Ako chudol Miro Veselý – príbeh

V tomto článku nájdete rýchly prehľad, ako som chudol. Míľniky kde sa mi nedarilo i darilo. Prístupy, ktoré som skúsil plus pár fotografií. Aktualizujem ho. Naposledy na jeseň 2019.

V roku 2019 mám 55 rokov, 80 kíl a 192 centimetrov.

 • V roku 2003 som mal 115 kíl.
 • V roku 2004 som to zrazil na 78 kíl.
 • V rokoch 2005 až 2006 som mal stabilných 80 kíl.
 • V roku 2007 som z neopatrnosti pribral až 8 kíl.
 • V roku 2008 som sa ich zbavil.
 • V roku 2011 som rád, keď váha ukáže 80 kíl. Je to trvalý boj, pretože ona sa občas vyšplhá aj na 83.
 • V roku 2014 som oslávil (hmm…) päťdesiatku a desať rokov od schudnutia.
 • V roku 2016 bola váha okolo 82 kíl.
 • V roku 2017 som mával 80 kíl (plus mínus kilo, trocha to kolísa)
 • Počas roka 2019 bola väčšinou 80. Občas 79.

Aktuálne jedávam o niečo viac jedla, než píšem v jedálničku na chudnutie, pretože už dávno nechudnem. Kalórie už roky nepočítam, ale dá sa to približne odhadnúť – jedávam okolo 10 až 12 tisíc kJ približne toľko, koľko by pre moje čísla (vek, výška, hmotnosť…) vyrátala kalkulačka BMI. Viac než celkovú energiu strážim jednotlivé živiny. Najprísnejšie tuk – ten treba kontrolovať prísne. Menej prísne bielkoviny – tam sa stačí blížiť cieľovým číslam a či to bude trocha viac, alebo menej to až tak nevadí. Najmenej prísne strážim sacharidy. Celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny, ryža natural, vločky – toho sa netreba báť. Samozrejme, treba popritom prejsť pár kilometrov denne.

Mnoho rokov jedávam stále tie isté jedlá, v knihe Jedálniček na chudnutie sú všetky, ktoré sa mi osvedčili. Občas – raz za rok – sa zvyčajne stane niečo, čo ma “odkloní” od tejto stravy alebo pravidelného pohybu. Raz je to choroba a pri nej viac ovocia, inokedy si dám nejaké výnimky kvôli maškrtnosti a pažravosti. Hneď sa to prejaví na výsledkoch. Takže vlastne trvale musím číhať čo sa deje. Keby som prestal dávať pozor, okamžite by som zas pribral. Táto dlhodobá disciplína pri kontrolovaní stravy je však tým “tajomstvom”, prečo sa mi darí dlhé roky držať si váhu aj po schudnutí. Proste som si zvykol, že koláčiky, vyprážané rezne, uherák či zemiakové lupienky sú proste “zakázané”. A to je všetko. Jem minimum nevhodných potravín a namiesto nich jem potraviny vhodné.

Schudol som. To je fajn. Ale prečo som vlastne pribral?

Ako to, že som roky tučnel a nechal to zájsť tak ďaleko? Ako je možné, že nikto nemohol zasiahnuť? Lekár, manželka, matka, rodinní príslušníci, priatelia? Boli bezmocní. Niektorí mi aj vraveli, že tučniem a nesprávne sa stravujem. Vysmial som ich. Rozpoviem vám ako to bolo. Tí, čo chcete rovno začať, pozrite si zoznam tipov ako schudnúť.

Veľmi dlhé roky som nedbal na stravu ani na to, čo robím. Žiaden pohyb. Koláčiky, hranolky, sladkosti. Tu a tam pivo. Ak už, tak určite nie jedno.

Venoval som sa recenziám digitálnych fotoaparátov a radšej som si fotieval len tvár. Myslel som si, že na nej tie kilá nevidieť.

Potom som schudol. K tomu sa za chvíľu dostanem.

Najťažšie obdobie však beží po schudnutí. Vytrvať s cvičením, prechádzkami a rozumnou stravou nie je práve pohodlné.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Tu a tam výnimka a všetko sa hneď lepí na brucho. Ale zatiaľ sa mi darí. Nechcem vám zastierať fakt, že udržať si získanú váhu je veľmi ťažké. Všetci v okolí jedia “normálnu stravu”, vy musíte jesť predsa len niečo iné, než je bežné. Odmenou je predsa len menej húsenicovitý tvar tela. Lepšia kondícia. A tak budem ďalej bojovať za to, aby som si udržiaval váhu v medziach normálneho BMI.

Ako som teda chudol? Ako to začalo?

Je to už dávno, keď som po prvý raz pred zrkadlom konštatoval, že mám tuším nejaké drobulinké brucho. Dobre si pamätám, ako som palcom a ukazovákom dokázal nahmatať vrstvičku tuku, a celkom ma pobavilo, že tam vôbec niečo také mám. „To akože tlstnem?“ pobavil som sa. Spomínam si, že o pár rokov nato som robil rovnaký hmat, ale nemohol som už použiť palec a ukazovák, pretože tuk sa dal uchopiť, len ak som ho podobral všetkými prstami a palcom. „Fotrovatiem.“ povedal som pri pohľade do zrkadla, a vôbec mi nenapadlo, že s vecou by bolo načase niečo spraviť. Brucho sa mi zdalo normálne. Hlavne mi bolo ľahostajné. No áno, bolo tam trocha tuku. Bolo ho stále viac. Hovoril som si, „že až bude zle“, potom s tým niečo spravím. Plynuli roky a živil som sa prácou, pri ktorej nebol veľmi čas cez deň pravidelne jedávať. Jedol som viac večer, cez deň menej. Hlboko v noci som robil razie do chladničky. Do zrkadla som sa nepozeral. Načo aj?

Neskôr som sa začal zaoberať počítačmi. V podstate celý deň nič namáhavé nerobím, živím sa sedením na zadku. Prešlo pár rokov. Už som nedokázal chytiť prstami tuk na pupku. Bol príliš veľký. Bolo možné ho uchopiť len prstami a dlaňami oboch rúk. Už dávno som si pri močení nevidel to, čím močím. Brucho bolo masívne. Neskôr k tomu začali pribúdať aj nenápadne rastúce tukové prsia. Mohol som mať hmotnosť okolo 100 kilogramov a „aj vtedy“ mi často napadlo, že by sa s tým malo niečo robiť. Vlastne, spomínam si, napadlo mi to každý deň po sprchovaní. Tak plynuli mesiace. Niečo by sa malo robiť, no nerobilo „sa“ nič.

Keď som mal 110 kíl, môj objem začali až nepríjemne často komentovať známi. Boli to žartovným tónom povedané a veľmi nežartovne myslené poznámky ako „asi sa ti darí veľmi dobre“, „zdá sa mi, že trpíš blahobytom“ a podobne. Neboli mi príjemné, pretože boli hnusne pravdivé. Naoko som sa pred známymi tváril pobavene a ľahostajne. „U chlapa to predsa nevadí“.

Čo chce ten odporný chlap v zrkadle?

Čím viac som priberal, tým menej mi záležalo na tom, ako vyzerám a na tom, čo si o mne myslia ostatní. Už dávno som chodil v starých handrách, bežne aj do mesta. V rozkroku roztrhané, voľné nohavice. Hnusné, ale pohodlné tričko. Topánky nikoho nezaujímajú. Vlasy? Komu by sa o ne chcelo starať? Keď sa pozerám na staré fotografie, zisťujem, že rovnako, ako som zanedbával zovňajšok, prestával som dbať aj na to, ako sa tvárim. Čoraz viac fotografií odrážalo emócie typu otrávenosť, dajte mi pokoj, nemám chuť a som unavený. Bol som vyčerpaný. Držať vo vzduchu celý deň 35 kilogramový klát slaniny dá zabrať.

Prvé pokusy schudnúť

Čoskoro som si uvedomil, že sám seba nerád vidím na fotografiách. Keď som mal 115 kíl, už som sa nechcel fotiť. Ak sa dalo, skúšal som pri fotení skrývať brucho pomocou zadržania dychu. Mal som pocit, že je vtiahnuté. Každá ďalšia fotografia mi však dala jasnú odpoveď na to, či to pomáha. Nepomáha. 35 kíl slaniny navyše nie je možné ukryť tým, že vydýchnete zo seba trocha vzduchu a zatiahnete brucho. Obezitu, ktorou som trpel, už bolo vidieť nielen na postave, ale aj na tvári. Čím je človek tučnejší, tým viac sa v tvári podobá na iných tučných.

Stále som si hovorieval, že by sa s tým malo niečo začať robiť. Stále „sa“ nič robiť nezačalo. Pekelne sa mi nechcelo niečo meniť. Už som sa aj sám pred sebou zle cítil, že nie som schopný začať. Stále som čakal a dúfal, že nájdem nejakú konkrétnu diétu, ktorá vec vyrieši za mňa. Za celé obdobie, keď som priberal, som urobil niekoľko smiešnych a neúspešných pokusov o schudnutie.

Prvý pokus bol tesne po roku 1989. Po páde železnej opony sa na trhu okrem iného objavili aj produkty teleshoppingu. Jeden z nich sľuboval iba trojminútové cvičenie denne a veľmi rýchly úbytok tukových buniek na bruchu. Myšlienka sa mi páčila. Preto som investoval pomerne vysokú čiastku do kúska plastu s gumou. Po troch týždňoch som pozoroval výsledky. Naozaj som trocha schudol a mohol som zatiahnuť opasok až o dve dierky ďalej než predtým. Cítil som sa lepšie a to sa mi páčilo.

Žiaľ, môj odpor k akémukoľvek telesnému pohybu zabezpečil, že som na toto cvičiace a mučiace náradie začal čoraz častejšie zabúdať. Jedného dňa som si spomenul: „Aha, včera som necvičil.“ Tak som na druhý deň urobil dve cvičenia po sebe, aby som výpadok nahradil. Na tretí deň sa mi znova nechcelo cvičiť, tak som si povedal, že štvrtý deň si opäť dožičím dve cvičenia naraz, 6 minút zvládnem. Množstvo výnimiek postupne pribúdalo, až to dospelo tak ďaleko, že ak by som chcel kompenzovať premeškané dni, musel by som cvičiť nepredstaviteľných 20 či 30 minút v kuse! Fuj! Priatelia, toto nie. O tom reklama nič nehovorila. Tak slávny mučiaci nástroj putoval najprv pod posteľ, potom na skriňu a nakoniec skončil za skriňou.

Neskôr som ho požičal postupne niekoľkým známym, ktorí si ho tiež chceli kúpiť. Všetci mi ho s vďakou po pár dňoch vrátili s tým, že je to presne tak, ako vravím. Je naivné si myslieť, že kúpou nástroja za pár sto eur prinútite sami seba prekonať lenivosť. Možno tak na pár týždňov… To sa týka aj rôznych domácich rotopedov, orbitrekov, stacionárnych bicyklov či stepperov. Dobrý kšeft pre predajcu. Prístroj sa zvyčajne čoskoro zmení na drahý a nie práve ideálne tvarovaný vešiak.

Po tom, čo som v rámci snáh o schudnutie ešte viac pribral, urobil som ďalší zúfalý pokus. Tentoraz som zvolil techniku hladovky. Hovoril som si: „Nejaký mesiac – dva to vydržím, zhodím a potom pokračujem v pôvodnom živote.“ Vydržal som päť dní. Posledné tri som klamal sám seba a nebola to už úplná hladovka. Tu a tam som zjedol niečo malé. Nepríjemným dôsledkom bolo, že z pocitu trvalého hladu som mal pokazenú náladu. Bol som otrávený a zúrivý, na každý podnet som reagoval zlostne.

Všetky tieto problémy boli spôsobené jedinou vecou: nevedel som o odtučňovaní absolútne nič. Chcel som zhodiť čo najrýchlejšie a bez námahy. Nech to stojí čo chce, len nech sa nemusím veci ďalej venovať. Čo je horšie: nevedel som nič ani o stravovaní. Je paradoxom, že človek v informačnom období, keď má cez internet k dispozícii všetky informácie dostupné niekoľkými kliknutiami myšou, zaoberá sa čímkoľvek iným, len nie svojím vlastným životom. Vôbec som netušil, čo mám jesť a aké má vlastne konkrétne jedlo účinky.

Aj môj posledný a zatiaľ úspešný pokus o schudnutie začal dúfaním v zázrak. Kdesi som sa dočítal, že existujú tabletky, ktoré znížia pocit hladu. To sa mi zapáčilo. Dúfal som, že rozbehnem ďalšiu zo svojich hladoviek, ktoré by viedli k zníženiu množstva prijímanej stravy. Pochabo som sa nazdával, že po tom, čo schudnem, budem môcť veselo pokračovať v blahobytnom gurmánstve. Vtedy som ešte netušil, že chudnutie sa mi podarí dotiahnuť až do konca. Ani to, že budem chudnúť vyše roka a nie len pár týždňov…

Tabletky naozaj „fungovali“. Po pár týždňoch som mohol konštatovať, že chudnem tempom skoro päť kíl mesačne. Paráda! Po konzultácii s lekárom som v tom pokračoval. Keď som zistil, že som schudol asi pätnásť kíl, uznal som, že ľahká existencia sa mi páči viac ako existencia ťažká. Myslel som si: teraz už mám „stiahnutý žalúdok“, aj hmotnosť je nižšia. Môžem vysadiť lieky a už aj bez nich budem jesť menej. Stačí si trocha dať pozor. To zvládnem ľavou zadnou.

Liek som vysadil – ale čo to? Hmotnosť zrazu prestala klesať. Dokonca začala dosť rýchlo stúpať! Čo s tým mám robiť? Znova lieky na pár týždňov, znova chudnem. Po vysadení sa úbytok hmotnosti znova zastavil. Dnes sa nad tým už len pousmejem – naivne som si myslel, že lieky mi znížia hmotnosť a potom budem jesť „o trochu menej“. Po vysadení liekov som „trochu menej“ vydržal jesť vždy asi tak týždeň. Druhý týždeň som už jedol viac než dosť. Tu výnimka, tam doboška, tieto lupienky zajtra určite odhladujem – klamal som sám seba. Len počas Vianoc 2003 som pribral päť kíl. Vtedy mi začalo byť jasné, že toto nie je schodná cesta. Lieky sú pomôcka, barlička, ale neriešia chybu v systéme stravovania, v myslení. Hlavne však nepovedia, čo človek má robiť po schudnutí, aby zas nepriberal.

Začal som tušiť, že sa mi asi nepodarí schudnúť bez toho, aby som o tom niečo nevedel. Práve to ma zachránilo. Kúpil som si niekoľko kníh o chudnutí a stravovaní a začal som čítať. Dúpnel som z toho, čo som sa dozvedel. Ak úplne a natrvalo nezmením to, čo denne jem, nemám žiadnu šancu a moja obezita sa vždy vráti. Preto som s poslednou, treťou várkou liekov „proti hladu“ už naložil inak. Prešiel som na bežnú racionálnu stravu. Začal som vážiť jedlo, zapisovať. Učil som sa pochopiť, z akých živín sa skladá moja strava. No a rešpektovať zákonitosti, ktoré som sa naučil z kníh. Začal som chudnúť na veľmi nízkom energetickom príjme 5 500 kJ. To fungovalo, pretože som necvičil.

Prvý týždeň po vysadení liekov – nič. Žiadne zastavenie úbytku hmotnosti! Druhý, tretí týždeň, stále v pohode! Váha ukazuje stále menej a ja vôbec nie som hladný. Neuveriteľné! Lieky boli odrazu celkom zbytočné.

Samozrejme, mal som a stále mám chuť na dobré rezne (množné číslo tu nie je náhodou!), či klobásy. Ale zároveň už nechcem byť tak nemožne tlstý. Nechcem bojovať s problémom, ako si mám sám zaviazať šnúrku na topánke.

Len čo som sa dostal pod 90 kíl, začali ma oslovovať susedia. Zisťovali, ako sa mi podarilo tak schudnúť a akú konkrétnu diétu používam. Niektoré susedy mali v očiach nevyslovenú nádej, že poviem niečo, čo bude pripomínať zázrak. Dúfali, že poviem, „urobte toto a do zajtra schudnete 20 kíl“. Hneď, ako som však povedal, že celý „zázrak“ spočíva len v tom, že jem inak, ich nádej v očiach vyhasla. „Zas nič pre mňa,“ pomyslela si zrejme suseda a sklamane ma opúšťala. Ani som jej nestihol dopovedať, že slovom „jem inak“ myslím „zjem oveľa viac jedla, ako predtým, ale iné potraviny a preto nie som hladný“.

V tomto období mi napadlo zverejniť svoje skúsenosti na internetovej stránke. Stránka www.chudnutie-ako.sk má výborný ohlas. Desiatky ľudí vďaka nej schudli. O svoje názory a skúsenosti sa mnohí z nich delia s tými, čo chudnúť ešte len začínajú. Nájdete ich vo fóre na uvedenom webe. Občas sa aj stretávame. Je motivujúce zhovárať sa s ľuďmi, ktorí dokázali zhodiť desiatky kíl. Mnohí zhodili „len“ okolo 10 kíl. Rekordérmi sú: muž – 55 kg, žena – 77 kg. Sú to ohromujúce chvíle, keď vám príjemná, štíhla žena ukáže fotografiu, na ktorej je na nepoznanie obrastená slaninou.

Súvislosti, ktoré som so zahanbením objavil až vo svojich štyridsiatich rokoch, som mal vedieť už na základnej škole. Málokomu stačia poučky, že má jesť veľa zeleniny, menej sladkého, žiadne továrensky vyrobené sladkosti a cukríky. Samotné zákazy, príkazy a odporúčania nepomáhajú. Ani ohrozenie chorobami či smrťou nie sú dlhodobo účinné ako motív, prečo si upierať dobrú papu a chudnúť…

September 2004. Pokúsil som sa rekonštruovať polohu ako na obrázku vedľa. Ešte tam síce nejaký tuk je, ale ak sa mi podarí udržať ho na tejto úrovni, budem spokojný. Nevýhodou je, že teraz sú mi všetky šaty beznádejne veľké.

Leto 2014 komentár: Ten zvyšný tuk sa mi vypáliť nepodarilo. Darí sa mi však udržiavať ho na prijateľnej úrovni.

Schudnúť sa mi oplatilo

Uvedomujem si to denne. Je to už vyše 7 rokov, čo som schudol a váhu si udržiavam. No… Ako tak. Ona má tendenciu trocha stúpať, ale k tomu sa dostaneme v záverečnej kapitole. Zmenilo sa veľa vecí. V prvom rade sa cítim neporovnateľne lepšie. Po všetkých stránkach, aj zdravotne. Aby som si overil, že to nie je len môj dojem, absolvoval som sériu lekárskych vyšetrení. Výsledky sú vynikajúce.

Nie vždy to tak bolo. Mal som zdravotné ťažkosti, ktoré síce nie sú fatálne, ale poriadne otravujú život. Začínajúce problémy so srdcom, vysoký tlak, zvýšený cukor, cholesterol, triglyceridy, problémy so spaním, takmer sústavné potenie sa (v noci je pekelne otravné, ak si musíte niekoľkokrát prezliecť pyžamo, aby ste nespali v mokrom) rôzne kožné problémy, slabosť, rýchle zadýchanie sa, hnačky… Ani sa mi nechce ďalej vyratúvať –bolo by to otravné. Typické následky rastúcej obezity, nevhodnej stravy a nedostatku pohybu.

Samozrejme, začal som leštiť kľučky na čoraz väčšom počte ordinácií. Jedna lekárka mi opatrne a veľmi taktne naznačila, že by som mohol trocha schudnúť. Vraj sa mám vyhýbať aspoň najmastnejším jedlám. „Čože už mne má nejaká lekárka radiť, či mám jesť vyprážané rezne a kožu z grilovaného kuraťa? Predsa sa nevzdám práve toho najlepšieho?“, myslel som si.

Až keď som schudol, začal som cvičiť

Hmotnosť sa mi neskôr ustálila na hodnote okolo 78 kíl. Zaznamenal som ústup zdravotných ťažkostí. Cítil som sa ľahko, no chudnutie výlučne stravou mi oslabilo svaly. Vinou slabých svalov som sa dopracoval k ťažkostiam s chrbticou. Preto som začal pomaly robiť pravidelné prechádzky a začal som chodiť opatrne dvíhať činky do posilňovne. Poradil som sa s trénerom, ako nato. Výsledky sa začali dostavovať.

Nenávidím cvičenie a nechce sa mi chodiť cvičiť, ani chodiť na prechádzky. Keď už som na prechádzke alebo v posilňovni, už to odrazu nie je tak ťažké. To je zaujímavý jav. Keď už tam som, už to je celkom fajn.

Záber z roku 2008. Občas sa oplatí zdvihnúť aj činku.

Cvičenie má mnoho priaznivých dopadov na organizmus – v minulosti som o nich čítal, ale neveril som, že to tak naozaj je. Tak predovšetkým sa mi začala rýchlo zlepšovať kondícia. Sú tisíce maličkostí, pri ktorých si často uvedomím, „tak toto som dokázal len vďaka posilňovni“. Napríklad kupujem v obchode a odrazu nie je problém zodvihnúť basu minerálok, preniesť ju do vozíka. Rovnako pri bežných domácich prácach. Presťahovať skriňu? Prečo nie. Alebo pri pobehnutí v meste na električku. Dnes vyjdem peši na šieste poschodie takmer bez zadýchania. Ak treba, tak vybehnem. A to mám astmu!

Spolu s cvičením mi prudko začala klesať takzvaná pokojová frekvencia srdca, čo je signál, že srdce vďaka pravidelnému cvičeniu začína pracovať oveľa účinnejšie. Na menej úderov vykoná viac práce. Už dávno som zvyknutý, že pri meraní krvného tlaku prístroj ukáže normálne a nie zvýšené hodnoty.

S prekvapením som zistil, že aj dve hodiny 3-krát do týždňa sa dajú na cvičenie vyčleniť bez toho, aby zásadným spôsobom chýbali. Viem, z 24-hodinového dňa to nie je zanedbateľné množstvo, ale cvičením rozbehnutý organizmus proste funguje akosi efektívnejšie. Lepšie sa mi pracuje, lepšie premýšľa. Spravím viac práce za kratší čas.

Počas cvičenia som sám so sebou. Mám čas prehodnocovať, ktoré pracovné úlohy a požiadavky sú pre mňa naozaj dôležité. Pohyb mi proste prospieva, aj keď horšia časť môjho ja mi stále našepkáva, ako rafinovane by sa mu dalo vyhnúť. Áno, odpočinok a iné radovánky sú príjemné, ale človek pri nich zlenivie. Desiatky rokov som necvičil vôbec, takže môžem posúdiť rozdiel. Necvičenie je príjemné, ale veľmi nepríjemné sú jeho následky.

Na čo som prišiel? Pohyb prináša zdravotné výhody, ktoré sa dajú cítiť, vidieť aj merať. Žiaľ, výhody, ktoré sa dajú dosiahnuť pohybom nemožno dosiahnuť ničím iným, len pohybom! Viem, mrzutá vec pre nás, večných lenivcov. Odkedy som sa začal hýbať, môžem denne zjesť trocha viac jedla. V roku 2005, keď som ešte necvičil, som musel dávať dosť prísny pozor na to, čo zjem. Už to bol zvyk, nemusel som nič vážiť, ale sústavne som musel byť ostražitý, pretože aj malé navýšenie jedla znamenalo, že sa váha pohla až tesne ku číslu 80, ktoré som považoval za „alarm“, po ktorom nasledovalo sprísnenie kontroly jedenia.

Odkedy cvičím, zjem viac, takže nemusím dávať až tak prísny pozor. Aby ste rozumeli – neznamená to, že zasa môžem jesť rezne a „štopať“ koláčiky. Ak som v roku 2005 mohol denne zjesť maximálne okolo 7500 až 8000 kJ, po prechode na cvičenie môžem zjesť okolo 9 500 až 10 500 kJ denne bez toho, aby sa hmotnosť hýbala neželaným smerom.

Vytvára to však tlak na človeka. Pocit „už môžem zjesť viac“ je lákavý. Schudnuvší človek potom často začína do svojho inak zdravého jedálnička zaraďovať výnimky. Len občas. Kým sú riedke, nič zlé sa nedeje. Na ploche rokov vidím, že som napriek všetkej snahe pribral.

Prestal som na chvíľu dávať pozor

Ako plynul čas, akosi nebadane a potichu sa veci začínali meniť. Menilo sa moje zmýšľanie. Bolo to asi koncom roku 2006. Veď chudnem – pomyslel som si a na raňajky som dal väčšiu hrsť „ovsovlokov“. Dnes som tuším nejaký hladnejší, napadlo mi popoludní, keď som vyberal z hrnca poslednú ryžu (nejako rýchlejšie sa zrazu míňala). Čo tak ešte jeden steak? Len malý. A viac chleba – len na povytieranie šťavy. Dnes by som sa mal odvážiť. Nechce sa mi. Aj tak by tam bolo trocha viac. Včera som mal bryndzu, soľ zavodňuje, váha by iste ukázala zadržanú vodu.

Dni plynuli. Už mi na deň nestačilo kúpiť 3 rožky. Bral som 8. Pre istotu. Keď už boli doma, dával som si zrazu automaticky po dva. K praženici, k polievke, k jogurtu, k sardinkám. Dni plynuli. Prišiel prvý obed, ku ktorému som mal 3 rožky. Čestné slovo, absolútne som si neuvedomil, že kupujem stále viac rožkov. Ani to, že som stále častejšie viac a viac hladný. Stále som žil v dojme, že môžem – veď je všetko ako má byť.

Stále som sa považoval za štíhleho človeka, ktorý sa inak živí striedmo. Hmotnosť si predsa držím už nejaké 3 roky, mne sa predsa už nemôže nič stať! Tak som občas uvaril puding (!). „Pre návštevu“, ale hlavne preto, že aj ja si pri varení budem môcť liznúť. Za pol litríka. K tomu všetkému plus štandardný denný režim jedla, ktorý ma už dlho spoľahlivo držal na dobrej hmotnosti.

Do toho prišiel december, mesiac čokolády, staniolových Mikulášov ukrývajúcich mastný kus cukru hnedej farby. Kto by odolal? Váha však jedného dňa prudko ukázala červené čísla. Bolo na nej 83 a pol. No dopekla, oblial ma ľadový pot. Toto čo má znamenať? Včera sme nemuseli jesť ten údený oštiepok. A to grilované kura. Všetko samé presolenosti, sodík viaže na seba vodu. Iste to je len viac zadržanej vody.

Dosť výhovoriek! Moja nová hmotnosť určite nebola len zadržaná voda, ale aj slanina. Bolo ju už vidieť aj na opasku. Záver bol jednoduchý, riešenie prísne. Sviatky boli o zelenine, celozrnnom chlebe, kuracích prsiach. Obdobie obžerstva povinne ukončené. Požiar sa podarilo uhasiť, váhu stabilizovať. Panika bola vypnutá, ďalej som sa venoval práci. V lete 2007 som už zas začínal pozorovať, že opasok mi je nejaký tesnejší. Fuj! Pomaly som začal priberať.

Pri upratovaní som objavil starý oblek z roku 2000. Pozrite sa, ako mi sadne.

Fotené v roku 2012, chudol som v rokoch 2003 a 2004. Obávam sa, že by som ho asi mal dať potrebným. Ale kto takto obézny je v skutočnosti potrebný?

Tento oblek bol zahrabaný vzadu v skrini možno 10 rokov, aj som zabudol že ho mám. Pás na nohaviciach má 125 centimetrov. Je to zaujímavé.

Chcel som dobre vyzerať. Keď som ho kupoval, chcel som na rokovaniach vyzerať dobre. Vôbec som si neuvedomil, že som obézny a už tým strácam body, ktoré žiaden oblek nevyžehlí.

Keď sa na to spätne rozpomínam, začínam si uvedomovať, že som sa dosť dlho nepovažoval za problémovo tučného. Vedel som, že nejaké tie kilá sú hore, ale mal som pocit, že sa to skryje, že to zas až tak nevadí. Je zvláštne, že ani zdravotné ťažkosti ktoré som už mal som si nedával do súvisu s obezitou. Je to asi ľudské, že ak sa nejaký proces deje pomaly, máme tendenciu nevnímať ho.

Dnes stretávam zdobených tučných ľudí. Asi som už starý a mrzutý. Ale všímam si niektoré znaky:

 • Drahé oblečenie
 • Tetovanie, alebo piercing
 • Módne doplnky
 • Skvelý účes, alebo upravené nechty

To všetko signalizuje že títo ľudia sa tiež chcú v spoločenskom hodnotení umiestniť vyššie. Chcú dobre vyzerať, zjavne chcú mať aj sami zo seba dobrý pocit. Problémom je len to, že

 • drahá športová mikina nesedí pekne na veľkom bruchu,
 • sexi legíny strácajú časť kúzla, ak sú natiahnuté na vrece zemiakov,
 • ani najdrahší šperk nič nezmení na fakte, že zdobí slaninu.

Je to asi dané dobou. Žijeme v konzumnej spoločnosti a začíname si zvykať na pravidlo “kúpiť sa dá všetko, tak kupujme”. Ozdoby aj jedlá. A nestarajme sa o rozlohu brucha.

Sú však veci, ktoré sa kúpiť nedajú. Akousi náhodou sú to pomerne dôležité veci v našom živote. Kúpiť sa nedá:

 • vzdelanie,
 • znalosti a zručnosti,
 • kondícia,
 • disciplína…
 • …a okrem iného ani láska.

To je práve nepríjemné, pretože práve tieto veci rozhodujú aj o tom, ako spokojne si môžeme užívať to, čo sme si kúpili. Marketing do nás vpálil predstavu, že ak niečo chceme, treba ísť do obchoďáku. Keď vyjdeme ovešaní igelitkami, budeme šťastnejší. To je možné. Podnety v obchodoch sú pestré a dovolia nám na chvíľu pozabudnúť, že do obchodného centra sme vlastne išli s pocitom nespokojnosti.

Je to v našej prirodzenosti. Ak sa niečo dá spraviť jednoduchšie, prirodzene nás to ťahá takým smerom cesty menšieho odporu.

 • Mal by som sa učiť, ale ľahšie je pozerať Facebook…
 • Bolo by rozumné dať si tofu, ale keď je tu teraz ten krémeš…
 • Asi by bolo dobré ísť na tréning, ale dnes je v nákupáku výpredaj…

Podobných príkladov má každý asi hneď niekoľko. Jednoducho čas plynie a ak máme na výber, radi si vyberieme príjemnejšiu cestu. Aj keby smerovala zlým smerom. Kniha V bubline internetu je práve o tom, ako ľahko sa človek niekedy nechá oklamať digitálnym obrazom sveta. Ak chcete schudnúť na bruchu, potom to chce spraviť hneď niekoľko nepríjemných zásahov do životosprávy. Nestačí raz. Trvale.

Nepríjemné je to, že dodržiavať nejakú disciplínu je namáhavé. A čo napíšem ďalej myslím vážne, bez žartov a skrytej irónie. Vyčerpanie oslabuje! Viem, že to viete. Ak pôjdete rúbať drevo, unaví vás to. Potom už nebudete vládať ešte robiť niečo iné. Ani vládať, ani nebudete mať chuť. Prečo takúto banalitu vlastne vôbec píšem? Pretože vyčerpať sa dajú aj psychické zdroje. Ak sa, napríklad, vyhýbate jedeniu torty kým ostatní si pochutnávajú, vyčerpáva vás to. Je to psychická námaha. Pre niekoho menšia, pre niekoho neznesiteľná.

Počítajte preto s tým, že ak ste sa rozhodli zhodiť z brucha, bude to namáhavé. Prečo sem píšem takú banalitu? Vráťme sa k príkladu s rúbaním dreva. Čo by ste spravili po pár hodinách rúbania? Šli by ste si odpočinúť. Možno zdriemnuť. Podobne počítajte s relaxom aj pri chudnutí.

V roku 2019. Pohybová aktivita je po schudnutí povinná. Bez toho sa nedá udržať si výsledky.

Na lepšiu svalovú koordináciu odporúčam aj počas chudnutia SM Systém. Je to prevencia bolestí chrbta.

Ako zhodiť z brucha a neunaviť sa?

Cesta nevedie cez odpočinok. Práci sa nevyhnete. Musíte si vôľu ponamáhať. Uprite si maškrty. Dohliadnite na dodržanie režimu. Avšak počítajte s tým, že tieto obmedzenia podstupujete s vedomím, že to JE namáhavé.

 • Viete prečo to robíte (chcete schudnúť z brucha a to bude odmena)
 • Viete že je to namáhavé (aj nesplnená túžba je námaha, často veľmi tvrdá)
 • Preto podniknite kroky, ktoré budú námahu kompenzovať.

Po športe je dobré nechať telo odpočinúť a aj sa dobre vyspať. Po psychickej námahe je dobré dať “hlave” niečo príjemné ako protihodnotu. Málokto vie fungovať tak logicky, že by sa odmenu považoval fakt, že v budúcnosti bude mať menšie brucho. Preto je dôležité vytvárať si zdroje podnetov, ktoré vás potešia už dnes. Zvládli ste presviedčanie u starých rodičov a nedali ste si rezeň so zemiakovými plackami? Skvelé. Všetci vieme, že boli iste výborné a veľmi sme si ich chceli dať. No vydržali sme. Čo si následne udelíte ako odmenu?

Odmena by mala byť reálna. Niečo na spôsob duchovnej potravy. Niečo, pri čom si vaša “vôľa” odpočinie.

 • Dobrá zábava,
 • príjemný zážitok,
 • radosť,
 • sex,
 • duchaplné myšlienky,
 • posedenie s príjemnými ľuďmi…

Čokoľvek, čo vám dá dobrý pocit, spokojnosť. Ak si predstavíte, že za deň si dávate niekde do pomysleného denníčku plusy a mínusy, mali by byť vyvážené. Ak to, že ste si nemohli dopriať dukátové buchtičky je veľké červené mínus, mali by ste nájsť inú udalosť, ktorú si zapíšete ako veľké plus. Možno dobrý vtip, alebo srdečný rozhovor. Ale váš súčet plusov a mínusov za daný deň by mal byť podľa možnosti skôr vyvážený.

To je cesta, ako môžete dlhodobo chudnúť z brucha a nehrozí, že to už zakrátko vzdáte. Neskôr, keď už budete mať výsledky vás to udrží v režime, aby ste nepoľavili.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

182 Odpovedí

 1. Super clanok, presne to vystihuje sposob, akym as na seba pozeram a ako sam seba klamem, ze je vsetko ok. A nieje, kazde rano si to poviem a nejako sam seba presvedcim, ze od zajtra zacnem.
  Snad si po tomto clanku vezmem viac k srdcu svoje predsavzatia.

 2. Ahoj Miro! Volám sa Tomáš. Asi pred pol rokom som ukončil svoje chudnutie, pri ktorom som úspešne schudol. Asi 10 kg a 20 cm obvod v páse. (Presne si to už nepamätám) ja hlúpi som nemal zahodiť starý kalendár, kde som mal zaznačenú váhu a obvod pása. Ale to nie je až také podstatné. To, kvôli čomu Ti teraz píšem je, že jem 5 krát denne aj pijem veľa čistej vody z vodovodu, čaje ovocne (bez cukru) a občas minerálky. ALE!!
  Ale aj napriek tomu som každé dve hodiny hladný. Nenasýtim sa na dlhší čas ako 3 hodiny.
  Môj jedálníček na deň:

  Raňajki: (vstávam o pol deviatej) 8:45 (plus mínus) celozrnne, tmavé pečivo so syrom a šunkovou salámou. 1 veľké jablko.

  Medzy obedom a raňajkami cvičím aerobics (som našiel super aerobic na youtube Billy Blank´s TAE BO cardio odporúčam vyskúšať)
  od 10:00 do 11:00

  obed (problém je v tom že): podla toho, čo navarí mama ):

  Olovrat 15:00 bieli jogurt s ovocim, alebo lem ovocie (banán s jablkom)

  Potom sa snažím vydržať do 18:00, aby som dodržal pravidelnosť troch hodín, ale do piatej už som hladný ako vlk (medzi týmto časom idem na dlhu prechádzku so psom), ale dlhšie ako do piatej to nevydržím a vyhladnem. (vieš pravidelnosť troch hodín).

  a potom ešte niečo musím zjesť o 20:00 až 21:00. čiže moja otázka na koniec:

  AKO SA VYHNÚť NEPRAVIDELNEMU HLADU??!

  Ešte na koniec vážim 62 kg, obvod pása 75,5 cm (som chorý na srdce mám kardiostimulátor) preto som asi taký “ľahký” a “tenký”…

  Proste čo stým večným hladom???!!! ):

  Ďakujem! ):

 3. Tomas v prvom rade gratulujem k úspechu. no a k tomu hladu: skúste si ešte prejsť nejaké info o glykemickom indexe, banán+jablko nie je dobrý nápad. no a v rozpise chýba zelenina. dajte tak kilo a pol denne a nič podobné hladu nepocítite. každé jedlo začnite zeleninou a je to.

 4. Ahoj Miro,
  tvoja kniha je super, motivujuca a povzbudzujuca – naozaj kvalitne citanie. len tak zo zvedavosti – kedy si Ty sam naposledy ‘zhresil’, co sa tyka jedla, a co to bolo? dakujem.

 5. Evyta o dve lyžičky arašidového masla viac ako som mal. kedy? asi 10 minút dozadu.

 6. Milý Mirko, ja len jedno veľké ďakujem za túto stránku a tvoje rady a námety… schudla som skoro 10kg (zo 76 na 66,7) a to len tým že som začala jesť a zdravo jesť :))) a je pravda že chudnutie začína od mozgu..
  ešte raz vďaka!

 7. agentka ďakujem za milé slová a nech ti to zdravé stravovanie vydrží natrvalo.

 8. Zdravím tiež som zmenila jedalnicek nejem ziadny chleba a vela zeleniny pridala a shucdla osm za cca mesiac 10 kilov prada

 9. petrana no 10 kíl za mesiac síce vyzerá skvelo, ale ak idete bez príloh tak je mimoriadne vysoké riziko jojo efektu. ak iné prílohy jedávate a vylúčili ste len chlieb tak to je ten lepší prípad, ale aj tak je tak rýchle chudnutie vždy rizikové.

 10. Ahoj Miro
  Ďakujem za možnosť nahliadnuť do tvojho súkromia tak podobného mne.
  Keď sa to tebe podarilo,verím tentokrát že už aj mne.
  Dúfam že aj na dialku cítiš môj smútok a žial zo seba,bo sa mi nedarilo roky siahnuť na nižší schodík to váhový a vykročiť o pár kíl lahšia s optimizmom na perách.

 11. Fairies, prihlas sa do fora, ak tam este nie si, urcite tam spoznas vela ludi, co ti poradia, pomozu, podporia :) Neboj, nie si v tom sama :)

 12. Dobry den,
  Ja mam 14 rokov a zacal som chudnut 25. maja 2012 pretoze som bol dost tucny a doteraz som schudol asi 6 kil ale na postave som sa moc nezmenil – mam este dost velke brucho. stravujem sa zdravo nejem ziadne sladkosti od toho 25. maja a od 25.maja som nemal ziadnu sladenu vodu
  na ranajky mam bud zeleninu so zelenym cajom a citronom alebo cerealie s mliekom
  na obed co mama navari – ale nic prazene alebo s vela cukrom
  a na olovrant jogurt alebo ovocie a na veceru chlieb so salamov a so zeleninov a snazim sa nejest tak 2 a pol hodiny pred spanim
  a skoro kazdy den si idem zabehat tak na pol hodinky
  prosim Vas ze kedy s takym zivotnym stylom mi zmizne to brucho – stacilo by mi asi tak 6 cm z pasu schudnut
  tak prosim asi tak kedy
  vopred dakujem

 13. Peter v období dospievania je chudnutie skôr horší nápad, žiadne škrtenie stravy neodporúčam. Nejedz nič nevhodné (mastné, sladké, presolené…) a postavu rieš športom. Čím pomalšie to pôjde tým lepšie. Odporúčam požiadaj lekára nech to trocha kontroluje, aby si nebol v podvýžive.

 14. Dobrý den. Mám 15 rokov. Od základov som zmenila svoj životný štýl. Zmenila som stravu jem 5 krát denne a pravidelne cvičím. No na mne badat len malé výsledky a to už dodržiavam asi trištvrte roka. Mám 56/57 kíl ale nesnažim sa velmi schudnut iba z bokov tam mam usadených vela tukov a prekážami to.Chcela by som sa spytat ako mam riešit hlad ked este nemam jest.Ako som uz spominala jem 5 krát denne ale mne to nestači po dvoch hodinách som opat hladná. Ako to mám riešit ??

 15. Stela zeleninou. Ale ak chcete zraziť len boky, tak na to aj zabudnite, to zvykne byť dané geneticky a nezvykne to ísť dole.

 16. Ahojte vsetci mne podobny a samozrejme ahoj Mirko to co robis je uzasna vec neviem ci si to dost dobre uvedomujes ale pomahas mnohym nestastnym ludom gratulujem naozaj dost casto navstevujem stranky o chudnuti a mas pravdu hladam niaku zarucenu dietu hladam nieco ako zazrak ako zhodit bez namahy stale sa na nieco vyhovaram neviem zacat napr.behat nemozem lebo my vsetko skace plavat tiez lebo voda je studena tenis nemam s kym hrat a cvicit doma sama v izbe ma nebavi nakupujem stroje s nadejou ze tentokrat uz urcite zacnem a nemusim pisat ako to vzdy dopadne najsmutnejsie na tom je ze ja zijem aby som jedla nejem aby som zila preto vam chcem vsetkym povedat ze ked uz ste zacali vydrzte ze vas moc obdivujem a drzim palce ;) snad sa aj ja raz dokopem k tomu aby som zo sebou zacala nieco robit

 17. Ahojte,
  chcela by som sa Mirovi podakovat za motivaciu aj podelenie sa s vedomostmi.
  Nastartoval si ma ku cviceniu, chodievam uz rok riadne makat do fitka 2-3x do tyzdna, co je na mna neuveritelny vykon. Ten efekt je fakt viditelny aj ked som neschudla ani kilo (dokonca som asi dve pribrala, no kedze zeriem este viacej ako predtym, niet sa comu cudovat).
  Teraz som si zasa precitala knihu a som ododlana bojovat aj s tym jedalnickom – som teraz baba, co chodieva cvicit, tak to hadam nejako zvladnem :)))
  Este raz vdaka a prajem vela uspechov Tebe a vsetkym, co sa snazia

 18. Eva baba čo chodieva cvičiť zvyčajne naberá kilá a pritom netučnie. Svalovina je ťažká, aj mierny tréning sa môže podpísať na postupnom náraste váhy. Samozrejme, ak stava je nevhodná, potom cvičenie robí dobre telu, ale budeme pri ňom priberať. takže držím palce, úprava jedenia je teda dobrý nápad. radím, najskôr si deň dva len zapíš a odváž čo zješ. potom to nahádž do kalkulačky a ak by čísla neboli ďaleko od správnych, tak stravu nemeň. Iba ak ješ nevhodné množstvo alebo pomer živín, potom mierna úprava určite pomôže. A žiadne skokové zmeny.

 19. Ahoj , zmenil som svoj jedalniček a začal som cvičiť niekedy vo februari tochto roku .. mal som 116Kg , okolo 185cm dneska mam 76-77kg , trošku sa bojim toho že sa mi podarilo takto rapidne schudnuť za dosť kratky čas a to som neužival žiadne tabletky a hluposti jedine L-Carnitine a to neceli mesiac a neake velke zmeny som v tom mesiaci na vahe nevidel , iba som viac vydržal pri cvičeni .. cvičil som každy den , doteraz cvičim(momentalne dva tyždne nie kvoli chorobe) cvičieval som doma vačšinou hodinu , ked sa mi nechcelo tak len okolo 40min a ked sa mi chcelo moc tak som dal aj tu hodinu 20 , 30 min.Jedalniček som zmenil od zakladov.Moja strava pozostava vačšinou zo zeleniny , hydiny , ryb atd .. normalny olej som nahradil olivovym .. sladene limonady som nahradil čistou vodou alebo mineralkou(dnes si dam raz začas sirup), alkohol nepijem skoro vobec , nefajčim , zeleniny zjem niekedy cez den aj vyše jedneho kila .. potraviny si ale vobec nevažim , dobošky a sladkosti som si doprial už na začiatku mojej snahy o schudnutie ale vždy v minimalnom počte , dneska si dam aj viac ale skoro vždy sa mi to podari spaliť ale ani to si nedavam že cele čokolady len si proste raz začas doprajem .. inak cvičim “domace cviky” takže klasika brušaky(vela sposobov) , kliky , no mam aj dve jednoručky takže s tym tiež , často chodim hrať futbal , samotny beh ale moc často nepraktizujem .. no a proste chcem vedeť čo si o tom mysliš že sa mi za taky čas podarilo schudnuť a či sa to aj tak rychlo nevrati? doležita vec je že za mesiac mam len 17rokov takže som stale mlady chalan .. moc sa toho neobavam že sa to vrati kedže cvičiť budem stale cez školu ale určite trocha menej , a stravu meniť nebudem(na nezdravu) a to že som schudol je aj vdaka tomu cvičeniu(fakt som makal) tak dufam že sa to tak skoro nevrati , teraz sa pokusiť to udržať .. dufam že som neschudol vela zo svaloviny , ale kedže som cvičil tak vari nie , sam som si všimol že mam vačšie svaly napriklad taky biceps sa mi mohol zveciť aj o 5-7cm , triceps je vidno , na brucho ešte žiadne “kocky” niesu ale s pasa išlo dosť dole , a nohy mam tiež svalnatejšie .. spavam okolo 8hodin , cez prazdiny niekedy aj 10hodin :D .. no a to je všetko asi :)
  … a ešte jedna vec , počas pribratia sa mi na bokoch vytvorili strie , to ma dosť štvalo a ked som zistil že s tym nieje možne nič spraviť tak som začal cvičiť atd .. a ked som začal cvičiť tak sa mi vytvorili zas na rukach :D(narastol sval , koža sa potrhala) ..

 20. Burton ak budete držať rozumnú stravu a cvičiť, tak žiadny návrat obezity nehrozí, celkom určite. Odporúčam však dávať väčší pozor v obdobiach zmien, keď si nájdete / stratíte priateľku, sobáš, kúpa auta, presťahovanie a podobne. Zmeny v životných návykoch môžu spôsobiť problém ak začnete jesť inú stravu, alebo obmedzíte pohyb – to je po takých zmenách práve dosť časté. Držím palce.

 21. Ok dakujem za rady a odpoved :) .. ešte jedna vec ked som chory a nemožem cvičiť , mam sa stravovať tak ako keby cvičiť možem? pretože vačšinu dna preležim , tak si radšej davam ešte menšie porcie pretože sa bojim že to moje telo nespali…

 22. Burton podľa druhu choroby, ale choroba je dosť veľká záťaž, takže pálenia sa báť netreba. Možno málinko menej tuku a žiadne rýchle tuky ale normálne dávky.

 23. Musím poďakovať za ukázanie cesty. S Tvojou pomocou už mám tiež 30kg dole. Na veľa vecí sa dívam inak. Aj zdravotné výsledky sú podstatne lepšie. A najlepšie je, že môžem ísť v pohode s dcérou na korčule ;-)

 24. Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu, ako sa zbaviť nepríjemného pocitu u ústach po rybom oleji? Napr. aj pri situáciách, že človek v ústach cíti, že ho ešte má v žalúdku …
  Je nejaký spôsob, napr. zapiť to niečím, zajesť to niečím.
  VĎAKA

 25. Petra neviem o ničom, ak to vadí, tak rybací olej sa dá kúpiť aj v tobolkách. Alebo pite iný olej, napríklad ľanový, olivový, repkový a najlepšie asi vždy iný.

 26. Vďaka za odpoveď. Ono ja mám tento problém aj s tobolkovým, proste to cítim v žalúdku a keď si hoci slabúčko odgrgnem, tak tú chuť cítim v ústach (rybacinu).

  Odporúčate olej prijímať na lačno, alebo tesne pred jedlom, alebo tesne po jedle? … Ja to robím tak cca 10-15 min. pred jedlom, možno je to v tom …

 27. Petra tak to neužívajte. Alebo nie nalačno. Alebo jedzte miesto oleja vlašské orechy pár kusov.

 28. ahoj miro.niekde som tu citala,ze odporucas knihy od kunovej zdrava vyziva a tiez bukovskeho.avsak obydvaja sa nezhoduju v nazore o mlieku a mliecnych vyrobkov.podla kunovej su nebyhnutne na stavbu kosti a podla bukovskeho naopak prave kvoli zivocisnej bielkovine vapnik z kosti vyplavuju..tak ako to teda je? zaujima ma tvoj nazor a tiez ci jes mliecne vyrobky kazdy den a kolko.Ved aj podla minarika by sme sa mali nalievat mliekom,no na druhej strane je tu cinska studia ktora hovori o niecom inom.

 29. veronika nie som až taký expert aby som to dokázal posúdiť. myslím si že kyslomliečne výrobky jesť v rozumnom nie vysokom dávkovaní je asi dobrý nápad, ale nie tým spôsobom, že ráno kakao, na desiatu jogurt, na obed kura so syrom, na olovrant nejaký kefír a tvaroh na večeru…

 30. miro neplanujes v najblizsiej dobre vydat nejaku knizku? napr.nejake priklady ukazkovych jedalnickov-tak viac moznosti pre rozne kategorie a nie len pre chcudnucich.take mi v obchodoch chybaju.lebo tie co su redukcne jedalnicky je v nich vela bielkovin a tazko sa to potom napasovava.alebo vies o nejakej takej knizke ktora uz je na trhu? a tiez sa ta chcem opytat ci uzivaas nejake vyzivove doplnky a ked tak ake.velmi pekne dakujem za odpoved

 31. mandarinka takú knihu by mal napísať odborník na výživu v spolupráci s kuchármi čo je dosť komplikovaná konfigurácia. Ja to neplánujem robiť. Venujem sa chudnutiu. Výživové doplnky sú záležitosť určená na doplnenie stravy, je to individuálne a ak niečo užívam ja, nie je dôvod aby sa tým ktokoľvek riadil. Pre trénovanie využívam karnitín, kreatín, občas vitamíny trvale probiotiká.

 32. Miro, ked tak citam tvoje clanky, napada ma – nechcel by si tu sprevadzkovat blog chudnucich resp. racionalne sa stravujucich ludi? Tvoje clanky su super, ale je ich malo :-) Uz viem vsetky naspamat :-) no stale sa sem musim vracat, vzdy ma to tak dobre nakopne, a skusenosti dalsich ludi by mohli byt velmi povzbudive a inspirativne. Trochu na to funguje forum, ale tam aj prakticke informacie po chvili zapadnu a viac sa nenajdu…

 33. nazdar miro.tento rok sme si na dovolenke -na ciernej hore kupili flasu domaceho olivoveho oleja na trhu od simpatickej babicky,tak ako ked u nas kupis domace vajicka,akosi hned vies ze su domace.ale ja teraz neviem ako mam brat ten olej.ci je na varenie alebo ci je za studena lisovany a mozem ho jest do salatov.babicka mi velmi nerozumela co po nej chcem ked som sa priamo jej chcel nato spytat.a tak sa skusam pytat teba,mozno mas nejake skusenosti ako vacsinou predavaju takyto domaci olej

 34. dada blog pred časom bežal. Nie veľmi to fungovalo, ale môžeme to zas skúsiť. V blogoch sa však info zvyčajne tiež rýchlo strácajú v minulosti.

 35. milan zatiaľ nemám schopnosť odhadnúť, čo predáva neznáma babička na čiernej hore.

 36. mirko nsedia mi tie vypocty vobec.stale mam vela bielkovin,malo sachacov.navysila som zeleninu,sacharidy vyskocili ale bielkoviny tiez.ved len v jednom kile zeleniny je hned 30 g bielkovin.ked si dam k tomu chleba,uz aj mam vycerpanu davku bielkovin za den.ako mam mat pestru stravu ked uz mi nevychadza miesto na dalsie bielkovinove pochutky-vajce,ryby,strukoviny..ked zas nebudem jest obiloviny budu predsa chybat sacharidy.kvoli tejto dileme som uz druhy tyzden vegetarianka,co ani nechcem byt-len mi nato nevychadza miesto.nechapem ako vam to moze sediet.poradte prosim daku fintu alebo co

 37. veronika zeleninu pri výpočtoch zvyčajne nezaratúvame. netreba to brať tak úzkostlivo. skúste si vo fóre prejsť nejaké príspevky je tam dosť príkladov ako sa stravovať. aj v článkoch sú ukážky jedálničkov. nie dokonalé, ale na ilustráciu stačí

 38. dakujem miro za povzbudenie,budem sa snazit dalej hladat informacie.na tejto tvojej stranke je toho neurekom.som ti vdacna za tieto materialy,clanky,odpovede.vdaka.

 39. mirko ake bolo tvoje naoblubenejsie jedlo-myslim kedysi- a ci ho ho zcasu nacas doprajes aj teraz??? a potom este jedna otazocka ake je tvoje najoblubenejsie jedlo teraz?dik za odpoved.

 40. jana predtým vždy sladkosti. makové rezance, torty, bublanina bez všetkého, dukátové buchtičky, vaječný koňak, kondenzované mlieko. Ale aj rezne, ementál… Po schudnutí je to už všetko v zákaze, prakticky to nejedávam. Nie častejšie ako raz ročne. Teraz mám rát ľahké celozrnné špagety, rôzne kôpky so zeleninou, tofu, kuskus, knejkebrot, paradajky s balzamikovým octom, olejom, parmezánom, korením a kopu takýchto vecí. A ak sa dosť nehýbem, napríklad pre bolesť chrbta, aj takéto jedlá sa vedia podpísať na väčšom páse a potom musím škrtiť.

 41. dik mirko za odpoved.tiez boli mojim problemom sladkosti,ale vdaka tvojej knihe,kedy som si nadstavila racionalny jedalnicek sa tie chute akosi vyparili,a nikto nechape co sa somnou stalo.zrazu nemam chut na kolacik,ani potrebu si davat do vlociek med.tiez nad tym rozmyslam-bud je to tym ze jem pravidelne 5 krat za den,alebo tym ze jem celozrnne vyrobky?velmi tomu nerozumiem,co sa stalo ale mam z toho velku radost,lebo pre mna to uz bola viac ako zavislost

 42. jana jesť 5 krát denne znamená že telo je trvale nasýtené. Veľa tučných jedáva dva tri krát denne a hlad je niekedy taký. že ich zbaví rozmýšľania. Nie hlad v zmysle pocitu “prázdneho žalúdka” ale hlad v zmysle hypoglykémie so všetkými príznakmi od psychických (nervozita, nepokoj, chuť na sladké) cez ostatné. Sú tu popísané v niektorom článku aj v knihe. Plus pri pravidelnom jedení sa aj zvyčajne lepšie pije a tam je to podobné – príznaky smädu sú tiež zlé… Takže gratulujem a ďakujem že ste sa podelila so skúsenosťou.

 43. ako chápem ludi že chcu schudnut….ale preboha nejset celý rok kláč?dukátové buchtičky??preboha ludia LUTUJEM VAAAAS ste dobre zmagoreni potom z toho chudnutia..ved žijeme len raz a a prečo si odopierat to dobre čo prinaša kuchyna?? dá sa schudnut ked jete aj v malom množstve tieto jedla…nie PREPCHAVAT SA ale sme tam ale raz za rok???som sa zasmiala….

 44. peta, bola by som fakt zvedeva, kolko vazis….a tvoj komentar naozaj nepomoze ludom, ktori sa mozno po dlhom vahani odhodlali nieco so sebou urobit…
  Podla mna je vsetko o urovni sebaovladania. Pokial nie si schopna dat si ‘male mnozstvo’ cohokolvek, potom je lepsie sa tomu vyhnut, rozumne si vybrat to, co pokladam za lepsie pre seba. A pri zdravom stravovani je ta chut na sladke ovela mensia, mne jednoducho prestalo sladke chybat. Ked som si aj nieco dala (len kvoli tomu, ze som to videla, nejak extra mi to dovtedy nechybalo), tak sa mi to zdalo az prilis sladke… Takze max si dam cas od casu ribezlovy cheesecake. Aj to len kvoli psychike, mam narocne obdobie v robote.

 45. Dobry den. Som zufala, nechudnem, nechudnem,nechudnem, stravovanie sa podla výpočtov mi vydrzi par dni, tyzden,dva, no ked za ten cas nic neschudnem ,dam si cosi naviac, uz ma to fakt stve!! Cvicim, jem,nejem,,, aky mate nazor na Cambridge dietu ? to ze o nej rozmyslam, je totalne zufalstvo!!! ako moze niekto prijimat take nizke cislo kalorii na den…do 500!! a je v pohode! a hlavne chudne, ja si myslim, ze toto rozmyslanie donekonecna ci mam na tanieri B+S+T v spravnom poere nikam nevedie!! som unavena z toho ,znechutena, pan Mirko, prosim o Vasu odpoved, nakolko mate jasnejsiu hlavu ako ja -DAKUJEM

 46. Miša ak vydržíte len pár dní, tak načo by ste mali skúšať nejakú nezmyselnú diétu? Kašlite na to. Ak chcete dosiahnuť akékoľvek výsledky, musíte tomu niečo obetovať. Nie týždeň, ani mesiac. Doživotne. Ak to nedokážete, tak je lepšie ak zostanete pri tele a nebudete chudnúť. Telu viac škodí ak striedate hladovanie a priberanie. Fakt, nežartujem.

 47. ahoj prosim ťa ake bravčove maso by som si raz začas mohol dať? myslim že taka pečienka neni zla ale dalej už neviem , čo napriklad panenka?

 48. kalisky bravčovinu ani hovädzinu už dnes výživári odporúčajú nejesť vôbec. Ak, tak jednu porciu raz za mesiac až dva. No a potom už je dosť jedno, aký druh to bude. radšej čo najmenej tučné druhy, ale bravčovina aj najčistejšia je pomerne silne tučné mäso, asi ako syr.

 49. no Mirko ale viac si bol sexi,kedd si bol plnsí,,,,,teraz si ako vyschnutý konár a vyzeras ako alkoholik,,,,,,tučný alebo nie to je jedno,,,vsak aj chudý zomieraju,,,,,každý umrie na niečo,,,sme na tomto svete len raz tak prečo by som mala svoj život premarnit chudnutím,,,,,čo telu chyba treba mu dat,,,,,a ked nam boh dal chutove kanaliky treba ich vychutnat na tom čo nam chutí,,,,a to je predsa jedlo-sex-vôna….ludia budte taky aký ste,,,aj tak vsetci zhnijeme….hlupe rozmýslanie….

 50. Zdravím, v roku 2009 v októbri som sa začala zdravo stravovať, pravideľne cvičiť…dôvod samozrejme nadváha, neskutočná bolesť v kolenách, chrbtice a hlavy…
  Za rok v októbri 2010 som schudla cca. 19 kg..samozrejme moje stravovanie a cvičenie pokračovalo a ja pokračuje. V roku 2011 sa mi podarilo moju chudnúcu váhu dosiahnuť na 32 kg, teraz v podstate už cca. rok si držím stále tú istú váhu, ale je to neustály boj a veľký pozor si dávam, čo zjem….cítim sa fantasticky, nie že by som sa chcela vychvalovať, ale všetko sa dá dosiahnuť len keď človek chce…

 51. Mirka gratulujem, to je veľmi príjemná správa, ktorá môže motivovať mnoho čitateľov. Držím palce.

 52. mirko dovol mi napisat moj pribeh ako som schudla ja a mozno spolu vyriesime par zahad a nejasnosti okolo cisel,pocitania kalorii,vazenia potravin a sledovanie si mnosztva prijatej energie.zhruba pred rokom som z beznej komercnej stravy presla na vylucne surovu stravu.treba podotknut,ze mojim cielom nebolo chudnut-hoci by aj bolo z coho,ale vzdy som bola baculka a nejak som to nikdy neriesila ze by som mohla byt ina.ked sa ale dostavili prve zdravotne priznaky-alergie,migreny,zacpy a pod.rozhodla som sa prave surovou stravou dat vsetko do poriadku.kedze som sa nikdy o zdravu stravu nezaujimala,nevedela som ze treba sledovat prijem energie,pocitat kalorie a vhodne vyberat a kombinovat potraviny.a kedze som to nevedela,ani som to nikdy nerobila.jedla som co mi chutilo,vela tuku(orechov),vela cukru(ovocia),vela energie.spetne si to teraz ratam,a vychadza mi ze moj denny prijem hoci by mal byt nieco cez 9000 mam skoro dvojnasobok,cize denne okolo 15-17 000 kj.je to aj tym,ze si vela odstavujem,a tiez velmi rada maskrtim,a pri tejto strave som sa veru nemusela obmedzovat a neraz jedla velakrat aj na noc chutne sladke kase s bananmi orechmi,hrozienkami,medom.podla tvojich tvrdeni su tieto veci kaloricke a ked sa ich zje vela( v mojom pripade este viac ako vela)malo by sa po case priberat.ja som vsak zacala chudnut.pomalicky,polahucky,bez cvicenia za rok asi 15 kil.krasne sa mi vyformovala postava,nikto presne nerozumie ako je to mozne ked toho tolko pojem.a teraz ani ja tomu nerozumiem ked viem kolko kj nam staci,a o kolko to ja za den prekrocim..miro,ako je teda mozne ze pri takom prijme som teda chudla? podla mojich skusenosti mozem potvrdit ze pocitanie kalorii pri chudnuti zrejme nezohrava hlavnu ulohu.zrejme nebude pravda ze z nadmerneho ovocia sa pribera.pretoze je to skratka tak,ze po ovoci som chudla.a to som si hned na ranajky dala 3 dobre banany s kadecim,stavu z mrkvy,jablk,ked bolo malo aj pol melona k tomu.pritom kamaratka sa boji zjest cely banan-lebo ma vraj vela kalorii-ci co..este napisem,ze obydve mame sedave zamestnanie.

 53. petra tieto veci asi budú dosť individuálne. Počítanie energie nie je podmienkou – málokto to robí. Ak ale chudnutie stojí, potom sa práve pomocou počítania energie dá odhaliť príčina. Žiaľ, jeden prípad sa nedá zovšeobecniť na univerzálne platnú poučku. Bez dlhodobejšej analýzy čo si jedla a aký bol výdaj energie sa nedá spraviť žiadny záver. Každopádne gratulujem k peknému výkonu a nech sa darí. Určite treba myslieť aj na to, že zmena stravy mohla súvisieť aj s inými vecami. Možno si začala inak spávať, relaxovať, lepší psychický stav… Na telesné proporcie vplýva veľa vecí. Tak nech ti to vydrží.

 54. Miro ako riešiš neakú rodinnú udalosť ?? Som pozvaná na 50ku a nemôžem odmietnuť hlavné jedlo či kus torty. Neviem či si mám ísť radšej predtým aj potom odbehnúť do BA a späť alebo stačí po oslave normálne cvičiť a pokračovať v stravovaní :D ďakujem vopred

 55. Silvia ja som asociál, takmer nemáme oslavy. Ale ak trebárs sú narodeniny tak spravím pre polovicu dve torty. jedna do jej práce a jednu doma za pár dní zmárnime. Nie je to rozumné, ale ak sa taká vec robí párkrát do roka, netreba to dramatizovať. Normálne sa najedzte ako keby ste nechudla to jedno jedlo aj s tortou zjedzte. (pozor ak sa stravujete zdravo, môže vám byť ťažko) a ďalej sa riaďte normálnym režimom.

 56. miro-simpatizujem s tebou.nikdy som nemala rada slavnostne ovacie okolo narodeninin,preplnene stoly tazkeho jedla a pod.ked chcem byt s ludmi ktorych mam rada,jednoducho ich pozvem na prechadzku do prirody.mna by zaujimalo,ako bude u teba vyzerat stedry den.pretoze ja tiez nezaznavam tradiciu cely den sa postit a potom sa do prasknutia vyslovene nazrat.ja sa nepostim.aj v stedry den jem pravidelne,a na veceru dam losos so zemiakovym salatom-ochutenym bud sojalkou alebo tofu ci bielym jogurtom.ani neviem ci po takom chutnom obede budem mat chut este na nejaky zakusok.ale taka oplatka s medom,orechami a cesnakom je asi fajn,ak sa to neprezenie.mozes napisat ako to bude u teba?

 57. adriana na sviatky stačí proste dodržať tradície. Nespraviť z Vianoc trojtýždenné obžerstvo. Na štedrý večer si dajte čokoľvek a koľkokoľvek uznáte za tradične primerané. Ja takéto tradície nepotrebujem a podľa toho čo bude sme už na večeru mali aj “čínu” čiže trocha kuskusu, zelenina, mäso alebo syr. Čiže bežná večera.

 58. dakujem miro,ale aj tak tomu nedam pokoja skor ako odhalim ako to vlastne je.nie som individualny pripad.v lete som bola na stretnuti vitarianov a vsetci ktori sa stravovali surovou stravou boli stihli az vychudnuti.pritom tiez z rozhovorov viem ze ich kilojaule sa splhali k enormnym vyskam.nikto to nepocital,ale na tej strave proste potrebujes nahradit sacharidy a ked nejeme sacharidy z chleba tak to treba nahradit sacharidmi z ovocia napriklad.su to kila ovocia ktore sa mixuju s orechmi a zelenymi salatmi,a podobne.co boli vegani ktori jedli uz varene jedla,tak boli tucnejsi.dokonca aj ti ktori presli zo surovej na varenu stravu.som presvedcena ze z ovocia sa nepribera,len neviem preco.ci je tam iny cukor alebo co..takisto neviem ako je to potom s tymi kilojaulami.mozno aj s orechov sa pribera len ked sa miesaju s napriklad s vlockami.ked sme to my miesali s bananmi a zjedli hufy napriklad takych sladkych guliek este aj s medom-po nich sme chudli..len keby mi mal kto vysvetlit preco a ako to vlastne je.nechcem ta o niecom presviedcat,koniec koncov preto som tu,lebo sa mi viac pacia tvoje metody stravovania.mozno raz niekoho stretnes kto ma podobne skusenosti a vie to objasnit,,urcite nam napis,a ked odhalim tajomstvo kilojaulov ja napisem tiez.

 59. petra skúste si v energetických tabuľkách zrátať koľko a akých živín sa pri vitriánskej strave používa, to môže napovedať viac. Môže byť iný pomer živín, napríklad menej tuku a aj ten skôr vhodný. Tým by sa mali objasniť pomery príjmu. No do životného štýlu patrí aj psychika a iné faktory, takže len mechanicky cez tabuľky sa príčina možno neodhalí. Aj obézni ľudia jedávajú často minimálne množstvo energie a pritom priberajú, ak je strava nevhodná. Ak na niečo prídete, bude určite užitočné ak to tu podrobnejšie preberieme. Niekomu to môže byť vhod. Či sa z ovocia nepriberá to neviem, ja keď som pred časom začal jedávať mandarínky, tak som začal aj priberať. Takže v kombinácii s inak bežnou stravou je ovocie vo väčšom množstve určite rizikové.

 60. mirko v tabulkach mi vyslo za den 540 sacharidov a 220g tuku(hlavne orechy smeiacka)robili sme si z nich take placky a jedli namiesto chleba.samozrejme aj vela bielkovin,denny prjem okolo 17 000 kj.katastrofa.ako som mohla pri takom prijme chudnut?? teraz skusam ist podla normalu-znizla som prijem o polovicu,jem tak ako sa vseobecne odporuca aj tuku a sacharidov-mozno aj menej.len uz jem aj varene,no a uz som 2 kila pribrala.uvidim ako bude dalej,skusim kontaktovat viac vitarianov a dam vediet.inak dakujem za odpovede

 61. PRE TYCH ZANEPRAZDNEJSICH ALEBO LENIVSICH V MATEMATIKE :))

  Zdravim Miro…po uprave jedalnicka Tvojim sposobom je 7 kil dolu za mesiac…este potrebujem zhodit 8 az 12 kil…uvidime, kedy budem krajsi:DD pravdaze makam v posilke, v bazene, na bicykli, ale bez tej stravy by to iste neslo dole…priznam sa, nepocitam ziadne cisla, nejem az tolko zeleniny ako radis, ale z Tvojich rad a clankov a knihy som povyberal a dodrzujem tieto:

  – ziadne hranolky a pecene zemiaky
  – ziadne sladke vody, ani sirup – len cista voda a mineralka
  – pijem 3 az 4 litre denne
  – jem 4 krat denne kazde styri hodiny
  – len kuracie maso
  – len celozrnny chlieb
  – ziadne sladkosti (priznavam, je to jednoduchsie, odkedy idem “podla Teba”, vazne na ne nemam chut)
  – ziadne umele pripravky

  Zatial uspech…obliekol som nohavice spred troch rokov….

  Miro,
  otazky na Teba:

  – pri takejto strave nebudem mat problem ak chcem nabrat aj svaly do ruk a ramien? nechcem len schudnut, chcem proste zmenit svoju postavu…

  – co ak mi vychadza 4-te jedlo tesne pred spanim?

  – kazdy kto pracuje, mava obcas porady, stretnutia, proste nie je mozne sa najest….ako to potom riesis? nehovor mi, ze povies partnerovi, s ktorym jednas o prachy, ze sa musis najest, lebo priberies :DDD

  – upravi sa mi aj vyssi krvny tlak po schudnuti?

  – kolko si pribral najviac naspat po Tvojom “velkom” schudnuti a preco? (pytam sa kvoli tomu, ze ked schudnem este 10 kil, tak naozaj budem musiet vymenit satnik a nechce sa mi minat prachy zbytocne, ak mi bude vaha kolisat, verim, ze rozumies)

  Dakujem Miro za rady vopred. Trosku som sa rozpisal, ale chcem ukazat aj inym biznismenom, ze nemusia Tvoej rady drzat do puntiku a pri tom to moze fungovat. Mozno nie idealne ako doporucas ale minimalne sa da schudnut, aj bez pocitania gramaze (na to fakt nemam nervy).

  Miro,
  pokracuj v dobre praci!

  Vdaka,
  Nero

 62. Nero gratulujem. Stačí ísť bez váženia, ak to funguje. Pri posilovaní však je veľmi problematické sledovať dva ciele – objemovka potrebuje energetický plus, zhodiť tuk potrebuje mínus. Radím nájsť si profesionálneho trénera a konzultovať. Práve to môže byť dôvod aspoň čiastočne počítať energiu a zloženie jedál, inak len ťažko nájdeš optímálny prísun živín.

  Ak ti vychádza posledné jedlo v čase pred spaním, tak si zmeň počet denných jedál, alebo časy. Počas dlhších rokovaní sa určite dá spraviť prestávka, nevrav mi, že máte jednanie 4 hodiny a všetci sedíte. Tlak sa zvyčajne upraví, záleží na príčine prečo je vysoký. Ak je vysoký treba úplne prestať soliť. Ja som po schudnutí najviac pribral tuším 9 kíl, rôzne dôvody aj zdravotné. To nie je vec ktorá by ovplyvnila šatník.

 63. Dakujem Miro. Beriem Tvoje rady….Tie meetingy su aj take dlhe ako pises, ale budem mat teda po ruke nieco male na zjedenie cez prestavku. Ozvem sa ako to ide dalej!

 64. Ahoj Mirko mam taky problem predtym som bola chuda mala som asi 45kg a odkedy som porodila mam 58kg aneviem ako sa mam zbavyt toho velkeho brucha pred sebou mam 20 rokou a chcem sa este manzelovy trochu pacit ale neviem ako nato mohol by si mi trochu poradit aj cvicim drepi brusaky vsetko mozne ale nic sa nedeje prosim porad

 65. Ako dorastenka som behávala dlhé trate. Necvičila som nejak pravidelne, stačil mi telocvik v škole. Neskôr som nevyvíjala žiadnu pravidelnú telesnú aktivitu. Športovala som rekreačne, pre radosť. Mojou záľubou je spievanie, nie fitnes a šport. Mala som 174/do 63 kg.Zmenila som prácu. Zamestnanie prevažne sedavé, pohyb žiadny. Málo času, veľa práce. Vyčerpaná som sa doma navečerala a do pol hodinky zaspala. Za 2 roky som pribrala 18 kg a postupne to po malých krôčkoch stúpalo ďalej. Keď som začala uvažovať o tom, že si na svoj nový vzhľad asi nezvyknem, vypočula a prečítala som si pár dobrých rád. Na diétu som sa cítila príliš pažravá. Cvičenie – vedela som, že to už nie je pre mňa. Proste nevládzem. Našťastie som natrafila na túto stránku. Mnoho Vašich slov mi šlo z duše. V tej chvíli som vedela, že takto to dokážem. Vždy som mala pevnú vôľu, len sa mi ju nechcelo míňať zbytočne. Dobre som urobila. Hneď som si zohnala stacionárny bicykel, kým som si mohla kúpiť svoj. Cvičím 3 týždne. Napriek zdravotnému problému s tretinovou kapacitou močového mechúra vypijem 2-2,5 litra vody denne (voľakedy som v práci nepila vôbec a aj teraz sú chvíle, keď musím niektoré hodiny vynechať). Podľa rád som začala jesť 5-krát denne a dodržiavam aj zeleninový základ. A samozrejme študujem, čo mám jesť a učím sa zostavovať jedálny lístok. Zatiaľ som schudla 3 kg a zmizli mi 3 cm tuku v páse. Hurá, funguje to. To je pre mňa tá najväčšia motivácia. Zvládnem to. Pres sebou mám ešte 22 kg. Aj keď môj pôvodný cieľ bol 10, čítanie knihy ma presvedčilo, že to je málo. Teším sa, ako budem vyzerať o rok. Ale čo je hlavné – cvičím. Ráno si privstanem a dám si 45 minút na bicykli + 30 minút ďalšie cvičenia. Po návrate z práce to zopakujem. Som čulejšia, už nezaspávam na gauči ihneď po večeri a nebudím sa v noci. Spím ako drevo. Ďakujem pánovi Mirovi Veselému za najmotivujúcejší podnet, ktorý ma naštartoval. A vidím, že nielen mňa. Teším sa, že ak sa mi to podarí, aj ja sem pošlem svoju fotku. Knihu som zhltla, už ju idem čítať druhýkrát, aby mi niečo neušlo. Mám pred sebou dôležitý rok, ktorý verím, že ma úplne zmení. Teším sa, že aj ja som “vyvolená”. Ďakujem za motiváciu, za to, že začínam rozumieť tomu, čo a prečo sa deje. Nikdy by ma nenapadlo, že je to vlastne také jednoduché.

 66. Inka, gratulujem ku výborným výsledkom a držím palce. V prípade, že sem neskôr budete chcieť poslať fotku, budem rád. Ďakujem za milé slová uznania a držím palce.

 67. Hmm, ako vidim, tak sa este nikto nestazoval a vsetci pelne chudnu… Asi sa do toho pustim aj ja – vyzera to doveryhodne. :)

 68. Ahoj !
  Som 40-ročná moletka (83 kg)ktora nutne musi zmenit svoj zivotny styl. Najvacsi problem mi robi velky prijem tekutin – ani nie vypit, ako ze sa asi prestahujem na WC. Odbieham zo spinnera, pri rychlej chodzi sa vrham do krikov, z prace ledva pridem domov (deti sa mi smeju ,podla nervoznych noh vedia ze uz zase musim letiet). A tiez som velmi spolocenska co sa nezaobide bez kaviciek s niecim. Tazko sa odolava. Asi sa odľudom chudne lahsie. Judy

 69. Odľudom sa chudne ľahšie? Čo je to za hlúposť :-D Väčšiu som ešte nepočula…také cvičenie v kolektíve je nenahraditeľné a nedáva mi toľko energie ako cvičenie osamote…Treba sa vybrať s kamarátkami aj do fitka, na prechádzku a pod. a nielen kávičkovať :-)A mimochodom dá sa piť káva bez kopy šľahačky a sladkého sirupu, prípadne sa dá ísť na “fresh” (rôzne šťavy, ovocné, či zeleninové, tak to robíme s kamarátkami my) :-))

 70. Ahoj,

  ja práve teraz študujem, čo s tým, alli som si kúpila a zdá sa mi to príliš komplikované počítať a vážiť. ja som bola na rovnakej váhe do 58- čky BMI do 25 ideál. Teraz som za 3 roky nabrala 10 kg. Na 80-tke som si povedala dosť. Bolo mi jasné, že kupujem hlúposť, ale keďže som to zacvkala, znížila som príjem potravy, kúpila som si super sako za 200 eur, do ktorého potrebujem znížiť váhu no a v neposlednom rade idem lyžovať a nevmestím sa do nohavíc. Toto sú super motivácie ako neotvoriť ústa pred čímkoľvek. Funguje aj umytie zubov po obede , piť vodu, nevečerať. Už vidím tie
  grimasy, čo už tam v tomto veku po váhe!? Iba to, aby ma tie moje nohy čo dlhšie nosili.

 71. Dnes som na TLC pozerala reláciu SECRET EATERS (tajný jedáci) a zvyknú tam vložiť nejaký pokus s jedlom, ako ľudia k jedlu pristupujú a pod. Dnes napríklad volali okoloidúcich k stánku so zmrzlinou a povedali im, že si zadarmo môžu nabrať toľko zmrzliny, koľko vládzu. Cca polovici dali malú mištičku a druhej polovici veľký tanier. Do malej mištičky si síce nabrali niektorí aj kopcovito, ale keď im ešte ďalej neodbitne núkali ďalšie porcie, nechceli už, s tým, že už sú prejedení, že už majú skutočne dosť. Zas tí, ktorí si naberali do tanierov, si po ponúkaní nabrali ešte, nehľadiac na to, či mali v prvej dávke pplný alebo poloplný tanier. Už v prvej dávke mali na tanieri v priemere všetci o 44% viac zmrzliny, ako tí, ktorí si naberali do tanierov (všetko starostlivo merali) a keď si ešte väčšina pridala, koľko to mohlo byť?
  A záver? Ak mozog vidí plný tanier/misku, zavelí telu, že toto stačí. Oči oblbnú mozog a keď vidia dostatok jedla vzhľadom na nádobu, povedia vášmu mozgu, že viac netreba. No a čo z toho vyplýva? Ak si naberiete do veľkej misy, oči si žiadajú viac a mozog vám prikáže ešte dobrať, aby bola nádoba plná. Ak si naberiete do malej misky (a tam si môžete nabrať spokojne plno) oči povedia “skvelé, plná miska” a mozog sa uspokojí. :) jednoduché :))

 72. Majka to je pravda. Robili aj pokusy s deťmi. Dve skupiny, rôzne taniere. Každý dostal plný tanier a ak chcel, mohol si priložiť koľko len chcel. Veľmi chutné jedlo, deti po športovom výkone. Veľký rozdiel práve podľa veľkosti taniera. Aj preto sú v hypermarketoch tak veľké vozíky. Nech sa cítime trápne ak nie sú plné

 73. ahojte, hlavne miroslav..wow precitala som si ten strucny opis v tej knihe, parada….strasne by som sa s vami chcela poradit, vidim, ze s tym mate skusenosti…mam 166 a 85 kg, som obezna, zajtra zacinam aerobik, sama doma kazdy den a to vida dakych 50 minut…ja sa len chcem opytat, aku stravu by ste mi poradil…alebo redukcnu dietu…dakujem vam, budem cakat…

 74. mozem chudnut aj ked mam 13 rokov a 61 kg??? brucho mam ale mama hovori ze porastiem tak sa chcem opytat co mam robit ked chodim na obedy v skole a spravia rezne ???

 75. sani chudnutie u detí je nevhodné ak na to nie sú vážne dôvody. s veľkým bruchom môže poradiť lekár, čo treba spraviť.

 76. sani rezne nepovažujem za najvhodnejšie jedlo, ale normálna porcia občas by nemala byť problémom.

 77. ok a keby som jedol pred kazdym jedlom zeleninu a cvicil vaic [cvicim len 2x do tyzdna] tak by som mohol schudnut??? BMI mi vychadza 24.1

 78. sani obezite v detskom veku a dospievaní sa nevenujem, takže neviem poradiť. Poraďte sa s lekárom.

 79. Sany Mohol by si jesť normálne čo ti navaria iba môžeš skusiť jesť trochu viac zeleniny ovocia aby si mal vitamíny a vybehať to. Tiež môžeš sa venovať chôdzi. V jednej knihe o chôdzi odporúčajú že je to vhodné pre všetky vekové kategorie pre deti, dospelých tiež dochodcov. Písali že je to vhodnejšie ako beh či aerobik lebo sa nenamáhajú kĺby luďoch s obezitou. Nech sa ti darí.

 80. hay.vsetkym vam tu fandim.ja uz na sebe pracujem asi 4 mesiace a schudol som trapnych 6kg.pritom 4x tyzdene posilujem a 2x plavam.jem len ryzu,kuracie,zeleninu,ryby,celozrnny chlieb,vlocky,cerealie a vsetky tie nechutne zdrave jedla.mam 32 a 118kg.som skor sportova postava 193 cm.ale ten pupok.neveril by som ako sa ta cola,rezne a tatarka drzia zvnutra mojho brucha.ale ja to nevzdam.kym nebudem mat 90.chcem sa ale opytat ci mi namiesto napr.obeda nepostaci jeden NUTRIDRINK.NUTRIDRINK a nic.alebo si skor ublizim.nechcem vredy a pod. dik za odpoved.a Miro teba nenormalne uznavam.klobuk dole

 81. HAKIM všetky náhradné výživy z lekárne sú dobrou voľbou. Treba ale myslieť na to, že týmto spôsobom je lepšie stravovať sa výnimočne, nie pravidelne. Nutridrink vás veľmi nezasýti, takže radšej s ním núdzovo. Výhodnejšie je vyrobiť si proteínovú tyčinku, je tu návod ako.

  Pomalé chudnutie je oveľa výhodnejšie ako rýchle, takže gratulujem k šestke a nech sa darí aj ďalej. Pri takom tréniungu si radšej merajte pás, možno ste schudol viac, ale aj svaly mohli ísť hore. Držím palce.

 82. alena dakujem skusim to behanie ale uz som schudol totiz 61 som vazil pred tyzdnom teraz mam 59,5 tako ze jem pred kazdym jedlom 1 kus zeleniny a potom zjem menej ostatneho tak dufam ze budem mat do leta aspon tych 50 kg

 83. Sani To je dobre. Behanie tak menej lebo aby si si nepoškodil kĺby keď máš nadváhu lepšie je chodenie menej namáhavé. Pán telocvikár by ti mohol poradiť neaké cviky.

 84. Sani To nie sú moje názory ale hovorí sa tiež sa o tom píše. Plávanie tiež odporúčajú dôležitejšie je že ťa to baví.

 85. Alenka, ale veď Sani je mladý chalan, +/-60kg – to nie je nadváha, čo by zaťažovala kĺby. Jemu beh neublíži. Sani, pokojne behaj, koľko sa ti žiada. V tomto veku by si mal športovať čo najviac. :)
  (Samozrejme nič nepreháňať, ale ak stráviš celé popoludnie povedzme pri futbale s kamošmi, tak to je úplne super. :) )

 86. Odporucam vsetkym ako sportove nacinie rotoped (simulator bezkovania). Pri behu som musel dat min. kazdy treti den pauzu (citil som klby aj kosti). Pri rotopede som cvicil vyse hodiny aj 10 dni zaradom a bez bolesti ci inych problemov. Takisto spalovanie kalorii je rychlejsie ako pri behu – za hodinu sa da dat dole aj 1000 kalorii.

 87. Vaše stránky mi doporučila kamarádka a jsem opravdu nadšená. Konečně někoho napadlo, vysvětlit úskalí a pravidla hubnutí rozumnou, vtipnou, čtivou a pochopitelnou formou. Rozhodla jsem se, že se do hubnutí také pustím a věřím, že tentokrát to konečně klapne :-)

 88. ahoj miro, no konecne som nasla nieco co mi snad prinuti priatela schudnut…uz sa z toho blaznime cela rodina. Ma 31 rokov a asi 120 kilov, vobec si neda povedat ani vysvetlit ze by mal schudnut. Kedysi ako mlady chalan cvicil a akonahle prestal kila isli neuprosne nahor. Pracoval ako kuchar a aj v rychlom obcerstveni…ja som po porode za 1,5 roka schudla 15 kilov a dalsich 10 kilov chcem este schudnut.. on ale nechce chudnut spolu so mnou, on si mysli ze je to normalne mat 120 kilov v 30ke…katastrofa…kupim si hned tvoju knihu a hadam bude citat….dakujem za stranku :)

 89. evita ďakujem za dôveru, postup chudnutia je síce relatívne jednoduchý, ale skúsenosti ukazujú, že býva ťažké až nemožné presvedčiť druhého, aby schudol. Vy vidíte riziká, ktoré jeho obezita prináša a hlavne prinesie. Ale on by bol ten, kto sa denne bude musieť vzdať zabehnutého režimu, ktorý mu navyše asi vyhovuje. Preto radšej počítajte s tým, že žiadna motivácia zvonka nemusí pomôcť. Držím palce. Ak je kuchár, tak už samotné ochutnávanie stačí na to, aby bol problém :-(

 90. Dobrý deň prajem,,
  Volám sa Imro a asi 3 mesiace sa stravujem výlučne z vašej knihy.Keď som sa rozhodol niečo zo sebou robiť mal som 152 kg šírka pásu 134 cm výška 192 cm.Teraz mám 126 kg a pás 116 cm. Chcem sa opýtať či to je normálne tak rapídne schudnúť??Veľa športujem,plávam chodím do prírody.Ale čo je hlavné cítim sa skvelo upravili sa mi zdravotné komplikácie.
  Ďakujem za tú skvelú knihu s ktorou to ide úplne jednoducho a oblečiem si veci ktoré som nemal na sebe asi 5 rokov.
  Ešte raz vďaka.

 91. Imro ak ste predtým nechudli, je to výhoda. pri veľkom páse sa chudne rýchlejšie, takže ak ste pri športe prešiel na zdravú stravu je normálne že tuk mizne. to že sa cítite dobre je signál, že to asi robíte dobre. Takže gratulujem k výkonu a držím palce, nech to dotiahnete do konca.

 92. Ahoj Miro, prečítala som si všetko čo píšeš, čo radíš, pozrela som si kalorie a kj potravín a dala som sa na to. Veľmi ti dakujem, že si mi otvoril oči a po celoživotných dietach, pri ktorých už viem vdaka tebe kde som robila chyby, sa mi podarilo za 2 mesiace schudnúť zatiaľ 18kg. Mala som 134kg pri výške 170cm, teraz mám 116kg a idem dalej. Už viem, že hladom neschudnem. Ešte raz veľká vďaka a dúfam, že môj cieľ dosiahnem, tento rok aspon na 100kg. Ak to dokážem, dám si o rok další cieľ 70kg. Držte mi palce.

 93. Ahoj chcela som sa opýtať, či sa nedajú nejako odstrániť strie?? máme neskutočne škaredé strie na bokoch a myslela som si, že cvičením sa mi odstránia, ale vôbec to nepomohlo, práveže mám pocit, akoby sa mi ešte zväčšili… cvičím každý týždeň minimálne 4-krát niekedy aj 6, chodím plávať, no tie strie nezmizli a cvičím tak už dlhšiu dobu a stále nič, proste už neviem, čo s tým mám robiť

 94. ahoj, ja by som chcela tiez schudnut…mam 21 rokov a vazim 52 kilo…a chcela by som schudnut nejake tri kila…jem pravidelne…chlieb som nahradila za knuspi…to mam na ranajky s nizkotucnym syrom a sunkou…na obed polievku a nejake kuracie masko alebo salat so zeleninou…o nejakej 5 zjem potom tiez knuspi…a vecer si dam zeleninu…a sem tam zhresim a dam si nejaky kolacik..ale to nie je casto…nesportujem pravidelne…ale ked mam cas tak sa korculujem alebo urobim zopar brusakov tancujem…chcela by som ta opytat ze ako mam zhodit tych par kil dole…

 95. Hm… Minulý rok som schudol, z 82 kg na cca 74 kg. Taký som bol spokojný… Nezačal som chudnúť prirodzene, pretože minulý rok v marci mi operovali nosnú prepážku a mal som komplikácie. So spuchnutou hubou mi ani jesť nechutilo a tak som schudol nejaké tie 3 kilečká. To ma povzbudilo a keď huba odpuchla, už som sa ku svojim pôvodným stravovacím návykom nevrátil, ale začal som jesť 5 malých porcií denne a dokonca som občas zvládol aj nejakú tú zeleninku. Tak som sa dopracoval na 74 kg a bol som s tým spokojný, viac som pri výške 176 cm ani nechcel chudnúť. A potom sa to začalo kaziť. Koncom roka a cez sviatky som pribral cca 2 kg. To sa mi zdalo celkom v pohode, veď kto cez sviatky nepriberie? Tak som ich chcel začiatkom tohoto roku schudnúť, ale prišli problémy, stresy v práci a potom to už išlo. Litrové balenie zmrzliny na posedenie polievkovou lyžicou – žiadny problém. Keksíky, čokoláda, zmrzlina a chlieb. Moje tri závislosti. Momentálne mám cca 80 kg. Som skoro tam, kde predtým. Ešteže som “chodobežec”. Nebyť pravidelného kardiotréningu, pribral by som viac. Dnes sa vraciam k režimu 5 malých porcií denne a vylučujem zo stravy akýkoľvek rýchly cukor, okrem jednej zarovnanej čajovej lyžičky hnedého cukru pred chodobežaním. Zabraňujem ňou vlčiemu hladu po cca hodine a pol chodobežania. Mám to odskúšané. Tak sa snáď zase v dohľadnej dobe dostanem do radostnej fáze skúšania tight a straight riflí v obchodoch… :-))

 96. Dušan držím palce. Miesto cukru by som odporúčal uvažovať o niečom pomalšom, čo je na vytrvalostný šport určené. vitargo, napríklad. alebo lacnejšia aj keď nie tak dobrá verzia maltodextrín.

 97. Ďakujem za povzbudenie Miro. Dnes rano som sa vážil a váha začala klesať. Režim piatich malých jedál držím zatiaľ ešte len tretí deň. Na vitargo sa pozriem. Ešte sa chcem spýtať na jeden prípravok, ja s ním mám celkom dobré skúsenosti. Volá sa tribulus maximus. Je to výťažok z kotvičníka zemného, ktorý stimuluje prirodzený testosterón. Prípravok je určený pre športovcov, ale môžu to užívať aj nešportovci. Napomáha odbúrávaniu tukov a rastu svalovej hmoty, dokonca aj necvičiacim ľuďom pomôže trošičku do objemu svalov. Ja som ho začal užívať kvôli stimulácii testosterónu (mám 45 rokov) a mám pocit, že mi tiež trochu pomohol, aby som priveľa nepriberal, keďže čo sa týka stravovania, odtrhol som sa naozaj dosť. Predávajú sa rôzne verzie takéhoto výťažku z kotvičníka, tento je cenovo najvýhodnejší. Aký máš názor na takýto prípravok ty?

 98. Dušan na tribulus nemám názor. Skôr si myslím, že to nerobí nič. Ak je potrebná nejaká hormonálna stimulácia, mal by ju riadiť lekár, nie reklamné letáky a predajca.

 99. Ahoj,
  mam 39r, 192cm a 133,9kg – vcera vecer.

  Pred rokmi som si dal par zavazkov, co by som chcel stihnut do 40ky. Napr. vazit zase raz pod 100kg a zabehnut maraton.
  40 budem mat v maji 2014.

  Mam tvoju knihu, nekupil som si ju, v podstate si ma nasla.

  Aby som to nenatahoval. Idem plnit svoje zavazky, behat budem sam, a s chudnutim mi pomoze vylucne tvoj web a kniha. Ak ti to nebude vadit, budem sem prispievat ako sa mi dari.

  Moje ciastkove ciele:
  – chudnut 3kg mesacne, v july a auguste 4kg – tak aby som do konca maja vazil pod 100
  – prihlasil som sa na polmaraton do KE. Bezi sa 6.10. Zostava mi 81 dni. Behat som bol v nedelu na pase. 5km za 43min. 10mim z toho som chodil. Inac by som to neprezil.

  Ak teda suhlasis, podme sa zabavat.
  Andrej

 100. Andrej súhlas, ak chcešľ, môžeme veci zriadiť aj samostatný chlievik, alebo reportuj na fórum. Ale behať maratón s takou nadváhou je v podstate spoľahlivý spôsob, ako sa invalidizovať. Niektorý kĺb, alebo šľacha odíde a hotovo. Beh neradím skôr, než bude zas váha blízko normálu. Držím palce. Kniha a web určite stačia ako zdroj informácií, radím však čítať aj iné knihy, čím pestrejšie, tým lepšie.

 101. OK, dajme samostatny chlievik, ked to niekoho bude bavit, budem strucne reportovat ako sa s tym borim. S vahou 134kg sa asi seriozne behat neda. Ak ale schudnem tych 10kg /ak sa podari viac super/ tak 6.10. 2013 ten polmaraton skusim. Snad nepustia skor verejnu dopravu ako dobehnem/doplazim do ciela. A ine knihy ani zdroje sa mi citat ani hladat nechce. Pozrel som si knihu, presiel web, zda sa mi to realisiticke a poctive. A ked mi odide klb, alebo budem o rok vazit 150kg, posles mi 300g Milku /zjem na pockanie/ a sme si kvit!

 102. Andrej ak ti odíde kĺb, tak ti nepošlem nič, ani milku. necítim zodpovednosť za to, čo spravíš. len upozorňujem, že bežať 22 kilometrov z fleku a bez predchádzajúceho tréningu je hazard. niečo také vidíme v reality show, kde obéznych nechajú robiť veci na hranici ohrozenia zdravia. čo ale nevidno je servisný štáb v pozadí. ak silou mocou chceš bežať, poraď sa o tom s profesionálnym trénerom, poranenia pri takej akcii môžu byť doživotné. najmä ak sa beží zlou technikou tak to spolu s nadváhou je likvidačné.

 103. Andrej. Je veľmi rozumné, že si sa rozhodol schudnúť. Už si sa asi rozhodol a keďže každý si je zodpovedný za svoje vlastné rozhodnutia je na tebe čo nakoniec spravíš. Keď získa človek nové informácie rozhodnutia sa môžu zmeniť. A ja ti to želám. Možno pár mojich postrehov. Prebehol som zatial 3 maratóny merané. Okrem toho kvantum dlhších aj kratších behov. Môj čas na maratóne je 4:18:06. Teraz trénujem na čas pod 4:00:00. Trénujem podla plánu čo zostavil olympijský tréner. Len pre informáciu. Tréning pozostáva zo 4 behov týždenne. Je aj veľa oddychu medzi tým. Celkovo tento tréningový plán trvá 16 týždňov. A vôbec si nie som istý či nakoniec ten čas bude pod 4 hodiny. Treba aj vedieť to že v programe km narastajú postupne a sú aj dni voľna dokonca niekedy aj týždeň či viac voľna. treba počúvať telo. Pritom ja bez problémov behám 10 km. Možno si pozri tento môj článok. Mal som oveľa menej kg ako ty napriek tomu som takmer pol roka len kráčal. A urobil som kopec chýb kde mi trpeli kolená.

  http://www.dobreknihy.sk/clanky/ako-som-prebehol-maraton.html

  Teraz však naspäť k tebe. Dôvodov prečo nebehať s veľkou nadváhou je viac ako má zmysel písať. Z toho množstva spomeniem to čo aj Miro Veselý napísal. Kĺby a celá oporná sústava trpí. Pri behu na tvrdom povrchu ako napríklad asfalt je kĺb aj kosti zaťažený minimálne 3x takou váhou ako je váha tela. Pri behu na tráve alebo nerovnom povrchu je to o niečo menej ale zase hrozí zranenie achylovky ci iných vňzov. Za 21 km je koľko tých krokov? Minimálne 21.000 krokov zrejme viac pretože ono polmaratón nie je 4×5 km. Skús si 21.000 krát udrieť 420 kg kladivom napríklad aj do železa čo sa s ním stane a potom sa zamysli čo sa asi môže stať s tvojim telom. Další problém vzniká so srdcom, orgánmi, tiež sú priveľmi zaťažované. Srdce je často slabé.

  Dalej čo platí je to, že polmaratón sa bez zranenia nedá prebehnúť po pár tréningoch. Potrebujete mať nabehaných veľa kilometrov. Krátke aj dlhé trate. A musíte dať čas aby mohli chrupavky a všetko zmohnutnieť. Lebo šanca, že sa zraníte je obrovská. Ak bežíte viac ako 2-2,5 hodiny máte úplne vyčerpaný glykogén a svaly sú v podstate rozpadnuté. Riziko, že niečo nenávratne zničíte je veľké aj bez toho aby ste mali nadváhu. To platí aj pre chudých.

  Dajte teda telu čas. Kráčajte, plávajte alebo niečo čo vás nezaťažuje priveľmi, (aj tak viac schudnete pri chôdzi ako pri behu) choďte na turistiku a hlavne vďaka mirovej knihe zmente stravovanie. Ak zmeníte stravovanie a budete chodiť na prechádzky v nízkej tepovej frekvencii (pri vasej váhe odhadujem ze budete musieť ísť slimačím tempom o behu sa nedá ani hovoriť inak sa dostanete do zóny kedy pálite len glukózu a žiadny tuk). Ako budete silnieť (uvidíte to sám ako silnie srdce a pľúca) tak možno môžete občas ísť do svižnejšej chôdze. Potom sa rozhodnete aký beh chcete. Ale nepreskakujte túto fázu. Maratón ani polmaratón s vysokou tepovou frekvenciou neprebehnete v limite ak ho vôbec dokončíte. Chodte sa pozrieť na chyby iných. Aj v KE keď som bol tak boli bežci ktorí prepálili. Svaly sa im triasli as končili vedľa cesty v lepšom prípade len tak v horšom v bezvedomí alebo kŕčoch či vracajúci a potrebovali pomoc záchranky.

  Ale ako som povedal. Beh je krásny šport. Ale tiež má svoje zákonitosti a tie nie je rozumné preskakovať. Chce to čas.

  Na záver najdôležitejší údaj. Možno polmaratón prebehnete v limite. Pretože pľúca aj srdce sa dokážu pomerne rýchlo prispôsobiť (ak nedostanete infarkt) ale šlachy, kosti a svaly nenarastú za pár dní do požadovanej veľkosti. Preto je príprava aj pri chudých bežcoch nie na 1-2 mesiace. Naozaj to chce veľa tréningu. Dajte si dnes iní cieľ. A síce že chcete prebehnúť polmaratón možno aj maratón až príde na to čas. Teraz však chcem prejsť rýchlou chôdzou 500 m v nízkej tepovej frekvencii (v knihe je o tom info čo to znamená) a schudnúť 1-2 kg za mesiac vďaka zmene stravy a pohybu. A túto métu si posúvajte. Raz tehn polmaratón dáte. A ja vám to určite želám Pocit je to krásny. O dva mesiace je to však veľké riziko a škoda riskovať stratu zdravia pre trochu slávy a pocitu ktorý trvá pár sekúnd. Toto vám neutečie. Cesta k splneniu cieľa je krásna. Čím namáhavejšia a dlhšia tým nakoniec aj dosiahnutie cieľa viac chutí. Ale ten pocit trvá to krátko. V podstate na druhý deň po maratóne rozmýšľate na čom chcete pracovať ďalej. Pre iné dôvody ako len prebehnúť cieľom.

 104. Miro, Pavol.

  velmi si cenim ze takto obsirne reagujete. Nie som ziadny hazarder, ani blazon ktoreho uz nebavia jeho mrzke fotky v plavakach, ktory dufa ze to vyriesi polmaratonom. A za svoje rozhodnutia nesiem zodpovednost vylucne ja.

  Objasnim preco som sa rozhodol ist touto cestou, a preco si myslim ze by sa to mohlo podarit.

  1) kniha aj tento web ma skutocne oslovili, normalne napisane, jednoduche a pritom fakticke. Poctiva praca, podlozena faktami. Nikdy som takto precizne so stravou nepracoval.
  2) s chudnutim mam svoje skusenosti. pred 4 rokmi som schudol 25 kg. Za rok. Zial nemal som disciplinu a vaha sa casom vratila spat.
  3) chudnut “iba” zmenou zivotospravy ma nebavilo. trvalo to dlho, stale som pozeral na vahu, vysledky isli pomaly a tak som zacal behavat. Najprv aby som zrychlil proces chudnutia, neskor, tak ako takmer vsetci co behavat zacnu, chytilo ma to. Casom som behaval 3-4 krat tyzdenne 100, 120 km mesacne. Absolvoval som aj prvy rocnik Bratislava night Run, myslim ze to bolo v 2009. 5,5km sa vtedy bezalo, trvalo mi to 32 min, a bol to moj prvy beh po asfalte. Dovtedy som behal len na pase. Ako pises, beh vonku je iny. Rychlejsie to ubieha, ale viac boli.
  4) behat som bol aj vcera. 5km. Kontrolujem si tepovu frekvenciu. ak mi tep vystupi nad 150, prejdem do chodze. Ked chodim, dajme tomu v tempe 5km/h, tep mi klesne okolo 120, prestanem sa potit, vydycham sa, ale po par minutach ma to nuti prejst aspon do klusu. Vcera som bezal a chvilami chodil 5km myslim ze bez problemov.

  Jasne s aktualnou vahou a kondiciou je nemyslitelne vobec o polmaratone uvazovat. Ale zostavaju mi este takmer 3 mesiace. A napriek sialenej nadvahe, nepokladam sa za dezorientovanu kancelarsku krysu, s nulovou kondiciou, slintajucu pri predstave velkej slavy po dobehnuti polmaratonu.

  Chcem to jednoducho skusit. S postupnym nabehom, ale s jasnym cielom. Tak mi drzte palce, viem ze vyzeram ako tvrdohlavy hazarder.

  Vcera som si prvykrat v zivote vazil potraviny. Pomaranc. Skoro som odpadol, vazil 254g. Neosupany. Moj odhad bol 100g. Vdaka Mirovej skvelej tabulke som ho upredonostnil pred bananom /polovicna hondota sacharidov/.

 105. Ja som sa konečne rozhodla schudnúť. Len by som chcela vedieť, aké raňajky sa dajú urobiť napríklad z papriky, čierneho chleba, nejakého masla, rajčín… bude to zdravé? :) nepriberiem z toho? Ďakujem :)

 106. Stastny novy rok prajem Mirovi Veselemu, ospravedlnujem sa za predcasne odoslatie prispevku, no chybicka se vloudila…. chcem asi trosku poradit,Mirko vase prispevky su mojou dlhorocnou motivaciou, lebo podobny nazor na stravovanie a chudnutie mam aj ja, cely zivot, no napriek tomu stale si rada doplnim nove vedomosti, ci precitam nove prispevky….ale? teraz som sa prvy krat v zivote dostala do spepej ulicky so svojou hmotnostou,alebo lepsie povedane,s jej udrziavanim…aby to bolo jasnejsie tak mam 44 rokov,159cm vysku a 60kg,co moja normalna vaha je zvycajne plus,minus ,56kg….lenze zmenil sa mi zivot, a mam pracu kedy nemozem ist spat skor ako o 3v noci, moja praca je cisto psychickeho charakteru, takze o pohybe nemoze byt ani reci, k tomu moj vek, spomaleny metabolizmus. a je to….nemozem ranajkovat ked vstavam okolo 10h.rano o 8h,, a zase nemozem nejeset neskor vecer , ked idem spat o 3v noci….to je dosledkom toho ze okolo pol noci musim nieco zjest, a uz som tak pribrala 4kg za pol roka….nie som sportovec, ked je velmi zle tak aj cvicim, ale nechce sa mi …vzdy som si hmotnost udrziavala mensimi pociami a vecer som nejedla, co sa teraz zmenilo…takze ako mam zit,aby mi vaha nestupala? ja si nemozem dovolit casove odstupy medzi jedlami a 5krat denne pri mojom sposobe zivota, to by bolo este horsie,lebo by som asi musela jest stale preto jedavam 3xdenne, teraz co jem… mäso je zaklad k tomu vela zeleniny a ovocie len niekedy, aj ked ho mam rada ,radsej ho nejem vela ze vraj koli cukru…a ryby,tie mozem aj kazdy den naprirodno s dusenou zeleninou. ..vodu pijem cely zivot a denne minimalne 2L, nic ine lebo sladke vobec nemusim, ..chlieb a pecivo, vynimocne zjem, ale nemam ho rada,ja radsej to mäso. mlieko a podobne dristy, ako jogurty, to tak raz za rok,to mi tiez nic nehovori, ale mam jednu velku nerest, vecer dost casto, dam 1az3 biely strik,v pomere 2dcl mineralky a 1dcl aj menej, vina…a tak sa zamyslam zeby aj ten strik prispieval k mojmu priberaniu?? takze pokial by bolo mozne nejak poradit aj mne, ale nieco ine ako pohyb:-)lebo to mi je jasne,len lenivost je momentalne moj kamos…tak by som bola velmi rada.PRAJEM Vam aj VSETKYM CITATELOM VELA USPECHOV A PEKNY ROK,,,DAKUJEM

 107. Bozena začnime tým, že ste v minulosti krátili jedlo a večere, čo je zlý nápad. Teraz máte úrodu. Navyše so zlou životosprávou a ponocovaním je to ešte horšie. Zdá sa že sa aj trocha vyhýbate sacharidom a pravidelnému jedeniu a píšete, že to nejde. A cvičenie tiež veľmi nie. Vlastne je to akýsi šach mat. Máte dobre prečítané, čo odporúčam na chudnutie a všetko ste vylúčili. V tej chvíli neviem radiť.

  Večerný strik asi problémom nebude, deci vína nie je problém.

  Začnite jesť hneď po zobudení malé ale plnohodnotné porcie jedál aj s celozrnnými prílohami, alebo knackebrotom. Princípy tuším máte načítané, tak ich len dodržte. Každé 2 hodiny si dajte nejaké cvičenie, keď to nejde inak, skočte na WC spraviť pár drepov, alebo prebehnite pár poschodí. To by malo fungovať. Samozrejme aspoň 3 krát týždenne tréning, rýchla prechádzka.

  Je možné, že napíšete, že sa nedá. Potom, žiaľ, neviem poradiť.

 108. Dakujem za odpoved Mirko, neodpisem ze sa neda….lebo vsetko sa da ked sa chce, zalezi len na tom,ako velmi sa chce, a ja uz velmi chcem,…hm tak ten pohyb teda dobre, beriem mam doma skoro celu posilnovnu,tak sa prinutim…skor mam problem s plnohodnotnou stravou. ja sa sacharidom nevyhybam schvalne, len tieto veci mne nechutia, pokial ranajkujem, tak cierny chlieb/mam na mysli chlieb z ciernej muky, nie tie zafarbene a nakysnute, ,co predavaju ako cierne chleby/…zo syrom a ciernu nesladenu kavu, potom sa snazim zjest pocas varenia obeda vzdy kusok karelabu alebo zeleru,alebo hociakej korenovej zeleniny.moze sa toto povazovat za dostacujuce ranajky?vase odporucania sice mam nacitane, no s tym ciernym chle.bom mi to nie je jasne,kedze vsade sa propaguje celozrne pecivo,alebo knackenbrody a tie z duse neznasam.tak teda idem cvicit,ked sa inak neda:-) a Vam prajem pekny vecer.

 109. Bozena čo rozumiete pod pojmom čierny chlieb? My odporúčame jesť celozrnný a to najlepšie z ražnej múky. Aj knekebrot je fajn, ale ak nechutí, tak sa nedá nič robiť. Je potrebné zvážiť, či daná potravina môže nejako pomôcť. Ak áno, potom skúmam, ako by som ju jedol. Veľa sacharidov je napríklad v strukovinách. Neviem povedať, či sú v poriadku raňajky tak ako ste ich popísali. Podľa druhu a množstva chleba a potreby vášho organizmu to môže byť veľa aj málo.

 110. Dobrý večer, k Vašej stránke som sa dostala až včera ale už som ju celú prečítala. Mám 21 rokov, 154 cm a 62 kíl. Necitím sa vo svojej koži veľmi zle, ale určite by to trebalo zmeniť. Pribrala som, keď som začala chodiť na vysokú školu. Predtým som tancovala ale na každodenný dvojhodinový tréning mi teraz naozaj nezostáva čas. Pohyb mi problém nerobí, mám stepper a rada chodím plávať tak sa chcem spýtať že keď to skombinujem tak či to bude v poriadku. len jedna vec by mohla byť problémom, neviem či zvládnem jesť 5x do dňa, problémom býva aj trikrát. Dá sa to nejako zmeniť ? A hlavne teraz keď mám skúškové. Vstávam neskoro a chodím spať neskoro, a to z dôvodu že sa mi lepšie učí v noci, je ticho a kľud. Za Vaše rady vopred ďakujem.

 111. študentka kľúčová informácia vo vašej správe je “Pribrala som, keď som začala chodiť na vysokú školu.”. Začnite tu. Počas štúdia robíte niečo zle. Veľmi často to je nepravidelná strava prekladaná nevhodnými drobnosťami a zlým životným štýlom (stres, zlý spánok). S tým nejaké občasné cvičenie na steppri a plávanie nič nespraví, len navýšite záťaž. Moja rada teda znie, zamerajte sa na čo najlepšiu stravu. Pravidelne, kvalitne, zdravo. K tomu šport určite neublíži, ale samotným rekreačným športom neschudnete.

 112. dobrý večer poprosila by som radu, stále som bola chudá mám 3 deti a po 3 sa mi objavila znížená funkcia štítnej žlazy. Po pôrode som sa ešte držala pri 165cm na 60 kg. denno denné starosti s malou dali zabrať. Tá “malá”má už 10 rokov a u mňa sa za posledné 3 roky váha vyšplhla na 85 kg. Neviem ako zmeniť stravu. čokoládu nejem, tolko km chodze čo ja mám nachodených má asi málokto. Neviem v čom je problém. Tento týžden som začala aj cvičiť.Dakujem za radu Maja(41 rokov)

 113. maria v prvom rade treba riešiť s lekárom štítnu žľazu. V náväznosti na to si zatiaľ prejdite tento web a naučte sa princípy, ako si zložiť vhodnú stravu. To vám odporúčam sa naučiť a budete vedieť, čo robiť.

 114. ahooj čitam tie tvoje članky ale aj taak sa chcem spýtat, asi tak pred 3 týždnami som začala ale už NAOZAJ chudnut, dvakrat do týždn ahodina a pol v posilke, (bežaici pas a bycikel ) a v sobotu si idem zaplavat, obmedzila som pečivo jem ten celozrnný chlieb, žiadne sladkosti, min 60% čokoladu, ale aj tak neviem že čo vlastne mam alebo nemám jest, potrebujem schudnut min 10 kil tak do jula som si dala ciel, stači obmedzovat ten chlieb a večere tak cootege s pawradajkami alebo minule som si dala tuniaka a zeleniku, obed tak ryby alebo zeleninu dusenu s zemiakom, čo by si mi etše tak poradil??? dakujem mooc inak zaital nemám pocit že by som schudla ani gram :-)

 115. janka prečítajte si tu pár článkov, všetky sú o tom, ako zhodiť. Nedá sa to riešiť jednou vetou. No a čokoládu pod 85% odporúčam nejesť.

 116. Dobrý večer,
  mám 58 rokov a za 2,5 roka som schudla 50 kg / zo 118 kg na 68 kg/ veľmi som sa inšpirovala vašou stránkou, Ďakujem, všetko je v hlave, teraz si dokážem regulovať svoj kalorický príjem, no bolo to a je o veľkej pevnej vôli, často som so sebou zvádzala veľký boj, či si dať krémeš, alebo pomaranč,

 117. chcem len pripomenúť, že dôležité je nielen regulovať si svoj kalorický príjem, ale aj výdaj / začala som aj cvičiť /

 118. za skvelý výsledok ďakujem Vám p. Miro, a Vašej stránke o chudnutí, ktorá ma komplexne nasmerovávala k danému cieľu.

 119. Zdravím potreboval by som pomôcť ohľadom chudnutia. Potreboval by som schudnúť a to hlavne z hrudníka kde mam trošku viac usadeneho tuku. Mam 180 cm 67kg a 15 rokov. Snažím sa dávať pozor na stravu. Minimálne 2x za týždeň idem na futbalový trening + v sobotu zapas. Tak 3x chodím na stacionárny bicykel.
  Vedeli by ste mi poradiť ako schudnut za 2-3 mesiace z hrude?
  Ďakujem

 120. Janko pred vekom asi 18 až 20 rokov by som neodporúčal chudnúť. Navyše len z nejakej oblasti tela sa ani chudnúť nedá. Odporúčam poradiť sa s lekárom, trénerom, alebo užiteľom telocviku.

 121. Nemyslím tým že schudnúť 10 kg mne ide iba o to dať trochu dole z tých pŕs pretože sa mi to nepáči

 122. Janko ja som pochopil, že chcete dať “dole” prsia, ale žiadnu radu tým smerom vám asi nikto nedá bez toho, aby vás osobne videl. Preto som radil konzultovať trénera, alebo lekára. Taký človek vie, ako má vyzerať zdravý muž vo vašom veku a vie posúdiť, či je to v poriadku, alebo treba niečo robiť. Sú, napríklad, lieky, ktoré môžu spôsobiť redistribúciu tuku smerom do hornej časti tela, preto spomínam aj lekára, ak niečo užívate, môže zmeniť liečbu, alebo vám to vyjasní.

  Ak ale ide o normálne telo a iba váš estetický názor, tam je lepšie konzultovať trénera a zvážiť možnosti. Naslepo ale neviem poradiť nič.

 123. presne sa v tom článku poznávam. 158cm / 83kg. pred 7 rokmi som bola 50 kg kočka.pred 2 dňami som objavila túto stránku. Začínam všetko pekne po poriadku. prebrala som to aj so svojou lekárkou. má presne tie isté názory ako Vy. Takže mi naordinovala chodzu a žiadne tabletky, uprava jedálnička. držte mi palce.

 124. ĎAKUJEM s týmto webom som schudol vyše 32 kíl za rok :D začalo to zhodením 15 kíl za 2 mesiace výrazne mi pomohla tá chôdza beh a tie maličkosti ako ísť domou po schodoch na šieste atd. Miro tu naozaj nepíše blbosti a to sebavedomie no fantázia pekný ľudia majú lahší život !!

 125. MIRO DAKUJEM,PRED ROKOM SOM NASIEL TUTO STRANKU,PODARILO SA MI SCHUDNUT 17 KG,UZ SOM ANI NEVERIL ZE SA MI TO MOZE PODARIT A JEME ZRAVO CELA RODINA,DOVTEDY TO BOLA HROZA,ESTE RAZ VDAKA A NECH SA DARI

 126. michal gratulujem, to je výborný výsledok. Držím palce, nech sa darí udržať také čísla.

 127. Dobrý deň Mirko, Ja by som sa tiež chcela spýtať na tie nutridrinky… ak by som sa zdravo stravovala počas dňa a večer cvičila.. nutridrink ako večera /nie každý deň samozrejme/ je vhodný?
  tiež sa snažím schudnúť.. ale môj problém je hlavne ten, že neznášam zeleninu :((, aj neviem ako “super” upravenú.. proste zle na ňu pomyslieť.. :(

 128. Maria nutridrink sa podáva pacientom, ako plnohodnotná náhrada jedla. Živiny teda sú v poriadku a ak ho použijete OBČAS ako náhradu jedla, nie je to problém.

  Problémom však je, že neobsahuje vláknihu, preto jeho kombinácia so zeleninou je dosť užitočná. Ak “neznášate” zeleninu, tak to riešte. Ak je to len nechuť, hľadajte cesty, ako si vybrať aspoň niektoré druhy.

 129. Ďakujem za odpoveď, pomohol ste mi.. čo sa týka zeleniny, je to veľmi veľká nechuť. /z paradajky ma aj napína :)/.. takže nasilu budem zeleninu konzumovať.. koľko zvládnem… :)
  ešte raz vďaka…

 130. Maria hľadajte spôsob, aby to nebolo celkom nasilu. Hľadajte príčiny prečo vás napína. Skúste rôzne recepty, dresingy, balzamikový krém, syr parmezán, ktoré spravia s chuťou veľa. Alebo grilovanie. Nemá zmysel donútiť sa k niečomu raz a potom sa tomu vyhýbať. Začnite malými množstvami a pomaly pridávajte keď to bude možné. Nie je cieľom chvíľu sa prekonať a potom to vzdať. Cieľom je aby zelenina bola trvalou zložkou denného jednálnička.

 131. Ďakujem, Mirko.. pokúsim sa.. viem, že zelenina je potrebná, preto som z toho nešťastná… naozaj sa to pokúšam zmeniť.. všetko naštudujem :)

 132. zdravim ja som schudol 30 kilov za 1rok a nemusel som meniť ztravu len som začal 5 krat tiždene cvičiť po 45 minut .

 133. Zdravím,volám sa Natália a mám 16 rokov. Pri výške 170cm vázim 70 kíl. Na oko to ani tak zle nevyzerá ale vo svojom tele sa necítim dobre. Schudnúť určite potrebujem pretoze nechcem aby to zašlo veľmi daleko. Avšak som študentka a stravujem sa v školskej jedálni. Dá sa vybrať z dvoch obedov a chcem sa opýtať či mi to moze zabrániť v chudnutí. Začala som s tým ze som vylúčila sladkosti a veci podobné čipsom a pod. Pijem len čistú vodu . Moja rodina sa nestravuje veľmi zdravo ale ani nie extrémne nezdravo. Snazím sa vyhýbať aj smaženým jedlám. Myslíte že ak si tento spôsob udrzím dokázem schudnúť? a čo by ste mi poradili? veľmi pekne dakujem za odpoved :)

 134. Natalia zle volené jedlo môže byť problém. Ak v jedálni dajú na výber z parených buchiet alebo rezeň so zemiakovým šalátom, tak je to jednoducho ťažšie. Na druhej strane jedno jedlo máme. Čo ostatné? Treba jesť pravidelne, pestro a to by malo s primeraným pohybom stačiť. Vo veku 17 rokov je lepšie nechudnúť, len sa čo najpestrejšie stravovať.

 135. Ahoj,
  Aj s pomocou tejto stránky sa mi podarilo schudnúť. Schudol som 24 kg. Jedol som pravidelne 6-7x denne a začal športovať. Kondícia sa mi zlepšila tak, že mi pri výstupe na Kriváň nestíhal kamarát z horskej služby.(predtým by výstup nehrozil)
  Štvrť metráku urobí dosť.
  To najlepšie na zaver: krvný tlak sa upravil, všetky testy negativ a cítim sa lepšie.
  Takže ďakujem
  PS: tých 24 kg som zhodil za necelých 5 mesiacov AVŠAK POD STÁLYM LEKÁRSKYM DOZOROM. BEZ LEKÁRSKEHO DOZORU TO TÝMTO TEMPOM NESKÚŠAJTE!!! AK SA CHCETE ZABIŤ, SKOČTE Z OKNA, JE TO JEDNODUCHŠIE.

 136. Ahojte všetci.Miro ma aj v niecom pravdu ja mam napr. 14 rokov a schudol som 6-7 kg len tym ze som obmezdil sladkosti a slanosti a začal som cvicť doma a chodim do fitness.Zatial mi to pomaha a chcel by som v tom pokračovať dalej.

 137. Ja som sa ku svojmu cvičeniu nenútil. Mám 14 rokov a povedal som si, že chcem trošku zhodiť a nabrať svaly (začínam sa venovať boxu). Mal som približne 70 kg teraz mám nejak 67.5kg asi po necelých dvoch týždňoch. Popri tom posilujem dosť tvrdo, (štyri mesiace) mám svaly väčšie ako väčšina ludí v mojom veku a ranu silnejšiu ako 20 ročný muž. Stravu som tiež trošku upravil, ale nie moc lebo rastiem. Mám pevnú vôlu a vydržím aj ked už schudnem a budem mať 6 pack-ABS. Tvoja stránka je pravdivá a určiťe pomôže. Odporučím ju každému kto by chcel poradiť. Pozdravujem a prajem pekný deň.

 138. Mám kolegu, ktorý za posledný rok výrazne schudol, je to azda dobrých 30 kg,pýtala som sa ho čo robí a odporučil mi túto stránku .. Po prečítaní úvodného článku som sa presne našla, takže začínam a hneď – dúfam, že to zvládnem tak ako on a všetci prispievatelia. Mám kúpené aj knižky. Prajem krásny deň a dúfam, že o pár mesiacov sa budem môcť aj ja tu pochváliť nejakým úspechom

 139. Vlaďka ďakujem za dôveru a držím palce. Prvé výsledky na páse sa zvyčajne objavia už tak po dvoch týždňoch. Nech sa darí.

 140. Tiež som dospel po nepravidelnej strave (sladkostiach, menšom pohybe a antidepresívach) do stavu, že chcem (potrebujem)upraviť svoju hmotnosť. A na tejto stránke (objavil som ju náhodou)som sa dozvedel naozaj veľa užitočných vecí. Ďakujem autorovi za jeho vynikajúcu prácu. Bez znalostí princípov metabolizmu a potravín sú pokusy o chudnutie mrhaním času a hlavne motivácie. Je to ako ísť do neznámeho terénu bez mapy, človek sa stratí, alebo vráti, alebo sa mu môže niečo horšie stať. Som iba na začiatku, ale dúfam, že dospejem do cieľa ešte tento rok :)

 141. Ahoj Miro. Ako sa stravovat ked chodim do prace na smeny? Presne to je dve ranne dvannastky od 6 do 18 potom dve nocne dvanastky od 18 do 6.Po tychto 4.pracovnych dnoch mam 4 dni volna a zase to iste dokola. Ako sa stravovat ked sa mi prepina denny nocny rezim a hlavne ked v noci treba tiez podat vykon ale telo sice potrebuje energiu ale ked sa najem tak ako na obed cez den tak idem prasknut ked sa v noci najem malo tak zase nevladzem a mam malo energie.
  V poslednej dobe sa snazim chudnut s pestrou stravou a myslim ze jem minimalne mnozstvo sladkosti. Pocas 4-dnoveho volna cvicim hodinu aj pol tak ze zo mna tecie. Problem je v tom ze stale mam pocit ze sa vaha nehybe. V com by mohol byt problem?

 142. Renat diéta ako diéta. Nie je dobré diétovať. Zmeňte životný štýl.

 143. Ahoj, včera som náhodou objavila túto stránku a veľmi ma nabila energiou a chuťou zase začať bojovať potrebujem dať dole aspoň 30 kg a konečne si túto váhu aj udržať v priebehu 2 rokoch som pribrala 20 kg a veľmi sa opustila, teraz znovu vážim ako pred 9 rokmi a dosť dlhú dobu som si váhu udržovala v rozmedzí hore dole 10 kg no teraz znovu trojciferné číslo a aj veľké sklamanie, veľmi pekne ďakujem za túto stránku aj mnohým ktorým si už pomohol

 144. Po koľkých mesiacoch/týždňoch si navýšil príjem keď si v štarte chudol na 5500 kj to je málo aj pre mňa a to mám 155 centimetrov pre chlapa ktory ma 192 to muselo byť riadne malo…

 145. Kristína až po schudnutí som postupne navyšoval príjem. No a dodnes ľutujem že som tak chudol. keby som bol pridal pohyb, pokojne stačilo jesť aj oveľa viac. Na druhej strane ak sa k tomu zje veľa zeleniny nie je to málo jedla a nie je hlad. Takže ide to. Ale bol som pohodlný a nechcelo sa mi hýbať. V takom režime je jedine energetická reštrikcia riešením. Zlým, ale riešením. V tom čase aj obezitologická literatúra odporúčala tieto nižšie hodnoty 5500. Ja som inak chudol na zhruba 6500 a aj som to v tom čase odporúčal ako ľahko zapametateľnú formulku 50/100/150 prvé tuk, druhé bielkoviny tretie sacharidy. Funguje to. A ak si niekto chcete zničiť chrbát a kondíciu, odporúčam to ako účinný spôsob straty svalovej a kostnej hmoty.

 146. Ahoj Miro. Dnes som natrafila na tuto skvelu stránku a žasnem nad jej obsahom. Po porodoch v roku 1990 som pribrala 25kg,čo sa vyšplhalo na 105kg ale pri dennom kolobehu som to zhodila skoro za 2 roky. teraz pri výške 176 mám 88kg.Pred 2 rokmi som si kupila steper a zacala pravidelne cvičiť, čo si odnieslo moje koleno. Necukrím už 25 rokov, sladkosti raz za mesiac,upravila som stravu a váha nejde dole. Potrebujem dať dole len 5 kg a už dva roky sa mi to nedarí. Žeby to bolo už vekom? Denne prejdem cca 3km. ďakujem

 147. Ľubica zamerajte sa na stravu, cvičenie samotné nezvykne stačiť na to, aby človek chudol. Denne prejsť 3 kilometre nie je zlé, ako minimum na deň sa odporúča 10 tisíc krokov. Ak chcete výsledky, prečítajte si viac na tejto stránke o športe a skúste odporúčaný jedálniček na chudnutie. Kto sa drží tohto režimu, zvyčajne má výsledky už po pár týždňoch.

 148. Ahoj, veľmi obdivujem, ako si sa dokázal popasovať s brušiskom. Klobúk dole, pristane ti to.
  A teraz ku mne :-) Ešte 6 rokov dozadu (pred tehotenstvom) som vážila 42 kg (pri výške 150cm), cítila som sa výborne, hoci som mala nejaký ten tuk, ale tak menej pri mojej výške a veku by to už asi bolo priveľa mať ešte menej. Počas tehotenstva som pribrala len 7 kg, po pôrode som si rok udržala váhu do 42kg. Neviem, kde nastal skrat, do roka som pribrala na 50kg a odvtedy sa pohybujem medzi 50 – 54 kg. Nikdy som sa neprestala hýbať, jem stále rovnako, dokonca som skúšala aj vysadiť pečivo a nahradila som to dvojitou dávkou zeleniny, veľa bicyklujeme, korčuľujeme sa, doma cvičím na steperi, aj brušáky…Ak schudnem pod 50 kg, tak do mesiaca to mám späť (najhoršie na tom je, že sa cítim nafuknutá a mám pocit, že sa o chvíľu budem gúľať).

 149. Viera z tohto popisu nie je možné posúdiť kde sa stala chyba, alebo čo sa deje. Určite by som sa zameral na stravu. Skúste si dva alebo tri dni jedlo vážiť, netreba presne. Nahádžte do kalkulačky a budete vedieť, či sa tam neukáže niečo podozrivé. Pri malom dieťatku býva problém dojedanie zvyškov, aj malé množstvá môžu urobiť zásadný rozdiel.

 150. dobry den,mam 62 rokov,som diabeticka mam chronicku obstrukcnu poruchu pluc vahu 89 kg a k tomu vsetkemu mam problem pisat -klavesnica je pre mna spanielska dedina,som samouk.moj problem spociva v tom,ze pre plucne ochorenie mam malo pohybu-pri chodzi po schodoch na 1. posch. mam tmu pred ocami.cize sport si neviem predstavit.pred asi 3 rokmi som aj pomocou liekou schudla vyse 30 kg.tohto roku mi lieky zmenili a vaha isla o 10 kg hore.mozno si poviete,ze v mojom veku uz nie je co riesit.lenze ja s vahou bojujem cely zivot,nikdy som nebola stihla-urcite je to nespravnou zivotospravou a stres tiez k pohode neprida.nedavno mi zomrel manzel a aj ked nas zivot nebol idealny,ta prazdnota ma zasiahla naplno.nemam priatelov,kazdy ma svoje starosti a ja to chapem.tak som sa pravdivo povedane zacala prezierat,aby som si vykopenzovala vsetky rany a kopance od zivota.kto nevie co je emocionalne jedenie-nepochopi.je to zacarovany kruh z ktoreho sa neviem dostat.dnes som nahodou natrafila na tuto stranku a zda sa mi ze vidim svetielko na konci tunela.moju situaciu komplikuje aj fakt,ze denne musim varit-mam v opatere mamu a byva so mnou aj syn.ten ma vsak vlastny zivot a ja ho do svojich problemov nezatahujem.vzdy musi byt plna chladnicka a to je moja nocna aj denna mora.neviem ako si sama poradim,ale takto uz zit nemozem.tych 10 kil,ktore som v poslednej dobe pribrala ma tlaci k zemi,uberaju mi chut zit.pritom ,som akcna baba,ziadna stara babicka,milujem cyklistiku ,vzpieranie box-zial len na divackej urovni.aj ked mi zdravie podraza nohy,rozhodla som sa ,ze umriem relativne zdrava.ak by mi niekto mohol poradit,budem rada.ak nie,budem to musiet zvladnut sama.dakujem sylva

 151. p.s. zabudla som na taku malickost-som zena a chcela by som sa tak aj citit,oblict sa do niecoho krajsieho ako je vrece.uz nechcem vyzerat ako bibendum!!! a to aj napriek veku!

 152. sylva pri takých diagnózach ako CHOCHP, cukrovka musí váš stav kontrolovať určite lekár. Určite by som odporúčal diétu, ktorá prísne rešpektuje diabetický režim a stravu optimálnu pre vás. K tomu ak to lekár odsúhlasí prechádzky, stále pridávať z malej záťaže. Je nádej, že so schudnutím sa môžu problémy s chorobami zlepšiť. Znie to dobre, že ste akčná baba – na diváckej úrovni ale akcia zvyčajne na chudnutie nestačí.

 153. Miro, obdivujem volu a tvoj vysledok!
  Chcela som sa opytat, co je spustac na chudnutie v hlave! Preco uz roky o tom hovorìm a nie som schopnà to zrealizovat.Nadmernè jedenie je zàvislost?Ako sa oslobodit od tejto zàvislosti! màm 165 a vazim 80kg, potrebovala by som zhodit minimalne 15 kg! Dakujem za radu!!!!

 154. JANA keby som vedel čo robiť s hlavou aby ľudia začali chudnúť po takej rade, tak mám nobelovu cenu. To nevie nikto. Viem poradiť len jediné: ak sa vám pozdáva zdravý životný štýl a máte dostatok disciplíny to splniť, jedným z efektov je aj chudnutie. Nadmerné jedenie môže byť aj závislosť, aj zvyk aj kompenzácia psychických ťažkostí stresu, smútku, nudy. Preto v niektorých prípadoch môže pri chudnutí paradoxne pomôcť aj psychológ či psychiater.

 155. Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 30 rokov, 166cm, 60kg. Nemám nadváhu, potrebovala by som schudnúť len pár kíl, resp. vyformovať si postavu. Asi pred mesiacom som začala ráno behávať /15-20min./ a upravila som si stravovanie – jem pravidelne, 4x denne, posledné jedlo o 19:00 /predtým to bolo veľmi nepravidelné a hlavne večer./ Môj problém však je, že má geneticky dané silné /svalnaté/ lýtka, stehná a zadok a veľmi rýchlo aj v týchto partiách naberám svaly. /Inak ak chudnem alebo priberám, tak rovnomerne, z celého tela./ Neviem preto, či je beh pre mňa najvhodnejšou aktivitou, ak mi ide o to, aby som iba zredukovala z týchto partií tuk, nie naberala ďalšiu svalovú hmotu. Aký šport by ste mi odporučili? Ďakujem veľmi pekne za radu. Karolína

 156. karolína sval, ktorý zaťažujeme zvyčajne silnie a môže neskôr nadobudnúť aj na objeme. Z toho pohľadu môže beh pomáhať všeličomu, ale menšie stehná z neho asi nebudú. na druhej strane ak máte dané geneticky že máte normálnu ženskú postavu (väčšie stehná a boky) tak je zbytočné bojovať s tým a chcieť sa prerobiť na chlapčenskú postavu typu bábiky bárbi. nepodarí sa to, telo neprenastavíte. môžete sa skúsiť poradiť s trénerom ako by sa dalo pracovať s hornou polovicou tela.

 157. pan boh zaplat za vas. bojujem cely zivot . a mam 60r.povzbudili ste ma. gratulujem vam. v zivote som uz vela krat schudla , holh ale postupne nabrala. nikdy nieje neskoro. budem sa tym zaoberat a porozmyslam co zo sebou. vdaka za vas , nech sa vam dari mate moj obdiv. v chudom vydani ste velmi sympaticky. prajem vam ten uspech. nech oslovi vela ludi. ja ked chcem chudnut tak. sa to musi dozvediet najprv moj mozok. a ked ten to prijme tak idem do toho. este raz vdaka za vas. ja som dietna sestra .precitane mam o stravovani dietach dost len dat to do realu je dost tazke a este tazsie je udrzat. moj manzel lubi papkat a cely zivot je takej chudej postavy ako vy. to ma dar rodinny .vsetci jedia a dost a su stihli, on sa uz aj usmieva ze co ma pozna tak chudnem a som stale vahovo vyssie. ale obdivuje mna ze vzdy do toho idem. ja som mala aj bandaz zaludka. len chyba zle mi to bolo nasadene . tak sa to aj vybralo . no nic nebudem zdrziavat. rozmyslam nad tym zas . vdaka vasemu uspechu. drzim vam palce a vdaka za vas. beata

 158. prajem pekný deň,
  chcela by som sa informovat či aj v mojom veku 65 váha 80 kg výška 159, – podla vašej knihy mozem schudnut, lebo všade kade chodim ma len dzubu ze som pevna a mala by som schudnut
  v ninulosti ked som aj schudla tak nanovo som pribrala tak neviem ako nato

 159. anna informácie tu na webe aj v knihe som písal s vedomím, že bezpečnosť je na prom mieste. Odporúčania fungujú, ale odporúčam na ne prejsť v podstate natrvalo, inak ak sa človek zas vráti k starej hmotnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Aký je rozdiel medzi energiou a jedlom

V článku si ukážeme niekoľko praktických príkladov, ako vyzerá “čistá” energia a ako vyzerá to isté v jedle. Na fotografiách uvidíte rozdiel, prečo po jednom

Nealkoholické nápoje pri chudnutí

Pri chudnutí je dôležité dodržiavať pitný režim. To je všeobecne známa vec, takže hneď preskočme k téme, že pitný režim nie sú rôzne malinovky, koly,

Múčne výrobky pri chudnutí

Obilniny sú základnou zložkou našej stravy. Mali by ste ich mať pred sebou denne, neraz aj niekoľkokrát. Teda nie len pred sebou, ale aj v

Mlieko a mliečne výrobky pri chudnutí

Mlieko sa pri chudnutí neoplatí využívať často, ani veľa. Samotné mlieko je totiž pomerne sporná potravina. V princípe je to potrava určená pre výživu teliatok

Farebné raňajky

Najlepšie raňajky sú také, ktoré naozaj zjete. Preto je výhodnejšie dávať si radšej každý deň to isté, ako neraňajkovať. Alebo dať si (v núdzi) radšej

Posilnite svoju motiváciu chudnúť

Chudnutie je beh na dlhú trať. Pár týždňov človek vydrží čokoľvek. No ak idú mesiace, je čoraz ťažšie stále odolávať. Máte chuť na výnimku. Nechce

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.