny a pestrej stravy…popri uprave stravy, je niečo čo by mi počas začiatkoch zvýšenej teles. aktivity pomohlo? Mávam tiež nízky tlak, tak si troška myslím, že telo na zvýšenú aktivitu srdca reaguje aj takto…vraj je magnézium dobrý doplnok rovnováhy tlaku avšak doktorka tvrdí, že je určení skôr pre ľudí s vysokým k.tlakom…alebo hroznový cukor?

 130. Radka určite odporúčam popisované ťažkosti konzultovať radšej s dobrým lekárom, ako na internete.

 131. Veľmi Vám, pán Veselý, ďakujem za to, že ste knihu o chudnutí dali k dispozícii na web. Mohla som si odskúšať, čo sa v nej píše. A darí sa. Za dva a pol mesiaca 10 kíl dolu. Vďaka, vďaka, vďaka :-)))) A to mám cukrovku liečenú inzulínom. Myslela som si, že sa mi nikdy nepodarí schudnúť práve kvôli inzulínu… Ale pri zmene jedálnička podľa tejto knihy a pri športovaní sa to darí. A ešte k tomu zmizla mi chuť na sladké!!! Predtým som s tým mávala veľký problém.
  Povedala som si, že ak sa mi s informáciami z tejto knihy podarí schudnúť, kúpim si ju. A teraz si ju hneď a s radosťou a vďakou idem objednať. Takže ešte raz veľké ďakuje za pomoc :-))))

 132. Ja idem na to inak. Existuje aj iný prístup k výžive, ako je tu uvedené. Schudol som za pár mesiacov 10 kíl a to ani nebol zámer a váha sa mi ustálila na tej nižšej. Netreba držať diety a ani 6x jesť denne. Časté jedenie vychádza z uvedeného prístupu, to súhlasím, ale normálne to tiež nie je v porovnaní s prírodou. Preto tie civilizačné choroby? Však zviera tiež neje 6x denne a netrpí civilizačnými chorobami, ako človek. Mne stačí jesť 1-2x denne a to sa nemusím natlačiť do prasknutia. Tí, čo sa tomu rozumejú, asi tušia, o čom hovorím.

 133. Ďakujem za úžasný článok. Dlho sa snažil schudnúť a aj keď som vela veci citala o potravinach, az tu som od „piky“ pochopila pointu :D najlepšie vysvetlenie!!

 134. Pekný deň,

  píšete, že GI znížime o.i. tukom, či bielkovinou…čiže samotné zemiaky majú vyšší GI ako keby sme ich zjedli napr.s bielkovinou….znamená to, že teoreticky mäso a zemiaky je v otázke GI lepšie? ( Samozrejme v otázke množstva prijatej energie asi hriech s veľkým H, či?)

  Ďakujem

 135. Alzbeta áno, je to presne tak. Ovsené vločky napríklad zvýšia glykémiu ale ak si do nich dáte trocha tuku a bielkoviny, tak sa to značne zlepší. Na druhej strane ale stúpne celková energetická hodnota, takže s tým treba rátať. Aj preto sú zemiaky pri chudnutí v poriadku, ale odporúša sa aby boli kombinované napríklad s kýškou, alebo mäsom a aby boli varené a nie kaša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.