BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Recepty na chudnutie

Recept na chudnutie je jesť správne množstvo, správneho jedla v správnom čase. Znie to jednoducho a naráža to na jeden zákerný problém. Ten problém sa volá dunning-krugerov efekt. Čím menej o niečom človek vie, tým viac si je v tej veci istý. To sa po slovensky dá povedať že neviete, že neviete, že neviete. Ale poďme do kychyne. Hrubá chyba pri receptoch na chudnutie je tá, že ľudia si MYSLIA, že vedia čo treba. Začnú teda konať v dobrej viere.

Majú pocit, že na chudnutie treba jesť šaláty s jogurtom a najlepšie už nič iné. Alebo si myslia, že treba zrušiť všetko pečivo, ale pokračujú v pití ľadového čaju a neuvedomia si, že v ňom je množstvo cukru.

Jednoducho vynaložia energiu a námahu, ale chybným smerom. Potom majú zlé výsledky. Z toho si odvodia "nech robím čokoľvek, nedarí sa mi schudnúť". Žiaľ, chyba je práve v tom, že robili čokoľvek iné, než to čo by fungovalo. 

Dnes je moderným slovo fitness. Preto všade nájdete recepty na varenie fitness jedál. Znie to skvelo.

 1. Predstavíte si niekoho super vyšportovaného, štíhleho.
 2. Aj vy tak chcete vyzerať. Pýtate sa, čo ten človek jedáva.
 3. Dúfate, že ak sa viac sústredíte na jedlo, budete vyšportovaní.

Takže asi tušíte, že nie. Ak chcete byť vyšportovaní, potom treba začať cvičiť. Na sto percent vám nepomôže, ak si kúpite a zjete nejakú fitness tyčinku!

Pod pojmom fitness sa teda rozumie schopnosť žiť efektívne a vyladiť pohyb spolu so stravou. Proste byť fit! To je presne ten životný štýl, aký tuční ľudia nevedú. Mimochodom jedlo v ňom netvorí tak zásadnú časť, ako to vyzerá v obchodoch. V obchodoch sa totiž predáva priveľa produktov, ktoré sa dajú jesť.

Lenže ak chcete chudnúť, tak časťou receptu bude aj pohyb, odpočinok, zníženie stresu a aspoň 7 až 8 hodín kvalitného spánku. To sú ingrediencie, z akých sa varí zdravie.

Pokiaľ vás zaujímajú fitness recepty na chudnutie, tak prvé čo robte je, že analyzujte čo chcete. Asi schudnúť. Potom radím škrtať. Nie hľadať cesty do kuchyne.

 • Fitness - čokoľvek čo začína týmto slovom je módne a radšej zbystrite pozornosť. Najmä v časopisoch a na rôznych weboch nájdete veľa receptov na varenie ktoré sa tvária zdravo, ale nepomôžu vám ani ku zdraviu, ani schudnúť.
 • Chudnutie - čokoľvek určené na chudnutie vždy považujte za podozrivé. Rôzne diétne jedlá sú často chybne navrhnuté. Buď je tam veľmi malé množstvo jedla a vy potom hladujete, alebo je to jedlo nevhodne zložené. Dnes najčastejšie bez sacharidov. Obchodníci totiž tieto jedlá potrebujú predať tučným. Tuční o tom nič nevedia a riadia sa len (chybnými) pocitmi. Preto toľko produktov na chudnutie má nezmyselné zloženie - napríklad taký shake na chudnutie. Trocha bielkovín, trocha čudného tuku a veľa cukru. Prípadne aj kofeín. Mňamka, ktorá vám dodá podvýživu a kopu cukru.
 • Pozor na obsah príliš zdravých ingrediencií! Nebezpečné je aj skočiť na lep receptom ktoré používajú chronicky známe zdravé suroviny. Ovsené vločky, celozrnnú múku, pohánku a podobne. Ak totiž spravíte vyprážaný rezeň obalený v brézlach z celozrnného pečiva tak sa z toho jednoducho nestane fitness strava.

To sú najčastejšie pasce do ktorých človek môže spadnúť. Chceme sa stravovať zdravo, ale zároveň by sme radi jedli naše staré dobré obľúbenosti.

 • Ak upečiete koláč kde bude menej tuku a menej cukru ako prikazuje recept, tak bude zdravší. Ale tým sa ešte nestáva fitness potravinou vhodnou na chudnutie. Koláče proste pri chudnutí nejedzte a bodka.
 • Ak si vyrobíte smoothie zo zdravej zeleniny a ovocia, tak je to lepšie ako piť limonádu. Ale nie je to fitness recept na chudnutie. Keď pre nič iné tak preto, že rozmlátená štruktúra vlákniny už nebráni, aby cukor z ovocia prenikol do tela s rovnakou rýchlosťou, ako keby ste pili malinovku.

Preto je dobré, aby ste pri varení vždy vnímali, aké suroviny používate.

Fitness recepty a iné šalátové sebaklamy

Viete prečo v mnohých reštauráciách ponúkajú šaláty? Dokonca často za príjemnú cenu? Pretože sa dávno zistilo, že ľudia sa dajú dobre obalamutiť. Myslia asi takto:

 • Dal som si šalát. To je zdravé a podporí to chudnutie. Teraz si môžem dovoliť trocha hranoliek.
 • Tieto keksíky sú light s malým množstvom tuku. Môžem si dovoliť zjesť 2 balenia.

Jednoducho radi počujeme, že sme zjedli niečo zdravé. A keď už sme tak skvelo podporili chudnutie aj zdravie, tak teraz si môžeme niečo dopriať navyše.

Takto uvažuje veľa ľudí. Vy do tej pasce neskĺznite! Ak si dáte šalát, s vaším chudnutím to nespraví vôbec nič. Ak po ňom zjete hranolky, tak to už môže všeličo spraviť s vašim priberaním.

Nie je jednoduché navrhovať zdravé jedlá na chudnutie. Teda - je, ak rozumiete základom. Ukazuje sa však, že ľudia im nerozumejú.

Problém je v tom, že na chudnutie potrebujeme splniť niekoľko podmienok:

 • Variť s veľmi malým množstvom pridaného tuku.
 • Variť prevažne z nízkotučných a skôr fádnych surovín.
 • Do jedla potom pridávať len zdravšie formy tuku (orechy, olivový olej a podobné).
 • Málo soliť.
 • Vôbec nepoužívať cukor, med, sirupy.
 • Malé porcie.

Každý kto trocha varíte už viete, že to je v podstate šach-mat. Z toho sa veľmi ťažko vykúzli naozaj efektná strava, ktorá by bola tak dobrá, ako by vám pripravil šéfkuchár. Ten totiž môže pridať maslo, soľ, cukor... Vy ale nesmiete použiť ani len smotanu. Navyše šéfkuchár môže variť hodinu. Ale vy doma nechcete hodinu krútenia sa v kuchyni.

Pri príprave receptov na chudnutie teda asi vždy budeme robiť mierne výnimky. Aby jedlo bolo aspoň trocha dobré. Viete aké to je. Ak sem pošlem nejaký recept na varenie, tiež by som bol rád, aby všetci popadali na zadky a povedali si že to je skvelé jedlo. Ale čo ak robíme olovrant? To mám variť pol hodinu niečo, čo zjete troma hryzmi?

Preto sú ideálne recepty také jedlá, ktoré sa vlastne nevaria. Na 4 knäckebroty dajte po plátku tofu a máte hotové jedlo. V kuchyni oceníte, že varíte 2 minúty. Ale ako recept to nevyzerá najlepšie.

Preto veľa autorov ponúka fitness recepty obohatené o mnoho maličkostí, ktoré jedlo možno o trocha povýšia, ale zabijete tým pol hodinu.

Mne sa taký prístup nepáči. To sa oplatí ak čakáte hostí a chcete im ukázať že aj zdravá strava sa dá pripraviť zaujímavo. Ale v praxi viem, že aj tak nepresvedčíte. Tie blafy, ktoré mne po rokoch už celkom chutia by normálny človek zvyknutý na stravu od babičky proste nejedol.

Tip: Na fóre sa receptom venujeme, môžete tam tiež načerpať veľa inšpirácie, alebo sa podeľte o svoj recept. Možno vás zaujme aj téma "Pečenie alternatívnych chlebov". Do všeobecnej známosti už vstúpil napríklad Ivov chlieb, či Kavkine žemličky. Prípadne môj Koktail recept na orechové mlieko s ovsenými vločkami. Alebo si pozrite niektoré voľnejšie fitness recepty, niektoré sa hodia aj pri chudnutí. Niektoré recepty nájdete aj na webe bibi.sk.

Pár príkladov jedál, ktoré sa vám môžu osvedčiť nielen účinkom na chudnutie, ale aj chuťou:

Recept na chudnutie totiž musíte ovládať teoreticky, nie len mechanicky zopakovať postup niekoho iného. A tak na týchto stranách síce nájdete aj recepty na varenie, ale nie sú to jedlá, ktoré musíte jedávať. Vymyslite si vaše vlastné.

Ak ste stučneli z toho dôvodu, že ste jedávali veľa a chutného, asi sa vám recepty na chudnutie príliš páčiť nebudú. Jedlá vhodné na chudnutie majú menej výraznú chuť. Málo sa solí. Ideme prakticky bez cukru. Pridáva sa takmer nič tuku. To všetko "oploští" chuť jedla. V porovnaní z priemyselne vyrábaným jedlom sú to fádne jedlá. Niečo ako správny bojový plyn - bez chuti, farby a zápachu. (A neraz tieto jedlá vo vás uvoľnia plyny - viac, než bojové...) A to vás bude zvádzať, aby ste svoje už overené recepty na varenie postupne modifikovali. Ľudia sa často pokúšajú napodobniť nevhodné jedlá, použijú však na to "ľahšie" suroviny. Namiesto smotany sa dá dať jogurt. Namiesto mäsa hríbiky. Každý pokus znížiť energetickú hodnotu jedla je cenný - je aspoň "malou kvapkou".

Ale ak chcete začať chudnúť, hovoríme o úplnej zmene životného štýlu. Nie o "trocha menej". Preto odporúčam: založte svoje staré recepty niekam do zabudnutia. Začnite variť iné jedlá. Nesnažte sa zmeniť svoj životný štýl tak, že budete simulovať ten starý, len s menším prídavkom tuku. To vám dlho nevydrží. Ak chcete zmenu, spravte ju. Musíte úplne opustiť vychodené koľaje, inak sa do nich zas vrátite. Na inšpiráciu teda môžete používať aj recepty iných, ale odporúčam vám: uvažujte o jedle. Použite energetické tabuľky a klikajte. Hľadajte kombinácie jedál, ktoré by vám mohli chutiť a zároveň majú priaznivé energetické hodnoty. Postupne si tak vytvoríte vlastné recepty na varenie. Vydržte s tým pár mesiacov a zistíte, že vôbec nemajú mdlú chuť. Časom si odvyknete od skvelých chutí dosiahnutých rafinovanými kombináciami tuku, soli, cukru a ochucovadiel. Verte mi.

Hovorí sa, že neexistuje diéta, ktorá by bola zároveň vhodná na chudnutie a zároveň chutná. To tvrdenie vám povie každý gurmán, ktorý skúsil krátkodobú zmenu životného štýlu. Jeho telo si nestihlo privyknúť na nové chute.

Chudnutie je dlhodobý proces. Obezita je chronické ochorenie. Nečakajte, že sa dá riešiť rýchlo. Prechod na novú stravu a iné jedlá trvá niekedy aj pár rokov. Kým si zvyknete na nové chute. Kým sa naučíte v potravinových obchodoch ignorovať tie tisícky dobrôt a hľadať tie desiatky použiteľných potravín. Kým sa naučíte bojovať s rodinou a známymi, ktorí vám budú tvrdiť, že máte jesť to čo je zvykom, to čo jedáva väčšina. Kým pochopíte, že ak väčšina ľudí u nás trpí obezitou a tak riadiť sa názorom väčšiny by vám škodilo...

Takže toľko na úvod sekcie "Recepty". Pozrite sa, čo jedávame my, ktorí sme už pri chudnutí dosiahli nejaké výsledky. Pozrite si recepty na "nemastné & neslané" jedlá.

Mali by ste si vedieť sami pripraviť jedlo tak, aby vám chutilo a zároveň aby malo správnu energetickú hodnotu. Vo chvíli, keď si také jedlo viete pripraviť, stávate sa nezávislí. Až potom si prezerajte recepty, ako varia iní, hľadajte tipy a inšpiráciu. Prípadne sa inšpirujte v tomto jedálničku na chudnutie. Tip: Pozrite si aj článok Čo na obed.

Napísal
Miro Veselý 
17. februára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.