BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Arganový olej

Arganový olej používam už dávno. V tomto článku zhrniem svoje skúsenosti. Nepredávam ho. Nie som motivovaný presvedčiť vás, že si ho máte ihneď kúpiť. Len si myslím, že si zaslúži pozornosť.

Na stránkach predajcov arganového oleja nájdete množstvo zázračných vlastností tohto oleja. Neverte im. Veľká časť z nich je výrazne nadsadená a postavená len na efekt. Na druhej strane arganový olej spôsobí pozorovateľný rozdiel. Ak si ho kúpi mladé dievča, tak nemusí pozorovať možno žiadne rozdiely. Predsa len - nemá tie drobné vrásky, ktoré nás, šesťdesiatnikov, bezpečne usvedčujú zo starnutia.

Možno sa pýtate, čo robí takýto článok na stránkach o chudnutí. Jednoduché. Veľa z návštevníkov tohto webu sú ženy a tie chcú vždy vyzerať čo najlepšie. Nuž a my, schudnutí, zosušení deduškovia tiež občas hľadáme spôsob, ako brániť zubu času, aby z nás ohlodával. Aspoň nie po veľkých kusoch naraz...

Arganový olej

Arganový olej nazývajú predajcovia aj tekuté, či marocké zlato. Možno preto, že je drahý a určite sa na ňom dá dobre zarobiť. Získava sa z plodov arganovníka. Nejaké presnejšie botanické údaje, alebo diskusie o spôsobe výroby nám ku kráse nepomôžu a tak sa ihneď a telegraficky vrhnime na zloženie: Arganový olej obsahuje viaceré užitočné látky a bioaktívne zložky.

Takéto zloženie je, samozrejme len bleskový prehľad. Ako v každom oleji aj v tomto je toho oveľa viac.

Arganový olej sa dodáva v kvalite:

  1. Na kozmetické účely. Táto kvalita je vhodná na vonkajšie použitie.
  2. V kvalite vhodnej aj na konzumáciu. Taký olej môžete použiť vnútorne, užívať, alebo pridať do jedla. Dá sa však tiež použiť rovnako, ako kozmetický.

Veľmi zjednodušene a NEPRESNE sa dá povedať, že je to olej zhruba z toho rangu olejov, v akom sú ľanový, či olivový olej. Jeho zloženie ho radí skôr k ľahkým olejom s malým obsahom nasýteného tuku a vyšším obsahom zdraviu prospešných mastných kyselín a účinných látok.

Vlastnosti arganového oleja

Na stránkach výrobcov to len tak plieska! Od ochrany pred rakovinou cez ochranu srdca, znižovanie cholesterolu až po odstránenie lupín vo vlasoch. To všetko sa dozviete od dodávateľov dychtivých už-už vám predať aspoň jednu fľaštičku, ale radšej hneď sud.

Netešte sa však! Arganovým olejom si nevyliečite žiadny vážnejší zdravotný problém. Na druhej strane s istou opatrnosťou môže dlhodobejšie použitie tohto oleja niektoré ťažkosti naozaj trocha zmierniť. Uvádza sa, že pomáha pri ťažkostiach ako je lupienka (psoriáza), seborea (seboroická dermatitída), atopický ekzém, zápaly kože, ale aj akné. Má pomôcť aj pri liečbe zranení, preležanín a dokonca aj popálenín. Niekomu sa môže osvedčiť na popraskanú kožu, napríklad na nohách.

Či tieto účinky naozaj môžete očakávať, to vám nemôžem sľúbiť. Moje skúsenosti však sú také, že arganový olej má mierne upokojujúci účinok na pleť. O chvíľu k tomu napíšem viac. Určite by som sa ale nespoliehal na použitie takéhoto oleja na riešenie ochorení. Najskôr sa poraďte so svojím lekárom.

  1. Ten vám môže najskôr pomôcť konvenčnými prostriedkami dostať problémy pod kontrolu. Potom môžete použiť arganový olej ako určitú formu prevencie.
  2. Prípadne vtedy, keď zlyhajú konvenčné spôsoby, môžete sa pokúsiť o alternatívny postup s týmto olejom.
  3. Alebo použite arganový olej ako doplnok ku konvenčnej terapii, ak to lekár odsúhlasí.

Kožné problémy však zvyčajne nevyriešite len zvonka. Zvyčajne v pozadí beží ešte niečo iné a to olejovaním pod kontrolu nedostanete. Chybná strava, stres, emočné problémy, ťažkosti s trávením, hormonálne zmeny, niektoré lieky, antikoncepcia, používanie aviváže ak ste na ňu alergickí a neviete o tom... To všetko môže stáť v pozadí častých kožných ťažkostí. Mimochodom, ak máte viac kíl navyše: veľmi často je v hre metabolický syndróm. Jeho súčasťou práve je aj viacero typických kožných ťažkostí. Inými slovami tuční ľudia mávajú aj niektoré kožné ťažkosti. Medzi časté práve patrí aj psoriáza. Spolu so schudnutím a prechodom na zdravú stravu sa môžu ťažkosti zmierniť určite efektívnejšie, než keby ste si len potierali kožu olejom a prihrýzali slaninky.

Z vlastností arganového oleja jedna zaujímavá vec: neupcháva póry. To znamená ak si natriete tvár, netreba sa báť, že sa vyhádžete. Viem, o to, sa môže strhnúť živá diskusia – niekto sa môže vyhádzať práve po použití oleja. Aj preto sa často odporúča, aby ste kupovali len arganový olej, ktorý nie je nijak parfémovaný.

Účinky na tvár

Jedna dobrá správa na úvod: Arganový olej vám možno vystačí ako jediná kozmetika, ktorú na tvár potrebujete. Ak si nájdete taký, ktorý vám vyhovuje, máte to vyriešené. V tej chvíli nemusíte kupovať rôzne antiaging krémy, očné krémy, pleťové mlieka, séra, masky. Jednoducho si očistíte tvár a nanesiete jemnú vrstvu arganového oleja. Ženy si potom môžu na to dať aj make-up. Tento olej totiž nie je takpovediac mastný. To znamená neleskne sa po ňom tvár. (Leskne, ak si ho natriete tak nahrubo, ako šmalcom na chlieb.)

Niektorí výrobcovia odporúčajú miešať arganový olej s pleťovou maskou, alebo tonikom. Potom sa vraj navzájom zvýraznia účinky. Tu by som bol opatrný. Môže to skvelo fungovať s jedným kozmetickým prípravkom. Avšak kombinácia iného kozmetického výrobku môže s olejom zareagovať a výsledok nemusí byť zlepšenie.

  • Olej si v jemnej vrstve nanášajte na očistenú tvár ráno a večer.
  • Ak máte čas, spojte nanášanie arganového oleja s jemnou masážou tváre.
  • Výsledky neočakávajte z večera na ráno. Rozdiel však uvidíte už za niekoľko málo dní. Ak nie, skúste iného výrobcu.

Môžete s olejom ísť opatrne aj do blízkosti očí. Jemne vmasírujte aj do oblasti mimických vrások. Pozor však s množstvom. Ak si dáte veľa oleja, môže vám v priebehu dňa trocha stekať do očí a trocha štípať.

Pleť bude vyzerať zdravšie, hladšie. Niektoré drobné vrásky ako keby celkom zmizli. Ak ale olej používať prestanete, vrásky budú zas na svojich miestach. Takže nie, žiadne zázraky sa nedejú.

Účinok dobrého arganového oleja na pleť je naozaj výrazný. Dá porovnať s účinkom najdrahších druhov kozmetiky na tvár! Cenový rozdiel je v takom prípade priepastný – predsa len nie je jedno, či si na tvár za mesiac natriete olej za 10 eur, alebo naťapkáte krém za 100.

Tento olej na tvár pôsobí hydratačne. Tým že sa pleť „napne“ a „naplní“ vodou, málinko sa tak natiahne. Tým sa zdanlivo celkom stratia vrásky. Efekt potom môžete popísať ako rozžiarenie pleti.

Ďalší z účinkov tohto oleja je pomoc, ak máte popraskané pery. Ak si ho natriete na pery pravidelne, môže to pomôcť zahojiť ranky a niekedy aj zmierniť napríklad ak sa vám tvoria kútiky. Takú skúsenosť má viacero ľudí, ak hľadáte recenzie arganového oleja, či diskusiu o ňom, nájdete to tam. (Samozrejme, treba použiť zdravý rozum a odfiltrovať diskusné príspevky, ktoré na nejedno fórum falošne dávajú predajcovia, ktorí sa nenápadne vydávajú za spokojné zákazníčky...)

Arganový olej má „anti aging“ efekt. Udržiava pleť v dobrej kondícii, takže vyzerá mladšia.

Podobne ako na tvár, môžete tento olej nanášať aj na iné miesta tela.

  • Často sa odporúča používať ho po opaľovaní.
  • V diskusii zaznievajú aj tvrdenia, že arganový olej môže pomáhať pri liečbe preležanín, či iných vážnejších kožných ťažkostí. Neviem potvrdiť. Bol by som opatrný a skeptický, ale úplne by som takú myšlienku nezavrhol. Skúška totiž stojí dosť málo a keby vám to fungovalo, tak je to na nezaplatenie.

Účinky na vlasy

Ďalším miestom, kde sa arganový olej dá využiť, sú vlasy. Aj tu sa dá dlho diskutovať o tom, aké kto má skúsenosti. Testovali sme ho nielen u nás. Výsledky skúsim zhrnúť rovno ako odporúčania, pre koho by to mohlo priniesť užitočný účinok. Ostatne, za skúšku dáte len pár kvapiek oleja a jedno umytie vlasov. Tak hneď uvidíte, či máte podobnú skúsenosť:

Arganový olej ako kondicionér na vlasy. Po umytí hlavy môžete vmasírovať pár kvapiek oleja do mokrých vlasov. Neoplachujte to. Vlasy teda mierne zamastíte. Zo skúsenosti však vieme, že iba s olejom sa vlasy rozčesávajú oveľa horšie, ako s bežným vlasovým kondicionérom. Nič vám však nebráni použiť potom aj niektorý kondicionér. Olej aj v tak malej dávke vlasy mierne "zaťaží". Ak vám normálne po umytí vlasy trocha „lietajú“, s arganovým olejom budú trocha viac „visieť“. Podobný efekt na vlasoch môžete dosiahnuť aj nasucho. Do suchých vlasov vmasírujte pár kvapiek oleja. Vlasy budú vláčnejšie, nebudú lietať a elektrizovať. Len je otázka, ako to spraviť konzistentne...

Pokúsili sme sa to nafotiť, ale takéto veci sa fotia ťažko...

Test arganového oleja na vlasoch. Vlasy sa s olejom výrazne viac lesknú. To sa mi nafotiť nepodarilo, ale naživo to naozaj vyzerá dobre. Na prvý pohľad však vidieť, že vlasy, ktoré majú tendenciu lietať a robiť si čo chcú sa pomocou oleja dajú ochotnejšie umravniť. Pri fotení som tam dal aj sivú škálu kvôli farebnej konzistancii, dúfal so, že zaznamenáme lesk, ale nevidno to. Trocha vidieť že sú tmavšia a akoby vlhkejšie.

  • Získali pevnejší vzhľad, rovnosť a oťaželi. To je výborné pre ľudí s ľahkými vlasmi, ktorí nechcú vyzerať ako púpava.
  • Nevýhodou je, že vlas zostáva mastný. Vyzerá, ako neumývaný.
  • Myslím, že s olejom je viditeľne zdravšia farba vlasov. Ak ste blond, svetlé vlasy budú po naolejovaní trocha  tmavšie.
  • Na vlasoch a v blízkosti hlavy je nejaký čas cítiť jemný pach arganového oleja.

Z týchto dôvodov som skôr konzervatívny. Tento olej asi na vlasy použijete menšia časť ľudí. Ak ale chcete vlasom dopriať trocha výživy, môžete si spraviť kúru, alebo zábal.

Nočná vlasová kúra. Väčšia dávka oleja sa nanesie do vlasov na príklad noc, alebo keď ste pár hodín len doma. Potom to môžete umyť. Pri opakovanom použití to možno trocha pomáha žiarivosti vlasov. Len viete, aké to je s pojmami ako „žiarivosť“. Každý pod tým rozumie niečo iné.

Posledný bod z diskusie je skúsenosť, že arganový olej môže niekomu pomáhať zmierniť lupiny. Tu by som bol veľmi opatrný. Priame skúsenosti s tým nemám. Záleží na tom, aká je príčina tvorby lupín. Ak ide o súčasť seboreickej dermatitídy, potom pravidelné používanie tohto oleja môže trocha zmierniť priebeh. Zázraky radšej nečakajte. Pokiaľ lupiny dostanete pod kontrolu napríklad v spolupráci s vaším dermatológom a výrazne ustúpia, potom pravidelné premazanie postihnutej oblasti arganovým olejom môže možno pomôcť. Všimnite si, ako opatrne volím slová – v praxi totiž vôbec nie je tak jednoduché naniesť na kožu pod vlasmi trocha oleja 2-krát denne.

  • Buď dáte dostatočné množstvo a budete mať mastné vlasy,
  • alebo dáte málo a tým trocha pomastíte vlasy a pokožky pod nimi sa poriadne ani nedotknete...

Preto aj tu platí – skúste. Dáte za to trocha oleja a nepohodlia.

Arganový olej ako potravina

Je drahší, ale lahodný. Jeho chuť býva označovaná ako oriešková. Neviem ju popísať, ale je lahodná. Je príjemná aj keď si ho chlipnete len tak z lyžičky, aj keď ho nalejete trocha do šalátu. Delikátna, jemná chuť. V kuchyni ho využijete v šalátoch ako súčasť dresingu. Môžete ním ochutiť kuskus, či bulgur.

  • Predajcovia tvrdia, že pravidelné užívanie tohto oleja je prevenciou srdcovo-cievnych chorôb. V zásade to môže byť pravda, ale len potiaľ, že podobne priaznivé účinky má aj olej olivová, ľanový, repkový či tekvicový. Pokojne ich teda môžete striedať.
  • Arganový olej je ďalej deklarovaný ako neúnavný bojovník za zdravú hladinu cholesterolu a za správny pomer „dobrého a zlého“ cholesterolu. Tu by tiež diskusia asi rýchlo priniesla viac svetla do temnoty – ak chcete cholesterol znížiť, nepostačí piť olej!
  • Výrobcovia ďalej deklarujú, že arganový olej pomáha znížiť tlak krvi a chráni pred aterosklerózou.

V podstate sa hovorí stále to isté, len inými slovami. Ak do stravy zaradíte správny tuk v správnom množstve + šport a zdravú stravu, chránite tým srdce. Nemusíte nutne piť práve tento drahý olej. Dajte si dlhodobo zdravú stravu, správny tréning a zbavte sa aspoň časti stresu. To klepne cholesterolu po prstoch oveľa bolestivejšie, než predražený olejček...

Kde kúpiť arganový olej

Tak. A sme v tom najhoršom mieste tohto článku.

Srdečne rád by som vám teraz poradil „kúpte si olej, ktorý predáva firma IksYpsilon, mám ho vyskúšaný“. Keby som takú radu mal, napísal by som ju sem, aj keby ste si potom asi mysleli, že len nahrávam predajcovi kunčaftov.

Keďže ide o olej pomerne drahý, nečudo, že sa ľahko stretnete s rôzne pančovanými, riedenými verziami. Tie potom nemajú to zloženie, aké arganový olej má mať. Samozrejme, že ani účinky. K tomu sa ešte dostanem.

Ako rozpoznať kvalitu? To už je tvrdší oriešok.

  • Vôňa musí byť príjemná. Kým nemáte skúsenosti ako asi má tento olej voňať, tak ťažko o tom písať. Ale ak by vám vôňa nebola príjemná (kyslastá, čudná, alebo aj žiadna) tak nekupujte. Len ťažko sa však dajú niektoré výrobky ovoňať – sú zabalené.
  • Farba arganového oleja býva zlatožltá. Ale môže byť aj oranžovejšia. Prípadný sediment nebýva znakom problému, najmä v oleji určenom na konzumáciu sa to občas stane. Veľmi svetlá farba zas môže signalizovať silnú filtráciu a to už môže byť olej zbavený časti tých látok, pre ktoré ho kupujeme.
  • Konzistencia by mala byť smerom k mastnej, ale ľahko sa rozotiera do tenkej vrstvy, pomerne rýchlo sa vstrebáva a ak dáte malú vrstvu nezostane potom mastná pleť. Nemal by byť slizký, lepiaci sa alebo príliš riedky.

Za čas, čo používam tento olej som nakúpil už od mnohých výrobcov. Na internete u malých dodávateľov, v Alze, ba aj v kamennej drogérii kde som človekom, ktorého vždy nepretržite prenasleduje ochrankár. Kupoval som aj v BIO-predajni. Tam všade totiž tento olej môžete bežne kúpiť

Každý výrobca na obale tvrdí, že predáva čistý a neparfumovaný arganový olej, ale pritom:

  • Každá fľaštička má inú farbu oleja.
  • Každá fľaštička má inú vôňu.
  • Tie čo sa dajú jesť majú všetky trocha inú chuť.
  • Niektoré oleje účinkujú lepšie, iné horšie.
  • Redšie rady stekajú do očí, hustejšie sa zas ťažšie rozotrú na jemnú vrstvu.

Včul bábo raď! V praxi to potom vyzerá takto: Kúpite si fľaštičku s olejom. Pár dní používate a všimnete si, že účinok na pleť nie je celkom taký, ako bol pri používaní predošlej fľaštičky. Tak si kúpite iného výrobcu a za pár dní vidíte, že sa to asi zlepšilo.

Jednoducho rozdiely medzi výrobcami sú veľké a jediné, čo vám zostáva je test. Skúste si postupne pár výrobcov a ak sa vám niektorý produkt osvedčí, zostaňte pri ňom.

Pár tipov k nákupu z praxe:

  • Ideálne je, ak je olej v tmavej fľaštičke, alebo zabalený v krabičke. Tma olejom pomáha dlhšie si uchovať vlastnosti.
  • Viac sa mi osvedčili oleje s kvapátkom. Také s tým „praktickým aplikátorom“ sú nanič. Nedá sa to dávkovať po malých dávkach, hneď vystriekne pol lyžičky.
  • Spýtajte sa kamarátok či taký olej používajú a akú s ním majú skúsenosť. Môžu vám poradiť, ktorý sa im osvedčil, alebo neosvedčil.

Kde teda začať? Ako si vybrať najlepší arganový olej? Skúšajte. Z praxe sa obávam, že ak by som vám niekoho poradil, tak kým si prečítate tento článok, môže do fľaštičiek baliť inú šaržu oleja. A je známe, že tak, ako pri olivovom oleji je aj arganový olej zakaždým trocha iný aj u rovnakého výrobcu. Tak nechcem aby ste na mňa nadávali.

Navyše je rozdiel, ako chcete ten olej použiť. Niektoré sú akoby mastnejšie a „tekutejšie“ – tie sú fajn na ruky, roztieranie či na vlasy. Tam je kvalita dosť podobná, môžete voliť predajcu,, ktorý sa vám už v minulosti osvedčil. Niektoré oleje sú hustejšie (napríklad Saloos vyrába Bio Argan Revital, čo je síce zmeska, ale ak sa nezmení kvalita, tak stojí za skúšku). Nerobím reklamu. nemám s nimi žiaden vzťah. Bežne ho dostať v DM, kúpite ho aj na internete. Nie je určený na konzumáciu - samozrejme. Pri použití na tvár by ste mali vidieť rozdiel už o jeden až dva dni.

Tieto praktické skúsenosti môžu byť užitočné aj pre vašich známych. Zdieľajte tento článok na sociálnych sieťach.

Nakoniec ešte pár vedeckých prác k téme:

Evidence of hypolipemiant and antioxidant properties of argan oil derived from the argan tree (Argania spinosa)

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.