BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Bolesť chrbta

Téme bolesť chrbta sa v súvislosti s chudnutím chcem venovať podrobnejšie. Nielen že je to vážny problém, ale v prípade ľudí s nadváhou je to aj častý problém. Ak teda máte občas bolesti krížov, krčnej chrbtice či iné podobné trápenie, prečítajte si tento článok. Je možné, že aj pre vás informácie budú užitočné.

  1. Bolesti chrbtice sú jedným z najčastejších problémov ľudí stredného a vyššieho veku.
  2. Či už ste tuční, alebo aj schudnete, ste oveľa viac ohrození tým, že vás sekne v krížoch.

Budem sa venovať ťažkostiam s chrbticou a ich riešením. Informácie, ktoré tu nájdete sú zjednodušene pretlmočené zo seminárov s doktorom Smíškom. V článkoch sú povkladané aj videoukážky, takže ak vás bolí chrbát, nájdite si čas a pozrite si aj videá.

V článku o príčinách bolestí chrbta nájdete viac podrobností. Prečo sa tejto téme venujem na stránkach o chudnutí? Pretože obezita zmení ťažisko tela.

bolesti-chrbta-cviky-sm-system-krize

Po schudnutí sa však často deformity chrbtice už nenapravia a zostáva riziko, že sa poškodí platnička.

Bolesť chrbta príde časom.

Prehnaná, ale o to názornejšia ukážka chybného držania tela pri obezite. Nečudo, že bolesť chrbta na seba nedala dlho čakať...

Ukážka, ako to vyzerá v praxi. Keď som bol ešte tučný, väčšina závažia bola na bruchu. Ak sme niekde dlhšie postávali, postupne som si našiel asi takúto polohu, v ktorej sa mi stálo dobre, lebo som mal vyvážené telo. Viem, tá fotka vyzerá až absurdne. Ale je to vlastne ideálna ilustrácia. Je to názorné, ako sa chrbtica postupne môže deformovať. V hornej časti hrbenie a v spodnej časti prehnutie. Lekár by hovoril o lordóze a o kyfóze. Problémom bolo, že po schudnutí ma skutočne aj seklo. Keďže som sa počas chudnutia vyhýbal akémukoľvek športu, nedá sa tomu vôbec čudovať.

Bolesť chrbta sa dá odstrániť aj bez liekov!

Riešenie bolestí chrbta ktoré v tomto texte odporučím je účinné a overené. V tomto texte chcem tlmočiť moje vyše rok a pol trvajúce skúsenosti s metódou SM systém, ktorá reálne môže pomôcť v mnohých prípadov bolesti v chrbte. Zatiaľ čo predtým som s chrbticou dlhodobo mal ťažkosti, odkedy som začal cvičiť cviky na chrbát SM system, problémy zmizli.

No a keďže teda viem, ako mnohí z vás bolestiam chrbtice môžete predchádzať, napísal som o tom. Tu v úvodnom článku poviem veľmi rýchlo všetko dôležité o bolestiach chrbtice a ich riešení a potom sa k jednotlivým témam dostaneme aj podrobnejšie.

  • Časť prípadov bolestí chrbta je spôsobených vážnym stavom, ako je vyhreznutie medzistavcovej platničky, zúženie chrbticového kanála (spinálna stenóza), rôzne štrukturálne zmeny chrbtice (napríklad zlomeniny).
  • Často však bolesť chrbta býva len akýmsi prvým varovaním. Ešte sa nestalo nič veľmi zlé, ale už to bolí. Tu býva príčinou akútne (stres) alebo chronické (dlhodobý stres a chybné držanie tela) preťaženie svalstva. A práve v týchto prípadoch môže byť bolesť signálom, ktorý ak vypočujete, ochránite sa pred vážnymi problémami.
  • Pozor však! Bolesť v chrbte môže byť aj príznakom úplne iných ťažkostí. Srdce, obličky a aj iné ochorenia sa môžu prejavovať veľmi podobne. Ak teda máte pocit bolesti v chrbáte, rozhodne je potrebné konzultovať to s lekárom!

Svaly, ktoré postavu majú držať vzpriamenú u mnohých ochabnú. Na ochabnutie tela stačí pár rokov sedavého spôsobu života. Prvých 9 rokov máme povinných – v základnej škole. A tak už deti vo veku 15 rokov majú za sebou slušnú históriu sedenia. K tlačeniu zadkom do školských lavíc prirátajte sedenie pri televízore, ležanie pri tablete a sedenie pri počítači.

Tak sa vytvára základ pre chybné držanie tela. Niektoré svaly oslabnú. Iné svaly potom robia prácu aj za tie slabé. Žiaľ, tie namáhané svaly sú potom preťažené. Oznámia nám to bolesťou. Takáto bolesť chrbta (alebo krížov, medzi lopatkami, či bolesť krčnej chrbtice) je pre nás len signálom. Ešte sa nič nestalo. Len svaly upozorňujú, že niečo nie je celkom vyvážené.

  • Ak teraz začnete cvičiť vhodné cviky na chrbát, viete veci vrátiť do poriadku.
  • Ak cvičiť nezačnete, môžete bolesť nejaký čas tlmiť tabletkami.
  • Neskôr sa ale stane niečo horšie. Buď sa vytvorí hernia disku, alebo sa začne deformovať chrbtica. A tam už nebudeme hovoriť o prevencii, ale o zachraňovaní škôd.

Bolesť krížov je pravdepodobne najčastejší druh bolesti chrbtice. Veľmi často sa však objavujú aj bolesti v iných oblastiach. Bolesti krčnej chrbtice, medzi lopatkami, v šijovej oblasti. Vždy sú signálom, že niečo nie je v poriadku. Nie sú znakom, že máte zjesť tabletku.

Bolesť totiž upozorňuje, že máte niečo zmeniť. Nie je to pripomínač, že máte užiť tabletku!

No a pokiaľ je to bolesť v oblasti chrbtice, potom to zvyčajne znamená, že situácia je vážna. S poškodením chrbtice totiž váš život prudko stratí na kvalite. Preto sa oplatí v tejto oblasti dávať pozor.

Príznaky ťažkostí s chrbticou a druhy bolestí

Začnem tým najhorším: príznaky budúcich ťažkostí s chrbticou často vidieť už niekoľko rokov vopred. Fyzioterapeut to vidí ako chybné držanie tela. Dokonca môže predpovedať, v akej oblasti je chrbtica ohrozená najviac. A prečo som to označil za najhoršie? Pretože v tom čase nemá človek žiadne príznaky ťažkostí s chrbticou. Nepôjde preto k fyzioterapeutovi poradiť sa, či by nemal niečo robiť preventívne.

Ruku na srdce. Keby ste nemali žiadne príznaky ťažkostí a niekto vám povie, že preventívne máte začať cvičiť. Bude sa vám chcieť obetovať denne nejakých 15 či 20 minút? Asi nie. A práve to je zákerné.

Príznaky ťažkostí s chrbticou sa totiž nemusia prejaviť nijako. Áno, možno máte chybné držanie tela. Ale to vás nebolí. Roky máte pokoj. Potom jedného dňa sa môže objaviť prudká bolesť. A to už býva neskoro. Potom už sa síce cvičením dajú škody nejako zmierniť, ale poškodenie zostane.

No pri troche šťastia sa nemusí hneď stať len to najhoršie. Najmä ak sa stav len pomaly zhoršuje, potom sa môžu objaviť príznaky budúcich ťažkostí s chrbticou.

Dajú sa rozdeliť do dvoch hlavných oblastí:

  1. Zvyčajne ide o bolesť, ktorá môže mať rôznu intenzitu. Bolesť potom znemožní, aby ste niektorý pohyb dokončili. Niekoho bolí chrbát keď sa predkloní. Inokedy sa bolesť objaví, keď sa pokúsi narovnať z predklonu. Krčná chrbtica môže bolieť napríklad len pri určitej polohe hlavy. Žiaľ, takéto príznaky nám ešte povedia len málo o povahe problému.
  2. Okrem toho môže byť prítomné aj niečo čomu ľudia hovoria vyžarovanie bolesti. Potom môže bolieť napríklad stehno, noha, alebo trebárs tŕpnuť malíček, prstenník a prostredník. Nemusí to byť vždy bolesť, môžu to byť iné pocity. Mravčenie, čudný pocit, alebo znížená citlivosť v niektorých z týchto oblastí.

Skôr, než sa teda začneme venovať tejto téme, rád by som povedal toto:

  1. Akékoľvek bolesti v tele sú vždy príznakom, že niečo nie je v poriadku. Bolesť chrbta však berte vždy veľmi vážne. Radšej falošný poplach, ako zanedbať problém!
  2. Bolesti v tele môžu byť na inom mieste, ako je skutočné miesto problému. Ak máte bolesti hrudnej chrbtice, môže ísť o problém so srdcom, ale aj so žalúdkom. Ak cítite bolesti v krížoch, problémom môže byť skrátenie svalov na iných miestach tela. Alebo ak máte bolesti hlavy, často býva problém v krčnom svalstve a predsunutom držaní hlavy. Potom liečba samotnej bolesti (tabletky, vyšetrenia) nebude úspešná, pretože príčina nie je odstránená.
  3. Aj klasické bolesti chrbtice môžu byť spôsobené inou príčinou, ako len vyskočenou platničkou. Preto lekár musí spraviť röntgen a niekedy aj MRI vyšetrenie. Je to zriedkavé, ale môže ísť aj o zlomeninu stavca alebo o metastázy v stavcoch. Asi netreba vysvetľovať, že ak je v hre rakovina bude treba iný postup, ako keď máte len stuhnuté svalstvo a možno chrbticu ešte celkom v poriadku.
  4. Preto neriešte bolesť chrbta cez Google, ani v knihách. Poraďte sa s lekárom. Ten vám určí diagnózu. Potom na základe toho viete pokračovať s liečbou u odborníka.
  5. Aj keď všeobecné informácie (ako je aj tento text) môžu pomôcť riešiť váš problém, nezačnite robiť zmeny len na základe prečítaného textu. Ak máte bolesti krížov a lekár potvrdí že ide o seknutie v krížoch, existujú cviky na chrbát proti bolesti. Môžu vám pomôcť. Ukážeme si ich. Napriek tomu ich ale nezačnite cvičiť sami. Chybné prevedenie cvikov môže spôsobiť viac škody ako úžitku!

Toľko úvodné varovanie.

Môj príbeh bolesti chrbta

Chudol som znížením stravy a ako som už písal inde, bol to zlý nápad. Áno, dá sa tak schudnúť. Ale odhadom 20% stratenej hmotnosti potom sú svaly. Nie slanina. To na prvý pohľad neznie tak zle. Veď nemusím vyzerať ako Švárcenéger. Či? Problém je v tom, že svaly sú to, čo spôsobí, že človek môže stáť, chodiť, sedieť, písať. A ja som sa chudnutím zbavil možno aj 20% tejto sily. A už ani predtým som nebol žiaden atlét. Telocviku som sa vyhýbal.

Nečudo že jedného rána po schudnutí som pri náročnom vstávaní z mäkkého matraca v posteli pocítil prudkú bolesť v chrbte. A tak som sa tuším vo veku 37 rokov zoznámil s pojmom hernia disku. Zakrátko nasledovala ďalšia.

Dovtedy som o bolestiach krížov len počúval. Smial som sa z toho, že keď niekoho sekne v chrbte tak potom robí rôzne smiešne pohyby. A veru, tie smiešne pohyby sa hneď a sami naučíte robiť. Stačí,keď vás sekne v krížoch. Bolesť chrbta je dobrý učiteľ. Donútila ma sadnúť si podchvíľou na lavičku ako keby som bol senior. Bolesť chrbta dokáže divy!

Samozrejme nasledovalo leštenie kľučiek. Neurológia, ortopédia, röntgen, rehabilitácie... Z lekárne sa pašovali igelitky plné liekov, ktoré veľmi nepomáhali.

Škoda, že vtedy som už nevedel to, čo dnes. Namiesto čakania, či mi rôzne magnetoterapie trocha uľavia som mohol hneď začať cvičiť. Ušetril by som si roky bolestí, tabletiek, márneho dúfania že tentokrát „ten magnet možno zaberie“. Alebo laser. Alebo elektrický prúd.

Bolesti hlavy často súvisia s chrbticou aj svalmi

Častým problémom u obéznych sú aj bolesti hlavy. Tie môžu mať svoj pôvod v predsunutom držaní hlavy. Pri nešťastnej konfigurácii tak môže nastať situácia, že chybné držanie hlavy môže vytvoriť tlak v niektorej krčnej oblasti a tá môže mechanicky škrtiť niektorú s tepien vedúcich do mozgu. Mierne zhoršenie prítoku krvi do mozgu môže mať rôzne následky.

Často býva príčinou bolesti hlavy aj stuhnuté svalstvo v oblasti zadnej časti krku. Alebo na šiji. Aj tu je potom efektívnejšie riešiť problém s fyzioterapeutom a nie v lekárni.

V ďalšom článku si pozrite aj príčiny, prečo sa bolesti chrbta často objavia.

Samozrejme, ak potrebujete rýchlu úľavu od bolesti, tak tabletka je presne na to určená. Lenže tabletka prestane účinkovať o pár hodín a príčina bolestí stále trvá. Preto je lepšie predchádzať bolestiam odstránením príčiny.

Prevencia bolestí chrbtice cvičením

Aj keď o cvičení píšem podrobne v samostatných článkoch tejto sekcie, prebehnime si aspoň niekoľko rýchlych poznámok. Skôr neš vám sekne (skôr než sa objaví hernia disku) zvyčajne tomu predchádzajú roky postupného zhoršovania stavu celého tela. Zvyčajne to začína už v období školskej dochádzky. Deti sedia v laviciach. Mnohé sa hrbia. Iné sedia v rôznych polohách. Spoločným znakom je, že medzilopatkové svalstvo je napnuté a nepoužíva sa. Prsné svalstvo je uvoľnené a tuhne. To postupne ovplyvňuje postoj a aj chrbticu.

Chrbtica pri zlej polohe tela musí niesť oveľa vyššiu záťaž, než na akú je postavená. Postupné oslabenie brušných svalov vedie k tomu, že veľkú časť tlaku, ktorý má normálne niesť brušná stena sa prenesie na chrbticu. Tento trend postupne vytvára tlak na medzistavcové platničky. Tento tlak postupne chronicky utláča tieto priestory. Na RTG či MRI snímkoch chrbtice je to aj videiť. V najviac zaťaženej časti chrbtice je medzistavcový priestor zvyčajne zmenšený. Navyše býva chrbtica v patologickej pozícii, často v priveľkej lordóze, kyfóze, alebo aj skolióze.

Výsledok na seba nechá čakať aj niekoľko desaťročí. No potom, možno v tridsiatke, alebo čtyridsiatke príde ten posledný pohyb, posledná kvapka. Často ani nebýva veľmi náročný - stačí vstávať z postele. Vtedy sa v oslabenej časti tlakom poškodí puzdro, ktoré dovtedy držalo obsah medzistavcovej platničky (disku). Tento obsah vyhrezne a to sa volá vyskočená platnička.

V skutočnosti teda vyskočená platnička neznamená, že by niečo "vyskočilo" z jedného miesta na druhé. Nepredstavujte si to, že sa to dá napraviť. Je to prevažne tekutý obsah, ktorý opustil puzdro. Nazad ho už nedostanete. Poškodená platnička sa dá zahojiť, ale nie navrátiť jej pôvodná funkčnosť. 

Vyskočená platnička teda znamená, že obsah disku z jedneho miesta (kam patrí) je násilne vytlačený na iné miesto (kam nepatrí). Ak máte veľké šťastie v nešťastí, môže to ísť smerom od nervov. V horšom prípade to ide smerom k mieche. Preto je aj vysoká bolestivosť. Navyše ak má niekto veľkú smolu, tak vyskočená platnička môže tlačiť na miechu. V tej oblasti potom môže spôsobiť postupné znefunkčnenie nervov. Tá oblasť, ktorá je inervovaná danými nervami môže po hernii disku stratiť citlivosť. Alebo začnete mať čudné pocity alebo mravčenie v ruke, či v nohe. Najťažšie prípady môžu končiť až nepohyblivosťou danej oblasti.

Preto vidíte, že bolesť chrbta nie je len problémom bolí / nebolí. Je to rizikové aj pre zdravie.

  • Veľmi často ľudí sekne v krčnej chrbtici. Tá inervuje najmä oblasť okolo rúk, ale nižšie oblasti aj srdce. Preto je dobré nepodceňovať to. Stuhnutá šija, či predsunuté držanie hlavy (tak ako ho mám aj ja) sú skratkou do problémov. Riziková je tu kyfóza - predstavte si ju ako zhrbenú hornú časť chrbta až po krk. Abšak hlava musí vidieť a preto človek s kyfózou - podobne ako bicyklista hlavu zdvihne a tak zvniká opačné zakrivenie v krčnej časti chrbtice. To je potom najviac namáhaná časť.
  • Menej často sa poškodí stredná časť chrbtice. Stačí aby ste pri jednostrannom pohybe (napríklad bubeník) rotovali často tak, že hlavný rotačný pohyb chrbtice sa koná na malom počte stavcov. Stuhnutý hrudný kôš a oblasť okolo neho nerotuje a spodná časť drieku tiež nie. Potom je riziko, že najnamáhanejšie stavce v strede chrbtice nečakane vypovedia.
  • Asi najčastejšie sa poškodí spodná časť chrbtice. Ak vás sekne v driekovej chrbtici, môžete sa tešiť na úporné bolesti, ktoré radi vystreľujú do nôh. Zvyčajne tomu predchádzajú roky postupnému zakrivovaniu chrbtice. Lordózu si predstavte ako keby niekto chcem "vystrčiť" zadok dozadu a hore. Tlak chrbtice potom tlačí na patologicky zakrivené stavce v nesprávnom uhle.

To sú asi najčastejšie príčiny bolestí chrbta. Ak celý deň sedíte, tak svalstvo oslabí. Rotácia panvy a chybná pozícia držania tela potom spôsobia, že rokmi sa situácia pomaly zhoršuje a zhoršuje. Až vás jedného dňa prudká bolesť donúti začať sa pýtať, čo by ste boli mali robiť v čase, kedy vám ešte nič nebolo.

V nasledujúcom krátkom videu si pozrite niečo o tom, ako sa zdravé svaly majú normálne dopĺňať pri práci.

Pomoc pri bolestiach chrbta...
V prípade, že potrebujete pomôcť s bolesťami chrbta, rehabilitáciu, naučiť sa cvičiť metódou SM systém doktora Smíška, môžete sa obrátiť na AF Rehab. Ak hľadáte terapeuta, tu je zoznam terapeutov metódy SM Systém pre celé Slovensko. Pomôcky a vybavenie na SM systém kúpite na Deivo.sk.
Napísal
Miro Veselý 
14. novembra 2016
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.