chudnutie-ako

Moje najobľúbenejšie potraviny

V tomto článku nájdete tipy, ktoré potraviny sa mi osvedčili. Aktualizované v auguste 2020 – veci sa v čase menia, čo je dobré to často z trhu zmizne. Ako vždy – toto nie je reklama, nie som platený a nemám žiadnu spoluprácu s nižšie uvedenými produktmi.

Slatinský celozrnný chlieb

Na trhu sa dá kúpiť zopár celozrnných chlebov a veľmi veľa chlebov, ktoré celozrnné nie sú, ale tvária sa tak. Už zopár rokov je možné kúpiť vynikajúci Slatinský celozrnný chlieb.

Vyzerá takto. Balenie má 400 gramov takže pri chudnutí to máte plus mínus na 4 krát.

3 až 4 krajce sú určite v poriadku, ak to má byť ako samostatné jedlo. Chuť je výborná a trvanlivosť tiež. Vydrží v chladničke pár dní bez náznaku plesnenia. Akurát si nepleťte tento chlieb s klasickým Slatinským chlebom, ktorý je od rovnakého výrobcu ale nie celozrnný.

Balzamikový krém od výrobcu Conte DeCesare.

Tento balzamikový krém je vydarený, dá sa dávkovať odvážnejšie, takže dosiahnete intenzívnu chuť. Samozrejme, tým sa na porciu navýši aj príjem cukru, s tým počítajte. Na rozdiel od bežných krémov nie je agresívne kyslý, ale skôr lahodný. U nás ho v obchodoch nevidieť, bežne ho dostať v Rakúsku a dá sa kúpiť cez internet. V rámci EÚ je to bez cla.

 • Hodí sa na šaláty, do dressingov, ale dá sa použiť aj na jedlo.
 • Vynikajúco sa dá skombinovať s dobrým tekvicovým olejom.

A tekvicový olej je hneď ďalší problém – nie každý je dobrý.

Tekvicový olej

Ak máte cestu okolo Rakúska, tak v Spare dostať tekvicový olej SPAR Natur pur Bio-Kürbiskernöl 250 ml. V minulosti bol o niečo lepší ako najnovšie šarže. Výbornú chuť má aj ne-bio tekvicový olej. Niekedy je dokonca ešte lepší ako ten bio. Vynikajúci je aj olej z PennyMart:

Inými slovami ak chcete tekvicový olej, investujte. Kúpte si ich niekoľko a chutnajte. Niektoré totiž sú často pančované slnečnicovým olejom. Tekvicový olej býva tmavozelený, hustej a lahodnej chuti. Často sa dá kúpiť olej červenkastej farby, ten ma nezaujal.

Žiaľ, viackrát som už kúpil tekvicový olej v biopredajniach a skončil v odpadkoch. Nepoužiteľná chuť, raz bol už aj skazený. Tieto oleje majú pomerne krátku životnosť takže pri zlom skladovaní, alebo ak sú dlho na regále s vysokou cenou, to je zlá kombinácia.

Ak je do fľaše trocha vidieť, olej by mal vyzerať ako úplne nepriehľadný, tmavý. V kombinácii s cesnakom a trochou soli je to lahôdka trebárs k chlebu.

Korenie Montreal Chicken

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Montreal Chicken Seasoning je korenie výrobcu Club House. Dováža sa z USA alebo z Kanady, ale dá sa kúpiť aj cez internet. Jeho príjemnou vlastnosťou je to, že obsahuje len bylinky a žiadne éčka, či dochucovadlá.

Chuť je fantastická a používam ho rád namiesto soli. Samozrejme, na opekané kura je vynikajúce – na to je určené. Ale s úspechom ho sypem aj do rôznych zeleninových panvičiek, do dresingov v šalátoch či do bagety s trochou syra a oleja.

Nezaškodí trocha sójovej omáčky. No a keď tak potom najmä:

Sójová omáčka Hangshin Stir-fry

Tak toto momentálne neplatí – omáčka sa v Európe asi nedá zohnať ak som dobre pozeral. Je to škoda, pretože lepšiu som zatiaľ nenašiel. Takže keby náhodou tak nechám aj starý text, nižšie doplním alternatívy.

Neplatí – text z roku 2017: V ázijských predajniach sa u nás dá dosť bežne kúpiť sójová omáčka Hangshin Stir-fry od výrobcu Sempio. Ak vo videu alebo v receptoch niečo pridávam, je to väčšinou táto omáčka. Výrobca dodáva viacero podobných omáčok, niektoré som koštoval a neoslovili ma. Ale môže ísť aj o to, že neviem, ako sa majú používať. Každopádne hľadajte presne tento obrázok jablko, mäso, cibuľa… Má mimoriadne vyváženú chuť a hodí sa takmer na všetko. Od pokvapkania bagety, jemného zvýraznenia chuti dresingu, cez šaláty, mäso, wok… Proste všade, kde chcete trocha podčiarknuť chuť môžete použiť tento výrobok. Kontrolujte však cenu, kontinuálne rastie. Občas skontrolujte, či sa cez internet nedá kúpiť lacnejšie.

Alternatívy:

Sladká sójová omáčka ABC. vyčajne kúpite v indických predajniach alebo na internete. Variantne sa dá použiť aj ustricová omáčka, ale tá má špecifickejšiu chuť a nehodí sa na všetko. ABC-čka je univerzálnejšia.

Omáčka Demi Glace Rieber Chef club

Demi Glace Rieber Chef club je zatiaľ najlepšia UHO (univerzálna hnedá omáčka) omáčka, akú som doteraz našiel. Jej nevýhodou je palmový olej v zložení, ale vzhľadom na to, že takéto radovánky používame málokedy a v malom množstve, dá sa to s prehľadom tolerovať. V porcii jedla toho bude naozaj málo.

Oproti iným umelinám je táto omáčka pomerne málo presolená, takže kupujete viac chuť, ako predraženú soľ. Ak si ju spravíte samotnú podľa návodu, tak vás asi nezaujme. Stále je to len UHO – univerzálna hnedá omajda. Ale skúste ňou nadstaviť skutočnú šťavu z mäsa! Tej pri chudnutí máme málo (lebo aj mäsa jeme málo a malé porcie). Potom do toho pridajte trocha cesnaku a tymiánu. Prípadne jednu kvapku oregánového oleja. (Jednu, nie viac!!!) V tej chvíli máte k mäsu naozaj chutnú šťavu.

 • Samozrejme, ak varíte doma pre viac ľudí, máte prirodzenú mäsovú šťavu. Nepotrebujete práškovať.
 • Ak si ale opekáte jednu porciu kuracích pŕs a žiada sa vám k tomu trocha šťavy, tak práve tadiaľto môže viesť cesta.
 • Treťou možnosťou by bolo nájsť si reštiku kde by vám demi glace alebo inú základnú šťavu vyrobili na objednávku do mrazničky. V Prahe také reštaurácie sú. U nás o nich neviem, ale ak sú, napíšte mi na mv@mix.sk a dám sem kontakt. Kvalitná šťava totiž určí, či jedlo zjete len mechanicky alebo s nadšením.

Nevýhodou je, že tieto omáčky sa dodávajú len pre profesionálne nasadenie, takže v kilovom balení. Doma to budete rok prekladať z miesta na miesto. Ale tá chuť za to stojí.

Olivový olej

V obchodoch sú regále plné olivového oleja. Ktorý si vybrať? Extra panenský je najčastejšia odpoveď. Ja už nejaký čas kupujem stáčaný olej v Metre.

Je nefiltrovaný a má zaujímavú vôňu. Podobné druhy oleja dostať bežne aj v iných obchodoch. Ideálne je ak kúpite kvalitný, najlepšie ak je skladovaný v tme alebo v tmavej fľaši. Dobré oleje dostať aj v staniolovom balení (tma vo fľaši) alebo v plechovkách. Podrobný článok ako vybrať kvalitný olivový olej som napísal už na inom mieste.

Olej v spreji

Ak máte dať oleja málo, dá sa použiť sprej.

 • V hypermarketoch sa bežne dá kúpiť olej v spreji (na obrázku vľavo), ale je zbytočne predražený a sprej sa nedá použiť na ďalšiu dávku oleja.
 • V domácich potrebách sa dajú kúpiť spreje na olej, ale čo som skúšal, tak nefungovalo  vyhodené peniaze.
 • Dá sa kúpiť aj nádobka ako na obrázku vpravo. Tou da olej dá dobre dávkovať. Nie tak málo ako zo spreja, ale pomer jednoduchosť / cena / výkon je asi najlepší.

Tip: ak chcete panvicu potrieť naozaj neviditeľnou dávkou tuku, použite slaninu.

Stévia

V predaji je viacero druhov stévie. Niektoré sú fajn a iné sú úplne mizerné.

Osvedčila sa mi táto Stévia. V drogérii DM ju bežne dostať. Pri troche šťastia ju ale viete kúpiť s rozumnejšou cenou v rôznych obchodoch.

Nezľaknite sa toho, že je koncentrát stévie rozriedený do maltodextrinu ako nosiča. Ten síce energiu obsahuje, ale v praxi toho použijete možno gram do porcie. Takže žiaden strach. Navyše maltodextrin je mimoriadne „pomalý“ druh cukru. Takže aj ten gram nenarobí žiadne škody.

Horká čokoláda

Aj pri chudnutí môžete jesť čokoládu. Konkrétne horkú, nemliečnu a s čo najmenším obsahom cukru. Veľmi dobré sú 83% Suchardka, alebo 80% Lindtka. Ale u nás sa dajú kúpiť za nezmyselne nabobtnané ceny a preto ich nekupujem. (V zahraničí sú bežne za polovičné ceny.)

Aktuálne je asi chuťovo najzaujímavejšia čokoláda z Lidla.

Raz za mesiac býva akcia a to potom stojí pod euro. Ale zvyčajne sa vypredá za pár sekúnd. Avšak je to predsa len brutál a niekto nemá rád AŽ TAK horkú. Potom siahnite po niektorej čokoláde s kakaom okolo 70% v núdzi 60%. Áno, je tam viac cukru, ale koľko toho zjete? Tabuľka / porcia má možno 20 až 30 gramov. Nie viac ako 50. Toľko cukru môžete aj pri chudnutí – čokoláda má priaznivé vlastnosti aj pre zdravie.

Sójová smotana

Už som spomínal drogériu DM, tam sa dá kúpiť aj smotana.

Zvyčajne býva ešte najmenej o 50 centov lacnejšia, ako rovnaký druh kúpený v bio obchode. (Pre túto nezmyselnú obchodnú politiku bio obchodov sa im radšej vyhýbam, ako by som tam nakupoval pravidelne. Buď nech predávajú len bio tovar a ten nech predražia ako chcú, alebo nech predávajú štandardný tovar za štandardnú cenu.)

Sójová smotana pri chudnutí musí byť strážený tovar. Obsahuje 15% tuku. Nie je to zlý tuk, je to výrobok v pohode, ale pri chudnutí jednoducho treba dávať pozor. Ak sa číselne zmestíte, môžete si jedlá obohatiť trochou tejto smotany. Je to určite lepšie ako piť klasickú smotanu.

Celozrnné cestoviny

Kapitola sama o sebe sú cestoviny. Ak si kúpite prvotriedne cestoviny zo semolinovej múky, určite neurobíte hlúposť. Ale nekupujte lacné biele cestoviny. Mne sa osvedčili celozrnné cestoviny. To však môžem napísať teraz, po možno 10 rokoch skúseností. Nie je ľahké nájsť kvalitné celozrnné cestoviny.

Fantastickú chuť majú celozrnné semolinové cestoviny z Lidla a výborné sú aj z DM drogérie.

Doplnenie z roku 2020: Lidl sa na nás vyfúkal a tieto cestoviny už nie sú možno vyše dvoch rokov. Takže smelo do DM!

Ak máte cestu okolo InterSparu (Rakúsko) tak táto značka cestovín patrí medzi moje veľmi obľúbené a to v ktorejkoľvek verzii – mušličky, kolienka, špagety, motýliky… Celozrnné a skvelé!

Do Kittsee chodievame na kolobežkách z Kopčian – keď chcete, pridajte sa niekedy. Výlety sa dajú dohodnúť na tejto stránke: facebook.com/groups/vyletybratislava

Ale v minulosti som už kúpil dosť rôznych druhov celozrnných cestovín a zvyčajne to bolo sklamanie. Čudná chuť, alebo sa to rozvarilo na kašu, alebo zvonka rozvarené, zvnútra tvrdé.

Takže pri cestovinách platí to čo pri tekvicovom oleji. Obetujte sa, kúpte si viacero drahších a postupne ich skúste. Tie, ktoré vám budú chutiť, používajte.

Konzerva s šošovicou

Viem, je to ďalší rakúsky tip. Tak ma neumláťte za trest. Viem, mám šťastie že to mám „za rohom“.

Táto 800 gramová konzerva s malou šošovicou si zaslúži ísť s vami domov. Otvoríte, zjete. Vynikajúca.

Pesto Barilla

V priebehu rokov toto pesto vždy spoľahlivo chutí. Má vyváženú jemnú chuť, takže téglik vystačí na niekoľko porcií.

 • Pesto genovese je mojím osobným favoritom, má univerzálne využitie.Výrazná chuť, silnejšie posolené, takže potravinu nemusíte dosoliť.
 • Pesto calabrese je lahodné. Cítite v tom papriku. To je možno najlepšie pesto ak nehľadáte klasiku genovese.
 • Pesto Roso má z tejto trojice najmenej výraznú chuť. Viac pripomína akoby ste mali v jedle kečup.

Pesto môžete pridať do cestovín, do šalátu, na chlieb, do bagety, alebo ho jednoducho lyžičku rozmiešate v poháriku s ovsenými vločkami a máte hotové jedlo.

Samozrejme, pesto si môžete vyrobiť aj domáce. Ale tieto hotové sú veľmi dobrým tipom, čo mať doma poruke. Sledujte trh. Tu a tam sa dá kúpiť za značne nižšiu cenu, než bežných 2,90.

Ovsené vločky

Aj pri ovsených vločkách je často problém vybrať tie správne. Niektoré môžu byť zatuchnuté, iné sú zbytočne predražené.

Mne sa osvedčili tieto. Ovsené vločky sú veľmi zdravé a vhodné najlepšie ako denné jedlo.

V DM môžete kúpiť vločky aj ovsené otruby. Výborná kaša plná vlákniny. A občas na prestriedanie dávam vločky zo štyroch zŕn.

Sójové mlieko

Máte sójovar? Potom máte dobré mlieko doma. Ale raz to prihorí, inokedy sa to zasekne a o spoľahlivom ešte neviem.

Varíte si sóju doma bez sójovaru? Potom máte neporiadok apokalyptických rozmerov a tri upratovačky v kuchyni nepostačia.

Takže treba siahnuť po hotovom mlieku. Ochutnal som ich za tie roky už desiatky. Väčšinou ide o zabudnuteľnú, nie veľmi atraktívnu chuť. Občas kúpite hnus, ktorý je lepšie vyliať, než piť.

A niekedy tak uvažujem ako si nejaký neborák – čitateľ mojej knihy, alebo webu s dôverou kúpi práve také to hnusné sójové mlieko. Odpije si, odpľuje si a povie: Veselý je nahlavupad, tĺk, luhár a čudák. A zanevrie na akýkoľvek pokus o alternatívne mlieka. Tak pre vás tu mám konkrétny tip.

Mlieko dostať zvyčajne len v Bille, nie v každej. Ľavé je obal, ktorý v roku 2020 prestáva a pravé mlieko je to isté, ale s novým obalom. Skôr, než zavrhnete chutnanie rastlinných mliek, skúste toto. Do kávy, do varenia, do kaše… Alebo len tak do úst. Fakt dobré a chuť je celkom inde ako ktorékoľvek iné sójové mlieko.

Ľanový olej

Ľanový olej dostať od mnohých výrobcov.

Allnatura sa asi zoženie horšie u nás, ale v DM, v Billa a iných reťazcoch nájdete dosť týchto malofľaštičkových balení. Kúpte si a užívajte denne.

Káva

O káve sa dočítate že škodí i prospieva, že je škaredá i dobrá.

Mne chutí stárbuková káva jedna z týchto – podľa toho či mletá alebo nemletá. V skutočnosti to vyrába Nestlé v licencii, nie Starbucks – preto je cena niekde v Kauflande či v Alze (!) prítulnejšia, než podobná káva priamo v Starbucks.

Orechy

Ak užívať nejaké orechy, tak asi para orechy, alebo klasické vlašské.

Pri chudnutí nie veľa, tri až 5 denne. Potom sa osvedčí kupovať to po málo a v Lidli bývajú dosť často pomerne fajn.

Karí pasta

Ak chcete vyrobiť karí, tak potom v predajni u inda kúpte karí pastu a kokosové mlieko. (Mlieko, nie koksový tuk!!!)

Pol takého téglika dáte na 3 až 3 porcie. Môžete pridať kokosové mlieko, citrónovú trávu (stačí jedna stonka) zo tri limetkové listy. V takej šťave uvarte trocha kuracích pŕs, alebo tempeh, ak nechcete mäso. PRidajte veľkú horu zeleniny na thaiský vok a keď sa to zohreje tak to podávajte s naturálnou ryžou.

Nátierky a črievka

Na inom mieste som už odporúčal vegánske nátierky Lunter ako francúzsku, mexickú, či paštikovú. Výborné potretie chleba.

Občas sa mihne aj črievko s rastlinnou jaternicou, či koložvárskou kapustou. Výborné riešenie obeda s kusom chleba, alebo prílohou. Najnovšie pribudla aj bolonská omáčka a vegánska drožďová nátierka – oplatí sa okoštovať ak nestíhate variť.

Jaternicu ja pripravujem tak, že po zohriatí pridám ľanový olej, veľa mletého korenia, cesnak koľko unesú susedia a potom je to také, ako má byť!

Ktorý proteín si vybrať a kde ho kúpiť

Tak táto rada už je staršia a ak sa dá, vyhýbam sa už používaniu týchto koncentrátov. Nič vážne proti nim – občas sú fajn. Ale vždy ak sa dá je lepšie jesť prirodzené potraviny a nie rôzne výrobky.

 • Proteínový prášok kúpite v niektorom internetovom obchode, alebo v nákupákoch nájdete obchod s potrebami pre kulturistov a športovcov. Tam je to ale drahšie.
 • Vyberajte 80 a viac percentné proteíny, ak chcete, dnes už dostať aj vegánske, alebo RAW proteíny (značka SunWarior) takže nemusíte nutne do seba tlačiť živočíšne proteíny.

Z konkrétnych značiek a druhov:

 • Weider Protein 80 Plus je z kategórie najdrahších, ale tu platíte za kvalitu. Je to viaczložkový proteín, takže sa uvoľňuje pomalšie.
 • Biotech USA Protein Power. Ďalší veľmi dobrý viaczložkový proteín. Niekomu môže prekážať, že tam je aj sójový proteín, ale patrí medzi obľúbené.
 • BioTech USA ISO Whey ZERO je jednozložkový, ale chuťovo mimoriadne vhodný proteín na výrobu proteínových tyčiniek, do kaše a podobne.

Uvedené linky sú na eshop sportujeme.sk, mám s nimi dobrú skúsenosť, kupujem tam asi 10 rokov, vedia odborne poradiť.

Vyberám vždy príchuť vanilka, je univerzálna. Ak plánujete používať proteín, oplatí sa väčšie balenie.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

26 Odpovedí

 1. Peter jáj, ďakujem! Presne tak, ten hneď zajtra nafotím. Ten je základ ani ma nenapadlo to sem dať. Ďakujem za tip.

 2. Nieto zač Miro, mám veľmi rád tento chlebík, je chuťovo skvelý, dostupný vo viacerých obchodoch a v konečnom dôsledku som si teraz uvedomil že v takomto teple by som si doma veru chleba nepiekol, takže je super že ho pre nás pečú ;)

 3. Ďakujem, Miro, to sa teším, že si to sem dal. Najväčší problém mám s olivovým olejom. Všetky sú panenské…

 4. Vierka celkom presne nerozumiem, aký je problém. Olivový olej býva dostať rôzny. Niektoré sa označujú ako extra panenské a niektorí výrobcovia sa predháňajú aj nápisom extra extra panenský. V zásade ak je to deklarované ako panenský a často je aj napísané že lisovaný za studena tak to je dobrý olej. Potom si treba kúpiť postupne pár rôznych fliaš a okoštovať. Len pozor na to, že dostať aj olivový olej čiastočne alebo tepelne upravený. Ten deklarujú ako vhodný na tepelnú prípravu jedál. Nemyslím, že ho treba kupovať. Tú chvíľu na panvici či vo varení sa s kvalitným olivovým olejom nič zlé nestane. Používať olej na tepelnú prípravu to znamená vyprážať, fritovať – nič z toho pri chudnutí ani pre zdravie nie je dobrým nápadom.

 5. Ďakujem za pekný článok plný praktických skuseností. Akurat mam jednu otazku. Kde sa dá kúpiť Slatinský celozrnný chlieb?
  Ďakujem

 6. Štefan záleží asi na regióne. V Bratislave je Slatinský celozrnný chlieb v tesco predajniach aj malých, v Bille a tu a tam ho stretnem aj v iných reťazcoch. V menších mestách môže byť asi trocha problém a tam by som asi hľadal rovno vo väčších obchodných miestach, v malých predajniach asi bude zriedkavejšie. Predsa len, je o niečo drahší a v malých obchodoch sa asi neoplatí objednávať to ak nevedia, či predajú.

 7. Dobry zdroj D vitaminu je trescia pecen, je chutnejsia ako rybi tuk a clovek sa z toho normalne aj naje … Zaujimalo by ma ze ktore znacky mate odskusane, ja som zatial kupoval len to co bolo akurat v akcii

 8. Michal treščia pečeň je trocha problém, neraz som kúpil párkrát po sebe dobrú a potom tá istá značka a v konzerve málo alebo iná chuť. Neviem. Kupujem to málokedy ani raz za rok. D vitamín užívam v tabletkách, pretože som mal pri kontrole nižší tak teraz to udržiavam takto. Používam Devit a už dávnejšie sú krvné testy v norme.

 9. Naozaj dobré tipy. Pre mňa nové výrobky ktoré určite vyskúšam. Diky.

 10. To: Michal
  Treščiu pečeň mám overenú – COOP Jednota – je veľmi jemná, nie je príliš slaná a navyše oproti iným je najlacnejšia

 11. Miro, prosím vás, ako hodnotíte vhodnosť proteínového chleba Večerník /dostať ho v Tescu.

 12. Daniela výrobca udáva že ide o celozrnný výrobok. V takom prípade je to v poriadku. Jeho zloženie má pomerne málo sacharidov, takže potom je otázne čo k nemu položíte.

 13. Zdravím Miro. Zaujímal by ma váš názor na strukovyny v plechovka ch, ktoré sú bežné dostupné v obchodoch. Je to pohodlnejšie ako si ich pripravovať doma. Jedna sa mi o konzervanty a pridané cukry. Videl som že aj vy máte medzi obľúbenými potravinami konzervu so strukovynou. Po prečítaní zloženia sa toho o potravine veľa nedozviem.
  Otázka č.2 – Aký máte názor na prerusovany pôst. Myslím 8hod.jesť a potom 16hod.pôst. Príde mi to rozumné nechať telo oddýchnuť. Môj problém je ale v tom, že strašne rád ranajkujem. To by znamenalo že o 15:00 som do jedol. Pracujem do 18:00. Po robote idem ešte cvičiť (bycikel, posilňovanie) a vraví sa že po cvičení je dobré sa najesť ale ja už mám pôst. Tento prerusovany pôst je asi lepší pre ľudí ktorý si to vedie posunúť na poobedie. Chcem len podotknúť že nechudnem, ide mi iba o zdraví životný štýl. Ďakujem.

 14. Janči plechovka je síce neekologická a predražená, ale je riešením. Bežne to využívam. Cícer sa dá napríklad uvariť kilo a držať to v mrazáku. Ale v plechovke je poruke a vždy lepšie jesť strukoviny z plechovky ako ich nejesť.

  K otázke 2: ja nie som priaznivcom intermitentného pôstu. Áno, odporúča sa pri zastavení chudnutia takéto pôsty nasadiť, ale ak už, mal by o tom rozhodnúť lekár. Môžu byť zdravotné stavy, kedy by aj 16 hodinové hladovanie mohlo byť zlým nápadom.

 15. Dobrý deň, môj snúbenec tentokrát rok oslávil 35 rokov. Rada by som bola aby schudol pretože má 110kg čo je strašne veľa a ešte brucho mu veľmi narástlo. Hnevá ma to najmä aj kvôli našej ročnej dcérke. Totižto on by aj chcel schudnúť aj by šiel na bicykel ale nemá kedy. Má fyzicky náročnú prácu kde idú len na obed a potom príde o 18tej domov a ešte si dá varené jedlo a pivko. Raňajky si dáva a má veľmi rád aj kávu. A keď príde z práce chce sa ešte povenovať malej čiže neviem kedy by mal športovať keď príde urobený ako kôň. Neviete mi prosím vás nejako poradiť čo máme robiť? Bola by som vám veľmi vďačná.

 16. Ľudka v podstate ste mi dali šach-mat, pretože ak príde unavený o šiestej večer a má povinnosti, je to ťažké. Pri fyzicky náročnej práci možno nie je nutné aby ešte bicykloval, to neviem posúdiť, ale určite musí upraviť stravu do ktorej pivko veľmi nepatrí. Varené jedlo na večeru nevadí, ak je primerané. Dohliadnite aby sa nejaký čas stravoval podobne ako píšem v jedálničku na chudnutie a uvidíte, či mu začne padať pás. Avšak ak to je tak, že vy chcete aby schudol a on vlastne možno ani veľmi nie, tak to bude veľmi ťažko riešiteľná situácia.

 17. Dobry den chcela bi som vam podakovat za velmi dobre rady o chudnuti á dakujem aj za jedalnicek ktori ste mi posielali nechce tom uverit ale zacala so pred 7dnami a mala som v pase ze 109centi a ters104 no nikdy som nevedela schudnut stale od mala som tucna no ale nasla som si vase videa no super dakuje pokracujem aj z chodenim.prajem vam pekny den

 18. Boba ďakujem za milý koment a držím palce nech sa vám darí aj ďalej.

 19. 20%ný syr Borina málo kde ho majú, kde ho kupujete? Celkovo, dostať kvalitný nízkotučný syr je dosť problém….

  Ďakujem.

  Fero

 20. Feri bežne býva v Billa, niekedy v Tesco. Ale v poslednej dobe neviem či je 20% nejak sa zmenili čísla. Pozerajte aj na Boryna Fitness alebo tak nejak sa to volá, tam je menej tuku.

 21. Ahoj, prečítala som si článok. Slatinský chlebík ma super zloženie, ale mne až tak nechutí, niečo mi na ňom vadí, ale kedže je naozaj celozrnný kupujem si ho niekedy. Lunterove výrobky, ktoré opäť vyrábajú – hotové jedlá, som mala obľúbené pred rokmi, tak som rada, že sú opäť v predaji. Boloňská omáčka chutí ako morcadela :) Ale zatiaľ som ich objavila iba v jednom obchode. Ostatné výrobky – dochucovadlá až tak nepoznám. Oleje kúpim, na aký natrafím a ešte som nemala zlú skúsenosť. Jedine raz sme kúpili za studena lisovaný slnečnicový a ten mal veľmi výraznú arómu. Teraz bývam na dedine a nemáme auto, tak väčšinou kupujem v týchto malých obchodíkoch. Základné potraviny tam sú. Už s chlebom celozrnným to je horšie. Ale našla som aj rastlinné mlieko, tofu – síce iba 1 druh. Sójové mäso. Musím si vystačiť s tým, čo je v ponuke a vo vedľajšom meste máme malé Tesco. Kto chce nájde cestu, ako si poradiť. Preto teraz si uvedomujem, aký som mala luxus v menšom meste, kde som bývala, čo sa týka nákupov a všakovakých potravín (ovocia a zeleniny).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.