chudnutie-ako

Šport, pohyb a chudnutie

Veľmi časté je, že ak niekto má nadváhu, nerád cvičí. Nielen to – mnoho z tých, čo priberajú sa všeobecne neradi hýbu. Majú pomalšie pohyby, menej živú gestikuláciu. Ak nemusia, nevstanú zo stoličky. Nerozoberajme teraz otázku, či je to správne, či je to lenivosť, alebo danosť. Nie je to podstatné. Rešpektujme to, ako fakt a ako daný stav. Ak patríte k tým, ktorí sa hýbu neradi, vedzte, že chudnúť sa dá aj bez cvičenia a pohybu. Len úpravou stravy. Ale chudnutie bez pohybu nie je vhodné a správne. To, že niečo nie je správne, ešte však neznamená, že ste povinní naklusať v teplákoch…

Ak by vás požiadavka chudnúť s pohybom mala úplne odradiť od chudnutia úplne, prosím, okamžite sa pohybom prestaňte zapodievať. Radšej schudnite len vhodnou úpravou stravy, ako by ste mali zostať tuční len preto, že vás odradí pohyb.

Časom, keď schudnete pár kíl, alebo dokonca pár desiatok kíl, bude sa vám aj oveľa ľahšie hýbať – ktovie, možno neskôr začnete aj cvičiť. A možno až s chuťou. Vtedy je vhodná chvíľa začať. Nechajte si to proste ako otvorenú možnosť niekedy v budúcnosti. Nevykonávajte však šport, ak pohyb nenávidíte, aby ste nezanevreli na celé chudnutie.

Chudnutie je veľká zmena a zásah do života. Pre mnohých je takmer nad ich sily. Pridať k tomu ešte aj šport môže byť už tak veľká požiadavka, ktorú už nezvládnu. Opakujem teda – bez cvičenia sa chudne ťažšie, ale dá sa schudnúť. Stratíte určite trocha svaloviny a tuk pôjde preč menej ochotne. Ale funguje to aj bez cvičenia.

A naopak – nedá sa chudnúť tak, že by ste jedli nezdravo a veľa a pritom trebárs aj denne cvičili. Súčasné vysokoenergetické jedlo sa nedá „vycvičiť“ ak si dáte trebárs aj hodinu bicyklovania denne… Jedlá typu rezne, hranolky, dobošky, cukrovinky, čipsy proste škodia organizmu, nevycvičíte to.

Tí z vás, ktorí ste ochotní to s pohybom skúsiť, máte výhodu.

Chudnutie s pohybom má po všetkých stránkach výhody. Pohyb zlepší celkový zdravotný stav človeka. Zrýchli metabolizmus, aj výdaj energie, takže môžete zjesť o niečo viac (zdravého) jedla. Pohyb chráni svalovú hmotu, zlepší prácu srdca.

Predtým, než vôbec začnete cvičiť, zoznámte sa s tým, ako máte cvičiť. Nesprávna technika, či frekvencia tréningu môže ublížiť, alebo je neefektívna.

Postupne budem pridávať články o pohybe a športe. Budem ich písať z pohľadu obézneho človeka stredného a vyššieho veku. Nečakajte žiadne nabádanie k lámaniu svetových rekordov!

Stačí, ak porazíte jediného súpera – seba. Ostatne ak chcete do toho vniesť určitý systém, pozrite si plán na chudnutie v ktorom si môžete vyrátať, ako by to mohlo prebiehať.

Šport a jeho miesto v živote

Ak si niekto kúpi mäkké kreslo, dobre sa mu v ňom sedí. Asi by sa mu nechcelo pri ňom stáť. A už vôbec nie cvičiť vedľa neho! Aj v práci sedí na pohodlnom otáčacom kresielku. Na kolieskach, takže netreba vstávať, ak chce prejsť meter ku skrinke. Neskôr si náš sediaci kúpi auto. Je mu príjemné málo sa hýbať, sedieť stále na mäkkom. No kto by odolal?

Mnoho ľudí postupne odbúrava zo svojho života pohyb. Prejdú pár krokov z bytu do auta, z auta do výťahu v garáži na pracovisku a späť. Keď je možnosť, dobre sa najedia. A možnosti sú. Grilovačky, rauty, reštaurácie, niekedy aj kvalitný alkohol. Nazve sa to životným štýlom úspešného človeka. Možno blahobytom.

Obmedzením aj malého pohybu sa postupne a pomaly začína z tela odbúravať svalovina. Je to nebadaný, pomalý proces, beží na ploche rokov. Človek len postupom rokov akosi slabne. Možno je dokonca aj spokojný, ako dobre sa mu darí: „Aha, už 10 rokov sa mi nezmenila hmotnosť“, povie. „To ste mali plno rečí o obezite a mýlili ste sa. Nehýbem sa, jem čo chcem a váha sa nemení!“ A vskutku je to tak. Váha naozaj ukazuje stále rovnaké číslo. No v skutočnosti náš pohodlím znehybnený občan už dávnejšie začal priberať. Stráca svaly a nadobúda tuk. Na váhe sa to však zatiaľ neukáže. Len opasok je tesnejší. Nehodí sa mu príliš dlho chodiť. Prejde pár sto metrov a už cíti únavu. Najradšej by si sadol. Ak musí ísť rýchlejšie, zadýcha sa. Alebo už pri sadnutí si do hlbokého kresla tuší, že bude mať problém z neho vstať. Práve tak sa prejaví nedostatok pohybu v prvých fázach.

V článku o detskej obezite som spomenul ďalšiu súvislosť športu a obezity. Často sa to začína už na škole, kedy sa obézne dieťa vyhýba pohybu. Učitelia telocviku dnes poznajú neuveriteľne veľa rôznych hier, ktoré zábavnou formou rozvíjajú telesnú zdatnosť detí. Mnoho tipov takých cvičení nájdete na stránke telocvikari.sk. Takýmto prístupom sa dá vybudovať k pohybu dobrý vzťah. Žiaľ, práve tučné deti majú telocvik menej radi, alebo sa mu priamo vyhýbajú. Tým sa pripravia aj o to málo, čo by mohli dostať ako základné opatrenia proti obezite.

Pohyb a metabolizmus

Pri nedostatku pohybu sa energetický výdaj organizmu zmenšuje. Metabolizmus sa spomaľuje. Žiaden lenivec svojej lenivosti neprispôsobí zloženie stravy. Tak začne zákonite priberať. Nadváha a neskôr obezita to celé iba zhorší. Desiatky kíl slaniny treba z kresla zdvihnúť a všade nosiť. Je to ako ťažká činka.

Mimochodom okrem rýchlej chôdze môžete začať aj kolobežkovať. V súčasnosti nebudete ani nápadní, ani podozriví. Jednoducho ide o športy, ktoré sú bežné. Nie sú náročné a ak vás kolobežkovanie či chôdza budú baviť, je šanca, že pri nich zotrváte. A fajn je aj to, či finančne sú to pomerne nenáročné aktivity.

Viem, pravidelné cvičenie je pre mnohých z nás skôr nadávka. Sme leniví. S pohybom sa vám však zlepší veľa vecí v živote. Časom uznáte túto časovú investíciu za prospešnú – pre vás osobne. Verte, že ak by ste namiesto večerných správ v televízii spravili denne polhodinovú rýchlu prechádzku, získate oveľa viac. Pohyb by ste mali do svojho života zakomponovať celkom pravidelne. Stačí aj rýchla chôdza. Nenechávajte to na náhodu. Nastavte si budík, predplaťte si fitnescentrum, alebo sa dohodnite so známymi na spoločných akciách.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Choďte peši, ak sa nemusíte viezť. Choďte po schodoch, ak nemusíte ísť výťahom. Stojte, ak nemusíte sedieť. Seďte, ak nemusíte ležať. Ak nemusíte, nejazdite autom, ale choďte. Aj malé pohyby sa počítajú. Vstaňte z kolieskového kresla ak máte niečo zobrať z vedľajšieho stola. Seďte na fitlopte namiesto kresielka. Prehľad si môžete spraviť v článku ako schudnúť.

Vyhýbate sa cvičeniu?

Riešenie je podobné, ako keď vás bolí zub. Musíte ísť k zubárovi, ktorý vám spôsobí ešte väčšiu bolesť, aby to celé skončilo. Mnohí sa preto zubárovi dlho vyhýbajú… Ak chcete schudnúť, musíte začať robiť práve to, čomu ste sa roky vyhýbali. Musíte obmedziť papu a začať s pohybom. Úprava stravy spôsobí chudnutie. Pohyb to celé mierne urýchli a zlepší kondíciu.

Ja som z kategórie ľudí, ktorí pohyb neznášajú. „Načo sa mám pohnúť, ak môžem ležať?“ Kým som bol tučný, zadýchal som sa aj pri pomalom vyjdení po schodoch na prvé poschodie. Schody ma ničili. Išiel som tempom starenky z Mr. Beana a viac som sa ťahal pomocou držadla, než by som išiel. Takmer okamžite som bol zadýchaný. Koncom druhého poschodia som bol na hranici infarktu, ak som nešiel naozaj veľmi pomaly. Pot všade na tele. Pobehnúť 20 metrov na električku? Tak priatelia – to nie! Pobehnúť by som bol ochotný, len keby tam miesto električky stála otvorená sanitka. Neviem totiž, či by ma v električke ešte vzkriesili. Beh znamenal zadýchanie, bolesti svalov, kĺbov…

Pri chudnutí som odmietal akýkoľvek pohyb, nech sa deje, čo chce. Schudol som len pomocou obmedzenia stravy. Viem, je to nesprávny prístup, stratil som tak časť svaloviny, ale v tom čase som proste odmietal akýkoľvek pohyb. Radšej by som bol ostal tučný a zomrel, než cvičil.

Momentálne mám takú kondíciu, akú som nemal ani v dvadsiatke. (Mám 47 rokov.) Už nenosím 35-kilovú činku v podobe slaniny. Teraz dvíham rovnako ťažké železné činky. Chodím posilňovať, aby som rekonštruoval svaly a robím kardiotréning – aj srdce je sval. Tie svaly som si redukčnou diétou bez cvičenia oslabil. Oni už aj pred chudnutím boli od lenivosti dosť slabé. A tak nejaké výsledky dvíhania činiek na mne nebude vidieť.

Tuční sú často leniví. Lenivosť má nevýhodu: plodí nudu. Nuda plodí otrávenosť a celkovú zlú náladu. Lenivosť je bezpečná skratka k negatívnej životnej bilancii. K mrzutosti, otrávenosti. Zlá nálada sa často lieči krémešmi. Obezita a lenivosť tvoria bludný kruh.

Keď schudnete len vďaka stravovaniu, možno vás začne baviť byť aj zdravšími. Potom bude pre vás ďalším logickým krokom cvičenie, ktoré budem zjednodušene označovať „šport“ (nie vrcholový). Pôjde o:

 • pravidelné cvičenie v posilňovni, fitnescentre, telocvični, pod dozorom odborníka či trénera,
 • alebo jednoduchší aktívny pohyb, ktorým môže byť rýchla chôdza, pravidelné prechádzky, bicyklovanie, plávanie u tých, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu chodiť do fitka.
Ak šport nechcete, stránky o športe preskočte.

Hneď na úvod napíšem niečo, z čoho bude na mdloby každý tréner, aj mnoho odborníkov na chudnutie: Schudnúť sa dá aj celkom bez športu. Nie je to správne, nie je to zdravé, ale je to možné. Ak vaše pohodlie, alebo stav inak nedá, necvičte. Túto možnosť zdôrazňujem preto, aby som od chudnutia úplne neodradil ľudí, ktorí naozaj nemôžu cvičiť, ale najmä večných lenivcov.

Bez športu sa chudnúť dá, ale dochádza nevyhnutne aj k stratám svaloviny. Odhaduje sa, že pri chudnutí bez cvičenia stráca človek asi 75% hmotnosti z tuku a zvyšných 25% strát hmotnosti sú práve svaly. Pri chudnutí so športom je strata svaloviny nižšia, v ideálnom prípade aj bez strát. V prípade, že chudnete a robíte pritom posilňovací tréning, môžete chudnúť a zároveň mierne naberať svalovinu. To je ideálna forma chudnutia. Ale pri nej nepočítajte s celkom vtáčími porciami jedla, ani rýchlym chudnutím.

Nie som už na cvičenie starý?

Mnoho ľudí v strednom a vyššom veku sa obáva začať cvičiť, alebo nebodaj posilňovať. Majú pocit, že to už nie je nič pre nich. Už majú slabé kosti a kĺby, mizernú kondíciu. Lenže oni sa cítia tak unavení a slabí preto, že roky necvičia. Dlhodobý nedostatok pohybu sa prejavuje práve slabosťou.

Len si to skúste. Ľahnite si na 4 hodinky k televízoru. Keď budete vstávať, budete ako o 20 rokov starší. Ledva sa hýbete, svaly tuhé.

Starší človek už ani veľmi chodiť nevládze. To je druhá bariéra (spolu s pohodlnosťou), ktorá ho zvádza necvičiť. „Veď sotva chodím, predsa nemôžem ísť ešte niekam dvíhať činky?“

Aj vo vyššom veku sa oplatí venovať čas tréningu. Už po krátkom čase pocítite veľké rozdiely, ktoré vás budú motivovať k ďalšej práci. Ak máte obavy z toho, či si môžete dovoliť tréning, poraďte sa s lekárom. Odporúčam však, aby to bol športový, alebo rehabilitačný lekár, ktorý má znalosti s cvičením. Nejeden obvodný lekár vás môže odbiť radou „necvičte príliš“ – je to preňho bezpečnejšie a rýchlejšie. Plná čakáreň. Požiadajte preto obvodného lekára o to, aby vás poslal k rehabilitačnému lekárovi. Ten vám poradí. Vo vyššom veku je však nutné, aby ste s cvičením začínali opatrne a pod dohľadom. Robte len pomalé pohyby, nič rýchlo. Zásadou je, že pri cviku sa nesmie objavovať žiadna bolesť. Ak by sa objavila, okamžite prerušte cvičenie!

Zisk z pravidelného cvičenia a športu

 • Šport priaznivo ovplyvňuje celkovú energetickú bilanciu;
 • Telesná aktivita čerpá energiu;
 • Športovanie v aeróbnom pásme mierne tlmí hlad po cvičení a mení preferenciu jedál (športujúci uprednostňujú menej tučné jedlá);
 • Mení sa pomer tuku a aktívnej telesnej hmoty, váha zostáva;
 • Zamedzí strate svaloviny spôsobenej redukčnou diétou (myslite na to, že aj srdce je sval!);
 • Zvyšuje odbúravanie tukov v tukovom tkanive;
 • Zabraňuje spomaleniu, alebo zrýchli metabolizmus. Zlepšuje metabolizmus cukrov, čím zníži riziko obezity.

Zdravotné výhody športu

 • Zlepšenie fyzickej zdatnosti a kondície, zlepšuje svalovú koordináciu (menšie riziko pádov, úrazov a zlomenín. Kto cvičí, je oveľa menej pohybovo „nešikovný“.).
 • Športujúci človek vydrží viac, menej sa unaví
 • Šport zmierňuje prejavy astmy (dýchanie sa prehĺbi)
 • Cvičenie posilňuje kosti, znižuje riziko osteoporózy
 • Zlepšuje sa držanie tela. (Ale nesprávne cvičenie môže ublížiť.)
 • Zmierňujú sa ťažkosti s chrbticou a kĺbmi.
 • Znižuje riziko cukrovky 2. typu a zmierňuje ťažkosti spojené ňou.
 • Cvičením sa zvyšuje účinnosť práce srdca – na menej pohybov vytlačí viac krvi.
 • Priaznivé zmeny krvného tlaku smerom k norme. Je dokázané, že športovanie znižuje úmrtnosť i chorobnosť na srdcovocievne, ale aj iné choroby. (Trénovaný jedinec sa rýchlejšie uzdraví, lepšie sa hoja zranenia, pooperačné rany…)
 • Šport znižuje cholesterol a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu („dobrého“ cholesterolu).
 • Šport upevňuje zdravie a odolnosť voči chorobám. (Príliš veľa športu a málo regenerácie však imunitu oslabí!)
 • Šport zmierňuje psychickú únavu, stres, hnev. Trénovaný človek lepšie zvláda stresové a záťažové situácie
 • Zlepšujú sa mentálne funkcie, čulosť, intelektuálna výkonnosť, znižujú sa pocity psychickej vyčerpanosti
 • Zlepšuje sa psychický stav, pohoda, nálada.
 • Zvyšuje sebavedomie, znižuje depresia. Zlepší sa sebahodnotenie a spokojnosť s vlastným telom
 • Športovanie podporí zámer schudnúť

Tým, že športujete, upriamujete svoje myslenie k chudnutiu a tým posilňujete svoje správanie. Ľudovo povedané, keď si odcvičíte pár desiatok hodín, začnete rozmýšľať o tom, či sa vám oplatí dať si napríklad tortu a zmariť tak za pár sekúnd výsledky niekoľkohodinového snaženia.

Cvičením aké odporúčam v ďalšom texte miniete za týždeň asi 7 000 kJ. Cvičenie samo osebe neminie priveľa energie, ale spustí v organizme procesy, ktoré sú pre zdravie prospešné a prispejú aj chudnutiu.

Na chudnutie je tu zdravá strava, cvičte pre zdravie!

Samotný šport na schudnutie nestačí! Mnoho ľudí sa snaží schudnúť cvičením, no neúspešne. Šport spôsobí energetický výdaj, no tento výdaj si nesmiete idealizovať! Rekreačný šport nestačí na to, aby ste schudli bez zmien v stravovaní. Viem, je to tvrdenie, ktoré je v rozpore so všeobecným názorom o prvoradom význame športu pri chudnutí, preto ho rozviniem.

Samotný šport stačí na udržanie si dobrej postavy u ľudí, ktorí nie sú dlhodobejšie tuční. Ak sa na vás „nalepilo“ len pár kíl, spravidla stačí začať pravidelne a správne cvičiť. Možno nebude treba pristúpiť ku zmenám v strave. Ale to predpokladá, že strava nie je celkom nezmyselná.

Ak sa viete zariadiť tak, že budete stále v pohybe a šport sa stane vašim životným štýlom, potom sa pri chudnutí na stravu nemusíte veľmi pozerať. Hlavne mladí ľudia môžu týmto spôsobom zhodiť prebytočné kilá. No väčšina ľudí s nadváhou a obezitou zjedia viac energie, ako by boli schopní „vycvičiť“.

Základnou vlastnosťou tela je prispôsobivosť

Ak začnete chodiť na rýchle prechádzky, plávať, či dvíhať činky, bude to prebiehať vždy rovnako. Prvý tréning bude krátky, pretože nebudete viac vládať. O pár tréningov neskôr už hravo zvládnete aj to, čo ste na prvom tréningu považovali za celkom nemožné. Telo sa prispôsobí tomu, že ho zaťažujete. Prispôsobí sa tak, že zosilnie. Pôvodná maximálna záťaž sa pre vás stane celkom ľahkou vecou a vy už musíte siahnuť po ťažšej úlohe – ak chcete ďalej rásť, či zlepšovať svoju kondíciu. Po pomerne krátkom čase cvičenia si na námahu privyknete, telo sa naučí cvičiť úsporne.

Preto neodporúčam kúpiť si domov stepper, alebo stacionárny bicykel. Počas prvých tréningov miniete za 15 minút bicyklovania veľa energie a vypotíte vedro potu. No postupne sa tomuto cvičeniu prispôsobíte. Telo posilní len tie svaly, ktoré pri bicyklovaní používate. Po pár mesiacoch pravidelného cvičenia už spravíte na bicykli aj 2 hodiny pri vyššej záťaži, ako nič. Ani sa pritom poriadne nespotíte, nezadýchate. Telo sa už zas naučilo šetriť energiou. Je to výborná správa pre vašu kondíciu a zdravie! Je to zlá správa pre váš energetický výdaj a chudnutie.

Ak by ste chceli na bicykli míňať stále rovnaké množstvo energie ako na začiatku, cvičenie by ste museli robiť stále výkonovo náročnejším a dlhším. Pri takomto dlhodobom a jednostrannom cvičení by sa vám svaly formovali nerovnomerne. Mali by ste takpovediac slabé, tenulinké ručičky a masívne stehná a zadok.

To je klasická chyba žien, ktorým sa tuk ukladá do stehien a zadku. V nádeji, že ho „vycvičia“ začnú bicyklovať. Výsledok: hrubšie stehná. Športové aktivity treba striedať. Ak nemôžete, zvoľte si chôdzu, či plávanie. Tam sa zapája veľa rôznych svalových skupín naraz.

Ak už niečo chcete robiť, možno lepšie bude ak si kúpite kolobežku – kolobežkovanie je šport, pri ktorom môžete posilniť telo zaujímavou činnosťou ktorá vás bude baviť najmä v prípade, že pôjdete viacerí.

Šport nie je priepustkou k jedeniu

Bežný obed z reštaurácie sa dá „spáliť“ tvrdým hodinovým až dvojhodinovým cvičením. Nejeden tučný občan zje trojnásobok toho, čo by zjesť mal. Keby to všetko chcel „vycvičiť“, musel by denne pár hodín intenzívne trénovať. Napríklad beh do schodov, do kopca… To je nereálne. Ostatne, kde by potom vzal čas toľko jesť?

Nedá sa jesť bez kontroly a pritom chudnúť len cvičením. Neveríte mi? Pozrite si ktorýkoľvek časopis pre športovcov. Aké témy sú najviac zastúpené? Výživa, diéty a chudnutie. V športových časopisoch sa im venuje niekoľkonásobne viac priestoru, ako v ženských klebetníkoch. Plus recepty na varenie vhodných jedál pri športe. To sú aj u profesionálnych športovcov témy číslo jedna. Nie je to náhoda. Nepočítajte so športom ako spaľovačom tuku, ktorý dokáže „vyvážiť“ všetky nezmyselné chyby vo výžive.

Šport nie je odpustok!

Použite šport na to, na čo sa naozaj hodí ideálne a nezastupiteľne – na zlepšenie vášho zdravia. Ak k športu pridáte racionálnu výživu, začnete chudnúť. No ak si nedokážete uprieť jedenie nevhodných jedál, rekreačný šport vám od obezity nepomôže.

Príklad tréningu na chudnutie

Tento návod nie je vhodný pre každého, je to len príklad tréningu.

 • Uvoľňovacie (strečingové) cvičenia asi 20 minút na celé telo.
 • Potom začína vlastné cvičenie. Napríklad bicykel alebo chôdza – začnite pri malej záťaži a asi 5 minút veľmi pozvoľna zrýchľujte, nechoďte viac, ako 50% MTF. Po zhruba piatich minútach takéhoto zahrievacieho kola postupne pridajte tempo tak, aby ste sa pomaly dostali na úroveň asi 60% MTF. Vo chvíli, keď vaša tepová frekvencia dosiahne 60% MTF, začnite merať čas cvičenia. Cvičte tak, aby sa vaša tepová frekvencia nemenila. Ak ste na bicykli či stroji, kde sa dá zvýšiť záťaž, radšej voľte rýchlejšie tempo a malú záťaž. Radšej choďte rýchlo po rovine, ako pomaly a s námahou do kopca. Cvičenie môže trvať okolo 45 minút.
 • Potom spomaľte a aspoň minútu ešte choďte v malom zaťažení.
 • Dajte si dva rôzne druhy skracovačiek na posilnenie brušného svalstva a dva rôzne cviky na posilnenie spodnej časti chrbtice. Obidva cviky môžete robiť na fitlopte. Odcvičíte teda dva krát tri série a po 15 opakovaní „na brucho“ a dva krát tri série a po 15 opakovaní „na chrbát. Tréner vám odporučí vhodné cviky a skontroluje, či máte správnu techniku.
 • Uvoľňovacie cvičenia asi 20 minút. (Áno, zas. A znova celé telo.).

Ak chcete aj posilňovať, pridajte k tomuto tréningu aj silové cvičenia. Pri chudnutí je vhodný aj kruhový tréning. Striedavo cvičíte rôzne svalové skupiny. Spevnie vám pri ňom svalstvo a zároveň budete aj chudnúť.

Na tomto mieste by bolo pekné nakresliť obrázky čo máte cvičiť, aby ste sa do toho mohli hneď pustiť. Zámerne to nerobím. Ak nemáte so športom skúsenosti, cvičiť podľa obrázkov by bolo veľmi riskantné. Obetujte pár eur a požiadajte osobného trénera, aby vás kontroloval aspoň pri prvých tréningoch. On podľa tohto krátkeho návodu porozumie, čo chcete a upraví vám cviky na mieru podľa veku aj vašich telesných možností.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

350 Odpovedí

 1. ahoj. ja mám zas opačný problém. pohyb ma velmi baví, chodím cvičiť už vyše roka asi 2 krát do týždňa. ale váha skoro stále stojí. moj problém je asi v stravovaní. ale chcela by som povzbudiť všetkých, ktorí začínajú cvičiť. aj ked je to zo začiatku ťažké treba raz začať…chuť časom určite príde, hlavne keď budete vládať zarovno ostatnými. pohyb je super, tak začnite :-)

 2. ahoj. aj ja som sa zasa po roku rozhodla zacat cvicit. s kamoskami chodievame na aerobic 3 krat do tyzdna. je to sice este len 2.mesiac,no zda sa mi ze vaha ide skor hore ako dolu :( uz sa mi v minulosti podarilo schudnut a bojim sa,aby sa vaha nevratila spat…viem ze ´´zazracne´´ 2 tyzdnove diety nefunguju. no kolko a co jest aby sme schudli a nemali jojo efekt?

 3. moj nazor je,ze sport je najlepsie ako sa da schudnut!Je jasne,ze treba si davat pozor na stravu menej papat a viac sportovat.Ewka ja som mal ten sami problem ale ako som uz pisal obmedzil som masne jedla sladkosti atd….A zacal som chodievat na box zo zaciatku som behaval bycigloval a po 3 mesiacoch som si zacal vsimat vysledok a nie len ja ale aj moji znami!A teraz je vsetko o.k. nevzdavaj to a uvidis vsetko bude o.k cauko a aerobic je super

 4. ahoy zacala som chodit do posilky ale potrebujem radu.. kolko krat do tyzdna by som ju mala nawstewowat a ako dlho mam cwicit?ake cviky mam stiedat?wiem ze zdrawe strawowanie nestaci aspon mne nie :)

 5. Ahoj lenka,
  Tvoja otazka je v podstate velmi jednoducha.
  ALe nenapidala si dôvod, pre ktory si sa rozhodla
  chodit do posilky. Môzu ich byt viacej:
  Chces schudnut, spevnit sa, nabrat svalovej hmoty……
  Ked ze si na strankach o chudnuti, predpokladam ze plati ta prva moznost.
  Nepises o sebe nic viac, takze neviem kolko mas nadvahu, vysku, vahu, vek…..
  V tvojom pripade by bolo vhodne chodit do posilky,
  zhruba tak, ze 2 dni chodis a jeden den mas volno.
  A tvoj program (cvicebny) by sa mal zamerat na precvicenie celeho tela, odporucam :

  1den: hrudnik-biceps
  benchpres-rovny, na sikmej lavicke,
  na negativnej lavicke, pulover, klopenie zapestia,
  biceps s velkou cinko a jednorucky,rozpazky.

  2 den- nohy:
  lechpres, predkopavanie, zakopavanie, drepy s cinkou a lytka.

  3 den-volno

  4 den ramena-triceps:
  ramena-s jednoruckami, s velkou cinkou,
  triceps- stahovanie kladky, vytlaky velkej cinky lezmo

  5 den chrbat brucho:
  mrtve tahy, stahovanie kladky so sirokym uchopom,
  sedlahy, cviky na brucho, pritahy jednorucky v predkolne

  Ja tych cvikov poznam asi 100 na kazdy den, ale neviem ktory by bol pre teba vhodny, hovorim nenapisala si o sebe nic viac (vek, zamestnanie, zdravotne problemy…..)

  Ja mam 19 a cvicim uz asi 3 roky, tak ze o tom nieco viem.
  Ale vôbec sa mnou nemusis riadit, to rozdelenie telovych partii na jednotlive dni urcite plany, ale cviki si môzes navolit sama, podla tvojho vkusu, tu mas
  navod:

  http://www.fitexpres.sk/index.php?obsah=cviky/cviky.php

  tu sa troska pohraj, a vyber si co potrebujes:
  napriklad klikni na brucho, tam ti naskoci aspon 15 cvikov, a ti si vyber tie ktore ti vyhovuju.
  A co sa tyka opakovani, tak niekto pise, ze mensie vahy a viackrat. Napriklad zvaldnes velku cinku 50 kg
  v 3 seriach po 8 krat. A ty si mas dat napriklad 25kg v 7 seriach po 15 krat.

  Ja osobne to neodporucam, radsej by som ti radil cvicit jeden cvik 3 serie po 8 opakovaniach.
  Ked zistis ze zvladnes 8 krat, tak si pridaj.
  Napriklad zvladnes velku cinku 45 kg.
  Tak zacnes s 30 kg 8 x……….potom 40 kg 8x……..
  a potom 45 kg 8x. ak zvaldnes aj poslednu vahu 8x, tak si pridaj na 50kg. A vyskusaj kolko zvladnes , mozno zvladnes iba 3x, to nevadi, urcite za mesiac to uz bude mozno 6x, a potom 8x, a ak to zvladnes 8x tak si zase pridaj.

  Tymto spôsobom sa velmi spevnis, naberies svalovu hmotu, silu, a spalis aj prebitocne kalorie.
  Ale musis zapocitat aj kardio trening 3x do tyzdna.

  Ak niecomu nerozumies, tak este napis, len nie tak strucne, ale konkretne, aby som ti mohol co najlepsie pomôct. tak zatim cau

 6. ahoj potrebujem sa dostať do leta na váhu aspoň 60kg ,teraz vážim 64kg moja vyška je 174cm.v našom meste nemám možnosť chodiť do posil.občas chodím cvičiť na fit lopte .potrebujem hlavne spevniť brucho./vek 30/ .V máji 2007 som ešte vážila 79kg.

 7. Ahoj, ja by som tiez potrebovala poradit v tomto…chcem zacat pravidelne cvicit a potrebujem si vytvorit system. Mam 173 cm, 63 kg a silnejsie boky a stehna, ked chudnem najprv chudnem z vrchu. Chcela by som este schudnut na 58 – 60 kg, podla toho ako ma telo pusti, lebo zas nechcem prilis schudnut aj z prs a rada by som zostihlila zadok a stehna a vyformovala si ich. Nechcem cvicenim docielit opacny efekt ako je zhrubnutie stehien. Vdaka za odpovede.

 8. Mila spar.
  na spevnenie brucha nie je potrebne ziadne fitnes.
  Stacia aj cviki doma. Brucho cvicit nie je nic technicky zlozite. Stacia aj sed-lahy, sklapovacky s vylozenimi nohami na posteli, vytacanie bokov s palicou, dvihanie nôh do kolmej polohy v lahu.
  Rob kazdu partiu 3x do maxima.
  Trosku to objasnim.
  Takze 3x do maxima znamena, ze cvicis az kym vladzes, potom si das malu prestavku a zase cvicis az kym vladzes, mala prestavka a cvicis kym vladzes.
  Mala prestavka sa rozumie 1-1,5 minuty.
  Sed-lah snad vysvetlovat nemusim.
  Sklapovacky su cvik, ktory je zamerany hlavne na vrchne brusne svalstvo.
  Takze lahnut na zem a nohy vylozit na postel tak, aby kolena boli v 90 stupnovom uhle.
  Dvihanie nôh do kolmej polohy vyzera asi tak, ze lezis, alebo lezis na laktoch a dvihas pomaly nohy hore a pomaly ich spustas dole. Tento cvik vyrazne posiluje spodne brusne svalstvo.
  Vytacanie palice vyzera asi tak, ze si chytime palicu a dame ju za hlavu , a vytacame sa v bruchu, aby boki boli pevne. Predstav si, ze ides robit drepy s cinkou.
  Velku cinku dvihnes nad seba, a polozis ju za hlavu a drepujes. Lenze ty nedrepujes, ale sa vytacas.
  Tento cvik je velmi ucinny na bocne brusne svalstvo.
  A co sa tyka chudnutia, zakladom je jedalnicek.
  Cvicenie ti nepomôze schudnut, pokial strava je zla.
  Ale to si uz musis nastudovat na tejto stranke, je toho tu spusta.
  Ale na spevnenie brucha tie cviki bohato stacia.
  Mozes cvicit aj kazdy den, ked budes mat chut.
  Nemusis robit prestavky, ty nie si kulturista, ktory potrebuje nabrat svaly.
  Prve 3-4 dni budes mat dost tazku svalovku. Takze necvic, ale potom budes makat kazdy den a za mesiac sa dostavia krane vysledky. Zarucene.
  Ak mas otazku tak sa este spytaj.

 9. Mila Lana.
  K svojmu problemu pristupujes zodpovedne.
  Je dobre ze uvazujes nad pravidelnym systemom.
  Uvedom si, ze zvyk je zelezna kosela.
  V niecom ta sklamem a v niecom potesim.
  Tak to zacnem s tej horsej stranky:
  Nie je mozne chudnut lokalne. Cize ja si zmyslim ze schudnem zo stehien a zacnem cvicit drepy.
  Tak to proste nejde.
  U zien su boky, zadok a stehna tie najproblematickejsie partie.
  To ze mate silnejsie boky, to je proste „zenske!“-genetika.
  Poznam spustu dievcat, ktore s tym bojovali, ale vsetky prehrali. Je to genetika, ako keby som ja chcel mat hrubsie kosti. Je to nemozne.
  Jedinim riesenim na tvoj problem je cvicit, cvicit a cvicit.
  A efektu hrubych stehien sa v ziadnom pripade nemusis bat. Cvicenim spalis tuk a tak stehna budes mat istotne tensie. Hrube stehna môzes spozorovat u chlapov a zien kulturistiek.
  Chlapi a kulturistki totiz maju „testosteron“
  a ty pokial nemas penis, alebo si ho umelo nepichas tak ti urcite stehna rozumnym cvicenim nezhrubnu.
  Neodporucal by som ti cvicenie zamerat len na jednotlice partie. ALe na cele telo. Je to vyhodnejsie.
  Napriklad ak budes cvicit ruky a nohy, postavu nikdy nebudes mat podla svojich predstav, lebo ti chyba pekne brucho. A tak dalej.
  Zostav si program na cele telo. Na internete ich je asi len 1 000 000. Ale ak by si potrebovala, tak ti môzem nieco zohnat aj ja.
  Zadok velmi ucinne formuju drepy. Zarucene.
  A ak môzes, tak si daj 3x do tyzdna kardio trening.
  ten ti zabezpeci spalovanie tuku.
  No musis ho vykonavat spravne. Jedna sa hlavne o tepovu frakvenciu. Jej vzorec je 0,7.(220-vek).
  A pri tejto frekvencii cvic, ale cim dlhsie tym lepsie.
  Tvoje telo si bude prvych 20 minut tahat energiu z potravy a potom pomaly prepina na zalozny zdroj-tuky.
  po 2 hodinach kardio treningu uz taha asi 60% energie z tuku.
  Takze chudnutie je hra. Len treba vediet pravidla.
  A mas otazku, tak sa este spytaj. Cau

 10. milan, ja by som na chudnutie radil skôr kardio tréning. športtester na hruď a 70% MTF na hodinku zo 3 až (neskôr) 5 × týždenne s veľmi pomalým a postupným pridávaním tréningovej dávky. čiže prvé tréningy by mali 20 minút.

  ak treba aj posiňovať, potom aj tie klasické cviky čo si písal. radím cvičiť tak, aby svalovica nebola vôbec => dobrý osobný tréner.

 11. Miro, posilovanim sa hodne telo spevni a naberie svalovej hmoty. Cim viac svalovej hmoty tym viac spalenych kalorii. Ved sam si pisal, ze svali su motor, ktore spaluju kalorie.
  Istotne dievcata zo seba nespravia kulturistki, ale sa poriadne spevnia, co im prida na krase a zdravi.
  ALe suhlasim aj s tvojou radou. ved nech si sami vyberu, co im je lepsie.

 12. Super, vdaka Milan. Perfektne vysvetlene. Ja som si vytvorila zatial svoj rozvrh v style… 4 krat do tyzdna orbitrek po 45 minut, frekvencia podla veku a nizka zataz. A samozrejme chcem formovat cele telo. Cviky mi nerobi problem najst si, len neviem, teraz mam dajme tomu cviky na zadok, na prsia, ramena a chrbat, brucho a ako si to mam rozdelit v tom tyzdni?
  Kolko krat do tyzdna mam cvicit nohy? Atd. A cinky mam pouzivat s nizsou vahou pokial chcem len tvarovat svaly a nie naberat? Nie je 40 kg cinka ako si radil Lenke vela ked chcem len spevnit? A ako mam spojit orbitrek s posilnovanim, niekde som citala, ze najlepsie je kardio rano nalacno a posilnovanie poobede napriklad. Ak mas chut budem rada ak mi este poradis : )

 13. Mila Lana.
  Jasne ze ti poradim.
  Ta 40 kg cinka to bolo len informacne, je Lenku nepoznam, neviem ako je stavana, to bol len cisto priklad.
  Temu „behanie na lacno“ ludia uz rozoberali 100x na rôznych forach.
  Neviem ake mas skusenosti s posilovanim a chemickymi procesmi, ktore sa v tele odohravaju, tak to vezmem od zaciatku. Lebo ked ti to vysvetlim, tak ti to bude jasnejsie a zhladom k narocnej otazke, sa sama rozhodnes.
  Mozno veta vytvaranie svalovej hmoty v tebe vzudzuje podozrenie, ze vytvoris tvoj nechceny opacny efekt, cize velke svalnate stehna…….., ale uistujem ta, ze pokial nemas testosteron, tak ti to nehrozi.
  Vsimni si napriklad, ked cvicia fitnes muzi a zeny.
  Muzy pri rovnakej zatazi pekne naberaju oble tvary svalov, kdez to zeny fitnesky pekne zenske tvary, bez vyraznych kopcoch na rukach ci stehnach,bokoch…..
  Je to prave kôli tomu, ze nemaju ten testosteron.
  (testosteron=rastovy hormon)
  Svalova hmota ti iba pomôze. Je to motor, ktory je jediny schopny spalovat kalorie, aj tie prebytocne (tuky). Takze sa nemas coho obavat.
  Ty aj keby si zacala hnet a zaras cvicit tazku kulturistiku, tak aj tak by sa obvod tvojich partii nezmenil. Pretoze prve mesiace nastava iba spevnenie svalovej hmoty, az potom naberanie.
  Spevnenie je v podstate proces, kedy pri rovnakom obvode partii, sa zvisi pocet svalovych vlakien.
  Kulturisti, ktori este len zacinaju, si casto meraju hlavne obvod ruky, aky maju, a zistia, ze aj ked maju uz ovela vecsiu silu ako na zaciatku treningov, ich obvod je stale rovnaky. Je to kôli tomu, ze ich svali sa este len spevnuju-zahustuju.
  Sval na svoje fungovanie potrebuje energiu, ktoru si vezme z krvi. Berie si glukozu, cize krvni cukor.
  A na svoj rast potrebuje bielkoviny. Ty pokial nebudes mat dostatok bielkovin, tak nikdy na sebe nic nevibudujes. Bielkoviny ziskavat cisto len z potravi, je dost tazke a niekedy az trosku odstrasujuce. Napriklad si vezmi, ze ty potrebujes denne asi 100g bielkovin. Tak zacnes jest meso, vajcia, ryby, soju….. Ano ty sice ziska bielkoviny, ale aj hodne tuku, sacharidov…..
  A je to aj dost finanncne narocne.
  A tak to casto riesia tak, ze si kupia protein, ktory potom pravidelne piju
  ( proteiny=bielkoviny )
  Ak ty podavas niejaky vykon a nemas v sebe dostatok energie, tak ti dost rapidne ubuda zo svalovej hmoty, ktoru ty tak poctivo trenujes.
  Telo zacina spalovat svali.
  Ano aj fitnesky bezne chodia rano behat na lacno,
  lebo rano mame nizku hladinu glukozy (energie),
  a telo je nutene si ju vziat z tuku, ale predtym vypiju pohar proteinu, aby si uchranili svalovu hmotu.
  Ale ako som hovoril, je to na tebe ako sa rozhodnes.
  Mas 3 moznosti:

  1. Bud budes chodit behat rano na lacno, a stratis tuk ale aj svalovu hmotu.
  2. Nebudes chodit behat na lacno.
  3.Budes chodit behat na lacno, ale vypijes pohar proteinu, aby si si svalovu hmotu ochranila
  (tak to robia profi-fitnesky, to viem na beton)

  Viem, ze dievcatam vôbec nejde o svalovu hmotu, ale ja som jej velky zastanca.Preco? uvediem ti priklad. (udaje su cisto vymyslene a smiesne)

  Pride do mna kamarat z vojny, a ja ako spravny gazda ho ponuknem gazdovskym gulasom a zakuskom.
  Povieme si, ze nechceme s toho pribrat a tak sa ideme prejst.
  Zakusok=energia=brebytocna energia= tuk.
  Ja pravidelne cvicim a tak mam na nohach 20 svalovych vlakien. On necvici a ma ich len 5.
  Tak ja prejdem 1 km a prebitocnu energiu som spalil, kdezto on musi prejst 4km.
  A okrem toho, svali su zive, a aby zili, potrebuju energiu. Cize oni tahaju energiu (spaluju) aj ked nic nerobis. Cim ich viac mas, tim viac energie spalia.
  A ked si velky labuznyk, to znamena, ze si môzes dat aj vecsie porcie tvojho oblubeneho jedla.
  Ale to je len cisto smiesny priklad.

  Tvoj trening-orbitrek 4x do tyzdna po 45 minut je velmi super, a obdivujem ta ze to dokazes. Je to dost narocne.
  Ale aj tu ti dam jednu malu radu, vsetko cim telo fyzicky zatazujes, telo sa proti tomu brani.
  A vecsinou tak, ze sa ti v podvedomi vytvori k danej zatazi „nechuť“.
  Urcite sa ti stalo, ze si si povedala, ze v ramci chudnutia sa kazdy den prejde 5 km po lese.
  Prvy tyzden mas s toho super pocit, chudnem, pohybujem sa, je tu krasna priroda, cerstvy vzduch a mile zvieratka. Ale po 8-10 dnoch ti to uz vôbec nepripada take uzasne. Vskratke uz sa ti „nechce“.
  Isto by sa tu naslo milion ludi. Ved tak to skoncilo aj vela sportovcov. Aj vela ludi, ktory sa odhodlali pre beh to vzdali.
  Rada: Velmi vhodne je pocas treningu sledovat televiziu, volat, rozpravat sa s kamaratkami…….
  Proste robit nieco, co ti zamesna mysel, aby si nemyslela nato, ze este 5 minut………
  A prave pri televizii to ide najlepsie. A casto sa ti stane, ze pozries na hodinku, a zistis ze uz makas asi hodinu. A to je len plus pre teba.

  Vidim, ze sa v cvikoch vyznas, alebo si ich aspon vies najst. Ked nie tu mas pomôcku:

  http://www.fitexpres.sk/index.php?obsah=cviky/cviky.php

  No tak ja som sa poradil s trenerom, a on mi poradil
  ze pre zaciatocnikov, je jednoznacne najlepsi plan:

  1. Hrudnik,biceps
  2. Nohy
  3. Ramena,triceps
  4. Chrbat,brucho

  Ale Lana, to je len jeden z treningovych planov.
  Samozrejme ze ti nemusi vyhovovat. Ale je idealny pre zaciatocnikov. Môzes si pohladat niejaky iny.
  Plati: ze zaciatocnici by mali svalovu partiu precvicit 1x do tyzdna. to plati aj o nohach.

  Pokrocilejsi uz 2x do tyzdna. Ale to vsetko si ziada cas.

  Vies co je na cviceni krasneho?
  Ze uplne spoznas svoje telo. Garantujem ti, ze po 5 mesiacoch uz budes vediet, co si mozes dovolit, ake vahy, co ti robi dobre, prospieva, a ktore cviki zase ti robia zle. Myslim tym, ze zacvis, prides domou a boli ta to. To sa stava, bezne.
  A garantujem ti, ze pokial budes pravidelne cvicit,
  tak si sama zostavis svoj treningovy plan. A to bude uplne idealne, lebo nie vsetci sme rovnaky. To co robi dobre mne, nemusi tebe.
  Zostavis si ho sama pre seba.
  Ak budes pokrocilejsia, a budes mat nieco uz odcvicene, vyskusaj toto:

  Hovori sa, ze clovek sam seba nevidi. A je to pravda.
  Ja som nevedel ako som, az kym som nevidel stuzkovu.
  Ale k veci.
  Vezmi si digitalny fotak, vyzlec sa, nemusis do naha, stacia plavky a odfot sa s predu, boku a zadu.
  Potom to hod na obrazovku a pekne uvidis vysledky, zmeny v porovnani ked si necvicila , svoje plusi ale aj zapory.

  Napriklad:
  Uvidis sa v plavkach na obrazovke a povies si:
  Ake uz mam pekne brucho, ale ten tie stehna?
  A tak si navolis+zatazis cviki na nohy.
  To proste musis vyskusat, a uvidis ako ti to pomôze,
  a hlavne ti to zdvihne sebadôveru.

  Ano, to je pravda, ze pokial chces svali vyrisovat tak pouzi cinku s nizsou vaho a viac opakovani.

  Orbitrek je vhodne si dat po silovom treningu.
  Posilovanie+orbitrek je v tvojom pripade najvhodnejsia kombinacia. A mali by si s teba brat priklad vsetky zeny. Aj tie co maju dobru postavu.
  Po zdravotnej stranke pre seba robis vela.

  A nezabudaj na oddych a spanok. Tie 2 faktory su velmi dôlezite.
  Oddych pre svalstvo, ak to prezenies, tak sa pretrenujes, a to je velmi zaporny efekt v posilovani.
  Spanok ti pomaha po tej nervovej stranke.

  A tu mas este jednu malickost, mozno ti pomôze
  rozpravala si mi o zadku (formovani) tak tu je nieco specialne pre teba

  http://fit.server.sk/—trening-treningove-plany-treningovy-plan-na-spevnenie-zadku–category-je-51-x-id-je-1116

  Tak zatim. Dufam ze som ti pomohol, ale pametaj, ja nie som doktor ani studovany trener, takze moje rady ti môzu byt ukradnute. Ako chces.
  Ale som v tom doma.
  Ak mas este otaku tak sem s nou.

 14. ahoj Milan ďakujem za tvoje rady ,postupne budem pridávať aj nejaké cviky na iné partie.

 15. Lana, a zabudol som sa ta este opytat na vek.
  Aj to je dost dôlezity faktor pri chudnuti.
  A prisiel ti ten môj dlhy prispevok?
  ( Milan Marec 16, 2008, 11:08 pm)
  Lebo na mojom pocitaci ho zobrazuje, ale v skole som to akosi nevidel.
  Su tam odpovede na tvoje otazky.

 16. Noo, mam 24 rokov : ) A praveze mi neprisiel, preto som sa cudovala tvojej odpovedi : )

 17. Milan, ty si dobry vtipalek, ze 40kg na tlakoch pre zenu. Tolko casto ani netrenovany muz nevytlaci v dostatocnom pocte opakovani. :) Dodal by som jedno varovanie – nepokusajte sa cvicit cviky ako drepy alebo mrtvy tah bez toho, aby ste presne vedeli techniku cviku! Plati to samozrejme aj pre ostatne cviky, ale tieto su najnebezpecnejsie kedze sa pri nich pracuje s velkymi vahami a najviac hrozi poranenie chrbtice (a v pripade drepov i kolien).

 18. Takze este raz, neviem preco tu neprisiel ten prispevok, asi bol dlhy, tak to rozdelim.

  Mila Lana.
  Jasne ze ti poradim.
  Ta 40 kg cinka to bolo len informacne, je Lenku nepoznam, neviem ako je stavana, to bol len cisto priklad.
  Temu “behanie na lacno” ludia uz rozoberali 100x na rôznych forach.
  Neviem ake mas skusenosti s posilovanim a chemickymi procesmi, ktore sa v tele odohravaju, tak to vezmem od zaciatku. Lebo ked ti to vysvetlim, tak ti to bude jasnejsie a zhladom k narocnej otazke, sa sama rozhodnes.
  Mozno veta vytvaranie svalovej hmoty v tebe vzudzuje podozrenie, ze vytvoris tvoj nechceny opacny efekt, cize velke svalnate stehna…….., ale uistujem ta, ze pokial nemas testosteron, tak ti to nehrozi.
  Vsimni si napriklad, ked cvicia fitnes muzi a zeny.
  Muzy pri rovnakej zatazi pekne naberaju oble tvary svalov, kdez to zeny fitnesky pekne zenske tvary, bez vyraznych kopcoch na rukach ci stehnach,bokoch…..
  Je to prave kôli tomu, ze nemaju ten testosteron.
  (testosteron=rastovy hormon)
  Svalova hmota ti iba pomôze. Je to motor, ktory je jediny schopny spalovat kalorie, aj tie prebytocne (tuky). Takze sa nemas coho obavat.
  Ty aj keby si zacala hnet a zaras cvicit tazku kulturistiku, tak aj tak by sa obvod tvojich partii nezmenil. Pretoze prve mesiace nastava iba spevnenie svalovej hmoty, az potom naberanie.
  Spevnenie je v podstate proces, kedy pri rovnakom obvode partii, sa zvisi pocet svalovych vlakien.
  Kulturisti, ktori este len zacinaju, si casto meraju hlavne obvod ruky, aky maju, a zistia, ze aj ked maju uz ovela vecsiu silu ako na zaciatku treningov, ich obvod je stale rovnaky. Je to kôli tomu, ze ich svali sa este len spevnuju-zahustuju.
  Sval na svoje fungovanie potrebuje energiu, ktoru si vezme z krvi. Berie si glukozu, cize krvni cukor.
  A na svoj rast potrebuje bielkoviny. Ty pokial nebudes mat dostatok bielkovin, tak nikdy na sebe nic nevibudujes. Bielkoviny ziskavat cisto len z potravi, je dost tazke a niekedy az trosku odstrasujuce. Napriklad si vezmi, ze ty potrebujes denne asi 100g bielkovin. Tak zacnes jest meso, vajcia, ryby, soju….. Ano ty sice ziska bielkoviny, ale aj hodne tuku, sacharidov…..
  A je to aj dost finanncne narocne.
  A tak to casto riesia tak, ze si kupia protein, ktory potom pravidelne piju
  ( proteiny=bielkoviny )
  Ak ty podavas niejaky vykon a nemas v sebe dostatok energie, tak ti dost rapidne ubuda zo svalovej hmoty, ktoru ty tak poctivo trenujes.
  Telo zacina spalovat svali.
  Ano aj fitnesky bezne chodia rano behat na lacno,
  lebo rano mame nizku hladinu glukozy (energie),
  a telo je nutene si ju vziat z tuku, ale predtym vypiju pohar proteinu, aby si uchranili svalovu hmotu.
  Ale ako som hovoril, je to na tebe ako sa rozhodnes.
  Mas 3 moznosti:

  1. Bud budes chodit behat rano na lacno, a stratis tuk ale aj svalovu hmotu.
  2. Nebudes chodit behat na lacno.
  3.Budes chodit behat na lacno, ale vypijes pohar proteinu, aby si si svalovu hmotu ochranila
  (tak to robia profi-fitnesky, to viem na beton)

 19. Viem, ze dievcatam vôbec nejde o svalovu hmotu, ale ja som jej velky zastanca.Preco? uvediem ti priklad. (udaje su cisto vymyslene a smiesne)

  Pride do mna kamarat z vojny, a ja ako spravny gazda ho ponuknem gazdovskym gulasom a zakuskom.
  Povieme si, ze nechceme s toho pribrat a tak sa ideme prejst.
  Zakusok=energia=brebytocna energia= tuk.
  Ja pravidelne cvicim a tak mam na nohach 20 svalovych vlakien. On necvici a ma ich len 5.
  Tak ja prejdem 1 km a prebitocnu energiu som spalil, kdezto on musi prejst 4km.
  A okrem toho, svali su zive, a aby zili, potrebuju energiu. Cize oni tahaju energiu (spaluju) aj ked nic nerobis. Cim ich viac mas, tim viac energie spalia.
  A ked si velky labuznyk, to znamena, ze si môzes dat aj vecsie porcie tvojho oblubeneho jedla.
  Ale to je len cisto smiesny priklad.

  Tvoj trening-orbitrek 4x do tyzdna po 45 minut je velmi super, a obdivujem ta ze to dokazes. Je to dost narocne.
  Ale aj tu ti dam jednu malu radu, vsetko cim telo fyzicky zatazujes, telo sa proti tomu brani.
  A vecsinou tak, ze sa ti v podvedomi vytvori k danej zatazi “nechuť”.
  Urcite sa ti stalo, ze si si povedala, ze v ramci chudnutia sa kazdy den prejde 5 km po lese.
  Prvy tyzden mas s toho super pocit, chudnem, pohybujem sa, je tu krasna priroda, cerstvy vzduch a mile zvieratka. Ale po 8-10 dnoch ti to uz vôbec nepripada take uzasne. Vskratke uz sa ti “nechce”.
  Isto by sa tu naslo milion ludi. Ved tak to skoncilo aj vela sportovcov. Aj vela ludi, ktory sa odhodlali pre beh to vzdali.
  Rada: Velmi vhodne je pocas treningu sledovat televiziu, volat, rozpravat sa s kamaratkami…….
  Proste robit nieco, co ti zamesna mysel, aby si nemyslela nato, ze este 5 minut………
  A prave pri televizii to ide najlepsie. A casto sa ti stane, ze pozries na hodinku, a zistis ze uz makas asi hodinu. A to je len plus pre teba.

  Vidim, ze sa v cvikoch vyznas, alebo si ich aspon vies najst. Ked nie tu mas pomôcku:

  http://www.fitexpres.sk/index.php?obsah=cviky/cviky.php

 20. No tak ja som sa poradil s trenerom, a on mi poradil
  ze pre zaciatocnikov, je jednoznacne najlepsi plan:

  1. Hrudnik,biceps
  2. Nohy
  3. Ramena,triceps
  4. Chrbat,brucho

  Ale Lana, to je len jeden z treningovych planov.
  Samozrejme ze ti nemusi vyhovovat. Ale je idealny pre zaciatocnikov. Môzes si pohladat niejaky iny.
  Plati: ze zaciatocnici by mali svalovu partiu precvicit 1x do tyzdna. to plati aj o nohach.

  Pokrocilejsi uz 2x do tyzdna. Ale to vsetko si ziada cas.

  Vies co je na cviceni krasneho?
  Ze uplne spoznas svoje telo. Garantujem ti, ze po 5 mesiacoch uz budes vediet, co si mozes dovolit, ake vahy, co ti robi dobre, prospieva, a ktore cviki zase ti robia zle. Myslim tym, ze zacvis, prides domou a boli ta to. To sa stava, bezne.
  A garantujem ti, ze pokial budes pravidelne cvicit,
  tak si sama zostavis svoj treningovy plan. A to bude uplne idealne, lebo nie vsetci sme rovnaky. To co robi dobre mne, nemusi tebe.
  Zostavis si ho sama pre seba.
  Ak budes pokrocilejsia, a budes mat nieco uz odcvicene, vyskusaj toto:

  Hovori sa, ze clovek sam seba nevidi. A je to pravda.
  Ja som nevedel ako som, az kym som nevidel stuzkovu.
  Ale k veci.
  Vezmi si digitalny fotak, vyzlec sa, nemusis do naha, stacia plavky a odfot sa s predu, boku a zadu.
  Potom to hod na obrazovku a pekne uvidis vysledky, zmeny v porovnani ked si necvicila , svoje plusi ale aj zapory.

  Napriklad:
  Uvidis sa v plavkach na obrazovke a povies si:
  Ake uz mam pekne brucho, ale ten tie stehna?
  A tak si navolis+zatazis cviki na nohy.
  To proste musis vyskusat, a uvidis ako ti to pomôze,
  a hlavne ti to zdvihne sebadôveru.

  Ano, to je pravda, ze pokial chces svali vyrisovat tak pouzi cinku s nizsou vaho a viac opakovani.

  Orbitrek je vhodne si dat po silovom treningu.
  Posilovanie+orbitrek je v tvojom pripade najvhodnejsia kombinacia. A mali by si s teba brat priklad vsetky zeny. Aj tie co maju dobru postavu.
  Po zdravotnej stranke pre seba robis vela.

  A nezabudaj na oddych a spanok. Tie 2 faktory su velmi dôlezite.
  Oddych pre svalstvo, ak to prezenies, tak sa pretrenujes, a to je velmi zaporny efekt v posilovani.
  Spanok ti pomaha po tej nervovej stranke.

  A tu mas este jednu malickost, mozno ti pomôze
  rozpravala si mi o zadku (formovani) tak tu je nieco specialne pre teba

  http://fit.server.sk/—trening-treningove-plany-treningovy-plan-na-spevnenie-zadku–category-je-51-x-id-je-1116

  Tak zatim. Dufam ze som ti pomohol, ale pametaj, ja nie som doktor ani studovany trener, takze moje rady ti môzu byt ukradnute. Ako chces.
  Ale som v tom doma.
  Ak mas este otaku tak sem s nou.

 21. Takze mila Lana.
  Ten prispevok neprisiel, lebo bol asi dlhy.
  Nastastie som ho mal ulozeny, tak som ho sem hodil rozdeleny na 3 casti.
  Dufam ze sa to vyriesilo a precitaj si to.

  A Seto-
  Ja sa kulturistike venujem uz 3 roky a viem ze 40 kg
  pre zenu je vela. Ale to bolo len cisto informacne.
  Technika je skutocne velmi dôlezity faktor pri cviceni.
  Pisal som to aj v predchadzajucom prispevku, ale kôli technickym zavadam sa tam neobjavil. ALe teraz by to malo byt vsetko v poriadku.
  Za vzniknute nedorozumenie sa ospravedlnujem.
  Tak zatim

 22. milan písal som ti na majl ohľadne nezobrazenia príspevku. ak je v ňom viac liniek (URL) je zablokovaný pre podozrenie, že ide o spam. práve som schvaľoval príspevky, myslím, že tam boli aj tie tvoje

 23. : ) Milan, naozaj dakujem. V podstate si mi objasnil dost veci.

  Ak som to pochopila s orbitrekom spravne, tak 45 minut je vela? Lebo vsade sa to pise ako idealne. Na zaciatok mi staci kludne 20 – 30 minut? Este mam otazku ohladne intenzity…ked sa pise ze mam udrziavat tepovu frekvenciu pri ktorej chudnem ale nemam cvicit rovnakou intenzitou – tak napriklad prvych 20 min. cvicim rovnako a potom znizujem intenzitu alebo ako to je?

  Aspon na zaciatok mi to naozaj pomohlo a pochopila som urcite zasady, potom uz si postupne budem prisposobovat veci sebe a studovat. Inak mohol by si mi poskytnut email, keby mam este nejaku otazku aj neskorsie a niecomu by som nerozumela? Alebo sa mam ozvat tuto? Nechcem vsak zneuzivat Tvoju ochotu. Esteraz dakujem : )

 24. cvičiť (posilovať) sa ti nepodarí pri dodržaní frekvencie, veľmi to lieta. odporúčam odcvič kruhový tréning. potom orbitrek zas pri 70% pol hodinku, tak,m aby celé cvičenie trvalo tak do hodiny a pol. a nezabudni strečing pred a po cvičení na celé telo. Tak po 15 až 20 minút

 25. No ja som myslela tu intenzitu na orbitreku, nie pri posilnovani..vdaka : )

 26. Ahoj Lana.
  Pokial zvladnes orbitrek 45 minut bez niejakych tazkosti, tak nevidim problem preco nie.
  Na meranie tepovej frekvencie je velmi vhodny pristroj (sporttester)
  Na ziatku ti bude tepova frekvencia drzat vysoko, ale potom sa stabilizuje. Je to preto, ze pri namahe sa ti zvysi teplota tela, a az ked uz budes zahriata bude tvoj pulz stabilny.
  Lana skutocne som nikdy nepocul o tom, ze sa pise ze mam udrziavat tepovu frekvenciu pri ktorej chudnem ale nemam cvicit rovnakou intenzitou.

  Lana ja som to riesil tak. Ja som pouzival stacionarny bicikel. Prisiel som do posilovne, zacvicil kulturisticky trening ( asi 1,5 hodiny )
  10 minut som si dal prestavku a siel som na bicikel.
  Ale pred tym som asi 5 minut skakal cez svihadlo, prave kôli tomu zohriatiu tela. Ked som citil, ze uz som zohriaty, tak som isiel na bycikel a dal som si elektrodu na hrudnik, aby mi merala TF. a cely cas som si ju drzal asi 140. Male kolisanie je uplne v poriadku.
  No neviem, ja som tak robil a schudol asi 32 kg.
  A este k tej intenzite.
  Ak sa riadis podla tej vety ( udrziavat tepovu frekvenciu pri ktorej chudnem ale nemam cvicit rovnakou intenzitou ), tak uvidis, ze ked si budes merat TF, tak tvoja intenzita sa bude stale menit.!!!!!

  Napriklad chces mat intenzitu 137. tak zacnes strednym tempom a mas ju 137, ale po 10 minutach
  ti zacne stupat, tak prejdes na pomalelsie tempo a zase mas 137. O 5 minut spozorujes, ze frekvencia ti zacina klesat tak prejdes na rychlejsie tempo a zase mas 137.
  Takze isto ti bude dochadzat ku zmene intenzity.

  A prave preto je dobre mat sporttester, ktory ti okamzite ukazuje zmenu TF, ma aj stopky, budik…..

  A vôbec nezneuzivas moju ochotu. Ked budem môct rad ti poradim, len neviem ako este dlho. Nastupujem totiz do armady.

  Ak mas otazky, kludne sa pytaj.
  Pozorujem na tebe, ze k svojmu problemu sa snazis pristupovat velmi zodpovedne, a planujes, ze sa budes ucit. Robis velmi dobre. Zakladom su informacie. Tie ti neublizia.

  Môj email: komanica@centrum.sk

  Ale myslim si, ze je lepsie ked napis problem tu, lebo ti na neho bude odpovedat viacej ludi.
  A co clovek-to iny nazor. Neviem, ako chces.

  Tak zatim Milan

 27. Ako som rada, ze si mi vsetko vysvetlil, naozaj si to cenim. No ja sa ozvem len ak niecomu nebudem rozumiet a mozno sa ozvem najprv sem. Len pre istotu som si pytala mail : ) Vdaka.
  Zaujimave, ze do armady. Tak nech sa ti tam dari : )

 28. Ahoj Lana.
  Ono vies, zakladom je chciet. Ja teraz maturujem, a ako sa blizi leto, kazdy chce vyzerat dobre.
  A hlavne dievcata. Ja som vela schudol a tak sa ma aj preto dost casto pitaju ze, ako? Ja im sice vysvetlim spôsob, ale hlavne sa ich snazim orientovat na sport. Kazda mi odpovie ze to nie je problem, ale zatial to vsetky vzadli po 3-4 dnoch.

  Velmi ta obdivujem, a zaroven drzim palce ze si tak ides za svojim. A vzdelavaj sa v tomto odbore. Informacie su zaklad. A potom môzes radit aj ty.
  Je to super pocit ked vies, ze si niekomu pomohla.
  A ak sa budes chciet poradit, ale len tak porozpravat, napisat svoje pocity, tak v pohode. Mas aj môj email.
  Ahoj

 29. Chcem sa opýtať.Proste ja nie som obezná ani nič podobné ale som pribrala na brušku a rada by som to zhodila,ako na to?Ktoré športy sú na to najlepšie?

 30. Ahoj saša.
  Tak v tvojom pripade, bude najlepsie si dat kardio trening pri prestej TF, a potom potom cviky na brucho. Kardio preningom spalis tuk, a posilovanim brucha ho vyrazne spevnis. Ale mat dobre brucho bez vhodnej stravy je nemozne. Strava je zaklad.
  Takze normalne jest + 3-4x do tyzdna cvicit . Ahoj

 31. ahojte… chcela by som sa teraz na jar zacat trocha viac hybat a samozrejme schudnut a lepsie sa stravovat, no teraz mam otazku k tomu cviceniu. Kedze moj best sport je bicyklovanie, chcela by som vediet, ze ci pri chudnuti, teda aspon v tych zaciatkoch, staci len bicyklovat? a kolko by som denne mala asi tak spravit km, resp. aky cas na bicykli stravit…. cvicit sama doma, to ma nejak nebavi a ist do fitka nemam moznost… dakujem, za odpoved :-))) drzim palce vsetkym…

 32. no este som zabudla dodat, kolko meriam a vazim… je to sice strasne cislo, ale napisem to, 173 cm a 102 kg, mam 20r.

 33. Ahoj Bebe.
  Nemusis sa bat svojich cisel. Ved preto si tu, ze stym chces nieco robit. Takze pekne po poriadku.
  Myslim ze mame na mysli stacionarny bicykel.
  Bicyklovanie pri zaciatku chudnutia………..
  Trochu opravim tvoju vetu- bicykel nie len ze na zaciatku postacuje, ale je to aj najvhodnejsi prostriedok pohybu aky si môzes zvolit. Hned vysvetlim: (setri to klby)
  V prvom rade si nemeraj kilometre, to nie je zavod.
  Meraj si cas. Bicyklovanie je tak tiez velmi prospesny pohyb a asi aj ten najoblubenejsi, pretoze tam sedis.
  Myslim si, ze uplne staci, ale keby ti to nestacilo, tak mas vela inych moznosti. No pri tvojej vyske mas vyraznejsiu nadvahu, a tak napriklad taky beh by som ti ja osobne neodporucal. Vies troska si setri klby, este sa ti zidu. Ak schudnes natolko, ze ti to nebude robit problemy, tak hura do toho. Ale bicykel na zaciatok je velmi vhodny. Neprenasas vahu tela na klby. A tie ti za to su isto vdacne.
  K tomu byciklovaniu. Ako som hovoril nemeraj si vzdialenost, ale cas. Zo stylu, akym si rozpisala tvoj problem, usudzujem ze uz mas nieco docinennia so stacionarnym bicyklom. To je OK.
  Odporuca sa 4-5x tyzdenne po 45 minut. Ak to nezvladnes, nic sa nedeje, tak si daj po tolko, kolko zvladnes. Ak us budes pocitovat, ze mas na viac, tak si pridaj casu. Tak to rob, az kym nedosiahnes hranicu tych 45 minut. Urcite to nerob za kazdu cenu.
  Proste sadni a toc. AK zvladnes 45 minut, tak to je super, ak nie, tak nie. Trenuj kym to nebude tych 45 minut. Ved ani maratonec nedokaze tych 40 kilometrov zebehnut naraz. CHce to proste trening.
  A teraz k zatazi. Neurcuj si stupen zataze. Takym spôsobom sa nechudne. Musis si sledovat tepovu frekvenciu srdca. A to bud pristrojom, alebo si to pocitaj hmatom na zapesti. V tvojom veku ( 20 ),
  je tepova frekvencia na chudnutie 140. Takze sa drz v rozmedzi tych 135 – az -145.
  A este k tej samote na bicykli. Bicyklovanie ako take, je zataz pre organizmus. A preto sa vsemozne tomu brani. V podvedomi sa ti vytvori nechut k tejto aktivite, a tebe sa po kratkom case nebude chciet na ten blby bycikel ani pozriet. A preto sa odporuca pocas treningu zatazovat niecym mysel, mozog, tak aby nemyslel nato, ze musis makat. Velmi vhodne je pravidelne bicyklovat pri televizore, sledovat oblubenu telenovelu, sutaze, fotky…….
  Odpovede na tvoju otazku som vycerpal.
  Snad este niejake perlicky:
  Spalovanie tuku sa zacina aktivovat, za predpokladu ze dodrzujes spravnu tepovu frekvenciu po 20 minutach. Po 2 hodinach si telo 60% energie taha zo zasob- cize tuku. AK mas otaku, tak sa pytaj.

 34. nooo dakujem za super odpoved, no nemala som na mysli stacionarny bicykel, ale normalny, behat na nom kade-tade po okoli… je v tom nejaky rozdiel? asi v tom, ze na bicykli si asi tazko zmeriam tep…no nejak to musim domysliet…

 35. a este k tomu casu, tych 45 min. v pohodicke zvladam, teda zavisi to od terenu a tak, ale zvladam.. sportovo som dost zdatna, aj ked mam vahu taku aku mam, sport zboznujem,ale skor taky kolektivny, v tom je asi problem, ze sa mu moc nevenujem, ale ten bicykel ten si doprajem stale, teda aspon na jar a cez leto, to som na nom stale…

 36. Bebe, to je OK.
  No vies ono je jedno aky bicykel, dôlezita je tam prave ta tepova frekvencia. Ta zohrava velmi dôlezitu ulohu. Poznam sportovcov, ktory potrebovali schudnut a tak vysadli na bicykel a tocili o sto sest.
  A davali si tu najtazsiu zataz, rozne velke tereny ale vysledku sa nedockali. Stalo sa to u nas, môj spoluziak chcel dobre vyzerat a tak to robil. Az raz stretol trenera, ktory mu vypocital jeho tepovu frekvenciu a poradil, ako podla nej cvicit. Bebe, za 2 mesiace sa dokonale vyrisoval ( to je vyraz v kutlturistike pre spalenie tuku, aby bolo pekne vydno svali ) Proste len chcem povedat, ze je jedno ci prejdes 100 km za hodinu, alebo 15 km za 50 minut. Proste pozadovaneho vysledku sa nedockas, pokial si nebudes sledovat svoju tepovu frekvenciu
  A bebe, neviem kolko chces schudnut, nechcem tu tahat tabulkove hodnoty, lebo ty trenujes. CO znamena ze mas na sebe aj svalovu hmotu. A ta je tazsia nez tuk. TO znamena, ze môzes sa postavit ku kamaratke ktora necvici, je vysoka ako ty a ma 60 kg, proste chuda. A ty môzes mat aj 70 a budes rovnako chuda ako ona. Ale prave mas preto vecsiu hmotnost, lebo mas svali.
  No nechcem ti zrazat sebavedomie, to nie, mojim umyslom je ti pomôct, a myslim si ze 20 kg keby si zhodila tak by to bolo v poriadku. Dufam ze si sa neurazila. ALe o to nejde.
  Proste pri takomto ciele ( myslim schudnut 20 kg )
  sa oplati kupis si sporttester.
  Vyzera to ako digitalna naramkova hodinka, ale meria ti pulz. Ten, co som pouzival ja, ( mne je 19, takze mam rovnaku frekvenciu ako ty, zalezi to od veku) tak som si nastavil na 140, a ked mi kleslo po tych 135 tak mi piplo raz, ak stuplo nad 145 tak mi piplo 2x. Takze som vedel ze teraz musim pridat, teraz ubrat. A fungovalo to. Vhodnou stravou a silovym cvicenim + kombinovanym prave s bicyklom, som schudol teraz uz 32 kg. za asi tak pol roka.
  Da sa to. Len treba chciet a mat pevnu vôlu.
  Ty zaujem mas, to je velke plus.
  No hladal som nieco na internete, aby som ti to priblizil ( myslim sportester) a nasiel som rozne typy
  Od 1000 SK – az po 16 000 sk.
  TU si kukni, tady:

  http://www.obchod.sportujeme.sk/index.php?cPath=21_46

  Ono to nieco aj stoji, ale rozhodne sa to oplati.
  Tie drahe su preto tak drahe, lebo maju priame spojenie na pocitac. To znamena za si zatrenujes, a napojis na PC ako niejaky fotak a vyhodnoti ti zataz, spalene kalorie, percento tuku……..

  Tak asi tak.

 37. ahojte, vela sa tu toho napisalo aj som si vela veci precitala no nie vsetko, tak sa nehnevajte ak sa budem nahodou pytat na nieco co tu bolo povedane vela krat…… :)

  V prvom rade pisem asi preto co vsetci, mojmu priatelovi sa sice pacim no ja sa citim zle, cez Velku noc som pribrala 4kg, oblecenie mi sice nieje male ale citim ze su mi rifle tesnejsie :( aj viem cim to je, zacala som papat hlupe veci a v nespravnom case ale to uz som si sama so sebou vyriesila a zakrocila :)

  Mam 19 rokov a vazim 64 kg

  rok som sa venovala cviceniu v posilnovni – v skole, mame super ucitela ktory nam vypracoval plan, cvicila som s kamaratkou ktora vsak potom zacala chodit do fitka, a na to ja financne prostriedky nemam. Uz dlho sa venujem aj korulovaniu a turistike co ma bavi no v tychto chladnych dnoch co boli sa moc nedalo ale hned ako je teplejsie sa tomu budem urcite venovat. Tiez moj priatel je vasnivy cyklista po kopcoch a naucil ma co to a vzdy ma vytiahne na poriadne streky co da dost zabrat, no bavi ma to.

  chcem sa preto spytat ci su moje sporty dobre pre schudnutie a co mozem robit navyse respektive cim ich vylepsit aby boli mozno ucinejsie…

  tiez ma zaujima ako si vypocitam spominanu tepovu frekvenciu pretoze z toho co som si precitala vidiet ze je to dost dolezite.

  dakujem za odpoved

 38. Mila Jersey.
  Kazdy sport je sam o sebe dobry. Ma priaznive ucinky na fyzicky aj dusevny rozvoj. 4 kg nie je ziaden probelm. Na taku malu nadvahu snad ani nie je potrebna dieta, staci iba fyzicka aktivita. Tepova frekvencia je dôlezita z hladiska chudnutia. Ak chces schudnut, tak je dobre, aby si sa jej drzala.
  Kazdy clovek ma maximalnu tepovu frekvenciu. Zalezi od veku, si mlada mas 19 takze tvoja maximalna tepova frekvencia je 220-19=201.
  Cize 201 je tvoja maximalna tepova frekvencia.
  Ak chces spalit prebytocny tuk, tak je dobre, aby si cvicila pri 70%-tach co je asi 141. Presne si to neudrzis, ale povolena hranica je +-5. Cize ak budes cvicit a tvoje srdiecko ti bude biť od tych 136 do 146, tak zacinas palit tuk. Tuk sa zacina spalovat po 20 minutach aerobnej zataze.
  Takze cvicit podla tepovej frekvencie, to je asi to vylepsenie, co si mala na mysli.
  Neviem co je to korulovanie, ani som to nenasiel na google, ale asi si mala na mysli korculovanie.
  A stou tepovou frekvenciou – este ti snad vyslim, ze ak mas zataz nad tych 141 a nemas v sebe dostatok bielkovin, tak ti dost idu svali dolu. Pises ze sa venujes aj kulturistike, takze ta to mozno bude zaujimat. ALe zase je to dobre na rozvoj kondicie.
  A ak mas nizsiu, tak z hladiska chudnutia je to malo ucinne. Tak asi tak. Ahoj, a kludne sa este pytaj. Milan

 39. ahoj milan,
  dakujem za objasnenie…..mne ani tak nejde o velku svalovu hmotu potrebujem viac menej zmensit objem

  Este som sa ta chcela opytat, si tu pisal aj o cvikoch, potrebovala by som poradit nejake cviky na tie skarede tuky na bokoch – myslim skor na bokoch bruska…..

  Este raz dakujem. Jersey

 40. Mila Jersey.
  V prvom rade ti musim vysvetlit, ze lokalne sa chudnut neda. To znamena, ze ked mam velke brucho, tak mi nepomôze ked budem cvicit brusaky.
  Tuk je rozmiestneny po celom tele.
  Velmi vhodne je cvicit silovy trening + kardio pri presnej TF.
  No a pri silovom treningu môzes viacej zamakat na problemovych partiach, v tvojom pripade na bokoch bruska. A potom si daj kardio tak 45minut.

  Mala by si mat silovy trening rozdeleny na cele telo.
  Bolo by vhodne keby si cvicila systemom 2+1
  (dna dni cvic a jeden den volno) a to tak, aby si za styri dni precvicila cele telo. No ale pri silovom treningu posilny cviki na brucho.
  Konkretne na boky brucha je velmi ucinny cvik tento:

  http://www.sportujeme.sk/fitness/uklony-trupu

  Ale ako som hovoril, nepomôze ti to odburat tuk z brucha. Na to pouzivaj kardio trening.
  Ale tymto cvikom si velmi vyrazne spevnik boky brucha a posilnis si celkovo brucho. Ja som zistil, ze tento cvik je este ucinnejsi pokial si do ruky vezmes iba jednu cinku, lebo ked ich mas dve, tak to je ako vaha. Jedna ti vyvazuje druhu.
  Tak asi tak. Ahoj Milan

 41. Milan dakujem velmi pekne, urcite sa ozvem ako to dopadlo….a vsetkym prajem uspesne sportovanie :)

 42. ahojte všetci, chcem sa s vami podeliť o môj úspech. priateľova teta (64r) žijúca v nemecku sa stravuje podľa weight watcher, čiže počítanie a prepočítavanie bodov, za rok schudla 16kg. čo je výborné. tak som sa na to dala aj ja (25r.), dnes je to 6 týždňov a dala som dolu 7kg, pohyb mám akurát do školy, zo školy, so psami a začala som chodiť do fitka. neskutočné ako pohyb zaberá a vôbec nie som hladná, len obmedzujem tuky, jem zeleninu, ovocie (mäso veľmi nemám rada), jednoducho všetko sa dá jesť, ale bez masti. ak by ste chceli radu, poradím veľmi rada. mimochodom http://www.weightwatcher.at tam to tiež uvidíte.

 43. ahoooj. mam mensi..teda pre mna väcsi problem. neviem ako sa mam zbavit väcsich bokov a hlavne partii na bokoch brucha tam sa mi toho zacalo v poslednom case dost ukladat kedze som z jedneho dna na druhy prestala sportovat..celkovo by som chcela zlepsit a dat do normalu svoju postavu len neviem ako presnejsie postupovat aby som dosiahla uspech kedze vsetko mam takmer chude okrem toho co som povedala..asi to bude tazke? vedeli by ste mi poradit?

 44. ja som to začala prekladať do sloviny pre ľudí,kt. majú o to záujem….rada pomôžem…lebo viem aké strašné to je trpieť v hlave ked nie a nie zhodiť….

 45. ahoj. Jaby som chcela schudnut asi tak 15kg meriam 176cm a vazim 77kg neviem si najst system cvicenia a stravovania sa momentalne zijem v zahranici a nemam cas kedy chodit do posilnovne alebo aerobic mozno behavat ale ani to neviem kedy sa chodi ci rano na lacno ci vecer . moj problem su ako u vacsine zien zadok. boky ,stehna mam ich dedicne ale myslim ze trocha sa da z nich zhodit. Moja chyba je to e nemam nikoho kto by mi stym pomohol ak sa da mi nijak poradit bola by som velmi rada dakujem

 46. kuk http://www.weightwatchers.at
  ale isto je aj v anglickom jazyku, lebo je to anglická bodová „diéta“ dnes je to 7 týždňou čo sa bodujem a vážim o 8 kg menej…je to super a už som po párkrát aj prešvihla a nič som nepribrala, začala som chodiť do fitka a dosť to pomáha. inak k tomu ww ak by si mala záujem o radu, tak mi pošli mail. ti to môžem vysvetliť. pa. didi

 47. Ahoj Elin.
  System stravovania nie ja ani tazky, ani zlozity.
  Je potrebne jest kazde 3 hodiny a 6x na den.
  Bez toho sa schudnut neda. A samozrejme nezabudaj na pitny rezim. Kazdu hodinu pohar vody.
  Tak toto je zatim jasne. ALe teraz co jest.
  Ak chces schudnut musis si priblizne vypocitat svoj bazalny metabolizmus. To je prvy krok. A podla toho sa potom drzat. Potom si od svojho metabolizmu odpocitaj asi tak zdravo 2000 kJ, a podel 6 jedlami, co budes denne jest a vyjde ti, aku energeticku hodnotu mala mat priblizne jedna tvoja davka.
  Druhy krok je , aby si sa snazila jest jedla s nizkym glikemickym indexom. To ti zabezpeci sitost, a nebudes mavat pocity hladu. Papaj vela zeleniny, ale malo ovocia, papaj tak, aby jedlo obsahovalo vsetky zlozky: bielkoviny, cukry ale aj tuky.
  Treti krok je voda. Ta je velmi dôlezita. Nezabudaj na pitny rezim.
  A k sportovaniu. Behavat rano na lacno v ziadnom pripade neodporucam. Je to zdlhave na vysvetlovanie, ale vysledny efekt je rychla strata svalovej hmoty a nasledne velky jojo efekt. Ked uz chces rano behavat, tak musis vypit aspon 30-40g bielkovin, cize proteinu. A k tomu behu, neoporucal by som ti behavat pokial mas 15 kg, nadvahu. Pre organizmus je to velka vahova zataz, a dost tym trpia klby. AK budes mat nadvahu tak to tych 7-8 kg, tak potom zacni. Neviem ake mas skusenosti zo sportom, ale jednoznacne ti odporucam kardio trening. Ten je velmi osvedceny a velmi ucinny doplnok pri chudnuty. Kardio trening kombinovany s vhodnou stravou je ta najlepsia, najbezpecnejsia a najzdravsia cesta ako schudnut. A jednom mas pravdu. Zadok, stehna a sem tam aj brusko su najproblematickejsie partie zenskeho tela.
  ALe vecsinou su genetickeho pôvodu, takze velke zazraky sa s tym robit nedaju. Vhodnym cvicenim sa to vsak môze upravit do prijatelnych rozmerov.
  Tak myslim si, ze som vycerpal odpovede na tvoje otazky, tak zatim. AHoj Milan

 48. ahoj milan chcela by som aby si mi poradil. mam 23r. vyska je 175 a vaha 75. pred rokom som vazila okolo 60 chcela by som to vratit na povodnu vahu mam dost problem chudnut odjakziva som bola pri sebe az na obdobie kedy som pekne schudla na 60 ale to chudnutie bolo dost pohodlne a dost moderne. Poviem ti to na rovinu brala som drogy. Uz vyse roka som cista a chcem sa tych kil zbavit sportom a zdravov vyzivou. moje problemove partie su klasika stehna, zadok a sirsie boky. bola by som ti povdacna keby si mi nijak poradil

 49. Ahoj Lenka,
  ak mozem poradit ohladom cvicenia…
  Dolezity ako uz vravel Miro je kardio trening, odporucam aspon raz do tyzdna body styling alebo aerobic + 3x do tyzdna posilovna s tym, ze na zaciatku si treba dat 15 minut na beziacom pase, ak nevladzes, tak staci 5 minut behat a zvysok rychla chodza, potom sa robi prve mesiace kruhovy trening, nizke az stredne vahy 15-20 opakovani v 3 seriach a prestavky medzi cviceniami by mali byt do 30 sekund, nie dlhsie. Ak chces aj ake cviky cvicit, tak sa ozvi, hlavne treba aj striedat cviky na urcite casti tela, pretoze organizmus si rychlo zvykne a nema to potom ziaden ucinok. Po cviceni zase treba aspon 5 minut na beziacom pase.
  Miro, ak sa v niecom mylim, tak ma oprav, tiez nie som proficka.
  To je trening pre dievcata, ktore chcu schudnut, na objem a vytvarovanie svalov je to zase nieco ine. Vela stastia.

 50. Mila ailia.
  Je to priblizne tak, ako odpovedala mucinka.
  Dôlezity je kardio trening kombinovany so silovym treningom. Nie je to narocne, je len potrebne si vytvorit urcity system. V drogach sa nevyznam, snad iba v klasickej marihuane. Ale nemyslim si, ze je to najvhodnejsi prostriedok, ako si udrzat postavu.
  Takze aillia. Stati ti cvicic a vhodne sa stravovat.
  Myslim si, ze na tejto stranke najdes mnoho informacii k tomu, aby si to dosiahla.
  Ak mas blizsie otazky, tak sa pytaj. Ahoj.

 51. no to bud rad ze sa vnich nevyznas…ani ja by som to naradsej nevedela ale bohuzial ja si tym udrzat postavu nechcem ved ako prestala tak pribrala….co je kardio trening? a silovy trening? mne tieto veci nic nehovoria….

 52. Ok.
  Tak mila aillia. Silovy trening, je system cvicenia zamerany na stuzovanie ( spevnovanie), formovanie a rast svalov. ( patri tam posilovanie a kulturistika).
  Robi sa vecsinou cinkami, na strojoch, ale môze sa aj v pohode vlastnym telom. Velmi vhodne je na to fitness centrum.

  Kardio cvicenie je system cvicenia, ktory sa vykonova
  vecsinou dlhsiu dobu ( niekolko minut, az hodin) pri presnej tepovej frekvencii. To znamena, ze si ju vypocitas podla vzorca 220-tvoj vek x 0,7.
  V tvojom veku ( 23 rokov ) to vyjde 138.
  Toto cislo ti naznaci, kolko krat pri zatazi ( cviceni)
  ti musi bit srdiecko.
  Medzi kardio povazujeme zataz, pri ktorej sa zadychaj, a spotis, unavis……
  Patri tam napriklad beh, steper, plavanie, byciklovanie….
  Kardio cvicenie je zamerane na spalovanie tuku a je velmi ucinne. Len treba dodrzat tepovu frekvenciu a stravu.

  Tak zatim.
  Milan

 53. no tak tomuto som rozumela diky tak ja na to supnem a ozvem ako mi to ide dufam ze to pojde…a inak tato stranka je fakt dobra vela veci sa tu clovek dozvie ….no tak mi drz palce zacnem hned od zajtra eate raz dik

 54. ahoj chcem sa spytat uz druhy tyzden chodim behavat rano na lacno zatial len po20minut,meriam170cm,a vazim 59kil…chcela by som schudnut aspon 5kil do koncy maja jem zdravo ale bez sportu to nejde moje problemove partie su nohy a zadok a najrdasej mam beh alebo bicykel…kolko mam behat?staci5x do tyzdna rano?kedy sa asi dostavia vysledky?dakujem za radu

 55. lubi: Za mesiac 5 kil behom dole nedas. Daj si realistickejsie ciele. Naviac behat na lacno nie je uplne najlepsia vec (stracas zbytocne vela svaloveho tkaniva), idealne je si dat nejake lahko stravitelne bielkoviny (vajecne bielky hodinu vopred alebo srvatkovy protein pol hodinu vopred) predtym, nez pojdes behat. Tazko povedat, kolko by si mala behat. :) Cim viac budes behat, tym viac energie spalis a tym rychlejsie to pojde. Taktiez ti nikto nebude vediet povedat, kedy sa dostavia vysledky, nie sme vestice. Naviac tuk sa vzdy odburava z celeho tela naraz a z problemovych partii ide najtazsie (preto su problemove :)).

 56. Ahoj Lubi.
  Ja sa pridam k setovi. Behavat rano na lacno je nezmysel. Dôvodom preco ludia behavaju rano a este k tomu na lacno, je ten, ze vtedy ma telo nizku hladinu glukozy, cize rychlo prepne do stavu spalovnia tuku. Ale mozog nedokaze pracovat na tuk, potrebuje glukozu, a ty jej mas rano malo, este aj tu spalis behom. A tak si telo rozlozi svali na glukozu, aby mohol mozog pracovat. Cize dokaza k razantnemu ubytku svalovej hmoty. A Lubi. Iba svali maju schopnost spalovat energiu !. A preto- cim viac ich mas, tym viac a rychlejsie ty spalia aj tuk, a tym môzes aj viacej jest.
  Takze ich sanuj a vaz si ich. Doporucoval by som ti este aj fitnes, na ich ochranu a v lepsom pripade rast svalovej hmoty.
  A môzes behat kolko chces, ale neschudnes s tuku, pokial si nebudes merat pulz. !!!!!!!!!!!
  Tak zatim.
  Milan

 57. Lubi ak máš veľké nohy a zadok, máš postavu typu hruška, tak to nezmeníš. to je geneticky dané, blbnutie s chudnutím ťa akorát spomalí a priberieš naozaj. a ak už chceš tvrdo športovať tak uvažuj o cvičení. Behaním zväčšíš svaly na svojich problémových partiách. ak chceš niečo so športom, posilňuj hlavne hornú časť tela, to sa potom opticky vyváži.

 58. Ahoj, som mlada baba, plna energie, no po aktivnych 4 rokoch biatlonu som nabrala neake tie kila. Pred rokom som zacala chodit 3 krat do tyzdna do posilky, za 4 mesiace som schudla 10 kil, sport by som zo svojho zivota nevylucila nikdy, tajomstvom uspechu bola v mojom pripade strava – vylucenie bieleho peciva, sladkosti, zvyseny prijem bielkovin a s port ma tak bavi, ze musim kazdi den nieco robim aj 6 krat v tyzdni. dolezite je spravne si nacasovat cely tyzden a brat sport ako perfektny prostriedok a nie ako uhlavneho nepriatela. Velmi dobre su kolieskove korcule, ci svihadlo!taktiez som zacala cvicit tae-bo, aerobick no a kompenzujem to behom, ci bicyklom!!!!naozaj to pomaha…

 59. Ahoj, velmi by som Vas chcela poprosit o radu… budem tu posobit mozno netradicne, ale risknem to :)… som z BA, mam 37r., vysku 169cm, 54kg…no znovu by som si chcela svoju postavu spevnit, vyrysovat svalstvo… paci sa mi, ked sa zeny tymto sposobom o seba staraju :) … nemam nadvahu, no opticky sa na mne podpisali styri tehotenstva, som uplne mlandrava a… som v tomto uplny laik, rada by som sa vyhla chybam, nastartovala sa… systematicky na sebe zacala pracovat a nabrala tak i energiu :)… dakujem :)

 60. Awojki … o mesiac je tu leto a ja potrebujem schudnut do plaviek … mam 45 kil a chcela by som aspon 3-4 kilá zhodit za 1 mesiac…. poradi mi tu niekto? Sladkosti som zacala vynechavat jem namiesto nich ovocie … takze co mam robit aby som za JEDEN MESIAC dostala do formy a schudla? Prosím poradte mi … mimochodom mám len 12 takze ziadne narocne pre kulturistov. . . a rada cvicim .. hovori sa ze z brusakov neschudnes, je to pravda? lebop ich robim dost … dakujem za vase odpovede … mimochodom potrebujem to co najskor a postrehla som tu nejakeho Milana takze keby si mohol Milan tak mi porad .. velmi ti budem vdacna… tak ja uz koncim a prosim odpiste mi dakto … dakujem ,majte sa

 61. ahojte chcela by som sa s vami poradit o cviceni….meriam 170 cm a važim 80 kg…zacala som sa zdravo stravovat…nejake tie kg uz isli dole, ale chcela by som zaradit aj pohyb, vlaste som uz zacala plavat a behat ( i ked to mi nie je velmi po vôli, citim sa pri tom velmi tazka a dloho nevydrzim)….ake mate skusenosti vy? co by ste mi odpurucili?

 62. Awojky…..rada by som schudla mám 16, výšku 167 cm a váha 55 kg, a viem že bez pohybu to nejde…strašne by som chcela chodiť no nejaký krúžok vybíjanej lebo ma hrozne baví a aj by som mala viac pohybu lenže žiadny taký krúžok som nenašla…:(((…..a ešte mám jeden problém….neviem si pomôcť ale keď mám pred sebou čokoládu alebo niečo slané či sladké neodolám a dám si…mám veľmi slabú vôľu…vedel by niekto pomôcť??

 63. awoojky..mam 173 cm a priblisne 62kg..prosimm porate mi kolko bvy som mala mat kg..na swoju wisku…aby som nejak wiserala…
  sa radu dakuem

 64. Ahoj Miro, prosím Ťa, akú tepovú frekvenciu mám pri cvičení dodržiavať, aby som optimálne spaľovala kalórie. (56 rokov, 78 kíl.)
  Viem, že som to niekde čítala, ale neviem to nájsť. Ďakujem.

 65. No tak ja mam taky problem,mam 16 rokov a mam trocha nadvahy,aktivne sportujem uz asi 2 roky ale na vahe to nevidno,podla man to bude stravou,kto by mi vedel odporucit kde sa da zohnat nejaky jedalnicek,podla ktoreho si upravim stravu???

 66. Ahojte,no ja mam taky problem,ze mam trocha nadvahy,mam 16 rokov a aktivne sa venujem sportu uz 2 roky,ale na vahe to stale nevidno,podla mna to bude stravou,ako mam prisposobit stravu k mojmu cviceniu??

 67. Ahoj luC4S, no ak ti môžem poradiť z vlastnej skúsenosti, ešte ako pätnásťročnú ma trápila váha, aj keď možno v tej dobe ešte neopodstatnene a začala som meniť jedálny lístok.Namiesto sladkostí som siahala po zelenine, ku koncu už dosť drasticky a každý deň som bicyklovala. Po týždni som bola o 5 kíl ľahšia, ale následky vôbec nestáli za to. Začali mi vypadávať vlasy a celkovo som cítila totálnu únavu. No základ mi ostal a cvičiť som neprestala. Momentálne som o pár rokov staršia, ale premena nebola hneď radikálna. Začala som si všímať zloženie výrobkov, takmer som prestala soliť a objavila chute, ktoré som predtým necítila. Vynechávam sladkosti a snažím sa ich nahrádzať prirodzeným cukrom, ktorý sa nachádza v ovocí. Skús skôr počúvať telo ako sa cíti, keď zješ ako olovrant celú čokoládu alebo šalát s ananásom. Uvidíš ten rozdiel a postupne zistíš sama, ktoré potraviny sú pre telo zdravšie a viac budeš vnímať čo všetko ješ.No a myslím že základom je pravidelná strava a úplným tabu je vyjedanie neskoro podvečer. URČITE NIE ŽIADNE RADIKÁLNE DIETY !!! A to že 2 roky cvičíš a neprejavilo sa to na váhe je dosť logické, pri cvičení sa tuk spaľuje a premieňa sa na svalstvo, takže ak si aj neschudla iste si spozorovala, že telo sa ti tak trošku spevnilo. Tak dúfam, že ti toto aspoň trošku pomôže… Veľa šťastia :)

 68. Ahojte !
  Ja mám iný problém o akých píšete. Dala som sa na dietu podľa Mira Veselého – ide to, kilá ubúdajú, teším sa !!!
  Problém mám však v nečinnosti. Necvičím. Každý deň prejdem 5-6 km peši a to je všetko. Mám pokročilý vek 68 rokov a bojím sa, aby mi svaly neochabli tak, že koža bude na mne vysieť. Chcem schudnúť 10 kg.
  Bolia ma kolená, členky klby – a to tá nadváha – lekár doporučil schdnúť.
  Poradte mi, ako cvičiť aby som načisto nebola „mlandravá“ babička. Nie som moc športový typ.
  Dík

 69. ahoj chcela by som poradit mam 33 rokov,3 deti,vyska 160 a vahu 64,4kg zacala som sa zdravsie stravovat plus chodit do posilnovne 3krat do tyzdna,doma cvicim na orbitreku cca 30 minut ale akosi nevidim vysledky moje problemove partie su brucho,stehna a zadok prosim Ta porad mi co robim zle,ze moja vaha je stale rovnaka som z toho na nervy diki.

 70. Dobry den uz dhsi cas sa trapim udrzat si vahu,ked schudnem snazim sa jest uz aj veceru dotezas som ju vsak nejedla,inak som schudla tak ze som jedla ranajky-jogurt
  desiatu-rozok s maslom a sunkou ,obed klasicky-maso zemiaky…a potom som nejedla nic,vela som pila…no stale ked som takto schudla chcela som jest aj veceru a stale sa aha zvisila ,na veceru som si dala pecivo robila som chybu lebo to sa nema jest,a jedla som na lacno ale vraj v mojom veku -15r. mam prijat aj biele pecivo a vs.viamny..tak sa vraj nemam obmedzovat,ale ja si tym ze som nejedla vecu teda pol dna (od obedu)som nic nejedla iba obcas ,citim si spomaleny metabolizmus to je tym,ye rychlo priberam,cvicim stale pred spanim …hlavne brusko ktore sa mi dari rysovat…

  neviete nejake pripravky na zrychlenie metabolizmu??
  aka strava v mojom veku pristane k udrzani vahy?omedzovat sa nemozem skuste napisat taky recept kde sa vyktytuje biely rozok ,teda prilohu k nemu…

  som zufala ,dakujem…

 71. Zdravim,

  chcem sa opýtať ako najlepšie zhodiť kilá bgez toho, aby som musel chodiť do posilovne. Mám 20 rokov 187 cm a 98 kg. Je to dosť vidno aj na mojej postave že nieje najvhodnejšia. V minulosti som s tým problém nemal pretože som aktívne hrával futbal každý deň ale dnes už hrávam asi dvakrát do týždňa aj je pravda že mám trošku väčší apetít ako by som mal mať. Len chcem nejakú radu na najvhodnejší a najefektívnejší cvik ktorý by mi čo najrýchlejšie pomohol samozrejme menej jesť. ďakujem

 72. Dobry den ja by som sa chcela opytat teda ak mi bude vediet niekto poradit.Mam 30rokov dve deti vysku 173cm a 67kg.Po druhom tehotenstve som pribrala do stehien boky zadok no trapi ma aj brucho.Mam za sebou dva cisarske rezy a brucho aj napriek ze som schudla16kg mi ostalo.Cvicim momentalne na orbitreku asi tyzden no neviem ako dlho by som mala cvicit a kolko kalorii spalit aby som schudla aspon 5kg.Cvicim aj brusaky.Cvicim kazdy den upravila som si aj stravu nejem po18hod a vela pijem vody.Dakujem

 73. Zdravim, ma niekto prakticke skusenosti s chudnutim intervalovym treningom – vdaka

 74. Ahoj Milan..citala som si vacsinu tvojich rad dievcatam,a klobuk dole,naozaj sa v tomto odbore vyznas spickovo.Dufam ze sa nebudem opakovat ak sa popytam na par veci.Mam 16 rokov.vysku asi 167 cm a vahu 55 kilo..ano,mozno to vyzera ze mam malu vahu,ale mojou problemovou partiou je brucho,makke vankusiky na bokoch(uz som si precitala rady od teba ake cviky mam pouzivat-palica za chrbat,..)a mam problemovy este zadok..snazim sa jest kazde tri hodiny,nie vzdy sa to ale da dodrzat a uplne sa mi podarilo vyradit sladke(obcas si dam fit tycinku alebo nejaku drobnost) a mastne jem len obcas.Po 5 hodine jem len ovocie,zeleninu alebo jogurt.Chodila som behavat,ale bolievali ma z toho bederne klby,chodila som na erobik,ale nevyhovuje mi to prostredie aj ked pohyb je to super.Preto som sa rozhodla kupit si stacionarny bicykel.Chcem sa preto opytat.Staci v mojom pripade ak budem robit cviky ktore odporucas na brucho asi kazdy den a cvicit na bicykli asi kazdy druhy den s dodrziavanim tepovej frekvencie???Snazim sa chodit peso,obcas si zatancovat,vyhladavam drobny pohyb kde sa len da…Vazne potrebujem pomoct,lebo moje brucho je uz priserne!…Vopred dakujem:-)

 75. Myslim, ze sport by mal hlavne tesit a nie ubijat. Kedysi som vela a aj rada chodievala na tury peso aj na bicykli, tesilo ma pavat a tancovat na ciganskej ci latino party. Hudba ma sama stiahla na parket. Teraz som na materskej a cvicit doma sa mi veru nechce, nebavi ma to. Nie som tucna ani nemam nadvahu, zostalo mi iba zopar kil po porode. Rada by som zhodit este tak 5 kil, od porodu som schudla uz 9, len zdravou stravou, bez cvicenia. Neviem sa k cviceniu dokopat, je to hrozna nuda. Myslim ze jem zdravo, sladkosti nemusim.

 76. Nuž, je to nepohodlné športovať. Ale dosť mrzuté je to, že ničím iným sa to čo dá šport nedá získať.

 77. Ahoj,´mam 15 rokov a chcela by som schudnut nejakych 10kg…samozrejme ze sportovat budem…a viem ze diety by som drzat nemala…..chcela som sa spytat co mam zo svojej stravz vynechat a kolko krat denne mam jest 5krat alebo 3krat?

 78. ahojte, chcem sa spytat, ci mozem kombinovat rozne vitaminy (konkretne omega3-rybí olej) s L-carnitinom… nebude to na moje telo prilis?

 79. saxana určite to bude v pohode. omega sa oplatí užívať, ak nejedávaš ryby, ľanové semená, olivový olej (tam totiž omega je a načo ju platiť znova v bobuľách), karnitin je pred aeróbnym cvičením asi dobrý nápad.

 80. ahojte chcem sa opytat mam 170 cm a 87 kil a 19 rokov. chcem s chudnut no nejak sa mi to nedari vyskusala som 90 dnovu dietu skoncila s nou a mam jojo efekt a este k tomu sa mi na bruchu pravili strie…chcem chodit plavat a chcela by som vediet kolko krat do tyzdna by som mala chodit aby som schudla.dakujem

 81. ahojte=)mam 166 cm a 77 kg … potrebowala by som poradit kolko krat za den mam jest ake cviky mam robit..mam vacsie brucho a boky … dakujem za radu:)

 82. ahojte skusala som uz rozne diety a ziadna nebola uspesna chcela bys om vyskusat rychlu a ucinnu dietu za radu dakujem vopred moja vyska 166cm a vaha 77 kg dakujem

 83. ahojte!
  zaujimalo by ma….ak zacnem behavat napr.v pondelok,stredu a piatok ci je dolezite zotrvat v tomto rezime,alebo si tie dni mozem upravit podla toho ako mi dovoli zamestnanie?pytam sa kvoli tomu ,aby som mala z behania radost a nie len sa premahat a behavat po nociach(pracujem do 22:00) dakujem za tieto prispevky,velmi mi pomohli

 84. Radka beh je pri nadváhe vždy na zváženie, možno až nevhodný. Ale ak ho odsúhlasí lekár, potom ok. v noci behať nie je dobrý nápad, potom nezaspíš asi. lepšie je športovať cez deň ak sa dá

 85. velmi pekne dakujem za odpoved..a s tou nadvahou to u mna nie je hadam az take zle=) meriam 161cm a vazim 55kg,behanim a cvicenim by som chcela zhodit tak 4-5kg. ide mi hlavne o spevnenie svalstva,zmensit objem problemovych zenskych partii-stehna,zadocek a vyformovat brusko.boky su geneticky dane..z tych sa mi nepodari zhodit ani par cm.nechcem drzat ziadne diety,lebo papkanie mam rada a pravda je,ze ani nemam na to dostatok vole-nejest co mi chuti-skor sa chcem zamerat na to nejest po siestej a nalozit si na tanier mensie porcie 3-4x za den a po siestej iba ovocie….radsej budem chudnut sportom,ktory mam velmi rada..ahojte

 86. Radka ak si štíhla, potom je beh dobrým nápadom. Ale mysli na to, že tie partie, ktoré trénuješ sa posilňujú, rastú teda svaly. Preto sa odporúča u žien s väčšími bokmi trénovať skôr hornú časť tela, opticky sa tovyrovná. Ale pri rekreačnom behu by to nemal byť problém.

 87. Dobry den, nevie mi niekto poradit cviky, ktore mozem cvicit aj doma, bez navstevy fitnesu, aby som sa udrzala v tepovej frekvencii, pri ktorej sa spaluju tuky? Mam 31 rokov, 172cm a 77kg, musim to dat dole a momentalne nemam moznost pravidelne navstevovat fitness, kvoli rodine a praci… Prosim poradte.
  Stravovat sa snazim zdravo. Doobeda cuckam koktail z rozmixovanej surovej mrkvy, troch jablk, pomaranca, banana, susenych klickov a k tomu lyzicku slnec.oleja na lepsie vstrebavanie karotenv z mrkvy. Vzdy pridavam velky lyzicu vlakniny. Cast zo toho si odlozim aj na vecer, ako dezert po jedle. Varim si len chude mas, zeleninu dusenu, ryzu, cestoviny v takom pomere, aby som mala v jedle 1/4 sacharidov a 3/4 zeleniny. Nejem ziadne zakusky, udeniny ani tucne maso.
  Dakujem vopred velmi pekne, ak niekto zareaguje na moj prispevok.

 88. LILI radím najskôr si prečítaj čo najviac o chudnutí a výžive, napríklad aj na tomto webe. papáš rýchle sacharidy, potom veľmi chudnúť nebudeš. a k cvičeniu: rýchla chôdza so športtesterom je najlepší pohyb.

 89. Ahojte,zaujima ma par veci ohladom cvicenia a na internete som toho vela nenasla.Chcela by som si trosicku zvyraznit pas,pretoze ho mam 67cm a boky 88cm a teda nie je velmi viditelny pomer pasu k bokom.Priberam najviac do brucha a do prs.Zadok mam mensi a nohy stihle.Cvicim drepy aby sa mi opticky zvacsil zadok a steha s dvojrucnymi cinkami ktore si drzim pred sebou.A brusaky na sikme svalstvo brusne a zdviham nohy v lahu a vytacam sa na rotatory?Neviem presne ako sa to vola, som zaciatocnik v cviceni,ospravedlnujem sa za svoju laickost v mojom podani.A objavila som jeden cvik na nete na zvyraznenie bokov a to ze stojim,nohy pokrcene v kolenach a cinky asi 2-3 kilove v rukach a pri podrepe ich taham k hrudniku.Chcela by som vediet ci si tym cvikom sice mozno zvyraznim boky ale ci si nezmensim prsia.A chcela by som vas poprosit aby ste mi poradili nejake cviky na moju postavu.Mam 166cm,vazim 53 kil a tie miery su teraz od hora 91 67 88.Vopred vam dakujem za odpoved.Budem velmi vdacna.

 90. Dobry den,ja by som tiez mala jednu otazku ohladom cvikov.Od septembra studujem v USA a aj napriek tomu,ze som si na stravu davala pozor,pribrala som a nie som spokojna.Pijem asi 4 litre cistej vody denne,na ranajky cerealie,na desiatu ovocie,normalny obed,a po piatej uz nic.Nedietujem,len som si upravila jedalnicek a sem-tam si doprajem aj nejaku tu sladkost.Vsade chodim peso a zacala som cvicit.Zacala som navstevovat fitness centrum 6 krat do tyzdna po 2 hodiny denne-cvicim na stacionarnom bicykli a podobnych strojoch.Myslite si,ze je to spravna cesta?S tym cvicenim som este len zacala a nehodlam s tym prestat,pokym nedostanem vau pod kontrolu.Vraciam sa v juni.

 91. Ahoj

  Moj problem je nasledovny : mam 19 rokov, moja vyska je 159 cm-ano som malicka :D, a moja vaha je 57 kg. od noveho roka sa stravujem zdravsie, vela zeleniny a ovocia, a sladkosti nikdy! Moj problem je teda v tom, ze som mala, a na mojej postave, hlavne na bruchu a na bokoch a aj na stehnach vidiet tuky celkom dobre, co mam robit??? ake cviky mi radite? kde mam zacat? musim aj behat? Prosim piste co najskor, budem velmi vdacna, dakujem

 92. Leona .. ahoj (o: no ako som si všimol, maš tam že si zmenila stravovacie navyky, ale to nie je iba o tom.. treba vediet aj kedy a ako , teda to ovocie neodporučam večer. napr. (o:

 93. ahoj Milan mam 20 rokov, výšku 172 cm, váhu 58kg…chcela by som schudnúť 8 kg pokiaľ by sa to dalo len potrebujem poradiť…chodím do fitka pravidelne už jeden mesiac striedavo dva dni a jeden deň pauza…no aj tak som cely deň na nohách, lebo pracujem v reštaurácii, no zisťujem, že som aj tak pribrala na nohách a bokoch čo su moje problémové partie.Do fitka chodím ráno pred pracou potom poobede mam 2 hodiny pauzu no to väčšinou oddychujem alebo spim a večer idem zase do prace…je lepšie chodiť do fitka ráno alebo cez prestávku poobede??? Aké cviky by mi pomohli keďže som prakticky celý deň v pohybe a hlavne ako si mam rozdeliť stravu keďže nemôžem jesť pravidelne kvôli práci.Jem totiž maximálne len 2 krát denne a aj tak som pribrala….

 94. Lenka, poďme od konca. Ak budeš jesť nepravidelne, sama si sa tým odsúdila na obezitu. To je jej príčina. Ak nebudeš jesť pravidelne, budeš priberať. Podla šísiel čo píšeš s obezitou nemáš ešte nič spoločné, takže máš čas zmeniť životný štýl.

  Cvičenie je lepšie ráno ako večer, ale skús si čo ti vyhovuje najviac. Na cviky radím kontaktovať osobného trénera, nejde len o to aké cviky, ale aj o ich správne prevedenie. Ak sú tvojími problémovými partiami zadok a stehná (čo je skôr u ženy normálne, ako problémové) tak cvič skôr hornú časť tela.

 95. …tak rada by som jedla pravidelne ale pri mojej práci sa to nedá, pretože ráno vstávam do fitka a potom idem rovno do prace…v práci jesť nemôžem, alebo skôr nemám čas jesť…takže jesť môžem až keď prídem domov čo je niekedy okolo 3 – pol 4…oddýchnem si a pred tým ako idem do práce sa najem no nie je toho veľa a v noci keď sa vrátim už nejem….postavu nezmením, lebo je to viac menej vrodené to viem…takže nemám cvičiť a zaťažovať dolnú časť?…no rada by som kontaktovala nejakeho osobného trénera ale momentálne to nejde pretože pracujem mimo Slovenska, vo fitku to síce je možné ale ja neovládam tak dobre jazyk aby som s ním mohla komunikovať…..síce netrpím obezitou, ale chcela by som zlepšiť svoju postavu aspoň trochu…tak ak sa dá poraď mi aspoň nejaké cviky a hlavne ako to mam spraviť s tou stravou keď sa to fakt nedá kvôli mojej práci…

 96. Lenka neviem ti poradiť. Ak povieš, že sa nedá a veríš tomu, tak sa nedá. Ak povieš že sa dá, nájdeš spôsob ako to spraviť. Nikto za teba nič nespraví, je to tvoj život, tvoj životný štýl, tvoj záujem. Ty sa rozhodni, či chceš niečo spraviť. Vymenovala si priveľa prekážok. Odstráň ich.

 97. ahojte,poradte mi ak sa da,uz piaty mesiac cvicim na rotopede,30min.denne,no zatial nevidim ziadny vysledok,stojim na vahe,mam43r.,75 kil,vysku 171,moja tepova frekvekvencia sa pohybuje na 140,spociatku som mala program nastaveny na tazsie kopanie na10 min.,no potom som to zmenila na lahsie kopanie s trvanim 30min.,kde robim chybu?so stravovanim to neprehanam,denne vypijem 2lvody,alebo caju bez cukru.vopred dakujem za radu dana

 98. daniela ak po pol roku nemáš výsledky (menší pás) tak riešenie je jediné. zmeň stravovanie. tam je príčina.

 99. ahojte, zo športu ma najviac baví beh. Vždy ma nabije pozitívnou energiou. Chodím pravidelne behať ale moja trasa má len cca 3km, prebehnem ju za cca 20 min (beh-chôdza). Nie je to málo? Nemám si nájsť dlhšiu, alebo ju prejsť 2krát? Bojím sa aby to nebolo úplne zbytočné.

 100. Čawko:) až včera som objavila túto úžasnú stránku :D medzi niektorými príspevkami som “ sa našla“ aj ja:) Ale aj tak by som sa rada poradila ešte o niečom, na čo som nenašla odpoveď.

  Mám 20 rokov, 171cm a 66kg. Posilňovaniu sa venujem od leta 2009. čiže ták trištvrte roka. Mojím problémom je, že naberať sa mi darí, ale risovť už ťážko. Kardio zvládam ták 25-30 minut hlavne preto ze ma nebavi, a po posilnovacom cvičení som už trochu unavená.

  Keď sa chcem dostať na vyššiu tepovú frekvenciu tak posilňujem tak, že si dve cviky striedam po 12 opakovaní 4 série.
  Napr.: Príťahy spodnej kladky v sede spravím 12 krát a idem na sťahovanie hornej kladky – široký úchoppom 12 krát. toto striedam 4x.
  To čomu sa čudujem je, že celý život som mala symetrickú postavu. No teraz mi dosť zhrubli stehná. Sú pevné ale hrube. Zameriavam sa na stehna viac opakovania – menšie váhy. Bruško tiež zaostáva ale bude to tým, že sa v jedení až tak neobmedzujem aj ked som pridala bielkoviny miesto sacharidov a Syrovátku. Ziadne proteiny ani nič podobné neužívam a ani nepllánujem. tak .. neviem kedy sa dočkám zmeny k lepšiemu.

  + A ešte sa pýtam o radu. ako si mám rozvrhnút posilku a taebo? chodim do posilky 3x-4x týždenne ale vychádza mi čas akurát štvrtok, piatok,sobota,nedela. ale cítim že je to priveľa zasebou a potom nevládzem dať do toho všetko:) taebo mám pondelok a stredu. proste cítim že robím niečo zle, ale neviem ako to upraviť.
  Za rady vopred DAKUJEM. :)

 101. ahoj chcela by som poprosit o radu…co sa tyka sportu, to mi nerobi problem ani kardio ani posilka…nemam problem ist behat na dve hodiny.A je vobec vhodne behavat dve alebo tri hodiny??co mam jest ked sa vratim z behu alebo ak pridem neskoro vecer z posilky??
  za radu dakujem :-)

 102. ahojte mam problém , blíži sa leto , a chcem strasne schudnuť , neviem co mam jest a co nie .. viem ze sladkosti a masne jedla nie :) a vela pohybu ale mene sa nedari ako mam cvicit alebo ako sa stravovať ?

 103. Vie mi niekto vysvetliť čo sú to SUPERSÉRIE a na akú partiu sú vhodné??

 104. Ahojte, mám 172 cm a 57 kg…Chcela by som schudnúť aspoň 5 kg…hlavne z pása a nôh..a neviem ako správne cvičiť aby sa mi netvorili svaly…keďže tancujem, tak mi dosť zhrubli lýtka a neviem ako sa svalov zbaviť :((

 105. Ahojte, prosím Vás o radu, lebo už som naozaj zúfalá. Ešte nedávno som vážila 52 kg, ale veľmi som túžila vrátiť sa na svojich 50 (meriam 165 cm). Začala som si teda dávať pozor na stravu, obmedzila príjem tukov a v popoludňajších hodinách aj cukrov. Začala som tiež každý deň cvičiť – buď to bol beh, orbitrek alebo zumba (približne 40 – 60 minút), cez víkendy dlhšie túry alebo cyklotúry. Po niekoľkých mesiacoch poctivého cvičenia som sa postavila na váhu s príjemným očakávaním. Na moje nemilé prekvapenie mi váha ukázala takmer 56 kg. Pokračovala som teda v cvičení, ale váha sa ani po mesiaci neposunulas merom nadol. Prosím Ťa, poraď mi, ako mám schudnúť? Som zo seba nešťastná, aká „guľa“ sa zo mňa stala. Na jednej strane je to vyšia hmotnosť, na strane druhej mám masívne, nežensky vyzerajúce svaly na nohách aj rukách. Chcem byť opäť útla, ľahulinká baba.

 106. Chcem sa opytat , ci denne napriklad 20 minut korculovania alebo byciklovania vie zvysit metabolizmus. Stravujem sa zdravo, ale pred rokom som musela vyradit sport kvoli klbom a nato je sice korculovanie nestasne ale snazim sa zaradit do zivota normalne. Alebo ak budu klby nadalej boliet tak ci moze pomoct aerobick vo vode takych 20 minut tiez. Lebo vsade co citam tak cvicit by sa malo viac od pol hodiny do hodiny a pol a po vacsej zatazi prichadzaju u mna bolesti klbov bohuzial a nabrala som 4 kila a rada by som sa ich zbavila. Dakujem za skoru odpoved

 107. salsita ak cvičíš pri vhodnej tepovej frekvencii, určite je to prospešné. či to ale ovplyvní metabolizmus, to ti nikto nepovie. predtým treba bolesti kĺbov riešiť s lekárom a dovtedy necvič.

 108. ahojte, prosim vas , potrebujem poradiť. teraz som sa dozvedela,ze musim dat 5 cm dolu z bokov do konca augusta.len neviem ako.pls aky sport mi najlepsie pri tomto pomoze??lebo je to fakt dolezite, mam prlezitost ist do milana na fashion week, len musim to dat dolu. ale mam taky problem, ze ja cim viac sportujem tym viac naberam do objemu, ako do svalstva, najma v nohach.dakujem :)

 109. AHOJ MILAN
  prosim ta o radu : ak vecer(cca.o 17.00) cvivim ( 1hod vo fitku a 40 min.orbitrek)je spravne ze potom nieco zjem?vacsinou je strava chudobna na sacharidy ,ako napr,kuracina so salatom alebo biely jogurt,acidko a podobne.spavat chodim vacsinou o 23.00 a ak by som si uz nic nedala nevydrzala by som do rana.dufam ze to nie je nespravne?!?!?porad mi prosim cim skor aby som potom zbytocne necvicila :)

  velka vdaka

 110. Dobry den,

  potrebovala by som radu – mam 25 rokov, 180cm, vaha mi kolise medzi 68 a 73kg, podla obdobia, no a snazim sa momentalne schudnut – posledne tri mesiace chodievam cvicit pravidelne a to kazdy den na zumbu alebo aerobic (je to vzdy 60min./denne) + zdravo sa stravujem. Lenze som sa nedavno docitala, ze je dolezite si kontrolovat tepovu frekvenciu a neprekracovat ju, no a odkedy si ju kontrolujem sporttesterom, som doslova zhrozena ako mi strasne vysoko vyleti – podla vypoctu z tejto stranky by som pocas cvicenia ked sa tep ustali nemala prekracovat 136 pulzov (70 percent MTF – 195), ale ja mavam behom cvicenia aj 180! :/ …co s tym robit? nechcem sa vzdat zumby a aerobicu – bavi ma to a myslim, ze to uz aj prinasa nejake vysledky … mate pre mna nejaku radu? budem sa musiet orientovat na iny druh cvicenia s mensou zatazou? nakolko je nebezpecne cvicit s prilis vysokou tepovou frekvenciou? vopred dakujem za odpoved!

 111. Ahojtee:-) Mam 39rokov
  No ja uz cvicim skoro 3-ti mesiac v posilke stravim asi tak 2 aj pol hodiny kym prejdem vsetky pristroje (zataz v posilke si davam maximalne40kg s viacerymi opakovaniami) okrem toho robim cardio kazdy druhy den asi tak 50min na beziacom pase -rychla chodza proste obmienam cardio s posilovanim..stravujem sa asi takto:ranajky,desiata,obed,olovrant .som bez vecere..ale niekedy sa stane ze si dam na veceru jogurt ci syr..a napriek tomu nechudnem :-( vazim 76kg a moja vaha je stale rovnaka..maximalne1-2kg ide dolu a potom naspet..neviem cim o je snazim sa co najviac pohybu a a troska sem tam obmedzujem stravu no a nepomaha..takze uz fakt nemaam slov…

 112. sofinka spočítaj si energetický príjem za celý deň a tam bude odpoveď. Ak teda je z čoho chudnúť, samozrejme.

 113. Chcel som napisat do fora, ale ako vidim moj prispevok ma miesto tu pri sporte.
  Ked som zacal chudnut 150kg+ neviem presne vaha merala do 150kg. Teda ked som zacal chudnut som o sporte nechcel ani pocut.
  Postupne mi doslo ze bez cvicenia ide chudnutie pomaly, tak som zacal chodit do posilnovne a cvicit aj doma, mal som cca. 135kg. Neskorsie na jar sa mi zapacila turistika, hory, za 6 mesiacov som sa spracoval na 100kg. Co som oslavil prvym 100km pochodom, ktory som zvladol hned na prvy krat za 19hodin. Postupne som zacal behat, bike.
  Dnes chodim na skalolezecky kurz a vahu mam okolo 85kg. Do troch rokov planujem zabehnut maraton. :)
  Vsetka vdaka Miro, bez tvojej stranky, zmeny stravovania a sportu, by som to tazko zvladol.
  Samozrejme chce to este jednu malicku ingredienciu, staci ked clovek „CHCE SCHUDNUT“ Ale ako hovorievam nestaci chciet len 5minut, chciet treba neustale.
  Este raz vdaka Miro

 114. Poradte mi prosim, ci cvicim dostatocne. Chcem sa dostat na vahu 54 kg, teraz mam pri vyske 169 cm 59 kg. Telo mam pevne, svalnate, uz piaty rok aktivne sportujem (korcule, plavanie, aerobic, bicykel, zumba atd)…Len sa na mna tych 5 kil akosi nalepilo a ani neviem ako…Moj tyzdenny plan vyzera nasledovne: pondelok posilka, utorok plavanie a sauna, stvrtok zumba, piatok zumba, nedela zumba a nasledne posilka a sauna. Dlhe prechadzky min. 3 krat do tyzdna. Neviem kde robim chybu, stravujem sa zdravo, male porcie, pijem vela vody… Dakujem

 115. zumba chudnutie súvisí viac s jedlom, ako športom. ale pri takých číslach by ste sa veľmi o chudnutie nemali pokúšať.

 116. dakujem za odpoved miro, ale je to vsetko hlavne o tom ako sa clovek citi, cca pred 3 rokmi som mala 54 kg a citila som sa vyborne a pritom som sa nijak specialne nestravovala…tak preto sa chcem vratit na tu vahu

 117. Mám 32 rokov a v septembri som mal váhu 110 kg. Najprv som upravil stravu a ked som schudol prvých 5 kg začal som chodiť do fitnes centra. Veľmi ma cvičenie začalo baviť a fitnes navštevujem 3x do týždňa. Venujem sa behu a orbitreku. V súčasnoti mám 98,5 kg a váha už dole nejde. Takže niekde robím asi chybu. Chcem sa opýtať baví ma rýchly beh nie pomalý. V súčasnosti behám rýchlosťou 9km/h takých 35 min v kuse a ubehnem cca niečo vyše 5 km. Avšak určite pri takomto behu nedodžujem optimálny pulz 70 %. Ked dobežím tak mám pulz na hranici môjho pulzového maxima. Mal by som bežať pomalšie? a strážiť si tú hranicu 70 %? u mňa by to bolo 132 pulzov. Avšak obávam sa, že takýto pomalý beh by ma dlho nebavil a kvôli tomu by som nechcel na beh zanevrieť. Ak dodržujem optimálny tep 132 na orbitreku tak sa vôbec nezadychčím a akoby som ani necítil, že som cvičil a to na ňom vydržím aj 40 min. Takže pri chudnutí je dôležité ten pulz 132 striktne dodržiavať aj ked ma to nebaví alebo môžem cvičiť aj pri vyššom pulze napr. 170? Má cvičenie pri pulze 170 nejaký efekt na chudnutie alebo z neho iba naberám svalovú hmotu? Prioritne chcem chudnúť a nie naberať svalstvo.

 118. paloppsk to je otázka na knihu. pri chudnutí treba cvičiť v 60 až 70 MTF ísť do tvrdšieho tréningu už je skôr šport a v tom sa treba poradiť s trénerom, ja poradiť neviem.

 119. ďakujem za odpoveď. Nechcem posilovať ale chudnúť takže sa budem pri cvičení riadiť optimálnym tepom ako píšete 60 až 70 MTF. Ved posilovať môžem začať potom ako schudnem aspoň na tých 25 BMI. Hádam sa mi to podarí aj s pomocou Vašej inak veľmi dobre spravenej webovej stránky. Pali

 120. paloppsk ono chudnutie určuje skôr to, čo budete jesť. ak budete tvrdo behať, telo si bude pýtať viac jesť. vy budete mať pocit, že to vybeháte a chudnutie sa zastaví. v zásade ak veľa cvičíte, dá sa jesť viac. pri tvrdom tréningu sa tiež dá schudnúť, ale po tréningu je vlčí hlad. dobrý tréning na chudnutie je vtedy ak po ňom ani veľmi nie ste hladný.

 121. Podarilo sa mi od septembra schudnúť 13 kg ale už dlhšiu dobu prešlapujem na mieste. Aj vdaka tejto stránke som prišiel na chyby, ktoré som robil. Po prvé pulzová pri cvičení frekvencia, tak ako som už spomínal. Ďale vôbec som nedodržiaval pitný režim a jedol som iba 3x za deň. Takže toto všetko som upravil. Vyčiarkol som z jedálnička všetky kalorické nezmysli a začal som si brať do práce desiatu a olovrant väčšinou v dobobe surovej zeleniny a ovocia.

 122. Ahoj ja by som sa chcela len opytat ako spravne vyrysovat nohy,kazdy den behavam na beziacom pase a popritom aj posilujem z lahkymi vahami. je lepsie naskor posilovat a potom ist behat alebo naopak? dakujem

 123. Mam 164 cm a 65 kg aku by som mala mat optimalnu vahu….
  pred rokom som vazila o 10 kg viac.
  Chodim cvicit pravidelne,,myslis ze by som mala pravidelne 5 krat do tyzdna 40 minut behavat a schudnem este ??
  potrebujem zo stehien brucha a boky…

 124. Tak som si úspešne prečítal všetky komentáre k tejto téme a zistil som jednu vec. Na veľa Vašich otázok tu nie je odpoveď (aspoň sa Vám to tak zdá), ale skúste si prečítať celú diskusiu a odpoveď uričte nájdete. Síce nebude za Vašim dotazom, ale niekde skôr to bolo už dosť podrobne rozpísané.
  Dovolím si ešte dodať, že je naozaj veľký rozdiel chudnutie a posiľovanie (alebo posilňovanie). Cvičil som s veľkými váhami činiek, do úplneho vyčerpania a ručička váhy sa ani nepohla, ale zas na druhú stranu som dokázal zdvíhať stáole vyššie a vyššie váhy a plus sa mi tuk zmenil na svalovú hmotu (keďže váha ostala pri výške 185 cm na 90 kg, ale obvod pása išiel z 95 cm na 90 cm a obvod hrudníka zo 105 cm na 107 cm). Kedysi som cvičil asi tak hodinu denne, každý deň len s malými váhami, prípadne s váhou vlastného tela (nemeral som tepovú frekvenciu, ale teraz by som už radšej meral, vtedy mi stačilo, keď som po odcvičení cviku vedel súvislo povedať nejakú vetu a nebol som zadýchaný – vraví sa, že vtedy je tiež správny pulz) a vtedy išla telesná hmotnosť dole.
  Takže zhrnutie:
  1. Ak chudnete, ide o čas, ktorý cvičením strávite (váhy majú byť malé, pri určenej TF).
  2. Keď chcete svaly, musíte ísť na veľké váhy (až extrémne).
  3. Ak chudnete, svalovica by sa nemala dostaviť, ale ak cvičíte kvôli svalom, tak svalovica musí byť (pri cvičení sa trhajú svalovú vlákna, ktoré sa následne regenerujú a zvyšuje sa ich sila – a keď sa niečo roztrhne, tak to trochu bolí). POZOR: Ak boli svaly, tak je to v pohode (v rozumnej miere), ale ak bolia kĺby, tak niekde robíte chybu.
  PS: Preštudoval som veľmi veľa o posilovaní, nie som profesionálny trénera, ale ani profesionálny tréneri v tomto nemajú veľmi jasno. Ich názory sa veľmi líšia.

 125. ahoj..rád by som sa chcel opýtať že ako by som mohol schudnúť. Aj keď mi to je dosť trápne ale už ma ďalej nebaví mať nadváhu. Mam 54kg 156cm a 13 rokov. Viem že som asi najmladší čo sem píše ale skúste ma pochopiť
  predom ďakujem

  PS: možnosť fitka, dráhy na behanie mám, financie taktiež :D

 126. samuel v detskom veku chudnutie musí riadiť lekár. inak riziko, že si značne ublížiš zdravotne na celý život. určite začni ale tým, že celkom zruš jedenie sladkostí, maškŕt, to by s pohybom malo celkom stačiť. a ak ich neješ, tak o to súrnejšie k lekárovi.

 127. sladkosti jem ale prestať je maličkosť a behanie a iné športy taktiež nieje problém

 128. samuel pri aeróbnom. prečítaj si to tu lebo ak nevieš základy, spravíš veľa chýb. a keďže väčšinu otázok som už zodpovedal dávno, je aj pre teba výhodnejšie čítať, ako sa pýtať na základné veci.

 129. LUDIA MAM 165 DM VYSKU a 60 vazim a plavem sportujem a nič no jem sladke ale itak sportujem ta nechapem pomozte mam 16 rokov

 130. Dobrý den Ako mám schudnut aspon 20 kíl ? :D som lenivá a jem co vidim vždy si poviem že už budem chudnut ale na druhý den zjem ovela viac :( Ale schudnut chcem ,,, mam velke boky niesom jedina aj moja sestra a aj moj ocko ma tež taký problém a ja nwm co stým ako by sme mohli rýchlo schudnut ? Prosíím Napíšte mi :D

 131. ewQa,
  ja si skromne myslím, že rýchlo sa nedá ani pribrať, nie to ešte schudnúť :-) Ale na začiatok to aspoň skús. Prečítaj si čoho koľko tvoje telo potrebuje, všetko tu nájdeš a daj sa do toho. Ak aj vydržíš len dva dni, to nič, zasa začni znovu. Keď si to trochu natrénuješ, tak potom to už pôjde. Hlavne neber prvý neúspech ako prehru. Aj šach treba trénovať, nestačí prečítať si pravidlá…. držím palce

 132. ewQa a načo by sme ti písali, keď tebe sa nechce čítať? všetko o chudnutí tu nájdeš, aj to, že rýchlo sa nedá.

 133. ahoj,
  aký má byť správny pomer svaly-voda-tuk?
  Mám 43 rokov, 168cm, 75 kg

 134. Katka to je parameter ktorý počítajú osobné váhy s tukomerom a tam by som radil pozrieť do manuálu, alebo sa obrátiť na výrobcu, tie čísla bývajú dosť odlišné. tuk u mužov je 10 – 25 %, u žien 18 – 30 % telesnej váhy sú v norme.

 135. podla tabuliek mám bmi okolo 18, ale mám pocit zeby som trochu potrebovala zhodiť. Trochu, 3-5kg. Mám 18, tak si myslím že normálne bmi v mojom veku je trošku iné ako u 30, 40 ročných žien. Pred rokom som začala velmi aktívne cvičit a hladovať popritom, schudla som 11kg za necelé 3 mesiace. Do roka som ale nabrala nazad 7kg. Len sa bojim že so msi dost spomalila metabolizmus a už nikdy neschudnem. Aj ked teraz pre to nič nerobím, myslíte že keby som začala teraz poriadne cvičit a jedla by som len ovocie, zeleninu a zdrave veci, že by som schudla do tých 10 dní, aspon 3kg??? Bolo by to možné aj v mojom prípade? Nemám rada rýchle diety a viem ze nie su moc zdravé, len teraz to potrebujem naozaj rýchlo lebo idem neočakávane na dovolenku, a potom by som si to pomaly upravila…Čo myslíte, je to reálne? :P Velmi dakujem za odpoved, naozaj

 136. ľudia, stačí každý večer menia prechádzka, mne osobne pomohol pohyb v horách…

 137. Ahoj. Ja by som sa chcel aopytat. No. Mam 23 rokov a doteraz som bola vzdy chuda. Mohla som jest co som len chcela vzdy som vazila okolo 45 kil. V poslednej dobe som zacala priberat a aj travenie sa mi dost zhorsilo. Rozmyslal som, ze by som si upravila stravu a zacala s bezanim lenze niekde som citala, ze je dobre mat pravidelnu stravu a hlavne aj teplu. Ja robim cely den a vela krat mam cas sa najest az vecer o piatej To moze byt dovod preco som zacala priberat. Chcela by som teda skusit upravu stravy a beh. Vedeli by ste mi poradit ako to sklbit dokopy? Kolko a ako dlho behavat a ako si rozdelit stravu poas dna? Dakujem velmi pekne :)

 138. Ornella ak jedávate nepravidelne, budete priberať.Šport je fajn, ale na chudnutie treba dodržiavať základy zdravej výživy.

 139. Dobrý den chcela by som sa Vás opytat ohladom peciva. Snazím sa jest zdravsie a teda skusam si kupovat aj zdravsie pecivo, co sa tyka rozkov , moc toho nenajdem, …. tak si kupujem chlieb, vacsinou taky ktory ma 40% raze, mám vsak po nom strasne tazky pocit ako keby som zjedla kamen. Neviete mi odporucit nejake dobre pecivo, ktore sa nachadza na nasom trhu. Rozmyslala som aj o pekarni chleba, je to vsak pre mna draha zalezitost. Dakujem,

 140. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak si kúpim na vodu filtračnú kanvicu, či mi môže spôsobiť uvolnenie draslíka,ktoré sa koná pri filtrácii-ako uvádza výrobca, problém s vytváraním obličkových kameňov. to píše výrobca sám, že sa na to vraj treba opýtať lekára. Ja som teraz prvý krát po obličkovom kameni, už je von, ale teraz neviem, či ten kamen sa mi mohol vytvoriť z tvrdej vody, ktorú doma denne 2l pijem, tak by som chcela skúsiť tú filtrovanú.

 141. korallina ako sama správne píšete, je lepšie spýtať sa na to lekára. ale či obličkové kamene súvisia s tvrdosťou vody, tak tým si nie som istý. pokiaľ viem, tak určite nie z bežnej vodovodnej. U minerálky je to trocha iné. Žiaľ o vode koluje veľa fám, nezmyslov od dílerov a málo serióznych informácií. Potom je ťažké kvalifikovane sa vyjadriť.

 142. Dobrý den chcela by som sa Vás opytat ohladom peciva. Snazím sa jest zdravsie a teda skusam si kupovat aj zdravsie pecivo, co sa tyka rozkov , moc toho nenajdem, …. tak si kupujem chlieb, vacsinou taky ktory ma 40% raze, mám vsak po nom strasne tazky pocit ako keby som zjedla kamen. Neviete mi odporucit nejake dobre pecivo, ktore sa nachadza na nasom trhu. Rozmyslala som aj o pekarni chleba, je to vsak pre mna draha zalezitost. Dakujem,

 143. Tereza toto je článok na tému šport a chudnutie. Diskusia o pečive je tu od veci.

 144. ahoj chcela by som sa ta opytat ake cviky by som mala uplatnovat ak chcem schudnut do bokov a zhodit z bruska…mojim hlavnym problemom su iba tieto dve partie, ale myslim ze v stravovani si uz viem system najst skor mi robi problem si navolit spravne cviky a prave to ze ja by som chcela len schudnut, spevnit, ale nie spravit z toho svaly…zaobstarala som si aj stepeper este ho doma nemam, ale uz coskoro budem :)prosim poradte mi ako postupovat spravne dakujem :)

 145. Ahojte ja chcem taktiez schudnut a po precitani tejto stranky som si povedala,ze idem do toho…meriam 158cm a vazim 60 kg,chcem zhodit na 50kg.Predtym ako som otehotnela som mala krasnych 47kg.Chcem sa opytat ci mam zacat cvicit v den ked zacnem s chudnutim alebo niaky cas pockat?

 146. monca cvičiť začnite od toho dňa, kedy sa rozhodnete, že chcete prospieť svojmu zdraviu.

 147. Ahojte.
  Dnes som sa bola dat odvazit na tu vahu co Vam zvazi tuk, svalstvo atd…
  Vazim 71,8 kg a s toho mam az 30,5 kg svalstvo a 17,5 kg tuku…. tuk pojde lahko.. Uz mam upraveny aj jedalnicek. Mam vysku 164 cm ale chcela by som vazit 55 kg. Ale kedze nemozem schudnut komplet vsetok tuk z tela tak sa na vahu 55 kg nedostanem. Co mam robit aby som schudla zo svalstva? Nechapem preco mam tak tazke svaly. Cvicit cvicim ale iba cardio tak neviem co je zle.Prosim Milanko porad mi ako mam schudnut svalstvo aby som sa dostala na svoju vysnivanu vahu. Dakujem
  ps: najsmutnejsie je ze mam 19 rokov :(

 148. Dolče buď si robíš srandu, alebo by to chcelo prečítať si nejakú tú knihu skôr, než niečo podnikneš. Chudnúť zo svalov je hlúposť. Stačí sa nehýbať a pôjdu preč. Chudnúť na nejakú cieľovú váhu je zlý nápad. Riaď sa len centimetrom na páse. Ostatné parametre sú irelevantné.

 149. Dolče

  Žiadne zhadzovanie svalstva. To nerob. V prvom rade svaly spaľujú energiu a teda aj tuk. Druhá vec je tá, že svaly potrebuješ. Ako chceš existovať, keď nebudeš mať silu. Proste ani nad tým neuvažuj.
  Len sa pekne drž toho upraveného jedálničku a športuj. Tá váha klesne.

 150. Aha okey teda… Ako mam teda schudnut ked nemam cvicit aby som nepracovala na svalstve? To sa da? :D
  Cez leto som vazila 60 kg nebolo to sice este to prave orechove ale urcite to bolo omnoho lepsie ako teraz ked vyzeram ako vyzrate prasa. Viete co mi povedal trener? Ze mi staci schudnut 4 kila…To je maalo.
  Kazde rano chodim behat, zacala som s tymito vakuovymi strojmi ktore ma kazdy druhy den a vzdy ked niesom tam idem do fitka na hodku na light cardio. bicykel, steper, lyze, beziaci pas plus brusaky a este chodim aj plavat a doma vecer si davam serie brusakov a cvicim na kruhu. Uz mi to prerasta cez hlavu. Ako musim povedat, ze nikto mi neveri, ze mam vahu aku mam. To je asi jedine potesujuce momentalne ale ja sa necitim dobre. Okey nebudem sa riadit kilami ale budem sa meravat. Tak hrozne som chcela ist fotit a tam mi povedali, ze musim dat dole 18 kil. Ja uz fakt neviem

 151. Dolče toto je téma vhodná skôr na fórum. Myslela ste aj na možnosť, že ten stroj vám to meria ako odhad a výpočet podľa vzorcov a nie reálnu hmotnosť? Jednoducho je to vzorec, nie reálne čísla. Ak máte pocit problému, poraďte sa s lekárom. Ak tréner vraví že veľmi chudnúť netreba, nebral by som to na ľahkú váhu. Je nezdravé príliš chudnúť, blbnutím si akurát poškodíte fungovanie tela. končí to potom celoživotnou obezitou a diétami.

 152. Zdravím vás.Začnem asi takto. Mám 200cm a 107kg. Vek je 16rokov. Priznám sa milujem šport. Od malička túžim hrávať hokej alebo futbal, ale nemohol som. Milujem behanie, byciklovanie vsetky sporty z pohybom. Avsak ked by ste ma videli nepovedali by ste to. Neraz som reprezentoval skolu v sportoch ale to som sa musel sam ukazat nik si nemyslel, ze mozem nieco dokazat. Proste odsudili ma podla postavy. Ani ja niesom spokojny sam zo sebou. Mam svalovinu ale iba na nohah uz asi 3 rok od jary do jesene hravam po veceroch futbal cc1hod. a byciklujem. Ale mam velke brucho a toho sa chcem zbavit. Proste mna sameho odradzuje pohlad do zrkadla. Mal som uz dost pokusov o chudnutie ba dokocna som schudol o 15kil. Ale co sa stalo?….Na vahe som vydel vysledok ale na bruchu nie…az teraz zistujem ze vlastne z brucha to ide pomaly. Mam tuzbu a volu schudnut, stravy sa nebojim ale myslim si ze mojim problemom je to ze niesom schopny si zostavit treningovy plan a jedalnicek sam. Viem ze ak by som mal istotu ze takto ked budem cvict a ked takto budem jest za taku dobu ja neviem dajme tomu rok sa zbavim brucha. Uvedomujem si ze by sa vela veci zmenilo najma zdravie:D….neviem hladam nejaku pomoc nemozem si dovolit osobneho trenera ani posilovnu ale mam volu dokazat vsetko co mam. Prosim teda tymto niekoho ci by mi nepomohol zostavit rezim cvicenia a jedalnicek a vyticil dobu do ktorej by som sa zbavil nezaducih tukov dakujem.

 153. V šesnástke by som to chudnutie radil riešiť opatrnejšie. viac pohybu, menej regulácie stravy. zostaviť jedlo si musíte sám, naučte sa to, je to na celý zvyšok života výhodné pre vás. tréningový plán – kardio – je popísaný aj na tomto webe.

 154. Chcem sa opytať neviem koľko kJ denne by som mal v strave prijať a koľko bielkovín, sacharidov a tukov. Na stránke sa píše jedno a pri rozličných výpočtoch cez odkazy na tejto stránke iné. Teda ak by sa dalo keby ste mi pomohli stanoviť mieru. Pripomínam 200cm, 107kg. Aktivita…cvičím každý deň od 15:30-16:00/bycikel) a od 18:00-18:45(cviky) pri tychto informáciach by som porposil aspon približné čísla lebo neviem ktoré su bližšie pravde a časom to už uvidím sám.Ďakujem.

 155. Chcel by som sa opýtaťčo mám robiť lebo mám velké prsia ale som chlapec a mám 165 kííl a 14 rokov chcel by som najma zhodit s prss poprosil by som cviky na to
  Dakujemm :))

 156. Dobry den mam 72 kg a 178 cm a posilnujem co by som mal jest po a pred posilnovanim pod ai vajcia a pred hrozn cukor ? chcel by som aj schudnut takze dakujem za radu vopred.

 157. will posilovanie a chudnutie sú trocha problém. nejde to veľmi k sebe. ale cukor pri chudnutí určite nie. vôbec. poraďte sa s trénerom, nedá sa to stanoviť tak jednoducho a ja sa v trénovaní tak nevyznám.

 158. Ahojte.Chcela by som sa opýtať, mám 31r. 164 cm a 65kg.Už asi 2. týždeň každý včer o 18:00 makám na orbitreku cca 45 min(niekedy 40 min až 60min.)Naučila som sa raňajkovať čo som do teraz nepoznala, jem každé2-3 hodiny.Celkom sa mi darí, len neviem či nerobím chybu ked cvičím každý večer?Pondelky idem aj na zumbu čo zbožňujem.Zatial na váhe žiadna zmena.Môžem takouto cestou schudnúť do leta cca 10kg??Ďakujem.

 159. hela cvičte radšej s pauzami, 3 až 4 krát do týždňa by malo stačiť, ak chcete viac, tak sledujte, či nie ste vyčepaná. ak ste za 2 týždne nespravili žiaden rozdiel v páse (kilá nikoho nezaujímajú) tak papáte veľa, alebo nesprávne.

 160. Ahoj, chcela by som sa opýtať, prečo mi nejde nič zhodiť. Mám 25 rokov, 166 cm a 85 kg. Už 5 mesiacov sa venujem vytrvalostnému behu – 4x týždenne, formou pomalých výklusov. Mám digitálnu váhu, nezhodila som za ten čas ani pol kila. Váha ukazuje aj obsah tuku v tele – ten dokonca vzrástol o 3 % (viem, že u týchto váh je tento údaj nespoľahlivý, ale keď zoberiem len zmeny, tak má snáď výpovednú hodnotu). Nie som si vedomá, že by som jedla tak veľa, aby to zodpovedalo tejto váhe, hlavne pri danej šport. aktivite. Mohla by byť dôvodom inzulínová rezistencia (neviem, či ju mám)? Vďaka za odpoveď.

 161. Karin chudnutie je potrebné začať u lekára. Ak je všetko v poriadku, potom treba regulovať stravu podľa princípov na tejto stránke, alebo v niektorej serióznej knihe o chudnutí. Aj zoznam kníh tu nájdete…

 162. http://articles.elitefts.com/articles/training-articles/women-running-into-trouble/

  Článoček s 80 citáciami vedeckých prác o tom, prečo je kardio pri stabilnom tempe pre ženy neveľmi vhodné a má presne opačné účinky, než sa očakáva.

  Pre tých, čo nevládnu angličtinou, v skratke:

  Podla autora beh na dlhé trate pri miernom, stabilnom tempe spomaľuje metabolizmus, znižuje vylučovanie hormónov štítnej žľazy (konkrétne hormón označený ako T3) a efektívne spomaľuje metabolizmus. Telo sa jednoducho snaží šetriť energiu, aby ju mohlo míňať na túto podľa neho zbytočnú činnosť.

  Odhlidnuc od toho, môže prísť aj k strate svalovej hmoty, čo by vysvetľovalo zmenu percentuálneho pomeru tuku v tele. Koniec koncov, videli ste niekedy svalnatého bežca na dlhé trate? Porovnajte si ho so šprintérom. Strata svalov ďalej spomaľuje metabolizmus, pretože veľké a silné svaly viac „papajú“, kdežto tie malé a slabé nevládzu. Kardio je super, ale k strate telesného tuku samo o sebe nepovedie.

  Vhodný je, i keď ho ženy často odmietajú, silový tréning kombinovaný s tréningom pri vysokej intenzite. Skutočne ho môže robiť temer ktokoľvek, kto nie je morbídne obézny, treba len nájsť dobrého trénera. A samozrejme nevyžierať chladničku, ale jesť bystro a rozumne.

  Toľko vraví článoček, či sa k nemu prikloníte, je už Vaša vec. Ak ale Váš tréning nefunguje, možno by bolo dobré poohliadnuť sa po inom programe. Poradu s medicínskym odborníkom pred začiatkom akéhokoľvek cvičebného programu či diéty je možné len odporúčať.

 163. A ja doplním, že beh pri chudnutí nebýva dobrým nápadom, pretože je značne zaťažený pohybový aparát.

 164. Ahoj, vďaka za reakciu. Chcela by som len doplniť, že môj priemerný čistý ubehnutý čas je v súčasnosti vyše 140 min. týždenne (tréningy sú rôzne dlhé). Začala som pátrať po medicínskych príčinách svojich problémov, ale prakticky všetci lekári, s ktorými konzultujem, vyzerajú, že o tom vedia menej ako ja… Takmer každý laik a bežný lekár si myslí, že po hocakom športe, tým viac po kardio, sa MUSÍ chudnúť.
  lampion – Anglický článok si prečítam, ďakujem. Tým silovým tréningom myslíte kruhový? Existuje aj nejaká varianta kruhového tréningu bez posilovne? Nevmestím sa do otváracích hodín posilovne, a na zariadenie vlastnej nemám priestory ani peniaze, musela by som cvičiť vlastnou váhou… Ďakujem za odpoveď.

 165. Pri tom vytrv. behu som dosiahla objektívne zlepšenie výkonnosti – vytrvalosti. Akurát žiaden úbytok hmotnosti. Percento svalov (podľa váhy) ostáva konštantné. Prakticky sa nič nemení, iba ten tuk sa zvýšil o 3 %.

 166. Drahý Karin, rád by som upresnil, že silový tréning s vysokou intenzitou si netreba mýliť s kruhovým tréningom, najmä ak nevieš vhodne zostaviť dobrý kruhový tréning a nechceš, aby si sa takpovediac dostala z blata do kaluže.
  Ďalšia vec ku ktorej by som sa rád vyjadril, možno si naozaj veľmi zaneprázdnená, ale posilňovne bývajú otvorené od rána od 7:00 do večera do 22:00, snáď si tri, či štyrikrát do týždňa nájdeš tú hodinku na tréning v tomto časovom rozmedzí, ak si si ju našla aj na takú aktivitu, ktorou bol beh.
  Na záver by som Ťa rád inšpiroval výrokom od Gándhího: ,,Človek by si mal nájsť na cvičenie čas tak, ako si ho nájde aj na jedenie.“

 167. Profesorko poznáme aj ľudí, ktorí si nenájdu čas ani na jedenie. Narýchlo obed, narýchlo večera a potom všetko čo je v chladničke.

 168. Tiež som mal podobný problém, že som niekedy nemal čas sa ani ísť najesť, preto som vždy deň predtým obetoval pol hodinku a pripravil si na celý ďalší deň vyváženú stravu.

 169. Profesorko: NO EXCUSES! :)

  A slečne Karin by som vskutku odporúčal, aby skúsila miesto 140 minút trochu posilky, som si istý, že sa bude cítiť lepšie a azda sa to odrazí aj na postave.

 170. prosim..vas..je dobre ked budem dodrziavat tieito jedalnicky..A budem behat 2 krat za tyden potom mam 2 krat trenink hadzanej ….a budem 3 krat do tyzdna cvičit na brucho??:..myslite že to da…a ake su dobre cviky aj na rit..alebo aj na stehna..diky

 171. Dobrý večer, aj ja chcem poprosiť o radu. Chcela by som zhodiť pár cm z pása a bokov., je to taká moja rizikovejšia partia, inak som so svojou postavou spokojná. Stravujem sa zdravo, len mi povinnosti nedovolili pohyb, čo sa odrazilo na tejto mojej partii. Opäť začínam s pohybom len všetko musím obmedziť na domáce cvičenie, keďže nemám možnosť navštevovať fitko a momentálne zimné obdobie mi nedovolí cvičiť vonku. preto by som potrebovala nejaké rady ako efektívne cvičiť doma.

 172. Ahojte, neviem co robim zle, ale behom dvoch rokov som pribrala 10 kg. Neviem ako je to mozne, kedze som nejedavala vela a sportovala som – plavanie, korculovanie, lyzovanie, a niekedy aj posilovna. No kedze sa zrazu vo mne nieco zmenilo – zacala som priberat a sporty, kt. som dovtedy vykonavala nezaberali zaumienila som si, ze skusim nieco nove. Upravila som si stravu, zacala som chodit na zumbu a aj na aquaaerobic – nieco som schudla, ale tak max 2 – 3 kg isli dole, potom sa to zastavilo a nic dalej – uz som nepriberala, no ani nechudla, drzala si svoju vahu. Vyskusala som aj cvicenie vo vacuvovom orbitreku a na vibracnej plosine, ale v mojom pripade to nemalo take uzasne ucinky, ako som sa docitala na roznych forach. Schudla som asi 1 kg. Nedavno, som chodila 4 mesiace intenzivne plavat/vacsinou 6-7x do tyzdna/ a z toho posledne dva mesiace aj behavat /3-4x do tyzdna/, mala som upravenu stravu – jedavala som 4-5 x denne mensie mnozstva – skoro uplne som vypustila sladkosti aj pecivo – na veceru som jedavala vacsinou bielkoviny a zeleninu(jogurt, kuracie kusky s cerstvou zeleninou, dusenu zeleninu…) – este stale tak jedavam . Vyformovala sa mi postava, schudla som 2 kg, ale potom sa to zastavilo – nic viac akurat mi narastli ramena a stehna. Kedze sa nedostavili take vysledky ake som ocakavala trochu ma to sklamalo a spravila som si mesiac prestavku a pribrala tie 2 kg naspat . Teraz opat zacinam cvicit – chodim na aquaaerobic a pomaly zacinam aj s behom a posilovnou. Mam 163 cm a vazim 66kg. Co by ste mi odporucili – ako schudnut a vyformovat si postavu? Minimalne 8kg by som chcela dat dolu ale uz s tym bojujem dlho. Za vase odpovede a rady vopred dakujem.

 173. Miska z toho, čo píšeš sa nedá povedať nič. Chudnúť na kilá pri športovaní je somarina. Ak máš štíhly driek, nič nerieš. Ak máš veľké brucho, choď k lekárovi aby sa zistilo či nie si chorá. Ak nie, potom si naštuduj princípy stravovania a riaď sa nimi. Pravdepodobne sa stravuješ zle.

 174. A ako inak chudnut? Drzat dietu? Myslim, si ze sa stravujem celkom zdravo – nejem vela tucneho, mastneho a vyprazaneho a jem len niektore druhy masa /kedze kedysi som bola vegetariankou/….neviem presne co vsetko si predstavujes pod pojmom sportovanie….ale ja som pocula, ze pomocou behu sa najlepsie chudne…ale ja chcem riesit, driek stihly mam, mne sa vsetko ukalada do bokov a na zadok….ja som len chcela vediet, co by mi ludia odporucili na ake sporty, typy sa viac zamerat….ci posilovna, ci beh, ci plavanie, aquaaerobic/aquafitness…

 175. Miska prečítajte si tu viac článkov, všetko je napísané. Ak máte štíhly driek a iba boky, tak hneď zabudnite na chudnutie. To je dané geneticky a nezhodíte to. Akurát športovaním „na nohy“ vám ešte zmohutnejú :-)

 176. Dakujem Vam za vasu odpoved….si to vsetko postupne precitam a budem skusat….:)

 177. Dobry vecer…mam otazku tykajucu sa tepovej frekvencie, pri ktorej sa chudne…cvicim este len mesiac..planovala som schudnut nejakych 10 – 15 kg…za ten mesiac som dala dole 4 kg…chodim do posilnovne a cvicim iba kardio…moja tepova frekvencia na chudnutie je 137…chcela by som sa opytat, ako mam cvicit pri takejto tepovej frekvencii, ked este ani poriadne nezacnem a uz mam frekvenciu 155 a potom uz len stupa…mam pocit, ze ak by som chcela mat frekvenciu 137, tak mi staci vyjst po schodoch a bude to ideal…niekde som citala, ze ak sa mi nechce merat frekvenciu, tak idealne cvicenie je aj vtedy, ak rychlejsie dycham a dokazem este hovorit, ale uz mi to robi mensie problemy…neviem ci je to pravda..ale ja som v takom stave pri frekvencii zhruba 166 a ta mi ostava uz pocas celeho cvicenia po zahriati…mam sa teda drzat tej frekvencie podla vzorca (ktora je 137) alebo cvicit tak ako doteraz? ..popripade poradte co by bolo najlepsie… dakujem

 178. Kristína odporúčam držať sa tepovej frekvencie. Vyššia záťaž je skôr na rozvoj kondície. Poraďte sa s trénerom, je to individuálne.

 179. Dobrý deň. Mám 54,5 roka. Za posledných 4-5 rokov som pribrala zo 48 na 53 kíl. Táto váha ma obmedzuje . Chcela by som sa jej zbaviť/ schudnúť na 50 kg/, ale neviem si s ňou poradiť. 2 x týždenne mám spinning, 4x týždenne po jednej hodine nordic wolking/ pri tf 120-140 / a samozrejme brusaky na fit lopte . Strava:raňajky cerealie s jogurtom, desiata-ovocie, obed -biele mäso , s prílohou , zapíjam 1,5 dcl coca coly, večera-zeleninový šalát s lyžicou olivového oleja s čili papričkami .
  Pitný režím -hrozný, max. 1 l vody
  ďakujem za radu, prajem pekný deň
  Kika

 180. Ahojte, prečítala som celu túto diskusiu ,tiež mam problém s váhou. Mám 41 výšku 170 a vahu 76..rada by som schudla 10 kg ale nejde to.
  Začala som cvičiť a to pravidelne 3-4x v týždni v posilovni. Začala som najskôr len chodiť na bežiacom pase 30-40 min, intenzívným krokom, neskôr v druhom mesiaci som už pridávala beh..teraz už som nastavena na 30 min..kde striedam beh a rýchlu chôdzu od januara som začala i trošku posilovať vrchnú partiu tela …ked to zrátam tak za 5 mesiacov nepociťujem rozdiel na vahe a ani na oblečení. Stravu sa snažím aspon 4x za den , ked aj drobnosť ale konzumujem. Doteraz som pila iba mineralky- čo viem je asi problém ale postupne prechádzam na klasiku- vodu…

  Dostala som možnosť vyskúšať vakuový stroj a tu som narazila na skúsenosť a potrebujem poradiť. Chodila som tam asi 8 krat a hned som cítila , na stehnach zniženie objemu..mala som pocit ako keby som okamžite schudla…a to som v tom stroji chodila 30 min… čo normálne som behavala . Bohužial ten stroj mi urobil šarapatu n a krčové žily, čo som ani nevedela že ich mám…takže som prestala tam chodiť.

  a teraz rozmýšlam ako je možne že tam som vedela aj ked kratkodobo ten objem zmenšiť? bude to o tom že bud mam vela tekutiny v tele alebo potrebujem mať záťaž na nohach ?

  ja chcem nie len schudnúť ale prejsť už na iný spôsob života, chcem to brať ako životný štýl- čiže idem dalej a dúfam,že tu váhu časom dám dole…len sem tam človek potrebuje dostať taku malu odmenu za nejaký výkon a motiváciu ..

 181. Ahojte
  Neviemc i to tu este funguje ale prave dnes som sa o tejto stranke dopocula od ojej kamaratky. Precitala osm si par veci co ma zauimaju a vsimla som si aj tieto prispevky… su sice stare 4 roky ale par som si poznacila. Ide leto tak som sa rozhodla nieco pre sea urobit…brucho stehna zadok a prsia spevnit… mam 21 a doposial som sa nevenovala ziadnemu sportu aktivne co ma teraz aj celkom stve no teraz som rozhodnuta to zmenit a zapalit mosty:) chcela by som ci by sa tu niekto nenasiel co by mi tak v skratke napisal co jest a comu sa uplne vyhnut a ake cviky by som mala cvicit a kolkokrat do tyzdna..jaaa som uplny lajik v tomto svete..:) bola by osm velmi vdacna za par rad:) dakujem

 182. Emilia držíme palce. Zmena životného štýlu je najlepší nápad – výsledkom je schudnutie, nie chudnutie.

  Miska skús si niečo na týchto stránkach prečítať skôr než položíš otázku.

 183. Je tu jeden problem strasne by som chcela schudnut velmi rychlo ake cviky su najlepsie ,aby som vysledok videla co najskôr?

 184. Dobry večer, aktívne sa venujem behu, 3krat chodim do fitka tyzdenne, jem zdravo vela zeleniny, bielkovin…..ale mam pocit ze moje tuky su zablokovane…neviem schudnut ani kilo :(( uz som z toho zufala….Prosim Vas pan Miroslav.. pomozte mi :((

 185. Daniela hneď ako mi príde poštou kúzelný prútik, budem vedieť pomôcť každému. dovtedy musíte pracne čítať tento web, ak chcete vedieť čo s tými tukmi…

 186. je tu aj ina možnosť ako sledovať kardio frekvenciu bez hodiniek? kolko treba zhodiť za mesiac aby to nebolo drasticke ? mam 165cm a 66KG a chcela by som zhodiť asi tak na 60 mam rada bicykel a beh ale neviem ako mozem ziskat tie hodinky a či sa to v mojom pripade oplati dakujem za radu…

 187. dobry den mam vysku 176 cm a este pred pol rokom vahu 93 kg (az sa to hambim napisat )..uz vyse pol roka jem zdravsie, mensie porcie, a aj 5 x do dna (aspon sa snazim) a schudla som uz 10 kg :) a ked nepocitam ze som bola dva krat v posilke tak bez cvicenia :) lebo priznam sa nechce sa mi cvicit :) lenze moj problem je v tom ze cakala som ze ked schudnem 10 kil ze si kupim o cislo mensie rifle alebo tricko alebo ze ked sa postavim pred zrkadlo tak to tam uvidim…a jedine kde to vidim je vaha :( chcem sa spytat preco je to tak? preco si neviem kupit mensie oblecenie?? preco si to nikto nevsimol z mojho okolia ze som o 10 kil lahsia??? ci to musim naozaj cvicit?? dakujem za odpovede :) velmi mi pomozu :)))

 188. Chikita cvičenie je dosť užitočná vec, bez neho musíte drasticky preškrtať jedlo aby ste chudli. a ak po schudnutí nezačnete cvičiť zaručene a na 100% zas priberiete a to dosť rýchlo. pri zle navrhnutej diéte často človek chudne svalovinu a tuk zostáva, to môže byť ten prípad.

 189. Dobry den, nepodarilo sa mi vytvorit novu temu vo fore, tak skusam takto. Ak uz niekto nieco podobne pisal, tak sa ospravedlnujem, nestudovala som vsetky clanky, som na materskej s dvojcatami, neda sa :-).
  Od porodu, rok a pol sa mi podarilo dostat v aj v daka tejto stranke na povodnu vahu. vek 34 vaha 57 vyska 163, cvicila som a dalej cvicim pravidelne 4 krat do tyzdna kardio, no a aj ked mam podla BMI normalnu vahu, podla obvodu pasu nie, lebo stale vyzeram ak v 3 mesiaci tehotenstva. Je pravda , ze brusaky cvicim len 4 mesiace, ale nepomaha to. A aj chudnutie sa zastavilo, asi si telo zvyklo alebo co. Ved ani by som uz nemusela na vahe schudnut, ale kedze sa vsade pise, ze sa neda schudnut lokalne len z brucha, tak tomu trosku nerozumiem. Znamena to, ze musim este schudnut, aby ten tuk z brucha zisiel dole? Zo skusenosti viem, ze ked som mala pod 56kg uz som sa citila slaba. energeticky prijem mam okolo 1400kcal., co bolo koli tomu chudnutiu, menej uz jest nechcem, nezda sa mi to rozumne, ale pridat si este nemozem, kedze vsetok ten tuk nie je prec.
  Tak neviem co mam pre to spravit. poradi mi niekto?
  Este jednu otazku…je blbost cvicit kardio prvych 20 minut vo vyssej intenzite 75%-85% max.tep.fr. a dalsiech 30 minut v 65%-75%?
  Dakujem za rady.

 190. Dobrý deň, som jednou z pravidelných čitateliek tejto stránky, veľa som sa tu o chudnutí naučila a tak by som rada povzbudila do chudnutia aj iné ženy, ktoré už nemajú dvadsať… Mám 46 rokov, 3 deti a sedavé zamestnanie. Som bývalá športovkyňa a športu sa ako trénerka venujem aj teraz vo voľnom čase. Ale až keď moja váha pri výške 170cm prekročila 100 kg, konečne som sa rozhýbala a rozhodla som sa niečo s tým urobiť. Už je to 6 mesiacov, zhodila som 13 kg. Cítim sa výborne, teší ma, že známi si všimli zmenu, tvrdia, že som omladla… Na základe informácií z tejto stránky a aj iných článkov na webe som si upravila stravovanie – pravidelne jem, pečiva málo a len celozrnné, oveľa viac ovocia a zeleniny, vlákninu a takmer žiadny cukor. Ale hlavne pravidelne cvičím, každý druhý deň si doma dám 40 min kardio na cross-trenažéri (imituje bez na lyžiach) a 30 min posilňovačky na brucho, stehná a chrbticu. Cvičenie končím strečingom. Možno sa pýtate, kde na to beriem čas? Keď sa pozriem dozadu, denne som pred telkou trávila minimálne 2 hod večer čumením na stupídne programy a prepínaním kanálov až do usnutia. Dnes si pri cvičení vždy pozriem dobrý film z DVD, bez reklamy a vtedy, keď ja chcem. Založila som si DVD archív, filmy si kupujem v kartónoch za pár Eur. To je tip pre tých, ktorí tvrdia, že na cvičenie nemajú čas. Netreba chodiť do fitka, veľa sa dá spraviť doma, aj prechádzky po čerstvom vzduchu miesto telky sú výborný večerný program.
  Mojím cieľom je dostať sa na váhu pod 80 kg, nikam sa ale neponáhľam, ak to do plaviek nestihnem… Ale ak sa mi to podarí, dám vám vedieť.
  Držím palce všetkým, hlavne trpezlivosť a pevnú vôľu!

 191. Ahojte,
  chcem sa spýtať či je lepšie cvičiť každý deň alebo každý druhý deň ?? Každý hovorí niečo iné tak chcem konečne vedieť na isto čo je lepšie :)
  Ďakujem.

 192. Macu záleží na tom, aký je to šport, ako intenzívny a tak. Najlepšie poradiť sa s trénerom. na chudnutie je dobrý aeróbny šport, tak hodinku možno hodinu a pol 3 až 4 krát do týždňa, ostatné dni necvičiť, treba aj regeneráciu. aj je šport na chudnutie menej ostrý, napríklad prechádzka, tak to môže byť denne.

 193. Ahoj! Chcela by som trošku zhodiť, čo sa týka stravovania, o tom viem už všetko. Jediné, čo ma zaujíma je, ako schudnuť z bruška. Mám dosť široké boky a chcela by som mať bruško ploché. Prosím, poradíte mi?

 194. Majuš ak je bruško veľké a tučné, tak sa treba inak stravovať, ale len z brucha sa chudnúť akosi nedá. A ak ste skôr štíhla, tak možno je treba posilniť brušné svaly ak sú uvoľnené.

 195. ahoj

  volam sa monika, mam 20 rokov,175cm a co je najhorsie mam okolo 75kg.chcela by som aby moja vaha klesla na peknych 65kg bola by som nadmieru spokojna.
  ale mojim problemom je velke boky a brucho.nohy ani nie len vrchna cast mi robi problem. nazyvaju to aj koleso okolo brucha.to je moj problem.s cvicenim nemam problem cviceievam, vypijem vela vody za den.stravovanie mam take, viac ovocia ako mastnych jedal.(sem tam porusim)ale aj tak je moja vaha ista neviem ako by som mala schudnut…
  prosim vas poradte mi lebo us sa nemozem pozerat nato ked si obliekam rifle a idu mi snich prec boki……
  prosimm……dakujem este raz

 196. zabudla som este ze fajcim cigarety ci to nieje ofplivnene tym…..dakujem:D

 197. Ahoj, cvicim takmer kazdy den uz dost dlhu dobu a citim ze potrebujem odpocinok .. Myslis ze by som mohla prestat s cvicenim tak na tyzden a po tyzdni zacat cvicit 3-4 krat do tyzdna ? Nestane sa nic prevratne za ten tyzden ? :D

 198. Ajka naslepo je naozaj problém poradiť. Určite sa nestane nič, ak ten odpočinok treba, tak ho treba. Denne sa cvičiť nemá, najme nie tvrdo. Intenzívny tréning stačí 3× do týždňa a ostatné dni sa nesmie priveľa námahy robiť…

 199. som dieta a chcem schudnut ako mam postupovat mam 169 cm a važim 52 kg mam 13 rokov

 200. Ahojte :)potrebujem poradiť, najlepšie by bolo asi od žien :) asi po pol roku cca som začala opäť behať, teda, od vtedy som bola behať, ale len možno 1 krát za mesiac… a teraz som chcela začať opäť pravidelne, no už dva krát som mala už po 10-15 minútach neskutočné bolesti v podbrušku, ked som sa asi 15 min nemohla ani pohnúť z lavičky… mám ísť k doktorovi, či je to normálne ?

 201. Zuzka na to netreba radu žien. Ak bolí, okamžite treba prestať cvičiť a ak je to divné, tak lekár určite nebude na škodu veci.

 202. Ahojte, viem, ze tato tema tu bola pisana uz milion krat a dost som si o tom uz aj citala no aj napriek tomu sa neviem donutit a hlavne najst nieco vhodne pre seba a svoje telo. Mam 27, 158cm a okolo 61 kg. Mam pocit,ze vaha mi stale len rastie. Moj problem je,ze necvicim poravidelne a neviem si odopriet sladke, aj ked si myslim,ze sa neprejedam a tak isto nejedavam velke porcie. Neviem ci dokazem schudnut len cvicenim a ak mam upravit stravu tak neviem ako, pretoze diety skusat uz nechcem. V minulosti som robila rozne sporty pri ktorych som sice neschudla ale skor nabrala svalovu hmotu…. Prosim napiste mi co si o tom myslite, dakujem.

 203. Ahojte, takže ako asi začať.
  Mám 16 rokov a som 174 cm vysoký vážim okolo 90kg .
  Chcel by som schudnúť takých 10-20kg.

 204. Zdravím. Ak môžeš poraď. Vstávam ráno o 5,30, káva s mliekom, 2 dcl vody a 6,00 ľahký beh cca 30min, potom 15min intenzívne boxvrece. cca spálim stále cez 500 kJ. Hneď po očiste a vážení raňajky a potom každé 3 atď… Mám pred športom jesť, alebo nie? Nemám problém s kondičkou, som v poho, aj keď váha 97kg, zo 102 po piatich dňoch zníženia kJ z 11200 na 8200. Ďakujem

 205. Robo šport ráno nalačno sa považuje za efektívny, ale nie som presvedčený či je to pre každého. Treba vyskúšať a ak to problémy nerobí tak asi to funguje. Jesť by sa nemalo tesne pred športom, lebo počas záťaže aj tak stojí trávenie.

 206. Vdaka. Ide mi to celkom fajn a uz 5kg dole je pre mna + kondicia. Sportoval som v podstate pravidelne ale kg nesli dole, uz viem preco, za to ti vdaka. Mam stale pocit ze tento sposob chudnutia je prijatelny, aj ked chutove pohariky si na to musia zvyknut. A motivuje ma to viac, kedze mam viac informacii ako to robit a preco. V

 207. Robo chuťové poháriky si zvyknú na určitý prah podnetov. Ak ich neovalíme presoleným a presladeným jedlom, začne im chutiť aj prirodzená strava.

 208. Ja by som sa chcela podakovať za cenné rady, ktoré sú tu. Ktoré dokážu človeka naozaj motivovať a s dostatkom informácií váha klesá naozaj lahko dolu. Mne sa posledné tri roky nepodarilo dať váhu dole a vďaka tejto stránke som konečne na váhe akú som chcela opäť mať v priebehu 3 mesiacov, z 57kg na 52kg (to bola aj pôvodná moja váha pred tým ako som začala brať antikon. pri ktorej som dosť pribrala). Samozrejme musela som sa začať aj trochu viac hýbať, i keď pohyb som mala stále aj pred tým, len váha neklesala ale najmä mi váha klesla obmedzením sladkého a pravidelným stravovaním. Pred tým som si pár dní bez sladkého nevedela ani predstaviť a teraz mi to už ani veľmi nechýba, len raz za čas urobím výnimku.
  Takže ešte raz ďakujem. Super stránka! :)

 209. ahojte, dočítala som sa, že po cvičení by sa nemalo min. hodinu jesť, znamená to, že keď sa hneď po cvičení najem, cvičenie nemalo zmysel?

 210. simca po cvičení si celkom pokojne dajte nejaké jedlo bohatšie na proteíny a buďte spokojná, že cvičenie vôbec prebehlo. Jasné, že malo zmysel či sa najete hneď, alebo neskôr.

 211. Ahoj, , potrebujem zhodit par kil a chodim na spinning pravidelne 2x do tyzdna uz asi pol roka ale pocula som ze ked clovek dlhsie cvici to iste telo si na to zvykne a nebude to uz akceptovať ako spalovanie. Je to tak? Znamena to ze musim zmenit typ cvicenia? Nerada by som pretoze spinning je aasi jediny pohyb ktory ma ako tak bavi. vdaka

 212. bagsica telo sa záťaži prispôsobí a potom pre rovnaké výsledky bude treba stále tvrdšie zabrať. To nevadí ako rozvoj kondície je to fajn, len treba zvážiť či jednostranná záťaž a rozvoj len niektorých svalových skupín je to pravé pre vaše telo. Preto sa odporúča kombinovať postupne rôzne tréningy.

 213. proteiny su bielkoviny ? takze nieje pravda , ze ked po cviceni sa najem telo prestava spalovat tuky? a ja riadne drzim tu hodinu ze aby to malo zmysel.. tak to ste ma potešili :-)

 214. simca proteíny sú bielkoviny. na to jedenie po športe je veľa rôznych názorov, ale neurobíte zle ako to nebudete brať príliš vážne. Jedzte často menšie porcie a ak je celodenný súčet primeraný, bude to v poriadku

 215. Ahoj, mam 28 rokov, 172 cm a momentalne 59kg. Z dva mesiace som schudla 4 kg. Som spokojna s vysledkom, ale vydesili ma dnesne vysledky vazenia vo fitku, kde mi meraju vsetky telesne ukazovatele. Za mesiac sa mi, neviem ako, „podarilo“ schudnut 1 kg svalov a ziaden tuk! Vobec netusim, ako sa to mohlo stat. Chodim do fitness pre zeny v BA na kruhovy trening. Cvicenie je zalozene na posilovani svalov, ale ide o aerobne cvicenie.
  Najprv som dufala, ze maju pokazenu tu vahu, ale tento vysledok mam uz druhy raz po sebe (aj po opakovanom vazeni).
  Zda sa, ze mam problem s tepom. Ked zacnem aspon trochu poriadne cvict, tep mi vyskakuje na 162 (povodne to bolo 200 – to mi ani nechceli verit, bali sa ze odpadnem, ale ja som bola ok). Ja viem, ze je to vela, ale ked mam mat tep 120, tak to by som musela zdvihat cinku asi tak raz za minutu (co ma logicky nebavi). Trenerka hovori, ze svaly nechudnem kvoli tepu a ze mam zaradit viac bielkovin do stravy a vypustit sacharidy, lenze to som uz urobila. Velmi ma ten vysledok demotivoval, lebo som chcela spevnit postavu. Poradte mi, prosim… :( Vopred dakujem. PS. inak velmi pekne dakujem za perfektnu stranku!!!

 216. Ahoj, asi tuším, čo mi napíšeš, ale aj tak sa opýtam..mám 30r., momentálne váhu 96kg, no pred 4 mesiacmi som mal 108kg. Stal som sa súčasťou jedného vedeckého programu a bez zmeny stravovania (pričom musím podotknúť, že toho nezjem práve najviac) som akurát začal cvičiť 3x týždenne, asi 70min., pri priemernej tep.frekvencii okolo 120 úderov. Mimo to, som začal dosť veľa chodiť pešo (približne 7-8km denne – vraj dosť rýchlo :-) /5-6km/h)..myslíš, že je zlé, že som tak náhle a rýchlo schudol? Doktorka mi povedala, že to nie je ideálne, ale pokiaľ moje telo zareagovalo takto,tak je to v poriadku..prípadne vedel by si mi dať nejaké rady ako neprejsť do jojo-efektu a prípadne ešte ďalej schudnúť? Lebo rád by som sa dostal aspoň na 90kg, čo pri mojej postave bude tak akurát :-) vďaka a pekné dni prajem..

 217. Jakub intenzívny pohyb nielen v zmysle športovej aktivity má významný podiel na pálení energie. Ak sa neprejedáte a ak nejedávate nevhodnú stravu v priveľkých dávkach, potom pohyb vo vašom veku môže stačiť na účinné chudnutie. Schudnúť 3 kilá za mesiac je v poriadku aj 4 sa dá stále považovať za dobré tempo. U muža ktorý predtým nechudol je to bežné. Jojo efekt nastane, ak sa po skončení programu zase prestanete hýbať. Potom ste tam, kde ste boli na začiatku. Takže radím po skončení projektu sa začítajte do nejakých kníh o výžive a ak chcete z pohybu ubrať tak začnite riadiť aj stravu tak aby príjem a výdaj energie zostali v rovnováhe. Držím palce.

 218. avalon tým meracím strojom by som veľmi neveril. aké máte výsledky naozaj? váha dole, opasok dole? pritom cvičíte? potom by to malo byť ok. ak ale škrtíte stravu a cvičíte tvrdo, tak je naozaj možné že telo ide nadoraz. prejdite si na tomto webe články o športe, tam je to popísané.

 219. Začala som cvičiť. Mám 55 a takmer 80 kg.
  Všímam si, že tep kolíše.
  Snažím sa ho udržať okolo 120 ale ten mi lieta.
  Stúpne na 150 a odrazu klene aj na 50.
  Najprv som si myslela že je to zlý stroj ale teraz cvičím na inom a tiež sa mi to stáva.
  Necítim pri tom žiaden zmeny. Čo to môže byť?

 220. Gabriela ak ste len začali cvičiť, je možné, že to kolíše. U začiatočníka sa aj telo musí postupne naučiť reagovať na záťaž. No tých 50 skôr odhadujem že je zle umiestnený snímač, alebo prijímač neberie v nejakej polohe informácie.

 221. Miro, velmi pekne dakujem za odpoved. celkom ma upokojila :-) za dva mesiace som isla dole cca 4cm z brucha a 6cm z bokov, lytka, prsia 2cm. váha asi 4kg. dietu mam, ale nehladujem, drzim sa vasich rád. fitko 3xtyzdenne.

 222. avalon ak ide dole brucho, je dobre. kilo = centimeter je bežné, ak dáte viac centi na kilo, ide to ideálne. neplatí to presne, ale na orientáciu.

 223. Ďakujem za info.
  Nebrala som vážne tie výkyvy. Pri cvičení sa cítim dobre a hlavne po ňom.

 224. Ahoj. JA by som sa chcela spytat ako mam schudnut. Viem ako sa sa mam stravovat, aj sa tak stravujem.. + Ked som doma denne cvicim, ak nie som doma denne chodim rychlou chodou min 50 min.
  Cez zimu som mala 83-82kg pri vyske 169-170 cm.
  Dnes 2.8. mam uz sice len 72-73kg, ale stale mam tuk na brusku a na chrbte mi to dokonca ako keby ovisalo dole trosku. Bicyklujem sa vela, preto mam pekne nohy a lýtka. Ale neviem co robit s tym ostatkom. Do Fitka teraz ani potom nemam moznost chodim, pretoze tu na okoli nemame ziadne kde by boli aj funkcne stroje…
  Viete mi podarit aky druh sportu, alebo co by som mala robit ?
  Inac sa stravujem 5x za den,male porcie.(dusena zelenina,kuracie prsia, ovocie, nizkotucne mliec. vyrobky hlavne nizk. cottage cheese, obcas 1-2 celozrn. chleb. ,)
  sladkosti ani sladke sa pokusam nejest, mozno 1 za 2-3 tyzdne si dam nieco male..
  + pijem denne 2-3 litre cistej vody a bylinkovy caj.
  Ďakujem Vám.

 225. Demi so športom je lepšie poradiť sa s trénerom, lebo naslepo ťažko niekto môže zodpovedne niečo napísať. No a ak máte dobré výsledky s chudnutím, tak treba pokračovať v štýle, asi to funguje. O strave je tu dosť článkov, takže to písať netreba.

 226. Dobrý večer. Mám 164 centimetrov, 90kíl a 12 rokov. Ako mám schudnúť? Teda preštudovala som si tieto stránky, ale plačem od rána do večera, lebo som pribrala tri kilá. Už fakt neviem, ako ďalej. :(
  Nemám doma na zajtra žiadne potraviny, len takéto nejaké som si zostavila jedálny lístok:
  Raňajky: krajček chleba s rastlinným tukom a rajčinou, paprikou a pohár mlieka.
  Desiata: ovocný mix šalát
  Obed: Zeleninová polievka a pečené kura s ryžou.
  Olovrant: melónový šalát
  Večera: zeleninový šalát
  A ešte sa chcem opýtat, že či ked ma bolí žalúdok a hnačka alebo vracanie, horúčka a tak, tak môžem jesť len čaj alebo trošku suchárov tak priberiem, keď budem jesť len toto pár dní? Alebo schudnem? Ďakujem :)
  A koľko môžem schudnúť do 4. septembra? Ďakujem:!!!

 227. Jessiiie v dvanástich chudnúť obmedzením travy je veľmi nebezpečné. navštív lekára a poraď sa čo máš robiť.

 228. Ahoj miro,mam na teba jednu otazocku bmi mi vypocitala ze pri chudnuti mam jest 9000kj tolko je aj moj bazalny metabolizmus a teda sa ta chcem spytat ze ked v strave denne prijmem 9000kj a sportom denne spalim podla sportestru 8000kj je to v pohode alebo ze az taky velky defycit neni dobry dakujem

 229. lukas600 neviem čo počíta športtester. pozorujte to. ak chudnete tak kilo za týždeň (centimeter v páse) a menej, tak je to v poriadku.

 230. Ahoj, mám 21 rokov, výška 174, váha 69 kg. Chcela by som pár kíl schudnúť, ale mojím cieľom je hlavne vyrysovať svalstvo. Lenže si neviem poradiť so stravou, pretože vytrvalostne behávam (momentálne sa pripravujem na polmaratón, čiže cca 35 km/týždeň), okrem toho chodievam denne buď pešo, alebo na bicykli cca 12 km a plus posilka. A problém je, že športu mám (aspoň si myslím) dosť, lenže som aj potom veeľmi hladná (hlavne večer) a priberám. Snažím sa jesť zdravé veci, ale neviem, či mám na večer úplne vyradiť sacharidy, pretože ich pri behu potrebujem (behávam ráno na lačno), lebo keď si dám niečo sacharidové, zdvihne mi to GI a potom vždy príde vlčí hlad :) Takže otázka znie, keď obmedzím príjem sacharidov, nebude moje telo menej vládať?

 231. Ahoj, mam 32 rokov a 7,5mesacnu dcerku, ktoru este dojcim. Mam cca 69kg a rada by som zhodila aspon 9-10kg – hlavne, aby som sa citila v pohode. Skusala som schudnut, slo mi to, na ukor jedla, ale potom som bola bez nalady – na 65kg. Pribrala som teda opat na 69. Jestvuje v tvojom blogu aj nejaky jedalnicek pre dojciace maminy? Este aby som doplnila – pred tehotenstvom som vdaka Tvojim radam a clankom krasne sportovala – behavala a posilovala, ale bohuzial teraz mi to casovo az tak nevychadza, nakolko z domu este i pracujem (papierova praca). Dakujem vopred za tipy :-).

 232. Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať či je normálne že 14 ročné dievča s výškou 175 cm váži 78 kg? A ešte by som sa chcela spýtať ako by mohla schudnúť,pretože rôzne posilňovacie a iné cviky ju nebavia a radšej športuje.Aké športy by mala skúsiť?

  Ďakujem

 233. Marianka v období kojenia sa neorientujem, pokiaľ viem, treba jesť pestrú stravu o málo viac, ako normálne a chudnúťaž po skončení kojenia. Určite by som riešil, nájsť si na pohyb čas, je to dosť dôležité. Viem, že to asi nie je jednoduché. ale ak viete pracovať, tak ten čas sa nájsť dá a je to len otázka priorít. Dá sa cvičiť priamo s dieťaťom.

 234. Jaja poradil by som jej cvik cyklického horizontálneho pohybu očnými svalmi. Pekne načítať si čo treba o chudnutí vedieť.

 235. Dobry den, poradite aj mne prosim vas, od minuleho leta som pribrala 7 kil, z 58 na 65, a mam 168cm :-( napisala som si sama jedalnicek ktory druhy tyzden dodrziavam, jem iba cottage chees, tuniaky, ryby, zeleninu a ovocie stále dokola to isté, nechcem prekrocit viac ako 1400klj denne. Chodim cvicit 4krat do tyzdna, na kangoo jumps, body forming a zumbu, sice som zacala takto intenzivne iba pred dvomi tyzdnami, na vahe nebadám ziadny rozdiel co ma hneva, lebo ani sa poriadne nenajem a podctivo cvicim…. chcem sa opytat ci schudnem alebo na vahe priberiem kvoli svalom a kedy asi budem citit rozdiel, ze naozaj makám a je to vidiet… ? Dakujem. Janka.

 236. Janka jasné že poradíme. Ak sa do niečoho púšťate, je dobré niečo o tom vedieť. Prečítajte si na tomto webe aspoň články o výžive a potravinách. Podvýživa a nízkosacharidová + nízkotučná diéta sú pre zdravie veľmi nebezpečné.

 237. ahojte.nedavno som sa stala nadsencom zdravej vyzivy ku ktorej neodmyslitelne patri aj sport.a vsak tu nastava problem.nieze by sa mi nechcelo civcit,prave naopak.problem je vtom,ze z kazdeho pohybu mi je na vracanie.mam to od malicka,je mi zle z jazdy autom,lodou lietadlom,tam to riesim kinedrilom.ale co mam robit pri cviceni? skusala som uz vsetko,nic mi nevyhovuje.naposledy som zacala s jogou-reku ked pomale pohyby budu o.k-no a este horsie to bolo..zaklananie,predklananie,otacanie,skratka uplny neuspech.jedine co mozem robit je rychla chodza.staci takyto pohyb?je mi zle aj s behu ja viem-hotova katastrofa,vsak?

 238. barbora dobrá správa: rýchla chôdza je asi ideálny spôsob pohybu aj pri chudnutí. inak blbý problém máte, nezávidím ak vám je zle aj z bežných pohybov :-(

 239. Miro, potrebovala by som radu. Moja 17-ročná dcéra sa pripravuje na baletnú súťaž, odporučili jej aspoň 5kg ešte schudnúť, súťaž je o dva mesiace, nejako neviem ako jej mám pomôcť, potrebuje sa najesť, vydáva veľmi veľa energie, nasadili sme stravu pestrú na zeleninu, varenie na pare, bez tuku, má 168 cm a 55 kg. Je psychicky pripravená na tieto dva mesiace, ale vedel by si nám niečo odporučiť, prípadne upozorniť nás, aby sme nerobili chyby? Ďakujem veľmi pekne

 240. JanaH žiaľ, v športovej výžive sa nevyznám. Nech sa poradí s trénerom. Ísť bez tuku je nezmysel v každom prípade. Dajte jej plnohodnotnú stravu v rozumnom množstve.

 241. Dobrý deň, chcela by som sa poradiť o vhodnom športe cez jeseň/zimu. Stravujem sa zdravo, pravideľne, chodievala som aj behavať a do fitka, ale v tomto období som dosť náchylná na prechladnutie, a tak chcem cvičiť doma. Poradili by ste mi mam si kúpiť nejaký stroj na cvičenie ako orbitrek alebo račej cvičiť aerobik, zumbu… nechcem nabrať svalovú hmotu, ale schudnúť.. Vopred ďakujem

 242. Linda rôzne orbitreky a iné stroje kde sa zapojí celé telo sú fajn. poraďte sa na sportujeme.sk tam majú výber, majiteľ vám poradí dobre (určite začne tým aby ste cvičili v posilke a nie doma) ale nekúpte najlacnejší, tie zvyčajne majú zlú ergonómiu a cvičenie na tom je nepríjemné a menej efektívne. no a poraďte sa s imunológom o tej náchylnosti na choroby. niekedy sa to dá zlepšiť.

 243. dobry den prajem.Pan Vesely -zo zdravotnych dovodov som musel prestat behat.chcel by som to nahradit rychlou chodzou,preto sa vas pytam,ako dlho mi bude treba chodit ( bez palic) aby som to vyrovnal mojmu dennemu ritualu,kedy som bezne odbehol 5 km-asi 40 minut behu.Dakujem za odpoved a zelam pekny den.emil

 244. emil to je skôr otázka na trénera, v tomto sa nevyznám. pokiaľ hovoríme o chudnutí tak tam je chôdza celkom dobrá aktivita a spraviť 40 minút rýchlej chôdze takmer denne bude určite dobrý nápad. občas aj viac.

 245. Jedna ktorá býva v L.A. zvykne písať na twitteri že chodieva každý týždeň na kikbox. Tiež sa snaží chudnúť. Chodí tam tiež preto keď ju niečo nahnevá, neaký ludia tak sa tam odreaguje bez toho aby to prenášala na druhých.
  To by mohlo byť tiež u nás terapia proti samonasieraniu voči politikom a rôznym problémom. Robí niečo pre svoje zdravie, chudne a ešte vyjadrí svoje pocity ručne stručne vo fitnes bez toho aby sa s niekym pohádala.

 246. dobry den pan Vesely.vcera sme vas videli v telke,posobite velmi mlado,zrejme tym,ze ste schudli a udziavate zdravy zivotny styl.mozte nam prezradit aku mate vysku,hmotnost a obvod pasa? teda iba ak to nie je tajomstvo

 247. Dobrý deň. Chcela by som prosím vás poradiť s nejakým začínajúcim treningovým plánom na chudnutie, lebo som pracovala 4 mesiace v zahraničí a pribrala som. Mám 18 a cvičiť ma baví ale neviem ako…ďakujem

 248. Zdravím
  Pohravam sa s myslienkou behania, kedze mam nadvahu (vyska 182 cm, vaha 93 kg). Chcel by som vediet ak by som behaval povedzme 3 x do tyzdna, ako dlho by mal beh trvat aby sa dostavil nejaký efekt ? Vopred vdaka za odpoved

 249. Ahoj,
  chcela by som sa spýtať len jednú otázku. Z ktorej časti stehien sa chudne najťažšie? Z vonkajších či z vnútorných? Dakujem :)

 250. Ahojte, prosim poradte. Moja nadvaha je poriadna, aj sa hambim priznat, 50kg, ale zacala som zdravo a pravidelne jest. Musim povedat, ze len vdaka Mirovi. Napriek tomu, ze neznasam pohyb som zacala bicyklovat, ale vecer o 21 hod pri telke, pomocou ktorej to lahsie zvladnem, cez den ani na to cas nemam. Myslite, ze hodka bicyklovania ma efekt? Neslapem strasne rychlo, ani pomaly, ale potim sa.

 251. Mira hodina bicyklovania má určite veľmi priaznivý efekt a jediné čo môže robiť ťažkosti je že po tréningu niekto nevie zaspať. Odporúčam aspoň jeden dva dni v týždni dávať aj pauzu. Držím palce.

 252. Ahojte:) chcela by som vychváliť tieto Mirove stránky až do nebies :) Už nejaké roky aktívne športujem (hodina denne každý deň) plus zdravo jem :) Niekedy je to fakt makačka – ale skôr psychicky sa donútiť k cvičeniu :) Už keď som napr. na bežiacom páse, už sa mi chce len spievať :D sila zvyku :) Robím to pre zdravie cítim sa super a zdravo :) Na tento blog chodím pre inšpiráciu do cvičenia keď mám fakt zlý deň a som veľmi lenívá -.- Napísané zábavnou formou, niekedy sa fakt zo srdca smejem inokedy zas iba čítam a nasávam informácie :) Takže Ď A K U J E E E M že tento blog existuje a že je napísaný tak perfektne ;))) Všetci sa držte a veľa odhodlania do cvičenia!! A tebe M I R O !!! ďakujem že si takéto niečo vytvoril :) Papa, Katušik :)

 253. Ja pri mojich začiatkoch cvičenia som bola na smiech aj sebe. Ledva som vyšla pešo na druhé poschodie, po pár sekundách behu som bola totálne zadýchaná. Iba po mesiaci už viem vybehnúť na 4 poschodie, ale beh mi stále nejde. Nechápem prečo. Prečo??

 254. Nina beh treba trénovať so správnou technikou (tréner) a ak máte kilá navyše tak beh vôbec nie je vhodný

 255. Ahoj ja som sa chcela opýtať na neaké cviky na stehná, mam ich stále hrubé aj ked tri krát do týždna chodím na spinning a ešte aj mam jednu hodinu jogy.Neviem si s tým rady.

 256. Dobrý deň. Potrebujem ubrať z lýtka, je to vôbec možné? Ako nato,mám 35r, 168v,68kg, Hrubé lýtka „máme v rodine“.Ďakujem.

 257. JanaP to je otázka skôr na športového lekára. Jedine skúmať či lýtko nezaťažujete, to by mohlo potom posilovať svaly. Trebárs nezmyselne vysoké podpätky.

 258. Ahoj, ja by chcem schudnut z celeho tela. Hlavne brucho, ruky, stehna, proste zo vsetkeho ubrat. Mám 170v, 80kg, uz som dlhsie nespokojná, ale teraz som sa odhodlala konečne to zmenit. Ak by ste mi mohli nejako poradit pomohlo by mi to. Stravu som si uz upravila, len ako cvicit. Či stačí beh alebo mám cvičit aj inak . Vopred ti ďakujem :)

 259. ajka dosť podrobná odpoveď je v čláknoch na tomto webe. Stačí čítať.

 260. zdravím, postavu mám viac menej normálnu, športujem tak že behávam každý deň cca hodinu nejakych 8km. chodievam aj cvičiť 3x do tyždňa plus občas plaváreň. mám 184 cm, 72 kg. co sa týka stravy, tak som obmedzil akurát cukry, žiadne sladké, občas aj pozriem na hodnoty sacharidov, tukov a tak, na potravinách.ale inak som stravu neupravoval, žiadne zeleninové jedla a tak. Napriek tomu nemožem schudnut z bokov. Alebo ani nie schudnut, ale “doladiť” ich. Preto sa chcem spytať, či je to následok zlej stravy, alebo sa to týka skor športu, resp. vhodného vybratia športu na daný problem. Dik za odpoveď

 261. Ahoj, v polke leta som na základe Mirových informácií na tomto portáli spustil môj proces chudnutia. Mám asi zásadnú výhodu a to, že žijem v menšom meste pod Nízkymi Tatrami. Pučiť sa v posilke som zo zásady odmietol.Beh ma nudí. Nad mestom je kopček s cca 500m prevýšením na 1,5km. Tak som nabootoval camelback do ruky vzal teleskopky a davaj 3x týždenne hore. 1. týždeň to bolo celkom o držku, no postupne som si začal na sebe všímať, že ako si vládzem z dychom. Hovorím si že to flákam. Ale GPS povedalo, že valim stále 5km/h. Toto sa snažím dodržiavať v podstate doteraz aj keď momentálne je to na čelovku. :) Postupne som si pridal nedeľne prechádzky s prevýšením cca 2000m a dĺžkou 16,5km podľa hikerplanera. Momentálne som to vymenil za zmysluplnejšie pálenie joulov. V nedeľu si dám výnos materiálu na horskú chatu na krosnách co je len nejakých 650 výškových metrov ale so slušnou záťažou. Keď už bude kondicia ako tak v normále a mate niekde v okolí umelú lezeckú stenu, skúste sa tam isť pozrieť. Určite sa dá na začiatok najať inštruktor a zapožičať výstroj. Výborné na čistenie hlavy a formovanie celej postavy. A ešte jedna vec. Počasie nehrá rolu, skôr je osožné na budovanie psychickej húževnatosti, takže žiadne výhovorky!!! Už aby napadol sneh. Vymením hiking za skialp :D :D :D. Čísla vám tu hádzať nebudem lebo sa nimi ani nezaoberám. Len viem, že v lete som mal 96kg pri mojej výške 176cm. Ešte je čosi na bruchu ale to ide vždy posledné dole :) V zásade ale to celé začína vo vašej hlave potom je to ako nič!

 262. Skoro som zabudol. Zabudnite na výťah nech už ako vysoko je miesto kam sa chcete dostať.

 263. potrebujem schudnut 5-6 kíl v priebehu asi 14 dní,chcela by som vediet správne cviky hlavne na brucho,dakujem velmi pekne za odpoved

 264. Terezia cvikmi neschudnete. Dlhé rýchle prechádzky a rozumná strava vám umožní zhodiť účinne.

 265. Ajojky, pred 2týždnami som si kupila váhu uffff nechcite vediet mala som 97,9kg. šok pre mna. Ale naštartovalo ma to a chodim do fitka 4krat do týždna a upravila som si stravu.Vyhodila biele pečivo a chleba, bielu muku.Za dva týždne som schudla 5,5kg.Už len vydržat. Ale da sa to .Držim všetkym palce . Inka

 266. ingrid držíme palce. Bez cukru v bielej podobe to často funguje. Tempo 5 a pol kíl za 2 týždne je dosť rýchle, ak sa to nespomalí, radím jesť trocha viac. Tak, aby zhadzovanie kíl bežalo tempom zhruba do 4 kíl mesačne.

 267. Ahojte. Mam 16 rokov, 63kg, 170cm a obvod pása mam 74cm. Chodím cvičiť od Septembra 2014 a pribral som od vtedy 3,2kg. Veľmi rád sa hýbem a bicyklujem stým nemám problém byt aj hodinu a pol vkuse bez prestávky, ale chcem sa opýtať či mi viete poradiť ako často by som mal cvičiť keď chcem zvýrazniť viac brucho prsia a bi a 3ceps?… :) Ďakujem krásne… :)

 268. Martin posilňovanie je fajn. Odporúčam poraďte sa s trénerom, toto sa nedá riešiť nadiaľku. Vhodné cviky, správna technika dobrá strava a tiež dôkladná regenerácia sú základom. Vo vašom veku už môžete počítať s tým, že sa objaví aj rast svalov, ale aj to je individuálne.

 269. Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať v súvislosti s cvičením. Už dlhšie chudnem a stanovila som si kalorický limit na deň. Necvičím každý den, ale cvičím pravidelne. No a tá moja otázka je, mám v dni, keď cvičím zjesť o tie odcvičené kalórie navyše? Používam kalorické tabulky a keď si zadám nejakú aktivitu, tak mi tie kalórie odráta od denného príjmu. Neviem, či si tie aktivity mám odrátavať alebo v záujme chudnutie nie… Ďakujem pekne.

 270. Simona neodporúčam počítať príjem a výdaj týmto spôsobom. Cvičte tak, aby to plnilo tréningový cieľ, napríklad pálenie tuku, alebo srdce, svaly a podobne. K tomu sa stravujte normálne, možno o málinko menej, ako normálne a chudnutie musí fungovať.

 271. Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať Váš názor na lymfodrenáž. Ďakujem

 272. Alena nemám s tým skúsenosť, tak sa k tomu nechcem vyjadrovať. Určite mám k týmto veciam skôr opatrný a nedôverčivý postoj.

 273. Dobrý deň, môj BMI je 27,8, mala by som zhodiť 15 kg.nemala by som začínať s dynamickými športami, skôr beh, bycikel, lenže jediné k čomu mám vzťah a baví ma je zumba. Je to velký problém?

 274. Veronika ak zaistíte, že kĺby budú v poriadku a nezaťažené, tak možno. Poraďte sa so zodpovedným trénerom, alebo s lekárom. (Nie s takým, kto sa živí tým, že robí zumbu).
  Hmm. Potom je tu ešte aj taká vec. Baví vás zumba. Skúste prechádzky. Možno to nie je taká psina, ale na chudnutie to účinkuje slušne. Keď dáte dole kilá, aj zumba bude pre vás bezpečnejšia.

 275. Dobry den, potrebovala by som radu ako schudnut. Po vaznej operacii som pribrala 30 kg. Mam vsak viacero obmedzeni – nesmiem vlakninu ako zeleninu, ovocie, celozrnne, cerealne vyrobky, soju, strukoviny,…, som astmaticka takze mam problemy s dychanim. Moja vaha 118 kg, vyska 165 cm, vek 32. Kazdy lekar dava ruky prec, lebo mi nevedia v tomto pomoct.

 276. Jana s tak vážnymi zdravotnými obmedzeniami vám určite nikto neporadí pomocou takejto diskusie. Odporúčam vám, obráťte sa na Ambulanciu klinickej výživy (www.akv.sk), aj keď poradenstvo je tam platené, je pravdepodobné, že vám poradia.

 277. Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať.Mám 32 rokov a mám dve deti.Výšku 164 a teraz mám váhu 88.Pred 3mesiacmi som vážila 108kg po porode a schudla som úpravou jedálnička a doma cvičím spinning a brušné cviky a aj na ramená ale už vyše 3týždňov mi stojí váha a neviem čím to je.Prosím Vás poradíte mi v čo by som mohla ešte skúsiť aby mi váha klesala? Ďakujem

 278. Lenka takto naslepo poradiť nedokáže nikto. Pre chudnutie platia princípy uvedené na tomto webe. Teda kardio pohyb a vhodná strava.

 279. Ahoj ja potrebujem schudnut lebo somnou to neni na dobrej ceste… mam 14 rokov a 90kg a ja to chcem proste zmenit lenže sa mi to nedari …. aj ked cvičim brusaky ale ja to nevydržim tak dlho robiť lebo už nevladzem …

 280. Ahoj Miro.Ako by si poradil obeznemu človeku schudnuť,ked pracuje v nepretržitej prevádzke,teda smennosť 12 Hodinovky Ranna,nočná,dva ani volno,s takto rozhadzaným metabolizmom…dakujem

 281. Dobrý večer, konečne som sa aj ja PEVNE odhodlala urobiť niečo nielen pre svoj vzhľad, ale hlavne zdravie :-) Snažila som sa na tomto skvelom webe preštudovať čo najviac, stravu som si upravila pre začiatok spôsobom „krabičkovej diéty“ (verím, že je zostavená odborne a naštartuje ma k tomu, aby som si v budúcnosti vedela zostaviť jedálniček aj sama) Čo sa týka pohybu, už som možno trochu zlenivela, ale som odhodlaná a teším sa, že sa začnem viac hýbať. Časové možnosti sú ale dosť obmedzené a hlavne teraz v zime a zlom počasí neviem, ako to zvládnem s prechádzkami – aj keď zaradiť ich samozrejme plánujem. Chcela by som si kúpiť nejaký ten stroj, Rada by som len poprosila o jednoduchú radu – z článkov som tu pochopila, že najvhodnejší by bol nejaký eliptický trenažér, orbitrek (neviem presne,aký je v tom rozdiel). Mne by ale lepšie vyhovoval rotoped alebo cyklistický trenažér (zas neviem, v čom je rozdiel) , pretože by som mohla sedieť. Mám trochu problém s bolesťami nôh (nič vážne)- kĺby mám v poriadku.Mám ale dosť veľký zadok, ktorý by som nerada ešte zväčšila a ak som to tu správne pochopila, bicyklovanie by mohlo tieto partie ešte posilniť. Rada by som sa spýtala, do akej miery . Teda či sa mám donútiť k tomu orbitreku alebo si môžem dovoliť aj ten cyklotrenažér.:-) Môj vek 48, výška 172, váha 85kg.

 282. lubica v prípade ťažkostí a bolestí je vhodné o správnom stroji na cvičenie nechať rozhodnúť lekára, alebo rehabilitačného trénera. Tie rôzne eliptické trenažéry a orbitreky sú dobré preto, že zapoja celé telo. Ktorý konkrétne vybrať to by zas mal povedať niekto kto vás videl naživo a odporučí, ktorý je optimálny.

  Odporúčam však ak sa dá, choďte do fitka. Výjde vás to lacnejšie. Tie lacné fitness stroje sú často málo kvalitné a nemusia mať tak dobrú ergonómiu. Po pár mesiacoch sa vo fitku ľahko zmení stroj za niečo iné.

 283. Ďakujem za odpoveď. naozaj je táto stránka vynikajúca – až ona ma NAOZAJ nakopla :-) Od zajtra cvičím :-) Zatiaľ bez stroja, no čo najskôr si nejaký zaobstarám – fitko z časových dôvodov (keďže mám malé deti a bývam dosť ďaleko od mesta, muž doma len každé dva týždne… ) neprichádza žiaľ do úvahy. Budem sa snažiť vybrať lepší. Ešte raz vďaka a úspešný rok :-)

 284. ahoj, potrebovala by som poradiť, mám 34 rokov, výšku 170 cm, 96 kíl,odhodlávala som sa schudnúť už viac krát, no nakoľko mám 6 detí, tak sa mi to zatiaľ nepodarilo. Deti sa rozhodli že si kupujú posilnovaciu lavičku aj s činkami, no aj boxovacie vrece, chcela by som sa poradiť ako by som mohla začať cvičiť ako začiatočník, no a ako by som si hlavne mala upraviť jedálniček.Za odpoved vám veľmi pekne dakujem.

 285. libulienka pre účely chudnitia je veľmi dobrým športom aeróbna aktivita. rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie. jedálniček upravte podľa odporúčaní na tomto webe, zorientujete sa. držím palce. silové cvičenia na lavičke určite nie sú zlé, ale mali by ste začať pod vedením trénera. nesprávna technika cvičenia je riziko pre možné zranenia, alebo ak zle dýchate tiež to môže spôsobiť deformitu chrbtice.

 286. ahoj, potrebujem naozaj vážne schudnúť a mám doma aj činky aj lavičky.Problém je v správnom nastavení váh a počtu cyklov cvičenia.Buď si dám veľa a mám takú svalovicu, že sa liečim 4-5 dní a potom ma prejde chuť ďalej na sebe pracovať. Ale mam alarmujúcu váhu 122kg na 173 cm a 53 rokov. Začínam sa aj normalnejšie stravovať, ale aj ten pohyb mi chýba. Ak mi vieš niečo poradiť, budem veľmi rád a určite to skusim. Ďakujem.

 287. Viliam činky aj lavičky daj pod posteľ a začni chodiť na rýchle prechádzky. To je na chudnutie účinné a treba to podporiť dobrým zložením a časovaním jedla.

 288. Pekné ráno! Vašu stránku sledujem už dlhý čas, je veľmi inšpiratívna. Vidím, že tu radíte mnohým, možno by ste mohli aj mne. V podstate nepotrebujem schudnúť, mam 174 cm a 68 kíl (mám dosť svalov a mohutnú „ťažkú“ kostru), voľakedy som dosť cvičila, ale tehotenstvo a spol urobilo svoje. Teraz sa vraciam do môjho niekdajšieho stereotypu: cvičím 5x/týždenne, 4x crossfit taký domáci ale kvalitný anaeróbny tréning (pred cvičením troška zohriatia a po strečing), 1x cardio cvičenie 45 – 60 minút a keď sa podarí aj jóga na ponaťahovanie a tak. Chcem len vyrysovať a odbúrať tuk pod ktorým sa skrývajú moje hanblivé svaly. Chcem sa teda spýtať, či mi podľa Vás stačí toľko kardia alebo by som mala po/pred každým cvičením pridať ešte polhodinku kardia. Ďakujem pekne za Váš čas.

 289. Ančovec tréningová záťaž sa spravidla stanovuje na základe cieľov, aké ste si postavili. V tomto sa ťažko radí na diaľku, lepšie by bolo, ak si najmete na pár hodín dobrého trénera a on vám nastaví tréningový plán. Vždy treba myslieť aj na to, aby šport nebol príliš tvrdý. Je fajn dať dobrý tréning, ale súčasťou MUSÍ byť aj náležitá regenerácia. Takže ak už teraz ťaháte 5 krát do týždňa, tak by som asi bol opatrný pridávať ďalšiu pol hodinu tréningu.

 290. Ďakujem za odpoveď, myslím že regeneráciu mám optimálnu, lebo striedam svalové partie vzhľadom ku ich možnostiam regenerácie, svalovicu takmer necítim, prevažne len vtedy keď nemám čas na strečing. Len mi skôr ide o ten pomer medzi aeróbnym a anaeróbnym cvičením na čo najefektívnejšie spaľovanie, prečítala som toho dosť a stále som z toho jeleň. Ale asi budem pokračovať v tomto mojom pláne a keď nebudem spokojná, tak pridám aeróbne na úkor anaeróbneho.

 291. Pozerám ze mi neprešiel príspevok, tak ešte raz………Tréning mám rozdelený podľa toho akú ma schopnosť konkrétna svalová partia regenerácie, svalovicu v podstate ani nemám, prevažne len keď odfláknem strečing. Môj problém je v tom, že neviem si odhadnúť pomer medzi aeróbnym a anaeróbnym tréningom aby som spaľovala čo najefektívnejšie, asi to budem musieť otestovať a zistím. Trénera sa mi zatiaľ nechce platiť, a neviem či by som ho vôbec stíhala (bývame dosť mimo mesta).

 292. Chcela som sa spýtať, čo si myslíte o takejto forme terapie. Známa mi to odporučila. Myslela som, že po tréningu by som tak mohla zlepšiť regeneráciu.

 293. Jana D. konkrétne tento druh terapie nepoznám, ale podľa všetkého ide o nejakú formu relaxačnej masáže. Určite to môže byť prinajmenej príjemné a v tej chvíli sa to dá označiť za priaznivý vplyv. V regenerácii je dobré, aby ste sa uvoľnili. Ak po tréningu nasleduje masáž, môže to byť vždy prospešné. Ja by som si asi vybral športového maséra, ak by šlo o regeneráciu svalov. Kraniosakrálna terapia je asi viac zameraná na odstránenie stresu, navodenie pokoja a pohody. Z popisu sa zdá, že by mohla zaberať prednostne v prípadoch psychosomatických ťažkostí. Najcennejšie na tom asi je to, že terapeut navodí pohodu, pokoj a klient sa v takom príjemnom prostredí môže uvoľniť a zabudnúť na svet.

 294. Dobry den, chcela by som poradit. V minulosti som sa riadila podla vasich pokynov na stranke a za 4 mesiace som schudla z vahy 73 na 63 kg. Upravila som len stravu, prvy mesiac uplne vylucila sladke, cvicila som takze problem nebol. V sucasnosti mam 66 kg, vyska 172 cm a chcela by som schudnut tri kg. Problem je v tom, ze mam dieta, ktore kojim a nejako mi nejde sa vzdat obcasneho sladkosti, ktore sice jem tak dva krat do tyzdna ale jem. Mam pocit, ze mi chyba cukor pri tom kojeni. Cvicim dva krat do tyzdna, hodina orbitrek, frekvencia medzi 130-140 a skoro denne prevhadzky dvojhodinove. Po orbitreku dam posilovacky na brucho a sporadicky ostatne svalstvo. Viete mi poradit co robim zle? Dakujem

 295. zuzana sladkosti raz alebo dva razy za týždeň by vadiť nemali, ak je toho naozaj málo. trebárs jeden až dva dieliky mliečnej čokolády. Viac môže byť kontraproduktívne. Kým ale kojíte, neradím príliš škrtiť stravu a diétovať. Ak máte túžbu po sladkostiach, môže to znamenať že máte málo jedla. Každopádne vidíte, že režim funguje a čím viac budete na normálnej váhe, tým menej ochotne telo chudne. Preto je lepšie riadiť sa centimetrami na páse. Dajte si cieľ stabilizáciu váhy, možno aj na rok. Sústreďte sa na dieťatko a neskôr, keď budete chcieť, môžete trocha pridať.

  Každopádne neviem poradiť čo robíte zle, pretože sa mi zdá, že to robíte veľmi dobre. Zraziť 10 kíl za 4 mesiace to je predsa ideálny výkon, ktorý vám kopa žien bude dosť závisieť :-)

 296. Dobrý deň, prosila by som poradiť :-). Mám 57 rokov, meriam 169cm a vážim 65kg. Chodievam raz do týždňa na turistiku (15-25km) a cvičím jogu.Chcela by som sa dostať na 58km, vtedy som sa cítila optimálne. Mám pravdepodobne spomalený metabolizmus (problémy s trávením), tak tie kilá nabehli. Ako by som mala začať, aby som sa dopracovala k spokojnosti. Ďakujem :-)

 297. mia_n joga vám pri chudnutí nepomôže a turistika raz do týždňa tiež nie. Odporúčam prejdite na pravidelnú stravu viackrát denne a denne si dajte rezkú prechádzku tak 40 minút. Výsledky následne merajte obvodom pása, nie na kilá. Držím palce

 298. chcem sa opýtať, že pri behu sa že vraj najprv chudne z nôh a až potom z brucha, tak schudli moji známy. ja potrebujem schudnúť z nôh hlavne, ale len tak samo sa to nedá, ale keď budem behať, tak schudnem viac z nôh?z brucha totiž schudnúť nechcem. genetika, viem, ale trochu tuku sa určite dá dať dole! pomalý beh asi by mal byť nie? a ako dlho asi? ja by som dala tak 4X do týždňa po hodine a pol? pomalého behu, a môže sa pri behu piť? už som behala veľa ráz, ale keď som pila, tak mi tam tak žblnkalo.:SS Ď.

 299. GG uvažujme nahlas. Čo robí kulturista ak chce zväčšiť stehná? Cvičí stehná. Akými svalmi cvičíte pri behu a čo sa potom stane s nohami? Tuk sa nedá zhodiť len z nôh a inde že by zostal bez zmien. Ak vás beh baví, behajte. Bežci sú štíhli. A neriešte hrúbku nôh. Tou nech sa zaoberá váš partner.

 300. Dobrý deň. Rodinný priateľ behá často a veľa, tak by som sa chcela spýtať, že koľko km by som ja mala behať, keď nie som žiadne drevo, kondičku tiež celkom mám, ale neviem aké dĺžky.pomalý beh. už behám, ale neviem koľko. Ď.

 301. Dobrý deň. mám jednu otázku: keď zvyknem pravidelne cvičiť aj beh…. považuje sa aj u mňa pol hodinky rýchlej chôdze za cvičenie, alebo je to už zvyk a telo ho vyžaduje bez ohľadu na okolnosti a až iné cviky berie za šport? lebo niekedy si dám pauzu a keď chodím rýchlo aj hodinu, tak neviem či to telo považuje za šport, alebo musím aj v tej pauze cvičiť(=nemať žiadnu).Pekný deň.

 302. Pri chudnutí beh neodporúčam a na chudnutie stačí rýchla chôdza okolo hodiny denne je veľmi pekný objem tréningovej záťaže.

 303. Prečo beh neodporúčate? ja si kĺby asi nezaťažím, lebo nie som obézna a mám takú normálnu postavu. Ď.

 304. zvedavá ak nie ste obézna, potom sa na vás asi nevzťahuje moje neodporúčanie behu pri chudnutí.

 305. Ď. mám obvod pása asi 61 cm a bokov asi 90 cm. ale z nôh chcem schudnúť, ale celkovo aj tak. inak sa to ani nedá. ale aj zmenou stravy.ešte stále tu pozerám a čítam… dobré rady, inšpirujem sa. už som niečo schudla(3 kg) pokračujem, chcem min.6 kg.:) pekný deň.

 306. Dobrý deň. neviem, či o tom viete, ale v knihe Neznášam, keď ma hladkajú po hlave od Marty Hlušíkovej Vás spomínajú a ste tam aj vyobrazený. asi o tom viete, ale ak nie, tak si ju určite kúpte.:) je OK. A na to treba mať zvolenie alebo nie? (ak o tom viete):DD

 307. Chcela by som sa opýtať ohľadom chudnutie, kedy je najlepšie merať si pás? ráno keď nie som najedená, uprostred dňa, keď najedená som? Ď. a ešet u žien sa má merať kde presne? tak pod rebrami? alebo na rebrách? :)

 308. Najlepšie je merať si pás ráno na lačno nech to je ľahko nabudúce zas opakovateľné. Je dobré vybrať si na to rovnaký deň menštruačného cyklu, lebo najmä váha sa tak môže veľmi meniť. Ako miesto niekde v oblasti pupka, tam kde je najviac a najširšie bruško. Dobré je merať to vždy na rovnakom mieste (pupok môže byť dobrý ako „značka“) a rovnako utiahnuté.

 309. Ahoj ja som začala s chudnutím pred 2,5 rokom .Vážila som 87,5kg mám 160cm a teraz vážim 73kg mám problém zhodiť brucho,som široká v ramenách a mám veľké prsia.
  Nohy mám tenké a sami sval a zadok žiadny neviem ako mám cvičiť aby som schudla na obvode pása a celej vrchnej časti tela cvičím 3xdo týždňa aerobic je to málo?a kde robím chybu ďakujem lýdia.

 310. Lýdia chudnutie sa začína v tanieri, treba jesť správne množstvo jedla v správnom čase. K tomu denne rýchla prechádzka. Obvod pása sa časom zmenší. Ale s veľkými ramenami vám nijaký režim nepomôže, to je asi už daná telesná konštitúcia.

 311. Ja som dal dole za 4 mesiace 22kg. Upravil som stravu. Kazdy den okrem vikendu (tam jem co manzelka navari) si robim do prace salat (surova zelenina) s kuracimi prsiami, tuniakom, alebo lososom. Ranajky Cottage Cheese light s knackenbrotmi, desiata proteinovy napoj, olovrant mozzarela light s paradajkami alebo jogurt light. Vecera Proteinovy napoj (80% izolate). Posilovna 3x do tyzdna 20minut pred cvicenim kardio na maximum (dat prec vsetok glykogen zo svalov) potom asi hodina svalovy trening a na zaver 500kcal na stacionarnom biku (40-45 minut). Prvy mesiac som dal dole 9kg, teraz to ide uz naozaj tazsie aj ked v dni co nechodim do posilovne a chodim behavat. Momentalne v priemere tak okolo 12-15km – jj beham uz ako srna :) Kondicne (srdce, dychanie) tak to je uz super. Problem su uz iba nohy, tie pri 15km vypovedavaju. Dal by som aj viac ale ak by som behal viac ako 15, tak na druhy den by som uz nestihol zregenerovat.

 312. Este upresnim, dal som dole zo 105kg na 83kg (ciel je 80kg – stavil som sa s kamosmi do konca maja) a v pase zo 111cm na 86cm.
  Mozno to potiahnem az do dovolenky v auguste a bude 75. Ide to stale tak 1kg-1,5kg tyzdenne.

 313. A ak by som mohol poradit, tak drzte sa tychto pravidiel pri cviceni:
  1. robte to co Vas bavi, alebo aspon k tomu nepocitujete odpor – nebavi Vas posilka ale korcule ano, sup na korcule.
  2. neprehanajte to – co som napisal ja hore je extrem, makam takto len koli stavke, inak by som na to isiel pomalsie :)
  3. berte to ako zabavu, nie ako povinnost.
  4. jedalnicek si zostavte podla toho co Vam chuti, nie co je najdietnejsie (mne to co jem chuti a zatial nemam potrebu menit)
  5. raz to tyzdna zjedzte viac ako inokedy, mozete aj sacharidy. Mne sa to celkom osvedcilo. Vzdy zhodim druhy den po tzv „volnejsom dni“. To ale moze fungovat u kazdeho inak. To funguje u mna. :) Vyskusajte.
  6. dajte si dlhodoby ciel a tak isto aj kratkodobe, ale nie nerealne ciele. Vazte sa pravidelne a casto. Takto zistite kde robite chyby a co ako na Vas posobi.

 314. Kinco gratulujem, to sú obdivuhodné výsledky. Tak nech to vydrží!

 315. Dobry den, Mirko, chcem sa spytat, mozno hlupa otazka ale kolko asi trva telu kym si na to nove stravovanie zvykne, na trening si moje telo ktore malo 28 rokov oddych este uplne nezvyklo aj ked ja vidim pokroky, no cvicim iba 5 tyzdnov tak to som kludna, stravu zatial drzim iba druhy tyzden ale mam pocit sama zo seba ze som nervozna, podrazdena, aj ked hlad nepocitujem, dakujem

 316. zuzka niečo také že zvyknúť si, to sú dlhodobé procesy. Ak ale máte pocit nervozity alebo podráždenosti, tak to je signál, že niečo nie je v poriadku. Áno, môže to byť len znak nepohodlia že sa musíte snažiť, ale skôr by som kontroloval, či nemáte príliš malé porcie. Lebo hlad sa dá krásne potlačiť zeleninou, ale ak po nej príde málo živín trebárs komplexných sacharidov, tak idete do podvýživy a môže byť aj do hypoglykémie a to hneď máte podráždenosť ako klasický príznak.

 317. Ahoj Miro, si moj jediny kamarat na chudnutie, dakujem za Tvoje stranky. Len mi prosim nepovedz, ze mozno uplne zbytocne sportujem, ked si nemeriam tep? Niekedy sa idem rychlou chodzou na pol hodku prejst, inokedy idem bezkovat na hodinu, sem tam turistika, niekedy pol hodina steper s cinkami. Pohyb niekedy 2x tyzdenne, niekedy 3x a niekedy len raz. Viem, ze by to malo byt castejsie, ale pri mojej lenivosti a vahe 110kg je aj toto uspech. Upravila som aj stravu podla Tvojich pokynov.Tento moj styl trva tri tyzdne,nevazim sa, len sa mi opasok o dierku posunul, co som rada. Prosim Ta, ma aj tato frekvencia pohybu vplyv na chudnutie? A tep sa mi merat zatial nechce.

 318. Mira určite nie je zbytočné športovať bez merania tepu. Aj iné pohybové aktivity pomáhajú chudnúť, takže netreba sa báť. Len v určitej konkrétnej zóne to býva najúčinnejšie a tá keď sa dodrží, tak človek chudne efektívnejšie. Ak sa za 3 týždne posunul opasok o dierku, tak to je vynikajúci výsledok a všetko je v poriadku. Držím palce, nech to ďalej funguje.

 319. Dobrý, mám 23 rokov, váha – 55 kg, výška 175 cm a obvod pásu 75 cm. Necvičil som, takže ani svalov veľa nemám. Na jednej z vašich stránok som našiel, že ľuďom, ktorí majú málo svaloviny môže BMI ukázať podváhu, pričom majú brucho.

  Mne BMI na vašej stránke ukázalo optimálnu váhu 70 kg (teraz mám 55kg) a optimálny obvod pásu 73 cm (teraz mám 75 cm).
  Neviem, či je to brucho sústavne nafúknuté, aj ráno, aj večer a aj po stolici. Ale keď si pozriem alebo nahmatám rebrá – tie sú úplne chudé. Takže neviem, či to veľké brucho je veľké z tuku, alebo len nafúknuté. Zase na vašich stránkach píšete, že najpresnejší indikátor obezity je obvod pásu. Čo by ste povedali na základe týchto informácii (ak sú dostatočné): Som tučný, alebo len nafúknutý? Vďaka.

 320. michal BMI sa počíta ako mechanicky jednoduchý vzorec. Ak zadáte parametre profesionálneho kulturistu, vyjde v pásme rizikovej obezity, pričom ale je štíhly a iba ťažký „z mäsa“. Naopak môže človek, ktorý necvičí mať málo svalov a začínajúcu obezitu a aj tak sa môže javiť v norme. Ak máte pocit, že vaše brucho je väčšie, než by malo byť, tak štatisticky najpravdepodobnejšie je to začínajúca obezita. Najmä ak máte sedavé zamestnanie, necvičíte a k tomu menej vhodná strava. V každom prípade je ale dobré poradiť sa s lekárom, či nie je v hre aj štatisticky menej pravdepodobná príčina, trebárs nafukovanie, alebo iný problém. Ten potom treba doriešiť. Jedna z možností môže byť aj uvoľnená brušná stena, to je dnes častý dôsledok sedavého spôsobu života. Tam potom vhodným cvičením, napríklad SM System môžete dosiahnuť zlepšenie.

 321. Dobrý deň, čo sa týka u mňa so športom – najradšej mám bicyklovanie. Absolútne neznášam beh alebo dlhé prechádzky. V zime bicyklujem na stacionárnom bicykli, ale to ma dosť nebaví, tak teraz sa budem snažiť chodiť bicyklovať dokiaľ nebude sneh. Okrem toho trochu cvičím aj silové cviky s vlastným telom. Myslím si, že som v dosť dobrej kondícii, málokedy sa aj na ceste do strmého kopca zadýcham. To ma teší pre zdravie ako také, len jediné, čo ma trochu trápi je to, čo ste aj vy napísali – telo vtedy spaluje menej kalórii. Môže to byť veľký problém v prevencii voči obezite?

 322. filip ak vás posilovanie baví, tak len smelo do toho, je to dobré cvičenie. na chudnutie určite je účinnejší bicykel, alebo rýchla chôdza. Ono ani nejde až tak o to, koľko sa pri cvičení spáli kalórií ale o to, odkiaľ sa počas cvvičenia čerpá energia. no a pri chudnutí nás poteší ak z tukových zásob – na to je kardio cvičenie ideálne

 323. Dobrý deň, ja som dlhú dobu cvičil na stacionárnom bicykli. Stalo sa to, že moje telo si na tento druh pohybu zvyklo. Teraz som urobil zmenu a chodím na prechádzky miesto stacionárneho bicykla. Mohol by som mať problém aj pri chôdzi s energetickým výdajom, alebo moje telo si zvyklo len na ten stacionárny bicykel a pri chôdzi by som problém mať nemal?

 324. Telo sa zvyčajne postupne prispôsobí tomu pohybu, ktorý vykonávame. Preto ideálny postup by bol ten, že pohyb by sa postupne striedal. To je však niekedy problém. Potom je výhodné robiť chôdzu so správnou technikou, aj keď telo si aj na to zvykne. Bicykel má tú nevýhodu, že zaťažuje nohy a horná časť tela je v nehybnej polohe, navyše zvyčajne aj v zlej polohe. Ruky v predpažení na bicykli (aj na stacionárnom bicykli) skrátia prsné svalstvo a to nie je nič, čo by sme chceli. Naproti tomu chôdza správnou technikou tento problém môže odstrániť – ale ruky pri nej musia ísť do vonkajšej rotácie. Odporúčam pár prednášok od doktora Smíška, aj tu je o tom niečo v časti o bolestiach chrbta.

 325. Koncom novembra som si povedal, že začnem zo sebou niečo robiť (182 cm, 98 kg) začal som pravidelne chodiť do fitka. Najprv zľahka a postupne som pridával. Vždy začnem najskôr kardiom a potom nejaké ti silové cviky. Postupne pociťujem, že kondička ide hore , tak ako aj sila i bolesti chrbta zmizli, len tá váha sa mi nejako nehýbe. Nejedávam viac, rovnako ako predtým, čo mi poradíš?

 326. Cvičenie je fajn vec pre kondíciu. Ak ale treba schudnúť, je potrebné upraviť stravu. Ak pri pravidelnom cviční nestačí kardio na chudnutie, odporúčam prehodnotiť jedálniček.

 327. Zdravím,
  Chcel by som sa spýtať kedy je vhodné začať s viac dynamickým športom. Viem, že pre tučných to nie je vhodné. Momentálne som niekde okolo 30-31 BMI.
  Celkovo som schudol už dosť (naprieč rokmi), momentálne som fyzicky „rozbehnutý“ a fyzická záťaž mi spôsobuje potešenie. Avšak nechcem robiť neprimerané veci.
  Rýchlee prechádzky mi prídu málo. Skúšam schody, to má dokáže upokojiť, ale zasa tam nie je konštantnosť pulzu.
  Spýtam sa priamo, je skoro uvažovať nad behom?

 328. Ivan v tomto ťažko niekto odpovie nalepo. BMI okolo 30 je stále na rozhraní okolo nadváhy. Môže byť, že kĺby dostanú riadne zabrať. U mladého človeka to nemusí byť tak citeľné a priamo pozorovateľné. U taršieho sa bolesť hlási rýchlejšie. Asi by to chcelo konzultovať trénera. Pri správnej technike behu to bude možno už prijateľné, ale väčšina bežcov beží celkom zle s tvrdým dopadom na pätu. Ja by som odporúčal ešte pár kíl zhoďte a dovtedy cvičte SM systém, alebo iný podobný tréning na korzet.

 329. Ja som mala obrovský problém schudnúť kilá po pôrode… neskutočne som sa s tým trápila no veľmi mi pomáhajú články ako tento.. taktiež ako čítam komentáre vidím že nie som jediná, kto bojuje s kilami. Môj problém bol vo veľkom to, že som to chcela hneď, rýchlo a najlepšie teraz! Všetko však chce čas a postupne idú kilá dole. Možno to už nebude ako pred narodením dcérky no chcem sa cítiť dobre vo svojom tele. Kameň úrazu pri mne sú aj sladkosti..čokoláda je moja obrovská závislosť

 330. Ahoj Mirko chcela som sa spytat co povies na vibracnu plosinu na cvicenie celeho tela co teraz reklamuju .skusala som to na 10 min trasie to dobre ale je to aj ucinne na spevnenie svalstva dotycna schudla no aj stravou ale aj s tymto ona si to chvali dakujem za odpoved

 331. Alka vibračná plošina môže zintenzívniť tréning, ale otázka znie, či je dobrý nápad ho zintenzívňovať. Ono a telo nebude pripravené, nemusí byť vždy dobrým nápadom preťažiť ho. Plošinu som pred pár rokmi vo fitku skúšal. Nie je to neprjemné, ale akosi potichu zmizla, nikto s tým necvičil. Aj to niečo napovedá. No a ak je reč o chudnutí, tak tam vám plošina asi nepomôže vôbec. Na chudnutie treba mať kardiotréning.

 332. Mirko ja uz tak nepotrebujem chudnut manzel mi povedal ze uz dost staci 20 kg lebo mne visia ruky akoza na stehnach brucho sa schova ze ci nepomoze plosina nakolko nemam cas cvicit pracujem 10 hod denne dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.